Waarschijnlijk geen nieuw proces van aannemers tegen de staat lammv COMPENSATIE VOOR HUUR- EN MELKPRIJSVERHOGING TRADITIONELE HARING VOOR FAAN-NIEKERK VAKANTIETRIP NAAR ONBEKEND GEBIED WOENSDAG 13 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „BIJ VOORBAAT VERLOREN" Gesprek tussen chr. patroonshond en arbeidersorganisaties Van onze Haagse redactie) Het ziet er niet naar uit, dat de raad van bestuur bouwbedrijf een nieuw proces tegen de staat zal beginnen, teneinde een gerechtelijke uitspraak te verkrijgen over de rechtmatigheid van de op 22 maart ingevoerde prijs- stop voor bouwwerken. Een commissie van deskundigen door de raad van bestuur ingesteld om te onderzoeken of een gerechtelijke actie kans op succes zou hebben, zou tot een voor de aannemers negatief resultaat zijn gekomen. Deze deskundige: prof. mr. G. de Grooth en prof. mr. C. H. F. Polak, beiden hoogleraar te Leiden alsmede prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogleraar te Nijmegen, zouden allen tot de conclusie zijn gekomen, dat een actie tegen de uitgevaardigde prijzenbeschikking bij voorbaat een verloren zaak is. Slechts één van deze drie Hooglera ren zou van mening zijn, dat men desondanks de staat een proces moet aandoen, omdat de aannemers dit min of meer hebbeh aangekondigd. Bij de ondertekening van de nieuwe bouw-C.A.O. heeft de raad van be stuur bouwbedrijf verklaard, dat de aannemers zich ten aanzien van de prijzenbeschikking alle rechten voor behouden. Van de zijde van de raad van be stuur bouwbedrijf verklaarde men ons, dat inderdaad de mogelijkheid van een gerechtelijke actie tegen de staat door een commissie van des kundigen wordt bekeken, maar dat de zaak geen enkele haast heeft. Uitrusting (Slot van pag. 1) zitters in massa overgaan van de kampeertent naar de „caravan". Dat liikt wel iets op een kampeer- revolutie en die revolutie zal in goe de banen geleid moeten worden. Niet alle kampeerterreinen kunnen dienen als massale standplaats voor cara vans. Zij zijn daar soms technisch niet geschikt voor en soms ook zou de overvloed van caravans het kam- peergenot bederven van mensen, die m tenten een stil natuurgenot willen smaken. Men zal er dus goed aan doen overal in Nederland enige schei ding te maken tussen caravan-ter reinen en tent-terreinen. Dat zal het kampeergenot verhogen. Er is overigens nog een ander vraagstuk, dat door die over vloed van caravans wordt opge roepen. Waar moeten die voertuigen blijven, wanneer ze niet gebruikt worden? Wat doet straks de Zeeuw se caravanbezitter met zijn voer tuig Langs de openbare weg waar men dag- en nacht auto's par keert mag een caravan niet staan. Men moet dus voor het voertuig een opslagplaats, een garage of een op- slagtereïn hebben. Zullen er nu bij de gotere steden opslagterreinen ingericht worden waar men des winters honderden caravans ziet staan, waardoor zo'n terrein op een uitgestorven en lich telijk verwaarloosd woonwagenpark zal gelijken? Dit gevaar is groot en even groot is het gevaar dat bestaande kampeer terreinen straks zullen uitgroeien tot najaars- en wintevopslagplaatsen voor kampeermateriaal. Een intensief toezicht en daarnaast grote voorzichtigheid bij het geven van beperkte vergunningen voor aan leg van kampeerterreinen schijnt hier geboden. Het mag niet zo worden, dat een concessie, die gedaan wordt om de vakantievreugd mogelijk te maken tot een blijvende ontsiering van het natuurschoon of van een stads- of dorpswijk zou leiden. Helaas bergt de grote vlucht van het caravan-kamperen die mogelijkheid in zich. Vandaar deze waarschu wing. WAT ZE ZEGGEN. De Franse ge delegeerde bij de ontwapeningsbe spreking te Genève, Jules Moch: „Ik heb mijn post al gereserveerd voor mijn kleinzoon, die juist elf jaar ge worden