Nederlandse ingenieurs verbeteren luchtkussenvaartuig EINDE VAN REGERING BIJ AMENDERING TOTO-ONTWERP VERDWENEN KASSIER UIT TIETJERK KWAM TERUG MINISTERS BEREIDEN IN WASHINGTON T0P-0VERLEG VOOR MAANDAG 11 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l ZELFDE RESULTAAT MET KWART VAN ENERGIE Waterscherm in plaats van luchtscherm De energie, benodigd om zogenaamde „luchtkussenschepen", zoals bijvoor beeld de Britse „Hovercraft" van het water te doen opstijgen kan worden gereduceerd tot een derde een vier de van de energie welke hiervoor thans nodig is, althans voorzover uitsluitend boven water wordt ge varen of gezweefd, zo men wil. Tot deze conclusie zijn de Delftse ingenieurs E. J. Dielü en P. van Sta veren gekomen'. De heer Van Stave ren meent zelfs dat een veerpont, gebouwd volgens het principe van een bak met dubbele bodem waarop een motor is gemonteerd die voor het luchtkussen en een watergordijn zorgt, en die geen behoefte heeft aan snelheden boven de veertig kilo meter per uur, zijn diensten zou kun nen beuijzen, bijvoorbeeld op de Schelde. Diepgang speelt hierbij geen rol, zodat men over alle zand banken zou kunnen heenvaren. De Delftse ingenieurs hebben zich tijdens hun werkzaamheden aan het laboratorium voor verbran dingsmotoren aan de Delftse T.H. zij zijn thans verbonden aan het T.N.O. instittuut voor werk tuigkundige constructies bezig gehouden met de proeven welke hebben geleid tot een mogelijke verbetering van luchtkussenvaar tuigen. De verbetering bestaat hier in dat het luchtkussen wordt afgesloten en wordt vervangen door een waterscherm. Het lucht kussen moet men zich voorstel len als een omgekeerde schaal, waarin een overdruk heerst die deze schaal opheft. Nu zijn er twee constructies moge lijk. Bij het „schaalvoet"-principe tracht men de spleet tussen het voertuig, en de grond zo klein mo gelijk te houden, doch er is veel energie voor nodig om het luchtkus sen in stand te houden. Curtis- Wright, die het principe toepast, heeft het onder meer gezocht in een soepel rubber-gordijn dat het lucht kussen afsluit. Bij de Hovercraft past men een ander principe toe, na melijk de afsluiting van het lucht kussen door een luchtgordijn. De heren Dïehl en Van Staveren heb ben nu, onder gebruikmaking van de schaalvoet, een afscherming van water toegepast. De motor die voor de vorming van het luchtkussen zorgt, pompt tevens water op en spuit dit door een rond de voet lo pende spleet naar beneden. Dit wa terscherm vormt een veel effectiever afsluiting dan een luthtscherm. Dit blijkt duidelijk uit de volgende cij fers. Voor het opheffen van een vliegtuig is ongeveer 2000 pk per ton nodig, bij de luchtschermvoet is tot 80 pk per ton nodig. Maakt men gebruik van een watërscherm- voet, dan kan men met een vermogen van minder dan 20 pk per ton wor den volstaan. De heren Diehl en Van Staveren hebben een klein model ontwikkeld waarmee zij aantonen dat hun principe gezond is. De heer Van Staveren deelde mede dat er plannen zouden bestaan voor de praktische toepassing van het principe. Het zou, wanneer daarvoor geïnteresseerden te vinden zijn, goed mogelijk zijn om op eenvoudi ge wijze een Juchtkussenvaartuig te vervaardigen, ter grootte bijvoor beeld van een jacht of een veer pont. De op deze bak gemonteerde motor zou voor het luchtkussen en het watergordijn moeten zorgen. Het voor hét gordijn benodigde water zal aan de onderzijde iets naar binnen moeten worden gespoten en wordt Advertentie Schoonheid