Sigaar Flipland, met dokter Menger meer mans tijumlwill GROOTWINKELBEDRIJVEN NIET VOOR VAKANTIEREGELING WITTE KRUIS KIRK DOUGLAS IN Z'N EIGEN PR0DUKTIE „THE VIKINGS" ZATERDAG 16 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V „Inspecteur Hardesty", het verhaal van de F.B.I. Ruim twintig miljoen gulden heeft de acteur-producent Kirk Douglas ten koste gelegd aan de film „The Vikings". Het on derwerp obsedeerde hem zo, dat hij het uit móest werken. Daar bij heeft hij niet in de eerste plaats gebruik gemaakt van de feiten der gescliiedenisboeken, maar geput uit de gegevens, die Edison Marshalls roman „The Viking" bevat. „The Vikings" pretendeert dan ook niet de ge schiedenis van de Noormannen voor te stellen, maar is zuiver een romantisch verhaal, waarin de brute kracht en onderne mingslust der Vikings op de voorgrond staan. Kirk Douglas koos voor zichzelf de rol van Einar. de zoon van de Vi king-aanvoerder Ragnar (Ernest Borgnine). Het verhaal begint met een overval door Ragnar in Enge land. waarbij nogal wat bloed vloéit. zoals trouwens in de meeste scènes in deze film. Later ziet men hoe Einar de voet stappen van zijn vader drukt en op oen van zijn strooptochten wordt hij geconfronteerd met Eric, een jonge man, die als slaaf wordt meegevoerd. Eric is een zoon van Ragnar en een Britse koningin. Noch Eric (Tony Curtis), noch Einar zijn van hun verwantschap op de hoogte. (Advertentie) BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED De kern van het verhaal is dan de strijd, die tussen beide Vikingzonen ontbrandt, wanneer Morgana (Janet Leigh), een prinses uit Wales, ge heel tegen haar zin (als slavin) ten tonele wordt gevoerd. Feitelijk is de hele historie niets an ders dan een constante vechtpartij, die zich ontwikkelt tegen een kleur rijke achtergrond. Er komen echter ook frisse scènes in de film voor, die werden opgenomen in volle zee. De Noorse expert Hans Askvik bouwde daarvoor drie zeewaardige viking schepen naar het model van een be waard gebleven schip in het museum van Oslo. De opnamen werden ge maakt in en bij een Noorse fjord, bij de Duitse kust en in en om een kasteel in Frankrijk. De rolprent is te zien in Electro (Middelburg). „Wapensmokkel naar Cuba" van Don Siegel is gebaseerd op een van do fascinerende stories van Ernest Hemingway. De geschie- denls speelt zieh af in een omge ving, die de schrijver bijzonder lief is namelijk in de Golf van Mexico. De zee tussen Florida en Cuba. is menig keer het toneel geweest van levendige gebeurte nissen, waaraan men maar liever niet al te veel ruchtbaarheid gaf. De wapensmokkel en de drank smokkel hebben in deze streek welig getierd en het Amerikaanse gangsterdom is van deze verbo den handel heel wat dollars rijker geworden. In dit verhaal van Hemingway maakt men met zo'n wapensmok kelaar kennis Hanagan (Eddie Al- bert), een vriendelijke figuur met veel centen, haalt schipper Sam Mar tin (Audio Murphie), overigens ook geen zachtzinnige jongen, over om een clandistien bezoek aan het nabu rige Cuba te brengen en tegelijk een lading contrabande mee te nemen. Martin voelt weinig voor de grap en bijgestaan door zijn knecht (Everett Sloane) weet hij zich onderweg tij dens een spannend gevecht van de ganster te ontdoen. Everett Sloane geeft op uitnemende wijze gestalte aan de altijd dronken Harvey, de knecht van schipper Martin, een ty pische Heniingway-fïguur. Tc' zien in Luxor (Vlissingen). SCHOUWBURG (Middlcbnrg) ver toont dit paasweekeindo „Inspec teur Hardesty, F.B.I.", do rolprent over de ontwikkeling van de Ame rikaanse federale recherche, waar in James Stewart de hoofdrol speelt. Do geschiedenis begint wer