Solistenconcours in Kruiningen De avonturen van Stikkeltje en Bruunke JAZZ- EN DANSFESTIVAL IN MIDDELBURG GROOT SUCCES MATROOS BIJ STOEIPARTIJ MET DOLKMES GEWONE DE HEER F. DAMEN 50 JAAR BIJ VITRITE TE MIDDELBURG Zeeuwse Rode Kruis haalde 50.000 op voor Tuindorp Oostzaan MAANDAG 11 APRIL 1960 PROVINCIALh b: b; I' IV S ft O II K A N 7 t „ZANG VEREDELT" ORGANISEERDE Mej. Kousemaker (Goes) won beker In de grote zaal van „Ons Dorps huis" te Kruiningen hield de Zeeuw se zangersbond „Zang veredelt" za terdagmiddag voor de 5e maal een solistenconcours. Het Jurylid, de heer Alex Sehellevis uit Apeldoorn, verklaarde steeds met fdezier naar dit concours te komen uisteren. De prestaties van de Zeeuwse solisten staan op een zeer goed peil en het deed hem veel ge noegen weer enkele nieuwe gezichten onder de deelnemers to kunnen ont waren. Natuurlijk had hij ook wel enige kritiek, doch over het al; meen was hij uitermate over de geleverde prestaties. Burgemeester A. Schipper uit Krui ningen maakte tenslotte de prijzen bekend. De eerste prijs met lof met medaille en beker ging naar mej. C. B. Kousemaker uit Goes. Zij behaal de 95 punten. De uitslagen waren als volgt DERDE AFDELING Solo van de heer G. Stobbelaar, „Ex celsior", Yerseke, 80 punten, le prijs. Duo van de dames Corry en Tanny de Kraker, Ned. Herv. Kerkkoor, Axel, 80 punten, le prijs. Dubbel duo van de dames van de Berge-Lindhout, Riedijk-Bos, Kaas hoek-van Zetten en van Dijke-Bos, „V.Z.O.S." te St.-Maartensdijk, 75 punten, 2e prijs. Solo van mevr. M. Nijssen-Ridder- hof, „Excelsior", Yerseke, 77 punten, 2e prijs. Solo van de heer E. J. C. Sinke, Goes, 74 punten, 2e prijs. TWEEDE AFDELING Dubbel duo van de dames H. Carels, S. de Rijke-Melse, M. v. d. Does-Hey- stek en A. Zuidweg-Markusse, „Ons Genoegen", Heinkenszand, 87 punten, le prijs. Solo van mej. H. Cock, „Crescendo", Kruiningen, 81 punten, le prijs. Solo van de heer J. F. van Es, „Ex celsior", Yerseke, 76 punten, 2e prijs. Dubbel trio van de dames A. J. de Looff-Boot, I. Zandee, C. Karelse- Broekhoven, S. Wolse, C. Verhulst- Koster en S. de Kramer-de Looff, „Zang Veredelt", Kortgene, 79 pun ten, 2e prijs. EERSTE AFDELING Solo van de heer J. Roose, Goes, 80 punten, le prijs. Duo v van mevr. T. E. Jopse-Melse en de heer M. J. van den Berge „Cres cendo", Kruiningen, 89 punten, le 5 met wisselbeker, i van de heer Iz. Rledijk, „V.Z. Zeeuwse Coöp. Vrouwenbond hield jaarvergadering Bijeenkomst in Middelburg Het gewest Zeeland van de Coöpe ratieve Vrouwenbond heeft in „De Gouden Poorte" te Middelburg zijn jaarvergadering gehouden, waar on- der meer het studierapport van de commissie ten behoeve van de lan delijke bond ter sprake is gekomen. Hierover heeft het hoofdbestuurslid, mej. E. Tascallo een inleiding gehou den. Zij gaf de Zeeuwse leden onder meer een overzicht van het werk, dat de commissie, die werd ingesteld na een tijdens de vorige algemene jaar vergadering genomen initiatief, heeft verricht. Onderzocht werd namelijk of de zich in vele opzichten gewij zigde situatie van het maatschappe lijk leven een weerslag heeft gehad op de Coöperatieve Vrouwenbond. Bovendien of de structuurwijziging ook veranderingen binnen het kader van de coöperatieve vrouwenbond heeft meegebracht. Nadat de presidente van de gewes telijke afdeling, mevr. L. Broekema- Snijders uit Zierikzee de vergadering met een woord van welkom had ge opend, werden de jaarverslagen uit gebracht. In de plaats van mevrouw Van der Made uit Vlissingen