Wereldberoemde F7a: pronkstuk van Nationaal Luchtvaartmuseum Botwinnik-Tal: toch nog remise... Eerste nieuwe kleuterschool in Goes officieel geopend KONINGIN EN PRINS NEMEN MILITAIRE DÉFILÉ AF BIJ EDE HULP VAN ZIEKENFONDSEN BIJ VERBLIJF IN BUITENLAND DONDERDAG 14 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 UITZONDERLIJK RIJKE „LEVENSGESCHIEDENIS" Geschilderd in kleuren van vroeger: voorzien van aanduiding H-NACT Op dinsdag 17 mei, de dag waarop Schiphol als civiele luchthaven 40 jaar bestaat, zal het Nationaal Luchtvaartmuseum in het Atoomgebouw op de luchthaven worden geopend. Het is gesticht door en wordt thans op gebouwd met medewerking van de K.L.M., de N.V. Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfabriek Fokker, de Koninklijke Luchtmacht, de Marine Luchtvaartdienst, de Rijksluchtvaartdienst, de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de N.V. Luchthaven Schiphol en het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Door schenkingen en aankopen is reeds een flinke luchtvaartverzameling bijeengebracht. Daaronder bevindt zich het indertijd zo wereldberoemde vliegtuig F 7a van de Fokkerfabrieken, dat nog tijdens het onthullen van het Plesmanmonument op 7 oktober jJ. zijn luchtwaardigheid heeft getoond. De Fokker F 7a die in 1925 uit de F 7 (het eerste toestel dat in 1924 een Indiëvlucht maakte) werd ont wikkeld, is een één-motorige hoog dekker voor 8 passagiers. Het was het eerste verkeersvliegtuig met een luchtgekoelde stermotor, die in serie werd gebouwd. De K.L.M., die 17 toestellen van dit type in dienst heeft gehad, was lang niet de enige luchtvaartmaatschap pij die dit type gebruikte. Men kon in de jaren voor de oorlog de F 7a overal in Europa aantreffen. De ma chine had een kruissnelheid van 150 kilometer per uur en een actie-radius van 900 km. Het toestel, dat thans een voorlo pige „laatste rustplaats" heeft gekre gen in het luchtvaartmuseum, heeft een uitzonderlijk rijke levensge schiedenis achter de rug. Het werd in 1928 door Fokker met 2 andere F 7a's aan de „Balair" in Zwitserland afge leverd en een jaar later door deze maatschappij aan het Danske Luft- kartelskab overgedaan. Onder de naam „Aalborg" vloog de machine jarenlang op de lijnen Kopenhagen Berlijn en Kopenhagen, via Hannover naar Amsterdam en Rotterdam. Ook maakte het vluchten naar door ijs Ïeïsoleerde gebieden, zoals Funfen en utland. Toen brak de Tweede Wereldoorlog uit. De F 7a overleefde deze in gedemon teerde staat, ondergedoken in een loods in Amager. In 1946 werd de machine tezamen met de twee ande re F 7a's aan de Zweedse maat schappij „Skaaneflyeg" te Malmö verkocht, die er rondvluchten mee uitvoerde. De registratieletters (in Zwitserland Ch-158, in Denemarken OY-DED wer den gewijzigd tot SE-ASE. Later werd het trouwe toestel ver kocht aan captain Kuencke in Stockholm, die er enige jaren lang gedurende drie uur per dag kran- Straf van ex-Nederlandse S.S.'er kwijtgescholden Bij koninklijk besluit is de straf kwijtgescholden die na de Tweede Wereldoorlog wegens oorlogsmisda den was opgelegd aan een thans 33- jarige duitser. Onlangs had deze zich bij de Koninklijke Marechaussee ge meld om zijn straf (15 jaren gevan genis) te ondergaan. Toen de man veroordeeld werd, was hij Nederlander. Hij had op jeugdige leeftijd dienst genomen bij de SS, en toen hij na de oorlog