Franse politie grote klopjacht op ontvoerders begonnen Het dubbel-proces tegen Jezus f MANKBORD IN DORTMUND MONUMENT VOOR NAZI-SLACHTOFFERS ZATERDAG 16 APRIL 1960 PROVINCIAL?, Z F F, UW 8 F COURANT Na de thuiskomst van Eric Peugeot Alle uitgangsuiegen van Parijs worden scherp bewaakt Vrijdag is de grootste klopjacht in de Franse criminele geschiedenis be gonnen, nadat de vier jaar onde Eric Peugeot bij zijn onders was terugge keerd. Aanvankelijk werd een vals bericht verspreid, dat drie mensen in verband met de ontvoering waren gearresteerd. Later is het bericht officieel tegen gesproken. Een gesprek met de kleine Eric heeft volgens de politie geen enkele concrete aanwijzing opgeleverd. De ontvoerders hadden vijftig miljoen frank als losprijs geëist. De politie bewaakt alle uitgangswe gen van Parijs. Do wagen die do ont voerders gebruikten was een zwarte luxe auto. Ook op vliegvelden en grensposten wordt scherpe controle uitgeoefend. Naar schatting zijn 30.000 man politie bij de klopjacht ingeschakeld. Een van de leiders van de uitgebrei de opsporing heeft verklaard, dat vóór de vrijlating van Eric niets door de politie is ondernomen wat de ontvoerders ertoe zou kunnen brengen het kind uit de weg te rui men. Hoewel de politie alles in het werk zal stellen om de daders van de ontvoering te pakken te krijgen, is het mogelijk dat de jacht lang durig wordt, daar de politie tot nog toe weinig houvast heeft, aldus de politieautoriteit. Eric is het zoontje van Roland Peu geot en kleinzoon van het hoofd van het Peugeotbedrijf, Jean Pierre Peu geot. Veilig Verkeer wijst op gevaar „speelstraten" Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich met een schrijven tot de minister van verkeer en waterstaat gericht. Het verbondsbestuur wijst hierin op het gevaar, dat zogenaamde „speelstra ten" kunnen opleveren. Het instituut van de speelstraten wordt in strijd geacht met de ele mentaire regel, volgens welke de kin deren hun spel niet op de rijweg be horen te beoefenen. Deze regel wordt de kinderen reeds van jongsaf inge prent en het is, aldus het verbonds bestuur, niet mogelijk hun daarbij het begrip bij te brengen, dat die re gel in sommige straten gedurende bepaalde uren niet geldt. Daar komt, volgens het V.V.. nog bij, dat zeer jonge kinderen niet in staat zijn de bij de speelstraten geplaatste ver keersborden te lezen. Gevolg van het feit, dat ziekenauto's, auto's van doktoren en invaliden toch in deze speelstraten zullen moeten rijden zou zijn, dat de kinderen en hun ouders een vals gevoel van veiligheid krij gen. zo concludeert het Verbond voor Veilig Verkeer. Tenslotte vestigt het de aandacht op de minder gunstige ervaringen, welke men op dit gebied in Duitsland heeft opgedaan. 9 Adolf Ruclcer, de jonge hellebaardier van de Zwitserse garde, die een jaar ge loden in het Vaticaan de bevelhebber, kolonel Nunlist, met revolverschoten ver wondde. is in een krankzinnigengesticht opgenomen. Hij pleegde de aansiag. om dat de kolonel weigerde hem weer in dienst te nemen, nadat hij om gezond heidsredenen was ontslagen. \TSTE WENS. Toen men hem r zijn executie in Cedar Rapids a de Amerikaanse staat Iowa) i'oeg, of I ij een laatste wens ken baar wilde maken, antwoordde moor denaar James W. Rodgers: „Ja, ik wens een kogelvrij vest". KINDERHAND. Salvatore Bruzzese ontkende dat hij zijn vier kinderen mishandelde door hen in Rome's straten te laten bedelen. Om het te gendeel te bewijzen betoogde hij dat hij hen 's avonds met de auto op haalde en hen vaak met een ijsje be loonde. Bijzonderheden over de onderhan delingen die leidden tot de vrijla ting van Eric en de juiste grootte van de lossom zijn nog steeds