Namen passagiers ,Hugo de Groot' met politiek verleden bekend Bij geboorte van prins 101 schoten, is het een prinses zwijgen kanonnen jamêm „Spaarbank voor protestants Nederland" opgericht IN BRAZILIË OP ONBEKENDE INDIANENSTAMMEN GESTUIT DINSDAG 12 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NA DE OMWENTELING IN IRAK Geen verband tussen opgraving van stoffelijke resten en onderzoek (Van onze Haagse redactie) De raad voor de luchtvaart, weet, zo vernemen wij uit betrouwbare bron, op welke van de passagiers aan boord van de „Hugo de Groot", die in au gustus 1958 bij Shannon verongelukte, om politieke of soortgelijke rede nen een aanslag zou kunnen zijn gepleegd. Daarmee staat uiteraard geens zins vast, dat deze aanslag ook inderdaad is geschied. De directeur-generaal van de rijksluchtvaart wenst op het ogenblik geen enkele inlichting over de geheimzinnige mededeling en over het onder soek te verstrekken. De raad voor de luchtvaart sluit trouwens, zoals uit het gelasten van een nader onderzoek naar bepaalde technische punten is gebleken, ook andere mogelijkheden als oorzaak voor het verongelukken nog geens zins uit. In doorgaans welingelichte kringen neemt men echter aan, dat de behandeling voor de raad voor de luchtvaart op 4 maart toch wel een geheel ander karakter had gehad, wanneer toen reeds de bewuste „me dedeling" dc raad bereikt had. Hieruit zou men mogen concluderen, dat van de drie punten welke thans nader onderzocht moeten worden, de mogelijkheid van een aanslag, tech nische gebreken en de vlieggewoon- ten van de gezagvoerder, het eerste het zwaarst weegt. Engelse kranten herinneren nog aan het feit dat de ramp geschiedde precies een maand na de bloedige omwenteling in Irak. Ook eerder hadden Britse bladen ver band gelegd tussen de politieke toe stand in het Nabije Oosten en deze vliegramp. Er bestaat geen enkel verband fris sen het opgraven van de stoffelijke resten van vier van de slachtoffers van de „Hngo de Groot" en de her opening van het onderzoek, dat thans wordt ingesteld naar de moge lijkheid dat een aanslag dit K.L.M.- viuegtuig op 14 augustus 1958 deed verongelukken, aldus deelt do K.L. M. mede. Volgens berichten uit Engeland zou het opgraven van de stoffelijke res ten van twee vrouwelijke Amerikaan se passagiers, van een Duitser en van een Amerikaan geschied zijn, tenein de sectie te verrichten. De K.LJVT. deelt mede, dat het hier uitsluitend gaat om een herbegrafenis in het va derland van deze passagiers, zulks op verzoek van de familie. Deze ver zoeken zijn reeds maanden geleden ingediend. „Het treft bijzonder ongelukkig dat dit samenvalt met het hernieuwde onderzoek naar een mogelijke oor zaak van de ramp", aldus een zegs man van dc K.L.M. Dr. Arendsen Hein verlaat „Groot Batelaar" (Van een speciale verslaggever) Per 15 september is op zijn verzoek ontslag verleend aan de psychiater, mr. G'. W. Arendsen Hein, als eerste Seneesheer van de inrichting „Groot atelaar" van het Leger des llciis te Luntereu. Overeenkomstig een advies van een speciale commissie, waarvan ook dr. Arendsen Hein deel uitmaakte, is de leiding van „Groot Batelaav" sinds kort in handen gelegd van een be stuur van zeven personen, onder wie vijf medische en juridische specialis ten. die buiten het Leger des Heils staan, te weten prof. dr. L. van der Horst, hoogleraar aan de V.U. en di recteur van de Valeriusklinick te Amsterdam, prof. dr. mr. P. A. H. Baan te Groningen, prof. dr. G. Th. Kempe, bekend criminoloog te Utrecht, mr. J. P. Hustinx, officier van justitie te Arnhem en mr. H. H. Stenekcr te Amsterdam. Voor het Leger des Heils