PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLANKE BOER SCHOOT OP VERWOERD In Nieuw-Namen gaf de oudheid vele geheimen prijs BILT Branden teisterden drie fabrieken PREMIER IN HET GEHEIM NAAR ZIEKENHUIS I TE PRETORIA OVERGEBRACHT Tijdens opening van tentoonstelling in Johannesburg 1 Zaterdag heeft een blanke boer in Johannesburg met een pis- tooi een aanslag gepleegd op de Zuid-Afrikaanse premier Ver- S woerd, die aan het gezicht werd gewond. De naam van de da- x der zou David Pratt zijn. De telefoto laat zien hoe hij (links) door de politie werd gegrepen en weggeleid. Een blanke boer lieeit zaterdagmiddag in Johannesburg een aan slag gepleegd op de Znidafrikaanse premier dr. H. Verwoerd. De premier kreeg twee kogels in het hoofd, een kogel door het oor en door het verhemelte, waardoor liij een gebroken boven en on derkaak en wonden aan hals en oor opliep. De specialisten van het Algemeen Ziekenhuis van Johannesburg hebben zondagoch tend meegedeeld, dat de toestand van dr. Verwoerd bevredigend is. Hij had een goede nachtrust gehad. De premier werd zondag echter in het grootste geheim naar een ziekenhuis te Pretoria een afstand van 56 km, overgebracht. In een te Pretoria uitge geven communiqué is meegedeeld dat de premier het goed maakt. Een operatie is niet dadelijk noodzakelijk, zo werd in het communiqué gezegd. De aanslag werd zaterdagmiddag gepleegd, toen de premier een landbouwtentoonstelling opende in aanwezigheid van 30.000 mensen onder wie zijn echtgenote. De politie heeft de 49-jarige in Londen geboren David Pratt aangehouden, eigenaar van een boerderij en suikergoedf abriek. Onmiddellijk na de aanslag kwa men de ministers bijeen. E Volgens oogetuigen is Pratt, nadat de premier zijn toespraak had gehouden, ;ussen de mensen naar voren gedron gen. Hij haalde een klein pistool uit zijn zak en schoot op de premier, die in ziin stoel achterover zakte, ter wijl het bloed van zijn gezicht stroomde. Er klonk nog een tweede schot, doch op dat ogenblik werd de man overweldigd door mensen, die direct van alle kanten toesnelden. Mevrouw Verwoerd keek verstijfd van schrik toe. De gearresteerde man ls een kwar tier vastgehouden in het politiebu reau op liet tentoonstellingsterrein. Daarna werd hij overgebracht naar het hoofdbureau. Toen hij naar de po- litie-auto werd geleid, hing zijn jasje over zijn hoofd. Hij moest achter in de auto gaan zitten met het hoofd tussen de knieën. Bij het uitstappen voor het hoofdbureau van politie hing een ander jasje over zijn hoofd. Zijn eigen jasje, met op een der re vers een schildje waaruit bleek dat Deze telefoto toont, premier Ver woerd tijdens zijn openingswoord op de landbouwtentoonstelling, enkele minuten voordat de amslag op hem werd gepleegd. hij een functionaris van de landbouw- vereniging was die de tentoonstelling organiseerde werd later uit de wagen gehaald. Alex Robinson, die bedrijfsleider bij Pratt is geweest, heeft tegenover een verslaggever verklaard, dat Da vid Pratt in Londen is geboren. Zijn vader vestigde zich later in Johan nesburg, samen met de toen nog jon ge David. De zoon heeft gestudeerd in Zuid-Afrika en in Cambridge (Enge land). Hij is tweemaal getrouwd en heeft drie kinderen. Zijn tweede vrouw is een schatrijke Nederlandse, aldus Robinson. David Pratt bezit heel veel land. Enkele jaren geleden werd hij eige naar van een vakblad op landbouw gebied. Volgens Robinson heeft Pratt een aangenaam karakter, maar hij kan buien hebben die hem bij zijn omgeving gevreesd maken. Pratt leed aan aanvallen van epilepsie en is enige tijd in een psychiatrische inrichting ver pleegd. Hij leeft gescheiden van zijn tweede vrouw, die thans in Nederland woont. Pratt zou kort geleden tevergeefs getracht heb ben toestemming te krijgen haar te bezoeken. De politie heeft zaterdag direct