KIP! Veerse middenstanders namen nu zelf compensatieinitiatieven Albert Heijn Woonruimte-advies in Oosterland genegeerd lijfje Zeeuwse Almanak epeda slapen TOT BRAADKUIKENS en POULARDES 240 TUINBOUWVAKONDERWIJZERS IN ZEELAND JUBILEREN Agenda 2 PROVINCIALK f) H R A NT DINSDAG 12 APRIL 1960 IN MEI TOELICHTING DOOR DIRECTEUR-GENERAAL DRS. WIJSEN Zeeuws bedrijfsleven presenteert zich in het voorjaar van 1961 in Antwerpen f Advertentie DE VEERSE MIDDENSTANDERS HEBBEN kort geleden zelf initiatieven genomen om compensatiemogelijkheden te scheppen voor de schade, die zij lijden wanneer begin 1961 de vissersvloot naar Colijnsplaat verhuist. Na het bezoek van de directeur-gene raal voor de middenstand en het toerisme, drs. J. F. H. Wïjsen aan Veere, en het onderhoud, dat het bestuur van de midden standsvereniging op het departement in Den Haag had, bestu deert de directeur-generaal thans compensatie-voorstellen van alle geledingen van de Veerse middenstand. Tijdens een bezoek dat drs. Wïjsen begin mei aan Zeeland brengt, zal hij onder meer een toelichting gei en op deze initiatieven. Dit voor de Veerse zakenlieden be langrijke nieuws werd ons meege deeld tijdens een onderhoud met de heren A. Korstanje, de Zeeuwse rijks- middenstandsconsulent, en S. v. d. Broek, ambtenaar van de rijksmid- denstandsvoorlichtingsdienst, waarin een toelichting gegeven werd op de wederwaardigheden van de Zeeuwse middenstand in liet afgelopen jaar, alsmede op de plannen, die er voor de komende tijd bestaan. Ten aanzien van de Veerse midden standers was de heer Korstanje van oordeel, dat de naar voren gebrachte initiatieven zeker een kans van rea lisering: hebben. Twee stromingen Ook de andere Zeeuwse gebieden vra gen de volle aandacht van de midden standsconsulent. Zo zal Noord-Beve land na de realisering van het Drie Eilandenplan zowel met Zuid-Beve land als Walcheren directe verbindin gen krijgen, met het gevolg, dat zich twee stromingen op dit eiland zullen ontwikkelen. Ten eerste zal nog meer dan voorheen de koopkracht van het eiland afvloeien naar Goes en Mid delburg terwijl aan de andere kant ae toeristenstroom zich sterker naar Noord-Beveland zal wenden. Belangrijk is nu de vraag of de mid denstanders in staat zijn deze toeris tische ontwikkeling te volgen. Nadat reeds een voorlichtingsavond voor de middenstanders gehouden is, zal men in de vier kerngemeenten overgaan tot de vorming van studie- en ge spreksgroepen. Onder leiding van een socioloog van de stichting Zeeland zal een werkrapport opgesteld wor den. Men hoopt nog dit voorjaar aan de hand van het werkrapport te kun nen beraden wat er op Noord-Beve land gebeuren moet. Op Tholen is de commissie voor werkverruiming eiland Tholen actief. Deze commissie zal, evene.ens met medewerking van de stichting Zee land, een enquête houden waarmee nagegaan wordt of de arbeiders het pendelen er aan willen geven wan neer er meerdere industriële vestigin gen op het eiland komen. De onder vraging van de rond 500 pendelaars VAN KLANKBEELD Een K.R.O.-team van reporters en technici trekt op 18 mei aan staande naar liet „Verdronken land van Saeftinge" om opna- DAGJE. .JLom vrouwwe nemen de wagen en maken er een gezellig dagje van", zei de Vlissingse huisvader, en wees vaar buiten naar een straat vol zon. Mevrouw riep de kindertjes bij elkaar en maakte pakjes brood ge reed. „Hoera, we gaan rond Walche ren rijden!" riepen de kinderen uit gelaten en maakten een dansje rond papa die bedrijvig, probeerde zijn autootje te starten. Toen er een wat verlegen gebrom uit kwam nam de blije familie plaats, papa achter het stuur en daar gingen ze dan. Over zonnige wegen, langs schuchter op komend lentegroen, langs