PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Louw verwijt pers onware berichtgeving uit Zuid-Afrika BILT Verjongingskuur Vlissingse Gevangentoren AARTSBISSCHOP DR. DE BLANK KEERT ZICH OPNIEUW TEGEN APARTHEID DISCRIMINATIE VAN NEDERLANDSE SCHEEPVAART OPHEFFING PASSENCONTROLE AAN GRENZEN IN BENELUX 203e jaargang - no. 87 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. l of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zlerikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Canadese en Britse journalist in arrest Oe Zuïdafrikaanse minister van buitenlandse zaken, de heer Louw, heeft gisteren een persconferentie gehouden. Hij zei, dat er in Zuid-Afrika volledige persvrijheid heerste, maar hij kriti seerde „onware en verdraaide" berichten, die in de buitenlandse pers over zijn land verschenen. Zo had, naar hij zeide, de Cana dese journalist Norman Phillips een volkomen onwaar bericht naar zijn blad verzonden. Het bericht was opgehouden en Pliilips was voor ondervraging aangehouden. Hij zal worden vrijgelaten, als men met zijn ondervraging klaar is, op voorwaarde dat hij het land dadelijk verlaat. Inmiddels is ook een correspondent van het Britse blad „Daily Herald", mevrouw Myrna Blumberg, gearresteerd. Minister Louw verklaarde dat het gewraakte artikel van Phillips handelde over ongeregeldheden in Kaapstad. De journalist, die zijn inlichtingen uit de derde hand zou hebben gekregen, ver zond zijn telegram uit Durban, 900 mijl van Kaapstad. Een post beambte had het bericht van zodanige aard geacht, dat men be sloten had het naar de minister van justitie te zenden. Daarop was Phillips voor ondervraging aangehouden. Postcensuur De minister zei dat geen enkele post beambte instructie had gekregen om berichten te onderscheppen. „U kunt alle berichten sturen die U maar wenst en zoveel politieke commentaar als U wilt", zo voegde hij hieraan toe. Toen een correspondent vroeg of het mogelijk was. dat een postbeamb te het tot zijn plicht zou rekenen om persberichten ter kennis van de mi nister van justitie te brengen, ant woordde Louw: „Dat hangt van U af. Als U iets meldt wat niet onwaar is, behoeft U niet bang te zijn dat er iets gebeurt". Het kwam tot een verhit debat met een correspondent van een Brits blad die van oordeel was dat de negers in Zuid-Afrika met wreedheid er onder worden gehouden. Hij vroeg of de re gering cut de komende 40 jaar dacht te kunnen voortzetten, wanneer er dertig miljoen negers tegen slechts zes miljoen blanken zullen zijn. De minister antwoordde, dat wreed heid tegen de negers niet de politiek van de regering is, maar men kon zijns inziens „gangsters" niet met fluwelen handschoenen aanpakken". In dit verband zei hij dat een groot aantal leiders van de Afrikaanse con grespartijen communist was. In een vraaggesprek met vertegen woordigers van de Britse commer ciële televisie, dat vorige week werd opgenomen, had premier Verwoerd ook al verklaard, dat er achter de re cente onlusten „communistische agi tatie" was. In antwoord op vragen naar de achtergrond van de apartheidspo litiek verklaarde Verwoerd, dat, als de blanken zouden toestaan dat zich een deelgenootschap met de negers, in welke vorm dan ook, ontwikkelt, zij geleidelijk het land zouden verliezen waar zij zich zo veel jaar geleden hebben geves tigd. Hij zei. dat het alternatief van apartheid neerkwam op afstand doen van Zuid-Afrika door de blanke. De Zuïdafrikaanse radio-omroep heeft bekendgemaakt dat de Na tionale Partij in Kaapstad had besloten dat er geen waarnemend lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Zo ongeveer zal de gevangen- M toren in Vlissin gen er na de in- grijpende, restauratie uitzien, n De er dichtbij geplaatste bun- ker zal dan ook zijn verdwe- M nen, want inmiddels is al een aanvang gemaakt met het op- ruimen van deze bunker. premier zal zijn tijdens de periode van herstel van dr. Verwoerd. In een bekendmaking, die giste ren in Pretoria werd uitgegeven, werd gezegd dat de premier goed vooruit blijft gaan. „Natuurlijk is hij nog zwak en vermoeid, maar hij blijft vooruitgaan. De verzekering kan worden gegeven dat er geen'te ken van verlamming is en volgens de vooruitgang die hij tot nu toe ge maakt heeft, wordt niet verwacht dat verlamming zal optreden". Pratt, die de aanslag heeft gepleegd, zal voorlopig niet worden berecht. Hij wordt vastgehouden op grond