kelijk Wj heb begin, namelijk in het B. en W. van Utrecht willen autobustarieven verhogen Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben de gemeenteraad voorgesteld de autobustarieven met ingang van 1 juni u.s. te verhogen met gemiddeld 20 tot 25 procent. Zij willen de prijs van losse biljetten brengen van 20 op 25 cent, de zes- rittenkaarten van een gulden ver vangen door vijfrittenkaarten van een gulden en in plaats van een weekkaart van f 1,60 een veertienrit- tenkaart van 2,50 invoeren. Het vervoer zal door de tariefverho ging waarschijnlijk een daling onder gaan. Hiermee rekening houdend schatten B. en W. de meeropbrengst van de voorgestelde tariefverhoging op 280.000 per jaar. Jaar 1924, toen Edgar Hoover hoofd van de F.B.I. werd en dit politie apparaat nieuw leven inblies. Ach tereenvolgens ziet men de F.B.I. in actie tegen de Kin Klux Klan, tegen de spionnen tijdens de Twee de Wereldoorlog en tegen Sowjet- agenten na de oorlog. ..Münchhausen in Afrika", Alhambra (Vlissingen) maakt aanspraken op een plaatsje ln de categorie Duitse kolderfilms, die de laatste jaren weer vlot geproduceerd zijn. Münch hausen is niet de befaamde en fan tastische baron, maar hij is wel fa milie van de grapjas. Deze moderne „Müunchhausen" komt voor de tele visiecamera's, componeert (liefst wil de) liedjes en verzeild tenslotte in ge zelschap van een „schrijfster" in de jungle van Afrika. Het orkest van Kuit Edclhagen zorgt voor een muzi kale omlijsting van de avontuurlijke gebeurtenissen. Conny is wel bijzonder actief. Do ene film, waarin zij de hoofdrol speelt is nog niet uit de program ma's verdwenen of de volgende wordt al weer aangekondigd. „Teen ager-melodie" met Peter Kraus is een zoetig verhaalt je over schoolkin deren, begrijpende leraren en een goedmoedige Industrieel, die zijn geld aan een goed doel besteed. Fritz Umgelter regisseerde deze sprookjesachtige rolprent* DE eckte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar narè dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! WITTE KRUIS Mtar/fAwie m (zieiue Zeeuwse gemeeitsc/ttfppen KLEINE MIDDENSTANDERS IN DE KNEL yTvwvYvvYVYvwyvwvYyvvvvvvvvVVVVVVVVVVVVVWVV\WVWWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVWVWWVVVWW; Sint-Philipsland, voor het oog een klein rustig dorp. Maar toch zes jaar achter elkaar nummer één in de lan delijke Rode-Kruiscampagne „Dat doet dokter Menger", zeggen die van Flipland ter verduidelijking. Inderdaad, dat doet dokter H. Menger, de 42-jarige, uit Friesland af komstige dorpsgeneesheer. Een opgewekt en energiek man, een vlot causeur, die zijn woorden met levendige gebaren onderstreept. Noem de naam Rode Kruis, en dok ter Menger is niet meer te stuiten. „Je kunt er niet ge noeg over praten, over het Rode Kruis. Dat is mijn, prin cipe." Dokter Menger zal geen gelegen heid voorbij laten gaan om te pra ten over de organisatie, waar hij zich met zoveel energie op heeft jeworpen. En dat ondanks zijn frukkè dorpspraktijk. Na de ramp in 1953 is het alle maal pas goed begonnen. „We on dervonden aan de lijve wat het is om geholpen te worden. We hebben veel gehad en willen nu iets teruggeven!", vertelt dokter Menger. „Het Rode Kruis is een dienst aan de naaste. Iedereen lean en moet er aan mee doen!" In 1945 groeide de Rode-Krulsaf- deling uit de H.A.R.K. In 1947 kwam dokter Menger naar St.- Philipsland, en hij nam meteen als voorzitter plaats in het Rode- Kruisbestuur van de afdeling St.- Philipsland. Deze plaats neemt hij nog steeds ln. Gedurende de der tien jaren van zijn voorzitter schap voerde hij het dorp naar een eenzame hoogte in de lande lijke campagne. Een zeer eenzame hoogte. Het hoofdbestuur heeft als landelijk streefbedrag een gemiddelde van een kwartje per inwoner gesteld. Dat heeft St.