■winnaars met LEXI naar ROME LEXINGTON PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer HEIDE MAATSCHAPPIJ GRAAFT RESTANTEN OP VAN KASTEEL SHoan OVERDRACHT NEDERLANDSE KLOKKETOREN UN AMERIKA denv s\ond \eur s\owe{ op een mer.. PROVINCIALEi Z hi hi U W 8 hi COURANT MAANDAG 11 APRIL 1960 Doe mee aan het fascinerende Lexington-figurenspel! en de OLYMPISCHE SPELEN! Lexi nodigt u uit ora aan de lopende prijsvraag mee te doen. Er zijn in de maanden april, mei., juni en juli ELKE MAAND 7 hoofdprijs-winnaars,! die 5 dagen naar Rome en de Olympische Spelen gaan en 50 winnaars van een slof Lexington. Wij zenden u gaarne op aanvraag per briefkaart het prijsvraag-reglement. Schrijft a aan: LEXINGTON - Postbus 170 - Den Haag. dingen Inxen ronde eet**® jvraag Yoor dei«'«nor;;a from America's best Tobaccos TUSSEN KRABBENDAM EN ST.-MAARTEN Floris V bevocht er de Westfriezen Aan de ene zijde van de Westfriese dijk, eens een oude zeewering tussen Krabbendam en St. Maarten is men druk doende met de verkavelings werkzaamheden. Bij het verrichten van deze werkzaamheden is men iets ten noorden van Krabbendam op de fundamenten gestuit van een oude vesting genaamd Nyïjdoem. Op nog geen 300 meter afstand van de bin nenkant van de dijk ligt hier plotse ling voor ons een overblijfsel van wat eens een sterk strategisch punt geweest moet zijn in de tijd, dat de Westfriezen zich tegen Willem II, of zijn zoon Floris V verzetten. Reeds langer was het bekend dat in dit gedeèlte van het poldergebied tussen Eenigenburg en Warmenhui- zen fundamenten van historische waarde moesten zitten. Diep zaten de overblijfselen uit de historie niet. Werden zij aan de ene zijde bedekt door ruim een meter grond, op een andere hoek bevonden zij zich nau welijks enkele tientallen centimeters onder het maaiveld. Toen voor enkele weken geleden de verkavelingswerkzaamheden in dit gebied begonnen bleek al spoedig dat men hier niet met de fundering van een oude boerderij te doen had. doch-dat liet hier een overblijfsel was van een oud kasteel of vesting. De eerste onderzoekingen welke ge daan werden door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonder zoek onder leiding van prof. Glaze- ma waren reeds direct dermate vruchtdragend, dat men aan de Ned. Heidemij. de opdracht gaf opgravin gen te verrichten en de gehele funde ring bloot te leggen. Het terrein werd afgepaald en verkavelingswerkzaam heden mochten hier voorlopig niet meer uitgevoerd worden. De fundamenten, die nu zijn bloot gelegd, beslaan voor wat het hoofd gebouw betreft een oppervlakte tus sen de metersdikke buitenmuur van circa dertig bij dertig meter. Aan de noordwestzijde was een eveneens ommuurde binnenplaats welke men eerst moest betreden om de hoofd ingang (een valbrug?) te bereiken. Vermoedelijk was het geheel door een brede gracht omgeven. De sterk te was kennelijk bedoeld om aan vallen uit het binnenland te weer staan, want aan deze zijde (zuid oost en oost) waren gezien de fun dering enige torens. Overigens was er nog niet veel te ontdekken. Men was bezig in het (Advertentie/ prettige royale ruimte zie advertentie op pagina midden van wat eens het kasteel was een waterput bloot te leggen. Met dit werk was men al flink ge vorderd. In de put met. een diameter van circa 2 meter, was een man be zig met graven. Voorzichtig werd de uitgegraven modder en ook het wa ter emmertje voor emmertje naar boven gebracht en nagezien. Scher ven, beenderen en stukjes lei werden zorgvuldig schoongemaakt en op een hoopje gelegd. Men vond een bijna