Raad Oosterland koos met twee leden een nieuwe wethouder row Zeeuwse Almanak Kwatta Reep WEER TOERISTENINVASIE MET PASEN NAAR ZEELAND HET JUT" SPEELT 140 JAAR ROL VAN BETEKENIS BUITELING NA BOTSING BIJ EEN UITRIT TE MIDDELBURG Agenda PROVING IA L h b: hi IW- N A. "Oil ti A NT VRIJDAG 15 APRIL 1960 S.G.P.-ER L. M. BOLLE BENOEMD Raadslidmaatschap M. J. Zeyler thans definitief beëindigd OOSTERLAND HEEFT sinds donderdagmiddag twaalf uur een S.G.P.-wethouder! Aan het eind van de langste raadsvergade ring, die sinds enkele maanden in dit Duivelandse dorp is gehou den, heeft de aangebleven Staatkundig Gereformeerde fractie met 'n absolute meerderheid van 2 stemmen de heer L. M. Bolle als zodanig benoemd. Twee stemmen verzamelde de heer Bolle op zich, waarvan er een werd uitgebracht door hemzelf. Het voorstel tot deze wethoudersverkiezing was nodig om te voor zien in de vacature van de heer M. J. Zeyler, voor wie geen op volger kon worden benoemd. Alle kandidatenlijsten van de ver schillende partijen zijn in Oosterland thans namelijk uitgeput. Toen burgemeester S. W. A. Laurense de heer Bolle gelukwenste met zijn benoeming en daarbij de wens uitsprak, dat de nieuwe wethouder zijn krachten zal inzetten voor de gemeente Ooster land en de inwoners, betekende dit tevens het definitieve einde van het raadlidmaatschap van de heer Zeyler. Dit alles speelde zich af tijdens een „besluitvaardige vergadering van de raad na een cyclus van drie oproepen, ingevolge artikel 54 van de kieswet". Zaterdag- en maandagmiddag was de bode reeds met convocaties ook naar de oude raadsleden, die hun ontslag hebben aangeboden, geweest. Dit le verde evenwel alleen op dat. de heren lx M. Bolle en M. Boogert van de S.G.P.-fractïe tweemaal tever geefs in do raadzaal verschenen. Gisteren kon de raad van Oosterland, ongeacht het aantal aanwezige leden, tijdens de vergadering besluiten ne men. En daartoe zagen de heren zich voor een vrij uitgebreide agenda ge steld, die juist binnen een uur kon worden afgewerkt. Evenals de vorige raadsbijeenkomst, die na een „voor spel" van drie invitaties werd belegd, vermeldde de agenda ook nu een on derzoek naar geloofsbrieven. En wel van het nieuw benoemde S.G.P.- raadslid, de heer Joh. J. de Bruine. En precies dezelfde ceremonie, die daarvoor nodig was, herhaalde zich! De heren Bolle en Boogert kozen zichzelf en elkaar in de commissie van onderzoek naar do geloofsbrie ven. Alleen tekende burgemeester Laurense, thans ter verduidelijking aan, dat de raad inderdaad zoals ook Gedeputeerde Staten hebben ge antwoord op het beroep tegen de ge volgde procedure, aanhangig ge maakt door oud-wethouder zeyler bevoegd is om" af te wijken van het reglement van orde. Dit voorschrift verlangt namelijk een commissie van onderzoek, die uit drie leden bestaat. Krachtige hamerklop Rapporteur Bolle meldde na een korte schorsing van de raadsver gadering, dat alle stukken in orde bevonden waren, waarna burge meester Laurense met een krach tige klop van de hamer kon vast stellen, dat de heer De Bruine als raadslid is. toegelaten. Bij de ingekomen stukken bevond zich een mededeling van de voor zitter van het Centraal Stembu reau te Oosterland, dat de heer J. A. v. d. Berge, die benoemd werd als raadslid voor de V.V.D., nog steeds niet van zich heeft laten horen. Nu de daarvoor gestelde termijn ver streken is meende de stembureau- voorzitter te moeten vaststellen, dat de heer Van den Berge geacht werd zijn benoeming niet aan te nemen. Van alle al dan niet met succes ge houden en belegde vergaderingen sinds december van het vorige jaar las de gemeentesecretaris, de heer C. J. Zoeter de notulen voor. De vast stelling van de 6e