speciale maatregelen getroffen om ongeregeldheden tussen de Afrikaans en Engels sprekende blanken te voor komen. De man, die de aanslag pleeg de was namelijk een Engels spreken de. De krantenbureaus van twee in het Engels uitkomende bladen, „Star" en „Rand Daily Mail", In Jo hannesburg kregen speciale politie bewaking. Het hoofd van de beurs in Johannes burg heegt zaterdag meegedeeld, dat de aandelen sinds 1 maart met 335 miljoen pond sterling in waarde ge daald zijn. Buitenlandse investeer ders, zo zei hij, hebben hun vertrou wen in Zuid-Afrika voor een groot deel verloren. De heuvel De Kouter, waarop het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorpje Nieuw- Namen is gebouwd, is een bijzonder natuurverschijnselOp de foto: een deel van het staatsnatuurreservaat, een afgraving van de heuvel, waarop duidelijk de verschillende lagen licht en donker gekleurde tertiaire zand grond zijn te zien. (Foto P.Z.C.). David. Pratt met geladen revolver op Schiphol (Van onze Haagse redactie) 1 David Pratt, de nu 49-jarige s- boer en fabrikant, van Britse H nationaliteit.die volgens de.be- richten uit Zuid-Afrika de aan- slag heeft gepleegd op pre- mier Verwoerd, kwam onge- veer een jaar geleden op Schip- n hol aan, met in één van zijn zakken een geladen revolver. Tegenover de vliegveld-polïtie, die dit wapen ontdekte, zou H Pratt openhartig hebben ver- klaard, dat hij de bedoeling had met dit wapen zijn onge- veer 35-jarige echtgenote Pat- ty Prattvan Heyningen, met wie hij omstreeks 1947 in Was- senaar getrouwd was, van het leven te willen beroven indien zij niet bereid was met de twee kinderen uit hun huwe- lijk naar hun boerderij te Ma- H galiesberg bij Johannesburg te- ja rug te keren. In tegenwoordigheid van po- litie-ambtenaren en een advo- caat heeft David Pratt die een pistolenverzameling had, waaronder zich twee Franse met paarlmoer ingelegd in Ne- derland gekochte exemplaren bevonden gelegenheid ge- had zijn jonge vrouw te spre- ken, maar hij is er niet in ge- slaagd haar op haar besluit zich van hem te doen scheiden, te doen terugkomen. Pratt werd nog dezelfde dag door de politie, die gedurende zijn gehele verblijf in Neder- land. niet van zijn zijde is ge- H weken, over de Belgische grens gezet. Het pistool, dat Pratt bij zich had op Schiphol, werd destijds door de politie in beslag ge nomen en voor het in bezit hebben van het wapen werd hij beboet. De inmiddels van hem geschei den, maar nog niet hertrouwde, mevrouw Patricia van Heynin gen, heeft zich thans met hun zoon en dochter en een kinder- juffrouw gevestigd in een klein rustig buitenhuisje op het wij- de landgoed Duinrell, waar zij zondag geheel ontoegankelijk bleef voor journalisten, die haar poogden te benaderen om in- lichtingen te krijgen over de H man. die andermaal een revol- p ver op zak had gestoken en die deze keer wel de gelegenheid tot schieten kreeg. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiï Ongeveer 30 kraanvogels, zwanen, gan zen, eenden, pïnguins en een pelikaan werden dood in de dierentuin van Man chester aangetroffen. De politie zei dat de vogels, die een waarde van 20.000 gul den hebben, met stukken hout waren geslagen en dat mogelijk ook een mes is gebruikt. Enkele ganzeeiëren en een pin- guinei waren gestolen. Men zoekt thans naar drie jongens van ongeveer dertien jaar. Drie politieagenten gewond bij vechtpartij Drie agenten van het bureau Singel zijn zaterdagmiddag gewond geraakt bij een vechtpartij op het Spui. Zij poogden een demonstratie van jonge ren tegen de apartheidspolitiek in Znld-Afrika te ontbinden. Drie jonge ren werden meegenomen naar het po li tiebureao. Omstreeks vier uur marcheerde een honderdtal jongeren over het Spui. Zij droegen spandoeken mee, waar op leuzen tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika