Minister over verlof aan burgemeesters VELPON Zeeuwse Almanak SCHONE ZEEUWSE STEDEN LANDBOUWER UIT BORSSELE SPOTTE MET VUURWAPENWET SYNODALEN IN TERNEUZEN KREGEN NIEUW BEDEHUIS Agenda 2 PROVINCIALE fc tt u v tui ICA.NT WOENSDAG 13 APRTL 1960 IN AXEL, OOSTBURG EN OOSTERLAND Drie Zeeuwse gemeenten niet onbestuurbaar De minister van binnenlandse zaken, de heer Toxopeus, heeft geantwoord op schriftelijke vragen die het lid van de Twee de Kamer, de heer Scheps (p.v. d.a.), heeft gesteld in verband met èen aan de burgemeesters van de gemeente Axel, Oostburg en Oosterland verleend verlof. Uit het antwoord van de minis ter blijkt, dat hij niet van me ning is, dat het beleid inzake het benoemen van burgemeesters in Zeeland in een bepaald opzicht te kort geschoten is. De bewindsman zegt, dat de burge meesters van Axel en Oostburg (aan de eerste werd op 9 september 1959 en aan de tweede op 6 januari van dit jaar voor onbepaalde tijd verlof verleend) aanvankelijk hun functie op alleszins bevredigende wij ze hebben vervuld. De klachten over hun particuliere levenswandel date ren van de laatste jaren en een ont wikkeling als welke zich heeft voor gedaan, kon ten tijde van hun benoe ming bezwaarlijk worden voorzien. Ook zo zegt het ministeriële ant woord verder de burgemeester van Oosterland (aan wie op 29 ja nuari. 1959 verlof werd verleend, welk verlof op *18 februari werd be ëindigd) heeft aanvankelijk goed voldaan. De moeilijkheden in de ver houdingen binnen de kring van het gemeentebestuur, dateren van de laatste jaren. Van te kort schieten in het benoe mingsbeleid zou slechts kunnen worden gesproken, indien ten tij de van dc benoeming bepaalde symptomen de mogelijkheid van een ontwikkeling, als zich thans heeft voorgedaan, hadden kunnen doen voorzien. Hiervan is echter ten aanzien van de genoemde bur gemeesters geen sprake geweest, aldus de heer Toxopeus in zijn antwoord. Hij zegt voorts, dat hem niet is ge bleken noch heeft hij enige reden om aan te nemen dat zijn toen malige ambtgenoot niet volledige in lichtingen over de ter benoeming voorgedragen kandidaten zou heb ben ontvangen. Het verlof- aan de burgemeesters van Axel. Oostburg en "Oosterland is verleend, in het Advertentie! Iets gebroken? van Ceta-Bever openbaar belang, hangende liet on derzoek naar de gedragingen der be trokkenen. In Goes Op een vraag van de heer Scheps of er zodanige tegenstelling bestaat tussen de raad van de gemeente Goes en zijn voorzitter, dat deze moet lei den tot een met verlof gaan van de burgemeester, antwoordt de minister, dat een door die raad ingestelde commissie van onderzoek naar het be leid van B. en W. in bepaalde aan gelegenheden nog geen rapport heeft uitgebracht. De commissaris der ko ningin in* de provincie Zeeland, zal de minister te zijner, tijd van advies dienen. Het antwoord zegt verder, zulks op de waag welke maatregelen zijn ge troffen om do gemeenten Axel en Oostburg behoorlijk bestuurbaar te houden, dat voor het nemen van zul ke maatregelen geen reden bestaat. De gemeenteraad van Axel heeft een derde wethouder benoemd. Het is inderdaad juist, dat vijf le den van de gemeenteraad van Oos terland. namelijk twee leden, beho rende tot de fractie van de Christe lijk Historische Unie, twee tot die van de Partij van de Arbeid, en een lid, deel uitmakende van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, als gevolg van de terugkeer van de burgemeester voor het lidmaatschap van de raad hebben bedankt. De be- De Provinciale Zeeuwse Cou rant zal op GOEDE VRIJDAG gewoon verschijnen. Zij ver schijnt niet op TWEEDE PAASDAG Postahonnees, die de