Neem de gulden proef! Gillette ZOUTELANDE WIL HET 'S ZOMERS RUSTIG HOUDEN DOOR GASTENBEZOEK TE BEPERKEN MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE GOES HIELD EINDLES HtiOVlN O lALb. 6 bi ia IV ft; U O UKA Ni DONDERDAG 14 APRIL I960 NAAR AANLEIDING VAN ONTVANGEN BRIEVEN Raad achtte verschillende voorstellen echter te sterk De raad van Zoutelande heeft woensdagmiddag verschillende voorstellen aangenomen met het doel de rust in het dorp ook 's zomers te handhaven. Om dit te bereiken zal het bezoek van badgasten beperkt moeten worden. De aanleiding voor B. en \V. om deze voorstellen in te dienen waren ver schillende brieven, die binnengekomen zijn. De schrijvers hiervan brengen onder meer naar voren, dat een jaar wachten met het nemen van maatre gelen tot rusthandhaving al genoeg is om van Zoutelande een vijfderangs badplaats te maken. Ook was een schrijven ontvangen van de plaatselijke hervormde predikant en van de gereformeerde predikant te Meliskerke, die menen, dat er onrust bestaat over de goede naam van de badplaats Zontelandc. De raad gaf in verband met deze grieven in principe zijn goedkeu ring aan voorstellen om geen ver gunningen meer te geven om schuurtjes en dergelijke, die na 13 april 1960 zijn gebouwd, te ex ploiteren voor badgasten; om de bouw van allerlei schuurtjes in de kom van het dorp te beperken; Nagekomen advertenties Met vreugde en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van ons doch tertje en zusje,. CORNELIA JACOBA JOHANNA, li. W. Poley. M. A. Poley-de Koeyer. Hanny. Sjaak. Rilland-Eath, 10 april 1960. Vinkcnissestraat 9. Tijdelijk ziekenhuis St.-Joanha. Goes. De banken op Noord- en Zuid-Beveland zullen zijn GESLOTEN op vrijdag 15 april, zater dag 16 april en maandag 18 april. Heden overleed plotse ling mijn lieve, zorg zame man en onze lieve zoon. broer, zwager en oom, WILLIAM OUTERMANS, op de leeftijd van 50 jaar. Uit aller naam, N. Outermans—- Bosschaart. Middelburg, 13 april 1960. Purttpoortstraat 10. De begrafenis zal plaatsvindén zaterdag a.s.. vertrek vanaf Puntpoorlstraat 10 te 12 uur. Heden overleed plotse* ling, tot onze diepe droefheid, mijn innig geliefde man en der Kinderen zorgzame va der, WOUTER CORNELIS VAN BURGELER, in de ouderdom van 58 jaar. J. M. van Burgeler- Steketee. Gerrit. Jan. Ineke. Els. „Mijn genade zij U genoeg". Kruiningen. 13 april 1960. Hervormde pastorie. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 16 april a.s. Ver trek van het sterfhuis 13.45 Uur n.m. Geen bloemen, geen toespraken. Kerkeraad en kerk voogdij van de her vormde gemeente te Kruiningen geven met leedwezen kennis van het overlijden van hun predikant, ds. W. C. VAN BURGELER. Kruiningen, 13 april 1960. Heden overleed plotse ling onze geliefde moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, mevrouw HELENA WILLEMINA BAREMAN, geb. Van Westen, in de ouderdom van 78 jaar. Namens de familie, K. Bareman. Wolphaarlsdijk. 13 april 1960. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 16 april a.s. op de alge mene begraafplaats. Vertrek Vanaf het sterfhuis om 12 uur. om de minimum afstand van de weggrens tot de huisjes op de kampeerterreinen te bepalen op 10 meter en die strook te beplan ten; om op do terreinen voor elke 25 personen een toilet en een was gelegenheid te eisen. Verder moet de afvoer van afvalwa ter via een rioleringsstelsel gebeu ren. Het voorste terréintje van de heer Koppejan moet 10 meter vanaf de grens van het terrein worden be bost en daarnaast