-Philipsland overtrof fen. Met driehonderd procent! In St.-Philipsland geven ze een gul den per inwoner. Iu het landelijke overzicht komt. er na St.-Philips land een bijzonder lange tijd niets. Dan komt Elten met 300 procent, en dan duurt het weer een lange tijd voor er een ge meente met een hoog gemiddelde komt. Als Elton straks weer Duits is wordt, de hoogte ran St.-rhi- Iipsland nog- eenzamer. H et kan nog beter", meent de onvermoeibare dokter Men ger. Maar als men hem zo vraagt hoe St.-Philipsland op de eenzame hoogte komt. noemt hij als oorzaken de ramp die de nood zaak van het elkaar helpen heeft doen inzien, en de wisselwimpel. „Een grote stimulans, die wissel wimpel!" meent dokter Menger. Het ding prijkt trots aan een muur in zijn spreekkamer. Een lange okeren baan biet borduur sels. In de borduursels de namen van de jaarlijkse landelijke win naars. Het is een wat eentonig geval geworden, die wimpel. De winnaars? Enkele gemeenten, en dan St.-Philipsland, St.-Philips land, St.-Philipslandsinds 1954 is dat zo. De wimpel is nu vol, en blijft in St.-Philipsland! „Het kan in andere plaatsen ook", meent dokter Menger. Hij geeft toe dat een grote plaats moeilijker intensief te bewerken is dan een kleine dorpsgenieenschap. St.-Phi lipsland wordt onder leiding van de dorpsarts stelselmatig uitge- kamd. Ieder huis wordt bezocht. Elke afgelegen boerderij komt aan de beurt, zelfs de schippers die slechts enkele keren per jaar thuis zijn komen er niet onderuit. „Dat doet dokter Menger", zeg gen die van Flipland. Maar de hardnekkigheid van de dokter heeft op de dorpelingen toch be slist geen verkeerde uitwerking gehad. Ze kennen hun dokter: voor de meesten is hij niet alleen in medisch opzicht een vertrou wensman. Daar komt nog bij dat dokter Menger het in het bestuur niet bij praten iaat; in zijn vrije tijd loopt hij net zo hard langs de huizen als de collectanten. En dé,t wordt gewaardeerd. In het dorp heeft men de nood zaak van het verlenen aan ande ren leren inzien, en men blijft ge ven. De collectanten blijven op de vergaderingen komen om collecte instructies van dokter Menger te ontvangen. Het bestuur blijft voortdurend de koppen bij elkaar steken, en een kleine 300 donors blijven twee keer per jaar bereid om bloed af te staan. Zelfs die genen die vooruit weten dat ze elke keer weer flauwvallen En dat alles gaat onder de bezie lende leiding van dokter Menger. „Alles moet er uit komen wat er in zit", is zijn opvatting. „Ga net zolang terug tot het er is!" luidt zijn opdracht aan de collectanten. Dokter Menger is vol bewonde ring voor de dorpelingen, want „ze blijven geven terwijl de ramp al weer ver is vergeten, en het nieuwtje van de wimpel er al lang af is". Maar Flipland is één geheel. De mensen zijn vrij gevig, niet alleen voor het Rode In een kleine gemeenschap waar iedereen iedereen kent zijn na tuurlijk wel eens controversen te overwinnen. Vooral als de ver schillende kerkelijke en politieke groeperingen zo veelvuldig zijn. „Ik ben brutaal als het over het Rode Kruis gaat", vertrouwt dok ter Menger toe. Hij is eens alle dominees afgegaan om te vragen of ze de actie van de preekstoel af wilden aanbevelen. En het werd ^waau. Dokter Menger werkt met plezier in St.