Flessenpost, drijvende bode van nood en dood, is nog modern JAPANSE BELANGSTELLING VOOR „BL0EMENDAAL" PRINSES MARGARET ZAL GEHOORZAAMHEID BELOVEN WOENSDAG 13 APRIL, 1960 PBJ0 V 1 N O 1 A L E ZEEUWSE COURANT In zeven jaar de wereld rond Sommige flessen dansten veertig tot vijftig jaar op de deining (Van een medewerker) De avontuurlijkste zwervers der oceanen zijn flessen. Er zijn flessen, die op de deinig veertig tot vijftig jaar op en neer dansten zonder ooit land te bereiken. Vele ervan be vatten een boodschap, die niet meer is dan een grap, in een vrolijke bui door iemand over de reling van een oceaanschip gegooid vele andere berichten over het lot van mensen, over avonturen en dood. De gedachte, documenten of vluch tige notities in waterdichte houders te sluiten en ze dan de golven toe te vertrouwen, is al zeer oud. Toen Christoffel Columbus in de nacht van 15 februari 1493 met zijn wrakke zeilschip op de Atlantische Oceaan in een verschrikkelijke storm geraakte en het ergste vrezen moest, stopte hij zijn dagboeken en nautische tabellen in een flesje van cederhout en vertrouwde dit aan de woedende golven toe; Het flessenpost-museum van het Franse onderzoekinstituut voor zeevaart en oceanografie bevat een verzameling huiveringwekkende noodkreten en laatste groeten van schipbreukelingen. Van de op 11 juli 1912 ondergegane viermast- bark „Nomina" is een smal, wit strookje papier afkomstig, waarop behalve de positie, de woorden geschreven zijn: „Nomina zinkt in orkaan. God helpe ons allen!". In het Skagerrak werd het laatste bericht opgevist van het op 2 fe bruari 1916 in de Noordzee ver dwenen Zeppelin-lichtschip „L 19". „Wij drijven sinds twee dagen op de Noordzee. Het is bijna voorbij. Ik dank jullie nog vele malen voor jullie liefde. Hartelijke groeten jullie Otto". In 1935 viste de bemanning van het Griekse stoomschip „Sultan" tij dens een reis om Afrika's zuidpunt een fles op, waarin zich het nog nauwelijks leesbare briefje in de Hongaarse taal bevond, dat vertel de van de tragedie van een legio nair in het Vreemdelingenlegioen in het Afrikaanse oerwoud: „Ben in gevangenschap geraakt bij de wilde Wambunegers in de wouden op 14 graden noorderbreedte. Zij martelen en folteren mij op wrede wijze. Ik ben doodziek. Help mij, bevrijd mij, redt een ongelukkige. Ik schrijf deze brief in 1887 op welke dag kan ik niet zeggen. Haast U, wanneer ge mijn brief vindt.' Peter Lanyi, gevlucht le gionair, geboren in Arpad in het jaar 1856. Heer, laat deze brief naar zee drijven!" Maar pas 48 jaar later kwam do brief in men senhanden. In maag van haai. Eveneens 48 jaar had een fles- senbrief nodig, die in 1950 door een Russische visser aan het strand van de Vikitski-eilanden in het noordpoolgebied werd gevonden. Het bericht was in het Engels en het Noors ge schreven. In Mocrmansk ontcij ferde men de brief. „Vijf po ny's en 150 honden leven nog Verzoek om hooi, vis en 30 sle den. Moet begin augustus de te rugweg aanvaarden. Baldwin". Het raadsel was gauw opgelost: Evelyn Baldwin, een poolvor- ser was in 1902 een tijdlang zoek, keerde echter tenslotte met zijn mannen weer terug. Zijn dringend verzoek om hulp werd pas gevonden, toen hij een natuurlijke dood was ge storven. De laatste tekenen van leven van de op een Oost-West- vlucht boven de .Atlantische Oceaan verdwenen Franse vlie gers Coli en Nungesser vond menin de maag van een haai, die gevangen werd bij de kust van Noord-Frankrijk. Uniek is de geschiedenis, dio enke le jaren geleden uit Japan kwam. In het jaar 1784 zeilde een Japans schip uit op zoek naar schatten in de Stille Oceaan. Het doel was een klein eilandje, maar een storm overviel het schip. De bemanning redde zich op een onbewoond ko raaleiland. Er waren 45 mannen allen stierven de hongerdood. Een van hen, genaamd Matsoejama, graveerde de dramatische gebeur tenissen in kleine stukjes hout. Hij stopte deze in een fles, die liij wa terdicht sloot en daarna, met zijn laatste krachten