hebben zitting in het bestuur gekregen kolonel D. Rama ker als financieel secretaris en ko lonel J. Salomon, maatschappelijk se- cretaris. Of de heer Arendsen Hein deze op merkelijke verandering in de leiding als een discriminatie van zijn beleid beschouwt, konden we niet gewaar worden. De laatste tijd is er over dit beleid nogal wat te doen geweest door de geruchtmakende zaak „Meu- lenbelt". Thans is ook de sociaal ambtenaar van ..Groot Batelaar" overspannen geraakt. Van de zijde van het Leger des Heils vernemen we. dat dit een bijzonder goed aangeschreven personeelslid is, dat zeven jaar aan de inrichting is verbonden geweest. Wat de oorzaak van de overspanning is, was het Le ger des Heils niet bekend. Men vond net vrij normaal dat iemand verbon den aan een inrichting als „Groot Ba.telaar" over zijn toeren raakt. Of er een bijzondere oorzaak is voor de ziekte van deze employé zal een punt van onderzoek uitmaken voor het be stuur. WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaanse columnist Harold Cofijn: „Wie op zijn lauweren rust, draagt ze op een verkeerde plaats". De Duitse medicus prof. dr, Herbert Klein: „De oorzaak van veel ziekten is daarin gelegen, dat de mens ge schapen is om te lopen en niet om te rijden". De Britse politicus Aneurin Eevan: „Alle historici gaan van dc verkeerde veronderstelling uit, dat de geschie denis voor de geschiedschrijvers X3 gemaakt". HET MYSTERIEUZE WESTEN. Toen de studente Jane da Silva uit Bombay, die colleges volgt te Mil waukee (V.S.) haar sari's terugkreeg van de wasserij, luidde de rekening: „Twee tafelkleden, 52 dollarcent". „Formaliteiten, die nodig waren voor het verkrijgen van de vergunning, hebben veel tijd gevergd. Daardoor vallen beide gebeurtenissen nu sa men". Hoewel oppervlakkig gezien een „oorzaak van buitenaf' de betrok ken luchtvaartmaatschappij in ze kere zin zou vrijpleiten van welke schuld ook, heeft deze nieuwe wending toch in de burgerlucht vaart onbehagen gewekt. Men zegt namelijk: wanneer inderdaad een politieke aanslag de oorzaak zou zijn, kan dit gevaar elke pas sagier in elk vliegtuig bedreigen, zelfs indien hij met grote zorg 'n maatschappij heeft uitgekozen waarvan hij' meent, dat zij het maximum aan betrouwbaarheid ten aanzien van materiaal en per soneel heeft te bieden. De dienst luchtvaart van de rijkspo litie op Schiphol heeft thans opnieuw het onderzoek met als belang rijkste aanknopingspunt een deel van de passagierslijst in handen. President verbiedt voetbaltournee naar Zuid-Afrika President Kubitschek van Brazilië heeft een voetbalploeg uit Sao Pau lo verboden een reis naar Zuid-Afri- ka te maken om daar vriendschap pelijke wedstrijden te spelen. Hij nam dit besluit in antwoord op een anti- apartheidspetitie, die getekend was door 10.000 mensen. De president verklaarde dat geen enkel Brazili aans team vriendschappelijke wed strijden behoort te spelen in landen waar negers zo medogenloos behan deld worden. DOOR C.N.V. EN U.B.O. De Binnenkort instelling van beleggingsfonds vorbondsraad van het Christe lijk Nationaal Vakverbond en de raad •an commissarissen van de N.V. Le vensverzekeringsmaatschappij U.B.O. hebben gisteren tijdens hun in Utrecht gehouden vergadering beslo ten tot oprichting van de „Stichting spaarbank voor protestants Neder land". Dit is gescliled mede met het oog op de spaarregelingen die thans door de overheid eh door verschillen de ondernemingen zijn getroffen. De „Spaarbank voor protestants Neder land" heeft zich inmiddels reeds als lid gemeld bij de Nederlandse spaar- bankbond. Een commissie van het convent van christelljk-sociale