Ina Boudier-Bakker heeft geen wensen voor 85ste verjaardag Klanken uit de ether NIEUWS UIT DE KERKEN TZhoVi „kwis" Décorafdeling van N.T.S. staat regelmatig voor problemen JLforew, yew ew ALICE KELLENBACH WEER VOOR MICROFOON f. 60.000 PRISMA WOENSDAG 13 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 In het stuk „Vuile handen" van Jean Paul Sartre wordt op een gegeven moment een granaat te gen een raam gegooid. Tevoren was alles netjes en heel, daarna zijn er de scherven. Dat is het technische probleem, waarvoor re gisseur Kees van lersel, het hoofd van de decorafdeling van de Ne derlandse Televisie Stichting de heer J. Noorda, plaatste. „Ik weet nog niet hoe ik dat moet oplossen. Maar zorgen daarover maak ik me niet. Op een gegeven moment schiet me wel een idee te binnen. En als ik de oplossing niet weet, dan weet wellicht een van mijn medewerkers hoe het wel kan. Zo had Peter Koen ook eens een probleem. Hij wilde dat een deur, als er een bepaalde actrice binnenkwam, steeds weer open sloeg. Dan moest zij terugkomen en de deur weer dichtslaan. Dan moest de deur gewoon dichtblij- ven. „Hoe moesten we dat oplos sen? Het bleek erg eenvoudig te zijn. We maakten namelijk een knopje dat we elektrisch konden bedienen. Zodra de bewuste actri ce binnenkwam drukte we tege lijkertijd op het knopje deur sprong weer open. En als zij de deur weer dichtdeed bleven we met onze armen over elkaar zit ten". Dat zijn een paar van de vele pro blemen, waarvoor de decorafde ling van de Nederlandse Televisie Stichting zich regelmatig ge plaatst ziet. Het is voor de heer Noorda tegelijkertijd de aantrek kelijkheid van deze baan. „Het vraagt steeds iets van onze vindingrijkheid., We werken als décorbouwers dan wel voor de achtergrond en we blijven ook op de achtergrond, maar toch zijn we een belangrijk element in een televisie-uitzending. Het geeft een bepaald cachet. En daarom toch is ook de décor-afdeling een be langrijk onderdeel bij de televisie. Tot voor kort moesten wij ontzet tend woekeren met de ruimte. En als ik zie wat er toch gepresteerd is in een kleine ruimte en met betrekkelijk geringe geldmiddelen dan mogen we niet ontevreden zijn, geloof ik. Het werken in Bussum zou helemaal moeilijk zijn geworden bij de uitbreiding van de televisie-uitzendingen. De heer Noorda is daarom ook tevreden dat de décorbouw naar Hilversum is verhuisd, waar de nodige ruimte is geschapen. „We kunnen er uit de weg". Voordat hij bij de televisie kwam, was hij werkzaam in de reclame. Het moeilijke was, dat ik ook iets moest trachten te verkopen, waarin ik niet geloofde. Ik ben ook in Amerika geweest. Het is moeilijk een vergelijking te ma ken met de décorafdelingen van de Amerikaanse televisie-stations. De opzet is er anders ook al door het geld, dat er beschikbaar is. Wij moeten wat men noemt roei en met de riemen die we hebben. Of we daarmee minder prestaties leveren? Nee, ik geloof van niet en ik meen dat we vergelijkingen met do televisie in andere West- europese lauden kunnen door staan. Hoorspeldocumentaire over Pieter Jelles Troelstra S. de Vries jr. heeft een hoorspel- documentaire in losse beelden ge- sclireven, die de herinnering wil oproepen aan de mens en de poli ticus Pieter Jelles Troelstra, van wie het op 20 april precies hon derd jaar geleden zal zijn, dat hij werd geboren. S. de Vries heeft gegevens ver werkt uit de gedenkschriften van Troelstra en andere documenten en voorts zijn er bijdragen (com mentaren en herinneringen) in de documentaire opgenomen van Eduard olak, Jelle Troelstra en Johan Winkler. De VARA zal deze hoorspeldocu mentaire uitzenden op woensdag avond 20 april onder de titel „De eerste offers van den eersten tijd" en natuurijk onder regie van S. de Vries jr. zelf. De medewerken den zijn Han Bentz van de Berg, Eduard Polak, Johan Winkler, Jelle Troelstra, Louis de Bree, Rien van Noppen, Jan Oradi, Hans Veerman en Tonny Foletta. De parafrase op motieven van oude liederen der socialistische beweging werd geschreven door Benedict