PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ministers Luns en Von Brentano tekenden verdrag Duitsland-Nederland Kunstmatig duin bij Breskens nadert zijn voltooiing FINANCIËLE EN GRENSPROBLEMEN GEREGELD; DUITSLAND BETAALT W MILJOEN MARK VERGING „HUGO DE GROOT" ALS GEVOLG VAN AANSLAG? 203e jaargang - no. 85 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max a regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P Z C.. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr tel 2355 4 Ifjnen (b.g.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841, Goes, Grote Markt 2, tel. 42 (b.g.g adv'. 2234), Oostburg, G. F de Pauwstr 9, tel. 20. Terneuten. Brouwerijstraat 2. Zienkzee red tel 2425. adm tel. 2094. Na jarenlange onderhandelingen ^^^W^/VVVVWVVVSAfVVWVWWWWVVVVVVWWV^^^WV^^^ Op het ministerie van buiten landse zaken in 'Den Haag, hebben de ministers van bui tenlandse zaken van Nederland en Duitsland vrijdagmiddag het Duits-Nederlandse algeme ne verdrag tot, regeling van bilaterale kwesties onderte kend. De foto geeft hiervan een beeld, links dr. Heinrich von Brentano en rechts mr. J. M. A. H. Luns. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag hebben gisteren minister mr, J. M. A. H. Luns en zijn Westduitse ambtgenoot dr. H. von Brentano het algemeen verdrag tussen de West duitse bondsrepubliek en Nederland getekend. Dit verdrag bevat regelingen van met de grens tussen beide landen verband houdende vraag stukken en andere tussen beide partijen be staande problemen. Het verdrag werd mede on dertekend door de Duitse ambassadeur Robert Lahr en de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten. Het verdrag bevat o.m. de volgende besluiten: De Duitse Bondsrepubliek betaalt 280 miljoen Duitse mark ter definitieve regeling van een aantal Neder landse vorderingen en aanspraken. De Duitse Bondsrepubliek doet afstand van alle verdere aanspraken op het voormalige Duits ver mogen in Nederland. i Aan Nederland wordt 125 ha grond toegevoegd1, te weten 113 ha in Limburg en 12 ha in het Groningse grensgebied. Aan de Duitse Bondsrepubliek zal 1270 ha grond worden toegevoegd. West-Duitsland zal deze gebie den, voormalige Duitse grenslanderijen, moeten kopen. West-Duitsland betaalt tenminste gedurende tien jaar aan 1000 familieleden van overleden gedepor teerden jaarlijks een eerste klas reis per trein naar de graven in West-Duitsland of West-Berlijn. Er zal in het Eems-Dollard gebied door beide landen worden samengewerkt teneinde voor dë Nederlandse en Duitse havens aldaar een goede verbinding met de zee te waarborgen. Er zal een permanente Nederlands-Duitse grenswa- terencommissie en een identieke Eemscommissie worden ingesteld. In het Nederlandse deel van het Dollardgebied zullen 1000 ba zonder meer kunnen worden ingepolderd. Weer vooroorlogse grens bij Elten, Tudderen, Dinxperlo De onderhandelingen die aan het moment van gistermiddag vooraf gingen, besloegen vrijwel de gehele 50-er jaren. De problemen waren dan ook velerlei en liepen waar het de grens betrof van Zuid-Limburg tot het uiterste noorden van ons land, het gebied van Eems en Dollard. Aan weerszijden van de grens lagen belangen die van zulk een evident belang werden geacht, dat vaak schijnbare nietigheden het onderhandelen soms moeizaam deed voortgaan. Blijkens het grensverdrag tussen Nederland en Dnitsland blijven zes van de in 1949 uitgevoerde grenscorrecties geheel gehandhaafd. In de grens- correctiegebieden Elten, Tudderen en Dinxperlo zal de vooroorlogse grens, op enkele kleine wijzigingen na, geheel worden herstel. Een stuk bos van 113 ha bij Elten zal definitief bij Nederland worden gevoegd. In negen gevallen zal de thans defi nitief vastgestelde grens zowel van de vooroorlogse grens als van die van 1949 afwijken. Een groot stuk van de grenscorrectie Beek-Wyler zal bij Nederland worden gevoegd, terwijl ten noorden van Kerkrade de grens zal lopen over een nieuw trace van de beek de Worm. Voor Noordoost-Groning'en is de nieu- GRENSCORRECTIE TUDDEREN D' Schoonmaak e Engelse pers heeft zich de laat ste weken nogal beijverd om uiting te geven aan de wreve lige gevoelens van vele Engelsen je gens Duitsland. In een vooraanstaand blad