organisaties is al enkele jaren bezig geweest met de voorbereiding van de spaarbank. Aanvankelijk wilde men deze combi neren met een beleggingsmaatschap pij; aangezien de fiscale faciliteiten die in de nota Schmelzer voor bijzon dere beleggingsmaatschappijen die onder de spaarregeling vallen in het vooruitzicht zijn gesteld, nogal lang op zich laten wachten, heeft men be sloten, voorlopig alleen een spaarbank op te richten. Naar wij vernemen, is de instelling van een beleggingsfonds binnenkort te verwachten. De nieuwe spaarbank zal gebruik kunnen maken van de technische ap paratuur van de U.B.O., de levensver zekeringsmaatschappij van het C.N. V. De directeur van de U.B.O., de heer G. Lenderink, zal voorlopig ook optreden als directeur van de op te richten spaarbank. Later zal deze waarschijnlijk een zelfstandig be staan gaan leiden onder een eigen di rectie. De rente-uitkering aan de spaarders zal 3.25 procent bedragen. De bank zal zich voorlopig beperken tot de ge- Eremieerde ambtenaren-, jeugd- en edrijfsspaarregelingen. Het C.N.V. en de U.B.O. zullen het waarborgka pitaal verstrekken, zodat de bank waarschijnlijk reeds binnen een maand zal kunnen starten. Men hoopt in het land mensen van de vakbewe ging bereid te vinden, op te treden als plaatselijk agent voor de spaar bank. In verband met zijn tachtigste ver jaardag is kolonel Labouchere maan dag gehuldigd in de Orangerie te Doorn. De kolonel heeft als ruiter verscheidene grote successen ge boekt. Foto: de kolonel wordt gefeli citeerd door U. gen. Pahud de Mor- tagnes. Dr. J. Vixseboxse benoemd te Djakarta Dr. J. Vixseboxse op het ogenblik als gevolmachtigd minister Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de Ecafe te Bangkok is aangewezen om als hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te Dja karta op te treden. Sinds het vertrek van de heer A. H. Hasselmah is met de waarneming van die post belast, de heer A. La- boijrie, die in verband met zijn be noeming van consul-generaal der Nederlanden te Sydney Indonesië op 7 april heeft verlaten. Thans is mr. W. A. Frowein, hoofd van de consu laire afdeling van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging te Djakarta tot de aankomst van dr. Vixseboxse voorlopig met de leiding van die vertegenwoordiging belast. Bij de aanleg van een verkeersweg dwars door de Mat to G rosso, is men gestuit op vier Indianenstammen die nog nimmer contact met blanken hebben gehad en vijandig staan tegenover de blanken die hun gebied betre den. Er zijn tussen de land meters voor het wegen project en de indianen nog geen incidenten voorgevallen, maar ge neraal Luis Quedes, die de verantwoordelijk heid draagt voor de uitvoering van het pro ject, heeft gerappor teerd dat de toestand gespannen is, en ge vraagd om uitzending van groepen specialis ten wier taak het zal zijn vrede te sluiten met de stammen der Pacaas, de Soerocis, de Nhambiquaras en de Xavantes. De regering heeft hem toestemming gegeven op korte termijn enkele groep en specialisten in dienst te nemen. Het werktempo zal worden verminderd teneinde de kans op botsingen te verkleinen. De weg zal een verbinding vormen van Brasilia, de nieu we Braziliaanse hoofd stad, naar Acre. KOMENDE BLIJDE GEBEURTENIS AAN HET BELGISCHE HOF Belgische artilleristen hebben de wacht betrokken bij de kanonnen, waaruit 101 saluutschoten zullen klinken indien althans prinses I'aola het leven zal schenken aan een zoon. Een prinsesje zal de eer niet to beurt vallen, omdat de 51. schoten zijn voorbehouden aan een dochter van de koning en om dat alleen een zoon van prins Al- hert en prinses Paola