SNELFIX Paasattractie op Schouwen: tulpenvelden in volle bloei Zeeuwse Almanak De Twentsche Bank Twijfel over opheffing van de beursdwang voor binnenscheepvaart Contant geld op het juiste moment Archieven overheidsdiensten onder zware druk TACHTIG NIEUWE WONINGEN IN VLISSINGEN Agenda PROVINCIALE V. hl El' U< ,s' R COURANT ZATERDAG 16 APRIL. 1960 IN TOEKOMST EIGEN „KEUKENHOF"? Proeven bepalend voor grote teelt WIE DE KOMENDE DA- GEN van plan is de lente-rust van de Schouwse Westhoek op te zoeken zal tot de ont dekking komen, dat de meest noordelijke toegangsweg naar Zeeland een fleurige paasattractie te bieden heeft. Wanneer de automobilist, bromfietser, motorist of fiet ser zich namelijk even de moeite getroost om van de betonnen heirbaan' over St.- Philipsland en Schouwen- Duiveland af te dwalen, zal midden tussen de pas inge zaaide akkers fel in de zon oplichtende tabletten bloeien de bollen kunnen bewonderen. In totaal enkele hectares rode, witte en gele tulpen, verknipt in een tiental frisse stroken, liggen er tussen de nog kale' landbouw gronden te geuren en te schitte ren en trekken al van ver de aan dacht van de voorbijsnellende toe risten en bewoners. Het begint al even voorbij de pro vinciegrens met Brabant bij St.- Phiilpsland. Het vlakke uitzicht wordt daar plotseling gebroken door tulpenvelden in volle bloei! En ditzelfde beeld herhaalt zich enkele kilometers van het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Op de zanderige gronden in de buurt van Sirjansland is de oppervlakte, die deze frisse kleuren als het ware egaal bestrijken dit jaar voor het eerst zo groot, dat de belangstel ling zich niet aleen tot die van de dorpelingen beperkt. Het bloembollenbedrijf A. M. Nee- Centrale verwarming S AWE MA NV Hedersiraa» 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 le is hier namelijk bezig mot grootscheepse proeven, waarvan de teelt van deze bolgewassen op Dulveland in de toekomst voor een niet onbelangrijk deel zal af hangen. Slagen de experimenten dan zullen de tabletten binnen enkele jaren uitgroeien tot vele hectares. Aanblik groeit.. Niet alleen tulpen zijn er thans het „proefkonijn" maar ook een teelt op grote schaal van nar cissen en krokussen zal uit nu nog bescheiden proefnemingen moeien groeien. Rondom zijn bedrijf aan de rand van het dorp heeft de heer Neelo deze week ongeveer 40 are bolgewas in volle bloei staan. De krokus sen hebben al de langste tijd hun kleurenpracht getoond en ook met de narcissen zal het na Pa sen voor een groot deel gebeurd zijn. Begin van deze maand is het alle maal ontloken en als de resultaten na afloop gunstig zijn. komt er in de Duivelandse bollencultuur bin nen enkele jaren een belangrijke uitbreiding. De grond in deze hoek van het eiland is voor de gewassen bijzonder geschikt, en met een beetje fantasie zien de enthousiaste telers in de toe komst voor Zeeland een eigen „Keukenhof" binnen de provincie- grenzen liggen. m maar meteen de proef op de som te nemen heeft men zich dit jaar aan moeilijke en speculatie ve soorten en rassen gewaagd, die de grond op zijn merites zullen moeten beoordelen. Terugkerend beeld Ook onder Nieuwerkerk keert het bloeiende beeld terug om dan nog maals in de buurt van Haamstede op te dagen. Tussen tie uitbottende bongerds in de buurt van de duinen tonen vroege rode tulpen daar hun pracht! Moolweg en Dapperweg en de omgeving van het „Slot Haamstede" zijn er de centra van hot natuurlijke kleurenpalet, dat tijdens de Paasdagen ieder die maar eventjes gelegenheid heeft voor een fikse wandeling door het uitgetrekte duingebied extra- vriendelijk zal uitnodigen. Overigens is Haamstede de bakermat voor de bollencul tuur op Schouwen-Duiveland. Voor de ramp in 1953 waren de gladiolen hier de „voorlo pers". En ook nu tonen velden met bloeiende tulpen hier aan, dat deze lentepracht zich lang zamerhand naar het zuiden van het land zal uitbreiden VERLADERSBELANGEN BINNENSCHEEPVAART Teleurstellende gang van zaken De gang van zaken ten aanzien van de opheffing van de beursdwang is voor de