PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse schepen mogen Indonesische havens niet meer aandoen Gewonden van „Astrid Naess" in New York Eric Peugeot terecht Reeds tijdens Pasen: toeristeninvasie naar Zeeland... D£ BILT NOG GEEN COMMENTAAR MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN VERWACHT. 203e jaargang - no. 90 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse" Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. biad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red tel 2425. adm tel 2094. Zolang geschil Nederlands Nieuw-Guinea niet is opgelost Met ingang van 13 april is het Nederlandse schepen verboden Indonesische havens aan te doen. Dit heeft het Indonesische ministerie van verbindingen bekendgemaakt. In do bekendmaking werd uiteengezet, dat de Indonesische re gering maatregelen heeft getroffen om te voorkomen dat de be paling nadelige gevolgen zal hebben voor het Indonesische zee vervoer. Volgens de raad voor de scheepvaart in Indonesië zal deze dis criminatie worden gehandhaafd zolang er geen oplossing is ge vonden voor de kwestie Nieuw-Guïnea. De maatregel werd bekendgemaakt na een bijeenkomst donder dagmorgen van de Indonesische raad voor de scheepvaart. De minister van scheepvaartverbindingen, Abdoel Moetalib, ver klaarde daarna tegenover de pers, dat alle schepen onder Neder landse vlag verboden zal worden passagiers of vracbt van of naar Indonesische havens te vervoeren. Er zal slechts één uitzondering worden gemaakt voor schepen die met importvracht op weg zijn naar Indonesië of die vóór of op 6 juni aanstaande inladen. De maatregel vloeit voort uit richtlijnen die de waarnemend pr dent, premier Djoeanda kortgeleden heeft gegeven, waarin gezegd werd dat er discriminerende maatregelen tegen de Nederlandse scheepvaart in Indonesische wateren zullen worden genomen zolang het geschil omtrent Nederlands Nieuw-Gumea niet is bij gelegd, aldus Djoeanda. Voorbereid Minister Moetalib zei, dat de drasti sche maat. egel tegen de Nederlandse scheepvaart, die reeds verminderd was door het verbieden van de activi teiten van de K.P.M., lang is bestu deerd en voorbereid. Hij deelde mede, dat door de maat regel de koninklijke Rotterdamse Lloyd. de Royal Interocean Lines en de Stoomvaartmaatschappij Neder land worden getroffen. Hij benadrukte dat de Indonesische regering de nodige voorzorgsmaatre gelen heeft getroffen om een vacuüm in het vervoer over zee te vermijden. In de overgangsperiode tot 6 juni, zullen de desbetreffende regerings instanties aanvullende maatregelen treffen om de situatie het hoofd te bieden, aldus Moetalib. Vrije vaart? Het bericht, dat de Nederlandse schepen niet langer gebruik mogen maken van Indonesische havens, zal geen grote schrik ver wekken in Nederland. Deze maatregel lag namelijk al enige dagen in de verwachting. Kennelijk wil de Indonesische rege ring daarmede een beetje reliëf, ge ven aan de propaganda-wereldreis van president Soekarno, die diverse landen bezoekt om daar enthousias me te kweken voor de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw- Guinea en die tegelijk de aandacht wil afleiden van de sombere toestan den in de Indonesische republiek. Dat de nieuwe Indonesische maatre gel een schending betekent van de internationale rechtsregels weegt niet in Djakarta, waar men deze rechts regels al vele malen 'geschonden heeft en daarna tot de ontdekking kwam, dat die schendingen helaas ongestraft kunnen geschieden. Eigenlijk moet men zich erover verwonderen, dat de Indonesi sche regering de Nederlandse schepen nog zb lang heeft toegelaten in haar havens. De verklaring van dat verschijnsel kan alleen maar zijn, dat men de activiteit van die schepen nog niet kon missen. Zij wa ren nodig om de export en import van Indonesië enigermate gaande te houden. Thans is men blijkbaar in Indonesië zover, dat men denkt zonder Neder landse medewerking in de behoefte aan sclieepsruimte te kunnen voor zien. Een overheidsbedrijf zal deze taak op zich nemen, welke taak dan slechter en duurder verricht zal wor den, zodat de chaos in Indonesië weer iets zal toenemen. Precies zoals de chaos toenam toen de Nederlandse cultuuron dernemingen onteigend werden en onder militair staatsbeheer kwa men. Het "oornaamste effect was al leen maar het snel teruglopen van de produktie en een ernstige benadeling van het Indonesisch economisch le