een moge lijke troonopvolger zal zijn. Op kasteel-Belvedère in Brussel de residentie van prins Albert, en prinses Paola, zijn alle voorberei dingen voor de spoedig te ver wachten blijde gebeurtenis getrof- In het koninklijk park in Brussel staat een batterij gereed. fen. Uit alle delen van België is de laatste weken een overstelpen de hoeveelheid pakjes met kleding voor de baby bezorgd. Het verschil dat het Bélgische protocol maakt tussen een zoon of een dochter, is door prinses Paola niet gevolgd. Ongeacnt wat het zal zijn heeft zij besloten tot een roze uitzet en prinsje of prinsesje, het zal slapen onder een roze sprei, in een wieg waarvan de tule met roze strikken is ver sierd en gekleed worden in roze hemdjes. Samen met haar moeder. Donna Ruffo. heeft de 22-jarige prinses de afgelopen maanden inkopen ge daan in Brussel en zelfs de meu bels uitgekozen voor de kinderka mer, die in zeer eenvoudige stijl wordt ingericht. De naam voor de elk ogenblik te verwachten telg van het Belgische koninklijke geslacht is nog niet vastgesteld. Wel is bekend, dat indien het een prins zal zijn. hij geen nieuw te creëren titel zal dragen. De traditionele titels van van het Belgische koningshuis zijn hertog van Brabant voor de troon opvolger en graaf van Vlaanderen voor de broer van de koning, een titel die thans wordt gedragen door- prins Karei, de broer van koning Leopold. Prins Albert heeft dc titel van prins van Luik. Hetgeen echter geen traditionele titel is en hem werd gegeven toen wijlen koningin Astrid haar zoon in Luik aan de inwoners van die stad voorstelde. De peetouders van lret prinsen kind zullen koning Leopold en de moeder van prinses Paola, donna Ruffo, zijn. Hoewel ook daarover nog geen beslissing is genomen zou het in de bedoeling liggen het eerste kind van Albert en Paola te dopen in de St.-Goedelekerk, waar net huwelijk vair de ouders het vorig jaar werd ingezegend, als het een jongen is en in de ka pel van het kasteel-Belvedère als het een meisje mocht zijn. Prinses Paola zal bij de bevalling worden bijgestaan dooi- prof. Straetmans uit Brussel. In de kin derkamer zal de scepter worden gezwaaid door de 26-jarige kin derverzorgster Adrienne Cardyn, Vier jongens gewond door explosie van projectiel Als gevolg van het ontploffen van een gevonden projectiel zijn zondag middag in Roosendaal vier jongens in de leeftijd van veertien tot zestien jaar vrij ernstig gewond geraakt. Twee van hen moesten worden opge nomen rn het ziekenhuis „Charitas". Zij zullen beide enkele vingertoppen moeten 'missen. De twee andere jon gens konden, na behandeld te zijn, naar huis teruglegen. Waarschijnlijk hebben de jongens het projectiel gevonden in de omgeving van de voor onbevoegden verboden schietbanen. Thuis gekomen wilden ze het projectiel in brand steken, waarop het met een harde knal ex plodeerde. Alle Jongens kregen vele scherfwondjes aan het gezicht. Moeder doodt zoontje in overspannen toestand (Van onze corresponent) Maandagmorgen heeft de ongeveer 40-jarige mevrouw J. J. B. in Onder- dijk (gem. Wervershoof) in een vlaag van verstandsverbijstering baar 1-jarig zoontje Piet van het le ven beroofd. Sectie op het lijkje heeft uitgewezen dat lret kindje door verstikking om het leven is geko men en vermoed wordt dat de vrouw do daad door nriddci van een kussen heeft gepleegd. Mevrouw B. is overgebracht naar 't Provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch te Castricum, waar zij zich rn arrest bevindt. Op 7 maart is het driejarig zoontje Sjaak in de sloot achter de boerde rij in het water gevallen en verdron ken. Zij is deze slag niet