is". De „Frankfurter All- gemeine" na Adenauers terugkeer van zijn reis naar Washington en Tokio: „De kanselier is terugge keerd: Bonn wordt weer levendig". TOCH DANKBAAR. Mohammed Aly el Torabi, in een plaatsje aan dc Nijl, is honderd jaar geworden en heeft op zijn verjaardag meermalen het verhaal verteld van de dokter, die hem, toen hij 28 jaar was, zijn dood voorspelde. In 1888, aldus de oude Egyptenaar, had hij verschrik kelijke pijnen en een dokter waar schuwde hem dat hij nog hoogstens zes maanden te leven had. Ge bruikte hij geen vlees, dan kon Mo hammed Aly zijn leven met een week rekken, maar de dood was onafwend baar. „Het eerste wat ik deed was trouwen en toen besloot ik een hu welijksfeest van een half jaar tc houden. Aan de vooravond van de dag waarop ik volgens de dokter zou sterven, schreef ik mijn testament. De volgende dag ging ik in bed liggen wachten op dc dood". „Er gebeurde niets. Ik viel in slaap en werd een dag later gezonder en sterker dan ooit wakker. Ik wilde naar de dokter gaan, maar men ver telde mij dat hij twee dagen geleden gestorven was". Mohammed Aly zei dat hij die dokter toch dankbaar was. „Ik heb nooit meer vlees gege ten en daarom ben ik nu honderd jaar", zei hij. In welingelichte kringen neemt men echter aan, dat van een nieuw pro ces niets zal komen. Deze kringen zijn van oordeel, dat alles in de doof pot zal worden gestopt en dat In het najaar niemand meer praat over de ze zaak. Dezer dagen zal een delegatie uit het demissionaire bestuur van de Chr. aannemers- en patroonsbond een gesprek hebben met een ver tegenwoordiging van de drie bouwvakarbeidersorganisaties met de bedoeling te komen tot een tweede C.A.O. voor het bouwvak, die echter formeel gelijk zal zijn aan de op 21 maart getekende C. A.O. Deze afzonderlijke C.A.O. is nodig, omdat de andere organisaties van aannemers, verenigd in de raad van bestuurbouwbedrijf halsstarrig blij ven weigeren de handtekening van de chr. aannemersbond te accepte ren onder dezelfde C.A.O., die zij met de werknemers hebben gete kend. Dit is een gevolg van de breuk, die zich in de dagen van het bouw- conflict voordeed in het aannemers front. toen de Chr. aannemersbond bereid bleek te voldoen aan de eis van niet-doorberekening van de ho gere lonen in de bouwprijzen. Formeel gezien zouden de chr. aan nemers nu geen hogere lonen mo gen betalen. In de praktijk wordt het echter oogluikend toegestaan, dat ook de leden van de chr. aannemers bond aan hun arbeiders de lonen volgens de nieuwe C.A.O. betalen. Overigens ligt het in de bedoeling, zo vernemen wij, dat de bonw-C.A. O. straks algemeen verbindend wordt verklaard, waarmee alle juri dische moeilijkheden officieel uit de wereld zijn. Kaapse K. v. K. wil onderzoek naar grieven van niet-blanken (Slot van pag. 1) de schietpartij. Er waren o.a. een bijltje, twee gekleurde paraplu's, een fietspomp, een klein pikhouweel en stokken en een vier gallons blik bijna vol met stenen. De advocaat Sydney Kentridge, die optrad namens bisschop Ambrose Reeves van Johannesburg en sommi gen van de familieleden van doodge schoten Afrikanen, vroeg of het niet normaal was dat er stenen lagen op het erf vanhet politiebureau van Sharpeville. Politiesergeant J. L. Grobler ant- woorde dat het niet normaal was en dat hij de stenen zes minuten na het schieten had opgeraapt. Kentridge vroeg daarop: „dat bete kent terwijl de doden en gewonden nog steeds buiten het bureau op de grond lagen?". Grobler bleef het antwoord schuldig. Gesprek De Anglicaanse aartsdiaken van Kaapstad, Cecil Wood, zal van daag spreken met leiders van de Wereldraad van Kerken in Genè ve „teneinde wegen te zoeken om bij te dragen tot een verzoening in de Zuidafrikaanse crisis". Wood zal o.m. met dr. Visser 't