courant op vrijdag via de middagpost- bestelling zouden moeten ont vangen, kunnen evenals des zaterdags de courant op vrij dag a.s. aan het postkantoor afhalen. Vrijdagmiddag zullen do kan toren van de P.Z.C. in Middel burg, Vlissingen en Goes, als mede het kantoor van de fa. G. W. den Boer te Middelburg, na 4 uur gesloten zijn. VVV*VVVVVN*VVVVVVVV*\*VV dankbrieven van de vijf raadsleden luiden: „In verband met het feit dat burgemeester Laurense met ingang van 19 februari j.l. zijn functie weer heeft hervat, zie ik mij genoodzaakt U mijn ontslag aan te bieden als raadslid, met ingang van heden. Ge zien de verwikkelingen, die in de af gelopen periode hebben plaatsgehad, is het voor mij onmogelijk op eniger lei wijze met burgemeester Laurense samen te werken". Twee leden van de raad zijn in func tie gebleven, tot op heden zijn vier nieuwe leden benoemd verklaard, deze hebben hun benoeming aange nomen, drie dezer leden zijn inmid dels tot de raad toegelaten. Over de toelating van het vierde lid zal de raad donderdag (vandaag) een beslissing nemen. Van het zeven de lid is nog geen bericht over het al of niet aannemen van zijn benoe ming' ingekomen. In verband hierme de is de minister van mening dat niet een onbestuurbaarheid van Ooster land dreigt. (Slot van pag. 1 zover bekend is er dan ook geen enkele gemeente in Zeeland, die het aan de honden verbiedt de glimmend-geschrobde schoonheid van de trottoirs geweld aan te doen ,En toch moest die verordening er zijn", meent inspecteur C. J. Jon- gepier van de Zeeuwse Vereniging tot bescherming van dieren „Die ren in Nood". „Want", zegt hij, „er ligt nogal eens wat en dat moeten we in het belang van de honden zelf voorkomen. Het is immers mogelijk, dat wanneer het te erg wordt zij nog eens hun vrijheid". Dus, een politieverordening, zo is zijn stellige mening. „Maar", vertelde commissaris M. A. Reneman van de Middelburgse politie, „zo'n ver bod is toch nauwelijks te contro leren, dat bewijzen Den Haag, Rotterdam en Amsterdam wel,..". De heer Jongepier stelde daar te genover: „Men moet in zulke ge vallen het onmogelijke vergpn om het mogelijke te krijgen Wel de mensen Niettemin: de Zeeuwse politie-auto- riteiten vinden ook een instelling als de Provinciale Zeeuwse V.V.V. aan hun 2ijde, want deze instel ling deelt mee: „We hebben nog nooit van één. van de tlenduizen- VAN TOT FRANS BEZOEK Een vijftiental Frans-Vlaamse jongens uit St.-Wiiioksbergeii, dat momenteel Nederland be doekt, werd in Sint-Jansteen en Hulst warm ontvangen. Het zijn leerlingen van het St.- Winokseollege in St.-YVinoks- bergen, die de Nederlandse leer gang van deze onderwijsinstel ling volgen. Als beloning voor hun goede vorderingen werd hun door de directeur een uitstapje naar Nederland aangeboden, waarbij zij onder meer Rotter dam aandoen. In de Maasstad zullen zij de gebruikelijke tocht door de havens maken en de ten toonstelling „Floriade" bezich tigen. Zodra de jongelui de grens wa- OEL1EK.... In een stemmig Watchers café brak rond het pinteke bier een fel twist gesprek uit tussen twee bejaarde boertjes. Naarmate de twist opliep werd het woord feller, moesten de kelen vaker gesmeerd worden. Maar ze kwamen er niet uit. Joep stond er een tijdje bij te luiste- Wat dienk jie dè noe van Jaepf" vroegen de tvnstenden. Eerst jie", zei Joep, en wees op A rja-eneen van de twee boertjes. Ar iaën vertélde zijn mening. ..Jie 'ei gelielc", zei Jaep. „En noe jie", ging hij verder en wees op Wil lem'. Toen Willem zijn verhaal had verteld, zei Jaep nadrukkelijk ,J5n jie 'ei gelielc". Toen mengde Jan zich erin. Hij had al een tijdje staan luisteren en de uitspraak van Jaap aangehoord. „Mè 'oe kan da noe toch Jaepf Oe kunnen Willem en Arjaen noe alle bei geïiek 'ebbe.