uit Zwitser knd hamol creme is zoals een creme moet zijn! Mannetje aan mannetje stonden zon dagmorgen de leden van de Vlissing- se Hcngelaarsvereniging aan de Bou- levard te Vlissingcn. Ongeveer zes tig vissers hadden daar namelijk een spierinkje uitgeworpen" tijdens de clubwedstrijd die de hengelvei-eni- ging daar hield. (Foto P.Z.C. door een buis van zeer geringe diep gang opgepompt. Heeft men geen behoefte aan grote snelheden, dan kan deze buis tevens voor de voort stuwing zorgen. Bij het gebruik van twee buizen is zelfs het probleem van de besturing opgelost. Dit type veerboten zou volgens de heer Sta- verman bij uitstek geschikt zijn voor het bevaren van de Zeeuwse stromen en Surinaamse rivieren. Ir. Van Staveren speelt ook nog met de gedachte van een op de ge wone weg bruikbaar luchtkussen voertuig. De air-car van Curtis Wright heeft geen enkel contact met de bodem. Vanwege de moei lijkheden bij besturing vernacht de heer Van Staveren geen om vangrijke toepassing van een voertuig in deze vorm, daar het zich niet licht zal laten inpas sen in het verkeer. Zijn gedachten gaan uit naar een chassis op vier wielen, met daartus sen, elastisch opgehangen, een luchtvoertuig. 'De wielen zouden dit voertuig op de weg houden en kun nen doen afremmen, terwijl niette min de grote voordelen van het luchtkussenvoertuig, zoals onder meer het grote comfort van afwezig heid van contact met de weg. ge handhaafd zouden kunnen worden. JAARVERGADERING V.V.D. Bereid tot offers voor defensie Nieuw-Guinea Op vragen over het beleid der libe rale Kamerfracties tijdens de jaar vergadering van de V.V.D. in Hilver sum, antwoordden mr. H. van Kiel (le Kamer) en mevrouw H. van So merenDowner, mr. Berkhouwer, mr. Geertsema en prof. Oud (Twee de Kamer). Mr. Van Riel gaf zijn visie op de vraagstukken rond Nieuw-Guinea. Naar zijn mening kan dit gebied op grond van onze beloften aan de pa- poea's niet worden overgedragen aan een ander land. Hij wees erop dat het Nederlandse beleid rond dit gebiedsdeel in verlo pen jaren niet in alle opzichten een verstandsbeleid, doch veeleer een emotioneel beleid is geweest. Wij moeten daarvan thans de consequen ties dragen en bereid zijn daarvoor offers te brengen binnen de grenzen van verantwoordelijkheid en moge lijkheid. „Er is geen vrije beslissing meer mogelijk", zo verklaarde mr. Van Riel onder Ovationeel applaus van de ongeveer 600 partijafgevaardigden. „Wij behoren terzake achter de rege ring te staan". Mr. Van Riel zeide voorts, dat Indo nesië militair constant sterker wordt door hulp uit het oostelijk blok. In een conflictsituatie zullen de Afro- Aziatische landen achter Indonesië staan. Een oorlog is voor ons onbe taalbaar De voorbereiding van de fensie reikt tot de uiterste grens van onze draagkracht. In zeer voorzichtige termen duidde mr. Van Riel erop, dat de Verenigde Staten en Engeland een aanval op Nieuw-Guinea zeer onwelkom zal zijn. Wij zouden bij een gewapend conflict wellicht op militaire hulp in een of andere vorm kunnen rekenen. Daardoor is naar zijn mening rond Nieuw-Guinea een soort Navo-sï- tuatie ontstaan, die Indonesië niet bepaald animeert. Mr. Berkhouwer verklaarde zich op nieuw tegenstander van een gelimi teerde toto. Het sportinitiatief dient naar zijn mening gehonoreerd en ge legaliseerd te worden. Aan een maximum inzet van 2.per week zijn mening niet ten onder gaan. Tachtig procent van ons volk ziet de toto niet als zondig. Mr. Geertsema verklaarde hierna, dat zijns inziens de K.N.V.B.