de voel van de duinen naar Westlcapelle. Bij het oprijden van de zware West- kappelse dijk vond het wagentje het toch teveel worden. Het stopte. Papa stapte uitwendde al zijn technische kennis aan, en de kinderen gingen spelen in de zon. Papa ontdekte het euvel. Een moei lijk te bereiken draadje moest weer met het contact worden verbonden. Daartoe moest de accu worden weg genomen. Dat deed de man. Maar toen de uccu er uit was, liet hij hem op straat vallen. Daar lag 'ie dan, in stukken op de stenen. De familie werd bij elkaar geroepen, nam met een trieste blik afscheid van het wa gentje en spoedde zich naar de bus halte. „Ik heb geen geld bij me", zei papa geschrokken. Maar zijn vrouw stel de hem gerust, zij had een goedge vulde portemonnee op zak. De kin deren gingen weer spelen. Toen de bus kwam, moest alles weer verza melen. De kinderen zochten plaatsen. Toen kwam mama er achter, dat zij ook geen geld bij zich had, Weer verzamelen, de bus uit, en te voet de lange weg naar Vlissingen Daar liepen ze dan. Moeizaam de va der en de moeder, dartelend de kin deren daar om heen. Het wagentje bleef eenzaam achter in de zon aan de voet van de Westkappelse dijk „Het was me het dagje wel", vond 'papa. men te maken van liet blijmoe dig gezang der vele vogeltjes, die in dit natuurreservaat, ver van de (door mensen) bewoon de wereld een rustig plekje heb ben gevonden. De muziekvereni ging „Semper Gaudéte" uit Clin- ge zorgt voor de muzikale om lijsting, klanken uit de mensen wereld, die aan het eenzame land van Saeftinge grenst. Het klankbeeld wordt op zaterdag 28 mei uitgezonden. LICHTPUNT Tijdens de duistere jaren van de Tweede Wereldoorlog verdween de verlichting van de wijzerplaat op de Axelse toren. Sedertdien heeft men in Axel 's avonds op eigen horloges, pendules, wekkers enz. moeten ver trouwen om te weten hoe laat het was. Binnenkort komt echter wijzi- fing in deze situatie. Het gemeente- estuur van Axel heeft besloten het duister, waarin de toren was gehuld, te verdrijven en inmiddels voteerde de raad reeds de gelden, die men voor een verlichting van de wijzer platen denkt nodig te hebben. Berging van in haven te Hansweert gezonken schip De berging van het wrak van de zon dag in de buitenhaven van Hansweert gezonken „Elodie" is opgedragen aan N.V. Van de Graaf en Mulder's Ber gingsbedrijf te Rotterdam. Materiaal voor de berging Is reeds onderweg. Wanneer het schip zal zijn gelicht, zal het op de scheepswerf te Hans weert worden gerepareerd. zal tegelijkertijd geschieden met de volkstelling, die eind mei gehouden wordt. Gezelligheid Tijdens een vergadering, waarin het toerisme in Zecuwsch-Vlaanderen aan de orde gesteld werd, is onder meer gesproken over de opvoering van de „gezelligheidsfactor" in be paalde gemeenten gedurende de avonduren, daar gedurende die pe riode de koopkracht zich naar België wendt. Men wil het de toeristen bijvoorbeeld in Oostburg van mid denstandszijde nu ook des avonds wat aangenamer maken. Thans begint ook het bezoek van de interdepartementale commissie voor het toerisme zijn vruchten af te wer pen. Van de 2/2 miljoen gulden, die op de begroting 1960 van economi sche zaken is uitgetrokken zullen de in aanmerking komende Zeeuwse ge meenten een belangrijk deel ontvan gen voor de verbetering van de toeristische accommodatie in al zijn geledingen. Volgens de heer Korstan- gls deze zaak, waaraan ook de P.P. in Zeeland belangrijke steun ver leende, begin juni „rond". Massaal exposeren Niet alleen in eigen provincie zal het Zeeuwse bedrijfsleven zich presente ren binnenkort tijdens de streek- expositie te Goes maar ook in Ant werpen. Het ligt namelijk in de be doeling dat het Zeeuwse bedrijfsleven