PAGIM VROUWEN op de „Floriade" V. een „droge" maaltijd BERMUDA BLUSH - J TOMADO elf 14 PROVINGI ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 APRIL 1960 Blonde Hollandse bloemschikster - zwijgende Jemenitische vlechtwerkster (Van onze redactrice) De twintigjarige Annette Zeylstra uit Voorburg heeft voor de duur van een balf jaar de „Glazen Zaal" van het Rotterdamse Aboy-gebouw tót domicilie gekozen. Bijna zes maanden lang zal zij daar, als actief mede werkster aan de „Floriade", elke dag opnieuw schoonheid toveren uit slechts weinig middelen: enkele bloemen, wat groen, een eenvoudig bakje of vaasje. Haar taak? „In de eerste plaats te demonstreren, met hoe weinig materiaal en kosten de mensen zelf een brokje bloemenkunst kunnen componeren, en te laten zien dat een „mooi bloemstuk" beslist niet uit véél bloemen hoeft te bestaan zegt Annette, die tuinbouw kundige is, en in deeember j.I. eindexamen heeft gedaan aan de Rijs- wijkse tuinbouwschool „Huis te Lande". Dat zilversmeedwerk vertegenwoor digt ook een oudtestamentisch am bacht, en hoe het gemaakt werd (en heden ten dage nóg gemaakt wordt) demonstreert de man van dezo Jeme nitische huisvrouw, Zacharins. Samen lijken zij in hun kleurrijke afdeling, die gesierd wordt door vele archeolo gische voorwerpen uit oud-Bijbelse tijden, op een merkwaardige manier zeer eenzaam en als door een on zichtbare muur van de rest van hun omgeving afgesloten. Die onzichtbare muur wordt mede gevormd door de taalbarrière, zij kennen alleen Iiun eigen taal. en pas wanneer enkele toeristen hen in die eigen taal aan spreken, verlevendigen hun gezichten voor een ogenblik. De vrouw slaat voor het eerst do don kere ogen op voor een snelle blik op de bezoekers, de man legt het werk even terzijde en geeft met een aar- Daarnaast is zij nauw betrokken bij de bloemschikwedstrijden, die hier elke dag gehouden worden. Wedstrijden, waarvoor een verras send grote belangstelling bestaat, en niet alleen van de zijde der huis vrouwen. Ook oudere mensen en kinderen nemen gretig deel aan deze „bloemrijke krachtmetingen" die gehouden worden onder auspi ciën van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, en het Algemeen Ver hond van Volkstulnderverenigin- gen. Gegadigden mogen hun eigen mate rialen uitzoeken, en gaan hiermee zelfstandig aan het werk. Vaak met resultaten, die de aandacht méér dan waard zijn! „Het is soms verbluf fend om tc zien, wat ook niet-ge- oefenden in de kunst van het bloem schikken kunnen bereiken": deze uit spraak van mejuffrouw Zeylstra, zelf dus „ingewijde" op dit gebied, bete kent wel een compliment aan de vele amateurs, die zij tijdens de afgelo pen weken al in haar afdeling heeft zien verschijnen. Aan het eind van elke wedstrijddag wordt een prijs toegekend voor het mooiste werkstukje. Die werkstuk ken worden zorgvuldig verzorgd door Annette, wier taak zich overigens ook nog uitstrekt tot het verzorgen van de meer-dan-fraaïe bloembakken in haar afdeling. Voor haar is het leven, een half jaar lang, letterlijk „een leven vol bloemen"! Contrast Een groter tegenstelling is haast niet denkbaar, dan het contrast tussen de blonde, snellachende en gemak kelijk pratende Annette Zeylstra en de donkere Jemenitische vrouw Sa rah, die men elders op deze uitge strekte „Floriade" kan aantreffen. Men vindt haar in het paviljoen, dat gelegen is in de bijzonder indrukwek kende en interessante afdeling „Bloe men en planten uit de Bijbel In het gedempte licht zit zij, on bewogen onder de belangstelling en en soms duidelijke nieuwsgierigneid van de bezoekers, in volstrekte rust tc werken aan haar vlechtwerk, een ambacht dat ook in de Bijbel vernoemd wordt. Slechts haar han den waaraan de roodgelakte na gels vreemd aandoen in deze oud testamentische omgeving be wegen snel en zeker; verder lijkt zij in volmaakte rust en de be zoekster heeft dan ook alle gele genheid om haar exotische ver schijning van alle kanten te be kijken: de geelgestreepte mantel (misschien kan men het een „bur nous" noemen), de zwartfluwelen hoofdkap die met goud is afgezet, het prachtige zilverwerk, dat haar kledmg siert. r Advertentie t 55 't Is een hele zorg minder ..Als ik nog denk aan vroegerl Die omslachtige methode En hoe ellendig ik me voelde! Nu ken ik geen verloren dagen meer. Met o.b,-hygiëne kun je overal aan meedoen. Fietsen, j dansen, sport, uitgaan i alles! Miljoenen vrouwen j genieten méér van het leven, dank zij o.b.