„.f" ,JEn'jie 'ei ook geliekzei Jaep na drukkelijk. Nou, en daar hebben se er dan nog maar eentje op genomen. ren gepasseerd en de weg naar St.-Jansteen waren ingeslagen, kwamen in deze plaats de meis- jesgidsen in actie en toen de be zoekers in St.-Jansteen arriveer den, wachtte hen daar een maal tijd, die door de meisjes was klaargemaakt. Na het maal vertrok het gezel schap naar Hulst, waar de jon gens bij diverse families onder dak vonden en waar de stad werd bezichtigd. JUBILEUM Aanstaande dinsdag viert de heer S. Stoel te Rotterdam zijn veertigjarig onderwijzersjubileum. De heer Stoel was van 1921 tot 1922 ohderwijzer aan de openbare lagere school in St.- Annaland. In Stavenisse zal men zich hem nog beter weten te herinneren. Daar heeft hij tot 1945 het onderwijs ge diend. In 1946 vertrok de heer Stoel naar Rotterdam, waar hij nu nog steeds woont. „VOORUIT" IX UNIFORM. „Dit jaar nog de leden van „Voor uit" in uniform', dat is de leus in Waarde, naar men de handen in een heeft geslagen om de muzi kanten in een keurig en vrolijk „pakje" tc steken. Daartoe wordt donderdag 21, vrijdag 22 en zater dag 23 april in Waarde een bazaar gehouden in de oude schoollokalen. IN AANSLUITING Barend Zwerf mans deelt in aanslui ting op zijn artikel over goudhaantjes en zwaluwen het volgende nog mede. Er zijn berichten ontvangen over de aanwezigheid van goudhaantjes in groepen uit.Cadzand (op 32 maart 8 exemplaren) en uit Kamperland (op 31 maart 10 exemplaren). De zwalu- gen binnen, name- wen komen in bijzonder kleine groep' jes of als enkelingen binnen, name lijk 4 april Kloetinge, Kamperland 1), 5 april Kamperland (2), 9 april (l), o aprn ivauipermiiu v a Kapelle (2), 10 april Biezelinge Kapelle (1) en Schore (2), 11 april Biezelinge (1), 12 april Biggekerke (1) en Oudenbos-Noord-Brabant (2). Vele van deze vogels blijken nog op trek te zijn. De heer Zwerfmans houdt zich voor meldingen aanbevo len. den toeristen, die in Zeeland zijn Neen, niet de honden, maar de men sen zelf nemen het vaak niet al te nauw met het stadsschoon, menen vele politie-autoriteiten. In het hijzonder één nutteloos voorwerp bedreigt de reinheid van de ste den: een leeg patates-friteszak- jeAf en toe dwarrelen ze bij honderden door de „flaneer-stra- ten" van de Zeeuwse steden! „Het is bijvoorbeeld bepaald niet on nodig, dat we in Vlissingen zater dagsavonds nog heel laat de bin nenstad laten schoonmaken", zegt commissaris C. van der Mark van de VlissingSe politie. Bovendien zijn er in Vlissin gen tientallen papiermanden ge plaatst en moet er bij iedere „fri teskraam" een zo'n mand staan. Juist moment „En in Middelburg moet je eens ko men kijken na' een marktdag", zegt commissaris Reneman. Pa pier, papier, papierOok dat wordt onmiddellijk schoonge maakt en zo erg vindt deze com missaris die „verontreiniging" ook weer niet. „Want", zegt hij, „waar gewerkt wordt vallen spaan ders" Zeeuwse politiemannen, dierenbe schermers cn toeristme-bevorde- raars kwamen tenslotte tot deze ïaad: wijs uw viervoeter op het juiste moment eens op het bestaan van een goot, een groenstrook of een park en zie zelf op het juiste moment eens uit naar een papier mand...... En voor de rest staat het wel vast, dat die Amerikaanse ingezonden stukken-schrijver zeker geen Zeeuwse plaats op het oog nad, toen hij met dichtgeknepen neus naar dc pen greep (Advertentie) Als wij verkouden worden (maar ook als wij weer beter zijn) Recreatiecommissie over jachthavens in Zandkreek De