werd tot bestuurslid gekozen mevrouw J. v. d. Doe-Smalheer uit Zierikzee. Opening kleuterschool Goes De drieklassige nieuwe openbare kleuterschool aan de M. A. de Ruy- terlaan te Goes zal aanstaande woensdagmiddag om 4 uur officieel worden geopend. De openingsplech tigheid wordt verricht door burge meester H. K. Michaëlis van Goes. Om kwart voor drie zullen de kleu ters, feestelijk aangekleed, van de openbare lagere V. d. Veenschool ko men en in de nieuwe school plaats nemen, 's Avonds tussen 7 en 9 uur kan do school worden bezichtigd door belangstellenden. Examen Op het laatst te Scheveningen gehou den examen slaagde de heer W J Pe tiet te Middelburg voor het Patroons diploma motorrijwielen, uitgaande van de stichting V.A-M. en B.O VA.G. Mej. Krijger aan kleuterschool te Bergen op Zoom benoemd Mej. L. J. Krijger uit Rilland-Bath, thans hoofdleidster te Dubbeldam, is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot hoofdleidster van rle Nutsldeuter- school te Bergen jp Zoom. Rund stierf aan spuitvergif De veehandelaar H. Colsen te Sluis kil kwam dezer dagen tot de ontdek king dat één van zijn runderen, die hij op de Kerkstraatdijk heeft lopen, was gestorven. Hij bracht al zijn dieren direct naar een ander weiland over en liet de recherche een onder zoek instellen. Daarbij bleek, dat het dier gestorven was aan °.en zwaar spuitvergif. O.S.", St.-Maartensdijk, 80 punten, le ijs. ilo van de heer J. P. Uiterhoeve, Lewedorp, 85 punten, le prijs. Kwartet van de dames H. Risseeuw- Verdouw en C. J. Smies-de Visser en de heren A. v. Drongelen en P. Ver ijzer, „Ned. Herv. Kerkkoor", Axel, 880 punten, le prijs. Solo van de heer P. A. F. Burgs, Goes, 59 punten. Gem. dubbel kwartet bestaande uit de dames M. Bauer-Maas, J. Nieu- wenhuzie-Roelands, M. Krombeen- Ijper en A. van Nieuwenhuijzen, de heren A. Dek, A. Krombeen, C. Buijze en H. Meijer, „Crescendo", Kruiningen, 85 punten, le prijs. Duo van de dames H. Risseeuw-Ver- douw en C. J. Smies-de Visser, „Ned. Herv. Kerkkoor", Axel, 79 punten, 2e Soio van de heer A. L. Riedijk, „V.Z. O.S.", St.-Maartensdijk, 79 punten, 2e prijs. Gem. dubbel kwartet bestaande uit de dames A. de Looff-Boot, I. Zan dee, C. Verhulst-Koster en S. de Kra mer-de Looff, en de heren J. Antho- nisse, Harry de Looff, Jac. Kesteloo en Jan Kesteloo, „Zang Veredelt", Kortgene, 80 punten, le prijs. ere-Afdeling Solo van mevr. N. Coehorst, Goes, 92 Italiaanse onderscheiding voor burgemeester Schuit Tijdens een plechtigheid in do f| Italiaanse ambassade te Den H Haag is burgemeester A. A. Schuit ^an Kortgene begiftigd met een hoge Italiaanse ouder- 1= scheiding. Hij is evenals zijn s collega's uit Oude Tonge en jfj Dinteloord begiftigd met de H Ca val i ere dell' Ordine al nieri- H to della Repubblica Italians. Persoonlijk speldde de Itali- ee aanse ambassadeur Raymondo Giastlniani hem de onderschei- ding een fraai gouden kruis ee op de borst. Burgemeester Schuit heeft deze onderschei- ee ding gekregen in verband met ee het bezoek, dat een aantal Ita- H liaanse regeringsfunctionaris- sen vorig jaar aan Kortgene es bracht bij de opening van het ee nieuwe -vijk gebouw annex bad- huis, dat uit Italiaanse ge- ee schenkgelden is gebouwd. Toen h was ook de echtgenote van ex- ee president Gronchi aanwezig, n inniniiiiniiiiiiiinniiinimiiiiniiiniiiiiiiniiiiiniiiniiiiiiiinniimnninii punten, le pr. m. lof. Solo van mej. J. P. Everse, Kloetin- ge, 87 punten, le prijs. Solo van mevr. M. Huisman-Palsen, Goes, 