PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Aannemers zullen rekeningen met doorberekening presenteren Prinses Paola schonk leven aan een zoon Archieven overheidsdiensten onder zware druk „DATLEIDT VANZELF NAAR DE RECHTER" Vandaag.. AMERIKANEN LANCEERDEN ONTDEKKER-SATELLIET 203e jaargang - no. 91 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 april '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 Cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 of 3646); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2, Zierlkzee, red. tel 2425. adm. tel. 2094. Contracten moeten worden gehonoreerd (Van onze Haagse redactie) Hoewel zij van oordeel zijn, dat de prijsbeschikkïng van de rege ring onverbindend is, zijn de aannemers niet van plan nodeloze processen te gaan voeren. De aannemers staan echter nu als vroeger op het standpunt dat contracten gehonoreerd moeten worden en men mag aannemen, dat de bevoegde rechter te zijner tijd met het conflict tussen deze opvatting en de prijsbeschik kïng van minister De Pous geconfronteerd zal worden. Aldus verklaarde ons gisteren de juridisch adviseur van de raad van bestuur Bouwbedrijf, mr. Zonderland. Mr. Zonderland gaf te kennen dat een dezer dagen door ons gepubliceerd bericht, dat enkele hoogleraren de aannemers geen kans op slagen hadden gegeven in een procedure tegen de staat, de onjuiste indruk zou kunnen vestigen, dat de aannemers het er nu verder maar bij zouden laten zitten. Mr. Zonderland erkende dat de raad van bestuur Bouwbedrijf zich heeft •laten adviseren door gespecialiseerde hoogleraren de inhoud van dat ad vies zou volgens hem echter tot ande re conclusies hebben geleid dan wij hebben gemeld. Bovendien, zo zei hij, moet men een advies over de kans van slagen van een proces niet voor leggen aan een hoogleraar maar aan een advocaat, aldus mr. Zonderland. Het zou onjuist zijn de indruk te la ten bestaan, dat de raad van bestuur bouwbedrijf anders dan strikt nood zakelijk behoefte zou hebben aan een soort van algemene procedure tegen de staat, maar evenzeer, dat indien daar niet toe overgegaan zou worden, dit zou betekenen dat de aannemers van uitoefening van hun rechten zou den afzien. Mr. Zonderland zei te verwachten dat in de loop van dit jaar dat kan wel herfst worden op drachtgevers van aannemei's reke ningen aangeboden zullen krijgen, waarin, prijsbeschikking of geen prijsbeschikking, de doorbereke- nings-clausule in het contract zal zijn toegepast. Dan bestaat de mogelijkheid, zo zei hij, dat de opdrachtgever weigert dat extra deel te betalen op grond van de prijsbeschikking welke dat ver biedt. In dat geval zal zonder twijfel de aannemer naar de bevoegde rech ter gaan om zijn claim van kracht te maken. Dan zal deze rechter te oor delen krijgen over de prijsbeschik king, die volgens aannemers onver bindend is, aldus mr. Zondervan. Het is ook heel wel mogelijk dat een opdrachtgever, indien hij van een aannemer een rekening gepresen teerd krijgt waarin wel is doorbere kend, hij niet alleen zal weigeren te betalen, maar dat hij zelfs een aan klacht tegen de doorberekende aanne mer zal indienen wegens overtreding van de prijsbeschikking. Dat laatste is allerminst onwaarschijnlijk, gege- van het feit dat, zoals mr. Zonderland zei te verwachten, het rijk te zijner tijd wel enige rekeningen gepresen teerd zal krijgen, waarin, naar waar schijnlijk moet worden 'geacht, dui delijk zal zijn doorberekend. In dat geval, aldus mr. Zonder land, zal de strafrechter voor de vraag worden gesteld of de prijsbe schikking