Kleinzoon Franse autofabrikant Peugeot tijdens spelen ontvoerd Staatsmijnen willen in Botlekgebied bouwen Samenbundeling van krachten in stichting „Welvaartsbevordering" ACTEURS ER ACTRICES VAR MY FAIR LADY" OP SCHIPHOL WOENSDAG 13 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z Losgeld van 375.000 gulden geëist Door jongeman met bruin haar en groene trui meegenomen De vierjarige kleinzoon van de Franse autofabrikant Peugeot, Eric Peu geot, is dinsdag uit de speeltuin bij de golfvelden van Saint Cloud ont voerd toen hij aan het spelen was met zijn zevenjarig broertje en vriend jes. De vader van Eric, Roland Peugeot, verklaarde dat de ontvoerder had opgebeld om een losprijs te vragen. Hij zei niet hoe groot het bedrag was. Volgens de politie is een som van 500.000 nieuwe franken gevraagd. Speelmakkers en een tuinman, die zagen hoe het jongetje in een zwarte auto werd meegenomen, beschreven de ontvoerder als een jongeman met bruin haar en een groene trui. De speeltuin wordt aan drie kanten afgesloten door een hek. Aan de zij de waar het terrein grenst aan een particulier domein, bevindt zich een schutting. Daarin was een gat ont staan dat de kinderen in de afgelo pen maanden groter hadden ge maakt. Door dit gat was de ontvoer der binnengedrongen. Ofschoon de vader noch de politie noch de pers had gewaarschuwd en geen aanklacht had ingediend, heeft de eerste mobiele brigade op verzoek van de procureur der republiek een onderzoek geopend. Brief De negentienjarige kinderverzorgster die zich op vijftig meter afstand van de speeltuin bevond, kwam tegen vijf uur eens kijken en ontdekte dat Eric er niet meer was. Geschrokken vroeg zij aan de zevenjarige Jean- Philippe waar zijn broertje Eric was. „Een mijnheer heeft hem meegeno- men", antwoordde hij. Daarna haastte het meisje, dat in ge zelschap van de chauffeur van de heer Peugeot was, zich naar het clubhuis, tweehonderd meter verder. De ouders, die een partij golf speel den werden onmiddellijk gewaar schuwd. De vrouw van de directeur van de golfclub vond op het terrein van de ontvoering een witte envelop met het opschrift: „uiterst belang rijk". Daarin bevond zich een getyp te brief in rode hoofdletters, waarin binnen 48 uur een losprijs van cir ca 400.000 gulden werd geëist. De moeder van het kind viel flauw toen zij het nieuws hoorde. de politie op de hoogte zou wor den gebracht van de ontvoering. De polilie heeft meegedeeld dat zij pas na drie unr na het gebeurde op de hoogte was van de ontvoering. De ouders van het kind aarzelden de politie In kennis te stellen met het oog op de dreigbrief. De ontvoer der heeft woensdagochtend om 07.00 uur voor de tweede keer de ouders van Eric opgebeld en de losprijs ge vraagd Pogingen om te achterhalen waar de dader, die in een openbare telefooncel belde, getelefoneerd had, bleven zonder resultaat. De vader en moeder van het ontvoerde kind, die beiden spraken met degene die op belde, konden zijn stem niet duide lijk omschrijven. Signalement Het signalement van Eric Peugeot, een blond, levendig kind, vrij groot voor zijn leeftijd, is woensdag over geheel Frankrijk verspreid. Zijn va der heeft woensdagavond een belo ning uitgeloofd voor inlichtingen die kunnen leiden tot het opsporen van zijn kind. De Franse minister van binnenland se zaken heeft de directeur van de nationale veiligheidsdienst, Vcrdier, opdracht gegeven zich persoonlijk met de opsporing bezig te houden. „Paris Presse" weet te melden, dat Roland Peugeot bereid is de geëiste losprijs te betalen. OPTIE OP TERREIN „Niet boos Het meisje waarmee Eric voor zijn ontvoering, zei dat de mijn heer die Eric had meegenomen er helemaal niet boos uitzag. De Sl-ja- rige tuinman vertelde dat hij tegen vijf uur 's middags een zwarte 403 (Peugeot) zag