82 punten, le prijs. Solo van mevr. A. TammingaButh- fer, Goes, 93 punten, le prijs met lof. Solo van mej. C. B. Kousemaker, „Ned. Herv. Kerkkoor", Goes, 95 pun ten, le prijs met lof, met medaille en beker. Solo van mevr A. A. Mol-de Vries, Goes, 81 punten, le prijs. VEERTIG MEDEWERKENDEN Jeugd blies en danste f 600 voor „Doe Open" bijeen EEN ENORME sleutel in het Schut- terhof vormde zaterdagavond het decor boven de hoofden van meer dan veertig jeugdige musici, die hun medewerking verleenden aan 't jazz- en dans- en showfesti val van de Middelburgse dans- society. Middels dit uitstekend geslaagd festival hebben de hoofdstedelijke verzamelde dans liefhebbers nadat reeds talrijke jeugd- sport- en scholierenvereni gingen hen voorgegaan waren hun steentje bijgedragen voor de sleutelactie „Doe Open". Het bleek na afloop een flinke steen te zijn geworden, want met de festival-opbrengst van ruim f 600 kwam het Middelburgse totale „Doe Open"-bedrag boven de f 4000, terwijl het organiserende comité nog enkele flinke bedra gen tegoed heeft. Het initiatief van Dick Moermond, de man, die de organisatie op zich genomen had, mocht zich verheu gen in een overweldigende belang stelling. Hoe groot die belangstel ling was moge blijken uit het feit dat al om 9 uur de Schuttershof deuren moesten worden gesloten: er kon niemand meer bïjOp dit moment waren zo rond 550 danslustige jongelui aanwezig, die met uitzondering van de (korte) pauzes onafgebroken in de gelegenheid waren om te dansen, want 6 uur aan een stuk bliezen, speelden en zongen de Walcherse amateurs er enthousi ast op los. De speciaal voor deze avond samen gestelde (uit leden van de diverse combo's) „Doe Open"-band beet MIDDELBURG Nieuwe borden aan de Nieuwe Kerk Zowel bij de hoofdingang van de Nieuwe Kerk als bij de zij-ingang van deze kerk aan de Wal te Mid delburg zijn door de Rijksgebouwen dienst fraaie borden aangebracht, waarop de aanvangsuren van de kerkdiensten zijn vermeld, alsmede de uren van bezichtiging van de Nieuwe Kerk. Aan de zijkant is te vens een bord aangebracht, dat be trekking heeft op het kerkkantoor der hervormde gemeente. De borden zijn bruin van kleur met witte letters en cijfers, waarbij door de Rijksgebouwendienst gestreefd is naar uniforme borden voor het ge hele Abdij-complex. Concert Feike Asma De organist Feike Asma geeft op derde paasdag, dinsdag 19 april a.s., een orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Middelburg. het spits af en speelde vervol gens tal van vlotte nummers uit het repertoire van de grote mu sici. Deze band bestond uit Pim Kotoun en Johan Sinke, trompet, Flip Woltering en Henk Don, sa xofoon, Ai are van Schaik, klari net, Jaap de Koning, banjo, Ro nald Fukken, solo-gitaar, Kees Vos, jazz-gitaar, Mar Kunst, bas, en Sam de Visser, drum. De im provisaties, die dit tiental „voor bracht", oogstten verschillende malen een enthousiast applaus. Deze band werd afgewisseld door de diverse combo's, onder ande re de Yellowstone Calypso Band uit Vlissingen onder leiding van Jos v. d. Lijcke, die met veel suc ces Zuidamerikaanse muziek intro duceerde. De Li%'ing Dolls uit Oost- kapelle brachten enkele populaire liedjes, Rob van Hoek en Harmen de tu brachten de „zaal" in ver voering met enkele geslaagde imi taties van de rock-en-roll-koning Elvis Presly, daarop musiceerde het Garterquintet van Johan Sin ke voor een aantal dansen, voorts waren Ad en Marijke de Priester met enkele uitstekende accordeon stukjes