Silberman. Sloep mar de wal" A.V.R.O.'s „Weekend Show" biedt op zaterdag van 21.20 tot 22.20 uur een cavalcade van Nederlandse artiesten. Tot de medewerkenden aan dit programma behoren de zange res Annie de Reuver, dc dan seres Ingrid Valerius, de zan ger Jan van der Most. de jong leur Joe Andy, dc buikspreker Ton Cup, de danser Frans Rafll, ae goochelaar Tonny van Dommelen, het vocale trio „The Spotlights", het rol- schaatstrio „The Skating Stars", het accordeontrio Wil ly Réé, de Wama's en het Paul Ruys Trio, alsmede A.V.R.O.'s dansorkest „The Sky masters" onder leiding van Bep Rowold en „The Weekend Show Girls". De samenstelling is in handen van Jef de Groot en René van Vooren. Een amusementsprogramma, clat de VARA verzorgt bij de Marine- luchtvaartdieilst in het marine vliegkamp Valkenburg, zal te zien en te horen zijn in de televi- sieuitzending op woensdagavond 20 april. De medewerkenden aan dit programma onder regie van Ben de Jong zijn o.a.: Thom Kei ling die het programma ook samenstelde en met de produktie is belast de Ramblers, de Ku ban Cossack Dancers. „Sloep naar de wal" is de titel van dit programma. vooraf gaan „Mensen, dingen, nuen dc „Spiegel der Kun sten"; erop volgen „Dorus op toernee", filmflitsen van het op treden van Dorus en andere ar tiesten od de toernee, die zij voor de VARA maken, en „Welbe schouwd", waarin een forum vra gen van kijkers bespreekt. Milo Anstadt regisseert zowel de „Spiegel der Kunsten" als „Wel beschouwd". Schouwspel in Brussel Op woensdag 27 april zal de groothertogin van Luxemburg een gezoek brengen aan Brussel. Ter gelegenheid daarvan zal in de Belgische hoofdstad een groots schouwspel worden opgevoerd. Als. de Belgische televisie dit uit zendt, dan zal de Nederlandse te levisie Stichting deze uitzending overnemen. Geen T.V.-uitzending Engeland-Nederland Men zal de voetbalwedstrijd En- f elandNederland (amateurs) ie vandaag in Londen wordt ge speeld met op de televisie kunnen volgen. Wel zal men het een en ander van deze wedstrijd kunnen horen in het VARA-programma om 21.50 uur. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK 'VWA'WVWWVWWWVW sclirijvevt VANDAAG „Weg van de grote weg" Mensen, die het met Pasen anders dan anderen doen, die zich „weg van de grote weg" begeven, zul len voor do microfoons van do VARA komen in een aantal van in totaal elf uitzendingen, die over do beide paasdagen verdeeld zijn. De reporters van de VARA zoe ken dan o.a, contact met bergbe klimmers, diepzeevissers, wadlo pers, waterskieërs, zweefvliegers enz. en ook zal men aanwezig zijn bij dc internationale wieler- rallye te Terneuzen. Televisie De N.C.R.V.-televisieuitzending van vandaag begint met de ru briek „Pas Geperst", waarin Pi Scheffer artiesten der grammo foonplaat introduceert. Vervol gens: het derde filmverslag van de reis, die. door het N.C.R.V. te- Ie vlsieteam werd gemaakt door 't land van de Bijbel. Ditmaal in drukken van een tocht van Gali- lea naar Jeruzalem. In „Studio B" de kunstrubriek onder leiding van Ab van Roon wordt aandacht ge vraagd voor de tentoonstelling „Contour onzer beeldende kunst in 1960" in het Prinsenhof te Delft. Voorts wordt in deze ru briek uitgezonden een film van schilderijen van vroeger en nu, die betrekking hebben op het lijden van Christus. Deze film is getiteld „Dat Gij dus hangt ten tone". De uitzending wordt besloten met een avondwijding van de schip perskinderen aan boord van het mternaatschip „Prinses Irene" in Rotterdam. De Vlaamse televisie brengt van avond weer het programma voor de vrouw „Penelope". Radio De N.C.R.V. zendt om 20 uur de vijfde passiestonde uit de aula *- jg - te Lycei Haarlem uit. In deze „Mensen op Golgotha" wordt thans nader inge- f aan op de officier, n het V.P.R.O.