stilhouden aan het eind van de tuin. Er zaten twee men sen in de auto. Hij had er verder niet op gelet en na tien minuten was de auto weer vertrokken. Ontvoering kan in Frankrijk ge straft worden met de doodstraf of dwangarbeid. Dreiging De politie deelde later mee dat op een zandhoop in de speeltuin een brief van de ontvoerder aan de vader van het kind was gevon den. Daarin werd gedreigd dat het kind zou worden gedood als ERIC PEUGEOT SNELLER. In een handleiding voor de opleiding van Amerikaans marine personeel te Washington stond onder meer te lezen: „Vliegdekschepen vormen de ruggegraat van een mo derne marinestrijdkracht. Ze zijn langzamer dan vliegtuigen maar na tuurlijk sneller dan vaste landinstal- laties". POËZ1EMINNAAR. Francis Mc- Kenna werd in Dearborn (Michigan) ?earresteerd nadat hij een taxichauf- eur op de neus geslagen en de taxi radio verbrijzeld had. Toen men hem vroeg om een verklaring voor dit on alledaagse gedrag zei hij: „De chauc- feur weigerde een programma ter herdenking van onze Schotse dichter Robert Burns aan to zetten". Wereldraad van Kerken zendt functionaris naar Zuid-Afrika middellijk een hoge functionaris naar Zuid-Afrika zenden om overleg te plegen met de leiders van alle leden- kerken in dat Iund. In een communiqué wordt gezegd dat de raad elke uitsluitend op ras ge baseerde discriminatie veroordeelt. De aartsbisschop van Kaapstad dr. De Blank, had een vertegenwoordi ging naar Genève gestuurd met een boodschap waarin de raad werd ver zocht een kleine commissie naar Zuid-Afrika te zenden welke „van christelijk standpunt" een onderzoek zou moeten instellen naar de oorza ken van de gebeurtenissen in de Unie. Stichting fabriek van kunststoffen (Van een onzer verslaggevers) Het ligt in de liin der verwachtingen, dat de staatsmijnen op korte termijn gaan bouwen in het Botlekgebied. Zij hebben er sinds enige jaren optie op een achtenveertig ha groot terrein, gelegen naast do N.V. Ketjen Car bon. De conclusie lijkt gerechtvaar digd, dat de staatsmijnen zich er zul len toeleggen op de produktie van kunststoffen. Voordat evenwel aan de realisering van een en ander ge werkt zal kunnen worden, is een aanvullende begroting nodig, zodat het niet onwaarschijnlijk mag heten, dat de beide Kamers der Staten Ge neraal binnenkort de plannen van de staatsmijnen voorgelegd zullen krij gen. De ommezwaai van kolenproduktie naar de vervaardiging van kunst stoffen is overigens geen zaak van vandaag of gisteren. De staatsmij nen zijn er al enige jaren mee bezig en president-directeur H. H. Wem- mers gaf er in zijn jongste nieuw jaarsrede nog een vingerwijzing naar, toen hij ondermeer opmerkte, VOOR TOURNEE IN RUSLAND Bloemenmeisjes bespat door olie Een groot aantal acteurs, actrices, koor- en orkestleden, zakelijke en administratieve medewerkers van de Amerikaanse show „My fair Lady", heeft gisteren twee uur op Schiphol vertoefd, toen het K.L. M.-toestel waarmee zij uit New York gekomen waren, brandstof moest innemen voor de verdere reis naar Moskou. Zeven andere vliegtuigen van de K.L.M. hadden de decors, de draai bare tonelen en vele andere re kwisieten reeds van New York naar de Russische hoofdstad ver voerd, waar tweede paasdag de voorstellingen van „My fair La dy" een aanvang zullen nemen. De Haarlemse bloemenmeisjes, die kort tevoren de filmster Heinz Rühmann hadden verwelkomd, waren voor deze aankomst geble ven, maar veel plezier hebben ze er niet van gehad. Eerst moesten zij in hun llcurigc zomerjurkjes en -mantels op het platform wach ten, terwijl de orkaanachtige wind hun bloemen de lucht injoeg en toen de super-constellation met het gezelschap eenmaal tot stil stand kwam, bleek de olieleiding van het toestel defect te zijn, waardoor hun lieftallige gezichten