gave kruik van blauw aardewerk, die voorzichtig naar boven gehesen werd. Een paar ontbrekende stukjes bleken later op de hoep te liggen. Zwijgend spoelde do heer Plug de kruik af en bracht hem over naar een naburige woning. Erg mededeelzaam zijn de heren niet. Dat verklaarden zij uit hun vrees voor nieuwsgierigen, die doorgaans veel van zulke opg te vernielen. opgravingen plegen Vrije halve dag voor het huispersoneel (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft donderdag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aangenomen tot wijzi ging van het burgerlijk wetboek, aat aan het huispersoneel, dat per week minstens zes dagen bij dezelfde werkgever in dienst is, een vrije halve dag garandeert. Deze vrije halve dag mag aansluiten aan dc zondag. Wanneer de- omstandigheden zodanig zijn, dat overwegende bezwaren te gen het toekennen van de vrije hal ve dag bestaan, dan kan bij uitzon dering volstaan worden met de com pensatie van deze wettelijk erkende vrije tijd in loon. Professor Riiter's boek over N.S. bekritiseerd Naar aanleiding van het verschijnen van het boek „Rijden en staken 1940- 1945" door professor Rüter, heeft de oud-voorzitter van de Nedérlandse vereniging van spoor- en tramweg personeel, de heer G. Joustra, die tij dens de bezetting ook voorzitter van de personeelraad van de Nederlandse Spoorwegen was, het A.N.P. mede gedeeld, dat professor Riiter in zijn bock onvolledige geschiedschrijving heeft gepleegd. "Volgens de heer Joustra heeft pro fessor Rüter in zijn boek verwaar loosd de hem tijdig onder de aan dacht gebrachte feiten en verklarin gen, die zouden aantonen dat het be leid van de heer Joustra en de zijnen ook niet in het begin van de bezet tingstijd opportunistisch is geweest. De heer Joustra meent, dat profes sor Rüter zich aan het negeren van feiten en verklaringen schuldig maakte door ten onrechte aanneme lijk te maken dat de vooraitter van de personeelraad en zijn medebe stuurders aan de voorbereiding van de staking weinig of niets hebben gedaan. Alle uitspraken van rechtscolleges, ereraad en congressen ten gunste van het door de heer Joustra en consorten tijdens de periode 1940-'45 gevoerde beleid, worden, naar de me ning van dé heer Joustra, in het boek van prof. Rüter min of meer geringschattend behandeld. Dezelfde schampere behandeling valt. volgens hem, ten deel aan de gebleken mas sale ledentrouw voor en na de be vrijding. De conclusie van de heer Joustra is, dat professor Rüter in zijn boek de geschiedenis in vele op zichten niet onbevangen behandeld heeft. Geen Indonesisch verbod voor Nederlandse schepen Een woordvoerder van de Indonesi sche regering heeft vrijdag te Djakar ta vermaard dat de berichten over 'een Indonesisch plan om Nederlandse schepen uit het Indonesische handels verkeer te weren, onjuist zijn. Desgevraagd verklaarde een woord voerder van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging dat er geen beperkende maatregelen gelden voor Nederlandse koopvaardijschepen in Indonesische havens of wateren. Uit Singapore had de Londense „Times" gemeld dat de Indonesische regering overwoog een dergelijk ver bod in te stellen. Tot dusver, aldus de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging, zijn de vaarschema's van Nederlandse schepen niet gewijzigd en kan niet worden gesproken van discriminatie tegen de Nederlandse koopvaardij. Er bestaan beperkende bepalingen, doch die gelden voor alle buitenlandse sche pen. Bijvoorbeeld mag de buitenland se scheepvaart uitsluitend gebruik maken