-tampons, hun j Onmerkbare Bescherming, die zij kunnen meenemen in het -o kleinste tasje." per pakje van 10 tampons.Yoldoer.de voor maandelijks gebruik: Normaal Speciaal 1.25 Serene rust heerst in het paviljoen van de afdeling „Bloemen 5 en planten uit de Bijbel", waar de Jemenitische vrouw Sarah, tezamen niet haar echtgenoot, oudtestamentisch handwerk S maakt. zclende glimlach antwoord. Maar wat later, wanneer men onweerstaan baar aangetrokken door de serene rust in deze afdeling nog even naar hen terugkeert, is het weer als eerst: onbewogen, de vrouw met bijna hooghartig gezicht, werken ze verder aan hun handwerk. Ze zijn de dag vóór de opening van de Floriade hierheen gekomen, en als ze dit na jaar terugvliegen naar Israël, zal dat voor hen eigenlijk niet zo'n heel gro te overgang zijn, want ze leiden in dit hoekje van de expositie hun eigen leven, dat qua dagindeling, maaltij den en religieuze gewoonten hun nor maal „dagelijks leven" zo strikt mo gelijk benadert. De vrouw in weer een andere ge daante kan men op de Floriade te genkomen in de zogenaamde „Kassen der Wetenschap". Analystes van het Grondlaboratorium in Naaldwijk hou den zich hier ondermeer bezig met 't onderzoeken van grondmonsters, dio afkomstig zijn uit diverse Nederland se tuinderijen. De tuinders en boeren, die bij haar om advies komen, ver strekken zij bijvoorbeeld bemestings adviezen, maar ook kunnen zij U haarfijn vertellen, wat precies de be doeling is van het met visjes gevulde aquarium, waaruit flamingo-planten opschieten, die in blijkbaar volstrekte harmonie met die vissige bewoners liet aquarium delen. Voor vrouwen dio hetzij met leden van haar vrouwenvereniging, hetzij individueel deze indrukwekkende „Floriade" willen bezoeken, is hier nog een goede raad: deuk niét, dat U deze expositie wel even kunt „mee nemen" tijdens een dagje winkelen in Rotterdam. Doe één van beiden: win- óf ga naar de Floriade! Want op deze letterlijk bloedende tentoonstel ling is, naast de uitgesproken weten vrouw zoveel interessants en schoons te zien, dat men er gerust „een dagje kan maken". Kleine AAsnApjes Op het moment dat U dit leest, heeft l) waarschijnlijk de ingrediënten voor het paasmenu allang in huis. •Want de Hollandse huisvrouw laat niets aan het toeval over, wanneer liet orn de warme maaltijd gaat! Vooral niet op zulke hoogtijdagen als bijvoorbeeld de paasdagen Misschien is er bij die ingrediënten wel een kip; een „braadkiuken", zo als het in de advertenties heet. In dat geval zouden wij U willen ad viseren, om van die (gebraden) kip een paar mooie stukjes opzij te leg gen (bij voorkeur van het „witte vlees"). Snijd dan van die stukjes fraaie dobbelsteentjes en prik die same nmet een klein stukje gember, aan houten cocktailprikkers. Het re sultaat is een bijzonder lekkere va riatie op het bitterhapje „kaas met gember. Van vleugeltjes, maag. lever en ver dere zaken die de „eigenlijke" kip begeleiden, heeft U waarschijnlijk al bouillon getrokken, die op eerste paasdag tot een kippesoepje ver werkt zal worden. Bespaar U die moeite van het soep maken eens een keer. en dien de bouillon-zonder meer op als voorgerecht met een paar druppels citroensap erin en een I .soepstengeltje erbij. Het hele paas- menu wordt er wat „lichter" door! I De traditie wil, dat op het paasme nu eieren voorkomen: in elk geval bij ontbijt en