in Aken woonde kreeg hij de Duitse nationa liteit. Op grond hiervan werd hij na zijn aanmelding bij de politie-, op last van de officier van justitie te Assen, mr. C. W. Baron van Dedem weer over de grens gezet. In 1959 had hij reeds een gratiever zoek bij de Nederlandse justitie inge diend, maar enige weken geleden kwam hij onder invloed van alcohol na een ruzie met zijn vrouw grens over omdat hij, naar hij Kerkrade aan de politie verklaarde „in de gevangenis rustiger zou zitten dan thuis." Niet alleen de kleuters van de woensdagmiddag geopende nieuwe openbare kleuterschool aan de De Ruyterstraut te Goes interesseerden zich voor de fraaie werkbank. Ook burgemeester H. K. Michaëlis, wet houder mr. H. B. Bouwman en het raadslid, de heer F. P. J. Polderman bleken nog uitstekend met de werk bank overweg te kunnen! (Foto P.Z.C.) ten in vervoerde. Toen hij snelle re vliegtuigen aanschafte, werd de SE-ASE aan een achttal enthousiaste zweefvliegers over gedaan, die er"o.a. een 7-tal jaren geleden Schiphol mee aandeden. De laatste eigenaar was de Dans ke Luftfart Service (D.L.S.) die de machine nog enkele jaren benut te, waarna zij door Fokker en de K.L.M. werd gekocht ten behoe ve van het Nationaal Luchtvaart museum. H erinnering Ter herinnering aan het eerste F.7a vliegtuig dat aan de K.L.M. is gele verd, werd het toestel voorzien van de registratieletters H-NACT, en geschilderd in de voormalige kleuren. De oorspronkelijke H-NACT heeft bij de KX.M. dienst gedaan van mei 1925 tot mei 1940. Toen vond de machine zijn luchtvaartgraf. Tijdens het bom bardement van Schiohol op 10 mei 1940 werd de „Catharine Totebel", zo als de CT met de radiotelefonie in die dagen werd genoemd, totaal vernield. Zo is dan in hetzelfde jaar dat de F 27 het luchtruim gaat veroveren, na 27 jaren een trouwe vogel op zijn nest teruggekeerd. Plastic drainbuizen machinaal de grond in Boer van Arkel, wiens nieuwe land bouwbedrijf thans op de rand van Schiphol wordt opgebouwd, zal als eerste kunnen zaaien op grond, waar in bijna vol-automatisch plastic drainbuizen zijn gelegd, die het te veel aan water uit de bodem naar de sloten afvoeren. Woensdag heeft de Nederlandsche Heidemaatschappij, die voor deze revolutionaire verbete ring in de drainage de eer voor zich mag opeisen, een aantal genodigden in laarzen gestoken, waarin het ge zelschap over de vette grond van boer Arkei's akkers naar de nieu we draineermachine kon lopen zon der het eigen schoeisel voorgoed te bederven. Zij zagen daar een machine op rups banden langzaam voortploegen. Met een snelheid van circa 400 meter per uur groef deze een haarscherpe geul in de grond en legde daarin gelijktij dig een plastïcbuis, die van overlang- se zaagsneden was voorzien. De ma chine werd door één man bestuurd, terwijl een andere er voor zorgde, dat de meters lange buizen, die auto matisch naar beneden glijden, aan elkaar worden geschoven. Men verwacht dat het nieuwe sys teem, dat thans wegens de nog hoge prijs der plasticbuizen financieel nog weinig voordeel oplevert, op den duur frote besparingen met zich mee zal rengen, bv. omdat vroeger 7 werk lieden noodzakelijk waren tegen thans 2 en omdat de vervoerskosten voor het lichte plasticmateriaal aan zienlijk minder zullen zijn. OP BEVRIJDINGSDAG Aanbieding van erepodium Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 5 