en 7e wijziging van de gemeentebegroting 1958 leverde geen enkele moeilijkheid bij de aan wezige raadsleden op. Opnieuw moest vervolgens een commissie worden ingesteld. Nu voor het onderzoek naar de ge meentebegroting voor het lopende jaar. De beide stemopnemers van de verkiezing daartoe, de heren Bolle en Boogert, rapporteerden, nadat de briefjes waren rondge gaan. dat zij beiden als zodanig waren benoemd. Even protest Even kwam de heer Bolle in protest, toen het voorstel om een subsidie te verlenen aan de Oranjeverenigingen van Oosterland en Sirjansland aan de orde kwam. Een votering van 300 voor het beschikbaar stellen van een aandenken aan de schoolkinderen ter gelegenheid van de viering van de bevrijdingsdag op 5 mei kon zijn goedkeuring wel wegdragen. Anders lag het met de subsidie van respec tievelijk 65 en 20 voor de vereni gingen ter besteding- naar eigen keu ze. Toen burgemeester Laurense hem evenwel verzekerde, dat er in de be geleidende brief aan de beide vereni- het voorstel akkoord gaan. Met een kleine opmerking van de heer Bolle hechtte do raad tenslotte nog zijn goedkeuring aan een voor stel tot subsidie van de brandweer wedstrijden in het komende seizoen en een voorstel om de afrekening 1959 en het voorschot over 3960 van de kleuterschool „Redda Barnen" Soed te keuren. [et speciale karakter van de verga dering, die werd gehouden onder een „beschermend" artikel in de kieswet, stond geen rondvraag toe. (Cadeaus voor 30 Kwntta- loldaatjcskrijgtU van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). 't is weer Aanvaring in monding van buitenhaven Wemeldinge In de monding van de buitenhaven te Wemeldinge ontstond donderdag middag een aanvaring tussen de mo torschepen „Corati" en „Dranaco". De „Corati" die met een lading zand van Maarsbommel op weg was naar Gent, was bezig de haven van We meldinge binnen te varen. Hier werd deze aangevaren door het uitvarende Belgische motorschip „Dranaco". De „Corati" kreeg schade aan de huid beplating boven 'de waterlijn, doch kon haar reis vervolgen. De schip per van de Dranaco scheen zich van de aanvaring niets aan te trekken en voer door alsof er niets was ge beurd. Benoemd Op de secretarie te Heinkenszand is tot tijdelijk leerling-klerk benoemd mejuffrouw J. A. Grimminck uit 's- Heerenhoek. Slot van pag, 1) Zeeuwse elftallen gaan bekam penMaar ondertussen is het wel te verwachten, dat tijdens de paasdagen nog meer Engelsen naar „Miniatuur" zullen komen. En heus niet alleen voetballers, die tóch al in Zeeland zijn Het weer Maar er zijn meer aanwijzingen voor een druk paasweekeinde in ZeelandWant ook in Burgh- Haamstedc, in Cadzand, zelfs in Breskens en in Zoutelande zijn de hotels al voor een belangrijk deel besproken. En als ze nog niet vol zijn, hebben de eigenaars toch foede moed: „Vrijwel altijd met asen loopt het vol", zeggen ze, „en nu de Pasen vrij laat valt vorig jaar viel Pasen in maart zullen zeker veel toeristen naar Zeeland komen". Natuurlijk: het weer moet meewerken De Nederlandse en buitenlandse toeristen, die nu al een paar da gen aan de boorden van de Schel de willen vertoeven, hebben ove rigens niet genoeg aan de hotels... Ook naar zomerwoningen was voor het aanstaande weekeinde al vraag! Langs heel de Zeeuwse kust, maar vooral in Cadzand een pleisterplaats voor de Belgen VAN TOT BEZOEK Een dertigtal ouden van dagen uit Zonnemaïre was te gast bij de bejaarden van Brouwersha ven. Met de bus arriveerden de bezoekers, die opgewacht wer den door mevrouw Van Leeu wen-de Nooijer, bij het jeugd- gebouw, waar een kopje thee werd geschonken. Hier wist men zich met een babbeljte en een enkele voordracht uitste kend te vermaken. Mejuffrouw S. Grootjans en mevrouw C. Jonker-de Moor oogstten een SOEP. ..Waarom gebruikt U dan toch geen 'asbestplaatjes" vroeg iemand ver- wonderd aan de Zierilczeese dame die haar pannen zo moeilijk schoon kon krijgen vanwege de dikke aanslag op de bodem. „Als dat de oplossing is zal ik er een paar kopen", antvjoordde ze, en ging naar de icinkel. 