moét nog 40 me ter open blijven voor onder meer een parkeerplaats. Bij de voorstellen, de exploitatiever gunningen voor de bestaande kam peerterreinen zodanig to stellen, dat aan de eisen van de Kampeerraad wordt voldaan, do minimumafstand tussen de huisjes op de terreinen te bepalen op 15 meter en de terreinen om 11 uur te sluiten, staakten de stemmen. Te ver... -De voorstellen om bij elk terrein een speelweide te eisén en in de exploitatievergunning op te ne men, dat aan de huisjes enz. diet mag worden getimmerd tussen half acht 's morgens en zeven uur 's avonds gingen de raad echter wat te ver. Deze voorstellen wérden ge schrapt. Tot een volgende vergadering weid aangehouden hot voorstel om een be paling op te nemen, dat in een huis je niet meer dan een te bepalen aan tal personeft gehuisvest mag worden. B. en W. zullen hierover eerst con tact opnemen met onder meer de kampbeheerders. De gehele raad ver zette zich verder tegen het plan van B. en W. om eventueel slechts 1 ver gunning Voor 1 huisje per persoon te verlenen bulten de kampeerter- rcinhouders. Met de V.V.V. zat over leg gepleegd worden om op het strand do tenten niet dichter bij elkaar te plaatsen dan 60 cm. Voor deze tenten zouden dan ook geen lin nen tenten meer mogen worden op- De raad achtte 't ondoenlijk om alle maatregelen reeds dit jaar te laten gelden. Wel zullen de toiletten er dit jaar moeten komen, 's Morgens had de raad over het recreatievraag- stuk reeds In een besloten zitting ge sproken. Eerste steen gelegd voor chr. school in Poortvliet Burgemeester W. J. van Doorn hanteerde de troffel Burgemeester W. J. van Doom van Poortvliet heeft dinsdagmiddag in zijn gemeente de eerste steen gelegd voor de nieuwe christelijke lagere school, die de leerlingen hopelijk dit jaar nog zullen kunnen betrekken. Hij verrichtte leze officiële hande ling. nadat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Ovcrbeeke de aanwezigen met een hartelijk woörd had begroet en aannemer ,J. Burgers hem de „gelegenheidstrof fel" had overhandigd. In zijn toespraak na afloop hiervan getuigde de heer Van Doorn van de prettige verhouding, die ér altijd tus sen de gemeente en de schooi heeft bestaan. Bovendien sprak de burge meester de hoop uit, dat de school in dé tóekomst een belangrijke bij drage mag leveren aan de opvoeding van een deel van de jonge garde in Poortvliet. Het feit, dat hij juist uit genodigd was om de eerste steen te hjggen, noemde burgemeester Van Doom een bewijs van de góede on derlinge Verstandhouding in het dorp. Ook de architect van de nieuwe schooi, de heer J, Jobse uit Viissin- gen, sprak nog enkele hartelijke woorden. Ten huize van de voorzitter van het schoolbestuur bleef men na deze plechtigheid nog enige tijd gezellig bij elkaar. De nieuwe school, Waarvan de bouw inmiddels fors is aangepakt, zal in totaal drie leslokalen krijgen. Ook de wethouders en enkele raadsleden gaven bij de eerste-steehlegging acte de présence. Scheer u en voel het verschil. Werkelijk glad Ook 's avonds nog voelt u zich 4 heerlijk fris en schoon. Roestvrij apparaat mat 2 Blauwt Gillet:® mesje» DERTIG GELUKKIGE CURSISTEN Toelatingseisen cursus worden verzwaard Aan de rijks middelbare landbouw school te Goes ontvingen 30 gelukki ge curslstén woensdagmiddag, uit handen van de voorzitter van de com missie van toezicht, de heer J. S. de Regt, het einddiploma tan de twee winters durende cursus. De directeur van do school, ir. J. Ver steeg, feliciteerde de gelukkigen en