van de havens die de Indone sische autoriteiten aanwijzen. Amerikaanse raketbases nu onder eenhoofdige leiding Dr. Herbert York, chef van de afde ling „onderzoek der genie" op het Amerikaanse ministerie van defensie, is benoemd tot algemeen directeur van de Amerikaanse raketbases en radarinstallaties. Hieronder vallen ook de bases voor het lanceren van raketten met een militair oogmerk. De benoeming die donderdagavond bekend werd ge maakt door de Amerikaanse minis ter van defensie, Thomas Gates, wordt gezien als een poging om een einde te maken aan de rivaliteit op het gebied van de ruimtevaart tus sen het leger, de marine en de lucht macht. „GOED KAMP" GEOPEND Voor de jeugd moet meer kampeergelegenheid komen „Wij zullen onze jeogd de gelegen heid tot het echt trekken als kam peerders moeten blijven geven. Dit is een aangelegenheid van nationaal belang en het is wellicht mogelijk, dat het rijk de helpende - hand zal bieden, indien uit het maatschappe- ■p mjéni teneinde meer kampeergelegenheid voor de jeugd te scheppen." Dit sprak vrijdag mr. Y. Scholten, staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen in zijn rede voor de ope ning van de achtste nationale kam- peertentoonstelling van de A.N.W. B. „Goed Kamp" in Den Haag. De staatssecretaris kwam tot deze woor den, nadat hij de constatering had geuit, dat veel beheerders van kam peerterreinen er toe overgaan jeug dige leampeerders van hun terreinen te weren. De gronden van deze wei gering zijn vaak van puur materia listische aard. Mr. Scholten was van mening, dat het nodig is jeugdkampen te stich ten. Voorts achtte hij de mogelijk heid niet uitgesloten dat men tot op leiding van recreatieleiders moet ko men. Hoger personeel in commissie zware chemische industrie (Van onze Haagse redactie). De Nederlandse Vereniging van Ho ger Personeel en de Katholieke Ver eniging van Hoger Personeel zullen tezamen een werknemerszetel mogen bezetten in de bedrijfscommissie voor de zware chemische industrie. De So ciaal-Economische Raad heeft dit vrij dag mogelijk gemaakt door met de vereiste tweederde meerderheid het aantal leden van de bedrijfscommis sie te brengen van 20 op 22. Er wer den 26 stemmen voor uitbreiding uit gebracht, terwijl de vertegenwoordi gers van de drie grote vakcentrales, die zich opnieuw tegen opneming van de organisaties van hoger pèrsoneel in de bedrijfscommissie verzetten, blanco stemden. Er waren geen te genstemmers. De vertegenwoordigers van de vak centrales stemden blanco om te voor komen, dat zij anders een zetel aan de organisaties van het hoger perso neel hadden moeten afstaan, waar voor slechts een gewone meerderheid voldoende was. Het afstaan van een zetel was namelijk de tweede moge lijkheid om uitvoering te geven aan het besluit van de raad, genomen op 25 september van het vorig jaar, waarbij de meerderheid besloot een zetel In de bedrijfscommissie toe te wijzen aan de organisaties van hoger personeel. Er was nog een derde mo gelijkheid en wel de meest verstrek kende namelijk herroeping van het besluit van 25 september van het vo rig jaar. Deze mogelijkheid was ech ter al direct door de S.E.R. met 26 stemmen tegen en 15 voor van de hand gewezen. In dit laatste geval stemden de vertegenwoordigers van de vakcentrales voor herroeping. Aan de beslissing tot uitbreiding van het aantal zetels met twee, waarvan naast de organisaties van hoger personeel ook de werkge versorganisaties gelet op de eis van paritaire samenstelling - profiteren, was een uitvoerige dis cussie voorafgegaan. Prof. De