massaal volgens de heer Korstan je moeten er minstens 60 a 70 bedrij ven aan meewerken in Antwerpen laat zien waartoe het in staat is en wat het te bieden heeft. Als tijdstip is het voorjaar van 1961 gekozen. De uitvoering van deze plannen zal geschieden door de beide Zeeuwse Kamers van Koophandel en de drie actie-comités van Zeeuwsch-VIaan- deren, de Bevelanden en Tholen, in nauwe samenwerking met het pro vinciaal bestuur van Zeeland. Het hoofd van de economische afdeling op de Nederlandse ambassade in België staat volledig achter de plannen. Men wil onder meer Zeeuwse produk- ten in belangrijke Antwerpse winkel straten tentoonstellen om te peilen elke interesse ervoor bestaat bij de Belgische consumenten. Voorts Is medewerking verzocht van het Zeeuwse bedrijfsleven voor een winkelweek te Brussel in E.E.G.-ver- band, die in september a.s. gehouden wordt. Hoewel medewerking in mas saal verband op zo korte termijn bij zonder moeilijk is, streeft de midden standsconsulent naar aanleiding van dit verzoek naar de oprichting van een Zeeuws instituut ter bevordering van de buitenlandse handel. Speciaal de kleinere bedrijven zouden hier met hun moeilijkheden terecht moeten kunnen. Samenwerking Over de organisatie van de midden stand kon de heer Korstanje meede len. dat steeds meer winkeliers zich aansluiten bij de landelijke bonden. Belangrijk achtte hij de economische samenwerking van de middenstands branches, onder andere het vormen van inkoopcombinaties (bijvoorbeeld voor bakkers)). Voor de opvoering van de produktiviteit is het econo misch instituut voor de middenstand thans bezig met het opstellen van omzetstatïstieken, waaraan 300 be drijven meewerken. Volgend jaar wil de de heer Korstanje pogen te komen tot het opmaken van kostenvergelij- kingen, die nog doeltreffender wer ken. Tenslotte hebben de problemen be treffende de ontvolking van het plat teland de volje aandacht. Zo is onder meer in Zaainslug een welvaartsco mité opgericht, dat zal uitzoeken wat gedaan moet worden om het verlies van de wegtrekkende consumenten te compenseren. In St.-Philipsland be staan er plannen om in het najaar consumentenavonden te houden. Een eerste vereiste om bet verlies zo ge ring mogelijk te houden is evenwel het verlenen van een goede service aan de consument. Dè Baastraktatie Uit de diepvries! panklaar! Heerlijke, malse poularde met veel prachtig blank vlees en maar weinig been. Een "Paas- traktatie voor een feestelijk-Iage prijs! Tast toe! Heerlijk malse Voor soep en ragout KIPPE-POULET 100 znm 46 NOG EEN VERSCHIL VAN MENING Melkhandelaar pleitte 3Vz uur In dc gemeente Oosterland is thans ook een verschil van mening ont staan tussen burgemeester S. W. A. Laurense en de woonruimte-ad viescommissie. Bij de toewijzing van een eenkamerwoning negeer de de burgemeester vorige week namelijk het eenstemmige advies van de vijf commissieleden, de he ren J. Hage, L. Klink, F, van der Have, F. Koster en Joh. J. de Bruine. Voor deze eenkamerwoning waren er twee gegadigden: de melkhande laar M. B. uit Oosterland en een zekere S. uit Dinteloord. Aan laatstgenoemde, die al meer dan een jaar op de wachtlijst stond, waren inmiddels reeds twee wo ningen aangeboden, maar in beide gevallen zond hij het gemeentebe stuur een negatief antwoord. Bij de behandeling van deze zaak overwogen de leden van de woon ruimte-adviescommissie onder meer, dat de heer B. in Oosterland woonachtig is. Zij adviseerden B. en W. in casu burgemeester Laurense dan ook de betrokken woning aan de melkhandelaar toe te wijzen. Burgemeester Laurense had evenwel een andere mening over deze zaak en besliste, dat de woning voor de heer S. uit Dinteloord bestemd zou zijn en