verladers wel uitermate te leurstellend geweest. In de loop der jaren is van verladerszijde herhaal delijk aangedrongen op opheffing van de beursdwang onder aanvoe ring van zeer deugdelijke argumen ten. Hierop werd door de Overheid steeds geantwoord, dat aan deze wensen niet kon worden tegemoet gekomen zonder wijziging van de wet. VAN TOT HEITJE VOOR KARWEITJE. Nog enkele dagen en het leger van duizenden geüniformeerde jongens en ■meisjes van de verkenners- en pad vindersorganisaties zal weer in actie komen voor hun jaarlijkse werkactie Heitje voor een karweitje". Oolc in Zeeland zullen zij zicli voor werkjes aanbieden. Op de nationale hoofdkwartieren van het Nederland se Padvinders gilde, De Nederlandse Gidsenbeweghig, de Nederlandse Padvinders en de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging is men druk doende aan het voorbereidende werk. Tienduizenden werkboekjes liggen klaar om verzonden te wor den, want iedere karweier moet in het bezit van zo'n werkboekje zijn. We spraken onlangs enkele topfunc tionarissen van de hierboven genoem de organisaties, die allen de voetspo ren drukken van Lord Baden Powell. Zij waren bijeen om te beraden hoe gezamenlijk deze actie speciaal in Zuidwest-Nederland tot een goed einde te brengen. Voorop staat, zo zeiden zij, moet het een werkactie zijn. De geüniformeerde jeugd wil loon naar werken en geen aalmoes ont vangen. Zij wil voorts, dat het opge dragen werk correct wordt uitge roerd. Men heeft daar echter de me dewerking van het Nederlandse pu bliek voor nodig. WERKBOEKJE Waaruit de medewerking zoal kan bestaan Op de eerste plaats geen karweitjes verstrekken vóór woensdag 20 april HAAST. Zo vaak gaat hij niet meer op reis. die bejaarde Middelburger. Maar als hij op reis gaat is hem dal ook al dagen van te voren aan te zien. Dan wordt hij altijd erg bedrijvig, dan zoekt hij vreemde din gen uit allerlei hoeken, dan raad pleegt hij ernstig dienstregelingen van treinen en bussen. En wat wel zo opmerkelijk is: als hij met de trein mee moet zorgt hij ervoor een half uur voor het vertrek van de trein aanwezig te zijn. Dan zet hij zijn koffertje naast zich op het stille perron, 'en gaat blij zitten wachten. Nu, met de paasdagen, stond er weer een reis op het programma. Vorige week kreeg hij het weer. Uiterst be- drijviq dribbelde hij door het huis en trof talloze voorbereidingen. Gistermorgen was het zo ver. Hij moest de trein van half tien halen en stond dus om zes uur op. Hij trof de laatste regelingen en kwam om half negen toen hij aanstalten maak te om aan zijn vjandelïng van vijf minuten naar het station te begin nen, tot de schrikbarende ontdek king, dat hij nog naar de kapper moest. Hij rende weg. Een half uurtje later zagen zijn huis genoten hem keurig geknipt als een ■wervelwind het huis ingaan. Met koffertje als een wervelwind er weer uit. t ..Ik kan hetn nog net halen nep hij iit het voorbijgaan, terwijl de toren klok negen sloeg. en ook niet meer nè 22 april. De ac tie is landelijk zonder uitzondering gesteld op woensdag 20 april, don- derderdag 21 april en vrijdag 22 april. Ieder, die vóór of na deze periode aan uw deur komt bellen, speelt on sportief spel. De karweier moet niet alleen ln keurig uniform zijn, maar moet ook zijn werkboekje bij zich hebben. In dat werkboekje moet men na het verrichten van de arbeid het bedrag vermelden en zijn handteke ning plaatsen. Een gedeelte van de opbrengst zal worden afgedragen aan de vluch- telingenactie. Op deze wijze wil ook de geüniformeerde jeugd een steentje bijdragen om het leed van deze slachtoffers te verzach ten. Verder wordt het geld gebruikt om de beweging en vooral ook de groe pen zelf financieel te steunen. „VERONICA" IN UNIFORM. Het Zuidzandse comité, dat zich be last had met het bijeenbrengen van de nodige contanten voor het aan schaffen van uniformen voor het muziekgezelschap „Veronica",' heeft zijn pogingen met succes bekroond gezien. Dank zij de medewerking van vele collectanten kon de gehele bevolking worden bezocht en in de loop van deze week had men