-toto geen monopolie be hoeft te krijgen. Naar zijn smaak behoort ook de Caritaspool gelega liseerd te worden. Prol'. Oud zeide nog, dat thans In de regering wordt, samengewerkt op ba sis van een aanvaard sociaal, econo misch en financieel beleid. Hij zou het bijzonder betreuren, indien bij amendering van het toto-ontwerp en kele ministers hun portefeuille zou den neerleggen. Dit zou het einde A an de regering betekenen. Hij wees er daarbij op, dat de toto kwestie feitelijk buiten de grondslag van de samenwerking staat. Als op lossing voor deze moeilijkheid, zo herhaalde prof. Oud zijn reeds geuite advies, dat het beter zou zijn indien de regering zich bij voorbaat bereid zou verklaren om zich bij enige uit spraak van de Kamer neer te leg gen. Mevrouw van Someren verdedigde een algemene commerciële televisie, waarvan de exploitatie zou overeen moeten komen met de exploitatie- methoden van dagbladen ten aanzien van de redactionele onafhankelijk' heid van adverteerders. Morgen weet U méér! Verklaringen voor Ver. Naties „Politie schoot op vluchtende mensen" De Verenigde Naties zullen kennis kunnen nemen van onder ede afge legde verklaringen van achttien Zuidafrikaanse negers, die gewond werden bij de schietpartij in Sharp- ville. De Anglikaanse bisschop van Johan nesburg, Ambrose Reeves nam de verklaringen mee op zijn vlucht naar Swaziland, vanwaar hij ze door stuurde aan Allard K Lowenstein, die de inheemse bevolking van Zuid- v/est-Afrika in de Uno-commissie voor de trustgebieden vertegenwoor digt als rechtskundig adviseur. In een begeleidende brief deelde de bis schop mee, dat de verklaringen wa ren opgenomen door plaatselijke ad vocaten. Het belangrijkste punt van de verklaringen is. dat de schietpar tij niet werd uitgelokt door geweld dadigheid van de massa's en dat de politie schoot op vluchtende mensen, onder wie vrouwen en kinderen. Beslag gelegd op Waarheid-girorekeningen Dezer dagen is conservatoir beslag gelegd op de girorekeningen van liet dagblad „De Waarheid". Deze giro rekeningen hadden een saldo van ruiin 13.000 golden. Mr. Th. Ph. van Raalte te Amsterdam had de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. II. W. H. Stheeman, hiertoe ver lof gevraagd namens het dagelijks bestuur van de Eenheids Vakcentrale (E.V.C.). De heer Van Raalte deelde ons me de, dat de E.V.C. de Waarheid in 1951 een bedrag van 32.000 gulden heeft geleend, waarvoor het dagblad een papiervoorraad zou aanleggen en in stand houden ter verzekering van de uitgave van de E.V.C.-periodieken. Dit is volgens de E.V.C. niet ge beurd. De E.V.C. meent nu dat De Waarheid haar 32.500 gulden schul dig is. Mr. Van Raalte zei dat hij in maart 1959 De Waarheid heeft verzocht deze zaak in der minne te ï-egelen. De Waarheid zou hierop niet hebben gereageerd, hoewel de E.V.C. een schuldbekentenis uit april 1951 bezit. Kamerlid Biewenga wordt voorzitter Landbouwschap (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de heer A. W. Biewenga, A.R.