van de noodbepalingen. Tegen apartheid De Anglicaanse aartsbisschop Kaapstad, dr. Joost de Blank 1 van heeft verklaard, dat de andere kerken niet langer met de Nederduitse gerefor meerde kerk in Zuid-Afrika dienen samen te werken als deze de apart heidspolitiek niet veroordeelt. De aartsbisschop doelde hier op de samenwerking in de Wereldraad van Kerken. De drie Nederduits gereformeerde en hervormde kerken in Zuid-Afrika tellen in totaal meer dan 1.300.000 leden, bijna 50 procent van de blanke bevolking. Er zijn in Zuid-Afrika minder dan 450.000 anglikanen. Hoofdcommissaris Staal kreeg eervol ontslag Bij koninklijk besluit is aan de heer H. M. C. A. Staal op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn func tie van hoofdcommissaris van de ge meentepolitie te Rotterdam met in gang van 1 december 1960 met dank betuiging voor de vele en goede diensten als zodanig bewezen. PREMIER DJOEANDA VERKLAARDE Zolang als Nieuw-Guinea niet is overgedragen De Indonesische premier, die het presidentschap gedurende president Soekarno's wereldreis waarneemt, heeft maandag ver klaard dat Indonesië zal voort gaan discriminatoire maatrege len toe te passen tegen de Ne derlandse scheepvaart, zolang voor de kwestie Nieuw-Guinea geen bevredigende oplossing is gevonden. Het woord voerend bij de instelling van dfe Indonesische raad voor zee transport zei dr. Djoeanda, dat een van ae voornaamste taken van deze raad de rol betreft, die schepen onder Nederlandse vlag spelen op het ge bied van import en export. Volgens premier Djoeanda kun nen de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland slechts nor maal worden bij de overdracht van Nedevlands-Nieuw-Guinea aan Indonesië. Indien dit gebeurt, zal de Indonesische regering geen enkele discriminatie meer toepas sen tegen de Nederlandse scheep vaart, zei hij. In een boodschap aan de nieuw inge stelde raad benadrukte de Indonesi sche premier de belangrijkheid van het scheepvaartverkeer tussen de In donesische eilanden en waarschuwt ervoor, dat indien dit niet soepel functioneert de afzonderlijke eilan den zich geïsoleerd zullen voelen en dat er politieke problemen zouden kunnen ontstaan. De raad wordt voorgezeten door de minister voor scheepvaartverbindin gen, Abdoel Moetalib. Als lid zijn enkele officieren van de strijdkrach ten opgenomen. Hamburgse douane werkt „volgens het boekje" In de haven van Hamburg is de dou ane gisteren begonnen „volgens het boekje" te werken, om op die manier blijk te geven van haar ontevreden heid over de salarissen. Onlangs is 4 pet salarisverhoging gegeven, maar de douaniers achten dit onvoldoende. De douaniers heb ben geen stakingsrecht en hun be sluit zich strikt aan de voorschriften te houden is een vorm van lijdelijk verzet, welke in de praktijk bijzon der vertragend werkt. Gisterochtend werd iedere auto in de tolvrije zone nauwkeurig geïnspècteerd. Normaal worden daar 500 600 auto's per uur afgewerkt, nu 50. Vernomen wordt dat de reders andere havens zullen gebruiken als de oude toestand niet snel wordt hersteld. Oproep tot opstand tegen Fidel Castro Een ondergrondse organisatie van vroegere volgelingen van de Cu baanse minister-president, Castro, hebben er bij het Cubaanse volk op aangedrongen de wapens op te ne men tegen de huidige regering om de democratie op Cuba te herstellen, aldus meldt de „New York Times" maandag. De organisatie, de „beweging voor revolutionair herstel", heett de des betreffende proclamatie een paar da gen geleden uitgegeven. In de op roep wordt het Cubaanse volk ervoor gewaarschuwd zich niet te laten ge bruiken door het internationale com munisme. Volgens het bericht in de „New York Times" wordt aangenomen dat deze beweging de belangrijkste is die zich sedert Castro het regime van Batista uit het zadel wierp, tegen het nieuwe bewind verzet. IN BRUSSEL CONVENTIE ONDERTEKEND Maatregel mogelijk op 1 juli van kracht De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg hebben maandag in Brussel een con ventie ondertekend, die een einde zal maken aan de controle van reispapie- ren aan de binnengrenzen van Bene lux. Do overeenkomst zal binnenkort aan do nationale parlementen van de drie landen worden voorgelegd. De ministers zullen verzoeken om een spoedige behandeling, waardoor het mogelijk zou worden nog voor het aanstaande toeristenseizoen op 1 juli de maatregel van kracht te doen