toonde zich verheugd over het grote aantal geslaagden. Van de 31 cursis ten moest slechts een worden afge wezen. Ir. Versteeg wéés er op dat voor de jonge mensen na de cursus de toets in de praktijk komt. Hij vroeg de, op de bijeenkomst die in het school gebouw werd gehouden, aanwezige ouders, voor do inzichten van hun zonen open te staan. Daarentegen raadde hij de geslaagden aan de lan ge ervaring van hun ouders niet te onderschatten. „Ik hoop dat jullie in het bedrijf laten zien wat jullie ge leerd hebben" zo besloot hij. Ir. Versteeg maakte van de ge legenheid gebruik mede te delen dat de toelatingseisen voor dc volgende cursussen verzwaard zullen worden. Hij drong er bij de ouders op aan de toekomstige leerlingen een goéde vooropleiding te laten genieten. Reeds is duide lijk gebleken dat diegenen met een vooropleiding zich goed dooi de leerstof kunnen werken. Als beste slaagde de heer M. E. Eek- hardt te Kruiningen. De directeur had nog een speciaal woord voor de enige vrouwelijke cursiste, namelijk mejuffrouw A. C. de Bruyn te Aag- tekerke, die hij, als enige dame die ooit de lessen aan de school volgde, een „bijzonder geval" noemde, en voor de heer J. J. van der Slikke, die ondanks zijn vele afwezigheid door ziekte, het diploma wist te behalen. Felicitaties Aan de uitreiking was een openbare les voorafgegaan, twee vragenhalf- uurtjes in dc vakken economie, en natuurknde. Na de uitreiking maak ten verschillende sprekers van de gelegenheid gebruik om de geslaag den té feliciteren en een woordje toe te spreken. De heer F. de Groene, voorzitter van de kring Zuid-Beve land van de Z.L.M. wees er op dat de mensen met deze opleiding in het organisatieleven van de landbouw onmisbaar zijn. De heer J. Booman, die sprak namens de N.C.B. raadde de geslaagden aan de leerboeken van tijd tot tijd nog eens in te kijken en dc cursussen en excursies in de win ter bij te wonen. In vloeiende be woordingen wees de heer J. do Jager, namens de C.B.T.B. op de taak die de geslaagden voor zich hebben lig gen. Ook de heer N. Filius, die na mens de vereniging van oud-leerlin gen, het woord voerde wees op het belang van het blijven inkijken van de boeken en het bijwonen van de cursussen. Namens de geslaagden dankte de heer M. P. van 't Westein- de te 's-Heer-Abtskerke, de leraren voor de ondervonden steun. De heer J. S. de Regt sloot de vergadering met een kort dankwoord aan alle aanwezige leraren, ouders, geslaag den en genodigden voor de belang stelling. De namen van de geslaagden zijn; M. Bóogerd, Zaamslag; J. Boon man, Ovezande; J. J. Boonman, 's-Heerenhoek; mej. A. de Bruyn, Aagtekerke; J. P. van Dalen, Tho- len; M. Driedijk, Baarland; M. E. Eckhardt, Kruiningen; Jac. do Jon ge, Ovezande; P. J. Katsman, Wol- faartsdijk; W. Ph. ten Klooster, Veere; H. J. Kuyper, Oiiwerkérk; Joh. M. van Langeraad, Kerkwerve; S. AL Nijsten, Borsaele; P. Polder man, Oud-Vossemeer; E. Poley, Kruiningen; M. Rottier, Heinkens- zand; F. D. H. Rutgers, Oostakker B.)M. J. Rijk, Heinkenszand; P. C. van Schaik, Kortgene; C. H. van Schelven. Dreischor; J. J. van der Slikke, Poortvliet; N. M. van de Stolpe, Ellemeet; J. A. C. van de Velde, Yerseke; J. Vermue, Lewe- dorp; M. J. G. de Waal, Heinkens zand; P. M. P. van 't Westeinde, 's-Heer-Abtskerke: Jz. van 't Wes- tende, Ovezande; M. H. K. van We zel, Halsteren; C. M. Wisse, Krui ningen; H. B. van de Zandé, Oöflter- land. Niet gediplomeerd: 1. Tweeëntwintig meisjes behaalden I.N.A.S.