mei 't militaire défilé af nemen ter gelegenheid van de herden king van de bevrijding, dat nabij Ede wordt gehouden. Het défilé vangt aan te 11.30 uur. Om 11.15 uur zal het comité van of ficieren uit de strijdkrachten konin gin Juliana het ere-podium aanbie den, dat het in de Tweede Wereld oorlog verloren gegane baldakijn zal het defileerpunt zijn opgesteld en tij' dens het défilé Verzoek tot invrijheid stelling van reclame vlieger S. De verdediger van de reclamevlieger en directeur van een luchtreclame- bedrijf te Maastricht, de heer M. S., heeft aan de Maastrichtse rechtbank verzocht zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Deze bevindt zich in voorarrest, onder andere op grond van verdenking het vliegtuig PH SIK op 22 januari van dit jaar te hebben doen verongelukken boven de Noordzee, waarbij de 23-jarige vlie ger B. Klein om het leven kwam. De verhoren, die enkele dagen gele den op Schiphol werden afgenomen en waarbij matrozen van de Noorse tanker „Sagona" over waarnemingen van de laatste manoeuvres van het neergestorte vliegtuig werden onder vraagd, zouden zoveel twijfelpunten hebben opgeleverd, dat de raadsman mr. L. Sasse van Ysselt, hierin aan leiding vond de rechtbank te verzoe ken de gevangenhouding van S. op te heffen. De rechtbank zal zaterdag over dit verzoek in raadkamer be slissen. genomen, Rijksweg 24 zal van 8.30 uur tot ongeveer-13.30 uur zijn afgesloten voor alle verkeer tussen de Otterlo-, seweg, en het kruispunt van de we gén 21 en 12 oude en nieuwe weg' UtrechtArnheih. Het vervoer van bezoekers voor het défilé met perso nenauto's en autobussen zal van Arnhem af over Otterlo worden om geleid naar Ede. Autobussen parke ren in de oostrand van Ede in de omgeving van kilometerpaal 9, on geveer 3 kilometer van het defileer- punt. Personenauto's worden via de Otter- loseweg naar de oude hessenweg ge leid, waar kan worden geparkeerd op 500 tot 1000 meter afstand ten noor den van het defileerpunt. Autobussen en personenauto's die uit andere rich tingen naar Ede komen, worden op elljke wijze omgeleid en geparkeerd. )e omleidingen zullen ter plaatse zijn aangegeven. Voor bezoekers die per autobus rei zen bestaat de mogelijkheid om van het kruispunt van de wegen 12 en 24 over rijksweg 24 het defileerpunt te naderen tot op 1000 meter, mits de autobus voorzien is van een speciaal doorlaatbewijs, dat recht geeft op de voor dit doel bestemde parkeer plaats voor de oude hessenweg. Dit doorlaatbewijs moet tijdig tevo ren zijn aangevraagd bij en verstrekt door het comité nationale feestdagen. Het ere-podium zal ~iijn opgesteld in gebruik «F i,J" orden De ziekenfondsraad heeft besloten, dat met ingang van 1 juni 1360 de ziekenfondsvergoeding voor genees kundige hulp in het buitenland komt te vervallen voor verplicht-verzeker den, die niet voor beroepswerkzaam heden aldaar verblijven (vakantie gangers en dergelijke). De mogelijk heid om geneeskundige hulp te ont vangen krachtens een verdragsrege ling tussen Nederland en het land, waar men vertoeft, blijft echter in het algemeen voor bovenbedoelde verzekerden bestaan. Men doet goed zich hieromtrent tijdig met zijn al gemeen ziekenfonds te verstaan. Het besluit van de ziekenfonds raad geldt tevens voor indirect- verzekerde kinderen van verplicht- verzekerden, tot en met de leef tijd van 26 jaar, die in verband met