te boven gekomen. Verzilvering van vlas- verwerkingsceriificaten Do minister van landbouw en visse rij heeft tot 1 juni de gelegenheid opengesteld de werkingscertificaten voor vlas ter verzilvering in te leve ren, aldus een communiqué van het ministerie van landbouw en visserij. Zoals bekend wordt de gelegenheid tot verzilvering uitsluitend openge steld voor verwerkers van vlas. Handelaren en telers, die niet tevens verwerkers zijn, kunnen hiervan dus geen gebruik maken. Dé inlevering van verwerkingscertificaten kan uit sluitend plaatshebben bij het voedsel- voorzienings in- en verkoopbureau in Den Haag, dat tevens met de uitbeta ling is belast. De uit te keren vergoe ding bedraagt 20 per certificaat van 1000 kg resp. 2 per certificaat van 100 kg. Aangezien voor de oogst I960 geen toeslag meer wordt verleend, zullen ook voor de uitvoer van vlas van die oogst geen verwerkingscertificaten meer- behoeven te worden ingeleverd. Voor de uitvoer van vlas van de oogst 1959 op oudere oogsten blijft de voorwaarde dat verwerkingscerti ficaten moeten worden ingeleverd, ge liandhaafd. De handelaren en verwer kers worden aangeraden hiermede re kening te houden en zonodig voldoen de certificaten te reserveren voor de export van dit vlas. Deze certifica ten behouden voor het seizoen 1960 hun waarde. In 1961 zal de gelegen heid worden opengesteld eventueel overblijvende certificaten ter verzil vering aan te bieden. Artilleristen bezocht door prinses Paola De Belgische artilleristen, die al meer dan 72 uur in Brussel klaar staan om 101 saluutschoten te lossen indien op het kasteel Bel vedere een prinsje wordt geboren, hebben maandagmiddag onver wacht bezoek gehad van prinses Paola. De prinses had in gezelschap van haar moeder enkele inkopen in de stad gedaan en besloot het on verwachte uitstapje met een wan deling door het park van Brussel. Met veel belangstelling bekeek de prinses de kanonnen, die als het een zoon wordt, dezer dagen voor de aankondiging van de geboorte van haar baby in actie zullen ko men. Zij stelde aan enkele militairen vragen over hun gezinnen. Een woordvoerder van het Belgische hof heeft inmiddels medegedeeld, dat de blijde gebeurtenis deze week wordt verwacht. Het Wereldgebeuren Praten Albert Loetlioeli behoort tot de zeer gematigden onder dc neger leiders in Zuid-Afrika. Deze 61- jarige voorzitter van het Nationaal Congres (A.N.C.) heeft zijn oplei ding genoten hij Amerikaanse zende lingen in zijn geboorteland Natal. Aan het Adamscollege in die provin cie zette hij zijn studie voort. Twee jaar was deze zoon van een zen- dingstolk vervolgens werkzaam op een plattelandsschool. In 1935 werd hij gekozen tot opperhoofd van de Zoeloestam der Amakholwa's. Aan het stamhoofdenwerk heeft hij zich met veel enthousiasme gegeven. Hij hielp onder meer bij de organisatie van boerenbonden. Maar zijn organi satorische gaven kwamen vooral uit toen hij lid was geworden van het Afrikaanse Nationale Congres. Voor al na zijn terugkeer uit de Verenig de Staten, waar hij een lezingen tournee hield over het christelijke zendingswerk in Afrika, spande hij zich in voor de werkzaamheden van het Congres in Natal, waar hij spoe dig afdelingspresident werd. Nadat hij in 1952-1953 leiding had gegeven aan de campagne van passieve weer stand tegen de gescheiden faciliteiten voor blanken en niet-blankèn op postkantoren, in spoorwegstations en andere openbare gebouwen, werd hij door de nationalistische regering van Zuid-Afrika aangemerkt als agitator en ontheven van zijn waardigheid van stamhoofd. Het duurde daarna maar twee maanden of hij werd pre sident van het