niet bekend. Erics vader heeft gezegd, stipt de voorwaarden nagekomen te zijn die door de ontvoerder wa ren gesteld om zijn zoon terug te krijgen. „Ik moest hen wel ver trouwen. Zij vroegen mij het los geld donderdagmiddag naar een bepaalde plaats te brengen en dat deed ik. Ik had geen keus", aldus Erics vader. Naar verluidt heeft R. Peugeot twee brieven van de ontvoerders ontvan- fen, een dinsdag, op de plaats van e ontvoering, en de tweede donder dag per post. Peugeot zou donderdag per telefoon meegedeeld zijn, dat hij in" een straat bij de Are de Trlomphe een tas roet het losgeld moest over handigen aan een hem beschreven man. Beide partijen hadden woord gehouden, maar de entvoerders had den Eric niet op de door hem ge noemde plaats vrijgelaten. De weinige aanwijzingen waarover de politie beschikt zijn oa een on volledig signalement van de ontvoer ders, een beschrijving van hun auto, een zakje snoep en enkele kranten, de brief waarin de losprijs en enke le inlichtingen van het ontvoerde kind: „Zij hebben mij niet ver mee gevoerd. Hot was in onze buurt, op de begane gTond. Daar stond een te levisietoestel Zij hebben mij geen pijn gedaan''. Brits-Franse samenwerking bij vliegtuigbouw Brits-Franse samenwerking bi.j do ontwikkeling van verticaal opstijgen de vliegtuigen en mogelijke verder© samenwerking bij de produktie van een supersonisch passagiersvliegtuig, burgerlijke en militaire toestellen en geleide projectielen, zijn de kern punten van een communiqué, dat vrijdag door de Britse en Franse re gering gezamenlijk is uitgegeven aan het eind van een officieel be zoek van vijf dagen, dat de Britse minister van luchtvaart, Duncan Sandys, aan Parijs heeft gebracht. In het communiqué wordt ook ge zegd, dat aan andere Navolanden gevraagd zal worden of zij wensen mee te doen aan het project voor verticaal opstijgende vliegtuigen. Sandys en Robert Buron, de Franse minister van vervoer, hebben hun voldoening geuit over de vordering die gemaakt is met plannen voor het uitwerken van een stelsel van con trole op het luchtverkeer in West- Europa, dat Euroconti-ol genoemd zal worden. Vierduizend Syriërs willen vechten in Algerije Vierduizend Syriërs, allen met niill- taire ervaring, hebben zich bereid verklaard als vrijwilliger deel te ne men aan het „Algerijnse bevrijdings leger" van de opstandelingen, aldus het gewoonlijk welingelichte blad te Damascus „Al Wahda". Het blad voegde hieraan toe dat de strijdgroep van Arabische veteranen, die „dikwijls tegen het Franse im perialisme had gestreden", dè vor ming van een commandoregiment onverweegt dat in Algerije zal vech ten. Volgens het blad had de ver tegenwoordiger van „de Algerijnse voorlopige regering" in Damascus, Mohammed al Ghasiri, verklaard dat zijn bureau honderden aanmeldingen van Syriërs had ontvangen, die zich als vrijwilliger bij het opstandelin- ;enleger willen voegen. OP PLAATS WAAR 350 MENSEN WERDEN GEDOOD Het Wereldgebeuren Onthuld door Franse en Duitse minister In een bos in de omgeving van Dort mund hebben de Franse minister van oud-strijders, Trïhulet, en de West- duitse minister van binnenlandse za- Hond adopteert haasje H Een leef van de landbouwer J. Veldhuis te Ommerdijk (Le- melerveld) kwam dezer dagen M thuis met een jong haasje, dat p zij nu geheel als een eigen jong verzorgt. Hoewel de teef fi geen jongen heeft, blijkt ze nu H toch het jonge haasje zelf te kunnen voeden. p j= Aanvankelijk was dit niet het p geval met net gevolg, dat eeu M dochter van de familie Velt- p huis het haasje met eeu minia- tuurzuigflesje voedde. Het is H H aandoenlijk te zien, hoe de grote hond het kleine haasje p