studie of opleiding in het bui tenland zijn. Deze kinderen zijn namelijk ten aanzien van de ver goeding voor geneeskundige hulp in het buitenland gelijk gesteld met verplicht-verzekerden, die anders dan voor beroepswerk zaamheden in het buitenland ver blijven. Met betrekking tot verplicht-verze kerden die wel voor beroepswerk zaamheden buitenslands zijn en niet van enige verdragsregeling gebruik kunnen maken, heeft de ziekenfonds raad besloten de vergoedingen voor hulp van huisarts en voor zieken- huisverpleging meer aan te passen aan de werkelijk gemaakte kosten. Familiebelangstelling ff De Italiaanse spoorwegarbei- der Vicenzo Formicola „ver- heugt" zich op het ogenblik op een ongekende belangstel- ling van zijn familieleden en „vrienden", van wie er nu al 150 met het geduld van waak- M honden een cordon om zijn woning hebben getrokken. Het grootste contingent komt uit Torre del Greco, het geboorte plaatsje van Vincenzo. Een der eersten, die „op bezoek" kwam, was zijn 92-jarige moeder. Er wordt in Boscoreale géén familie-vete uitgevochten. Al thans, dat hoopt men. De aan- leiding tot het massale bezoek was simpelweg dat Vicenzo Formicola zondag j.l. in de Ita liaanse „toto-calcio" een hoofd prijs van 160 miljoen lire (bij na een miMoen gulden) heeft gewonnen. En uiteraard herin nerde men zich toen plotseling weer welk een goede en gast vrije knaap die Vicenzo toch altijd is geweest De gelukkige winnaar zelf verblijft op het ogenblik met een zoon in Rome, waar hij de nieuwe olympische installaties bezichtigt. jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜj Het wordt aan de fondsen overgela ten, of zij deze regelingen ook wil len toepassen op hun vrijwillig-ver- zekerden. Westduitse ambassadeur in Karlsruhe vrijgesproken De Westduitese ambassadeur in Pa rijs, dr. Herbert Blaukenhorn, die door een rechtbank in Bonn was ver oordeeld tot vier maanden voorwaar delijk. is door het federale hoogge rechtshof in Karlsruhe vrijgespro ken. Hij was beschuldigd van het doorge ven van aantijgingen tegen een amb tenaar aan het Westduitse ministerie van economische zaken, die steekpen ningen zou hebben aanvaard in ver band met onderhandelingen over een handelsovereenkomst met een Egyp tische firma in 1952. Blankenhorn had beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Bonn. Het hof in Karlsruhe heeft het vonnis nietig verklaard en bepaald dat het proces niet heropend zal wor den. De staat zal de kosten van het geding moeten betalen. De president van het hof, dr. Baldus zei, vonnis wijzend, dat de feiten die in het proces in Bonn naar voren waren gebracht, onvoldoende waren om de uitspraak van de rechtbank te rechtvaardigen. „Een functionaris die tijdens het uitoefenen van zijn ambt een beschuldiging aan de be trokken autoriteit doorgeeft, moet niet in een positie gebracht worden die zou kunnen leiden tot een straf rechtelijk proces tegen hem. Dat zou tot een onduldbare toestand leiden." De heer H. Beenhakker heeft woens dag aan 22 leerlingen van de Chris telijke landbouwhuishoudschool te Middelburg het I.N.A.S.