's Avonds bij het eten zette de vrouw aanlokkelijk dampende borden soep op de tafel, en de hongerige fa milie viel er met graagte óp aan. ..Hmvreemde smaak", mompelde de huisvader na een tijdje. Stilte. „Het is niet te eten", meende een van de zoontjes even later. Iedereen toets het er over eenser zat een bijzonder vreemde smaak aan de soep. „Hoe kan dat nuf" wilde de huisva der weten, ,^o'n rare smaak aan de soep". „Ik heb een nieuwe methode ge volgd", vertroxvwde de huismoeder haar gezinsleden toe. heb een paar asbestplaatjes op de bodem ge legd en lekker laten meesudderen. Dan blijven de pannen mooi schoon verdiend applaus met 'n sketch, die de bejaardenzorg als onder werp had. Verschillende dames nit Zonnemaire leverden een te genprestatie door gedichten te declameren en vooral een stukje poëzie, dat door de 83-jarige mevrouw Meerse werd voorge dragen, had bij de dames en he ren succes. Een bijzonder aardig programma punt van deze ongedwongen ontmoe ting was de wedstrijd in hersengym nastiek tussen vijf dames uit Zonne maire en een vijftal uit Brouwersha ven. Vele gevatte antwoorden maak ten de wedstrijd zeer spannend. Vanzelfsprekend was er ook even tijd voor een gewoon gesprek. Voor men het wist was zo het eind van de middag gekomen. Namens de bejaar den van Zonnemaire sprak de heer Evertse een woord van dank voor de vriendelijke ontvangst. Enkele inwo ners van Brouwershaven zorgden er voor, dat de bezoekers weer tijdig in Zonnemaire waren. JA-WOORD. Abraham Versprille en Maatje Bosschaart, die momenteel in het protestantse tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord" te Sluis wonen, herdenken 25 april dc dag, waarop zij zestig jaar geleden elkaar het ja-woord gaven voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Dat was in Oostburg, waar het echtpaar altijd heeft gewoond. De heer Versprille is thans 87 en zijn echtgenote 86. In 1959 ver huisden zij naai Sluis. FEEST. Het bevrijdingsfeest te Bruinisse be looft een bijzonder feest te worden. De bevolking heeft spontaan haar medewerking beloofd, zodat het fes tijn reeds grotendeels geslaagd is. Onder meer staan op het program ma een praalwagen-optocht (grote deelname) en een zeepkistenrace voor dc jeugd. Dit laatste wordt in Bruinisse voor de eerste maal ge- zijn er met de Pasen al veel zomerwoningen bezet Door dit alles is één ding duide lijk: als het Inderdaad een zonni ge Pasen wordt, zullen do Zeeu wen-zélf zich moeten haasten om nog een plaatsje op één van de ve le terrasjes te vindenMen zij gewaarschuwd Reeds tijdens paasdagen Bevelandse „bloesemtocht" Excursie leerlingen Goese Lyceum Ofschoon het weer van de laat- H ste week nu niet bepaald een M zomers karakter heeft gehad, m is de bloesem in de Zeeuwse boomgaarden toch verder te M H voorschijn gekomen. Natuur- lijk heeft liet gure weer wel m remmend gewerkt, maar voor H de natuurliefhebber zal er het f| komend paasweekend toch wel al veel te genieten zijn. De 55 pruimebomen stan nu volop in ff s bloei, terwijl ook de peren zich op enkele late rassen na ge- M heel hebben getooid met een ff vacht van wit satijn." Voor ap- pelbloesem zal men nog een week moeten wachten. Wan- s neer echter het weer met de paasdagen een wat milder ka- rakter zal krijgen, ls een trip door bloeiend Beveland en el- ders in Zeeland zeker al aan te