-Philipsland. Als Fries heeft hij zich toch gemakkelijk kun nen aanpassen. Hij is de mensen f aan kermen en waarderen, n zijn neventaak, die van liet Rode Kruis die hij zichzelf in om vangrijke proporties heeft opge legd, heeft hij door combineren en voorzichtig handelen alle verschil lende naturen en groeperingen bij elkaar gebracht. En hij heeft nog voortdurend nieuwe wensen: ook de jongeren moeten aan de bloed- tranfusie meewerken. En de an dere plaatsen, waarom passen ze de bloedtransfusie ook niet stel selmatig toe?" Vooral omdat er tweemaal zo veel bloed nodig is als er wordt gegeven?" En zo is er nog veel meer Sinds enkele jaren is de naam St.- l'hilipsland nauw verbonden met die van het Rode Kruis. „En dat doet dokter Menger!" zeggen ze. Zou het dorp dezelfde plaats be houden als de dokter vertrok? Het is de vraag. Wat voor Flipland, in de Kode-Kruïscampagiie toch wel zeer sterk geldt, „Met dokter Menger meer mans!" En dat strekt zicli misschien nog wel ver der uit dan alleen tot Rode-Kruis- campagnes. In O.-Duitsland geen particuliere boerderijen Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft medegedeeld dat alle Oostduit se boerderijen thans zijn opgegaan in gemeenschappelijk gedreven staatsbedrijven. Sleehls in enkele kleine gebieden, waar het boerenbe- driïf niet op grote schaal kau wor den uitgeoefend, zijn zelfstandige boeren overgebleven. Deze collectivering is doorgedreven onder alle mogelijke vormen van druk, die door de Oostduitse commu nisten werden uitgeoefend en die in vele gevallen op terreur neerkwam. West-Duitsland heeft officieel gepro testeerd tegen het onder dwang op heffen van de particuliere boerderij en en het, zonder schadevergoeding voor de eigenaars, tot staatsbedrijf verklaren van deze boerderijen. De Stichting Vakopleiding Smecoma heeft nu ook de zorg op zich geno men voor de opleiding in de metaal nijverheid. Als afsluiting van de op leiding volgens het leerlingstelsel worden leder jaar de examens geor ganiseerd, waarbij de leerlingen over het gehele land in de diverse vakin richtingen een werkstuk moeten ver vaardigen dat dus voor iedere vak richting landelijk uniform is. Deze examens die dit jaar op 43 plaatsen gedurende 4 dagen aan lagere tech nische scholen worden gehouden, vragen een enorme voorbereiding. Al het materiaal wordt op een cen trale plaats ingekocht en voorbe werkt (ten behoeve van een kleine duizend kandidaten). Hiervoor is dit jaar alleen reeds 42.000 kg materiaal nodig. Nadat de examenwerkstukken op diverse plaatsen gereed zijn ge maakt worden alle werkstukken op een centrale plaats, in hal C van de Koninklijke Jaarbeurs, Croeselaan- terrein. Utrecht, bijeengebracht. doende personeel hebben, dat de va kanties om beurten kan opne men. Uit solidariteitsoverwegingen hebben zij echter met een plaatse lijke regeling zich kunnen verenigen. De grootwinkelbedrijven hebben niet alleen bij een plaatselijke sluitings regeling geen belang, maar zien te vens geen reden om zich solidair te verklaren met de kleine midèSnstan- der. De grootwinkelbedrijven voeren daarom een eigen beleid, hun perso neel gaat om beurten met vakantie en de zaak blijft het gehele jaar open. Voor het personeel van de kleinere middenstandszaken dreigen er ook moeilijkheden. De slagersgezellen bijvoorbeeld hebben volgens hun C.A.O. recht op vijftien dagen va kantie, waarvan zes dagen aaneen gesloten. De wens leeft bij de ge zellen om te komen tot een aan eengesloten vakantie van negen dagen. In de praktijk gebeurt dat trouwens al hier en daar Wanneer echter in de toekomst dé verplich te vakantiesluiting zal verdwijnen, ziet het er niet naar uit, dat de slagerspatroons de wens van een aaneengesloten vakantie van ne gen dagen zullen aanvaarden. Advertentie Voor personeel dreigen moeilijkheden (Van onze Haagse redactie) De kans is groot, dat volgend jaar in de grote steden voor de verschil lende middenstandsbranches geen verplichte