vertroetelt. §1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiutiiiiiiiiiiiiiiiM Bouw van woningen voor financieel zwakke groepen De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zegt in zijn memorie van antwoord nopens dé begroting 1960 van ziju departement aan de Eerste Kamer dat er reeds maatre gelen zijn genomen om ten behoeve van de financieel zwakke groepen een aantal relatief goedkope woning bouwprojecten op basis van de wo ningwet te kannen realiseren. De minister wijst er echter op, dat het niet zijn bedoeling is een nieuwe subsidiecategorie te creëren, doch om met oen extra bijdrage van gemid deld 2 per week bepaalde woning wetplannen te stimuleren, die door hun efficiënte opzet en uitvoering op zichzelf reeds tot een relatief lage huur leiden. Op deze wijze worden de gemeenten en woningbouwverenigin gen in de gelegenheid gesteld met de ze woningen gezinnen te helpen, voor wie een woningwetwoning met een normale huur buiten het bereik van de mogelijkheden ligt en voor wie een woning uit het oude woningbe stand niet beschikbaar is. De minis ter geeft er de voorkeur aan het be grip „financieel zwak" niet strikt te omschrijven en dé bepaling daarvan in concrete zoveel mogelijk aan de gemeentebesturen over te laten. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat er onder vigeur van de nieuwe subsidie regeling voor de particuliere bouw geen arbeiderswoningen meer ge bouwd zullen worden zoals tot dusverre in het kader van de premie regeling wel geschiedde met bij dragen van particuliere werkgevers ten behoeve van de werknemers van hun bedrijven. De minister venvacht juist, dat meer dan in het verle den werkgevers belangstelling in deze richting zullen tonen, omdat bij de nieuwe regeling de eventueel nog door hen te overbruggen moeilijkhe den aanmerkelijk geringer zijii ge worden. ken, Lemmer, vrijdagmiddag een monument onthuld ter nagedachte nis van de mensen, dio in de jongste wereldoorlog gedwongen werden in Duitsland te werken en die daar om kwamen. Het monument, dat het werk is van 'n Duitse architect, een Duitse beeld houwer en een Franse mozaiekwer- ker, is opgericht op de plaats waar, met Pasen 1945, 350 van deze dwang arbeiders. o.a. Russen, Fransen, Bel gen, Nederlanders, Joega-SIa- ven en Tsjechen, werden gefusilleerd. In de crypte, die tot Frans gebied is verklaard, r.ust het stoffelijk over schot van een onbekende Fransman. Minister Lemmer verklaarde tij dens de plechtigheid, die door af vaardigingen uit de verschillende landen werd bijgewoond: „Wij al len dragen de verantwoordelijk heid dat iets dergelijks niet weer zal gebeuren". K.L.M.-prijsvraag voor ouders van emigranten in Canada Ter gelegenheid van de in dienst stel ling van het DC-8 straalvliegtuig op de K.L.M.-diensten van Amsterdam naar Montreal heeft de K.L.M. het plan opgevat om op de openings- vluchfc op 13 juni tien plaatsen ter beschikking te stellen aan ouders van Nederlandse emigranten, die in Ca nada verblijven. De K.L.M. heeft gemeend de keuze van deze ouders te moeten bepalen door middel van een prijsvraag, wel ke. bestaat uit het beantwoorden van vijf vragen. Een jury bestaande uit de heren: J. Kosman, hoofdredacteur Avia-vliegwereld, H. A. van Luyk, bekend door zijn vvekelijkst emigra tiepraatje voor de radio en A. van der Paauw directeur vestiging Ne derland van de K.L.M., zal de inzen dingen beoordelen en de prijswin naars aanwijzen. Deelnameformulieren zijn verkrijg baar bij alle K.L.M.