bevelen. Hoewel men voor het H zien van dit natuurschoon alle richtingen uit kan, willen we toch niet nalaten een trip te adviseren, waarvan Goes als startplaats is gekozen. Deze luidt als volgt van Goes via II Kloetinge naar 's-Gravenpol- H der en door naar Nisse, Oude- lande en Baarland om vervol- s gens langs de Korenpolder ('s- ff Gravenpolder) om te bulgen =H naar Eversdijk. Vervolgens II naar Biezelinge en Schore, te- ff rug over Biezelinge naar Ka- pelle met eventueel een rondrit in deze dorpen om ff tenslotte via Wemeldinge. Kat- tendijke terug naar Goes te M gaan. Voor wandelaars is een trip naar Kapelle en omgeving ze- H ker een traject, waar men en- kele uurtjes het schouwspel der natuur volop kan bewon- deren. Belgische minister verklaart Bouw Terneuzense sluizen augustus a.s. aanbesteed De bouw van de nieuwe sluizen in het kanaal Terneuzen-Gent te Ter- neuzen zal in augustus van dit jaar worden aanbesteed. Dit heeft de Bel gische minister van openbare wer ken, de heer O. Vanoudenhove don derdagavond in Zelzaete medege deeld. De minister zei voorts, dat Nederland voor de eerste fase van de bouw in 1960 vijf miljoen gulden heeft uitge trokken. De heer Vanoudenhove sprak op een bijeenkomst, die voor namelijk werd bezocht door Belgen die belang/hebben bij de kanaalver breding. In deze bijeenkomst werd door de Belgische bewindsman ook verteld, dat het gemeentebestuur van Gent is benaderd door zes industriële ondernemingen, die zich in de Belgi sche kanaalzone willen vestigen. Daarbij zouden een Engels en een Amerikaans bedrijf zijn. Schip had in het Keeten met moeilijkheden te kampen Geen dekkleed over luiken bij overslaande golven Donderdag werd in Wemeldinge het Belgische motorschip „Maria" door het Nederlandse schip „Zagri-vijf" behouden binnengebracht. De onge veer 1000 ton metende „Maria" die op weg was van Iverkdriel naar Ant werpen met een lading zand, kreeg in het Keeten met moeilijkheden te kampen. Het vaartuig dat diep geladen lag had geen dekkleed over de luiken. Tengevolge van de harde wind was er een zware zeegang en de golven sloegen over de luiken van hét schip. Hierdoor "kreeg de „Maria" veel water binnen en begon steeds dieper te liggen. De toestand begon hachelijk te worden en het vaartuig geraakte in zinkende toestand. Er kwam echter redding opdagen in dc vorm van het ledige, ongeveer 900 ton metende motorschip „Zagri- vijf". Schipper T. Boele bracht ondanks de zware zeegang zijn vaartuig langs zij van de „Maria" en nam de vrouw en het 2-jarige dochtertje van schipper Sollner aan boord. Hij trachtte een verbinding te maken met de „Maria". Verschillende ma len braken de staaldraden af en steeds herstelde men de verbinding. De „Zagri-vijf" die uitgerust is met modern pompmateriaal wist de „Maria" drijvende te houden en kon haar door langzij te blijven, be scherming geven tegen de golfslag. Bij deze reddingswerkzaamheden is tengevolge van de zeegang, waarbij de schepen steeds tegen eikaar aan sloegen, de gehele scheepswand van de „Zagri-vijf" ingedeukt. IN SLUIS EN AARDENBURG „Lettervruchten" met spitse grapjes Reeds meer dan een eeuw speelt de Maatschappij tot Nut van het Algemeen In de omgeving van Sluis en Aardenburg een rol van betekenis. Woensdag wordt dit oudste departement in Zuid-Zee land 140 jaar. Het werd opgericht onder de naam: Departement Sluis in Vlaanderen, in de tijd, dat Noord en Zuid Nederland nog één gemeenschap vormden. De leden waren niet alleen uit Sluis afkomstig, maar uit de ge hele omtrek. Praktisch alle her vormde predikanten uit de omge ving traaen toe, naast een behoor lijk aantal mensen van gezag als dokter, notaris, burgemeester. Ds. J. G. Vorstman