Hoofd, secretaris-generaal van de Wereldraad, de mogelijkheid bespreken van het uitzenden van een delegatie, die de rassensitua- tie in Zuid-Afrika moet bestude ren. Vijftig blanke en honderd inheemse politiemensen, gesteund door drie pantserwagens, hebben gisteren raz zia's in tien negerwoongebieden ten zuidwesten van Johannesburg gehou den. Vrij De Canadese journalist Norman Phillips, die voor een ondervraging werd vastgehouden, is dinsdagoch tend vrijgelaten, zo is officieel mee gedeeld. Een politiefunctionaris deelde mee dat Phillips dinsdagavond per vlieg tuig uit Durban naar Johannesburg zou reizen. Depressies met regen (Van onze weerkundige f| medewerker) Het heeft dit voorjaar lang geduurd voor er een echte pe- s riode van depressieweer aan- brak. Nu is dit het geval. Bo- ven de Oceaan treffen wij tot s op grote hoogte in de damp- r; kring een zeer krachtige wes- telijke luchtstroming aan, waarmee enkele actieve de- pressies snel in de richting van Schotland trekken. Giste- g H ren passeerde een rug van ho- ge luchtdruk met opklarin- gen, maar deze werd in dc §i middag gevolgd door bewol- m =1 king en later door enige regen, n Wij zijn nu in 'n zachtere lucht stroming van de Oceaan geko- ff men, waarin vrij veel bewol- king voorkomt, waaruit nu en dan wat regen valt. De wind is s ff langs onze kust weer tot ff krachtig of hard toegenomen. Dit sterk wisselvallige weer H kan nog enkele dagen voort- ff H* duren, want boven het midden van dc Oceaan is de toestand ff zeer gunstig voor het ontwik- ff ff kelen van nieuwe depressies, n die dan door ruggen van hoge ff luchtdruk onderbroken, vrij ff fl snel naar West-Europa ko- ff men. f? liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Leden W.-duitse rechterlijke macht ontslagen In verband met de beschuldigingen van Oostduitse en Tsjechische zijde over het gedrag van circa 1150 West- duitse rechters tijdens het Nazi-be wind, zijn tien leden van de rechter lijke macht van de bondsrepubliek ontslagen. Dit heeft de Westduitse minister van justitie, Schaffer, dinsdag meege deeld in een officieel regeringsbul letin. Schaffer zegt hierin dat er bovendien vier rechters met verlof zijn gestuurd en een is geschorst. Schhffer verklaarde voorts dat er in 13 gevallen een vooronderzoek is in gesteld en dat openbare aanklagers nog 71 klachten behandelen. In 19 gevallen is het onderzoek stopgezet, vele gevallen zijn de beschuldigin gen van Oostduitse zijde ongegrond en in vele andere waren de bij de beschuldigingen gevoegde documen ten onvolledig, aldus het bulletin. WETSONTWERPEN GOEDGEKEURD Verhoging kinderbijslagen en invaliditeitsuitkeringen (Van onze parlementaire redacteur) Pas dinsdag heeft de Eerste Kamer drie wetsontwerpen goedgekeurd, die met ingang van 1 april 1960 de on gevalsuitkeringen en de renten, inge volge de invaliditeitswet en met, in gang van 1 januari 1960 de kinderbij slagen verhoogt met de bedoeling hun die daarvan profiteren, een compen satie te bieden voor de verhoging van de huren en van de melkprijs. De ongevalsuitkeringen zijn verhoogd met zes procent. In afwijking van vroegere verhogingswetten is nu in verband met de situatie, die ontstaan is door de inwerkingtreding van de algemene weduwen- en wezenwet, voor wat betreft de weduwenrente- trekkers alleen voor toekenning van de nieuwe bijslag in aanmerking ge- Twee Nederlanders in Duitsland verongelukt Van onze correspondent). Een volkswagenbusje, bestuurd door de heer H. uit Beek in Limburg, waarin negen mensen, allen afkom stig uit Beek, waren gezeten, is maandag nabij Krefeld in de bocht van de weg geslipt en over de kop geslagen. Een der inzittenden, de 60-jarige weduwe HermansHoedeinakers uit Beek werd bij het ongeval gedood. Do heer Lemmens uit Beek werd zwaar