koffietafel, en als het kan ook nog bij de warme maaltijd. Voor tweede paasdag zou het vlees ver vangen Kunnen worden door eieren: door een „boeren-omelet" bijvoor beeld. Het re „I m anderhalf ons gekookte of verse groenten en wat zout en peper mee laten smoren, vier eieren (losgeklopt met vier lepels melk) erover gieten en de omelet op laag vuur laten stol len. Gehakte peterselie kan dienen als garnering, en er kunnen gebakken aardappels en plakken verse tomaat bij gegeten worden. Een „twecde- paasdag-menu" dus, dat weinig be reidingstijd vraagt en tamelijk licht verteerbaar is iets waaraan we na twee zondagen meestal wel behoef te hebben. Mannen doppen eigen boontjes Zestien Driébergse mannen nemen deel aan een kookcursus, die alleen voor mannenin de plaatselijke huis houdschool wordt gehouden. De di rectrice van deze school was op de gedachte gekomen, dat er toch eens iets gedaan moest worden voor de mannen, die zich door ziekte of an dere omstandigheden wél eens plot seling genoodzaakt zien de huishou delijke keukentaalc over te nemen van hun vrouwen. Een annonce in een plaatselijk blad bracht zeven ge gadigden aan, terwijl het minimum met het oog op de nodige subsidie vijftien was. Dit zevental heeft in middels echter nog wat deelnemers bijeen weten te garen, zodat de cur sus nu toch doorgaat, met zestien Bermuda Blush, de nieuwe modetint in nylons voor dit seizoen. In Neder land exclusief verkrijgbaar In Hi-life. En u weet: Hl-life betekent ook kwa liteitsgarantie. .Bermuda Blush" nylons met of zonder naad reeds vanaf 2.95 in alle betere zaken. man, die dus spoedig in de meest letterlijke zin hun eigen boontjes zullen kunnen doppen Regenkleding: aw. „weer ew witu m4~jAS M modICM3C \wfioi\mavitei t A/aar 1S de gebleven, dat de vy regenmantel alleen viaar een 7 7 regenjas was Een weer en wind jas", die alleen ter beschutting tegen storm en regen diende, een al lerminst werd geacht flatteus of zelfs modieus te zijn f De sombere loden regenmantel, de (vaak besmettelijke) Egyptischlinnen jas uit die tijden is nu wel definitief uit de vrouwelijke garderobe verdwe nen. De regenmantel is een kleding stuk geworden, dat met de mode is meegegaan en dat bovendien dik wijls de taak heeft, de zomermantel te vervangenEr is tegenwoordig zélfs een internationale vereniging van regenkledingfabrikanten de op Nederlands initiatief gestichte International Rainwear Council - die naar opperste kwaliteit in de meest modieuze vormgeving streeft. Ook wat de kleuren betreft, plegen deze fabrikanten voortdurend onder ling overleg. De regenmantel is dus allang niet ■meer het „zwarte schaap" in de garderobe van de vrouw; ook dit voorjaar heeft zij weer een rui me keus uit regenmantels in allerlei modellen en kleuren. De trench-coat is er bijvoorbeeld: de jas met de- stiksels, die op het eerste gezicht weliswaar sportief aandoet, maar in bepaalde tinten en in glanzend mülti- color-poplin toch ook '11 onverwacht- gekleed effect kan hebben. Dat hangt ervan af, wélke vrouw de trench- draagt.... en lioè zij hem draagt. Voor vrouwen-op-de-fiets is er toch nog een weer-en-wind jas: de plastic mantel, of de van voren geheel door- geknoopte jas, die aan de achterzijde een split, heeft, zodat de knieën toch ruimte krijgen. Er is tegenwoordig ook een absoluut waterdichte knoop- sluiting (een Nederlandse vinding en inplaats van de vroeger zo po pulaire gabardine mantel is nu voor al de water-afstotende tweedmantél in zwang. Voorts hebben de regenkledingfa brikanten voor dit voorjaar be drukt katoen verwerkt, alle mo gelijke structuurxceefsels, zijde, een mengstof van polyester met rayon (die alleen in dure mantels verwerkt wordt, waarnaar echter nog niet zo- Bedrukte Italiaanse nylonstof is het materiaal voor deze ele gante regenmantel (een Fal- con-model)die met succes de „geklede zomermantel" naar de lcroon steekt. veel vraag is) en ook