te beluisteren, waarna de polonaise verzorgd werd door en kele „buitenlandse" gasten, de Sing Singers uit Nieuwdorp onder leiding van Ko v. d. Weele. Gezien het succes van deze avond mogen de Walcherse danslustigen in de toekomst op meer van dergelijke „festivals" rekenen. Herziening uitbreidings plan van Grijpskerke De gemeenteraad van Grijpskerke, die tegen dinsdagmorgen negen uur in openbare vergadering bijeengeroepen is, zal o.m. moeten beslissen over een voorstel van B. en W. om le bepalen dat een herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak voor het ge hele grondgebied der gemeente en een plan voor de kom Grijpskerke in voorbereiding is. Voorts om deze plannen te doen opmaken door het architectenbureau Rothuizen 't Hooft te Goes. Verder komt onder meer nog in be handeling een verzoek van de chr. woningstichting Walcheren om mede werking voor de aanvraag om toeken ning van rijkssteun voor de bouw van 2 woningwetwoningen aan de Burge meester Bouwmanstraat. Kettingbotsing op Nieuwe Vlissingseweg Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier kwam het op de Nieuwe Vlissingseweg op de grens van Mid delburg tot een kettingbotsing, waar bij drie personenauto's betrokken waren, toen een tot nu toe nog onbe kende auto plotseling afremde Als gevolg hiervan botsten de hierachter rijdende auto's van de Hagenaar J. K. en de Vlissinger H. H. tegen de voor hen rijdende auto van A. J. van H. uit Biervliet. De auto van de Vlis singer werd hierbij flink en de beide andere auto's licht beschadigd. De personenauto, die plotseling afrem de. was direct hierna doorgereden. SEROOSKERKE (W.) Verkoopm'ddag voor, „Doe Open" In het verenigingsgebouw te Seroos- kerke (W.) zal vanmiddag een ver koopmiddag worden georganiseerd ten bate van de actie „Doe Open", met onder meer een grabbelton voor de kinderen. IN BUS NAAR GOES Slachtoffer naar ziekenhuis vervoerd Tijdens een stoeipartij van zeelui in de bus van Hoedekenskerke naar Goes, raakte de matroos J. J. A. uit Amsterdam gewond door een dolk steek in de buik. De toestand van het slachtoffer was niet van ernstige aard, hoewel de gewaarschuwde arts, dokter A. P. Kole, het nodig oordeel de om de matroos naar het zieken huis „St.-Joanna" in Goes te doen vervoeren. De matroos maakte deel uit van de bemanning van de kustvaarder „Tim- ca" die te Terneuzen gemeerd lag. De kapitein, twee machinisten en de matroos waren met de boot naar Hoedekenskerke gegaan In Terneu zen hadden de zeelui een en ander fedronken, hetgeen tot gevolg had at op de achterbank van ae bus naar Goes een stoeipartij ontstond, De ma troos droeg een Finse dolk bij zich, die hij in Terneuzen had gekocht. Machinist J. W B. uit Scheveningen trok de dolk uit de zak van de ma troos. De schede bleef echter zitten. Spelenderwijs dreigde de machinist met de dolk, maar bij het stoeien Marktberichten TUINBOUWVEILING BOTTERDAM 8 april 1960 Andijvie 55—81. Witlof IA 83—89. IIA 67-85. IB 82—84. [IB 61—75. Spinazie I 56-69. II 37-61. Sla 11.30- 18.20. 34—61. Radijs 8—22 Prei IA 65—83. IIA 71—82, IB 79—82. Uien C 27—38. D 38—39. Selderij 2—8. Peterselie 9—18. Ra barber 4977. Peen ID 50. C 41. Jonathan I 84—95. II 74—88. Golden De licious II 78—97. St.