werd zelfs gezegd: „Wij mogen die Duitsers nu eenmaal niet Gisteren werd in Den Haag een Ne derlands-Duits verdrag ondertekend, dat een einde maakte (ten dele voor lopig) aan alle hangende geschillen tussen Nederland en Duitsland. Nederland is nu dus zij het zonder vredesverdrag weer goede maatjes met Duitsland. Maar er zullen Nederlanders zijn. die zoals in het bovenstaande Engel se citaat de vraag overwegen of zij die Duitsers wel mogen. Dat probleem kwam vrijdag in direct aan de orde bij de onder tekening van het nieuwe ver drag toen minister Luns sprak over dingen, die niet vergeten kunnen wor den en die niet met geld goed te ma ken zijn. Minister Von Brentano her haalde daarop de schuldbelijdenis, die hij reeds zo vaak in andere landen had uitgesproken en die - - misschien omdat ze al zo dikwijls is herhaald wat kleurloos en wat vaal aan deed. Geld kan geen onherstelbare verliezen goedmaken, maar ook woorden van spijt kunnen dat niet bewerken. Deze dingen moeten langzaam slijten en dat kan pas ais er een nieuwe basis van wederzijds vertrouwen is gevonden. Om dat „vertrouwen" ging liet bij de onderhandelingen over het nieuwe (Zie slot pag. 3 kol. 1) we grens ontworpen op basis van plannen voor rectificatie van de Wes- terwoldse A. Verder zijn er in het verdrag 20 af wijkingen van de vooroorlogse grens opgenomen, die geen verband houden met de grenscorrecties van 1949. De ze grenswijzigingen zijn bedoeld om onregelmatigheden uit de weg te rui men of te voorkomen. Er zal een permanente Nederlands- Duitse grenswaterencommissie wor den ingesteld, die tot taak zal hebben het overleg over de bestaande pro blemen te voeren en het directe con tact tussen betrokkenen in lokale commissies waar nodig te stimuleren. Rijn, Eems, Dollard Ook het vraagstuk van de verontrei- niging van de Rijn is in het kader van de onderhandelingen ter sprake, gebracht. Met betrekking tot dit vraagstuk, dat geen wederzijdse bin dende aangelegenheid is, is in het slotprotocol van het grensverdrag de verklaring opgenomen, dat beide par tijen het spoedig tot standkomen van een overeenkomst tussen de Rijn- oeverstaten zullen bevorderen. Duitsland en Nederland zullen sa menwerken om een goede verbin ding van de havens van beide lan den in het gebied van de Eems- Dollard met de zee te waarborgen. Indien de tegenwoordige zuidelijke vaargeul naar het hooidvaarwater, de bocht van Watum, niet meer overeenkomstig de belangen van Delfzijl kan worden opengehouden of verbeterd met middelen, die naar het oordeel van de Nederland se regering economisch verant woord zijn, is Nederland gerech tigd een nieuwe verbinding tot stand te brengen. Echter Neder land dient er dan voor te zorgen dat de vaargeul naar Emden hier van geen nadeel ondervindt. Delfzijl Voor Delfzijl betekent deze nieuwe regeling een grote praktische verbe- GRENSCORREGTIE ELTEN 'ederlands gebied V. -RpeltPCUH? Vele problemen in één verdrag Bij het begin van de onderhandelin gen besloten Nederland en Duitsland de verschillende problemen langs de grenzen en de financiële kwesties die tussen de twee landen bestonden, als een geheel te beschouwen. Alle, in het gisteren gesloten verdrag opgenomen regelingen dienen derhal ve niet afzonderlijk, maar in onderlin ge samenhang te worden beoordeeld, zo staat in het verdrag. De aandacht wordt er voorts op gevestigd dat het in het kader der onderhandelingen niet mogelijk was een oplossing te vinden voor alle uit de oorlog reste rende vraagstukken. Zo zijn beide partijen er zich met name van be wust dat een definitieve' regeling; van de verschuldigde herstelbetalingen vooralsnog tot de onmogelijkheden behoort. Sleutel Deskundigen zijn van mening dat de sleutel van het gisteren gesloten ver drag in feite gezocht moet worden in de annexatie van Elten en Tudde ren. di^ Nederland in 1949 doorzette. Deze annexatie, die toen in brede kring nogal kritiek jegens de Neder landse regering verwekte, heeft zo meent men toch in ieder geval tot resultaat gehad dat Duitsland be reid is geweest te onderhandelen over punten, die het zonder de wens tot terugverkrijgen van deze gebieden hoe klein ook stellig nooit tot onderwerp van discussie had ge maakt. „MENSEN AAN BOORD