uit Sluis was de eerste president, de bekende fi guur, ds. J. A. Jansen uit Sint- Anna ter Muiden de eerste secre taris. Een „thesaurier" en vier directeuren completeerden het ge heel. Nauwkeurig werd er op toe gezien, dat ieder, die tot lid werd toegelaten, de wetten en regle menten eigenhandig ondertekende. De jaarlijkse contributie werd bepaald op vijf gulden en tien stuivers, voor die tijd ongetwij feld een groot bedrag, hetgeen nog meer spreekt als men be denkt, dat er tef vijf gulden per jaar betaal* wordt. Bestuursleden, die een bijeenkomst verzuimden te be zoeken, werden met boete be straft, tenzij zij wegens uit- landigheid niet aanwezig kon den zijn of buiten Sluis woon den. In het oude gasthuis In de Hoog straat kwamen de heren bijeen en luisterden naar eikaars voor dracht. Deze waren van zeer uit eenlopende aard. Zo sprak onder wijzer P. Meesters over: „Onein dig groot en oneindig klein", I. A. Janssen over „de oorsprong en het nut van dromen", de heer De Ridder hield zelfs een causerie over: „De voordelen der stilzwij gendheid en de nadelen der praat zucht, zoo ten aanzien van ons zeiven als In betrekking tot het maatschappelijk leven Eerste feest Plechtig werd het. eerste jaar feest gevierd. Do vroede vaderen van Sluis stond voor deze gele genheid de raadszaal van het Go- thische stadhuis beschikbaar, 's Middags om drie uur ging het bestuur naar de gewone vergader zaal en koos een commissie. Deze schreed statig door de straten van liet oude Sluis, arriveerde op do Markt waar de leden mot hun da mes deze mochten bij wijze van uitzondering meekomen hun opwachting maakten; de commissie wees do plaatsen aan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllilllllllllllllllllll Mededeling van minister over afkoopsom zoutschade De afkoopsom voor geleden zout- schade-oorlogsschadc bedraagt ge middeld per woning f 1400, die voor zoutschade-watersnoodschade ge middeld ongeveer f 1100 per woning, deelt do minister van volkshuis- :sting en bouwnijverheid in zijn memorie van antwoord inzake dc be groting 1960 van zijn departement aan de Eerste Kamer mee. Met betrekking tot de gevallen van zoutschade. waarin de huidige eige naar van het pand geen aanspraak op oen afkoopsom kan maken door dat hij eerst na de inundatie of over stroming eigenaar van het pand is geworden, doch niet tevens het recht op een tegemoetkoming wegens zout schade op hem is overgegaan, kan op korte termijn een beslissing wor den verwacht, welke de mogelijk heid zal openen in de meeste van de ze gevallen alsnog een tegemoetko ming in zoutschade te geven. Benoemd Tot kosteres in de Nederlandse Her vormde Kerk te Heinkenszand is be noemd mevrouw de wed. J. de Ha- mor. Om vier uur arriveerden de vier „directeuren", een strijkje speelde onder leiding van de hoofdonder wijzer en ds. Vorstman hield do feestrede. Uit alle plaatsen ln de omtrek waren de leden versche nen. Met rijtuigen langs slechte wegen, terug naar huis ging niet meer, dus vrienden en familiele den herbergden deze gasten, In de avonduren een feestmaal, waar de eerste directeur, I. I. Hennequin ceremoniemeester was. Het duurde niet lang of er kwam een eigen uitgave, in Sluis ge drukt. Het waren de „Lettervruch ten" en zij bevatten de gedrukte lezingen, maar daarnaast tal van gedichten, wiskundige opgaven, mededelingen over de staat van het onderwijs in Staats-Vlaande- ren en grapjes. Grapjes Een daarvan luidt: „Vijf bede laars kregen vier dubbeltjes, en delen dezelven, zoo dat elk even veel had, zonder dat zij gingen wisselen: hoe legden zij dit aan". Prompt komt het volgende num mer het antwoord van de redac tie: „Vier bedelaars namen elk een dubbeltje en gaven