van dit besluit werd deze Brabander op de hoogte ge steld. Uitvoerig heeft de nielkhandelaar daarna telefonisch met burge meester Laurense gesproken. Ver volgens heeft de heer B. in een drie en een half uur durend ge sprek in het gemeentehuis met burgemeester Laurense zijn belan gen nog weer eens bepleit. Burge meester Laurense zou tenslotte te gen de heer B. gezegd hebben: „Had ik dit alles geweten, dan was mijn beslissing misschien anders uitgevallen". Ook de woonruimte-adviescommissie legde zich niet voetstoots neer bij de beslissing van de burgemees ter en deze commissie nodigde de heer Laurense voor een vergade ring uit om zijn opvattingen hier over voor de vijf leden uiteen te zetten. Burgemeester Laurense deelde hen echter mee, dat hij hen van zijn beweegredenen wel schriftelijk op de hoogte zou stel len. Zaterdagavond is burgemeester Lau rense echter samen met melkhan- delaar B. naar Dinteloord gegaan om de heer S. te bewegen de wo ning weer af te staan. Dit mis lukte echter En inmiddels is de raad van Ooster land weer een keer tevergeefs bij een geweest. Met de drie punten tellende agenda van zaterdagmor gen als inzet, zijn de nog aange bleven S.G.P.-fractie en de raads leden, die hun ontslag hebben in gediend maandag wederom voor een vergadering in de middaguren bij elkaar geroepen. Een raadsbijeenkomst, die geen door gang kon vinden, omdat de burge meester, nadat de presentielijst was voorgelezen, weer moest con stateren: Heren, het voor deze vergadering vereiste quorum is niet aanwezig. Ik stel daarom voor, deze vergadering onmiddel lijk te sluiten en nogmaals een nieuwe bijeenkomst, te convoce ren". Waarop de belangstellenden binnen twee minuten weer builen stonden. De agenda vermeldde, zoals reeds be- bekend: notulen, onderzoek naar dc geloofsbrieven van het vierde nieuwe raadslid, dat zijn benoe ming aannam, de S.G.P.-er Joh. J. de Bruine en de vaststelling van de zesde en zevende wijziging van de gemeentebegroting 1958. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIM „OPOE" VEELE WORDT WOENSDAG 106 JAAR Mevr. Jacoba Veele, sedert 1911 M te Axel woonachtig, wordt woensdag 13 april a.s. 106 jaar. Mevr. Veele, in de volksmond f§ „Opoe Veele" geheten, werd te Goes geboren. Enkele jaren ge- f§ leden maakte zij nog haar da- li gelijkse wandeling door de stad, aan de arm van naar dochter. Thans, nu de last der jaren be- gint te drukken, beperkt zij haar wandelingen tot ae boven al woning in de Axelso Noord- Ei straat. Haar nog" steeds heldere 1= geest en haar slagvaardigheid =s bewijzen dat zij nog vol aan- jf dacht is voor hét dagelijks ge- beuren. Radio en krant nouden haar op de hoogte van het nieuws uit de wereld. Het zal 13 april, wanneer Zee- lands oudste inwoonster haar 106e verjaardag viert, ongetwij feld voor „Opoe Veele" een drukke dag worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinil Belgisch jachtje veilig in Breskense haven Het Belgische jachtje dat zondag middag bij Hoofdplaat met motor storing in moeilijkheden kwam, is omstreeks een uur in de nacht van zondag op maandag door de redding boot van Breskens, de „President Wierdsma", op sleeptouw genomen en veilig naar de Breskense haven ge bracht. De zes opvarenden hebben het bange avontuur ongedeerd kun nen beëindigen. Het jachtje, de „Pax" uit Antwer pen, kwam zondagmiddag in moei lijkheden toen de fok in de harde wind stukwaaide en men met motor storing te kampen kreeg. Eigenaar, de heer Bakkens uit Antwerpen, was met zijn zoon, benqvens een vrouw met drie kinderen op weg naar Zee- brugge. Omstreeks drie uur in de middag liep bet nlatboomjachtie vast. De „President Wierdsma" vertrok om streeks zeven uur in de avond naar