Portiers houden internationaal congres in Noordwijk BOSCH K.LM.-VLIEGTUIGEN BRENGEN ,MV FAIR LADY" NAAR MOSKOU NIEUWS VAN BUITENLANDS BEZOEK ZAL GROTER ZIJN DAN OOIT IN WEST-DUITSLAND WERKEN 16.000 COMMUNISTISCHE SPIONNEN DINSDAG 12 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERENIGING VAN GOUDEN SLEUTELS (Van een onzer verslaggevers.) Herr Theodor Gödde, eerste portier van Jiotel „Vier Jahreszeiten" in München, heet sinds enige tijd voor een zeer goede gast van „zijn" hotel „Mein Marclienonkel" (mijn sprookjesoom). De heel goede (en gegoede) gast wilde namelijk zo heel graag het bloemencorso van Cannes zien, maar al drie maanden geleden was tegen de zwartste prijs geen plaats meer te bemachtigen. „U bent lid van de „Gouden sleutels" en de menson van die vereniging kunnen toch alles, niet waar?" zo vroeg hij. „Bezorg mij een plaats in Cannes en U bent voortaan mijn „Marchenonkel". De goede gast was drie dagen later in Cannes en hij bezat een plaatsbewijs. Hij zat naast de begum Dit is een van de vele voorvallen, die de 350 hotelportiers uit heel Europa, die vijf dagen in grand- hotel „Huis ter Duin" midden in een bloemenzee logeren, kunnen vertellen om aan te tonen, dat een goede hotelportier één woord be paald niet kent: het woord „on mogelijk". Maar daarvoor huldigen de por tiers van de grote hotels in Euro pa het devies: „Eendracht maakt macht". Alleen kunnen zij de pro blemen die de gasten voorleggen niet altijd oplossen en daarvoor roepen zij dan de hulp van de col lega's in andere plaatsen in. Zo belde Godde naar een bevriende collega in Canes en deze „versier de" de plaats naast de begum. Iets dergelijks maakte de heer Hoste, eerste portier van „Atlan ta" in Rotterdam meé. Een col lega in Londen belde hem op. Een goede gast van zijn hotel wilde de reis van twee dames van Rotter dam naar Engeland veraangena men. De namen van de dames wa ren bekend. Ze zouden 's middags oversteken, maar men had in Lon den geen idee wanneer precies en met welke boot. Dhr. Hoste ont ving om half een het telefoontje uit Londen, informeerde her er der en kwam er achter dat het schip met de bewuste dames om half drie zou uitvaren. Op tijd voerde een taxichauffeur de wens van „de goede gast uit Londen" uit. Hij leverde twee boeketten van 48 rode rozen en zes flessen champagne op het schip af. De samenwerking zoals wij die onder de portiers hebben, is een unicum in de hotelbranche, zo vertelde de gastheer van het por tierscongres, de heer A. C. Ro- driques, eerste portier van „Huis ter Duin" in Noordwijk. Wij heb ben hier nu het zesde internatio nale congres van de „Union euro- ?éenne des portiers de Grands Ho- els" en als Nederlandse vereni ging „De gouden sleutels" die ove rigens pas vijf jaar bestaat, zijn wij bijzonder trots dat dit congres nu in Nederland wordt gehouden. Het doel van onze vereniging, zo -vertelde de heer Rodriques voorts,, is het toerisme en de service in ternationaal te bevorderen. U zult het wel gemerkt hebben, hotel portiers vormen doorgaans een klein reisbureautje. Zij adviseren de gasten voor het bezoek in eigen- en buitenland en geven adressen van hotels die in andere streken het best bezocht kunnen worden. Zij zijn dus echt meer dan „man aan de draaideur". De leden van de dagelijkse bestu ren van de verscheidene vereni gingen die in de internationale portiersunie gebundeld zijn, kwa men zondagmiddag met drie heli kopters van de Sabena uit Brus sel in Noordwijk aan. Op het strand was een plek vrij gemaakt waar de blauwe wentelwieken konden landen. Een enorme me nigte sloeg deze spectaculaire aankomst bij zeer harde wind ga de. Het congres was begonnen. In de komende dagen tot donder dag duurt het congres zullen de Nederlandse gouden sleutels portiers hun buitenlandse colle ga's Holland-minded maken. Veel Hotel-directeuren en functionaris sen van toeristische organisaties en instellingen wonen het congres als gasten bij. Men zal bezoeken brengen aan Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Hilversum, Aals