-lid van de Tweede Kamer benoemd worden tot voorzit ter van het Landbouwschap als op volger van de heer H. D. Louwes, die de wens te kennen heeft gegeven per 1 mei als zodanig af te treden. De verkiezing van de heer Biewenga zal geschieden in een bestuursvergade ring van het Landbouwschap, die be gin volgende maand waarschijnlijk op 3 mei wordt gehouden. De heer Biewenga, die deze maand 57 jaar wordt, is landbouwer te Garsthuizen in de provincie Gronin gen. Hij was lid van de Eerste Ka mer van 1946 tot 1948. Sedert 1948 is hij lid van de Tweede Kamer. Van 1954 tot 1958 was de heer Biewenga ook lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. Voorts is hij lid van de Zuiderzeeraad en voorzitter van het bedrijfspensioenfonds en vakantie fonds voor de landbouw. Tijdens de eerste, mislukte poging van prof. De Quay vorig jaar een kabinet samen te stellen, wérd dè heer Biewenga aangezocht voor minister van land bouw en visserij. TELEFOONTJE UIT AMSTERDAM Onderzoek wijst in richting van onregelmatigheden (van onze correspondent) De 60-jarige kassier van de coöpe ratieve boerenleenbank te Tietjerk, de heer P. N. J., die dinsdagmiddag een bestuursvergadering ontliep, om dat hij verantwoording moest af leggen voor zijn administratief be heer, en sindsdien spoorloos was, is terecht. Hij heeft zich vrijdagmorgen in alle vroegte telefonisch in verbin ding gesteld met zijn familie in Tie- tjrek en is in de loop van de dag naar de Borniakliniek in Leeuwarden overgebracht. De heer J. telefoneerde uit Amster dam, waar hij sedert zijn verdwij ning verbleef. Tijdens het gesprek verzocht de heer J. aan zijn zoon om hem per auto te willen terughalen. Dit is in de loop van de morgen ge beurd. De heer J. is kort na aan komst in Friesland op eigen verzoek opgenomen in de Borniakliniek in Leeuwarden. Hij verkeerde in over spannen toestand. Ondertussen wordt het controle onderzoek van de administratie van de bank met kracht voort gezet. Met dit onderzoek zijn be last de kassier van de Coöpera tieve Boerenleenbank te Wartena, de heer J. Visser en de heer W. Wissema, inspecteur van de Cen trale Raiffeisenbank te Leeuwar den. Tijdens het vrijdag gehouden onderzoek kwam men opnieuw voor raadsels te staan, waarvoor geen verklaring kon worden ge geven. Op groucl van de resultaten van het Op woensdag 20 cn donderdag 21 april zal de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, in sa menwerking met de Marine Lucht vaartdienst van de Koninklijke Luchtmacht een tweetal jeugd-lucht- vaartdagen organiseren op het Ma rinevliegkamp Valkenburg. OOK SPAAK ZAL ER ZIJN Woensdag diner met minister Herter I)e ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland komen deze week in Washington bijeen om do topconferentie met de Sowjet- ünie die op 16 mei in Parijs begint, voor te bereiden. Volgens het program dat het mini sterie van buitenlandse zaken zater dag in Washington heeft gepubli ceerd, zullen de vier ministers woens dagochtend de kwestie-Duitsland, waarbij inbegrepen de Berlijnse kwestie, bespreken. Woensdagmiddag voegen de ministers van buitenland se zaken van Canada en Italië zich bij hen voor een bespreking over de ontwapening. Met uitzondering van de Westduitse minister vertegenwoordigen zij dan de vijf westelijke landen naar de ont wapeningsconferentie in Genève. Donderdagochtend zetten de Ameri kaanse, Britse, Franse en Westduit se minister de besprekingen over Duitsland en Berlijn voort en don derdagmiddag zullen zij, met de se cretaris-generaal van de Navo, Paul- Henri Spaak, een beschouwing wij den aan de betrekkingen tussen Oost en West. Voor woensdagavond staat voorts nog een diner met minister Herter in Blair House, waar, de gasten yan de Amerkaanse president gewoonlijk logeren, op het program. Donderdag worden de ministers en Spaak ont vangen door vice-president Nixon. Staking Amerikaanse filmindustrie geëindigd De staking van acteurs in de Ameri kaanse filmindustrie