van minister De Pous ver bindend is. We zullen beslist niet ;aan procederen tegen de staat, maar at wil bepaald niet zeggen dat daar- m de materie niet aan de rechter zal worden voorgelegd, aldus mr. Zonder land. Als aannemers na alles wat er ge beurd is nu maar doen alsof deze prijsbeschikking rechtsgeldig is, zon der dat te doen onderzoeken, zouden ze wel stapelgek zijn, zo luidde zijn antwoord. Mr. Zonderland voegde er aan toe, dat het dus zeker tot een conflict dat naar de rechter leidt zal. komen, alleen kan'dat nog wel even* P.Z.C.-zaterdagnummer „Ook de Belgische kanaalzone heeft zorgen'vAan dit on- m derwerp is de veertiendaagse 3treekreportage (pagina 7) ge- wijd. Uit deze reportage blijkt, m dat er ook onder de Belgen (met name in Zelzate) veront- §f rusting bestaat, omdat de schaderegeling nog niet bekend is. Dit 20 pagina's tellende zater- dagnummer biedt voorts onder meer: Stemmen uit de Kerken (pagina 3); Radio- en TV-ru- briek (pagina 17); markante figuren in kleine Zeeuwse ge- meenschappen (pagina 9); feuilleton, sti'ip en paaspuzzel ji (pagina 10); boekbespreking n en kunst (pagina 13); Artt pa- gina, mevrouw! (pagina 14) en m kinderkrant (pagina 19). n ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dc Amerikaanse filmacteur Douglas Fairbanks is met echtgenote en kin deren in Amsterdam aangekomen voor een paasvakantie in Nederland. Foto v.l.n.r.: Daphne (ZO), Melissa (12), mevrouw Fairbanks, Victoria (17), en Douglas Fairbanks. op zich laten wachten omdat dat eerst aan de orde komt als rekenin gen worden gepresenteerd. Dat een advies om ondanks de prijs beschikking toch rustig door te be rekenen dan ook wel door de raad van bestuur bouwbedrijf aan aanne mers zal zijn gegeven, kan ook wor den afgeleid uit een publikatie in het blad „Bouwbelangen" van twee april. Staal- en kolenbelangen van Krupp worden verenigd De staal- en kolenbelangen van Al- fried Krupp zullen in de toekomst deel uit gaan maken van de maat schappij Hütten und Bergwerlte Rheinhausen, die eveneens het eigen dom van Alfred Krupp is. De woordvoerder verklaarde, dat het bedrijf Bochum-Rossenray de kolen belangen en het bedrijf Rheinhausen de staalbelangen van de moëder- maatschapij zal gaan behartigen. De fusie wordt tot stand gebracht om belastinggelden te besparen, zo deelde een woordvoerder mee. For mele besluiten met betrekking tot deze fusie zullen in de op 22 april te houden vergadering van de maat schappij worden genomen. 1 viert prinses Margrcthe van Griekenland haar 20e ver- jaardag. OVERMORGEN'. viert koningin Frederika van Griekenland naar 43e ver- f jaardag. OP LUCHTBASIS VANDENBERG Vandaag zou raket op aarde moeten terugkeren De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdagmiddag een „Ontdekker"-sa- telliet gelanceerd. Het is de bedoeling dat de- „Ontdeltker VI-" vandaag in de buurt van Hawaii naar de aarde te rugkeert. Vliegtuigen en schepen zul len dan proberen de satelliet op te vangen of uit de oceaan op te vissen. De „Ontdekker XI" heeft een nuttige lading van 136 kilogram. Hij werd -elanceerd met een 28 meter lange 'hor-Gena-raket vanaf de Ameri kaanse luchtbasis Vandenberg in Ca- lifornië. De raket werd in zuiver zui delijke richting afgevuurd. De satel liet zal daardoor een baan over de polen beschrijven. Na zeventien om wentelingen zal het zes meter lange raketdeel dat met de „Ontdekker" in de baan om de aarde wordt gebracht, de satelliet met instrumenten naar de aarde terugzenden. De proeven met de tien voorgaande „Ontdekkers" zijn alle mislukt, hetzij doordat de satelliet niet in een baan om de aarde kwam, of doordat de neuskegel met instrumenten niet kon worden teruggevonden. Nummer elf is uitgerust met nieuwe apparatuur die de kansen op welslagen aanzien lijk groter maakt. In baan om aarde Later is gemeld, dat de „Ontdekker" in zijn baan om de aarde is gekomen. De satelliet is in een bijna volmaak te baan over de polen gekomen. De „Ontdekker" doorloopt de baan in 92 minuten. De afstand tot de aarde varieert van 174 tot 608 kilometer. 