-nrogramma zal de eerste uitzending in een serie, getiteld „Het vergeten ambt in de kerk" worden uitgezonden. Spre ker is dr. J. M. van Veen. direc teur van „Kerk en Wereld". Het onderwerp van de eerste lezing is „De roeping van de leek in de we reld." De VARA zal in de avond laten luisteren naar „Tussen twee da gen". Het is een hoorspel geschre ven door de Duitser Fred. C. Sie- beck. In „Tussen twee dagen" wordt de luisteraar in een vernaai van een jonge zeeman, die zich bij het passagieren in moeilijkhe den brengt, omdat hij zich het lot aantrekt van een negerinnetje, geconfronteerd met de rasscndicvi- minatie, hoewel het werk niet speciaal daaraan is gewijd. Donderdagmiddag zal men in liet A.V.R.O.- programma Een lied en een vleugel" leunnen luisteren haar 't optre den van Alice Kellen- bach, een zangeres, die van JD'/G tot 1953 regel matig te horen was. In 19J/G trad zij voor het eerst op in het K.R.O.- cabarct. van Herbert Perqnin. Dat had tot ge volg dat zij ging zingen bij het amusements- en dansorkest van Klaas van Beek, alsook in en kele hoorspelen en uit zendingen van voor vol wassenen bewerkte sprookjes. In november 1949 werd zij uitgenodigd door de toenmalige N.I.W.I.N. een tournee door Indone sië te maken. Dat ging niet door, omdat Alice Kellenbach pas getrouwd was en omdat zij een pa nische angst voor vlieg tuigen had. Ze zou name lijk de reis hebben moe ten maken in een leger vliegtuig. Ongeveer een jaar voor de uitnodiging van de N.I.W.I.N. kwam Alice Kellenbach in contact met de A.V.R.O. Na haar eerste uitzending met Ge rard van Krevelen zong zij een enkele maal in de Bonte Dinsdagavond- trein. In 1953 vond op een zondagmorgen een uit zending plaats, die het einde van haar carrière leek te betekenen. Na af loop van het programma, waarin zij met Thom Keiling bij A.V.R.O.'s Theaterorkest had gezon gen kreeg zij last van haar keel. Aangezien dit reeds meermalen was voorgekomen en zij bo vendien meende buiten haar zingen toch genoeg om handen te hebben, besloot Alice Kellenbach met dit optreden een zingende carrière, die haar zeven plezierige ja ren had bezorgd, te be ëindigen. Enkele jaren daarna ont moette zij haar achter neef Peter Kellenbach tij dens een familiefeestje en hij vroeg haar of zij nog niet eens zou willen zingen. Dat gebeurde. De weinige tijd, die haar zoontje Reinier, haar huishouden en haar stu die haar laten vult zij bij voorkeur met pianospe len en lezen of met het luisteren naar Elisabeth Schwarzkopf en haar an dere favorieten: Frank. Sinatra, Ella Fitzgerald, Charles Trenet en Nicole Louvrïer. HAAR HOBBY'S: ZES KATTEN EN HAAR TUIN Elke morgen nog achter schrijftafel Vrijdag 15 april aanstaande viert Ina BoudierBakker, de bekende schrijfster, haar 85ste verjaardag. Zij is van plan, het die dag wat rustig aan te doen; 's ochtends de „oud-gedienden" en 's mid dags de vrienden en kennis sen. Mevrouw Boudier ziet overigens nog niet tegen wat drukte op en het mooie huis aan de Oudegracht in Utrecht is groot genoeg voor een om vangrijke verjaarsvisite. Dat huis is ook groot genoeg voor de zes katten van mevrouw Bou dier. Ze houdt erg veel van die ren en van de jonge poesjes, voor wie op het ogenblik naarstig 'n goed tehuis gezocht wordt, Kan ze maar moeilijk scheiden. Haar tweede hobby is de tuin, die op het ogenblik al weer een voor jaarsachtige aanblik biedt. De 150-iaar oude pereboom, achter in de tuin, Is net speciale troe telkind van mevrouw Boudier. „Als het stormt, houd ik mijn hart vast", zegt ze glimlachend. Trots is ze ook op haar fuchia's, temeer daar deze bloemen zo lang zamerhand een zeldzaam ver schijnsel worden in Nederland. Elke morgen zet mevrouw Bou dier zich nog achter haar schrijf tafel. Gewoonlijk is ze -daar van 10 tot 1 uur bezig. Ze vertelt, dat die gewoonte langzaam gegroeid is. Haar man, directeur van de P.T.T., vertrok 's morgens om ne gen uur en dan schreef zij tot hij terugkwam. De avonden wa ren helemaal voor hem en ook nu worden die niet aan het schrij ven gewijd. Het laatste hoek van mevrouw Boudier, „De eeuwige andere", is in november jongstleden versche nen. Ze is nog niet aan een nieuw begonnen, dat gaat niet zo vlug: „Wanneer ik klaar ben met een boek leeft het nog in me en dan moet het eerst uitsterven voor ik weer met een