in de oceaan slin gerde. Men vond dit dramatische laatste hoofdstuk van een zeevaar- deravontuur in 1935 aan de kusten van Honsjoe. Het lot houdt van verrassingen: de fles werd door een golf aan land gespoeld in de on middellijke nabijheid van de ge boortestad van de verongelukte zeeman. Enorme afstanden Sommige flessen hebben enorme afstanden afgelegd. Zo dreef een in het jaar 1903 door een Duits schip aan de zuidkust van Austra lië overboord gezette boodschap in zeven jaren rond Kaap Hoorn en Kaap de Goede Hoop, dus rond de aarde. Nadat de fles in 2.449 dagen een afstand van 15000 zeemijlen -v-had afgelegd, werd zij teruggevon-;, den aan de westkust van Australië/ Over het algemeen drijven flessen niet snel, gemiddeld 300 meter per dag. Er zijn echter uitzonderingent er is eens een fles gevonden, die in twee maanden 1500 kilometer had afgelegd. Een andere fles dreef van New Foundland naar Ierland in 33 dagen, dat is 120 kilometer per dag. De flessenpost prikkelt altijd tot nieuwsgierigheid. Maar onbe voegd openen kon in vroeger tij den gevaarlijk zijn. Tijdens de re gering van koningin Elisabeth I vond een visser bij Dover een fles met zeer geheime staatsstukken. De stukken behelsden de medede ling, dat de Hollanders het 45.000 vierkante kilometer grote Arkti- sche eiland Semlja op de Russen hadden veroverd. Van dit ogenblik af zwierven „staats-flessenope- ners", langs Engelands kusten. On bevoegden, die zich vergrepen aan flessenpost bedreigde de dood door de strop. De flessenpost is echter ook in dit tijdperk van radio en radar nog niet overbodig geworden. Niet om berichten te verzenden in het uur van gevaar, maar wel als hulpmid del voor geleerden, die een onder zoek instellen naar zeestromingen en de trek van scholen vissen. Tienduizenden flessen werden voor dit onderzoek in de laatste jaren „op reis" gestuurd. Zij bevatten in een aantal talen het verzoek aan de vinder de geografische lengte en breedte op te géven van de vind plaats, de datum, de windrichting en verdere bijzonderheden en deze in de mede ingesloten enveloppe te verzenden. VOOR VERGROTING WALVISVAART Bezwaren van regering in Tokio De Japanse walvisvaart is naar ver luidt doende de produktie uit te brei den door vergroting van de activi teiten in het noordelijk deel van de Stille Oceaan. Twee Japanse visse rij-ondernemingen hebben maandag bij de regeringsautoriteiten een aan vraag ingediend voor toestemming van hun plannen en gezamenlijk in het komende seizoen (junï-oktober) in de wateren van de Alcoeten een vloot te exploiteren. Jaarlijks ope reren reeds twee vloten van drie an dere ondernemingen in deze omge ving. Naar verluidt wil de nieuwe groep een vloot bestaande uit een fabrieks- schip en zeven jagers van Neder land kopen. Uit ingelichte kringen wordt verno men dat de regeringsautoriteiten aarzelen met het geven van toestem ming voor nieuwe activiteiten uit vrees voor represailles van het bui tenland. De drie Japanse visserijmaatschap pijen, die reeds in het noorden op walvisvangst gaan, hebben grote be zwaren, terwijl de autoriteiten zich tegen de aankoop van de vloot heb ben verklaard, omdat daardoor nog een internationale tegenstelling zou kunnen ontstaan, zo meent men. De Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart N.V. deelde mede dat haar hieromtrent niets bekend is. Wel is het de maatschappij be kend dat van Japanse zijde be langstelling schijnt te bestaan voor de Bloemendael, de vroegere Willem Barendsz, die thans als bevoorradingstanker voor de ex peditie fungeert. 