-insigne Aan christelijke huishoudschool te Middelburg Tweeëntwintig meisjes hebben woensdag met góed gevelg de tussen- Eroef afgelegd aan de Christelijke landbouwhU'.shoudschool te Middel burg voor de opleiding I.N.A.S. Zij zullen nu hun kennis zes maanden 111 een ziekenhuis of. kindertehuis ge bruiken, daarna drie maanden in een bejaardeninrichting en ook twee maanden in eén gezin. De directrice van de school, mejuf frouw A. M. Boudeling wenste de geslaagden geluk en succes in de toe komst. Daarna speldde de heer H. Beenhakker, bestuurslid van de school de geslaagden de insignes op. Hét slot van de bijeenkomst werd ge vormd door een poppenkastvertoning voor de ouders. De volgende meisjes kregen de insignes: Janneke Dorieijn, Frieda Joosse, San- nie Jozlasse, Lia Peene, Mieneke Pro voost, Corrie Walraven en Mieke Willeboordse, allen Middelburg. Quinta Homburg en Anneke de Rijke te Vllssingen. Mieneke de Buck; Mieneke Joziasse; Hénnie Ririhena; Ineke Vader, allen té Koudekerke. Marie Clement en Magda Scbrier, Kamperland. Ria de Jonge, Stien Manunutu. Krui ningen; Jannie de Kam, Oostkapelle; Sjaan van Klooster, 's Heer Arends- kerke: Riet Maarsman. Kortgene; Leintje Maas en Neeltje Olyslager, Serooskerke. Veertig jaar verpleger in „Vrederust" De heer L. Tissink, eerste verpleger van de inrichting „Vrederust" bij Bergen op Zoom, vierde dinsdag zijn veertigjarig dienstjubileum. De ju bilaris ontving vele felicitaties en bloemen. Dc geneesheer-directeur, dokter Van Been, overhandigde na mens het bestuur der stichting een geschenk onder couvert. Een depu tatie van de personeelsvereniging bood de jubilaris een polshorloge aan. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK „Lentewind" Manus van de Kamp heeft een tele- vlslesprookie geschreven „Lente wind" getiteld, dat onder zijn regie zal worden uitgebeeld in het kinder programma van de K.R.O.-televisie. door leerlingen van de balletschool Willy Miltenburg uit Utrecht. De jonge, talentvolle componist, Harry Hamilton, schreef de muziek bij dit sprookje. Hockeywedstrijd K.R.Ö. zendt zaterdag 23 april van 16.50 tot 17.00 uur een verslag uit van die dag te spelen internatio nale hockeywedstrijd heren tussen Nederland en Kales. Wim Kortland is dc verslaggever. Reportage van vlaggenparade Op de feestdag van St. Joris (23 april) zendt dc K.R.O. een reportage uit van de Vlaggenparade, die in de vroege ochtend te Arnhem wordt ge houden en waaraan verkenners van dc K.J.B. en padvinders van de N. P.V. deelnemen. Zowel in de jonge- venrubriek „Kompas" als in de ,.pic- colo"-uitzending van deze middag zal aandacht besteed worden aan de verkennerij; het „Piccolo"-program- ma zal zelfs geheel gepresenteerd worden door verkenners. Missa Solenjnis Beethoven's grote „Mlssa Solemnls" zal worden uitgevoerd in het K.R.O.- programma van dinsdag 19 april. Aan deze door Henk Spruit geleide uit voering werken mede: Annette de la Bi je. Roos Boelsrna, Lode De vos, Leon Combé, het Groot Omroepkoor en het Omroep-orkest. De vioolsolo in het Benedictus wordt gespeeld door Willy Busch. Mondeling eindexamens h.b.s.-en en gymnasia De mondelinge cindexamoös van de Zeeuwse hogere burgerscholen en gymnasia zullen plaatnebbon óp dé volgende data: Gocse Lyceum, h.b.s. A 24 en 25 juni, h.b.s. B 20—23 juni. gymnasium 28, 29 cn 30 juni. Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes, h.b.s. A 27, 28 cn 29 juni. h.b.s. B 11. 13. 14 en 15 juni, gymnasium 8 en 9 juni. R.