en hun dure Icleren onder de olie spatten kwamen te zitten. Vriendelijk lachend deelden zij nog tientallen narcissen uit aan dc Amerikanen, maar in de wacht kamer vertoonden hun gezichten mistroostige blikken, toen zij in de spiegels zagen hoe zij toege takeld waren door de olie. De hoofdrollen van het stuk zullen in Rusland vertolkt worden door de Amerikaanse Lolo Fisher en haar mannelijke tegenspelers Michael Evans en Edward Mulhare. Miss Lolo Fisher, die voor het eerst gecontracteerd is voor de rol van Eliza Doolittle, was vol enthou siasme over de komende tournee. „Wij hopen", zo vertelde ze. „door ons optreden in Rusland de mensen te tonen wat wij in Ame rika onder amusement verstaan. Hopelijk laten we daar net zo'n goede indruk achter als de Russi sche dansers uit Moskou, die in Amerika zijn opgetreden, dat bij ons hebben gedaan. Misschien zal, als wij gewone mensen op die ma nier iets meer tot elkaar komen, het onze regeringen ook zo ver gaan". Ook de andere leden van het gezel schap stelden zich veel voor van hun optreden in Rusland. Veel tijd om iets te vertellen hadden zij echter niet. want tijdens hun kor te verblijf op de Amsterdamse luchthaven, hadden zij de meeste aandacht voor de belastingvrije winkels. Om half vijf vertrok de groep naar Moskou. Hun tournee door Rusland zal tien weken in nemen. dat de Staatsmijnen elders zouden moeten gaan beginnen. Hij zei erbij, dat het nuttig zou zijn met anderen samen te werken, daarbij, naar men algemeen aanneemt, doelend op een participatie van de Atlantische staalfabrieken. De plaats van vestiging van een nieuwe onderneming het Botlek gebied zou ondermeer aantrekke lijk zijn door de gunstige aan- en af- voermogelijkheden. Een veronder stelde relatie tussen de Hoogovens en de Staatsmijnen noemde men in Heerlen ronduit onzin. Dc heer Wemmers zei: „Wij zien in de chemische sector grote nieu we uitbreidingen, waaruit wellicht ook nieuwe bindingen met andere industriën kunnen voortvloeien. Er komt verandering in het afzetpa- troon van andere chemische indu striën. De Amerikaanse chemische industrie vestigt fabrieken ir West-Europa om binnen de Euro- markt een afzetgebied te schep pen. De staatsmijnen, rekening houdend met de nieuwe situatie, stellen zich voor, dat bij aanpas sing ook vestiging van bepaalde fabrieken elders noodzakelijk zou kunnen zijn." En zover schijnt het nu te zijn ge komen. Inmiddels zijn er uit het par lement al vragen gesteld, die erop dulden dat met name de V.V.D - fractie er nogal bezwaar tegen heeft dat dit staatsbedrijf zijn vleugels verder uitbreidt en nog wel op een terrein dat niet strikt dat van de kolen is. De Belgische Nobelprijswinnaar voor de vrede, pater Pire is woensdag naar Doorn gekomen om daar een cheque van 28.000 gulden in ont vangst te nemen. Het geld zal ge bruikt worden voor de bouw van het Nederland Huis" in 't Anne Frank- dorp dat bij Wuppertal zal verrijzen. Op de foto ziet men pater Pire, ter wijl hij uit handen van de heer A. W. Dekker geestelijk vader van het plan om het geld door schoolkin deren bijeen te laten brengen de cheque ontvangt onder dê enthou siaste bijval van een aantal meewer kende kinderen. Het Wereldgebeuren Akkoorden Frankrijk- Madagascar-Mali Volgens overeenkomsten met Mada gascar en de Mali-federatie, die dinsdag te Parijs zijn gepubliceerd, zal Frankrijk strategische bases en militaire installaties in deze gebieden bezitten wanneer zij later in het jaar onafhankelijke staten van de Fran se gemeenschap worden. Frankrijk zal deelnemen aan de vorming van de nationale strijd krachten der staten. De onderte kenaars zijn verplicht elkaar hulp te verlenen. De Franse president wordt eikend als president van de gemeenschap en de leiders der nieuwe onafhankelijke staten zullen deelnemen aan de pe riodieke conferenties van staats- en regeringshoofden. Dit zijn raadgeven de vergaderingen te vergelijken met de bijeenkomsten van de leiders van het Britse gemenebest. Op economisch terrein zullen de drie staten elkaar bepaalde voorrechten verlenen. Madagascar en Mali zullen deel uitmaken van de franc-zone. Advies Landbouwschap voor E.E.G.