PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kaapse Kamer van Koophandel wil onderzoek naar grieven van niet-blanken Drie kinderen gedood bij zandverschuiving Fuiken voor reserve-veerboten te Vlissingen en Breskens zijn vóór Pinksteren gereed BILT „PRODUKTIEVERUES AIS GEVOLG VAN STAKING EN ALGEMENE ONRUST" VOORBEREIDEND OVERLEG IN WASHINGTON BEGONNEN 203e jaargang - no. 88 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 april '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. „Ernstige gevolgen voor Zuidafrikaanse economie" De Kamer van Koophandel van Kaapstad heeft dinsdag' de Zuid afrikaanse regering verzocht, een commissie in het leven te roe pen, die een onderzoek moet instellen naar de grieven van Afri kaanse en andere niet-blanke arbeiders in de steden. In deze commissie zouden naast afgevaardigden van de voornaamste industrieën alle niet-blanke groepen in de steden moeten worden vertegenwoordigd en wel door niet-blanken, aldus het memoran dum van de Kamer, dat aan vice-premier Saner en de minister van economische zaken, Diederichs, werd overhandigd. Volgens het memorandum hebben de onlusten van 21 maart en de daarna volgende gebeurtenissen, waaronder het afkondigen van de noodtoestand, ernstige gevolgen voor de Zuidafrikaanse economie. In dit verband wordt gesproken van produktieverlies als gevolg van stakingen, algemene onrust en het onttrekken van arbeidskrachten voor de militaire dienst. Belangrijker nog wordt het verlies van vertrouwen geacht onder de binnenlandse en buitenlandse beleggers, waardoor het kapitaal wordt terug getrokken en de handelstransacties worden afgezegd. De Kamer van Koophandel doet aan het slot van zijn memorandum de suggestie dat de voorgestelde com missie voorstellen zal doen tot ophef fing van de geconstateerde grieven. Een delegatie" uit de zakenwereld heeft de regering ook verzocht een commissie te benoemen met ook niet- blanken als lid, om een onderzoek in te stellen naar klachten van ne- ëerarbeiders in de steden, e gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, Charles Swart, heeft dinsdag een beroep op alle Zuidafrikanen ge daan om kalm te blijven, opgewekt"te blijven en te hopen dat iets goeds zal voortkomen uit de huidige moeilijk heden van het land. W erken Erasmus. de Zuidafrikaanse minister van justitie, heeft dinsdag gezegd dat het hele stelsel van goedkope ar beid drastisch veranderd moet wor den en dat de blanke opnieuw zal moeten leren werken zoals hun va ders en moeders dit deden. De minis ter drong aan op versnelling van de voorgenomen scheiding van de rassen in Zuid-Afrika en zei dat. vredelie vende negers meer politiebescher ming moeten hebben tegen terroris ten. De ..overtollige negers" en „leeg lopers", zo zei Erasmus moeten uit de steden naar de negergebie- den worden teruggestuurd waar zij onder scherpe controle gesteld en aan het werk gezet moeten worden. Hij pleitte voor ontwik keling van de „geboortelanden van de Bantoes". Sir de Villiers de Graaf, de leider van de Verenigde Partij heeft op een persconferentie verklaard, zich krachtig te zullen verzetten tegen interventie van Verenigde Naties in Zuïd-Afrika. Onderzoek Dinsdag is een gerechtelijk onder zoek geopend naar de oorzaken van de onlusten van vorige maand in de lokasies Langa en Sharpeville. De politieman, die de leiding had van het politiebureau te Sharpeville, zei dat 100 tot 150 man politie zich ge plaatst zag tegenover een „agressie ve en onhandelbare menigte" van