meer, Bunschoten en Spakenburg, Delft. Gouda en de Deltawerken. Op de Keukenhof zal een tulp in champagne worden gedoopt. De bloem zal heten „De golden Key". In de verschillende plaatsen zul len de portiers door de gemeente besturen worden ontvangen. Tot en met H april wordt in hotel Huis ter Duin in Noordwijk het zes de internationale congres der Euro pese Unie van portiers van grote ho tels gehouden. De leden van de da gelijkse besturen arriveerdèn zondag in drie helikopters uit Brussel op het strand van Noordwijk. De foto toont de begroeting bij de wentelwieken. Duizendste lid christelijk nationaal onderwijs Zaterdag: heeft zich de duizendste school gemeld als lid van de vereni ging voor christelijk nationaal school onderwijs. Het is de christelijke school te Oostvoorne, waarvan de heer C. Goedknecht het hoofd is. De vereniging voor christelijk natio naal schoolonderwijs is opgericht in 1860 op initiatief van mr. G. Groen van Prinsterer en zal 31 oktober 1960 honderd jaar bestaan. De vereniging is destijds opgericht met het doel financiële steun te ver lenen aan schoolbesturen, die zelf niet over voldoende middelen beschik ten om een christelijke school op te richten en in stand te houden. De vereniging heeft studiebeurzen toege kend aan jongemannen die het chris telijk onderwijs wilden gaan dienen. Na de gelijkstelling in 1920 houdt de vereniging zich nu vooral bezig met principieel-didactische kwesties. f Advertentie) Gisteren zijn in New York de voor bereidingen begonnen voor wat men .in de Verenigde Staten als het tot nu toe grootste commercië le -luchttransport over het noorde lijk gedeelte van de Atlantische Oceaan beschouwt. Acht voor dit doel gehuurde K.L.M. vliegtuigen zullen de dehors, draai- Gemeentebestuur van Venlo wil verbod speelautomaten B. en W. van Venlo stellen aan de raad voor het houden van speelauto maten ten behoeve van het publiek te verbieden. In verband met de ernsti ge klachten die zijn gerezen ten op zichte van de speelautomaten waarin jeugdige personen en meermalen ook 'ouderen veel geld verbrassen, hetgeen ten koste gaat van de betrokken ge zinnen, stellen burgemeester en wet houders aan de raad voor, het hou den van speelautomaten ten behoeve van het publiek te verbieden. In de algemene politieverordening van de gemeente komt een bepaling voor welke houders van dranklokalen verbiedt gelegenheid te geven tot het houden van hazardspelen of andere spelen of weddenschappen voor be paalde waarden of voorwerpen. Maar deze verbodsbepaling is in dit geval niet doeltreffend, omdat bij deze speelautomaten geen gelden beschik baar worden gesteld. Er wordt daarom voorgesteld in de politieverordening een bepaling op te nemen, welke zodanig is geredigeerd dat ook verboden wordt net houden van toestellen ten behoeve van het publiek welke bestemd zijn of ge bruikt worden voor enig spel waar van de uitslag geheel of grotendeels van het toeval afhangt. tonelen, requisieten, actrices, ac teurs en technici voor de uitvoe ring van het Amerikaanse „My fair lady" in Moskou van New- York naar de Russische hoofdstad overbrengen. Maandag werden en ook vandaag worden zeven toestellen van de Nederlandse luchtvaartmaatschap pij volgestouwd met alle goederen die bij de jarenlange uitvoering van George Bernhard Shaw's ge moderniseerde „Pygmalion" in New York zijn gebruikt. Het inladen is zodanig voorbereid, dat men vandaag gereed hoopt te komen. Zodra een toestel „vol" is, vertrekt het. Alle vliegtuigen vlie gen zonder tussenlanding van New York naar Amsterdam en stijgen vandaar, na een oponthoud van ongeveer anderhalf uur, op voor de rest van de vlucht naar Moskou. De vliegtuigen zullen dus niet tegelijkertijd op Schiphol aan komen. Ongeveer vijfentwintighonderd on derdelen worden vervoerd en de omvangrijkste daarvan zijn twee draaitonelen die tot de zwaarste stukken van de gehele lading be horen. Deze gehele lading weegt in totaal niet minder dan ongeveer 65 ton. Bovendien gaan circa tachtig perso nen mee, 67 daarvan, actrices, ac