die gericht was tegen de grote studio's van Holly wood, is vrijdag na een maand ge ëindigd. De producenten hebben zich bereid verklaard in tien jaar een totaalbe drag van 8,5 miljoen gulden in het pensioenfonds van de artiesten te storten als compensatie voor de op brengst van films die aan de televi sie zijn verkocht. De acteurs hadden een contante betaling uit de op brengst geëist. Ook hebben de pro ducenten zich verplicht een fonds voor medische doeleinden te vormen. Door de staking zijn op één na alle grote studio's in Hollywood een maand lang gesloten geweest. De stu dio die bleef werken, Universal-in ternational, had tevoren al een nieuw contract op de voorwaarden yan de acteurs gesloten, onderzoek bestaat het vermoeden, dat de heer J. fraude heeft gepleegd door het vervalsen van handtekeningen. Hoewel er voor dit vermoeden ver schillende aanwijzingen zijn, zal pas uit het nader onderzoek en het ver hoor van de kassier kunnen blijken, of deze inderdaad heeft geknoeid. De mogelijkheid dat de heer J. een volledige opklaring zal kunnen ge ven, wordt in justitionele kringen niet groot geacht. Noorse en Zweedse koning niet bij huwelijk van Margaret Dr. Roger William Gillïatt zal bruidsjonker zijn bij het huwelijk van prinses Margaret en Antony ArmstrongJones, aldus is offi cieel bekendgemaakt. Hij is de enige zoon van wijlen sir William Gilliatt, die lijfarts van de konin gin is geweest. De 37-jarge Gil- Tatt is een vrined van Armstrong- Jones en is pas kort geleden aan prinses Margaret voorgesteld. Het Noorse hof heeft bevestigd" dat koning Olaf V een uitnodiging voor bijwoning van het huwelijk van prinses Margaret heeft afge wezen. In de officiële verklaring wordt gezegd dat de koning de uitnodiging niet kon aanvaarden, omdat hij al had toegezegd deel te nemen aan de- viering van het 200-jarig bestaan van de Noorse koninklijke academie van weten schappen te Drontheim. Er was geen commentaar te ver krijgen op de berichten in de Lon- dense pers dat de Noorse konink lijke familie het huwelijk van prinses Margaret boycot omdat, naar wordt beweerd, prinses Alexandra van Kent. een aanzoek van Drins Harald heeft afgewezen. Volgens hofkringen te Stockholm is het ook „hoogst onwaarschijnlijk" dat de Zweedse koninklijke fami lie vertegenwoordigd zal zijn bij het huwelijk van prinses Marga ret. Op 5 mei begint het bezoek van de sjah van Iran en koningin Farah aan Zweden, zodat koning Gustaaf Adolf en koningin Louise in elk geval niet naar Londen kunnen. Maar ook andere leden van de ko ninklijke familie zullen niet aan wezig zijn bij de plechtigheden in de abdij van Westminster. Overigens, zo werd officieel mee gedeeld, heeft de Zweedse ko ninklijke familie geen officiële uitnodiging ontvangen^ Geen liberale vakorganisatie De vaste commissie voor werkne- mersbelangen van de V.V.D. is tot de slotsom gekomen, dat oprichting van een liberale vakorganisatie niet ge wenst is. Dit maakte de voorzitter van de commissie, de heer J. C. Cor- ver, tijdens deze algemene vergade- ver, tijdens de algemene vergadering van de V.V.D. in Hilversum. De commissie acht elke binding tus sen een belangengroepering en dus ook van een werknemersorgani satie en een politieke partij onge wenst. De commissie zou het zeer toejuichen aldus de heer Corver. wanneer voor diegenen, die nog niet of slechts in categoraal verband georganiseerd zijn, een algemene organisatie tot stand zou komen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7