101 KANONSCHOTEN AFGEVUURD 101 kanonschoten en extra radiouitzendingen hebben vrijdag in.Brus- seld de geboorte aangekondigd van prins Filips Leopold Louis Maria, de zoon van prinses Paola en prins Albert, broer van koning Boudewijn. In een officiële mededeling van het Belgische hof is gezegd, dat de prinses van Luik en haar zoon in goede gezondheid verkeren. De jonge prins woog bij zijn geboorte 31/00 gram. Hij is 52 cm lang en heeft blauwe ogen en blond haar. Jonge prins woog 3400 gram vandaag voorlopig worden ge doopt tijdens een intieme plech tigheid in het kasteel Belvedère, die door leden van de Belgische koninklijke familie en een aantal autoriteiten zal worden bijge woond. Dan zal ook de geboorte akte worden opgemaakt, die zal worden getekend door de vader, prins Albert, de Belgische minis ter van justitie en de burgemees ter van Brussel, Cooremans, die ook zorg zal dragen voor het op nemen van de geboorte in de re gisters van de burgerlijke stand. De officiële doopplechtigheid zal waarschijnlijk over enkele maan- Enkele minuten nadat het eerste saluutschot over Brussel had ge daverd, verscheen de nationale vlag op alle openbare gebouwen en vele woningen in de Belgische hoofdstad. Een grote menigte stroomde naar het park van Brus sel, waar de kanonniers met tus senpozen van tien seconden de 105 mm houwitsers afvuurden. Prins Filips, na zijn vader tweede in de lijn van troonopvolgers, is genoemd naar zijn oud-overgroot vader, de vader van koning Al- bert. Zijn peetouders zijn de moe der van prinses Paola, donna Ruffo, en koning Leopold, die juist van een reis naar India in Brussel is teruggekeerd. Ruim een uur na de geboorte ar riveerden de eerste gelukwensen en manden met bloemen op het kasteel Belvedère, de residentie van Albert en Paola. In de etala ges van verscheidene winkels in de binnenstad werden foto's van prinses Paola uitgestald. De Brusselse bloemenwinkels wer den overstelpt met orders van di plomaten, regeringsvertegenwoor digers, organisaties en particulie ren. Op de beroemde Grote Markt van Brussel, die in enkele minu ten met een zee van vlaggen was getooid, sloten talrijke buiten landse toeristen, die de paasdagen in de Belgische hoofdstad komen doorbrengen, zich bij de feest vreugde van de samengestroomde De foto toont het lossen van de sa- Brusselaars aan. luutschoten door stukken geschut in De jonge prins zal waarschijnlijk het park van Brussel den plaatshebben. Hoewel daarover geen officiële mededelingen zijn verstrekt, zal dit waarschijnlijk gebeuren in de St.