gewond, terwijl enkele andere inzittenden lichte kwetsuren opliepen. Het stoffelijk overschot en het zwaar gewonde slachtoffer zijn naar het ziekenhuis te Krefeld overgebracht. Zij allen waren op weg naar Krefeld om daar in het ziekenhuis een fa milielid te bezoeken. De 49-jarige chauffeur J. Vos uit Tegelen, in dienst van het inter nationale expeditiebedrijf Gebrs. van Zwamen te Venlo is in Duits land tussen aanhangwagen en voorwagen bekneld geraakt, toen hij de aanhangwagen wilde afkop pelen. Het slachtoffer werd daarbij zwaar gewond en naar het ziekenhuis te Ratinge bij Dusseldorp overgebracht. Kort na aankomst aldaar is hij aan de opgelopen verwondingen bezwe ken. bracht de weduwe, die niet voor een uitkering ingevolge de A.W.W. in aanmerking Komt, mits het ongeval tengevolge waarvan haar echtgenoot is overleden en het overlijden zelf plaatsvonden vóór de datum waar op de A.W.W. in werking trad, dat is voor 1 oktober 1959. De invallditeitsrenten krachtens de invaliditeitswet ondergaan een verho ging van 100 procent, waardoor de totale bijslag op deze renten van 190 procent tot 290 procent stijgt. De gezinstoeslag is met 5 per week vermeerderd, zodat bet totaal van de gezinstoeslag en de daarop verleende bijslag 73 per maand bedraagt. De kinderbijslagen ingevolge de kin derbijslagwet zijn verhoogd met 12 cent per kind per dag voor de eerste drie kinderen en met 13 cent per dag voor de volgende kinderen. Overeen komstige verhogingen zijn toegepast op de kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet voor rentetrekkers en de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen, alsmede op de kinder toelagen ingevolge de kindertoeslag- wet voor gepensioneerden. In deze verhoging is begrepen de integrale verwerking in de kinder bijslag van de duurtetoeslag van 10 cent per kind per dag, die ge durende de jaren 1958 en 1959 naast de kinderbijslag werd toege kend aan werknemers, wier loon gemiddeld niet meer bedroeg dan 16 per dag. In afwachting van de bekendmaking van hun bevordering vierden studen ten Ï7i Stockholm een groot feest. Op originele wijze verbloemen zij de onrust welke in hun harten heerst; geslaagd of nietEen brandende vraag, %oelke echter de pret op het feest niet in het minst drukte. Burgemeester van Sleen ontslagen De heer S. J. «van Roijen heeft zijn ontslag gekregen als burgemeester van Sleen. Op 18 december van liet vorig jaar werd hij door Gedeputeer de Staten van Drente geschorst, om dat hij naar de mening van het pro vinciaal bestuur zijn gemeentelijk hoekje te buiten was gegaan. Een maand later verlengde de minister van Binnenlandse Zaken deze schor sing nog eens met drie maanden en aan het einde van deze periode heeft de burgemeester per 9 "april onmid dellijk ingaand ontslag gekregen. Burgemeester Van Roijen heeft zo is bij een onderzoek gebleken bij de bouw van een restaurant op het terrein van het sportcentrum Veenoord door zijn handelingen het belang van de gemeente Sleen ern stig geschaad, aldus deelt het minis terie van Binnenlandse Zaken mee. Van enige persoonlijke bevoordeling van de burgemeester is bij het onder zoek niets gebleken. Burgemeester Van Roijen, die na de oorlog in Sleen werd geïnstalleerd, stond in Drente bekend als de stich ter van het nog nimmer gereali seerde paardensportcentrum in Sleen en het (evenmin tot stand ge komen) grootse bungalow-park. Het Wereldgebeuren Bij de Nederlandse Hervormde Kerk in Faan-Nieker heeft gis teren weer de traditio nele uitreiking van ha ringen aan de bevol king plaatsgehad. Namens de regenten van het St.