teurs, orkest, koorleden, worden in een passagiersvliegtuig vervoerd. Twaalf technici bevinden zich aan boord van de zeven vrachtvliegtui gen. Vijf Lockheed „Super Con stellations", twee Douglas dc-6a machines en een Douglas dc-4 zor gen voor het transport. De toestel len komen in de loop van morgen op verscheidene tijdstippen van de dag op Schiphol aan voor de tus senlanding. PAASSLAG OM DE BEDDEN IS NABIJ Attracties: Keukenhof en Floriade De A.N.V.V. in Den Haag bereidt zich T.nn«>nMn. rtm rtö KoHfïpn". menae ieesulagen schaars zullen zijn. Men verwacht een enorme toevloed van toeristen: de paasdagen liggen U spaart in een wip 5 merkjes van de Zwarte Kip Om de hals van elke fles zit eer» Snelspaarkaart Plak hierop 5 kip pen Cop elke fles wijn, vruchtenwijn, advokaat en limonade zit er één) en u ontvangt bovendien een liter* fles Monaco voor de halve prijs. Richtlijnen voor investeringsaftrek De staatssecretaris van financiën heeft naar het ministerie van finan ciën meldt de belastingadministratie enige richtlijnen doen toekomen be treffende de hantering in de praktijk van de eis van regelmatig boekhou den voor het verkrijgen van investe ringsaftrek. Om deze faciliteit zoveel mogelijk tot zijn recht te doen komen is het de wens van de bewindsman, dat aan de gestelde voorwaarde van regelma tig boekhouden een soepele toepas sing wordt gegeven. Er doen zich n.l. gevallen voor waar in de boekhouding, hoewel betrouw baar en als grondslag voor de winst berekening te aanvaarden, niet ten volle aan de wettelijke eis voldoet. Indien dan verhoudingsgewijs be langrijke en niet veelvuldig voorko mende investeringen zijn gedaan, is er naar de mening van de staats secretaris aanleiding het belang van de ondernemer bij bet genieten van investeringsaftrek zwaarder te doen wegen dan het bélang van de fiscus bij een volledige controlemogelijk heid van de in de boekhouding ver werkte cijfers. In verband met het voorgaande zal de investeringsaftrek niet worden geweigerd, indien het volgen van hiervoor bedoelde investeringen en desinvesteringen geen moeilijkheden biedt, mits de boekhouding voldoet aan voor de desbetreffende onderne ming redelijke eisen en de inspecteur deze behoudens verhoudingsge wijs kleine correcties voor de winstberekening kan volgen. De staatssecretaris heeft voorts goedgevonden, dat de inspecteurs der belastingen ten aanzien van onderne mers, die niet regelmatig boekhou den, doch daartoe alsnog volledig overgaan, op verzoek van belangheb benden investeringsaftrek verlenen voor enige van de laatste jaren, waarin nog geen voldoende boekhou ding bestond, mits aannemelijk is, dat de winst in deze jaren ondanks de gebreken van de boekhouding niet op een te laag bedrag is vastgesteld. laat, bloembollen vallen voor enkele streken waarschijnlijk samen met bloesems, de „Floriade" en de „Keu kenhof" zijn een sterke magneet en het ziet er naar uit, dat Nederland trekpleister zal zijn voor zeer vele buitenlanders, die deze eerste paar vrije dagen zullen willen uitbuiten. Duitsers zijn weer verre in de meer derheid, maar ook uit Frankrijk wordt een veel groter aantal toeristen verwacht, dan vorige jaren. Voor het eerst met Pasen zullen Scandinaviërs een wezenlijk aandeel hebben aan het toeristenbezoek. De hotelaccommodatie in 't westen is voor een groot deel volgeboekt. Het is bijvoorbeeld al niet meer mogelijk, grote groepen op een adres onder te brengen. Voor degenen, die zonder lo gies geboekt te nebben naar Neder land komen, moet de logiesinformatie- dienst van de A.N.V.V. in Den Haag uitkomst brengen. Aan de grens reeds zal de marechaussee voorzover de drukte dat toelaat pamfletjes aan toeristen uitreiken, waarin wordt ge adviseerd, zich tot een V.V.V.