DIE MOESTEN VERDWIJNEN?" Raad voor luchtvaart wil nader onderzoek tering, daar men hierover de vastge stelde landsgrens die dwars door het Eemsgebied loopt heeft heen- gezien. Ook van het onbetwist Duit se gebied zal Nederland gebruik mo gen maken om een vrije doorgang van Delfzijl naar de zee te behouden. (Zie slot pag. 4 kol. 1) De voorzitter van de raad voor de luchtvaart heeft in het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag voorlezing gedaan van de uitspraak van de raad inzake het on geval op 14 augustus 1958 boven de Atlantische Oceaan nabij Ierland overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig PH-LKM, „Hugo de Groot". De raad voor de luchtvaart heeft in deze uit spraak overwogen dat bij de beraad slaging is gebleken dat bet onderzoek naar ait ongeval niet voldoende is ge weest. De raad behoeft omtrent een aantal met name genoemde punten nadere voorlichting, waarbij over een dier punten wordt opgemerkt, dat de raad na de sluiting van de openbare be handeling op 4 maart j.l. een mede deling heeft bereikt, welke gewenst doet zijn dat de vooronderzoeker na der onderzoekt, of er aan boord van het verongelukte vliegtuig zich een of meer personen hebben bevonden wier verdwijning om politieke of an dere overeenkomstige redenen zou kunnen worden beoogd, zulks in ver band met de mogelijkheid dat het vliegtuig als gevolg van een met dat oogmerk verrichte aanslag is veron gelukt. Dit onderzoek dient te ge schieden door bemiddeling van de commandant luchtvaart van het korps rijkspolitie. De raad voor de luchtvaart heeft derhalve het onderzoek voor on bepaalde tijd geschorst en de stuk ken in handen gesteld van de voor onderzoeker. De raad beveelt in deze uitspraak aan dat alsnog het nationaal luchtvaartlaboratorium opdracht krijgt enige technische vragen te beantwoorden. De directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer wenste noch over de aard i de ontvangen mededelingen, noch over de bron nadere informatie te geven. In bevoegde kringen neemt men echter aan, dat men hier te ma ken lieeft met een „tip" welke af komstig is van een officiële instan tie, mogelijk van de politie. Hoogst waarschijnlijk is zij niet afkomstig van een particulier. Welke deze in stantie is geweest en waar deze zich bevindt in Nederland of daarbui ten wordt strikt geheim gehou den. P.Z.C.-zaterdagnummer „Je zult er toch mee zitten op Tholen" is het motto van de veertiendaagse jeugdrubriek, waarin tevens het bezwaar van twee linkerbenen in eeu verhelderende bijdrage wordt toegelicht. Het geheel heeft een plaatsje op pagina 9 gekregen: ait 24 pagina's tellende P.Z.C.- zaterdagnummer bevat voorts o.m.: „Stemmen uit de kerken" (pag. 3), radio- en T.V.-rubriek (pag. 11), feuilleton (pag. 13), boekbespreking en kunst (pag. 17), „Uw pagina, mevrouw" (pag. 19) en de kinderkrant (pag. 23). RIJKSWATERSTAATPLAN VERWEZENLIJKT Vierhonderdduizend kubieke meter zand verwerkt GRONDWERKERS met bulldozers hebben in de baaierd van vierhonderdduizend kubieke meter zand bij Breskens thans in zoverre orde geschapen, dat het ook voor de leek ergens op gaat lijken. Tussen de handelshaven in het oosten en de „nieuwe" veerhaven in het westen van de gemeente strekt zich nu langs de kust een rij van kunstmatige duinen uit, die met een gemid delde hoogte van elf meter boven N.A.P. het er achter gelegen deel van het dorp voor blikken uit zee verbergt. lil zeer korte tijd zijn deze duinen daar onder supervisie van rijkswaterstaat „gelegd". De werkzaamheden zijn veel sneller verlopen dan men had verwacht. Zo kon liet gebeuren, dat nu reeds op deze dui nenrij een „wegbed" gereed ligt, terwijl het gemeentebestuur van Breskens nog niet weet lioe en wanneer men deze weg zal laten verharden. In het najaar van 1959 is men met dat werk begonnen. Het was geen eenvoudig karweiin de eerste plaats moesten circa dertig bunkers, die het toch nl vrij armzalige strand nog meer ontsierden, worden wegge broken. In november is men toen be gonnen met het opspuiten van het strand. Daartoe werden een zandzui- Rijkswaterstaat heeft zijn aandeel geleverd. Ter compensatie van het verlies, dat Breskens leed door bet verleggen van de aanleginriehting van ae