recreatïecommissie „Het Veerse Meer", waarin onder meer alle acht burgemeesters van de gemeenten' rond de Zandkreek en het Veerse Gat zitting hebben, heeft in een woens dag gehouden vergadering gespro ken over de brief van ir. J. H. van den Burgt, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland aan het college van Gedeputeerde Staten. Zoals wij destijds schreven gaf ir. Van den Burgt G. S. in overweging de aanleg van jachthavens in de Zandkreek niet te entameren. Dit in verband met de hinder, die de door gaande scheepvaart bij een ontwik keling van het Zuidsloe als industrie gebied en de eventuele totstandko ming van een kanaalverbinding zou ondervinden. De recreatiecommissie bepaalde gisteren zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie. Na afloop van de besprekingen werd een ant woord opgesteld, dat aan G. S. zal worden verzonden. Van de zijde van de recreatiecommissie wilde men ons geen mededelingen doen over de in houd van de aan G. S. te sturen brief. Ds. Van Burgeier te Kruiningen overleden Tengevolge van een hartverlamming is woensdagmiddag omstreeks half zes overleden ds. W. C. Burgerier, Nederlands hervormd predikaat te Kruiningen. Hij bereikte de leeftijd van 58 jaar. Ds. Van Burgerier was getrouwd en vader van vier kinde ren, twee jongens en twee meisjes, tussen twaalf en eenentwintig jaar. Ds. Van Burgerier werd op 5 maart 1902 te Driebergen (Utrecht) gebo ren. Na enkele jaren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam te heb ben gestudeerd, ging hij over naar de Rijks Universiteit te Utrecht, waar hij nog enkele jaren theologie studeerde. In 1934 werd hij in zijn ambt bevestigd. Zijn eerste ge meente was Ovezande, waar hij tot 1946 verbleef. In dat jaar narri ds. Van Burgeier een beroep aan naar Waalwijk, welke plaats hij in 1949 verwisselde voor Kruiningen. Hij volgde toen ds. Mortier op. De thans overledene bekleedde di verse functies. Zo was hij sedert 1950 president-curator van 't Chris telijk Lyceum voor Zeeland te Goes en sedert 1954 secretaris van de Ver eniging voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in Zeeland. Zowel in als buiten de hervormde gemeenschap van Krui ningen nam ds. Van Burgeier in zijn woonplaats 'n belangrijke plaats in. Vooral tijdens en na de ramp heeft hij gedaan wat in zijn vermogen lag om de nood te lenigen. Hij is toen nog geruime tijd adviseur geweest van het Rampenfonds inzake kerke- bouw. Enkele maanden geleden, half december van het vorig jaar, vierde de thans overledene zijn zilveren pre dikantsjubileum. De begrafenis is bepaald op zater dagmiddag 1.45 uur op de algemene begraafplaats te Kruiningen. KANTONRECHTER MIDDELBURG Veehandelaar zou al betaald hebben Tijdens de zitting van de Middelburg se kantonrechter, nir. J. Moolenburgh verscheen woensdagmiddag de land bouwer F. J. S. uit Borss.ele, die niet voldaan had aan een bevel van de plaatselijke politic om een paar jachtgeweren met bijbehorende mu nitie in te leveren. „Ik kon ze niet vinden" luidde het eenvoudige ver weer van verdachte, die voorts ver klaarde, dat hij de beide wapens al een paar weken kwijt was! In het wagenhuis had hij ze opgeborgen, maar toen hij ze wilde halen waren ze weg. Vermoedelijk gestolen, meen de de verdachte. „U staat anders bekend als een wild- stroper", probeerde mr. Moolenburgh voorzichtig, maar verdachte repli ceerde direct dat hij nog nooit gepakt was. De officier van justitie, mr. T. Lebret wees erop, dat er sprake was van een lange traditie van allerlei onge rechtigheden op jachtgebied en vor derde 150 subsidiair 30 dagen. „Met de vuurwapenwet zijn wij