ven. Ook van alle andere maatregelen, die de heer Soekarno en zijn anti-Neder landse vrienden namen tegen Neder land kan vrijwel hetzelfde gezegd worden: zij betekenden nieuwe ont beringen voor de toch al zo schamel levende inwoners van Indonesië. Terwijl in dat land diepe armoede heerst, de corruptie in weerzinwek kende mate toeneemt en opstanden op Sumatra, Celebes en West-Java hardnekkig voortwoeden, weet presi dent Soekarno thans niet beter te doen dan twee maanden op reis te gaan. Men kan over dit alles slechts het hoofd schudden. De minister voorspelde, dat tegen augustus van dit jaar geen Ne derlandse schepen meer op de In- dofresische havens zullen varen. Minister Moetalib zei in een over zicht van de Indonesische scheep vaart, dat de Republiek nu reeds deel neemt in de internationale scheep vaart, door gecharterde schepen te gebruiken. In 1961 zal een aanzien lijke vooruitgang worden gemaakt, wanneer Indonesië dan waarschijn lijk 5 oceaanschepen zal bezitten van elk 10.000 ton. Drie zijn besteld in Japan en twee in Polen, zei hij. Deze schepen zullen Indonesië in staat stellen vracht van en naar Eu ropa te transporteren. Nog geen bevestiging Onze Haagse redactie deelt me de, dat het mïnistrie van buiten landse zaken bij gebrek aan be vestiging van deze berichten door de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordigers al daar, geen commentaar op bet besluit van de Indonesische re gering wenst te geven. Een van de woordvoerders van dit de partement zei, dat het nog wel enige dagen zou kunnen duren voor deze bevestiging is ontvan gen en commentaar kan worden geleverd. De bij de door Indonesië afgekon digde boycot betrokken rederijen, OORZAAK EXPLOSIE NOG NIET BEKEND Sleepboten hebben vastgemaakt Het Britse schip „Ocean Mp- narch" is donderdag in de ha ven van New York aangekomen met de zeven opvarenden van het Nederlandse tankschip „As- Tand om tand In de volle wachtkamer van een tandarts in Rotterdam kwam een 23-jarige matroos binnenstappen, die om zijn angst voor de tandarts te over winnen zich enige moed had in gedronken. Daardoor gedroeg hij zich nogal luidruchtig en speciaal een andere bezoeker moest het ontgelden. Hij stelde zijn mede-patiënt een aantal vragen en toen deze i er tenslotte niet meer van ge- i diend bleek te zijn, wilde hij de j matroos de deur uitzetten. De I zeeman nam het niet en het gevolg was, dat er over en j weer enige klappen werden uit- gedeeld. De politie werd ge- i waarschuwd en een agent nam j het tweetal mee naar het bu- j reau, waar de matroos zijn I verontschuldigingen aanhood. I Als goede' vrienden vertrokken j ze. De matroos zou het kos- I tuum van de ander, waarop i al enige bloedvlekken waren j gevallen, laten stomen. Maar j al met al zaten beiden nog met j een pijnlijke kies. I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll trid Naess", die woensdag ge wond werden bij een brand in de machinekamer van het schip. Ambulanceauto's stonden ge reed en hebben hen onmiddellijk naar enkele ziekenhuizen over gebracht. Zij werden op brancards van boord gedragen. De namen van de gewonden zijn: derde werktuig kundige A. J. F. Piree (26 jaar) uit Roosendaal, assistent werk tuigkundige A. H. de Groot (21 jaar) uit Baarn, voorman machi nekamer P. Stokman (26 jaar) uit Wissekerke, stoker-olieman A. S. de Ruyter (25 jaar) uit Am sterdam, handlanger machineka- Zie slot pag3 kol1 de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Royal Interocean Lines, verklaarden officieel nog niet op de hoogte te zijn van de door minister Moetalib aangekon digde maatregel. Zij hadden een en ander slechts van journalisten vernomen. Wel legden zij er de nadruk op, dat er reeds maandenlang geruchten over een eventuele boycot gaan. Definitieve stappen bleven echter tot nu toe uit. Zelfs de hoofdvertegenwoordiger van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in het Verre Oosten had, toen hij gis teren met zijn directie in Nederland belde, met geen woord over de boy cot gerept. Ook hem was dus kenne lijk nog niets hekend. De rederijen verklaarden unaniem, dat de vaart op Indonesië een zo on belangrijk onderdeel van hun werk zaamheden is gaan uitmaken, dat zij door de boycot niet verontrust zijn. Fanfani aangezocht regering te vormen President Gronchi van Italië heeft donderdag prof. Amïntore Fanfani, oud-premier en leider van een linkse groep in