-Goedelekerk in Brussel, waar het huwelijk van Albert en Paola op 2 juli van het vorig jaar werd ingezegend. In een door de hofarts, prof. dr. Straetmans, ondertekende mede deling wordt gezegd, dat „de toe stand van Hare Koninklijke Hoog heid mevrouw de prinses van Luik en van de jonge prins volkomen bevredigend is". Op de muren van de bevlagde hoofdstad zijn vrijdagmiddag aan plakbiljetten verschenen met de mededeling, dat liet Brusselse ge meentebestuur namens de bevol king een gelukwenstelegram aan het prinselijk gezin heeft ge den. i gezon- NA OORLOG LAWINE VAN PAPIER LOS GEKOMEN Griffie verbaasd over omvang van archief DE ARCHIEVEN van de over heidsdiensten hebben 't de laat ste jaren bijzonder zwaar te verduren.... Diep buigen de plan ken van de archiefkasten door onder de zware, bijna niet te torsen last en slechts moeizaam laten de deuren zich sluiten. Want na de Tweede Wereldoor log is een lawine van papier los gekomen, die als een ononder broken stroom op de bureaus van rijks- en provinciale dien sten is neergedwarreld. Met de zelfde snelheid zijn officiële stukken, brieven, rapporten en wat dies meer zij in de archie ven verdwenen. Archieven, die bijkans „verzadigd" zijn! Hoe zwaar de archieven belast Zijn, is onlangs gebleken op do provin ciale griffie van Zeeland Toen en kele dagen geleden een begin werd gemaakt met de verhuizing van de griffie naar haar nieuwe „home", sloegen de ambtenaren en ambtenaressen van verbazing de handen ineen: uit alle hoeken en gaten, uit kelders, van zolders en vlieringen kwamen de archief stukken te voorschijn. Er scheen haast geen eind aan te komen. Men wist zelfs op do griffie niet, dat het archief zó omvangrijk was! Het feit, dat wij hier signaleren, doet zich algemeen voor bij de over heidsdiensten. Natuurlijk, van tijd tot tijd wordt de bezem'er eens flink doorgehaald en verdwijnen vele pa perassen naar de verbrandingsoven, maar vrijwel overal woekert men toch met archiefruimte. .Enorm Mej. H. A. van Visvliet, chef van het bureau registratuur en archief verzorging op de provinciale griffie te Middelburg, weet er van mee te praten. „Het is enorm hoeveel stuk ken voor het archief we thans krij gen in vergelijking met de jaren voor de oorlog", vertelde ze. Geen wonder, dat de archieven dan uitpui len! In de nieuwe griffie zal dat overigens héél wat verbeteren, want daar is in de archiefkelders voorlo pig ruimte genoeg. Tegenwoordig is echter zoveel te bewaren, dat het grootste archief al gauw te klein is. Daarom wordt ook op de griffie regelmatig bekeken, welke papieren vernietigd kunnen worden. Ais uit vloeisel van artikel 5 van de archief wet bestaan er lijsten, waarop is vermeld hoelang bepaalde stukken bewaard dienen te worden. Dat vari eert van enkele jaren tot 30 a 40 jaar. Hoewel het archief van de griffie grotendeels is vernietigd in 1940. is alweer een enorme „verzameling" aangelegd. Zo bewaart de provincie alle besluiten van polders en water schappen en gemeentebesturen in Zeeland, die door Gedeputeerde Sta ten goed- of afgekeurd zijn. Daar ook in de gemeente-archieven en bij de polders en waterschappen dezelf de besluiten bewaard worden, denkt men er aan in de toekomst dit on derdeel van het gviffie-archief te la ten vervallen, Dat zou al een hele verlichting zijn! Overigens verdwij nen ook regelmatig archiefstukken naar het rijksarchief, waardoor de druk dus weer vermindert. Wij hebben mej. Van Visvliet de vraag gesteld öf het gebruik van microfilms uitkomst zou kunnen brengen. Dat zon inderdaad moge- Pasen brengt opklaringen (Van onze weerkundige medewerker) ff De paasvooruitzichteu zijn niet M ongunstig te noemen. Het kan gebeuren dat er vanmorgen in Zeeland hier en daar nog |j ff wat regen valt, veroorzaakt door een kleine storing, die van Oost-Engeland in de rich- i| H ting van België trekt. Een rug M van hoge luchtdruk, die zich nog versterkt, breidt zich van jf de Britse eilanden naar onze ff omgeving uit, vergezeld van M flinke opklaringen eri slechts op enkele plaatsen nog een buitje. Ook dc wind gaat in kracht