niet gemakkelijk" verduidelijkte mr. Moolenburgh deze eis en vonniste met 100 of 20 dagen. Voor het geen voorrang verlenen werd de timmerman-aannemer C. v. B. uit Middelburg conform veroor deeld tot 25. De aannemer G. V. uit Vlissingen was nabij een kruising op rijksweg 58 gaan passeren wat hem conform de. eis 15 kostte. De. civiel ingenieur H. v. d. T. uit Vrouwenpolder werd conform de eis beboet met 3, omdat hij zijn auto TIJDENS SPECIALE DIENST GEOPEND Raad Oosterland zal wethouder benoemen De raad van Oosterland zal in een hedenmorgen (donderdag) om 11 uur te houden vergade ring o.m. een beslissing moe ten nemen over de voorziening in de vacature van een wethou der. Dit is namelijk een van de agendapunten voor de derde bij eenkomst in een nieuwe cyclus van oproepen, waarover de raad thans, ongeacht het aantal aan wezige leden, een besluit kan nemen. De punten van behandeling voor he denmorgen zijn in afwijking van de agenda voor de vorige twee, tever geefs belegde raadsvergaderingen, met een aantal nieuwe uitgebreid. Zo zal nu ook de gemeentebegroting voor het lopende jaar worden aange boden. Daarnaast zullen de geloofs brieven van het nieuw benoemde raadslid Joh. J. de Bruine van de S. G.P. worden onderzocht. De agenda vermeldt verder nog het beschikbaar stellen van een subsidie aan de plaat selijke Oranjevereniging, de aanbie ding van een geschenk aan de school jeugd ter gelegenheid van de viering van de bevrijding op 5 mei en een voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van de brandweer. Ook zullen de 6e en 7e wijziging van de gemeentebegroting 1958 nu aan de orde komen. Veel belangstelling bij ingebruikname Ds. W. Hago uit Middelburg heeft woensdagavond met een speciale dienst de nieuwe kerk van de Syno- dalen der Gereformeerde Gemeente aan de Oranjestraat te Terneuzen ge opend. Er was voor deze ingebruik name bijzonder veel belangstelling, zodat dc nieuwe kerkbanken, die plaats bieden aan ruim 200 bezoe kers, geheel waren bezet. Ds. Hage herinnerde aan de moeilijk heden, die er in juli 1953 in het ge reformeerd kerkverband ter plaatse waren. Het verheugde hem, dat de kern van zeven leden, die de „storm" had doorstaan, langzaam weer uit groeide, totdat de noodzaak tot een eigen godshuis ontstond. De grote of fervaardigheid der gemeenteleden heeft de realisering hiervan moge lijk gemaakt. Na het gezamenlijk zingen van enkele verzen uit de psal men 27, 119 en 84, behandelde ds. Hage do brief van Petrus, tweede hoofdstuk, de verzen 4 cn 5. Als kern noemde hij de geestelijke tempel bouw, onderverdeeld in drie punten goede fundamenten, bekwame bouw stof en een voortreffelijk doel. Hier na dankte do predikant allen, die aan de totstandkoming van de nieu we kerk het hunne hebben bijgedra gen. De afgevaardigden van enkele plaatselijke kerken dankte hij harte lijk voor de gastvrijheid, die de sy- nodalen in dc afgelopen zes jaar in hun jeugdgebouwen hebben genoten. Sprekers Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door wethouder H. A. M. A. de Meijer, namens de gemeente Terneuzen, ds. A. do Reuver, na mens de Oud-Gereformeerde Ge meente, ouderling W. Helmen- dach, namens dc Nederlandse Hervormde Kerk en de heer J. Hamelink, namens de Gerefor meerde Kerk. Verschillende sprekers betreurden dc scheuringen en breuken, die zich in kerkelijk verband hebben voorge daan en die volgens hep toch wel tot nadenken stemmen. Architect W. Voogd uit Terneuzen noemde het bouwen van een gods huis heel moeilijk, maar hij hoopte, dat hij in zijn opdracht was geslaagd. Tot slot sprak ouderling Do Pooter een woord van oprechte