vakantieregeling meer bij de plaatselijke verordening zal wor den ingevoerd. De slagers, kruide niers en groentehandelaren voelen er namelijk niets voor hun winkels voor een bepaalde tijd te sluiten, In dien de grootwinkelbedrijven, de su permarkets, die vlees, groente, krui denierswaren en allerlei andere za ken verkopen, weigeren zich bij de verplichte vakantieregeling aan te sluiten. Dit jaar gaat alles nog wel door, ómdat de vakanties al door de gemeenteraden zijn geregeld, maar volgend jaar zullen de verschillende middenstandsbranches geen verzoek meer doen aan de gemeenteraden om de vakanties, ingevolge de winkel sluitingswet, voor hun tak van be drijf bij verordening bindend vast te stellen. Het is duidelijk, dat door het ont breken van een plaatselijke verorde ning vooral de kleine middenstanders in de knel komen. Wanneer de groot winkelbedrijven ook de algemene re geling zouden aanvaarden, waren er geen moeilijkheden. De omzet, die de middenstander mist, in de tijd, dat zijn zaak gesloten is, zou voor een deel weer worden goedgemaakt in de tijd, dat de andere branchege noot of !t grootwinkelbedrijf vakan tie houdt, 't niet meedoen van het grootwinkelbedrijf heeft echt niet al leen tot gevolg dat de supermarket het gehele jaar geopend is, maar dat zij bovendien extra profiteert van de vakantiesluiting door de kleine mid denstandszaken. Het spreekt vanzelf, dat de midden standers er niets voor voelen op deze wijze door een vakantiesluiting het kind van de rekening te worden. Met de grote middenstanders ligt het weer anders. Ook zij zouden het, evenals het grootwinkelbedrijf, wel buiten een plaatselijke vakantierege ling kunnen stellen, omdat zij vol- Examens stichting vakopleiding Smecoma Bijna 1000 leerlingen, werkzaam in de metaalnijverheid, zullen in de week na Pasen op een 43-tal plaat sen, verspreid over het gehele land, worden geëxamineerd en deelnemen aan de praktijkexamens leerlingstel sel van de Stichting Vakopleiding Smecoma. Deze examens beslaan het terrein van de constructievakken, de machinale metaalbewerking en de landbouwmechanisatie. In Zeeland worden de examens ge houden ln Middelburg, ln Ternenzen en in Zierikzee aan de lagere teclwi- sche scholen aldaar. Ook aan de la gere teclmische school te Bergen op Zoom zal een examen worden afge nomen. Stijgende belangstelling voor opleiding wiskundig ingenieur „Hoewel er tot nu toe nog slechts twee diploma's van wiskundig inge nieur aan de technische school te Delft zijn uitgereikt, neemt de be langstelling voor deze opleiding elk jaar toe. Dit blijkt wel nit het feit, dat op het ogenblik 81 jonge mensen in Delft voor wiskundig ingenieur studeren. Ongeveer 50 van hen heb ben het kandidaats bereids achter de rug en zes hebben het eerste deel van het ingenieursexamen met goed gevolg afgelegd. De opleiding tot wiskundig ingenieur dateert van 1 september 1955, maar alleen degenen, die over een zeer be hoorlijk wiskundige aanleg beschik ken, zullen haar met succes kunnen volgen. De studie, die officieel vijf jaar duurt, is namelijk vrij zwaar, niettegenstaand er geen laborato riumwerk aan te pas komt. De perspectieven voor wiskundige in genieurs zijn vele: behalve in indus triële ondernemingen, waar zij langs mathematische weg problemen kun nen gaan oplossen, welke de industrie stelt, staan voor hen betrekkingen open op het gebied van het zuiver en toegepast wetenschappelijk onder zoekt en met de aantekening „didac tiek" op hun diploma kunnen zij on der andere bij het middelbaar en ho er technisch onderwijs te werk wor- en gesteld. (Advertentie) FILMS IN ZEELAND (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 19