-k. h.b.s, te Goes, h.b.s. A 13, 14 en 15 juni, h.b.s. B 16, 17 en 18 juni. Hulst, Jansenius Lyceum, h.b.s. B, 30 juni, 1, 2 en 4 juli, gymnasium 5, 6, 7 en 8 juli. Middelburg r.h.b.s, h.b.s. A 22 en 23 juni, h.b.s. B 24, 25, 27 en 28 juni. Chr.h.b.s. voor Walcheren, h.b.s. A 14, 15. 16, 17 en 18 juni, h.b.s. B 30 juni, 1. 2 en 4 Juli. Gemeentelijk Gymnasium Middelburg, 16, 17, 18 en 20 juni. Oostburg, Koningin Wilhel- mina Lyceum, h.b.s. A 13, 14 en 15 juni. h.b.s. B 28 en 29 juni, gymna sium 1 en 2 juli. R-k.h.b.s. voor Zeeuwsch-Viaanderen. St. Eloy, h.b.s. A, 4 en 5 juli, h.b.s. B 29 en 30 juni. Terneuzen. Openbaar Lyceum, h.b.s. A 1 en 2 juli, h.b.s. B 24, 25 en 27 juni, gymnasium 28, 29 en 30 Juni. Zierikzee. Professor Zéémanjycéum, h.b.s. A 1, 2 en 4 juli, h.b.s B 24 en 25 juni, gymnasium 29 en 30 juni. Geslaagd T« Den Haag slaagde de heer P. D. Platteeuw uit Wolphaartsdijk, met lof voor het diploma scheepswei'k- tulgkundige B.l. Mosselzaadvisserij van 26 april tot 20 mei De mofisclzaadvisserij in de Wadden zee zal dit jaar beginnen op 26 april en eindigen op 20 mei. In deze perio de is een onderbreking van 4 tot en met 10 mei, Na 10 mei zal de opper vlakte van het Friese Wad, waar mag worden gevist, verkleind worden met die gedeelten waarin met kom men naar ansjovis wordt gevist. Aan de naar Zeeland terugkerende vissersvloot zal de gelegenheid wor den geboden een vracht van het ge- Viste zaad, of de halfwas mosselen naar Zeeland over te brengen, om uit te zaaien op de percelen op dc Zeeuwse Stromen. Vanaf 18 mei zul len daarvoor vergunningen worden uitgegeven. Duiker bracht anker boven water te Hansweert Een duiker van het bergingsvaartuig „Arendsoog" heeft in de oostsluis te Hansweert woensdag een anker bo ven water gebracht. Het was het an ker, dat de sleepboot „Boreas" 's morgens door kettingbreuk had ver loren. Tragisch ongeval Woensdagmiddag tegen half zes is de heer W Outermans in een winkel in de Wagenaarstraat to Middelburg plotseling in elkaar gezakt en waar schijnlijk aan een hartverlamming overleden. De heer Outermans was 50 jaar oud en controleur bij Miniatuur Walcheren. Zeeuwse fruit is voor het grootste deel geveild Do afzet van de fruitoogst 1951) is ten einde. Op de twee Bevelandse vei lingen Goes cn Kapelle zijn de laat ste veilingen van betekenis gehou den. Ongeveer anderhalve maand eerder dan in voorgaande jaren. De reden hiervan is, dat liet fruit een aanmerkelijk mindere bewaarheid heeft gehad dan in andere jaren. Do warme en droge zomer van 1959 Is hieraan niet vreemd. Aan de an dere kant heeft de zeer goede prijs vorming voor een vlotto ruiming ge zorgd. De goede vraag noopte de kwekers, mede door de mindere be waarheid tot het mijden van risico's. Dc laatste maanden is er op de Zeeuwse veilingen dan ook steeds 'n groot aanbod geweest. Voor de goede vraag zorgde vooral het buitenland, waarvan West Duitsland steeds de belangrijkste afnemer is geweest, gevolgd door België en Luxemburg. De laatste weken wist ook Frank rijk belangstelling aan do dug te leggen. Aan de totale afzet heeft ook het binnenland steeds goed kunnen deelnemen. Het gevolg is dan ook geweest, dat het bewaarfruit de afge lopen winter een stevige markt heeft gekend en de kwekers zuilen dit sei zoen dan ook kunnen terugzien op een goede afzet met zeer bevredigen de uitkomsten. In hoeverre de lan delijke export belangrijk was. moge blijken uit het exportoverzicht over dc week van 27 maart tot cn met 2 oycw, 310»» en.... scArijvcn VANDAAG Televisie Vanavond dan zal men kunnen kijken naar