provinciale boot, is hot „fun dament" gelegd voor een boulevard op de top van een blonde duinenrij als basis voor nieuwe recreatiemo gelijkheden. Voldoende zand Naar zand heeft men niet behoeven te zoeken. Even ten oosten van Bres kens strekt zich in de Westerschelde een enorme zandplaat uit, al ette lijke malen verfoeid door de arge loze schippers van jachtjes, die er met hun vaartuig bovenop liepen en dan de hulp moesten afwachten van de reddingboot of een vissersvaar tuig. Deze „plaat van Breskens" werd ge kozen als het arbeidsterrein van de zandzuiger en in de afgelopen maan den onttrok men ongeveer vierhon derdduizend kubieke meter zand aan het onuitputtelijk lijkende areaal in de Scheldemonding. Bij de silo van de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging „Breskens" werd het mengsel van water en zand uit do bakken gezogen en via een bijna duizend meter lange pijplei ding naar het operatieterrein ge perst. Het zand bleef daar achter, liet water werd naar zee terugge voerd. Snel tempo Dank zij het uitstekende weer heeft men in vrij snel tempo kan nen werken, zodat men thans reeds een aanvang heeft kunnen maken met het Inplanten van helm en liet plaatsen van de rijs- houten schermen, die de natuur lijke (verdere) opbouw van het duin moeten bevorderen. (Zie slot pag. 4 kol. 5) KORTE PREDIKATIE Wat baat het en mens, als hij de gehele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel?! (Matth. 16:26). Wanneer wij in het licht van dit woord de lijdensgeschiedenis lezen, valt het ons op, hoezeer dit op ver scheidene figuren daaruit van toe passing is. In de eerste plaats op Pi- latus. Deze is duidelijk overtuigd van Jezus1 onschuld. Toch levert hij Hem uit aan de joodse leiders, want hij is bevreesd voor zijn positie. Dan heb je Herodes Agrippa (Lucas 2Z). Ook hij wenst kennelijk geen veroordeling van .deze Galileeër". Hij is zelf vazalvorst over Galilea). Toch doet hij niets voor Jezus' vrij spraak, want hij is in Hem teleur gesteld. Hij heeft n.l. verwacht, dat deze „profeet uit Nazarethhem een prachtig wonder zou laten zien. Dat zou weer eens een andere sensatie voor hem zijn geweest. In de derde plaats noemen icij de „overpriesters en oudsten des volks". Zij waren de officiële geestelijke lei ders van Israël. Zij waren er in de eerste plaats'■voor verantwoordelijk dat Israël de van God gezondene zou herkennen en erkennen. In plaats daarvan hebben zij het echter toege legd op zijn kruisiging. Geen middel ivas hun daarbij te min. Leugen en laster, intimidatie, ophitsing en het gebruik maken van de laagste mense lijke driften, het was ailes geoor loofd om deze Jezus van Nazareth te doen verdwijnen. Want zij beseften, dat hun positie in de wereld hierbij op het spel stond, Bij zijn erkenning en overwinning, konden zij niet blij ven, wien zij waren. Daarom moest Hij geliquideerd. Dan is er nog Judas. Ook hij is in Jezus teleurgesteld. Hij heeft ge dacht, dat Deze een Rijk zou bren gen van aardse macht en heerlijk heid. Nu dit niet het geval blijkt, vindt hij ook, dat Hij maar moet ver dwijnen. Allemaal mensendie op de een of andere manier getracht hebben om de wereld te winnen. Van Judas we ten wij, dat hij zich van het leven heeft beroofd. Maar zouden ook die anderen geen schade hebben geleden aan hun ziel? Wij kunnen het ons nauwelijks voor stellen. Hoe staat het echter met uw ziel? Ook heden ten dage zijn er zo véle mensendie Christus buiten hun le ven sluiten. Uit sensatiezucht (als er zo af en toe maar eens een dave rend wonder gebeurde, zouden de kerken 's zondags wel vol zitten!) of omdat zij op een andere wijze de wereld trachten te winnen. William Booth heeft eens, toen hij door een journalist geïnterviewd was, deze toegevoegd: „Don 't forget your soul" (vergeet uw ziel niet). Zult U er ook om denken, dat U een ziel bezit? Ouwerkerk in Duiveland. J. Franke. Geldig tot hedenavond ZUIDWESTELIJKE WIND Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gis teren. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. ZON EN MAAN 10 april Zon op 5.55 onder 19.29 Maan op 17.57 onder 5.26 11 april Zon op 5.53 Maan op 19.12 onder 19.30 onder Ö.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1