zoveel bijeen, dat men de uniformen kon bestellen. Vóór Hemelvaartsdag zul len de muzikanten van Zuidzande „gekleed" zijn. DUBBEL GOUD. Op vier mei wordt in Zuiddorpe een dubbele gouden bruiloft ge vierd. Do echtparen H. van Bara- bost-Sey en E. Simoen-Velleman herdenken die dag namelijk de belangrijke stap, die zij vijftig jaar geleden zetten. Bovendien viert burgemeester M. Puvlaert diezelfde dag zijn veertigjarige bruiloft. De heer en mevrouw J. J. D. Diele- man-van de Velde in Hoek hebben het feest al weer achter de rug. Zij waren op 14 april vijftig jaar ge trouwd. BAAS BOVEN BAAS In de krant van "vrijdag vermeldden wij, dat donderdag j.L de .eerste koekoek in Zeeland was gehoord! Maar ook hier bleek er een baas bo ven baas te zijn, want mevr. Mat- thijse uit Middelburg hoorde deze vogel reeds dinsdag zijn vrolijk koekoek, koekoek roepen. Tegen de achtergrond van deze situatie, kon verleden jaar met de georganiseerde binnenvaart over eenstemming worden bereikt met betrekking tot het stellen van de mogelijkheid van vervoerscon- tracten zodat de verladers zich door middel van contracten ver- voerszekerheid zouden kunnen verschaffen. De verladers hebben verleden jaar hun toestemming gegeven tot verhoging van de ba sis-vrachten op voorwaarde, dat gelijktijdig met deze door de bin- nenvaart-organisaties voorgestel de verhoging van stelsel van con tract-vrachten als met de binnen- vaart-organisaties overeengeko men, zou worden ingevoerd. De vrachtverhoging is wel gekomen, maar de hieraan verbonden voor waarden werd niet gerealiseerd. In de plaats daarvan werd door de Over heid in het uitzicht gesteld de ophef fing van de beursdwang voor schepen boven 250 ton, waarmede de verla ders hun instemming hebben betuigd, doch hetgeen door de Tweede Kamer werd afgewezen. Het resultaat van dit alles is, dat de verladers de verhoogde vrachten moeten betalen, zonder dat in eniger lei vorm compensatie hier tegenover werd gesteld. Op de jaarvergadering, welke de Stichting Verladersbelangen Binnen scheepvaart Zeeland dezer dagen on der voorzitterschap van ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent, in hotel „Rotterdam" te Terneuzen hield, werd dit punt uitvoerig besproken. De secretaris van de Stichting Ver» ladersbelangen Binnenscheepvaart Zeeland, de Tieer A. Drost, behandel de behalve de kwestie van de ophef fing van beursdwang, de wenselijk heid van contractvrachten, nog en kele andere punten in zijn jaarver slag, onder meer verhoging van de basistarieven, wijziging overliggeld, tariefsherziening. Do secretaris komt in zijn jaarverslag tot de con clusie dat de omvang van het lading- aanbod voor de schipperij in het af gelopen jaar niet ongunstig is ge weest. De lage waterstanden in de twee de hefft van 1959 deed de vraag naar laadruimte onevenredig stij gen. In het bijzonder te Rotter dam kwam veel lading beschik baar, zowel voor de binnenlanden als voor de internationale vaart, doch pok op andere beurzen was er veei vraag naar scheepsruimte, zodat niet steeds ten volle aan alle aanvragen kon worden vol daan. Het jaar 1959 heeft wel de nodige spanningen te zien gegeven, doch niet de zozeer gewenste veranderingen bevrachting tarieven en genormaliseerde voor waarden. Er is geen enkele reden dit systeem, dat geen ruimte laat tot 'n gezonde ontwikkeling in het binnen- scheepvaartverkeer langer te hand haven. De aftredende bestuursleden, de heren A. C. M. Geijsel en C. Bartelds wer den met algemene stemmen herko zen. Tot afgevaardigden naar de afdeling Verladersbelangen Binnenscheep vaart van de E.V.O. te 's-Gravenhage werden gekozen de heren M. A. Cort- vriendt en A. M. Kalle. Het financieel verslag over het af gelopen boekjaar werd goedgekeurd, evenals de begroting over 19b0. (Advertentie i Muziek maakt Uw leven rijker Ongekende mogelijkheden met het electronlKhe rlkainie Baldwin orgel. Door productie ven 275 «uk» per dag duizenden guldeni goedkoper Baldwin 7 klavieren met pedul vanaf f 4B15.