nylon-imprimé's Zo'n mantel van bedrukte nylon, die uitstekend als geklede zomermantel gedragen kan worden, vormt wel het schrilste contrast met de jassen van nog geen twintig jaar geleden Advertentie 1 Ideaal juist nu, nu de pers-sinaasappelen en grapefruits zo voordelig zijn. Glazen vol gezond klinkklaar vruchtensap in een wip gereed met de VRUCHTENPERS Een cadeau waar het gehele gezin van meeprofiteert. Vo oor vrijstelten en werkende vrouwen kende Werkende vrouwen, vrijgezellen, cn ook liuisnioeders-met-een-druk-leven zullen blij zijn niet dc nieuwe En gelse uitvinding, die „de droge maal tijd" wordt genoemd. Met zo'n droge maaltijd bedoelt men een kompleet middagmaal dat, in gedroogde vorm, iu cellofaan verpakt, binnenkort in de handel zal worden gebracht en dat iu een gewone provisiekast lange lijd kan worden bewaard. Dit droge middagmaal is het resul taat van een nieuw droog-procédé door middel waarvan ook bijvoor beeld grote stukken vlees, ongesne den groenten en hele vruchten kun nen worden geconserveerd. De Engel se firma die deze maaltijd-in-celle- faan binnenkort op de markt brengt, verwacht dat de prijs van zo'n cel lofaan pakje met eten (dat voor twee personen bedoeld is) in Hollands geld ongeveer twee gulden tot een rijks daalder zal bedragen. Wie zo'n hygiënisch verpakt mid dagmaal koopt, hoeft bij thuis komst niet andevs te doen dan liet eten (dat zo licht als een veer tje weegt en wel wat op gedroog de paddestoelen lijkt) uit het zakje te nemen en in water te leggen, en in een ogenblik tijds verandert bijvoorbeeld het ge droogde vlees in een sappig bief stukje dat zó gebakken kan wor den. Groenten worden op dezelf de manier even „opgeweekt." Minder tijdverlies dus dan bij be vroren etenswaren die eerst ont dooid moeten worden; ook het be waren is gemakkelijker, want voor het opbergen van de „droge maaltijd" heeft men geen koel kast nodig. De uitvinders van deze nieuwe con serveringsmethode hebben hun pro- duktcn aan de praktijk getoetst, door zc In bekende restaurants ter tafel te laten brengen in kombinatie met verse etenswaren. Dat de gasten die zowel van het verse als van het ge droogde voedsel hebben gegeten, geen verschil in smaak proefden, bewijst wel dat de nieuwe methode geen af breuk aan de smaak doet. Toch verwachten insiders, dat de „ge droogde maaltijd" voorlopig in slechts kleine hoeveelheden in de winkels zal verschijnen. De machines, die voor liet droognroces gebruikt worden, zijn namelijk buitengewoon duur en men verwacht dan ook iu de nabije toekomst nog geen grote produktie. ozouw C tot OZCMi) Er is toch werkelijk, in velerlei opzicht, niets nieuws onder de zon. Misschien dat wij, in ver gelijking met de tijdgenoten dei- evangelisten, een paai- stappen gevor derd zijn wat betreft comfort en techniek. Maar verder konden de medespelers in het treurspel van de Lijdensgeschiedenis vandaag geleefd hebben. Speciaal de vrouwen maken de modernste indruk. Zij betonen een goedhartig maar hinderlijk opper vlakkig en sentivnenteel-nieuwsgierig medelijden. De deplorabele toestand waarin de middelste veroordeelde verkeert, en van wiens geestelijke en lichamelijke tortuur zij geen flauw begrip hebben, werkt te meer op haar gerede tranen omdat Hij zo'n geheel ander voorko men heeft dan de beide anderen. Zelfs na eindeloze verhoren, stompen en slagen, beledigingen en verraad, het doodsbleke gezicht van vuil van speeksel en geronnen bloed, heeft Hij nog een zekere allure behouden. En'hoe sterk moet Hij zijn, dat Hij zelfs nog lopen kan na de geseling in het Rechtshuis een strafoefe ning waarbij menig gehard man voortijdig bezweek. Eerst dicht bij dc stadspoort oor delen zij het, in het belang van de dienst (zo'n kruisiging kost al tijd genoeg, en gezien de joodse gevoeligheden is het raadzaam zo'n terechtstelling voor het donker ach ter de rug te hebben) toch wel raad zamer die middelste veroordeelde