-Geertruids- of Pepergasthuis in Groningen bood huis meester H. Komdeur, de haringdiakenen R. Reitsma van Faan-Nie- kerk een ton met ha ringen aan. Dit gebruik is in 1476 reeds in het leven ge nepen. Toen legateer de een zekere Menzo Fokkema aan het St. Geertruidsgasthuis 16 grazen land (een graas is een halve bunder) onder beding, dat jaar lijks een ton haringen aan de armen in deze plaats moest worden gezonden. Bij wanprestatie mocht de geestelijk heid van Faan de helft van het gelegateerde land aantasten, tenein de zich de ton met ha ringen te verschaffen. Nog geen enkele maal heeft de voogdij van het Groninger gasthuis verzuimd deze regel na te komen. Alleen in de bezettingsjaren was 't onmogelijk de bevol king van Faan harin gen te zenden. Daarom werd toen een som geld overgemaakt. Evenals elk jaar werd ook nu de overdracht van de ton met harin gen door vele inwo ners van Faan-Niekerk bijgewoond en nie mand van hen had ver zuimd het emmertje voor de haringen mee te nemen. T reurspel President Giovanni Gronchi van Italië heeft nu waarschijnlijk meer dan o,oit behoefte om ver strooiing te zoeken bij zijn minia tuurtreintjes en in gedachten frank en vrij verre reizen te ma kenplezierreizen natuurlijk en niet zo een vol haken en ogen als hij in het begin van dit jaar in werkelijkheid naar Moskou on dernam. Maar na zo'n fantasiereis met zijn technische miniatuursnufjes wordt hij dan toch weer op de wer kelijkheid van Italië's politieke treur spel gedrukt. In dat treurspel ziet men nu een dieptepunt. En het is Gronchi's taak om een opgaande uit weg te vinden uit de kabinetscrisis, die door het optreden van het kabi- net-Tambroni maar heel even en nog wel op twijfelachtige wijze - werd opgelost. Tambroni's medespe lenden waren in het grootste deel van deze actie louter en alleen chris ten-democratische partijgenoten. Maar juist voordat het doek viel en het de toeschouwers duidelijk moest worden, in welke kringen hij sup porters vond. ontstond een pover toneelbehalve de christen-democra ten en enkele ondeugende monarchis ten gaven alleen de neo-fascisten in het Huis van Afgevaardigden hem hun steun. Zo kwam Tambroni weliswaar met de hakken over de parle mentaire sloot, maar hij beland de op een moeras, waarin hij dieper wegzakte dan hij eerst had gedacht. De briljante, linksgetinte Tambroni, een „exotische plant in de christen democratische flora", had gemeend dat iemand als hij zich niet zou be hoeven te schamen als hij bij het polsstokspringen een beslissend zetje van de neo-fascisten kreeg. Maar zijn medeministers, die voor een, be langrijk deel niet over zo'n links- getinte reputatie beschikken en die vreesden, met de neo-fascisten deze tcrugverlangers naar onverkwikke lijke praktijken en theorieën uit het verleden, over één kam te worden geschoren, bedankten voor de eer. En zo verging ook Tambroni's ideaal, om na deze sprong niet het neo- fascistische duister tot zijn bondge noot te maken, maar andere schake ringen die men in het land van zin gend water vindt. Zijn verwachting, dat hij later bij „links" steun zou kunnen vinden voor vooruitstreven de maatregelen, vooral in het zuiden des lands, kan niet meer op haar gegrondheid worden beproefd. Tam broni heeft, gezien de omstandighe- heden, terecht het ontslag van zijn twee weken „jonge" kabinet bij Gronchi ingediend. Wie het verloop van de intrige tot dusver nog eens nagaat, zet grote ogen op. Het chris ten-democratische kabinet-Segni, dat zich geruime tijd wél had bevonden bij een middenkoers, werd ten val gebracht door de liberalen, die het tot op dat ogenblik evenals de mo narchisten en de neo-fascisten had den geschraagd. Zij meenden dat het zich teveel naar links bewoog. Waar schijnlijk was het de bedoeling van de liberale leider Malagodï. bespre kingen die achter de schermen door linkse christen-democraten, onder meer met de linkse socialisten van Nenni werden gevoerd, door het for ceren van een