-passagekantoren en bij de reisbureaus, ook kan men een kaartje schrijven aan de K.LJYL, postbus 121, Den Haag. De sluitingsdatum van deze prijs vraag is 8 mei, De prijswinnaars zul len voor 16 mei 1960 worden bekend gemaakt. Ook in Canada heeft de K.L.M. eenzelfde prijsvraag onder de Nederlandse emigranten uitgeschre ven, waarvoor zij eveneens tien plaatsen op de openingsvlucht uit Montreal ter beschikking heeft ge- De vierjarige Erie Peugeot, die begin deze week is ontvoerdt is donderdag nacht huilendmaar in goede wel stand door een voorbijganger aange troffen op het trottoir voor een bar aan de Avenue Raymond Poincaré in Parijs. Het Jeind is kort daarop door zijn vader opgehaald bij de po litie van het bureau Chaillot, die zich erover had ontfermd. De foto laat zien hoe een overgeluk kige Roland Peugeot zijn in eende- fce» gewikkelde zoontje zijn huis binnendroeg. (Télefoto A.N.P.). Geen atoomontplo f fing in Siberië in 1908 De Russische academie va» weten schappen heeft de theorie van twee Russische geleerden dat er zich in 1908 in Siberië een atoomontploffing heeft voorgedaan, verworpen. De academie blijft bij de oude theorie volgens welke een grote natuurramp welke zich in 1908 heeft voorgedaan het gevolg is van liet inslaan van een grote meteoorsteen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat er geen enkel stuit van de meteoorsteen is teruggevonden. De academie verwierp echter het idee van een atoomontploffing omdat er vlakbij het centrum van de ramp twee levende bomen zijn gevonden die 104 jaar oud zijn. Duizenden hectaren bos werden in 1908 door de ramp geveld. Twee nachten na de ramp was de lucht boven Noord-Europa licht gekleurd door een reusachtige stofwolk, die het licht weerkaatste. STEMMEN UIT DE KERKEN Prof. Verdam sprak over „Sanhedrin en Gabbatha De Amerikaanse schrijver Van Paasen, die van Nederlandse afkomst is, vertelt in zijn boek „De dagen onzer jaren", hoe hij eens te samen met maarschalk Lyautey, de man die als resident-generaal in Marokko orde en rust heeft geschapen, zat in de grote Icrijgskundige bibliotheek die is ondergebracht in het kasteel van Vincennes, een van de voorsteden van Parijs. Wanneer er een zeer zwaar onweer losbreekt, raakt hij met deze bekende maarschalk aan d© praat. Dan stelt Van Paasen hem o.a. ook de vraag wat hij, die in ongeveer gelijke omstandigheden heeft verkeerd, met Jezus van Nazareth zou hebben gedaan, wanneer hij had gestaan in de plaats van Pontius Pilatus. Lyautey antwoordde daarop dat zijn beslissing niet anders zou zijn geweest. Over Het proces tegenover Jezus is in de loop van de tijden al heel wat te doen geweest. Verschillende ma len zijn er joodse stemmen opge gaan om dit te herzien. Tot in to neelstukken toe is men met deze her ziening bezig geweest. Het vorige jaar is er aan de vrij grote littera tuur die er in dezen is, een stukje toegevoegd. Bij Kok in Kampen is in druk verschenen dc rede die prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, op 20 oktober 1959 gehouden heeft bij de overdracht van het rectoraat. Zijn rede ging over „Sanhedrin en Gabbatha. Enige noodzakelijke aan vullingen op de rechtshistorische lit teratuur." In deze rede Leeft dus 'n hoogleraar uit de faculteit der rechts geleerdheid zich bezig gehouden met een onderwerp dat in ieder geval de faculteit der godgeleerdheid ten zeer ste moest interesseren. Hij is trou wens niet de eerst jurist die zich verdiept heeft in liet proces tegen Jezus en hij zal ook wel de laatste niet zijn. Sanhedrin Het Sanhedrin was de Hoge Raad, het hoogsto gerechtshof dat d© joden. kenden. Volgens 2 Kronieken 19 5 11 neemt men aan dat koning Jo- safat deze Raad heeft ingesteld. On der leiding van de hogepriester be noemde hij een groep van Levieten, priesters en familiehoofden van Is raël." Het is blijven bestaan tot het jaar 70 na Chr., toen Jeruzalem werd verwoest. Het bestond uit 70 mannen plus 