-Remy I 50—55. VELE FUNCTIES Sinds 1947 chef van afdeling correspondentie ONTELBAAR ZIJN DE brieven, die in de loop der jaren door de han den van de heer F. Damen zijn gegaan in zijn functie van chef afdeling correspondentie bij de N.V. de Vitritefabriek te Middel burg, waar hij op 18 april a-s. vijf tig jaar werkzaam is. Per dag zijn het alleen al enkele tientallen brie ven. waaraan de heer Damen zijn zorg en aandacht besteedt, zodat het totaal aantal epistels, welke via zijn afdeling voor verzending naar alle delen van de wereld wer den gereedgemaakt, in de tiendui zenden loopt. Dinsdag 19 april a.s. zal de heer Damen zijn werk ech ter even in de steek moeten laten, omdat hij dan in de kantine van het bedrijf zal worden gehuldigd. In deze vijftig jaar Vitrite-employé is de jubilaris zich nauw verbon den gaan voelen met het bedrijf waar hij periodes van grote moei lijkheden. maar ook van belang rijke opleving, heeft meegemaakt. Dertien jaar was de heer Damen toen Algemene vergadering op 2 juli in Middelburg Twintig Zeeuwse afdelingen van het Rode Kruis hebben voor de slacht offers van Tuindorp Oostzaan te Am sterdam een totaalbedrag van bijna f 50.000 gecollecteerd. De Rode- Kruisleden op Duïveland brachten niet minder dan 10.857,bijeen, hetgeen op de 1800 gezinnen neer komt op rond f 6, —per gezin. Het totale bedrag betekent ongeveer 72 van liet streefbedrag, hetgeen, landelijk bekeken, weer het hoogste Deze cijfers blijken uit het verslag over het eerste kwartaal van I960, dat kringsecretaris A. D. Constandse heeft opgemaakt. Daarin wordt ook nog eens herinnerd aan de boottoch ten voor de chronische patiënten. Van 9 tot 14 mei wordt een gecom bineerde tocht gehouden met patiën ten uit Zuid-Holland, de specifiek Zeeuwse tocht wordt gehouden van 16 tot 21 mei met als scheepsarts dokter J, Stumphius uit Vlissingen. De eerste boottocht wordt gehouden met 35 Zeeuwse patiënten aan boord, afkomstig uit Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland, plus een gedeelte van oost-Zuid-Beveland. Het verplegend personeel voor deze tocht bestaat uit 2 Zeeuwse verpleegsters, 14 helpsters en 6 helpers gerekru teerd uit 10 Zeeuwse afdelingen voor de tweede tocht gaan 5 ver pleegsters, onder wie hoofdzuster J. H. de Kramer, 24 helpsters en 6 hel pers gerekruteerd uit 14 afdelin gen mee. Voorts wordt meegedeeld, dat de al gemene vergadering van de vereni ging „Het Nederlandsche Roode Kruis" op zaterdag 2 juli a.s. in Mid delburg gehouden wordt. De Zeeuwse kringvergadering wordt op 7 mei a.s. te Goes gehouden. De knngwedstrij- den voor Zeeland worden op 9 juli a.s. gehouden, eveneens te Goes, Aan dr R. Vermeer te Goes is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als districtscommandant van Zuid- Beveland west. Met ingang van 25 lanuari jj. zijn tot Rode-Kruismajoor bevorderd de commandant van de R.KJX.-colonne te Zierikzee, dokter C. M. van Hoorn en de commandant van de R.K.K.-colonne van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, dokter H. P. de Jong te Oostburg. hij in 1910 als jongste bediende voor het eerst de poort binnen kwam. gekleed in een kort broek je en met een pet op zijn hoofd. Zes dagen in de week moest hij toen boodschappen doen. waar mee hij één gulden en vijftig cen ten verdiende. Van vakanties was al sprake wan neer men één of twee dagen vrij kreeg, maar hierin is later de no dige verandering gekomen. Nadat hij zich enige tijd had be kwaamd in het verrichten van boodschappen, welke allemaal te voet moesten worden gedaan, werd hij aangesteld als aankomend be diende Vervolgens kwam de heer Damen bij de afdeling correspon dentie waar hij in 1947 de bekro ning van zijn loopbaan kreeg, toen hij tol chef werd aangesteld. Naast zijn