gehele Zuidafrikaanse Nationale Congres. Naar Loethoeli wordt ademloos ge luisterd, zowel wanneer hij tot vrijwel analfabetische Afrikanen spreekt in de reservaten als wanneer hij het woord zicht tot een vergade ring van academisch gevormde blan ke liberalen. Loethoeli, die aan de blanken onder meer zijn christelijke overtuiging te danken lieeft, is niet verblind door rassenhaat. Tijdens een toespraak in Kaapstad zei hij laatst: „Wij, de niet-blanken, zijn wel be gonnen de heerschappij der blanken te haten, maar niet de blanken zelf". En: „Zuid-Afrika is een land met vele rassen en het is niet onze bedoe ling. iemand eruit te „ellebogen". Zuid-Afrika is groot genoeg om al len te bergen als hun hart maar groot genoeg is". Men schat, dat Loethoeli's Congres een kwart miljoen leden telt. Het is verreweg de grootste ne gerorganisatie in Zuid-Afrika, maar ondervindt belangrijke concurrentie van het Panafrikaanse Congres, waarvan de leiding bestaat uit oud medeleden die bezwaar maken tegen het principe der geweldloosheid, dat door Loethoeli's organisatie gehul digd wordt. Het Panafrikaanse Con gres neemt tegenover de blanken een onverzoenlijke houding aan. Van Loethoeli's organisatie valt nog te vertellen, dat zij in haar geweldloze streven nauw samenwerkt met het Indiërscongres (SAIC), met de half bloedenorganisatie (SACPO), met het blanke Congres van Democraten en het Congres van Vakverenigingen (SACTU). Tezamen vormen zij de zogenaamde „Congreshewoging", over welker secretariaat men de laatste tijd herhaaldelijk ontevreden geluiden kon tegenkomen omdat en kele zetelvaste functionarissen ver bindingen met het communisme on derhouden. Aan deze discussies kun nen Loethoeli noch zijn medebestuur ders van het A.N.C. nu officieel deel nemen. Zij zijn immers na de betogin gen tegen de passen, het bloedbad van Sharpeville waarmee de blanken daarop reageerden en de golf van protesten die daarna ontstond achter slot en grendel gezet. Loethoeli's ge matigde Congres is evenals het felle Panafrikaanse voor minstens een jaar verboden en dit betekent, dat het „ondergronds" voortwerkt. Loethoeli heeft zich herhaaldelijk erover beklaagd, dat hij zijn zienswijze nog nooit aan een mi nister heeft mogen uiteenzetten. Wat de Zuidafrikaanse regering van de negerleiders weet, is gebaseerd op rapporten van blanke volksvertegen woordigers en functionarissen. Kij ken de Zuidafrikanen over hun noor delijke grens en stellen zij zich vol doende „op de hoogte", dan ont vouwt zich voor hun ogen het tafe reel van een gistend continent, waar van het „nationalisme" (of hoe men het anders noemen mag) van de ne gers een der meest opvallende be standdelen is en waar op grote schaal wordt geconfereerd tussen blank en zwart. De eerste categorie wordt gevormd door autoriteiten, de tweede door leiders die veelal om po litieke redenen achter de tralies heb ben gezeten. Ook Loethoeli „zat" een jaar, en wel nadat hij eind 1956 was gearresteerd in het kader van de Zuidafrikaanse „hoogverraadszaak". Het is te verwachten, dat „onder gronds" de radicale elementen in de neger congressen aan invloed zullen winnen. Met overleg tussen de Zuid afrikaanse regering en de negerlei ders, dat gezien de ontwikkeling in de rest van het contigent onvermij delijk is en waartoe het Britse La gerhuis vrijdag terecht bij motie ad viseerde, mag daarom niet te lang worden getalmd. De gematigde Loe thoeli kan nü nog beschouwd worden als de voornaamste woordvoerder van driekwart der Zuidafrikaanse bevolking. AI,BERT LOETHOELI m.niemand weg-ellebogen..-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9