te lezen stonden. Zes agenten van het bureau Singel pro beerden de vermoedelijke leider van de demonstranten, de 29-jarige R. J. S., te bewegen de stoet te ontbinden, omdat hij geen vergunning van de politie kon tonen. W. trachtte weg te rennen, waarop een van de agen- j toe afgebrand. ten hem trachtte te grijpen. De ir agent struikelde. Er ontstond een handgemeen tussen een aantal agen ten en de demonstrerende jongeren. Een agent bezeerde zijn knie, een andere liep verwondingen op aan een wang, terwijl de derde agent een blauw oog kreeg. Tevens werd een tand uit zijn mond geslagen, terwijl hij ook aan zijn neus werd gewond. Drie demonstranten, te weten de 29- jarige R. J. W., de 22-jarige J. F. L. en de 19-jarige mej. E. S. H. K. werden meegenomen naar het bu reau. VROUW OMGEKOMEN IN AMSTERDAM Kampen voor grote ramp behoed Tijdens bet afgelopen weeb-einde hebben zich verscheidene branden voorgedaan. In Amsterdam is de 51- jarige mevrouw F. J. S.-L. bij een brand omgekomen. In Kampen is een plastic- en lederwarenfabriek ver woest, in Leeuwarden werd ernstige schade toegebracht aan een beschuit fabriek en in Mijdrecht is een fa briekscomplex van de handelmaat schappij „Neerlandia" tot de grond Mevrouw F. J. S.-L. uit Amster dam is gisteren overleden aan de verwondingen, die zij bij 'n brand in de keuken van haar woning had opgelopen. Haar man. de 55-jarige J. P. S., die ook brandwonden op liep, wordt nog in het ziekenhuis verpleegd. Mevrouw S. is Waarschijnlijk on wel geworden en tegen een bran dende pet role ujhkaóhël gevallen. De kachel viel om, waardoor de vrouw in brand geraakte, terwijl ook brand in de keuken ontstond. De heer S. haalde zijn vrouw uit de brandende keuken en liep daar bij zelf ook brandwonden op. Zaterdagmiddag is door brand de plastic- en lederwarenfabriek „Aresa" INTERESSANT STAATSNATUURRESERVAAT Geologen en archeologen deden er belangwekkende vondsten IN DE UITERSTE zuid-oost- hoek van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen rijst temidden van vruchtbare kleigronden een roest-bruin gekleurde zandheuvel in goed Vlaams „De Kouter" ge naamd boven het vlakke landschap uit. Op deze heu vel ligt het dorpje Nieuw- Namen, dat gemeentelijk bij Clinge behoort. „De Kouter" heeft Nieuw-Namen bekend gemaakt bij geologen en ar cheologen in Nederland en in België. De heuvel is opge bouwd uit tertiaire grond, die hier als een herinnering aan vroegere tijdperken aan de oppervlakte komt. In Neder land is dat welhaast een uni cum, want meestal liggen deze grondlagen diep verbor gen in de schoot der aarde. Slechts bij Nieuw-Namen en bij Winterswijk treden zij in het volle daglicht Daar door juist is Nieuw-Namen bekend; bekend door zijn vele tienduizenden jaar oude zandheuvel Als het ware omspoeld door jonge, vruchtbare kleigronden breekt de heuvel dc eentonigheid van het landschap. Eeuwenlang is men achteloos voorbijgegaan aan het bijzondere van dit „natuurver schijnsel", Een prettige bijkom stigheid was misschien, dat het veilig wonen was op „De Kouter" en dat het zand uitstekend ge bruikt kon worden bij wegenaan leg. Zelfs een vuilnisbelt ont breekt niet Pas de laatste tien tallen jaren is „De Kouter" op zijn juiste waarde beoordeeld. Geologen en archeologen zwier ven uit naar Nieuw-Namen, om dit „natuurverschijnsel" in ogen schouw te nemen. Sedert enkele jaren is een afge graven gedeelte van „De Kouter" aan zijn oude bestemming ont trokken en ingericht als staats natuurreservaat, Een klein reser vaat weliswaar, maar voor insi ders van bijzonder grote waarde. Het terrein is afgebakend met palen en draad, zodat bezoekers geen schade kunnen berokkenen aan de afgraving. Hoe „De Kouter" temidden van het vlakke kleïland is ontstaan, zal wel altijd een raadsel blijven. Er is wel eens beweerd, dat de vor ming van