9 In Belgrado is op 71-jarige leeftijd Ivan Karaivanov, lid van het centrale comité van de Joegoslavische communis tische partij, overleden. Hij was een Bul gaarse communistische leider die in Mos kou was opgeleid en in 1045 naar Joego slavië kwam nadat hij meningsverschil len met de Bulgaarse communistische leiders had gekregen. Hij was een intie me medewerker van president Tito. Tegen secretaris van Bergen 2 jaar geëist en ontzetting uit ambt Voor de rechtbank te Roermond heeft dinsdag de zaak gediend tegen de ge meentesecretaris van de gemeente Bergen (L.), de heer L. M. B. van E. die beschuldigd was van het doen op maken van een notariële akte, waarin een lagere dan de werkelijke koop som was opgenomen, het ontduiken van inkomstenbelasting en het accep teren van geld voor daden, in strijd met zijn plicht als gemeentesecreta ris. De officier van justitie mr. J. Houben eiste twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, als mede ontzetting uit het ambt als ge meentesecretaris voor de tijd van ze ven jaar. In deze zaak waren twintig getuigen opgeroepen onder wie de burgemees ter en wethouders van Bergen. Aan Van E. was primair ten laste gelegd, dat hij in een notariële akte, opge maakt en verleden voor notaris Bloemarts te Gennep, valselijk had doen opnemen als'koopsom 2000, terwijl de werkelijke koopsom 3200 had bedragen. Voorts was hij er van beschuldigd, dat hij voor de inkom stenbelasting 1958, 4250 aan neven inkomsten opzettelijk had verzwegen en dat hij voor de inkomstenbelasting 1957 1000 opzettelijk had verzwe gen. Verder was hem in de dagvaarding venveten, het accepteren van een be lofte van J. H. Brands te Bergen, die hem een bedrag in geld had toege zegd als tegenprestatie voor de mede werking ter verkrijging van een spoedige gunstige beslissing op een door Brands gevraagde vergunning, om bungalows te bouwen op een ter rein te Well (gem. Bergen). Na het welslagen van de opzet om op dit terrein de bungalows te bouwen had Van E. 4.500 ontvangen, terwijl een eerdere aanvrager, een zekere Klomp uit Arnhem, die al eerder een aanvraag had ingediend om hier een vakantiècentrum in te richten schrif telijk van Van E. mededeling had ontvangen, dat op het betreffende terrein geen vakantiecentrum mocht worden gesticht. Tenslotte zou hij van G. T. Meyer uit Doorn 4500 hebben ontvangen om, in strijd met zijn plicht als gemeen tesecretaris, te bewerkstelligen, res pectievelijk te bevorderen, dat een bouwvergunning voor zomerhuisjes zou worden afgegeven voor een ter rein op de Geijzelberg. Morgen weet U alles! GEEN PREEK TIJDENS HUWELIJKSDIENST Plechtigheden in kerk duren 50 minuten De huwelijksritus voor prinses Mar garet en Antony Armstrong-Jones in Westminster Abbey op 6 mei zal volgens rector Abbot genomen worden uit het Book of Common Prayer, waarin ook de wederzijdse gehoorzaamheid van bruid en brui degom is vastgelegd. Dr. Eric S. Abbott, deken van West minster, zei dat het jonge paar van mening was dat de taal uit het boek van 1622 in elk opzicht die per en rijker was dan die van het boek uit 1928. Er zal geen preek worden gehouden. In plaats daar van zullen de zaligsprekingen uit de Bergrede volgens het evangelie van Mattheus worden voorgelezen. Prinses Margaret en haar verloof de hebben dit gedeelte uit het evangelie uitgezocht. De kerkelijke huwelijksplechtighe den zullen worden geleid door de aartsbisschop van Canterbury, Ge- Behandeling zaak „magere Josje" met gesloten deuren Voor het Amsterdamse gerechtshof gepresideerd door mr. J. Sprey, is dinsdag met gesloten deuren de be handeling begonnen van de moord zaak magere Josje. Ernstige aan drang van de verdediger in deze zaak mr. H. G. T. Keune om tot openbare behandeling te besluiten heeft geen wijziging gebracht in het reeds tevoren kenbaar gemaakte standpunt van het hof. Mr. Sprey, keerde na slechts enkele minuten in de raadskamer geweest te zijn weer in de rechtszaal terug om mee te delen, dat het Hof van oordeel bleef, dat het zedenkwetsen- de karakter van deze zaak mee bracht, dat behandeling met gesloten deuren moest geschieden. Behalve deze dinsdag heeft het Hof donderdag en volgende wêek dins dag voor de behandeling van de zaak Magere Josje uitgetrokken. In totaal zijn 38 getuigen door de procureur- generaal en 14 getuigen door de raadsman van verdachte opgeroepen. De rechtbank veroordeelde de steeds fel ontkennende Joop S. in december tot 10 jaar gevangenisstraf ter zake mishandeling met dodelijk gevolg. 