afnemen. Een volgende H depressie ligt op het midden van de oceaan, maar deze trekt ff in een langzaam tempo naar E het oosten, zodat met een beetje geluk ook het weer a.s. ff maandag overwegend droog jf kan blijven met opklaringen. De temperatuur blijft op on- geveer hetzelfde niveau, name- ff lijk in de middag tussen 11 en ff §f 13 graden Celsius, doordat de p lucht ons via de Noordzee be- reikt. Het voorjaar is nog H steeds vroeger dan normaal, ff H Ook in. Zeeland is er vergele- ken met normaal, nog een voorsprong van ongeveer 10 jf dagen vast te stellen. Botsing tussen twee straaljagers in België Een „Hunter"-straaljager van de Belgische luchtmacht is vrijdag bij de Franse grens op 12.000 meter hoogte in botsing gekomen met een Frans toestel van liet type „Super- Mystère". De beide vliegers konden hun toestel met de schietstoel verlaten en zijn veilig geland. Het Belgische toestel stortte op Belgisch en het Franse op Frans grondgebied neer. KORTE PREDIKATIE PASEN De Heer is waarlijk opgestaan Wij hebben allemaal de grootste moeite met het opstaan uit bed. Als de wekker, onze aartsvijand, afloopt, draaien we ons nog een keer om. Nog even blijven liggen, voordat mij eruit gaan. Wij moeten wennen aan de gedachte, dat een nieuwe dag voor ons ligt, en dat wij weer aan de slag moeten. Dat typeert ons. Wij willen niet op staan, wij zouden het liefst blijven liggen, maar wij weten, dat we uit de veren moeten, ook al zien wij te gen de nieuwe dag en tegen het le ven op. Wij moeten er 'uit, of wij willen of niet. Zoals wij in bed zouden willen blij ven liggen, zo blijven wij het liefst in onze sonde liggen. Ook daar heb ben wij moeite mee, om op te staan van onze zonde en op een nieuwe wijze verder te gaan. En zo leggen wij ons ook neer bij het verdriet en bij het leed. Wij leggen ons neer bij alle onherroepelijke dingen van het leven. Wij leggen ons neer bij de dood. Wij berusten. Wij laten het alles over ons heengaan, en we zeg gen: er is nu eenmaal toch niets aan te doen. Je moet de dingen maar nemen, zoals zij zijn. En straks lig gen ioi; allen op onze rug, achter over uitgestrekt in de doo'cl. Het kenmerkende van God evenwél, is, dat Hij staat, opstaat en actief is. Dat Hij bezig is met de mens en de wereld. De héle bijbel is er vol van, dat God een God der opstanding is. ,J)e heer zal opstaan tot de strijd, Hij zal zijn haters wijd en zijd. verjaagd, verstrooid, doen zuchten". God legt zich niet neer bij de onher roepelijke en onherstelbare dingen. Hij legt zich niet neer bij onze zonde en schuld. Hij legt zich ook niet neer bij de dood. Dat is de verkondiging van Pasen. Pasen heeft niets te ma ken met paashazen en paasfestijnen. Pasen is het feest van de opstanding uit de dood. Het leven ligt voor ons. Wij worden geroepen met. God mee te denken. Niet te blijven liggen in de zonde, niet te berusten in het leed en het verdriet. Wij mogen ons niet neerleggen bij de dood. Want de dood is dood Leve het leven A. van Haarlem. Nieuw- en Sint-Joosland. VERWACHT... Geldig tot hedenavond WISSELEND BEWOLKT Overwegend droog weer met wisse lende bewolking. Matige wind, rui mend naar noord of noordoost. Ongp- veer dezelfde middag-temperaturen als gisteren. lijk zijn, vertelde zij, maar niet' alleen is dit een bijzonder dui systeem, maar ook dient, men i (Zie slot pag. 2 kol. 4) 17 april Zon op Maan op 18 april Zon op Maan op 119 april Zon op Maan op ZON EN MAAN 5.40 1.09 onder 19.40 onder 10.10 onder 19.42 onder 11,17 onder 19.44 onder-'12.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1