worden. De drie landen zullen voorts gemeen schappelijk gaan optreden bij het verlenen van visa en bij de controle aan de buitengrenzen van de Bene lux. Volgens de door de ministers Luns, Wigny en Schaus getekende overeenkomst zal als regel een visum, verleend aan een vreemdeling, voor het gehele Benelux-gebied gelden. Met derde landen zullen gemeen schappelijke verdragen worden geslo ten voor de afschaffing van visa en paspoorten, zoals trouwens in het verleden al is gebeurd. De ondertekening van de conventie vond plaats tijdens een bijeenkomst van het ministerscomité van de Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse dou ane-unie in Brussel, die van Neder landse zijde behalve door minister Luns werd bijgewoond door de minis ters Marijnen en Beerman. Op deze vergadering is ook een ontwerp-con- ventie geparafeerd, waarin de voor waarden zijn vervat waaronder in de drie landen de nationale wetgeving ten aanzien van de vrijheid van bewe ging, het verblijf en de keuze van woonplaats op eikaars onderdanen zal worden toegepast. Beide overeen komsten zullen behalve aan de natio nale parlementen worden voorgelegd aan de raadgevende interparlemen taire Beneluxraad ter advies. De mi nisters van de drie landen besloten voorts: 1) Een systematisch onderzoek te doen instellen door de ministers van economische zaken en van fi nanciën van de drie landen naar de gevolgen, die conjunctuurpoli- tieke maatregelen van een der re geringen hebben voor de economie van ae partnerlanden. 2) Maatregelen te nemen die op kor te termijn een studie mogelijk moeten maken over de geleidelij ke opheffing van de kwantitatieve beperkingen voor het ongeregelde reizïgersvervoer langs de weg in de Benelux. 3) Een werkwijze vast te stellen voor het bereiken van een beter contact tussen de drie regeringen en de interparlementaire raadgevende Benelux. Cabaretier Toon Hermans is deze week goed begonnen: maandag heeft hij in 'alle vroegte op de Grote Markt te Haarlem een dikke ankerketting doorgezaagd om zo een actie voor het „Anker"-clubhuiswerk te openen. Drie brandweerlieden kwamen om bij brand in Diisseldorf Bij een brand in een papierfabriek in het centrum van de Duitse stad Diisseldorf zijn drie brandweerlieden tijdens het blussingswerk om het le ven gekomen. De brand, waarvoor groot alarm was gegeven, woedde meer dan zes uur alvorens hij onder controle was. Het gebouw werd vrijwel geheel ver woest. De schade bedraagt meer dan drie en een half miljoen gulden. „Bomvrije" wordt drie meter hoger DE VLISSINGSE GEVANGENTO REN staat een rigoureuze verjon gingskuur te wachten.... Op het ogenblik nog wordt dit aftandse bouwwerk in zijn ouderdom ge schraagd door zware ijzeren banden, die als een korset de muur voor uitzakken behoeden! Maar wellicht nog dit jaar zal de gevangentoren weer even krachtig en jeugdig zijn als in het begin van de zestiende eeuw.... Architect M. J. J. van Beve- ren uit Middelburg heeft namelijk het restauratieplan zover gereed, dat binnenkort de aanbesteding gehou den kan worden. Dat het inderdaad een rigoureuze verjongingskuur wordt, mag ook blijken uit het imponerende bedrag, dat nodig is voor deze restauratie: bijna 300.000 gulden. De Vlissingse raad verleende vorig jaar augustus dit grote krediet met een overweldi gende meerderheid: 17 stemmen voor en 2 tegen. „Want", zo vertolk te de heer H. B. J. Knoop toen de mening van de raad, „de Vlissingse boulevard is ondenkbaar zonder het karakteristieke beeld van de gevan- gentoren". Nog markanter Na deze ingrijpende restauratie zal de „bomvrije" zoals de toren in de Vlissingse volksmond heet er heel wat anders uitzien dan thans. Want nu staat de gevangentoren nog ongeveer twee en een halve meter weggezonken in de Vlissingse boule vard. De restauratie houdt echter onder meer in, dat de toren niet in, maar Restauratie zal bijna 300.000 gulden kosten óp de boulevard wordt geplaatst. Het gevolg is. dat de toren niet minder dan drie meter hoger boven de bou levard zal uitrijzen, zodat de „bom vrije" een nog markanter punt wordt in net boulevard-beeld.... Vanzelfsprekend zal men deze ver hoging niet teweegbrengen door dc zware toren met zijn twee en een halve meter dikke muren op te vijze len. Neen, architect Van Beveren koos een even simpele als doeltref fende oplossing. Boven op de toren wordt een stuk van drie meter bij gebouwd en alle openingen (raam