Hoofdplaat. Eerst tegen één uur in de nacht kon worden vastgemaakt. De lage waterstand en de harde wind maakte het de reddingsboot onmo gelijk het jachtje eerder te benade ren. Geslaagd Op het te Breda gehouden examen voor maehineschrijven slaagden de dames C. J. de Kok en J. J. C. dc Koeyer uit Yerseke. KUNST Toneelgroep Puck ARBEIDERSKUNSTKRING TE GOES. De Arbeiderskunstkring Goes heeft het toneelseizoen besloten met het optreden van de toneelgroep Puck, die het toneelspel „Zeven tegen Nip pon" van Willis Hall op de planken bracht. Hoewel het stuk in Malakka speelt tijdens de Japanse opmars naar Sin gapore is het een typisch Engels stuk. Vijf soldaten, een korporaal en een sergeant zijn tijdens een verken- ningspatrouille vrijwel verdwaald en dan duikt plotseling een zwijgende Japanse soldaat op. Hij wordt gegrepen, maar wat moe ten ze met de man doen? Hem do den, omdat ze hem op hun terugtocht naar het kamp dwars door de vij andelijke linie niet kunnen meene men Het antwoord op deze vraag be weegt zich enige uren lang heen en weer in het niemandsland tussen ja en neen. Willis liet zijn soldaten komen uit verschillende streken van Engeland: een Londense (brutale) grappenma ker, een gemoedelijke man uit Car diff, een weinig snuggere man uit New Castle, een militaire-reglemen- tenkenner uit Schotland. Zulke typen spreken uiteraard meer tot de Engelse schouwburgbezoeker, dan tot het Nederlandse publiek, dat wel de verschillen kent tussen bij voorbeeld een Fries en een Limbur ger, een Amsterdammer en een Ha genaar, maar dat weinig weet van de lokale verschillen in Engeland. De vertaler van het stuk kon dit be zwaar uiteraard niet wegnemen. Wat hij wel aardig deed, dat was Nederlandse soldatentaal gebruiken in plaats van de Engelse kazerne- en kampuitdrukkingen. Het stuk op zichzelf was het aan kijken ongetwijfeld waard. Hoewel er hevig in gemoraliseerd wordt door soldaten, die de „vuurdoop" nog niet hebben ondergaan en die voor het eerst de oorlog als een „harde zaak" leren kennen, heeft de schrijver het stuk toch vol actie weten te houden, met allerlei verrassende wendingen. Ook werd de spanning regelmatig gebroken door forse humor. Na het noemen van deze goede kwaliteiten moet toch gezegd worden, dat het een vrij zwak stuk is gebleven, waarvan de toeschouwers geen diepe indruk mee naar huis nemen. De spelers van Puck hebben er aan gedaan wat ze konden en het resul taat was een volkomen aanvaardbare voorstelling. Piet Römer was voortreffelijk als de brutale Londense jongen, die tegen zijn zin in het leger terecht ls ge komen. Bob Verstraete typeerde markant een licht romantische en toch ook weer ijzerharde sergeant, die geassisteerd wérd door een nuch tere korporaal (Eric van der Donk). De soldaat eerste klasse Macleish (Wim van den Heuvel) kon zo uit een Schots regiment op het toneel zijn gezet. Het was een heel aanvaardbare voor stelling en wanneer we volstaan met het noemen van slechts enkele spe lers, dan is dat niet omdat de overi gen minder waren. Ze vormden teza men een goede troep en ze brachten een wat zwak stuk pittig op de plan ken! L. Opening veilinggebouwen te Bergen op Zoom Woensdag 20 april zullen de nieuwe veilinggebouwen aan de Moerstraat- sebaan te Bergen op Zoom officieel in gebruik worden genomen. Deze- officiële opening geschiedt om half twaalf 's morgens^ f AdvprfpvttP.) Als wassen niet meer helpt .7 VIJFENTWINTIGJARIG BESTAAN Groot aandeel in ontwikkeling fruitteelt De Vereniging van Tuinbouvwakon- derwijs in Zeeland en West-Brabant gaat morgen woensdag haar vijfentwintigjarig bestaan vieren met een besloten feestvergadcring in „de Prins van Oranje" te Goes. In verband met het komende jubileum