Gaay Fortman zei de organisaties van hoger personeel op zichzelf i nuttig te achten. Hij zag liever dat deze organisaties zich bij een vakcentrale aansloten, hoewel hij dit niet per se als eis zou stellen om als representatief te worden er kend. Wel zag prof. De Gaay Fort man het als een bezwaar, dat de organisaties van hoger personeel zich nog niet bewust zijn een vak vereniging te zijn. 4) Onder cle in Noorwegen vervaardig de meubels voor een paleis van" een der prinsen van Saoedi-Arablë, bevinden zich delen van een canapé, die, ln elkaar gezet, plaats biedt aan 47 personen. De meubels hebben een waarde van onge veer 225.000 gulden. De Nederlandse klokketoren te Ar lington bij Washington zal op 5 mei worden overgedragen aan de Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken, Red. A. Seaton. De heer J. F. van Hengel, voor zitter van het Nederlandse klok- ketorencomité, zal de overdracht verrichten. 1451. Overtuigd dat de on gelukkige bestuurder met zijn machine ten onder ge gaan was, richtte Charley zich op en staarde nog eni ge ogenblikken naar de zwartgeblakerde kuil in de dure woestijngrond. Werk tuigelijk zocht zijn hand naar een sigaret. „Ai-me kerel", peinsde hij. „Wéér een die aansluit bij de lan ge rij van dappere kerels, die hun leven voor de vlie gerij in de waarschaal stel den! Morgen staat er al weer een ander klaar om zijn plaats in te nemen. Zo zal het doorgaan, tot het luchtruim geen ge heimen of gevaren meer voor ons heeft. En daarna? Daarna zal de mens zijn blik omhoog richten naar de sterren!.Langzaam liep hij terug naar zijn eigen machine, klom in de cabine en greep een kaart om zijn positie te bepalen. Hij moest zo spoedig mogelijk het dichtstbijzijnde militaire vliegveld waarschu wen, dat er een kist neergestort was. Mis schien wisten ze er daar nog niets van. De proefbasis Tarmac lag op ongeveer vijftig mijl afstand, schatte hij, daar zou hij maar op aansturen. Snel steeg de Bluebottle omhoog, maar Charley had nog geen drie minuten ge vlogen, of hij ontdekte opnieuw iets bijzon ders op de grond beneden zich. Een parachu te die zachtjes bewoog in de wind...! Op uitnodiging van de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. vanRoyen, zullen hoge Amerikaanse amb tenaren en velen die hebben deel genomen aan de bouw van de to ren, de plechtigheid bijwonen. De toren en het carillon zijn een geschenk van het Nederlandse volk aan het Amerikaanse als te ken van dank voor de Ameri kaanse hulp in oorlogstijd en daarna. De Amerikaanse beiaardier Charles T. Chapman zal voor en na de overdracht Amerikaanse en Ne derlandse volksmuziek en moder ne composities op het carillon ten gehore brengen. Acht jaar geleden is in Neder land het idee opgekomen het Amerikaanse volk een duurzaam blijk van vriendschap te geven. In alle kringen van het Nederlandse volk werd geld bijeengebracht en de koningin gaf spoedig haar steun aan het idee. De voorzitter van de Tweede Ka mer van het werkcomtié „Klok ken voor Amerika", mr L G. Kortenhorst, heeft op 5'mei'1954 het carillon van 49 klokken over handigd aan de voorzitter van het huis van afgevaardigden. Het carillon dat in totaal 27.400 kilo gram weegt, is een van de groot ste in dé Verenigde Staten. Do toren die ongeveer veertig meter hoog is, is ontworpen door de Nederlandse architect J. W. C. Boks. Aan dc voet van de open staalconstructie staan twee bronzen leeuwen van de Neder landse beeldhouwer Paul Koning. FEUILLETON it Door BERKELEY GRAY 45 „Bedankt voor het compliment vriend maar het