-insigne uit gereikt. Op de foto van links naar rechts Ria de Jonge, Anneke de Rijcke en Maria Clement, die juist de onderscheiding ontvangt. (Foto P.Z.C.) Door aanklagers gerehabiliteerd Aannemer had geen miljoen verduisterd De aannemer W. F. de J. te Badhoe vedorp, tegen wie vorig jaar een aanklacht was ingediend op grond van vermoedelijke verduistering van een miljoen gulden, is door zijn aan klagers volledig gerehabiliteerd. De Rijksaccountantdïenst heeft uitge maakt dat er geen sprake is van vér- duistering of van enig ander straf baar feit. Vorig jaar juli hebben twee Amster damse bouwondernemers, de gebr. J. W. en F. J. van der M. bij de politie te Hoofddorp aangifte gedaan van een vermoedelijke verduistering. De heer De J. zou volgens deze klacht verduisteringen hebben gepleegd ten nadele van een N.V. waarbij zowel de klagers als de aangeklaagde be trokken waren. Ofschoon de N.V. een winst van een miljoen gulden zou hebben gemaakt zou de heer De J. opgehouden heb ben betalingen aan krediteuren te doen. De heer De J. is naar aanlei ding van deze klacht vijf dagen in arrest gehouden. De rijksaccountantdienst heeft thans na een uitgebreid onderzoek, inge steld in opdracht van de officier van justitie te Haarlem, uitgemaakt dat van strafbare feiten niets is geble ken. De Gebroeders Van der M. heb ben naar aanleiding hiervan de heer De J. een verklaring gezonden waar in deze wordt gerehabiliteerd. Na 72 zetten De twaalfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tussen kampioen Botwinnik en zijn uitdager Tal, is na 72 zetten in remise geëindigd. Botwinnik speelde met wit. De stand luidt na 12 par tijen Tal 7, Botwinnik 5. WitBotwinnik - ZwartTal. De afgegeven zet van Botwinnik luidde 41. a3a4 De6h6. Een zeer sterke zet, waarna wit vrij wel geen profijt kan trekken van zijn vrije a-pion. VOOR OPENBAAR ONDERWIJS Fraai gebouw verrezen op hoek van de De Ruyterstraat in West Voor liet kleuteronderwijs in Goes breken zo langzamerhand goede tijden aanNa vele jaren van voorbereidend werk is de eerste nieuwe kleuterschool sedert de oorlog geopend, die bin nen 1 a 2 jaar door twee andere gebouwen voor deze tak van on derwijs zal worden gevolgd. Woensdagmiddag werd aan de De Ruyterlaan in West de nieuwe openbare kleuterschool officieel geopend door burgemeester H. K. Michaëlis van Goes, die daar bij betoogde, dat de nieuwbouw voor het kleuteronderwijs in Goes met de ingebruikneming van deze school een veelbelovende start krijgt. De nieuwe school, die gebouwd is volgens een ontwerp van de direc teur van gemeentewerken te Goes, de heer J. Oranje, bestaat uit drie speel-werldokaleri, alle aan de zon zijde gelegen. Het gebouw Is uiterst modern opgezet, waarbij een dank baar gebruik is gemaakt van een grote hoeveelheid glas. De lokalen zijn daardoor licht en luchtig. In elk lokaal heeft de architect een z.g. nat te hoek geprojecteerd, die het in het geheel bijzonder goed doet. „Een juweel aan de onderwijskroon van Goes", zo noemde burgemeester Michaëlis tijdens zijn openingsspeech deze school. De eerste burger van Goes wees er in zijn toespraak op, dat het kleuteronderwijs minder goed gehuisvest is dan alle andere takken van onderwijs. „Gelukkig gaan we nu ook met het kleuteron derwijs de goede richting op", aldus spreker. Hij vond het bijzonder pret tig, dat de nieuwe school op een markant en riant punt in West is verrezen. Woorden van dank sprak burgemeester Michaëlis tot de wet houder van onderwijs, de heer J. J. van Melle en de heer J. Oranje. Naam Over een naam voor de nieuwe scltoul is men het nog niet geheel eens. De burgemeester vertelde, dat