dagelijkse werk heeft de jubilaris zich ook op andere wij ze in de Vitrite-familie verdienste lijk gemaakt. Zo is hij zes jaar lang secretaris geweest van de personpelsraad in welke functie hij ook werd benoemd, toen de eerste ondernemingsraad werd in gesteld. Bovendien is hij van de oprichting af aan het personeelsorgaan „de Vitrite Schakel" als redacteur ver bonden. Bij deze opsomming hoort echter ook de medewerking van de kerstfeesten voor de kinderen van de werknemers, waar de heer Damen al sinds jaren het kerstver haal voor zijn rekening neemt. Ook wordt er bij de Vitrite met veel plezier teruggedacht aan een Sint-Nicolaasfeest van enige jaren geleden waar de jubilaris als goedheiligman voor enkele ge noeglijke uurtjes zorgde. Maar ook op ander gebied heeft de heer Damen zich verdienstelijk weten te maken, onder meer is hij zestien jaar bestuurslid geweest waarvan acht jaar secretaris, van de vereniging gereformeerd on derwijs. Verder was hij tientallen jaren voorzitter van de geref. dia conie en ook had hij meer dan twintig jaar zitting in het bestuur van het rusthuis van de Geref. Kerk Het was dan ook geen won der. dat de heer Damen soms vier avonden per week op vergadering was. Op doktersadvies heeft hij echter de ze functies al enige tijd geleden moeten afstaan aan jongeren, het geen hem wel aan het hart moet zijn gegaan. Hij moest het echter wat rustiger aandoen. Over niet al te lange tijd krijgt de jubilaris hiertoe de volle gelegen heid als hij de pensioengerechtig de leeftijd bereikt. Dóch eerst komt nu de jubileumviering aan de orde. 55. Daar heb je ze. Hun neuzen snuffe len aandachtig. „Ik ruik iets zoets", bromt Winky, de ene beer. „Iets heel erg zoets 1" gromt Twinky de twee de beer». Bruunke blijft doodstil lig gen Ai snuffelend vinden ze hem. „Kijk toch eens een klein beertje", bromt Twinky. „Een snoepgoedbeertje ze ker", gromt Winky. Hij ruikt nog eens aan Bruunke en geeft een voor zichtige lik over Bruunke's neus Daar moet Bruunke van niezen en de beren maken een luchtsprong van schrik. „Snoepgoed kan NIET nie zen", gromt Winky aarzelend. „Dan is hij ook geen snoepgoed bromt Twinky. Ze kijken verbaasd naar Bruunke, die probeert op te staan... ju...pol WWide kwam het wapen ongelukkig terecht en drong in de buik van matroos A. Het slachtoffer werd In cafetaria „Scheldeoever" binnengebracht, om op doktersadvies, vandaar naar Goes te worden vervoerd. Heroprichting gespreks- centrum afdeling Walcheren In hotel „De Burg" te Middelburg werd de afdeling Walcheren van het Nederlands Gesprekscentrum, her opgericht. De belangstelling voor deze bijeenkomst was groot. Het N.G.C. beoogt een gesprek tot stand te brengen tussen personen van verschillende geestelijke en po litieke overtuiging en maatschappe lijke positie, waardoor beter begrip voor elkaar en juiste waardering van de wederzijdse standpunten bereikt kan worden. De heer Reehorst, adjunct-secretaris van het N.G.C., lid van de Tweede Kamer, hield over dit onderwerp een interessante inleiding. Hij betoogde hierin, dat een gesprek wederkerig dient te zijn. Het gesprek is een dialoog, welke men behoort terug te vinden op alle terreinen van het le ven. Er zijn in Nederland een aantel ac tiviteiten ontwikkeld, waarbij men tracht door middel van het gesprek meer inzicht te verkrijgen in de op vatting van de ander. De heer Ree horst dacht hierbij aan het oecume nisch gesprek, de politieke ver nieuwing, het volkshogeschoolwerk e.d. Het bestuur