- Emlnent, electr., I klavier. I 415,-, f 715,-. f I215.» Credlet-aervlce 41 miandelijkie termijnen VRAAGT «AOCHURÏ VAN NEDERLANDS GROOTSTE ORGUCQILÏCT!» Bodegraven, Tel. 01726-2188 i j. verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. Een „Persoonlijke Lening" bij De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om over contant geld te beschikken in bedragen van f500,- tot f4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij overlijden alle nog niet opeisbare aflossings-bedragen worden kwijtgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne alle inlichtingen verstrekken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook de P.L.-folder aan vragen bij De Twentsche Bank, afdeling SC, Postbus 407, Amsterdam. 160 kantoren in Nederland Middelburgs predikant naar Israël Dr. H. van der Linde, hervormd pre dikant in wijk I van de hervormde gemeente van Middelburg, is voor een veertiendaagse reis per vlieg tuig naar Israël vertrokken waar hij plaatsen als Jeruzalem, Naza reth en Tiberias zal bezoeken. Benoeming aan de openbare ulo B. en W. van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om de heer K. van Espen, onderwijzer aan de openbare „Bur gemeester van Dusseldorp Ulo school" te Goes per 1 spetember a.s. te benoemen tot elfde leerkracht aan de openbare uloschool te Vlissingen. Voorstel 12 dividend door Bank voor Zeeland Aan de aandeelhoudersvergadering van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes zal een dividenduitkering over 1959 van 12 procent worden voorge steld. De dividenduitkering over 1958 bedroeg 11 procent. Bondsdag Zeeuwse C.J.V. tweede paasdag te Zierikzee In het gebouw van de grasdrogerij te Zierikzee zullen op tweede paasdag rond 600 jongeren uit Zeeland en Noord-Brabant verz-ameld zijn voor de provinciale bondsdag van het C.J. V. Het programma vermeldt onder meer de opvoering van het blijspel „De Privi-secretaresse" door de to neelclub van 's-Gravenpolder. Verder is er een optreden van de mandoline- hawainband „Romantiek en Ritme", eveneens uit 's-Gravenpolder. De heer J. Sinko leidt de samenzang. In de morgenuren zal in de Grote Kerk een wijdingsdienst worden gehouden, die om kwart over tien begint. Spre ker is ds. Schellevis uit Waalwijk. Ook het Nederlands hervormd kerk koor uit Zierikzee verleent zijn me dewerking aan deze dienst. Later op de morgen zal de heer J. Sinke, dis trictssecretaris, een vijf minutentoe- spraak houden over „Wereldwijd werk". Ingenieursexamen Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs examen voor scheikundig ingenieur, de heer M. J. van den Bos te Brou wershaven! (Slot van pag. 1) rekening mee te houden, «lat bij do wet alleen de originele stukken Stroom afgedamd Hoewel ook het archief van de rijks waterstaat in Middelburg de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen, neeft men daar de stroom steeds tij dig kunnen afdammen. In de loop der jaren zijn grote delen van het archief aan net rijksarchief overge daan. Als op een gegeven moment de druk wat te zwaar wordt, gaat men na welke papieren weggegooid kunnen worden. Op deze wijze slaagt men er bij de rijkswaterstaat in de nodige ruimte te houden in het ar ch ieti De chef de bureau van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg, de heer A. H. Verbeek, heeft na de res tauratie en nieuwbouw van de recht bank de beschikking over een grote archiefruimte. Dat is ook wel nodig, want de rechtbank bewaart alle ori ginelen van vonnissen, beschikkingen en processen-verbaal, die sedert 1880 zijn gemaakt. Het is een respectabel aantal! Enkele jaren geleden is een groot deel van de burgerlijke stand afgevoerd naar het rijksarchief. Aan do hand van de archiefwet worden voorts op gezette tijden vele stuk ken opgeruimd, hetgeen beslist geen overbodige maatregel ls. Want ook op de rechtbank is na de oorlog de stroom van officiële stukken, brie ven enz. steeds sneller gaan vloeien. De enige mogelijkheid om de groei van het archief te beknotten is regel matig oud „materiaal" afvoeren. Het moge dan zo zijn, dat de kwes tie van de archiefruimte nog niet ur gent is, toch doen zich al op vele plaatsen moeilijkheden voor. Op een gegeven moment zou het archief ook te groot kunnen zijn, zodat mei» van de bomen het hos niet meer kan on derscheiden. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bevcr |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii<mui M De Provinciale Zeeuwse Cou- M Ij rant zal op maandag 1 TWEEDE PAASDAG j§ M niet verschijnen. M liiiuiniiiiiiiiiiiiiiiii Ruim f 1 miljoen voor Vlissingse U.T.S. Voor de bouw en inrichting van een industriehal als tijdelijke huisvesting voor de Gemeentelijke Uitgebreid Technische School stellen B. en W. van Vlissingen aan de raad voor een krediet van 1.205.000 te verlenen. Zodra meer definitieve maatregelen kunnen worden getroffen, zal het college voorstellen doen omtrent de financiering van een en ander. Nieuw tennispark in Vlissingen B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor aan de Stichting Tennis park Vlissingen een terrein van 3328 viekante meter voor de duur van 40 jaar in erfpacht uit te geven, voor het daarop aanleggen en exploiteren van tennisbanen c.a. Verder vraagt het college een krediet van 10.500 voor het ophogen en egaliseren van het betrokken terrein. De erfpachts canon zal 633,70 per jaar bedra gen. Belgische douaniers namen 3400 kg boter in beslag De Belgische douane heeft dezer da gen een drietal Nederlandse smokkel auto's met in totaal 3400 kg boter in beslag genomen. Drie Nederlanders werden daarbij gearresteerd. In Wal lonië legden de Belgische douaniers namelijk beslag op een vrachtauto met 2125 kg boter. Gevangen geno men werden zekere M. uit Hulst en S. uit Clinge. Een Belgische chauf feur, die vermoedelijk bij deze za ken betrokken was, liet de auto in de steek en wist te ontkomen. In Laar- ne vonden de douaniers 1300 kg bo ter in de dubbele bodem van een Ne derlandse vrachtauto. De chauffeur van deze auto, J. de W. uit Terneu zen, kon worden gearresteerd. De voor 1960 aan Vlissingen toege wezen 80 woningwetwoningen heb ben B. en W. van deze gemeente toe gewezen aan de vereniging tot ver betering van de volkshuisvesting, die hiermee haar plan van 160 woningen op een terrein ten zuiden van de President Rooseveltlaan verder kan verwezenlijken. Het maakt deel uit van de plannen voor de bouw van 328 woningen, waarvan thans reeds 3 complexen zijn bewoond, terwijl nog twee com plexen van resp. 40 en 96 woningen in aanbouw zijn. De huurprijs van de nieuw te bouwen woningen is voorlopig berekend op 13,65 per woning per week, exclu sief kosten waterleiding. B. en W. stellen de raad die tegen vrijdgmiddag 3 uur bijeengeroepen is voor genoemde vereniging hier voor bouw- en grondvoorschotten te verlenen. Voorts wil men haar de benodigde bouwgrond verkopen tot een totaalbedrag van 103.542,50. VANDAAG. Middelburg Electro: De Vikings, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar; Schouwburg: Inspecteur Hardesty, 20 uur, 14 jaar; Schuttershof: feestavond Zeelandia, 20 uur. Vlissingen Luxor: Wapensmokkel naar Cuba, 19 en 21 u.: Alhambra: Münch- hausen in Afrika, 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: Teenager melodie, 19 cn 21 uur, a.l.; Centraal: verg. district Zeeland Mij. Nut van 't Algemeen, 14.30 uur. MORGEN. Middelburg Electro: De Vikings, 15.30, 19 en 21.15 uur, 14 jaar; Schouwburg: Inspecteur Hardesty, 14.30 en 20 uur, 14 Jaar. Vlissingen Luxor: Wapensmokkel naar Cuba, 19 en 21 uur, 14 jaar, The gold rush, 15 uur, 14 jaar: Alhambra: MUnchhausen in Afrika, 15, 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: Teenager melody, 15, 19 en 21 uur, a.l. MAANDAG. Middelburg Electro: De Vikings, 15.30, 10 en 21.15 uur, 14 Jaar; Schouwburg: Inspecteur Hardestyn, 14.30 en 20 uur, 14 Jaar; Schuttershof, dansavond, 20 uur. Vlissingen Luxor: The gold rush, 15 uur, 14 jaar; De held van Pork Chop Hill, 19 en 21 uur, 18 jaar; Alhambra: Teenager melody, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: MUnchhausen ln Afrika, 14, 10, 19 en 21 uur, a.l. Westerkerk. bondsdag geref. jeugd, 10 en 7 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2