het stuk van Jean Paul Sartre „Vuile handen", dat reeds tweemaal uitgesteld moest worden. klaar voor vandaag kon Kees van lersel, de regisseur, alle spelers bij elkaar krijgen. Het spel, dat men vanavond kan bekijken, speelt zich af tijdens de bezetting van Frankrijk door de Duitsers. Een jonge communist, Hu- go genaamd, krijgt van een verzets groep (oo kcommunistischopdracht een politieke moord te plegen. Zijn toekomstig slachtoffer is de oudere en menselijke geestverwant Hoederer, die volgens zijn partijgenoten op een ongeoorloofde wijze afwijkt van de partijlijn. De handelingen van Hugo worden beheerst door twijfel. Hij wordt heen en weer geworpen tus sen genegenheid en politieke beze tenheid. Zijn uiteindelijke beslissing zal tenslotte toch zinloos blijken. Maar de zinloosheid van veel men selijk handelen sluit de verantwoor delijkheid voor zijn doen en laten niet uit, zo leert Sartre, wiens ro mans en toneelstukken men niet los kan zien van zijn werken op filoso fisch terrein; Zoals men weet is Sartre een be langrijke figuur geweest van het existentialisme. Hij werd in 1905 ge boren als zoon van een zee-officier. Zijn opleiding werd besloten met 'n stiidie in filosofie, waarna hij leraar werd. Vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog verschenen zijn eerste romans. Tijdens de oor log nam hij actief deel aan het ver zet. Het stuk begint vanavond om 21 uur en duurt ongeveer tot 23.15 uur. Kees Brusse vervult de rol van Hoe derer, Hugo wordt vertolkt door Henk van Ulsen, Olga door Andrea Domburg. Verder spelen mee: Jan Apon (Louis), Femke Boersma (Jes sica), Ab Abspool (de prins), Leo dc Hartogh (Slick), Willy Ruys (Georges), Guus Vcrstraetc (Kars- ky), Jos Knipscheer (Charles). De vertaling is van Anna Blaman. Voordat men naar „Vuile handen" kan kijken wordt aandacht gevraagd voor „Do wereld van vandaag" en „Goud, zilver, brons Een rechtstreekse uitzending uit 't Olympisch Stadion .waar „onze na tionale topatleten" trainen. Samen stelling en regie zijn van Jan Dassen. De Vlaamse televisie laat luisteren naar „Jeanne d'Arc au Bücher". Radio Ook de radio hoeft zich aangepast aan do ernst van deze dagen. Zoals bekend wordt vanavond van 18.30 tot 22.15 uur door do A.V.R.O. en de N.C.R.V. oen rechtstreeks stcreofo- nische uitzending van do uitvoering van Eachs Matthaus Passion in de Grote Kerk van Naaiden verzorgd. In de pauze (van 20.10 tot 20.20 uur) prof. dr. A. A. van Ruler een meditatie over „In het evangelie heeft het leed 'n verlossende kracht". In A.V.R.O.'s radioprogramma „In een Notedop" Wórdt onder de titel „Wie uwer zonder zonde isaan dacht geschonken aan Witte Donder dag. Het hoorspel heet „Wer fürchtet slch für den Schwarzen Mann?" van de Duitse schrijfster Marie Louise Kaschnltz. In het muzikale gedeelte hoort men opnamen van Kathleen Ferrier en Piet Kee. Uitgevoerd worden werken van HÜndel, Couperin, Bach én Jo- hann Kulinau. april, toen .15)12 ton appelen werd uitgevoerd. Hiervan nam West-Duits- lantl 1206 ton voor zijn rekening, ge volgd door België cn Luxemburg niet 421 ton en Frankrijk met 285 ton. Voor Zeeland is het wachten nu weer op de nieuwe oogst, die over enkele weken zal beginnen met de glasaardbeien. De teelt van dit ge was, die de laatste jaren vooral in de omgeving van Kapelle-Biezelinge en Kruiningen belangstelling van kwekerszijde heeft gekregen, zal naar verwachting dit Jaar een ietwat gro ter aanbod op de markt brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8