ongeveer 15.000 negers, die naar het politiebureau opdrong. Enkele negers zwaaiden met stokken en wierpen stenen. De politie kon geen traangas gebruiken omdat de wind ongunstig was. Er was een poging gedaan om door middel van een luidspreker de menigte tot de orde te roepen. Maar er waren geen waarschuwingsscho ten gelost, aldus de getuige. Tijdens het schieten, dat 20 seconden duur de, schenen sommige negers aan vankelijk nog op te dringen. Daarna renden alle negers weg. De politiefunctionarissen legden 27 wapens voor, die gebruikt zouden zijn door Afrikanen op de dag van Zie slot pag. 3 kol2) Boerderij in Wehl door brand verwoest In Wehl bij Doetihchem is gisteren de boerderij bewoond door de heer B. Kaal ofgebrand. De brand ontstond in het achterhuis en aangewakkerd door de felle wind grepen de vlam men snel om zich heen, zodat de brandweer weinig kon uitrichten. De gehele boerderij brandde tot de grond toe af. Het vee werd, zij het met veel moeite, gered. Enige land bouwwerktuigen gingen verloren en de totale schade wordt geraamd op ongeveer twee ton. De boerderij was tegen brand verzekerd. ERNSTIG ONGELUK IN GROOTHEIDE Ook padvinders werden bedolven Drie kinderen zijn maandag avond om het leven gekomen bij een zandverschuiving nabij het dorpje Grootheide in de Belgi sche Kempen. Padvinders hadden aan de voet van een vijftien meter hoge zandmuur een kampvuur aangelegd. Vier kinde ren in de leeftijd van 8 tot 15 jaar speelden in de nabijheid. Plotseling stortte een massa aarde en zand neer en bedolf het groepje. De padvinders konden zich bevrij den, evenals het jongste van de vier kinderen. Met behulp van de brandweer konden de overige drie jongens pas later op de avond worden bevrijd, doch de artsen konden slechts de dood vaststel len. Een van de omgekomen kinderen is de zoon van een Britse militair, die op een nabijgelegen Britse basis is gestationeerd. Zijn 8-jarige broertje liep lichte verwondingen op. Britse militairen van de basis houden thans de wacht bij de zandgroeve. „KOM, WIJ MOETEN AAN HET WERK" Adenauer toont zich bezorgd Do Amerikaanse, Britse en Franse minister van buitenlandse zaken, Herter, Selwyn Lloyd en Couve de Murville, zijn dinsdag in Washington hun vooroverleg met het oog op de topconferentie tussen Oost en West begonnen. Voor zij met hun adviseurs aan de slag gingen, poseerden zij in de di plomatieke ontvangstzaal van het ministerie van buitenlandse zaken voor de fotografen. Na twee minuten maakte de Franse minister een ein de aan het gefotografeer met de woorden: „Komaan, wij moeten aan het werk". De Westduitse minister van buiten- ndse zaken, Von Brentano, die vandaag aan het overleg van dë"„Gro- te Drie" zal deelnemen, als de kwes ties Duitsland en Berlijn aan de orde komen, had eerder op de dag gedu rende drie kwartier met minister Herter gesproken. Na dit gesprek begaf hij zich naar het bureau van de voornaamste economische deskundi ge van het ministerie, Dillon. Bondskanselier Adenauer heeft dins dag zijn bezorgdheid uitgesproken over de neiging die er volgens hem bestaat om van de Berlijnse kwestie het voornaamste onderhandelings punt op de komende topconferentie tussen West en Oost te maken. Op een bijeenkomst van de Duitse persclub in Bonn verklaarde hij, dat „Berlijn slechter af zou zijn dan het nu reeds is" als de Berlijnse kwestie het enige punt was waarop men over eenstemming met de Russen mogelijk achtte. Op de vraag of hij Kroesjtsjew voor de topconferentie zou willen ontmoe ten