0 Anthony Maynard Wraïght, een 25-ja- ge straalvliegtuigpiloot van de Britse luchtmacht, is vrijdag te Londen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had volgens de beschuldiging aan een onbe kend persoon in de Sowjet-Unie inlichtin gen verstrekt die nuttig zouden kunnen zijn voor een potentiële vijand. De rech ter hield bij het bepalen van de straf maat rekening met het feit dat Wraight in zijn functie nauwelijks over belang rijke inlichtingen kon beschikken. offrey Fisher, die geassisteerd zal worden door de deken van West minster, E. S. Abbot. Prinses Mar garet zal het voorbeeld van haar zuster, koningin Elizabeth, volgen en beloven dat zij haar echtgenoot „zal gehoorzamen". Deze belofte vormt een traditioneel onderdeel van de huwelijksceremonieën van de Anglicaanse Kerk. In de laatste jaren mochten de bruidjes, zo zij dit wensten, deze speciale belofte achterwege laten. De kerkelijke plechtigheid van Margarets huwe lijk zal tussen veertig en yijftig minuten duren. Door de master of The Queen's Music zijn drie speci ale fanfares gecomponeerd. De prinses zal na de inzegening niet communiceren. De Britse pers gaat intussen ijverig door met te gissen naar „de ware redenen" achter de weigering van Europese koningshuizen om de in vitatie tot bijwoning van het hu welijk te accepteren. Volgens de „Daily Herald" mokt koning Olaf van Noorwegen nog steeds over het feit dat de begrafenis van zijn vader, koning Haakon, twee jaar geleden niet dooi- de Engelse ko ningin, maar door haar oom de hertog van Gloucester werd bijge woond. Andere vorstenhuizen heb ben excuses gevonden die variëren van het bijwonen van militaire manoeuvres tót reisjes in de pro vincie en soirees in de opera. Dinsdag bracht de 50.000ste bezoeker van de tentoonstelling Goed Kamp" zijn bezoek aan de tentoonstelling. Het was de heer M. N. van Midde uit Den Haag, die verblijd werd met een tentwagentje. Hier wordt hij gefelici teerd door de ontwerper van de wa gen, de heer C. J. van Wijngaarde (rechts)terwijl de chef van de af deling kamperen van de A.N.W.B., de heer G. v. d. Weide toeziet. Koning Boudewijn niet naar huwelijk van Margaret In Brussel is officieel medegedeeld, dat koning Boudewijn de bruiloft van prinses Margaret niet zal bij wonen. Reeds geruime tijd geleden heeft tij- ne Majesteit aanvaard zich op 6 mei naar Antwerpen te begeven naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de Antwerpse balie, aldus de of ficiële mededeling. PRINSES BEATRIX NIET De rijksvoorlichtingsdienst bewaart zorgvuldig stilzwijgen over de vraag of het Nederlandse hof een uitnodi ging heeft ontvangen van het Britse hof voor het bijwonen van het huwe lijk van prinses Margaret met Antho ny Armstrong-Jones. Hoewel de rijksvoorlichtingsdienst belast is met de publiciteit over het hof, ver schanst de woordvoerder zich achter de mededeling, dat zoiets niet kan worden nagevraagd bij het hof, daar het uitsluitend een aangelegenheid is van het koninklijke gezin. Indien een uitnodiging van het En- telse hof is ontvangen op Soestdijk an zal toch pas nadat het antwoord hierop in Londen is ontvangen, kun nen worden bekendgemaakt, of zij is geaccepteerd en zo ja, welk lid van de koninklijke familie de huwelijks plechtigheid zal bijwonen, aldus de woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst, die slechts wilde medede len, dat prinses Beatrix in elk geval verhinderd zal zijn, daar zij op de trouwdatum een bezoek brengt aan Limburg. Vissers gered De motorreddingboot „K F Sluys" uit Enkhuizen heeft gisteren een Enk- huizer vissersvaartuig met twee man aan boord, dat aan lager wal was ge komen op het Kooizand nabij Enk huizen, vlot gebracht en de haven binnengesleept. Tengevolge van de ondiepte kon de reddingboot niet dicht genoeg nade ren en is er een lijn overgeschoten om verbinding te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5