werd maandagmiddag op het kantoor van de rijkstuinbouwconsulent te Goes een bijeenkomst gehouden met dc pers, waarin het een en ander werd verteld over de betekenis van deze vereniging en haar leden voor do ontwikkeling van de fruitteelt in Zeeland. De vereniging werd op 13 april 1935 opgericht, kort nadat de toenmalige rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, ir. A. W. v. d. Plassche, thans directeur-generaal voor de landbouw, uit Zeeland was vertrokken. In het begin van de der tiger jaren had de heer V. d. Plas sche een studiereis naar de Verenig de Staten gemaakt, waar hij tal van nieuwe ideeën over de fruitteelt op- Wagemans Van Tuinen NV Fobrikonte van Artifort rxubcfen en Epeda matrassen deed. Teneinde nieuwe methoden in gang te doen vinden in Zeeland wer den ook de tuinbouwvakonderwij- zers ingeschakeld, die enerzijds nauw waren en trouwens nog zijn betrokken bij de praktijk en ander zijds voortdurend contact hadden met de rijkstuinbouwconsulent. Op voorstel van ir. V. d. Plassche kwa men dc Zeeuwse cn Westbrabantse tuinbouwvakonderwijzers maande lijks bijeen. Na het vertrek van de heer V. tl. Plassche resulteerden dezo bijeen komsten in de oprichting van een vereniging. Aanvankelijk telde de vereniging nauwelijks twintig le den, maar in de loop der jaren zijn vele nieuwe tuinbouwvakon derwijzers 'ocgetreden. Momen teel heeft de vereniging ruim 80 leden, van wie er 25 a 30 geregeld voor de klas staan. Grote rol De tuinbouwvakonderwijzers hebben sedert de jaren twintig een belang rijke rol gespeeld in de ontwikke ling van de Zeeuwse fruitteelt. Hier over vertelden ons de voorzitter, de heer G. Toorenaar, de secretaris, de heer J. A. v. d. Guchte en de rijks tuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hen- nik, alsmede een der oprichters van de vereniging, de heer W. J. Ro bijn, Meer dan nu het geval ls, be wogen de tuinbouwvakonderwijzers in het verleden zich op het uitge strekte terrein van de voorlichting, want het rijkstuinbouwconsulent- schap had toen nog niet die omvang van nu. Vrijwel allo tuinbouwvakon- derwijzers staan temidden van de praktijk: de één werkt in een lei dinggevende functie op dc veiling, ander ls bedrijfsleider enz. In hun verschillende functies hebben zij veel voor de opkomst en de bloei van de fruitcultuur in Zeeland kunnen doen. Want ook hun theoretische scholing is naast de praktische zeer goed. Niet minder dan drie jaar duurt de cursus voor tuinbouwvakonderwij- zer. Eenmaal werkzaam in de prak tijk vormen zij de groep, die de voor lichtingsdienst dc gegevens ver schaft. De tuiubomwakonderwljzer is meer vakman dan onderwijzer, vertelde de voorzitter en dat is dan ook de re den, dat op bijeenkomsten vrijwel nooit over „school" wordt gepraat, maar de discussies gaan over tal van problemen in de fruitteelt. Zo ook weer woensdag, de dag van de jubileumviering! Rembrandi-tentoonstelling in Middelburg Dc vereniging „Kunstmuseum", te Middelburg zal van 14 mei tot 6 juni aanstaande een Rembrandttentoon- stelling organiseren. Het betreft hier een expositie van etsen en gravuren uit het bezit van het Rijksprentenka binet van Rembrandt en zijn tijdge noten. De tentoonstelling wordt gehou den in een tweetal lokalen van do Abdij. De ingang is op het kleine pleintje bij de Provinciale Bibliotheek (ingang Koorkerkhof). VANDAAG. Middelburg Electro: Op de drempel van het leven. 20 uur, 18 jaar. VUssingcn Luxor: De pantoffelheld, 20 uur, 14 jaar; Alhambra: Misdadige meisjes, 20 uur. 18 jaar. Goes Grand: The beat generation, 20 uur, 13 Jaar; Prins van Oranje: „Puck" met „Zeven tegen Nippon" voor Arbelderakunstkring, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2