antwoordde de bondskanselier, dat dit „verwarrend, slecht en zin loos" zou zijn. Hij verklaarde voorts dat de betrek kingen tussen West-Duitsland en En geland van een „zeer realistisch" standpunt moeten worden beschouwd. Engeland vreest dat de Frans-Duitse vriendschap een voor Engeland on gunstige invloed op de algemene Eu ropese politiek zal hebben, doch de ze vrees is ongegrond, zo zei hij. De Westberlijnse senaat heeft giste ren een wet aanvaard voor het hou den van een plebisciet dat zal moeten aantonen of de Westberlijners voor stander zijn van het Russische plan om van hun stad een zogenaamde vrije, gedemilitariseerde stad te ma ken. Het plebisciet zal echter niet voor de volgende maand in Parijs te houden topconferentie plaatshebben, zoals door de Westduitse bondskanselier was vooi-gesteld. Het stadsbestuur is voornemens het te houden gedurende of na de topbe- sprekingen over West-Berlijn, indien het vindt dat het noodzakelijk is om de Westelijke gedragslijn te onder steunen. Uitrusting In de maand april denken vele men sen aan hun zomervakantie. Ze stippelen reisjes uit. ze huren zo merhuisjes, ze beramen trektochten, ze breiden kampeeruitrusting uit en ze reserveren plaatsen in hotels, jeugdherbergen of vakantiekampen. Zo werpt de vakantiedrukte van juli en augustus al maandenlang haar „zonneglans" vooruit en het is nu al duidelijk, dat het dit jaar een bijna overweldigende drukte zal worden. Vele tienduizenden mensen zullen hun aandeel in de toegenomen wel vaart beleggen in een prettig vakan tie-uitstapje. Die toegenomen welvaart demon streert zich ook in de voortdu rend kostbaar wordende „uitrus tingen". Enkele weken geleden werd een landelijke tentoonstelling gehou-1 den op gebied van watersport en water-vakantievreugde, waar het1 massale aanbod van tamelijk kost baar botenmateriaal opviel, dat blijk baar gretige kopers vindt. Deze tentoonstelling werd elders gevolgd door een even grote expositie op het gebied van kamperen te land en daarnaast werden her en der op dat gebied nog wat kleine exposïtie- tjes gehouden. Ook daar een groot aanbod van kostbaar en inderdaad voortreffelijk materiaal. Grote, mooie kampeerlenten en „caravans". Dat alles wordt gekocht, want de Nederlander heeft inderdaad iets over voor zijn vakantie. De vraag rust intussen hoe dat alles varen en rijden moet. Men kijkt cr in de randstad Holland al 'n beetje tegenaanSteeds meer boten verzamelen zich op de weinige wateren. Van stilte en rust is daar op de traditionele „plassen" in de vakantie al geen sprake meer. Het is de hoogste tijd voor het ont sluiten van nieuwe watersportge bieden, opdat de botenbezitters er- VOORBEREID OP TOERISTENSTROOM gens nog een stil plekje kunnen vin den in ae vrije natuur. Hier ligt een prachtige kans voor Zeeland als wa tersportgebied, maar laat men dan ook alles op zetten om die kans te grijpen Ook voor de kampeerders te land heeft. Zeeland nog vrij veel ruimte beschikbaar, maar hier vertoont zich toch een wolkje aan de horizon. Het blijkt namelijk, dat de autobe- (Zie slot pag. 3 kol. I) Verdere verbetering vein veerdienst Juist vóór de grote stroom Brit ten, Belgen en Fransen, gewa pend met foto- en filmcamera's via Zeeuwsch-Vlaanderen ove rig Zeeland zal „veroveren", zal de veerverbinding Breskens- Vlissingen een nieuwe verbete ring hebben ondergaan. De oude veerhaven in Breskens-dorp is namelijk definitief opgeheven. Nog vóór Pinksteren zal de oude aauleginrichting zijn over gebracht naar de veerhaven