1 of 2 en vergaderde op het ter rein van de tempel te Jeruzalem. Het college hield zitting, zittende in een halve cirkel, met de oeklaagden vóór zich. Dit Sanhedrin kon, in ge vallen van belangrijke schendingen van de joodsè wet, zelfs de doodstraf uitspreken. In de dagen van de Here Jezus strekte de bevoegdheid van het Sanhedrin zich niet verder uit dan de grenzen van Judea. Voor hetgeen Jezus in andere delen van bet land had gedaan, kon de joodse Raad Hem dus niet berechten. Gabbatha ia het woord dat de jpden, volgens Johannes 19 13 gebruikten voor het griekse lithostrotos, d.w.z. „het stenen plaveisel." Dit „plaveisel" diende als parade-terrein voor de ro- roeinse ruiterij. Daarbij stond dan ook de rechtszaal van Pilatus. Bij op gravingen is een gedeelte van deze plavuizen.-jveer. teniggevónden. .Op één daarvan was een romeins speel bord aangebracht. Vragen Nu zijn er verschillende vragen met betrekking tot het dubbel- proces waarin Jezus ter dood veroordeeld is, eerst door het San hedrin en nadien voor Pilatus. Was dit nodig? Er zijn er die beweerd hebben dat de voorstellingen die de evangeliën geven in dezen, historisch niet juist zouden zijn. Men nam aan dat het Sanhedrin zelf de bevoegdheid had doodvon nissen te voltrekken en daarvoor niet dc sanctie van Pilatus nodig had. Anderen zijn er geweest die beweerd hebben dat Jezus alleen op last van Pilatus ter dood ge bracht is met de niet joodse, maar romeinse straf van de kruisiging. De joden kenden deze straf niet, Op godslastering daarom is Jezus im mers door het Sanhedrin veroordeeld stond steniging. Uiteindelijk zou den dan niet de joden, maar de Ro- meineu verantwoordelijk zijn voor Jezus' dood. Zij hebben die verant woordelijkheid dan genomen om het gevaar dat Hij opleverde voor de Ro meinse orde en vrede. Hiermee komt dan de betrouwhaarheid van de over levering. zoals wij die kennen uit de evangeliën in het geding. In beide gevallen was een dubbel-proces niet nodig geweest. Allereerst vraagt prof. Verdam, waarom men altijd weer begint met de bijbelse gegevens in twijfel te trekken. In het algemeen dient de historische wetenschap uit te gaan van de betrouwbaarheid ran de over levering, tenzij onomstotelijk bewe zen is dat deze niet houdtiaar zou zijn. Wanneer zij dit niet doet, blijft er voor haar geen „object van we tenschap" meer over. Verder toont hij aan dat in het Ro meinse Rijk, bij het begin van onze (Zie slot pag. 4 kol. 4) r Opstanding n ijltempo is dc Russische premier Kroesjtsjew onlangs aan de beeld houwkunst. de gebrandschilderde ra men en de gobelins van Reims' go tische kathedraal, die hij „bezichtig de" voorbijgesneld. Dit „bliksembe zoek" aan het indrukwekkende bede huis met zijn afbeeldingen van Lij den en Opstanding was in overeen stemming met de houding, die de communistische autoriteiten in Rus land ten opzichte van de religies in nemen. In de trein tussen Rijssel en Rouaan dreef Kroesjtsjew de spot met een bijbeltekst die onder „chris tenen" niet algemeen nageleefd, maar wel met eerbied beluisterd en soms ook nagestreefd wordt. „Chris tus heeft gezegd", aldus Kroesjtsjew: „Als men U op de ene wang slaat, keer dan de andere de aanvaller toe. Ik geloof echter in een ander prin cipe. Als ik op dc linker wang ge slagen wordt, sla ik mijn aanvaller zo hard op de rechter terug, dat zijn hoofd er misschien afvalt". Slechts morrend verdragen de Rus sische communisten een „coëxi stentie" van kerk en staat. Vorig jaar mopperde het partijblad Praw- da over de „toegenomen activiteit van bedienaars van kerken en sekten in de Sowjet-Unie", die zij toeschreef aan „de verzwakking v2n de ideolo gische strijd tegen de godsdienst". Het „primaire" en buitengewoon agressieve atheïsme van de jaren twintig tracht het huidige bewind in de Sowjet-Unie te vervangen door methode van de overreding. Grove beledigingen van het religieuze ge voel en intimidatie worden meestal achterwege gelaten. Terwijl naar de vorm de vrijheid van geweten wordt gerespecteerd, legt men de nadruk op „wetenschappelijke" propaganda campagnes, die aan een indrukwek kend bureaucratisch apparaat zijn toevertrouwd. „La libre Belgique" publiceerde onlangs een lezenswaar dig artikel over het atheïstische of fensief, en vertelde dat daarbij zijn ingeschakeld de Academie van We tenschappen, dc filosofische faculteit van de universiteit te Moskou, het nieuwe departement van staatspubli- katies, het blad „Wetenschap en re ligie" en een pas opgerichte „Weten- schapelïjke raad voor de coördinatie van de arbeid in de sector van het atheïsme". In de afgelopen lijdensweken wer den naar uit berichten in de Praw- da Wostoka bleek leden van een orthodoxe sekte te Taspkent veroor deeld. Zij behoorden tot de sekte der Ware Orthodoxe Christenen, die het door de regering „erkende" officiële patriarchaat van Moskou niet wil aanvaarden en altijd geweigerd heeft te pacteren met de communistische dictatuur. (Zoals bekend, heeft de Moskovitische patriarch Alexel in 1956 geweigerd, stappen bij de Sow- jet-regering te ondernemen tegen de onderdrukking van de Hongaarse op stand. Hij sprak van „hulp, die aan het Hongaarse volk werd gegeven tegen degenen cjie Hongarije zouden willen maken tot' hét toneel van een wereldoorlog"). Dc in Tasjkent ver oordeelden gedroegen zich volgens de communistische berichten als martelaren voor hun geloof. Voor de toekomstige internationa le ontwikkeling, ook in Azië, is het van belang te weten dat het atheïstische offensief zich niet aleen tegen het christendom, maar ook te gen het mohammedanisme en tegen het boeddhisme keert. De Sowjet- periodiek „Filosofische vraagstuk ken" gaf ln het nummer dat vorige maand verscheen de volgende op somming van „vijanden van de ar beidersklasse": De orthodoxe kerk, die de staat wel steunt in de „strijd voor de vrede", maar communisme en christendom poogt te verenigen, hetgeen volgens de schrijver onmo gelijk is: de sekten, die zich de laat ste tijd «bijzonder actief tonen; de Rooms-Katholieke Kerk, „een dei- grootste kapitalistische ondernemin gen, nauw verhonden aan banken en trusts, bijzonder gevaarlijk vanwege haar propaganda onder de arbeiders klasse. haar sociale demagogie, haar soepelheid en aanpassingsvermogen"; het protestantisme, „dat de ideologi sche basis vormt van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië en daar om bestreden moet worden"; de is lam, „die tot nog toe in de Sowjet- Unie onderschat is hoewel zij aan zienlijke aanhang heeft onder de be volking"; en het boeddhisme, „dat al even anti-wetenschappelijk is en daarom even onaanvaardbaar als enige andere religie". Het is duidelijk, dat het deelne men aan godsdienstoefeningen in de Sowjet-Unie nog altijd en misschien de laatste tijd weer meer dan enkele jaren geleden ge paard gaat met de wetenschap, dat een of andere vorm van „martelaar schap" vooral ook wat de ontoe gankelijkheid van allerlei functies betreft het gevolg ervan kan zijn. Men krijgt daarbij de indruk, dat de christelijke kerken in Rusland trach ten, de tekst over de linker- en de rechterwang in praktijk te brengen; dat zij althans niet aan een overi gens onder de gegeven omstandighe den onuitvoerbare opstand denken, maar kracht putten uit heilsfeïten als de Opstanding. METROPOLIET ALEXEI w.-zjjn kerk wordt „erkend"..,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17