is de waarheid", zei Nor man nederig. „Het 13 zo verdraaid lastig, dat je me nooit -gelooft, als ik de waarheid spreek. Het is altijd hetzelfde liedje. Vanmorgen vroeg begon het al". „Je bedoelt die nonsens, dat Brown- ley geprobeerd heeft je over te halen, Hayward te vermoorden stootte de inspecteur uit. „Ik heb er genoeg van, met een kluitje in het riet ge stuurd te worden. Conquest, Wat weet je van Paul Tass. Waaróm ben je naar het Ravenshurst Hotel ge gaan De moord op Tass staat zon der twijfel in verband met die op Elsie Watts en dat wijst in de richting van Hayward, alias Archcr. En alsof ik nog niet genoeg kopzov- gen heb, probeer jij me nu nog bui ten mezelf te krijgen. Je ontkent toch niet, dat je iets met dit vuile zaakje te maken hebt „Heb ik ooit geprobeerd dat te ont kennen vroeg Conquest. „Toen de oude Brownley mij tot deze moord trachtte over te halen - - ja het is zo, begin dus maar niet opnieuw te tieren was mijn nieuwsgierigheid meteen gewekttoen ik ontdekte, dat de man die ik uit de weg moest ruimen, Robert Archer was, werd deze nog groter. De vent. die dit al lemaal gedaan heeft, Bil!, is buiten gewoon gevaarlijk. Je kent me. Ik mag graag een partijtje knokkeu met bijzonder gevaarlijke individuen. Deze 'man vermoordde Elsie Watts en wel op precies dezelfde manier als Barbara Maris, twaalf jaar geleden. Maar zijn plannetje mislukte, door dat Hayward niet gearresteerd werd -wat hij verwacht had en door dat ik een spaak in het wiel stak. Hii trachtte me vanmorgen dus te pakken te krijgen en om de een of andere reden vermoordde hij Paul Tass"... „Wacht eens even viel Williams hem scherp in de rede. „Een ogen blik Je zei iets over een spaak in het wiel. Een leerzame opmerking, ConquestBe weet precies, wat je daarmee bedoelt. Jij bracht Hay ward op slinkse wijze weg uit zijn huis in Hampstead en wel op het zelfde moment, dat de politie -hem kwam arresteren. Ontken dat maar nietIk geloof zeker, dat hij hier in dit gebouw is, zelfs in deze flat". Norman haalde zijn schouders op en Joy trachtte zo spottend mogelijk te kijken. „Doe of je thuis bent, Bill", zei Nor man. „Ga je gang en kijk alles na, als je wilt". „Als hij hier niet is en uit je be reidheid leid ik af, dat dat niet het geval is clan moet hij in een an der deel van het gebouw zijn", brom de de inspecteur. „Ik waarschuw je, Conquest Als ik merk, dat je hem, een misdadiger die door de politie ge zocht wordt, gehuisvest hebt, zal ik je cle cel indraaien. Ik zal een aan klacht indienen, die klinkt als een klok. Maar als je verstandig' bent en hem nu aan mij uitlevert, zal ik je onbeschaamdheid door de vingers zien en cr niet meer over praten". Brave Williams had het wel ongeveer bij het rechte eind en Joy begon werkelijk zenuwachtig te worden. Conquest echter lachte hem uit. „Schei nou uit, Bill protesteerde hij. „Dacht je. dat ik zo gek zou zijn iemand als Hayward in Conqest Court te verbergen Ga je bevel tot huiszoeking maar halen En vergeet dan vooral niet, dat dit gebouw een paar honderd flats bevat, die alle maal door rijke en invloedrijke men sen bewoond worden. Ik geloof niet, dat je een goede beurt zou maken, als je een stel dienders met hun zwa re voetstappen door hun woningen liet stommelen. Ik wens je een goede jacht. Je zult er plezier aan bele ven". Mr. Wiliams haalde zwaar adem. Hij was er niet in geslaagd Norman té overbluffen en hoewel hij het zich zelf niet wilde bekennen, wist hij heel goed, dat zijn chef nooit een be vel tot huiszoeking voor het hele ge bouw zou afgeven. „Ik