elk twee centen aan den vijfden". Indien iemand gemeend heeft dat de bedelaars niets in hun nen zak hadden, toen zij be gonnen te bedelen, dit was uit het voorstel geenszins op te maken. Deze lettervruchten waren reeds voorafgegaan door „Het Maandblad voor het Dis- trikt Sluis in Vlaanderen". Tijdens de Belgische opstand ver dwenen de weinige Vlaamse de partementen. In literair Vlaamse Kringen had het Nüt enige aan hang in de Zuidelijke Nederlan den. maar de opstand maakte ab rupt een eind aan Vlaamse in vloed. Zeeuwsch-Vlaanderen leed onder de invloed van de opstand, het organisatieleven taande en de regelmatige bijeenkomsten wer den voorlopig gestaakt. Slechts één keer kwam men nog bij elk aar, namelijk om de „ere-degen" uit te reiken aan B. J. H. van Hopbergen, Ridder der Militaire Willemsorde en van den Neder- landschen Leeuw, Kapitein, Kom- mandant der Stad Sluis en Sint- Anna ter Muiden. Na de erkenning van Belglë's on afhankelijkheid kwam men weer bijeen. De uitgaven werden ge staakt. maar het intieme van de bijeenkomsten werd met het grootst mogelijke ritueel gehand haafd. Onverdroten is do werk kracht van J. H. van Dale die naast zijn ongelooflijk drukke werkzaamheden nog de kans zag talrijke lezingen te houden en de Notulen met een fraai handschrift bij te houden. Omstreeks die tijd werd de naam veranderd in „De partement Sluis-Aardenhurg". Verschillende bekende figuren uit het Aardenburg op het eind van de negentiende en het begin van de twintigste eemv, Roos. Vorster- man-van Oijen en ds. Pattist, drukken hun stempel op het. Nut, dat zich hier nog steeds in een grote belangstelling mag verheu gen. Motortankschenen hadden aanvaring bij Hansweert In de monding van 'de buitenhaven te Hansweert ontstond donderdag morgen een aanvaring tussen het motortankschip „Esso Nederland 1.960" en het motorschip „Adriana". Het 1192 ton metende en met petro leum geladen tankschip voer gelijk tijdig met het 140 ton metende niet tarwe geladen motorschip „Adriana" de haven in. In de havenmonding, die door de bergingswerkzaamheden aan 't wrak van dee „Elodie" gedeeltelijk gestremd was. kwamen beide vaar tuigen met elkaar in aanvaring. Beide schepen liepen enige averij op, maar konden hun reis voortzetten. Onderwijzeres met de schrik vrij Alle verkeersregels had dc onderwij zeres mejuffrouw M. uit Souburg in acht genomen toen zij donderdag middag met haar autootje een zij weg van de Nieuwe Vlissingseweg wilde inslaan. Desondanks werd zij gegrepen door een achteropkomende wagen, die haar schepte. Door de klap kwam haar autootje met de wie len in de Incht precies op de tussen- berm van de Ventweg en de dubbele rijbaan te staan. Mejuffrouw liep wonder boven won kele schrammetjes op. De aanrijding gebeurde rond half vier. Mejuffrouw M. reed toen over de Nieuwe Vlissingseweg vanuit de richting Vlissingen naar Middelburg en wilae ter hoogte van het pomp station de Abeelseweg inslaan. Hier toe had zij tijdig voorgesorteerd en richting aangegeven. Een achteropkomende wagen pro beerde haar echter op het laalste ogenblik nog te passeren. Toen dit links niet meer ging, maakte de chauffeur een manoeuvre naar rechts maar schepte ongelukkigerwijze het wagentje van mejuffrouw M. met het gevolg, dat deze op zijn kop in dc tussenberm kwam te staan. (Foto P.Z.C.) voor heet water. Vergen weinig ruimte. VANDAAG Middelburg Electro De vikings 19 en 21.15 uur. 14 jaar Schouwburg In specteur Hardesty. 20 uur, 14 jaar. Vlissingen Luxor Wapensmokkel naar Cuba, 20 uur Alhambra Münch- liausen in Afrika, 20 uur, alle leeftij den. Goes Grand Teenager melodie. 20 u., all* leef tij den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2