-kantoor te wenden om te informeren naar lo gies. Van het A,N,V.V,-kantoor in Den Haag uit wordt de logies-„distributie" gedirigeerd. Daar heeft men van uur tot uur een volledig overzicht van de mogelijkheden. Tot nu toe is het nog altijd mogelijk geweest, iedereen on der dak te brengen. Ook dit jaar ver wacht men weer, dat dit zal lukken, al zullen sommige toeristen misschien wat verder moeten rijden, dan ze van plan waren. Een instelling als de lo- gïesinformatiedienst bestaat in deze vorm eigenlijk alleen in Nederland. De toeristen-deskundigen verwachten, dat niet alleen de paasdagen grote drukte zullen brengen maar ook het gehele zomerseizoen. Nederland heeft dit jaar twee grote attracties be halve de Keukenhof namelijk de Floriade en de passie-spelen in Tege- len. Naar schatting heeft het toerisme vorig jaar in Nederland een bedrag van 350 miljoen gulden opgebracht. Verwacht wordt, dat dit bedrag in het seizoen, dat vrijdag begint, nog hoger zal worden. Johnny Krauykamp heeft maandag ochtend de ziekenverpleging te Am sterdam, waar hij een operatie aan zijn keel heeft ondergaan, mogen verlaten. Zijn vrouw en enkele vrien den stonden klaar om hem om ringd met tedere zorgen naar huis te begeleiden. Opengevallen plaatsen worden steeds aangevuld De muziek stopt. „Een-vier-negen- vijf-zes-zes-aent", zegt een omroe per en (le muziek begint weer. De ze vreemde programma-onderbre king kan men eike dag horen in de uitzendingen van Polen, Hongarije Tsjecho-SIowakije en Oost-Duits- land. De meeste luisteraars hebben er geen idee van waarom het pro gramma werd onderbroken voor een reeks cijfers. Maar ergens in YVest-Duitsland schrijft een com munistische spion de cijfers op, de codeert ze en weet hoe zijn instruc ties luiden. Er werken in West-Duitsland 16000 communistische spionnen volgens de laatste cijfers van de Westduitse contra-spionage. Om- de drie uur wordt het een commu nistische spion te bar en geeft hij zich zelf aan. Sinds 1955 hebben zich gemiddeld 2800 spionnen per jaar bij de Westduitse autoriteiten gemeld. Maar daar tegenover staat dat het aantal communistische agenten in West-Duitsland jaar lijks met tien procent toeneemt. Velen van deze agenten gebruiken de radio-cijfer-methode als middel om inlichtingen aan hun hoofd kwartier terug te zenden. De in lichtingen worden op een microsco pisch kleine film overgebracht waarna deze wordt verborgen in een uitgeholde lucifer, in het oor, een afneembare hak van een schoen, in een haarkam, een vulpen of in 't handvat van een aktentas. De spionnen verzamelen in West- Duitsland economisch, politiek en technisch nieuws, maar hoofdzake lijk militaire inlichtingen over de Navo-strijdkrachten. Verleden jaar aldus de' Duitse contra-spionage, wisten de communistische spion nen 6100 opdrachten met succes uit te voeren en 30 procent van deze „werkzaamheden" betroffen het verzamelen en doorgeven van mi litaire geheimen van de Navo. Ondanks de gezamenlijke inspan ning der geallieerden om agenten op te sporen, zijn er steeds meer mensen die de plaats van de gear resteerden, innemen. De commu nistische spionagedienst gebruikt de smerigste methoden om hun ge lederen aan te vullen. Niets is te laag of te smerig. Het geval van een zekere Magda Schneider Is wel tekenend voor hun lage methoden. Zo wilde een vrouw, moeder van twee kinderen familieleden in YVest-Duitsland be zoeken. Tot haar verrassing kreeg zij zonder meer toestemming. Maar in YVest-Duitsland deelde de Poolse inlichtingendienst haar me de dat zij daar moest blijven en een betrekking als dienstbode in het gezin van een Navo-officicr moest aanvaarden. Indien zij wei gerde zou zij haar kinderen nim mer terugzien. De communisten rekruteren in West-Duitsland zelf hun spionnen. „Gevraagd door persbureau: jour nalisten en persfotografen". Deze advertentie stond onlangs in een gerespecteerd Duits blad. Enkele sollicitanten werden opgeroepen voor een mondeling onderhoud. Zij kregen een goed salaris aangebo den en namen de betrekking aan. Na twee weken hadden zij over verschillende onschuldige "onder werpen geschreven, foto's geno men van verschillende onschuldige onderwerpen. Toen kregen zij te no ren dat zij in dienst waren geno men door de Oostduitse inlichtin gendienst. Als zij zouden weigeren inlichtingen over Nato-basès te verzamelen, zouden de