de christen-democratische partij, verzocht te trachten een re gering te vormen. De 52-jarige Fan fani verklaarde dat hij zich over het verzoek zal beraden. Men verwacht dat Fanfani een coali tieregering van midden-links zal vor men, bestaande uit christen-demo craten, sociaal-democraten en repu blikeinen. Nota over ruimtelijke ordening voor begroting '61 Het ligt in het voornemen van de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid te bevorderen, dat de nota inzake de ruimtelijke ordening vóór de indiening van de begroting voor 1961 aan de Tweede Kamer zal wor den aangeboden. Naar hij zich voorstelt zullen in dat stuk de verschillende concrete vraag stukken in onderlinge samenhang aan de orde komen, zo zegt de minis ter in zijn memorie van antwoord no pens de begroting 1960 tot de Eerste Kamer. De minister acht verder een spoedige totstandkoming van een doeltreffende wet op de ruimtelijke ordening gewenst. Hij zal ernaar streven, dat op zo kort mogelijke ter mijn het standpunt wordt bepaald ten aanzien van het bij de Tweede In het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud in Londen is nu ook 't beeld van Anthony Armstrong Jones gereedgekomen. Het beeld van prinses Margaret, dat zich reeds lan ge tijd in het museum bevond, is aangepast dan het moment, waarop prinses Margaret en Anthony Arm strong voor het eerst samen in het openbaar verschenen maart tij dens een balletuitvoering in de Co- vent Garden. Kamer aanhangige wetsontwerp. Het antwoord van de regering met be trekking tot' de nota" inzake de uit breiding van de Haagse agglome ratie naar het oosten verkeert thans in vergevorderde staat van voorbe reiding. O GEZOND EN WEL Brand aan boord van „Morag" Het bemanningsverblijf van liet Ne derlandse motorschip „Morag" (823 ton, van Kamp's Scheepvaart- en Handel Mij. te Groningen) is don derdag uitgebrand. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Do „Morag" ligt met een lading steenkool en dieselolie in de Ierse haven Letterkenny. De brandweer wist het vuur tot het bemannings verblijf en de salon te beperken. Een explosie die op een gegeven moment dreigde kon worden voorkomen. De brand werd ontdekt door de bootsman, die werd gewekt door het hoesten van andere schepelingen wier aangrenzende kooien vol rook stonden. Door ontvoerders losgelaten in een bar De vierjarige kleinzoon van de Franse autofabrikant Peugeot, Eric Peugeot, die dinsdag uit de speeltuin bij de golfvelden van Saint Cloud ontvoerd werd toen hij aan liet spelen was met zijn zevenjarig broertje en vriendjes, is terecht. De politie lieeft ver klaard, dat Eric gezond en wel is. Hij is door twee mannen ach tergelaten in een bar in de Ave nue Raymond Poïncaré, in de buurt van de woning van zijn ouders. In de afgelopen nacht om vijf mi nuten over een was bij de woning van Erics ouders in de Avenue Victor Hugo, een auto met vier geüniformeerde politiemannen ko men aanrijden. Eén van de man nen zei: „Wij geloven dat kleine Eric teruggevonden is". Eric werd uit de bar direct overgebracht naar het politiebureau van Chail- lot. Zijn vader ging hem direct uit het politiebureau ophalen. Om half twee vannacht arriveerden vader en zoon in een politieauto bij de woiiing van de Peugeots. Onder applaus van de journalis ten die daar stonden te wachten droeg de dolgelukkige vader zijn zoon naar binnen. De politie, noch de familie Peugeot, wenste na de vrijlating van het kind mee te delen of deze een gevolg is van het betalen van de gevraagde losprijs, die een half miljoen nieuwe francs bedroeg. MET TIENTALLEN zijn ze gisteren reeds naar Zeeland gekomen en vandaag en mor gen zullen ze nog met honder- derdeu over de Kreekrakdam, over het veer bij Zijpe en over de Belgische grens deze provincie binnenstromen: de talloze Nederlandse en bui tenlandse toeristen, die tij dens de paasdagen al een voorproefje willen hebben van een vakantie aan de Zeeuwse stranden En het zal in dit paasweekeinde zonder twijfel weer druk zijn langs die Zeeuwse stranden! Gis teren reeds bewees een eigenaar van één der grootste Vlissingse hotels dat, toen hij vertelde: „Al een week geleden was mijn zaak voor de hele paasvakan tie volgeboektEn tot nu toe heb ik al zeker vijftig bin nen- en buitenlanders, die om iiaaslogies vroegen, moeten te leurstellen. Als ik er nog een zelfde hotel bij liad, zou dat volgeboekt zijn". Alleen al met zijn „vaste" Neder landse klanten is deze hoteleige naar volgeboektMaar vooral uit Duitsland kwamen er ook nu weer vele aanvragen. Want juist die naar de „Nord-See" snakken de Duitsers grijpen de paasdagen aan om een verkenningstocht te houden met het oog op de komen de zomervakanties. Overigens: Zeeland is al zo in trek, dat er weinig meer valt te „ontdekken"; de meeste strand en zomerhuisjes, bungalows en ook hotels zijn voor de topinaan- den immers al voor een belangrijk deel weer besproken. Favoriet Vooral Domburg blijkt een favo riet vakantieoord voor bewoners Buitenlanders weer op verkenningstocht van de grote Duitse steden te zijn. Want als ge aan de Domburgse hoteleigenaar de vraag stelt: Wel ke gasten krijgt U het meest, Ne derlanders, Duitsers, Belgen of andere buitenlanders?, dan is moestal het antwoord: „Naast de Nederlanders vooral Duitsers". In sommige gevallen zelfs meer Duit sers dan Nederlanders Anders !s het bijvoorbeeld met de „buitenlandse appreciatie" voor Veere. Een gerenommeerd hotel-restaurant bij de haven dat uiteraard voor Pasen ook „vol" is herbergt in het komende weekeinde namelijk naast Nederlanders vooral En gelsen en.Amerikanen. Maar Veere is dan ook een „charming old Dutch town". Heel wat van die „charmante ou de Nederlandse plaatsjes" zijn in welhaast één oogopslag te zien op „Miniatuur Walcheren", dat giste ren weer zijn poorten opende, Geen wonder dus, dat daar tot verbazing van velen gisteren al enkele honderden Engelse jonge lui tussen de miniatuur-kopieën van Arnemuiden, Veere, Vlissin gen en al die andere Walcherse plaatsen zwierven. Vermoedelijk voethallers-in-bur- ger, die tijdens de paasdagen (Zie slot pag. 2 kol. 2) KORTE PREDIKATIE En onder de overtreders werd geteld. Jesaja 53 12. Die overtreders, met wie Christus Jezus werd geteld, waren nog wél twee van de allerergste soort, twee moordenaars. Wanneer Jezus op Gol gotha gekruisigd wordt, voltrekt men tegelijk het vonnis aan twee mannen, die de allerergste zonde op hun geweten hebben. Zij worden met Hem gekruisigd en wel zo, dat het kruis van Jezus in het midden staat. Zonder twijfel heeft men de schande van zijn kruisdood nog schandelijker willen maken door Hem zo te doden. En wanneer mensen er misschien niet direct aan hebben gedacht, daar „toevallig" deze twee moordenaars wachtten op de voltreking van hun vonnis, dan heeft God er wel aan gedacht. Ook in dit onderdeel van de kruisiging komen we in aanra king met de goddelijke geheimenis van Golgotha. Alle zonde kan op aarde vergeven worden. Alleen de zonde van de moord kan niet vergeven worden, want hij, die zou moeten vergeven, is er niet meer. Onder de overtreders geteld Zo heb ben de mensen het gedaan, Doch niet alleen mensen, ook God heeft Zijn Zoon daarbij geteld. En Jezus zelf heeft met hen geteld ivillen zijn, Hij heeft naast deze twee moordenaars willen staan in het oordeel, ook in het laatste oordeel. Met hen en voor hen is Hij gestorven. Dit is volop het Evangelie, dat wij op deze dag ho ren. Misdadigers vormen nog al eens een hecht aanééngesloten gemeenschap. Deze twee, die samen met Jezus ge kruisigd zijn, kennen elkaar door en door. Zij hebben waarschijnlijk sa men hun misdaden gepleegd. Samen zijn ze gevangen genomen, veroor deeld en samen ondergaan ze hun straf. Hun leven zou gelijk geëein- digd zijn, ware het niet dat Jezus met hen geteld was geweest. Hij is het die deze gemeenschap ia over treding breekt. Nu komt. er schei ding tussen deze twee vrienden in de misdaad. De één wil mensen be hagen. Hij doet mee met de spot. De ander wordt gegrepen door een, hij weet zélf niet welkewondere macht. Hij bekent schuld en laat een belijde nis horen, die voor alle goede belijde nissen en catechismussen ten grond slag heeft gediend. Daarop laat Je zus Het Licht schijnen in deze, Zijn duisternis. Deze wereld is een gemeenschap van overtreders. HopelooosEchter is het niet hélemaal zonder hoop, want Christus Jezus heeft met ons over treders geteld willen zijn. H. Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Aanvankelijk opklaringen, maar In de middag vanuit het westen toene mende bewolking. Overwegend droog weer. Merendeels matige wind, krim pend van west naar zuidwest of zuid. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 16 april Zon op 5.42 onder 39.39 Maan op 0.09 onder 9.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1