pjes, schietgaten en een deur) wor den hoger in de muur aangebracht. Het gedeelte beneden het rijdek wordt in het boulevardlichaam weg gewerkt. Al dat werk is uiteraard sneller ge zegd dan gedaanZo verwacht architect Van Beveren, dat de twee en een halve meter dikke muren zo wel aan de binnenzijde als aan de buitenzijde tenminste een halve me ter weggebroken moeten worden! Bovendien moeten ook de zware ge welven (onder meer die waarmee op last van Napoleon de toren „bom vrij" werd gemaakt) „meerijzen"... Torentje op toren In vroeger eeuwen maakte de gevan- toren deel uit van de Westpoort: het bouwwerk was toen de zwaarste, aan de zeezijde gelegen toren van deze poort. En natuurlijk stond er op die toren toen een dak. een spits dak. Dat spitse dak komt weliswaar niet terug, maar om tóch een speels sil houet te geven aan de vrij plompe toren, ontwierp de heer Van Beveren een klein, spits traptorentje. Een to rentje dus op een toren Sinds 1894, toen restauratie-pionier J. A. Frederiks de „bomvrije res taureerde tot museum heeft deze geen vernieuwing meer ondergaan. Deze Frederiks ontwierp overigens afwijkende kantelen en nu zullen dan ook deze kantelen bij de restauratie worden aangepast. De gevangentoren krijgt een hoogte van 16 meter tot aan de kantelen en van 22.50 meter tot aan de torenspits. Opnieuw krijgt de „bomvrije" een ruimte op de begane grond en op de In Antwerpen is zondag een protestmars gehouden door een grote groep jongeren, welke M gericht teas tegen het voort- zetten van de proeven met kernwapens. In de stoet 1 eer- m den vele borden en spandoeken n meegedragen. lllllilllllllllllllllllllll Uitspraak ambtenarengerecht Besluit minister van defensie nietig verklaard (Van onze Haagse redactie). Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft maandag het besluit van de minister van defensie waarbij de reserve le luitenant der artillerie J. B. Al werd geplaatst bij de mobiele colonnes nietig verklaard. Het ambtenarengerecht is dus van mening, dat de beslissing van de mi nister niet juist is geweest en tevens dat de belangen (bevordering ojb.) van de reserve-officier der artillerie door plaatsing bij de non-combat- tante mobiele colonnes worden ge schaad. Wanneer de minister van defensie te gen dit besluit niet in beroep gaat bij de centrale raad van beroep in Utrecht en het ligt voor de hand dat de minister dit wel zal doen dan betekent dit dat in feite een overplaatsing van een reserve-offi cier van zijn organieke wapen naar de mobiele colonnes met ingang van maandag onmogelijk is geworden. Het besluit kan ook betekenen, dat het korps mobiele colonnes wordt aangetast. Immers ook zij, die niet met overtuiging „colonneman" zijn zullen trachten weer overplaatsing te krijgen. Van zeer velen is bekend dat zij hebben zitten wachten op de uitspraak van het ambtenarenge recht in de „zaak" Al" en dat zij, nu de uitspraak bekend is en het beroep van de heer AI ontvankelijk is ver klaard, terugplaatsing naar hun ei gen wapen of dienstvak aan de mi nister zullen verzoeken, verwijzend naar de uitspraak van het ambtena rengerecht. Boodschap van prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft, aldus meldt de rijksvoorlichtingsdienst de volgende boodschap uitgegeven: „In de overtuiging dat Christus dit van ons vraagt en in aansluiting aan de jongste getuigenissen van de Neder landse Kerken en die van hen, die over onze grenzen in dezelfde geest gesproken hebben, doe Ik een beroep op net geweten der wereld, dat zich zo krachtig heeft laten gelden, om tot een levende werkelijkheid te ma ken wat de Kerken hebben verkon digd ten aanzien van de gelijkheid voor Christus van alle rassen en men sen, te beginnen bij de heel eenvou dige dingen van het dagelijkse leven, die binnen het bereik van iedereen liggen. eerste verdieping. Deze ruimten heb ben een middellijn van 7.80 meter. De bestemming van de gevangento ren, die in 1914 zelfs station voor draadloze telegrafie werd, is overi gens nog niet bekend. Door de kleine schietgaten stroomt het licht zeker niet overdadig naar binnen en dat maakt de ruimte weinig geschikt voor expositieruimte. VERWACHT. Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Iets hogere mïd- dagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAK 13 april Zon op 5.49 onder 19.34 Maan op 21.46 onder 6.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1