dank tot ds. Hage voor alles wat deze predikant voor de Gereformeerde Gemeente te Terneuzen heeft gedaan. Het nieuwe kerkgebouw, dat met eenvoudige mid delen werd opgebouwd rondom het eraamte van de oude baptistenkerk te Rotterdam, heeft naast die een voud, een moderne gestalte gekregen. ondanks een waclitverbod in een win kelstraat had geparkeerd. In strijd met de algemene politie verordening had de ondersluis- meester J. P. uit Hansweert in zijn tuin papier verbrand. Beslo ten werd deze zaak aan te houden om de verbalisant als getuige op te roepen. De schoenmakersknecht A. M. uit Lewedorp was ten laste gelegd, dat hij met zijn bromfiets niet rechts had gehouden, waardoor hij in botsing was gekomen met een wielrijder. Conform werd hij veroordeeld tot 25 boete en betaling van do civiele vordering ad 58.35. Ochtends had de veehandelaar A. C. O. uit Axel nog terecht gestaan, die op 19 januari te Vlissingen met zijn veebe stelauto was afgeslagen zonder de doorgang vrij te laten voor een van rechts komende auto. Mr. Lebret eis te hiervoor 50. Toen verdachte dit hoorde verklaarde hij, dat hij enkele dagen tevoren juist een schikking be taald had voor deze overtreding. Hiervan bleek uit de stukken echter niets. „Dat zal wel voor iets anders geweest zijn", zei mr. Lebret. Ook mr. Moolenburgh leek het erg vreemd, dat de veehandelaar deze overtreding zou hebben kunnen af kopen met een schikking van 10. Besloten werd deze zaak eerst nog te onderzoeken, zodat de verdere be handeling werd uitgesteld tot de zit ting van 20 april. Dennen in bosgebied bij Haamstede afgestorven Koolhydraatvorming in zomer 1959 niet optimaal In het Donmniale duingebied van de SchouwHo Westhoek zijn de laatste tijd ziekteverschijnselen geconsta teerd aan een aantal deimoboinen. Verscheidene bomen hebben het vori ge jaar onder de meest ongunstige omstandigheden moeten leven, niet het gevolg dat een gcelverkleiiring in enkele gevallen zo hevig is gewor den, dat een aantal is afgestorven. Bij een rondgang door het bosgebied onder Haamstede heeft de opziener, de heer N. H. Lvsen, enige tijd gele den deze ontdekking gedaan. Een onderzoek van de Plantezickten- kundige Dienst heeft uitgewezen, dat de naalden en de wortels van de Oostenrijkse dennen evenwel geen parasitaire organismen bevatten. Ge durende de zomer van 1959 was de koolhydraatvorming bij deze bomen afhankelijk van liclit en water niet optimaal, aangezien de tempera tuur veelal boven de 20 graden Cf. lag. Vooral dc dunne wortels van de den nen op hoger gelegen gedeelten zullen hiermee te kampen hebben gehad, omdat er daar tengevolge van water tekort zijn afgestorven. Doordat de ademhaling en koolhydraatvorming van de bomen in dc winter normaal doorgaat en in die periode meer kool hydraten nodig waren dan er werden gevormd, werden de naalden in de af gelopen maanden geel. De geconsta teerde harsvorming is onaer meer een gevolg van verwondingen aan de bomen, veroorzaakt door larven van snuitkevers. De jaarlijkse „schoon maakbeurt" in het domaniale bosge bied zal dit jaar eerder worden ter hand genomen dan normaal in de maand mei. Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 7, 9,10 en 12. WV^^»^^VVVVV,WVVW^(\^^W VANDAAG. Middelburg Electro: „Op de drempel van het leven", 20 uur, 18 jaar Ope ning Miniatuur Walcheren door bur gemeester mr. B. Kollf van Vlissin gen, 11 uur. Vlissingen Luxor: „De pantoffelheld", 20 uur, 14 jaar. Alhambra: „De gou den regen van het geluk". 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: „Dc naakte Maja", uur. 18 jaar. 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2