de heuvel op rekening van de ijstijd moet worden ge schreven, maar dat wordt toch betwijfeld. Een aannemelijke ver klaring heeft men er overigens niet voor kunnen vinden. Hoe het echter ook zij, bij Nieuw- Namen komt minstens 60.000 a 70.000 jaar oude grond aan de op pervlakte. In deel I van zijn standaardwerk schrijft de Neder landse professor Van Baren, dat „De Kouter" bestaat uit glauko- nietzand, dat door verwering bruin is gekleurd en plaatselijk tot zandsteen is verhard. Wie de- moeite neemt naar de afgraving te Nieuw-Namen te gaan, ziet de ze theorie bevestigd. Prachtig roest-bruin gekleurd is het zand, afgewisseld met donkere lagen verharde zandsteen. Honderden archeologen, geologen, studenten in de aardrijkskunde, middelbare scholieren en aan staande onderwijzers velen uit België hebben de laatste ja-i ren een meer dan gewone belang stelling getoond voor „De Kon ter". De inwoners van Nieuw-Na- men zijn er al lang aan gewoon, dat een „vreemde" de weg vraagt naar het afgegraven gedeelte van de heuvel. Ze gaan zelfs graag even mee en wijzen do bezoeker (Zie slot pag. 2 kol. 5) te Kampen verwoest. Door het opge slagen brandbare materiaal stond in een ogenblik de fabriek in lichter laaie. De vlammen sloegen meer dan 25 meter boven het dak uit cn er ont wikkelde zich een enorme rook. Ook de tegenover de fabriek gelegen monumentale Broederkerk begon te branden. Na grote inspanning geluk te het de Broederkerk te behouden, maar niet verhinderd kon worden, dat het op.de kerk staande torentje uiifcb randde. Door de vonkenregen geraakte ook het op 300 meter afstand gelegen schepentorentje van het oude stadhuis in brand. Ook hier wist men het ge vaar te bezweren. Was er wind ge weest, dan had men waarschijnlijk de Broederkerk niet kunnen redden. Ook twee van de aan Burgwal gele gen herenhuizen geraakten in brand. Het gelukte ook hier het vuur te blus sen, al zijn de beide woningen zwaar beschadigd en is de waterschade groot. Leeuwarden Een zeer felle brand heeft .zondag een groot gedeelte van het in 1954 opgetrokken gebouw van de N.V. Turkstra's beschuitfabriek te Leeu warden verwoest. Het vermoeden bestaat, dat bij het lassen van enkele buizen een vonk in het droge en uiterst brandbare mate riaal van de opslagplaats terecht is gekomen. Het vuur greep dermate snel om zich heen, dat de arbeiders, die met de gasoverschakeling belast zijn, zich maar ternauwernood in vei ligheid konden stellen. Het blussingswerk werd bijzonder be moeilijkt door een zeer dichte rook ontwikkeling. De lange fabriekshal brandde voor de helft uit. De schade wordt geschat op ongeveer een half miljoen gulden. Hoewel tweederde van de totale pro- duktie is weggevallen zullen de bin nenlandse leveranties normaal door gang kunnen vinden, door aanbiedin gen van collega's beschuitfabrikanten, zo werd van directiezijde medege deeld. De export is echter voorlopig stopgezet. Het fabriekscomplex van de handel maatschappij „Neerlandia" te Mij drecht, is gisteren tot de grond toe afgebrand. Door vliegvuur ontstond een begin van brand in het voormalig stations gebouw van de Nederlandse Spoor wegen en op het terrein van een na bijgelegen sloperij. Deze branden kon den echter tijdig worden geblust. De fabriek van Neerlandia, een industrie, die tenten, luchtbedden en andere kampeerartikelen fabriceert, werd volkomen vernield. De schade wordt geschat op meer dan een half miljoen gulden. VERWACHT Geldig tot hedenavond AFNEMENDE WIND Wisselend bewolkt met plaatselijk enige buien. Krachtige, aanvankelijk harde wind, tussen west en noord west. Lagere temperaturen, vooral in 1 het binnenland. 203e jaargang - no. 86 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4264 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 7fM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1