bij Nieuwe Sluis. Deze tweede inrichting zal dienst doen bij zeer grote druk te. Evenals het afgelopen sei zoen zullen dan de reserveboten (Zie slot pag. 7 kol. 1) Binnenkort zal hel geraas van de be tonmolens bij de aanlegsteiger van de provinciale boot te Breskens ver stommen. De tweede fuik, bestemd voor de kleinere reserveboten, „Prins Bernhard" en „Koningin Juliana", nadert zijn voltooiing. Vóór Pinkste ren denkt men met de werkzaamhe den klaar te zijn. Dan zal de oude aanleginrichting uit de irroegere veerhaven in Breskens-dorp overge bracht zijn naar de nieuwe haven ten westen van Breskeris. Foto P.Z.C.). In de wandelgang van de Eerste Ka mer zijn dinsdag de. eerste vluchte- lingenkaarten welke naar H.M. de Koningin zullen worden verzonden ten verkoop aangeboden aan de leden van de Kamer. Hier zien we mr: G. van Hall, die bij Marianne Lagerwey, leerlinge van de Haagse Sociale Academie, zijn inkopen doet. AANKOOP VAN 50 STAR- FIGTHERS (Van onze parlementaire redacteur)- Nadat de Tweede Kamer er on 29 maart haar goedkeuring aan haa ge hecht heeft dinsdag de Eerste Ka mer ook liet wetsontwerp aangeno men, dat de regering machtigt tot de aankoop van vijftig Starfighters, de nieuwe gevechtsvliegtuigen voor de koninklijke luchtmacht. Alleen de C.P.N., waarvoor de heer Polak het wetsontwerj» had bestreden kreeg aantekening dat zij tegen was. De overige Kamerleden waren allen voor. Dat bleek niet alleen uit de stemming maar ook uit de verklarin gen, die de heren Van Riel (wd), Algra (ar), De Gou (kvp) en Vixse- boxe (ch) afleggen. De P.v.d.A. gaf stilzwijgend haar goedkeuring voor de aankoop. Met de aanschaffing van de vijftig Starfighters is in totaal een bedrag van 310 miljoen gulden gemoeid. De Kamers hebben nu op de begroting voor 1960 een bedrag toegestaan van 76 miljoen gulden. Een bedrag van 110 miljoen gulden staat de rege ring ter beschikking uit vorige dienstjaren. Het resterende bedrag komt ten .laste van de volgende jaren. Tiros I maakte vein tyfoon opnamen De Amerikaanse weersatelliet „Tiros I" die elke 99 minuten op 450 mijl hoogte een volledige vlucht rond de aarde maakt, heeft over een tijdverloop van drie dagen TV-op- namen gemaakt en uitgezonden van een tyfoon die zich boven de Stille Oceaan heeft ontwikkeld. De storing beslaat een oppervlakte van enkele duizenden kilometers, en is de omvangrijkste welke in de geschiedenis van de weerkun de staat opgetekend. Dr. William G. Stroud, die door de „Nationale raad voor lucht- en ruimtevaart" belast is met de lei ding over het „Tiros-project". heeft in Washington een aantal van de door „Tiros I" gemaakte opnamen getoond. Hij verklaarde dat de tyfoon veel minder gevaarlijk is dan zijn om vang zou doen vermoeden. Hoe groter de tyfoon, hoe minder scha de hij kan doen, en slechts de wer velstormen met een klein opper vlak zijn gevaarlijk, aldus Stroud. Dr. Stroud toonde foto's waarop het schiereiland Kamsjatska, de Koe- rillen en Hokkaido voorkomen, een serie opnamen van de „Tiros", gemaakt in een van de meer dan 350 omlopen die de satelliet reeds achter de rug heeft. Ook heeft de „Tiros I" 't met sneeuw bedekte Atlasgebergte gefotografeerd, en gedeelten van Siberië. VERWACHT... Geldig tot hedenavond VEEL BEWOLKING Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, langs de knst nu en dan harde, zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 14 april Zon op 5.46 onder 19.35 Maan op 23.01 onder 7.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1