door hun getekende recu's over hun salaris van de afgelopen twee weken, naar de politie worden gezonden als be wijs dat zij in communistisch em plooi waren geweest. Van de 16000 spionnen die in West- Duitsland werken, zijn slechts 6000 officiële inwoners van het land. De anderen worden uit het Oosten voor bijzondere missies ge zonden. Deze 10.000 spionnen ont= vangen practisch allen hun orders in Oost-Berlijn, 's werelds grootste spionage-centrum. Rusland, Oost- Duitsland en andere communisti sche landen hebben er hun spiona- gebureaus en zelfs speciale spio- nagescholen. Indien de spionnen gepakt worden, is hun toekomst somber. Sommigen worden in het openbaar berecht en naar de gevangenis gezonden. Ve le anderen hebben iets veel ergers te venvachten dan een verblijf in een Westduitse gevangenis. Indien zij gefaald hebben in hun missies tegen de Amerikaanse, Britse of Duitse strijdkrachten worden zij heimelijk over de grens gevoerd en verbannen naar een werkkamp, een zoutmijn, of erger». Nog geen licht in moord in Amsterdam-Oost De recherche van het bureau Lin- naeusstraat heeft zo deelt zij me de nog geen enkel aanknopings punt gevonden dat kan leiden in de richting van de dader(s), die in de nacht van woensdag op donderdag het 17-jarige meisje Engelïna Feen- stra in de woning van hoofdinspec teur S. te Amsterdam heeft (heb ben) gewurgd. Sinds donderdagavond ïs een groot aantal personen (vrien den, kennissen, buren e.d.) verhoord. Hoeveel het er zijn geweest kon de politie niet mededelen. „Het kunnen er 20, maar ook 60 zijn", zo zei men. De recherche vindt het bijzonder vreemd dat tot nu toe elk spoor ont breekt. Het opsporingswerk is gedu rende het weekeinde niet onderbro ken. Het is zeer waarschijnlijk dat ook Lina Feenstra's beste vriendin, de 17-jarige Dini van der Heide uit Leeuwarden, zal worden verhoord. De politie heeft ook belangstelling voor de brieven van Lina, die dit meisje bezit. Lina zou in deze brieven over allerlei vrienden en ontmoetin gen hebben geschreven. Of het onder zoek zich ook uitstrekt naar perso nen buiten Amsterdam, wenste de politie noch te ontkennen noch te be vestigen. Man na steekpartij over boord gesprongen Zondagavond is in de haven van Va lencia aangekomen het Nederlandse schip „Prins Willem IH met aan boord een gewond bemanningslid, dat onmiddellijk in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De man was aangevallen door een andere op varende, die overboord is gespron gen. Onder de bemanning van dit schip van de „Oranjelijn" uit Rotterdam bevonden zich twee Spanjaarden. Zondagavond kregen zij ruzie en dit resulteerde waarschijnlijk in een steekpartij. De dader sprong vervol gens over boord en ondanks het feit, dat anderhalf uur werd rondgevaren om te trachten hem te vinden is dit niet gelukt. Toen heeft de kapitein, aldus seinde deze zijn rederij, het zoeken opgegeven, mede omdat de toestand van het aangevallen be manningslid dit nodig maakte. Op volle kracht is de „Prins Willem 3H" vervolgens naar Valencia gestoomd. Winst A.K.U. in 1959 50 procent hoger De nettowinst van de Algemene Kunstzijde Unie (A.K.U.) is in 1959 meer dan de helft hoger geweest dan !n 1958. Zij steeg van f 21,4 miljoen in 1958 tot f 33,3 miljoen in 1959. De grootste stijging vertoonde de winst in het vierde kwartaal. YY'as deze in de laatste drie maanden van 1958 f 4,6 miljoen, in dezelfde periode van 1959 werd een nettowinst van f 11.4 miljoen geboekt. Nog groter was de stijging van de nettowinst over het eerste kwartaal van 1960. Deze winst bedroeg f 8,3 miljoen en overtrof de nettowinst over de eerste drie maanden van 1959 (f 3 miljoen) met 177 procent. De omzet was eveneens belangrijk hoger. Bedroeg de omzet in 1958 f 243,1 miljoen, in 1959 werd een om zet van f 308,5 miljoen behaald. De omzet in het eerste kwartaal van 1960 was f 85 miljoen tegen f 68.1 miljoen in de eerste drie maanden van vorig jaar. 532.- bonafide handel Allttni'diJgcnujoordiging-: N.V.'Wiüem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3