-beleid (Van onze Haagse redactie) In zijn woensdag gehouden vergade ring, die wegens ziekte van de heer H. D. Louvves onder voorzitterschap stond van de heer C. G. A. Mertens, heeft het Landbouwschap een advies vastgesteld, waarin de Nederlandse georganiseerde landbouw zich uit spreekt over de voorstellen van de Europese commissie om te komen tot een gemeenschappelijk landbouw beleid. Tijdens de discussies bleek algemeen de wil aanwezig een posi tieve bonding tegenover de E.E.G.- voorstellen aan te nemen. Met zijn advies beoogt het Land bouwschap niet alleen een kritische beoordeling te geven, maar ook een constructieve bijdrage aan de vorm geving van een gemeenschappelijk landbouwbeleid, dat wezenlijk in het belang is van de agrarische bèvol- kiug in de E.E.G. en mitsdien in het algemeen belang van de gemeen schap als geheel. In het advies wordt gezegd dat het Landbouwschap de twee algemene doelstellingen van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid onderschrijft, namelijk ten eerste cle verhoging van de produktiviteit van de Euro pese landbouw en ten tweede het be- vorderen van een redelijke levens standaard voor de agrarische bevol king. Op grond van deze doelstellingen acht het Landbouwschap het noodza kelijk, dat in het gemeenschappelijk landbouwbeleid rekening wordt ge houden met het sociale beleid. Het structuurbeleid enerzijds en het markt- en prijsbeleid anderzijds die nen nauw op elkander afgestemd te worden. Het markt- en prijsbeleid zal zodanig moeten worden gevoerd, dat het streven naar evenwicht tus sen produktie en afzetmogelijkheden niet wordt doorkruist en de export van Iandbouwprodukten naar derde landen zal geen belemmeringen mo gen ondervinden van de interne markt- en prijspolitieke maatregelen. De strijd om de titel „Miss Europa" zal op 10 juni gevoerd worden in het casino „Libanon", dat ten noorden van Beiroet ligt. De „mooiste" meisjes uit Nederland. West-Duitsland, Oostenrijk, België, Denemarken, Spanje, Finland. Frankrijk, Griekenland, IJsland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Zwit serland. Engeland en Turkije zullen aan de strijd deelnemen. Dit is de eerste keer dat dit „titelgevecht" buiten Europa wordt gehouden. ADHESIE VAN GEMEENTERADEN IN WEST BRABANT Uitgangspunt bovengemeentelijk denken Minimumbroodprijzen voor Haarlem ingetrokken De staatssecretaris van economische zaken en de minister van landbouw en visserij hebben de regeling van de. minimumbroodprijs voor bakke rijen in Haarlem, Heemstede en Bioemendaal ingetrokken. Op 18 januari werd voor deze ge meenten een minimum broodprijs vastgesteld in verband met de „broodoorlog" die toen aan de gang was. Aangezien de geschillen die tot de prijsconcurrentiestrijd hebben geleid inmiddels zijn beëindigd, bestaat er geen aanleiding de regeling te hand haven, aldus een mededeling in de Staatscourant. Vrijwel alle gemeenteraden in West- Brabant zijn woensdagavond bijeen geweest om adhesie te betuigen aan de doelstelling van de. op te richten stichting „Welvaartsbevorderïng groot west Brabant". De raden van de grote gemeenten, namelijk die van Bergen op Zoom, Breda, Oosterhout en Roosendaal, hebben behalve hun adhesiebetuigingen ook een subsidie aan deze stichting ter beschikking gesteld. De stichting stelt zich ten doel te ko men tot het opstellen, uitwerken en propageren van verantwoorde plan nen op het stuk van de