zijn ondraaglijke last van de schouders te tillen. Een passerende vreemdeling uit Noord-Afrika kan die zolang wel overnemen. Het is waarschijnlijk dit kort mo ment van respijt, waarop de schrij nende schouders zich kunnen oprich ten en de met bloed en zweet bedro pen ogen de omstanders kunnen op nemen, dat de jonge rabbi van Na zareth en de „Dochters van Jeruza lem" geconfronteerd worden. Hij weet onmiddellijk wie Hij voor zich heeft. Luxe vrouwen, die waar schijnlijk nog nooit de zwakste striem op haar welverzorgde huid hebben gevoeld, en voor wie deze on beschutte toeschouwstersplaats al een pijnlijk ongemak betekent. Maar in zekere zin behoorde dit tot haar sociale plichten en verhoogde het dapper verdragen ervan haar I maatschappelijk aanzien. Want dit I „Dóchters van Jeruzalem", waarmee ',A jonge veroordeelde haar aan spreekt is niet een soort oratorische verzamelnaam, maar een wezenlijk bestaande titel, zo goed als de „Doch- I ters van de Revolutie" in de Verenig de Staten of de „Dochters van de Nijl" in Egypte. Ook de vrouwelijke fantasie is er in de loop der eeuwen niet op vooruit gegaan. Zo min als hun sociale be tekenis. Want de voornaamste func tie van deze schatrijke Jeruzalemse dames, wier bejuweelde handen met de slip van een ragdunne zijden sluier, de tranen uit de zwart aan gezette ogen wisten, was een die rechtstreeks deze arme mishandelde jongeman aanging. Zij, en alleen zij, genoten het on betwistbaar voorrecht van een kleine menslievende geste bij de onmenselijke barbaarsheid van een kruisiging. Natuurlijk waren zij er niet bij tegenwoordig dat liet haar positie alleen al niet toe. Maar op haar kosten stond daar wel, onver anderlijk, het kleine vat met wijn, aangemengd met myrrhe. En de dronk, de laatste van zijn kor te leven, die deze beklagenswaardige zoon van Israël straks aangeboden zou worden, en die Hem tenminste enige barmhartige bedwelming zou schenken in zijn afschuwelijke mar teling van pijn, hitte en dorst: die dronk was door haar goud betaald. Meer konden zij waarlijk niet voor Hem doen. Een traan van goedhartig medelijden, een slok verdovingsmid del, dat was toch waarlijk al heel veel. Zij konden haar zachte vingers alleen maar bezeren, als zij die tus sen de ijzeren raderen der politieke machine zouden willen steken. Maar waarom moeten mannen al tijd zo bruut en bloederig te werk gaan? Het moet naar sprakeloos gecho queerd hebben, het vreemde dank woord dat het voorwerp van haar medelijden haar recht in het bedroef de gezicht SDrak. Hij accenteerde haar medelijden zonvn als haar ver dovingsmiddel. en hij riep voor haar betraande ogen een visioen op van zo apocalyptische ontzetting dat zij zijn mishandelde verschijning cr een ogenblik voor vergaten. Want de dagen züllen komen... Mu ren storten in. de straten zijn ver sperd door uitgeteerde lijken, de 1- t.ómpel brandt, waanzinnige schim men werpen zich radeloos van de tin nen, in stank en vlammen en bloed gaat de heilige stad van David ten f gronde. Zij hebben cr niets van begrepen, en gekwetst in haar goede bedoelingen .de voortgestomnte rabbi nagezien. Zij hebben geen vinger uitgestoken, 1 geen woord van nrotest geuit. Zij hebben een vaatje wijn met myrrhe 1 gestuurd, of pluksel gemaakt óf od lijsten ingetekend, of op rampenbals gedanst. En de muren zijn boven haar hoofd ingestort, telkens opnieuw. SASKIA Zout kan, behalve voor allerlei huishou delijke doeleinden, ook als. schoon heidsmiddel toegepast worden. Geef uw gezlehtshuid maar eens een lichte mas sage van fijn keukenzout, dat met een scheut water tot een papje is aange maakt. en U zult ontdekken dat de huid zacht en rose is geworden, en opwek kend tlnteltl Oppassen dat het zout niet in de ogen komt: niet tè vaak toepnssen. deze ..zout-n-.as3age" en bij een over gevoelige huid eerst even op een klein plekje proberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6