B. en W. voor deze school denken aan „Spreemvenoord", maar later bleek, dat de leidster, mej. K. J. Dekker meer voor meesjes dan voor spreeuwen voel deDe gemeenteraad zal zich hierover overigens te zijner tijd wel beraden! De lieer Michaëlis verklaarde verder, dat de beide andere openhare kleuterscholen met de namen „Schaapskooi" en de „Bijenkorf" getooid zouden kunnen worden. Maar ook daar over is het laatste woord aan de gemeenteraad Vervolgens verrichtte de burgemees ter de officiële opening door op de knop van de sirene te drukken. De inspe.ct.rice van het kleuteronder wijs. mej. A. E. G. van Waesbevge, sprak eveneens woorden van geluk wens. Zij roemde met name de vaart en liet vuur van wethouder Van Mel le. die zich bijzonder heeft ingespan nen voor deze scholenbouw. Voorts richtte zij zich tot de leidster. De voorzitter van Volksonderwijs, mr. J. F. G. Schlingemann, bood gelukwen sen aan namens deze vereniging. De heer G. J. van Liere sprak namens de collega's van de openbare scho len. Hij bood mej. Dekker een fraaie vaas aan. De voorzitter van de oudercommis sie, de heer M. J. M. Gubbels, uitte zijn waavdering voor liet werk van mej. Dekker door het aanbieden van een elektrische klok. Nadat mej. Dekker had gesproken, hesloot de heer Van Melle de bijeenkomst-met enkele dankwoorden. 42. Kfl—f2 Db6b4 43. Kf2—e3. Geeft de pluspion op om zwarts pion nen aan de andere kant te kunnen attaqueren. 43. Db4xa4. 44. Ke3—f4 Da4— a2. 45. Dd3e3 Da2xh2. 46. De3— e5 4- Kg7—f8. 47. De5—d6 Kf8 g7. 48. Dd6xd5. Hier ziet men de betekenis van de witte koningsmars, want ook pion g4 is onhoudbaar. 48. Dh2—f2 -K 49. Kf4xg4 f7 f5 -f- doet Botwinniks illusies op winst in rook vervliegen. 50. Kg4r—g5. 50. Df2xg3 51. Kg5xf5 Dg3g6 Dit eindspel is niet te winnen. Van zelfsprekend probeert Botwinnik het nog even, aangezien het voor de ver dediger altijd oppassen Is. 52. Kf5—f4 Dg6—f6 53. Kf4— e3 Kg7—f8. 54. Ke3—d3 Df6—fl 4- 55. Kd3—e4 Dfl—g2+. 56. Ke4— e5 Dg2g5 57. Ke5—e6 Dg5— eT -f58. Ke6—f5 De7—c7. 59. Dd5 a8 4- Kf8e7. 60. DaS—e4 4 Ke7—dS. 61. De4—h4 4 Kd8—c8. 62. Dh4hS 4- KcS—b7. 63. Dh8— e5 Dc7—f7 4. Dameruil zou voor zwart verloren zijn. 64. Kf5e4 Df7—g6 65. De5— fo Dg6d6. 66. Df5—f7 4 Kb7— c8. 67. Df7—f5 4- Kc8—d8. 68. Dföa5 KdSe8. 69. c!4—d5 Ke8—d7. 70. Da5a7 4 Kd7—dS. 71. Da7a8 4- KdS—d7. 72. Ke4— f5 Kd7e7. Remise. Wit kan niet verder komen. Driebergens automuseum zal worden uitgebreid Het nationaal museum voor de au tomobiel te Driebergen, dat zaterdag heropend wordt, zal dan over een bij na- verdubbelde ruimte beschikken. Naast de reeds bestaande expositie ruimte is nu een tweede zaal gereed gekomen, waarin een zeer grote col lectie affiches zal worden onderge bracht. Ook de collectie antieke wa gens zal met verscheidene aanwins ten worden uitgebreid. Onder meer zullen er een viertal stokoude Spij kers te zien zijn. Een nieuwe aanwinst is ook het eerste Dafje, dat destijds In het experimentele stadium vermomd door Brabant reed. Over een maand zal het museum over een derde, thans nog in aanbouw zijn de, zaal kunnen beschikken, waar films voor de museum-bezoekers zullen worden vertoond. Deze zaal zal aan tweehonderd mensen plaats bieden. Aan de wanden van deze filmzaal zal een aantal ex clusieve platen over de historie van da auto worden opgehangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5