werkgelegen heidssituatie, de infra-structuur, de economische en industriële ontwikke ling en de sociaal-culturele en maat schappelijke problematiek in west i Brabant. Tot dit doel zijn alle daar voor in west Brabant geschikte krachten samengebundeld, adviseurs en deskundigen op alle terrein zullen de stichting bovendien bijstaan. Voorzitter van de stichting is de heer P. Alberts, burgemeester van Ruc- phen, secretaris-penningmeester mr. Ph. van Woensel secretaris van de gemeente Breda. Het bestuur is voor het overige samengesteld uit louter burgemeesters. Het bureau wordt ge leid door mr. P. Pauwels te Breda en mr. P. Kuipers tc Tilburg. Men is tut (leze samenbundeling van krachten (die vrijwel de halve pro vincie beslaat) gekomen onder meer uitgaande van de overweging dat west Brabant ten opzichte van het oostelijk deel van deze provincie sterk is achtergebleven op het. gebied der industrialisatie. De normale groei van de beroepsbevolking heeft men niet kunnen opvangen. Zodoende is er sprake van een te laag welvaartsniveau, dat zich on der andere manifesteert in een grote pendel en het permanente vertrekoverschot. Deze economi sche situatie veroorzaakt een dis crepantie ten opzichte van de gun stige ligging van west Brabant, n en ander is een gevolg van het ontbreken van goede weg- en water verbindingen met de overige indu- triecentra in Nederland en de Euro pese landen. Een snelle beslissing ten aanzien va nde Schelde-Rijnverbin- ding bijv» is voor de ontsluiting van west Brabant een levensvoor waarde. De economische ontwikke ling van west Brabant zal geplaatst moeten worden in het kader van de ontwikkeling van de Rijn, Maas er de Scheldedelta, waarbij de sprei dingsgedachte van de nationale in dustrie als uitgangspunt zal moeten gelden. Die ontwikkeling zal het sterkste moeten plaatsvinden langs de lijn Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten, Rucphen, Oudenbosch, Breda en Oos terhout. Bovendien moet rekening worden gehouden met de mogelijk heden welke Zevenbergen. Hoge en Lage Zwaluwe en Oranjestad bieden. De stichting wil ook de sociale vraagstukken die deze economische ontwikkeling meebrengt gelijk ge richt benaderen en verbeteren. De ruimtelijke sociale en economi sche relaties tnssen de plattelands kernen onderling en in hun betrek king tot de aangrenzende stedelijke centra wil de stichtig bewust bevor deren, waaruit de noodzaak volgt van een regionaal beleid. Dit beleid eist zodoende een bovengemeentelijk den ken, waartoe de nieuwe stichting het uitgangspunt zal vormen, aldus een toelichting op het streven van de stichting. Broedertwisten Sylvanus Olympo, de premier van Togoland, kan niet meer zo best opschieten met zijn vroege re vriend, zijn collega Kwame Nkroemah van Ghana. Eigenlijk zijn zij nog geen volledige collega's: pas op 27 april aanstaande verlaat Togo land de „koloniale periode" en pas dan voert Olympo dus de regering van een onafhankelijke staat aan. Maar berichten uit Ghana hebben hem bevreesd gemaakt, dat zijn ex-geestverwant Nkroemah van zins is. aan het onafhankelijke Togoland slechts een kort leven te gunnen dat die zelfs speelt met de gedachte, Togoland als zevende provincie bij Ghana te trekken. Tegen deze achtergrond heb ben de heren elkaar onvriendelijk heden naar het hoofd gegooid. Nkroe mah, die zijn eigen voetstuk een mystieke glans poogt te geven door bijbelse teksten op zichzelf te be trekken, duidde de Togolandse lei der onlangs aan als „een blikken god". De banvloek waarmee die „god" antwoordde, was ook niet mis: hij gaf Nkroemah de weinig vleien de titel van „zwarte imperialist". Togoland is ontstaan toen een Duitse annexatiecommissie die naging of er in Afrika ook voor haar keizer nog koloniën te vinden waren, in 1884 ontdekte