werd als volgt gefor meerd: ir. J. Ph. L. Petri (voorzit ter), drs. H. H. Vogel (secretaris), de heer P. A. Wilderom (penning meester) en de heer J. Adriaanse (lid). Het ligt in de bedoeling ongeveer acht maal per jaar bijeen te komen. Gedeelten Mattheüs Passion op platen Dinsdag a.s. om kwart over acht zal de heer Sanderse, organist van de evangelisch lutherse kerk te Mid delburg enige gedeelten uit de Mat- thaus Passion op grammofoonplaten ten gehore brengen met een toelich ting. Pleidooi voor belangen „kleine" scheidsrechter Lezing te Goes In een scherpe toespraak brak de heer G. de Riemer uit Soesterberg in zaal Flora te Goes een lans voor de belangen van de „kleine" scheids rechters van de Nederlandse schelds- rechtersvereniging. Een vrij groot aantal leden van de Noord- en Zuidnederlandse scheids- rechtersvereniging woonde deze bij eenkomst bij, die onder voorzitter schap stond van de heer P. Koster uit Goes. De plaats van de „kleine" scheidsrechter in het Nederlandse voetbalbestel is een zeer belangrijke, zo betoogde spreker. Goede kennis van de spelregels, gecombineerd met een groot gevoel voor objectiviteit met daaruit voortvloeiend rechtvaar dig oordeel, zijn de essentiële onder delen van zijn opvoedende taak. Spreker zei dat de weg van de jonge „kleine" scheidsrechter naar de top van het Nederlandse voetbal een lan ge, niet obstakelvrije weg is. Ondanks het feit dat hij wedstrijden uit de onderafdelingen van het Nederlandse voetbal leidt, is de waarde van zijn vormende taak dezelfde als die van top-scheidsrechter uit het betaald voetbal. Na afloop van de causerie „interviewde" de heer Riemer een Zeeuwse scheidsrechter. Voorts be stond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Chr. Emigratiecentrale vergaderde te Goes In „De Opril" te Goes hield zater dagmiddag de Chr. Emigratie Cen trale afdeling Zeeland haar openbare jaarvergadering, die slechts een ge ringe belangstelling had- In zijn ope ningswoord memoreerde de heer A. de Kam te Vrouwenpolder, voorzit ter van de afdeling Zeeland, enkele emigratipwetenswaardigheden. Hij zei o.m., dat de mindere animo voor de emigratie hoofdzakelijk te wijten is aan de gunstige sociale voorzieningen van de Nederlandse maatschappij en o.a. de intensieve industrialisatie. Geografisch bezien baart de bevolkingsdichtheid van bij voorbeeld de randstad Holland zor gen. alhoewel dit gebied de kwali ficatie „overbevolkt" nog niet ver dient. Emigratie zou echter de aan gewezen weg zijn deze zwaartepun ten in de Nederlandse bevolkings dichtheid enigermate te verlichten, aldus de heer De Kam. De heer J Marïnussen te Middelburg, secretaris van de afdeling, gaf voorts een beknopt jaarverslag van 1959, waarin hij opmerkte, dat dit jaar een aantal emigratie-aanmeldingen van 36 opleverde, tezamen een honderd tal personen omvattend. Verder deel de de heer Marinussen mede, dat de voorlichtingstaak van de C.E.C.-af- deling, ondanks de teruggang van emigratie, op gelijke schaal door gang zal vinden als andere jaren. Aan het slot van de middag hield de heer D. Zielhuis te Woerden, lid van het dadelijks bestuur der C.E.C., een causerie met dia's getiteld „Reisin drukken uit Canada Uitvoerig be lichtte de heer Zielhuis de verschil lende aspecten van de Canadese sa menleving. Hij stond lange tijd stil bij de woningbouw en het onderwijs, alsmede het kerkelijk leven in Cana da. Zijn dia's hadden een grote infor matieve waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3