beslissing schipbreuk te doen lijden. Maar 'hij maakte daarmee een eind aan een kabinet zo recht-van-het-midden als maar mogelijk was en zoals hij gezien de toegenomen spanningen binnen de christen-democratische partij niet gemakkelijk zal terugkrijgen. Segni meestal als „rechts van het midden" aangeduid heeft vervol gens vergeefs getracht een kabinet met meer linkse christen-democraten te vormen dat op steun van andere partijen dan liberalen zou kunnen rekenen. Vervolgens deed Tambroni, Gronchi's „oogappel", zijn best om een kabinet samen te stellen, dat zo „rechts" was dat het de steun van de neo-fascisten kon krijgen. De liberalen steunden dit kabinet niet, kennelijk omdat zij bezwaar hebben tegen de linksgezinde premier. Gronchi zal nu weer eenzaam de leiding van de opvoering in han den moeten nemen, waarbij nieuwe schijnbare tegenstrijdighe den. voortvloeiend uit de verdeeld heid der christen-democraten, te ver wachten zijn. Stuurt de president aan op een nieuwe coalitie zoals ten tijde van De Gasperi bestond (chris ten-democraten. republikeinen. Sa ra- gat s sociaal-democraten en libera len)? Of wil hij de crisis doorbreken met vervroegde algemene verkiezin gen, die echter dooi- zijn christen democratische partij onder de gege ven omstandigheden allerminst zou den worden toegejuicht? De presi dent bevindt zich in een moeilijk parket. En het is niet te verwachten, dat hij het treurspel rap in een blij spel veranderen kan. MET MEDEWERKING K.L.M. De Duitse zakenman Niederdünk uit Dusseldorp is een man van nieuwe ideeën en een vader, die zijn gezin graag verrast. Dat is gisteren op Schiphol gebleken, waar hij met het K.L.M.-lijntoestel uit Dusseldorp om 9.10 uur arriveerde. Hij kwam als eerste de trap afgerend en zei tot de grondstewardess: „Denk erom, mijn vrouw en kinderen mogen absoluut niet weten waar we heen gaan". Over gebrek aan medewerking van de K.L.M. kreeg hij niet te klagen. Terstond kreeg hij een persoonlijke „Schiphol-adjudant" toegewezen en eendrachtig met hem samenwerkend wist hij er in derdaad in te slagen zijn vrouw en twee kinderen, een zoon van naar schatting 17 en een dochter van 15, een uur later in het toestel naar Barcelona te begeleiden zon der dat zijn familieleden er ook maar enig benul van hadden waarheen de reis nu ook voerde. Daarvoor was echter wel een snelle organisatie noodzakelijk geweest. Allereerst moesten vrouw en kin deren in de aankomsthal op een bank plaatsnemen en mochten niet bij de afstempeling van de reisbiljetten zijn. Daarna werden zij naar het restaurant gebracht om daar te wachten op het ko mende vertrek naar onbestemde oorden. In het restaurant werd voortdu rend omgeroepen welke toestellen op het punt van vertrek stonden maar vader Niederdünk vertrok geen spier van zijn gelaat, toen in die stroom van mededelingen (het was een zeer druk tijdstip) ook de passagiers voor Barcelona werden opgeroepen zich naar het vliegtuig te begeven. Hij bleef rustig zitten en zoals afgesproken kwam pas vijf minuten later zijn K.L.M.-samen- zweerder naar hem toe en nodig de de familie beleefd uit met hem mee te gaan. Het gezelschap werd geheel apart afgehandeld en vrouw en kinde ren werden ook al niet wijzer van de bordjes met bestemmingen die boven de hekken staan, die toe gang geven tot het platform. Zij wandelden n.l. door de uitgang met bestemming .Dusseldorp". Aangekomen bij het vliegtuig bleek het bordje met de plaats naam aan de roltrap spoorloos en toen ze eenmaal in de lucht zaten werd het spel nog verder ge speeld. In zijn gebruikelijke wel komstrede vertelde de gezagvoer der allerlei details over de vlucht behalve de plaats van bestem ming.... GIOVANNI GRONCHI in een lastig parket....™,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3