dat de En gelsen en de Fransen, die vrijwel overal de primeur en dus rechten hadden, een lap land tussen de Goud kust (toen Brits, nu Ghana) en Danomey (Frans West-Afrika) had den gelaten voor wat hij was. Zij annexeerden het gebied waarbij zij de grenzen van de kust uit 600 kilometer noordwaarts trokken. Deze kolonie werd na de Duitse nederlaag van de eerste wereldoorlog verdeeld in een Frans en een Brits mandaat gebied. Toen liepen er drie verticale grenslijnen door een gebied, dat vol kenkundig beter „horizontaal" met grenzen doorsneden had kunnen wor den. De Ewe-stam, waartoe ook Olympio behoort, leefde vervolgens in drie koloniën de Goudkust, Brits Togoland en Frans Togoland. Brits Togoland heeft drie jaar ge leden bij volksstemming besloten, zich aan te sluiten bij Nkroe- mah's staat. Maar de leiders in Frans Togoland voelden daar niet voor; misschien speelden daarbij behalve hun eigen ambities de ervaringen van de „Franse" periode sinds 1918 wel een belangrijke rol. In het algemeen is in Afrika te zien, dat er een niet te verwaarlozen „muur" staat tus sen de gebieden die onder Franse en die onder Britse heerschappij (en dus bijvoorbeeld ook in de franc- en in de sterling-zone) hebben geleefd. Frans Togoland wilde zichzelf zijn in 1956 liet het weten dat het ook niets voel de voor opneming in de Franse ge meenschap. Olympio een welgesteld man, die aan Duitse, Engelse en Franse scho len werd opgeleid, aan de universi teit van Londen handelswetenschap pen studeerde, die in de Goudkust, in Nigeria en in Togoland werkzaam was voor de United Africa Company (een dochtermaatschappij van de Unilever), in 1942 enige tijd werd ge ïnterneerd onder verdénking van ver zet tegen de regering-Vichv en in 1950 helemaal in de politiek opging wist een paar jaar geleden van de Fransen de belofte los te krijgen, dat de onafhankelijkheid in april 1960 een feit zou worden. Olympio, die meermalen als zijn over tuiging heeft uitgesproken „dat on afhankelijkheid niet alles is. en dat alle nieuwe naties hulp bij hun ont wikkeling bitter nodig hebben" re kent erop dat Frankrijk zijn land zal blijven steunen, ondanks zijn beslis sing de Franse gemeenschap te ver laten. Gezien de huidige spanning tussen Ghana en Togoland heeft hij nu in het voetspoor van Mali en Ma dagascar gevraagd om Franse hulp bij de opbouw van een eigen leger. „Wij kunnen geen onafhankelijk land zijn zonder enigerlei leger", zo zei hij dezer dagen. „Wij moeten beginnen met de vervanging van de Franse eenheid die nu hier is gestationeerd". Federale samenwerking tussen de „nieuwe staten" in Afrika wordt door alle premiers aan bevolen, maar van de verwezenlijking- komt nog niet veel terecht en het gevaar dreigt, dat de splijtzwammen een overheersende menigte worden wanneer straks de strijd tegen het kolonialisme als samenbundelende factor bij gebrek aan kolonies op houdt te bestaan. Niet alleen tussen Ghana en Togoland ontwaart men kiemen voor grensgeschillen; ze zijn er ook tussen Ghana en de Ivoorkust, I tussen Mauretanië enerzijds en Ma rokko en de Franse Soedan ander zijds; tussen Ethiopië en Somalië, tussen Guinee en Liberië; tussen de I Centraal-Afrikaanse federatie aan de ene kant en Belgisch Kongo en Soe dan aan de andere, enz. Het is dan ook niet zonder reden, dat de assistent van de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, de Amêri- kaanse neger Ralph Bunche. onlangs pleitte voor bijzondere bemoeienis van de volkerenorganisatie met deze „allernieuwste wereld". Daar zou ge poogd moeten worden broedertwisten in het vervolg te beslechten op een andere wijze dan die sedert Kaïn en Abel telkens weer werd toegepast. (NOG FRANS) TOGOLAND ^«..onnatuurlijke verticalen.*^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3