zit mijn tijd te verspillen, zoals gewoonlijk als ik met jou praat", zei hij, „Ik dacht, dat je tenminste deze ene keer wel bereid zou zijn tot samenwerking, Conquest". „Als je een redelijker houding aan neemt, wil ik niets liever, beste Wil-, liams", zei Norman prompt. „Waar om zouden we niet kunnen samen werken „Samenwerken riep Williams uit. „Kerel, ik zou de dienst uitgeschopt worden, als ik dat deed Hij rende woedend de deur uit en terwijl hij met cle lift naar de begane grond zakte, schonk Conquest zich een hartversterking in, die hij snel naar binnen sloeg. „Dat had ik net nodig, Pixie", zei hij, terwijl hij het glas neerzette. „Bill windt me altijd op... Hela Wat is ei' Waarom kijk je zo bezorgd „Ik vraag me af, hoe Jang je zult krijgen", zei Joy. „Drie maa'ndefa Een jaar Hoeveel gevangenisstraf staat er op als je een moordenaar verbergt Ik zal me wel erg een zaam voelen, als je in de nor zit. Nor man". „Probeer dat defaitisme maar van je af te zetten, kind", zei Norman ernstig. „Ik kom heus niet in de nor"... „Ik wou, dat ik daar ook zo zeker van was Per slot van rekening ver berg je een moordenaar. Norman Tenminste, Miles is volgens de wet een moordenaar en dat komt op het zelfde neer en Bill Williams wéét dat hij hier is. Je hebt hem even af gepoeierd, maar hij zal toch wel een manier vinden om zijn zin door te drijven. En wat dan Dan wordt Miles gevonden en jij zit in minder clan geen tijd in de cel, waar Bill het over had". Norman lachte hartelijk. ..Jij begrijpt nog steeds niet, Pixie, dat ik van plan ben dit zaakje de wereld uit te helpen", zei hij. „En als Miles uit zijn schuilplaats te voor schijn komt, zul dat zijn omdat hij bevrijd is van de smet, die nu al twaalf jaar lang aan zijn naam kleeft". „En hoe denk je dat wonder te be werkstelligen „Ik heb geen haast. Het is beter de moordenaar even op adem te laten komen hij moet even afkoelen", zei Norman, Joy's sceptische woor den volkomen negerend. „Vanavond zal ik niets meer ondernemen. De nacht lijkt me do gezochte tijd om mijn slechte voornemens uit te voe ren. Ik moet even telefoneren". Joy kon haar oren niet geloven, toen ze hoorde dat het een interlokaal ge sprek was met Hawk's Cross. De butler kwam aan de telefoon. Of mr. Charles thuis was Ja. „Ik zou hem graag willen spreken". Zeker. Een ogenblik later hoorde Conquest Char les Brownlov's vriendelijke stem. „Conquest herhaalde hij afkeu rend. „Ik ben blij, dat m'n vader dit niet weet. Hij doet op het ogenblik gelukkig een dutje. Ik weet, dat mijn zuster veel vertrouwen in je heeft, maar het valt niet te ontkennen, dat je reputatie... eh... neem me niet kwalijk... niet smetteloos is". „Keurig geformuleerd, broeder Char les", grinnikte Norman. „Ik mag die zorgvuldig gekozen woorden wel. Vergeet nu even mijn bezoedelde re putatie. Ik zou graag onder vier ogen met je spreken en als ik zeg on der vier ogen. clan meen ik dat. Om duidelijker te zijn. dit gesprek moet geheim blijven Heb je een voor stel „Je laat me schrikken. Conquest. Wat voor reden kan er zijn voor een dergelijk gesprek Ik vrees, dat ik daar niet op in kan gaan". „Dat zul je wel moeten, als je het geluk van je zuster wil beschermen", antwoordde Norman. „Het is van heel groot belang, dat ik bepaalde dingen met je bespreek en het is van even groot belang, dat je vader er onkundig van blijft". „Zeg dan tenminste, wat je be doek"... „Dat kan onmogelijk door de tele foon", viel Conquest hem in de rede. (Wordt vervolgd;.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12