nieuw kan begin nen." „De klop op de deur Toen mevrouw Boudier 27 jaar oud was, in 1902, verscheen haar eerste buudel (vijf novellen), „Machten". Sindsdien heeft zij ongeveer dertig romans en korte verhalen geschreven en drie to neelstukken. Het jaar 1902 zal zij niet snel vergeten, het was een zij t eer- opge- Ste toneelstuk, „Verleden' voerd. Vele van mevrouw Boudiers romans hebben herdrukken be leefd. „De klop op de deur", die zij in 1930 schreef, is onlangs voor de dertigste maal herdrukt. „De klop" is ook het boek dat de schrijfster van al haar werken het meest na aan het hart ligt. „Het is warm geaccepteerd, de mensen hebben er veel in gevonden", zo zegt ze, „en ik heb er veel fami lieherinneringen in vastgelegd." Zelf meent ze. dat „De straat" in literair opzicht bovenaan staat, maar als boek kan het haar niet INA BOUDIER—BAKKER zoveel schelen. Wel is het leuk, dat ze zelf in „De straat" heeft gewoond, toen haar man in Via- nen werkte. „De Vianezen dachten dat ik hen in mijn boek beschre ven had", zo vertelt ze, „maar ik kan geen werkelijke mensen en gebeurtenissen beschrijven, jour nalistieke aanleg mis ik ten enen male." Verhuizingen Het leven van mevrouw Bou dier wordt onder meer geken merkt door een groot aantal verhuizingen. Ze is in Amster dam geboren, opgegroeid en getrouwd (die stad ben ik al tijd trouw gebleven), maar daarna heeft zij in Utrecht, Aerdenhout, Vianen, Bussum, Utrecht en Groningen ge woond. In 1930 verhuisde net echtpaar Boudier voor de der de maal en voorgoed naar Utrecht. In het begin vond mevrouw Boudier de verhuizin gen verschrikkelijk. „Het was steeds zo moeilijk om je eigen Kiek te vinden waar je rustig* on werken, maar later had ze er al zoveel routine in gekre gen, dat ze er haar hand niet meer voor omdraaide. Mevrouw Boudier vindt, dafc zich na de Tweede Wereldoorlog een grote verandering heeft voorge daan. Iedere tijd heeft zijn eigen mensen en ik wil ook niet zeggen dat die veranderingen bepaald ongunstig zijn, zo zegt ze, maar het verschil is wel groot. „Wij waren vroeger, op zestien, zeventienjarige leeftijd onnoze ler: de jeugd van nu is veel wij zer", meent ze. Ook de belang stelling voor literatuur is volgens haar minder geworden, omdat de vrije tijd van de mensen nu door zoveel andere dingen wordt opge ëist. Haar oordeel over televisie: het bederft je avonden. Een „verlanglijstje" voor haar verjaardag heeft mevrouw Bou dier niet: „als je zo oud bent als ik, heb je geen wensen meer NED. HERV. KERK Aangenomen naar PoortvlietJ. van Dijk te Wezep. Aangenomen het beroep van de gene rale synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (secretaris raad van de arbeid ter verbreiding van het evangelie en directeur van het instituut „Kerk en wereld"): dr. A. Th. van Leeuwen voorheen zendings- jredïkant te Driebergen, idem als legerpredikant: J. Greive cand. te Bergen op Zoom. Eedankt voor Gouda: (zesde predi kantsplaats): J. van der Velden te Dordrecht. Bedankt voor GoutumSwigchem (toez.) K, M. .Witteveen te Noord broek; voor Veen G.'van Estrik te Nieuwland. GEREF. KERKEN Beroepen te Ooegstgeest: J. H. Kap- Pol cand. te Nijkerk. Bedankt voor Zwartebroek: T. Kam- >er te Scharendijke. Senoemd tot hulpprediker te Bres- kens: G. J. Grafe laatstelijk predi kant te Epe. Beroepen naar ValthermondJ. J. d. Pol, kandidaat te Nijlcerk. Bedankt voor Ulrum K. Sierink te Oosternijkerlc voor BuitenpostC. de Kruy'k jr. te Siddeburen. Bedankt voor Zwartebroek-Ter- schuur: T. Kamper te Scharendijke. Beroepen te Drachten (4e pred. pl.) C. van der Giessen te Tzum. Advertentie Haal Yoor Pasen de soep voor Uw totaal aan prijzen De speciale Knorr-Kwiskrant ligt bij u thuis. Stuur snel in... en win! DONDERDAG 14 APRIL I960. HILVERSUM I. 402 m. 746 Uc/s. 7.00 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00— 24.00 N.C.R.V. K-R.O.: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gdsd. uitz. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. jeugd. N.C.R.V.: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. K.R.O.: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde rauz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nwg. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus, muz. N.C. R.V.: 14.00 Gram. 14.30 Avondrust, hoor- sp. 15.05 Gram. 15.35 Orgelspel. 16,00 Ver kenningen in de Bijbel. 16.20 Klavecimbel- recital, 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram-/ 17.40 Beursber. 17.45. Gram. 18,00 Nws. 13.15 Polit. praatje; 18.25 Gram. 18.30 Mattliaus-Passion. (I. d, pau ze: Meditatie). 22.30 Nws. 22.40 Radio- lcrant. 23.00 Periodieken-parade. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 n>. 1007 kc/s. 7.00 A.V.R.O. 7.50 V.P.R.O. 8.00—24.00 A.V.R.O. A.V.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters, 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgel en trompet. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Zang en pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, praatje. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 De Zaaiers. 13.55 Beursber. 14.00 Kamerrauz. 14.30 V. d. vrouw. 14.45 Gram. 15.00 Zoals "hij het zei, doe. progr. 15.30 Gram. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 13.15 Gram. 18.30 Stereofonische uitz.: Matthaus Passion. (I. d. pauze: 20.10—20.20 In het Evangelie heeft het leed verlossende kracht, meditatie). 22.15 Gram. 22.30 Nws.. beursber. en S.O.S.- ber. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Metropole-ork. en sol. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.T.S.: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.30 De wereld van vandaag, lezing. 20.30 Rep. training van onze nationale topat leten. 21.00 Vuile Handen, T.V.-spel. T.V.-PRO GRAMMA'S. VLA AMS-BELGIS CHE 19.00 T.V.-album. 19.05 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Filmevocatie. 20.20 Janne au Bücher. oratorium. 21.50 Kunstprogr. 22.20 Nws. en Journ. FRANS BELGISCHE 17.00—18.00 V. d. jeugd. 19.00 V. d. rijpere jeugd. 20.00 Journ. 20.35 Quizprogr. 21.35 Film. 22.55 Journ. Aangenomen naar Munnikeburen J. van Loo, kandidaat te Sneek die bedankte voor Paesens en Modder gat. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Berkel en Rodenrijs K. Deddens te Leerdam. CHR GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen-Nieuw- koop D. Slagboon te 's-Gravezande; te Oud-BeyerTand G. J. Buys te Pa- pendrecht. Bedankt voor Werkendam C. Smits te Sliedrecht. BAJPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Haarlem: F. E. Huizin- ga te Hengelo (Ov.). Beroepen te Muntendam S. Zijlstra te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-C: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Dordrecht: A. Vergunst te Rotter dam-C. Bedankt voor Woerden A. F. Hon- koop te Goes. Kerkbouwactie Ned. Herv. Kerk 10 miljoen overschreden De kerkbouwactie van de Nederland se Hervormde Kerk, die in september 1959 startte met het doel de bouw van 160 kerken mogelijk te maken, bereikte gisteren een bedrag van f 10.000.413,—, Identiteitspapieren blijven in de Benelux nodig (Van onze Haagse redactie) Het departement van buitenlandse zaken vestigt er de aandacht op dit naar aanleiding van het besluit om de passencontrole binnen het Beneluxverkeer met ingang van 1 juli af te schaffen dat dit niet in houdt dat men zonder papieren in de Beneluxlanden kan verblijven. Iden titeitspapieren in de vorm van toe- ristenkaart of een niet langer dan vijf jaar verlopen paspoort blijven nodig. Alleen bij de grenzen is er geen controle meer. Men herinnert er in dit verband aan, dat tijdens de Expo in 1958, toen de grenscontrole tijdelijk was opgeheven, verschillen de landgenoten die zonder identiteits papieren in België verbleven, moei lijkheden hebben ondervonden. :i De man die een horloge heeft i waarvan hij op aan kan... |li een horloge gekocht bij een f! I vakman - die hem graag en V i f deskundig heeft geadviseerd...jij I gekocht bij zijn eigen horioger.(|j het goede Anker-horloge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17