w\ Brutale diefstal in Goes snel opgehelderd K WATTA I Bewoners van zoutwaterwoningen te Middelburg protesteren INVENTUM Goese wasserijdirecteur ging reclameprijs in Chicago ophalen BOETE VAN ƒ200 VOOR 40 M ONDER INVLOED AUTORIJDEN ERNSTIGE VERLIEZEN BIJ BOERENLEENBANK IJZENDIJKE Zo'n heerlijke reep cadeau PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 APRIL 1960 DOOR OPLETTENDHEID VAN OMWONENDE Drie mannen gearresteerd Dank zij de oplettendheid van een bewoner uit de Jozef Is- raëlsstraat is de gemeentepo litie te Goes er binnen twaalf uur in geslaagd een brutale diefstal op te helderen, die woensdagavond omstreeks negen uur werd gepleegd in enkele in aanbouw zijnde flatwoningen in zuid-oost. Uit de flat werden tien deu ren, vijfentwintig zakken ce ment en een gedeelte van een aanrecht ontvreemd. In ver band met deze diefstal heeft de Goese gemeentepolitie drie mannen gearresteerd, name lijk de 49-jarige voorman A. K, uit Middelburg, de 43-jari- ge taxichauffeur L. II. uit Nieuw- en St.-Joosland en de 37-jarige stukadoor A. de B. uit Middelburg. De gestolen goederen, ter waarde van ruim 330,zijn terugge vonden in de woning van L. H. Het was omstreeks negen uur, toen een bewoner van een flat aan de Israëlsstraat een drietal mannen met deuren zag sjouwen nabij een in aanbouw 2ijnd flatblok, op en kele tientallen nieters afstand van zijn woning. Stil en geruisloos droegen de mannen hun ouit naar een onverlichte bestelauto. Ook in een onverlichte personenauto laadden zij enkele bouwmateria len. De bewoner, die onraad vermoedde, waarschuwde telefonisch de poli tie. Inmiddels hadden de dieven hun werkzaamheden echter be ëindigd cn reden vervolgens met bekwame spoed weg. Tijdens de tocht door de stad, zag de bewo ner, die de achtervolging had inge zet, kans de nummers van de bei de auto's te noteren. Dank zij deze nummers slaagde de politie er de volgende ochtend in net drietal in tc rekenen. Bij con trole kwam vast te staan, dat het nummer van een van de auto's op naam stond van een Goese- naar. die de wagen aan een Mid delburger had verkocht. Op zijn beurt verklaarde de Middelburger de auto aan L. H. in Nieuw- en St.-Joosland te hebben overge daan. Toen de politie bij H. arri veerde om te vragen of hij de wa- Auto ramde tuinmuurtje Een nieuwe personenauto ramde dinsdagmiddag na een mislukte bocht om de hoek Coentjesweg-Ka- llsbuurt, het tuinmuurtje van de heer D. M H. te Oud-Vossemeer. Na het muurtje, dat slechts een halve meter hoog was, uit elkaar te hebben gere den, kwam de personenauto half in het voortuintje tot stilstand. Radia- teur, bumpers, koplampen en 'n por tier, waren flink beschadigd. De bei de inzittenden, J. J. v. d. B. uit Ber gen op Zoom en een dochter van de heer P. v. D. te Oud-Vossemeer, kwa men met de schrik vrij. gen soms ook had doorverkocht, was hij juist bezig de zakken ce ment te lossen. Bij nader onder zoek bleken ook de gestolen deu ren ach op dit adres te bevinden. De bestelauto en de bui»- werden in beslag genomen. L. H. verklaarde tegenover de politie, dat hij de bouwmaterialen tegen inkoopprijs gekocht had van de Middelburger A. K., die voorman is van de met selaars bij de flatbouw in zuid oost te Goes. Eveneens heeft de politie aange houden de Middelburger A. de B„ die vaak verschillende karweitjes voor L. H. opknapte. Na verhoord te zijn, is hij op vrije voeten ge steld. De. voorman A. K. werd op het werk te Goes aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. A. K. en L. H. zijn in verzekerde bewaring gesteld op het bureau van politie te Goes. Tweede Kamer behandelt droogteschaderegeling (Van onze parlementaire redacteur) Het gemeen overleg tussen de minis ter van landbouw en visserij, mr. Marijnen en de Tweede Kamer over j de vergoeding van de schade, die de landbouwbedrijven verleden jaar als gevolg van de droogte hebben gele den, heeft donderdagavond dit gun stig resultaat opgeleverd, dat de mi nister opnieuw met het Landbouw schap in overleg zal treden over het treffen van enkele aanvullende rege lingen, waardoor alsnog in een aan tal gevallen van onbillijke behande ling een vergoeding zal kunnen wor den verleend. Daardoor is een motie, die de vaste commissie voor land bouw in petto had, achterwege ge bleven. Er zal een bedrag van 22,5 miljoen worden verdeeld, hoewel od de be groting f 27,5 miljoen is aange vraagd. De landbouwdeskundigen in de Kamer, die unaniem van oordeel waren, dat het door de regering voor de regeling van de droogtesschade bestemde bedrag te gering is en dat de uitkeringen feitelijk te laat ko men, verlangden aanvankelijk dat de regering de volle 27,5 miljoen zou verdelen. Later beperkten zij hun verlangens tot enkele miljoenen bo ven de 22,5 miljoen. Minister en Kamer kwamen tenslotte tot elkaar op de toezegging van de bewindsman, dat hij zich met het Landbouwschap over aanvullende regelingen in ver binding zal stellen. sinaasappel citroen vruchtenlimonade Slot van pag. 2) geren alle huur te betalen zolang die woningen er niet zijn", waarop evenals bij devorige sprekers, een krachtig applaus volgde. Er bleken evenwel nog meerdere pro blemen bij de bewoners te zijn. Velen wilden wel zolang in een andere wo ning, maar dan wilden ze „zwart-op- wit'* hebben, dat het niet langer dan drie maanden zal duren. Hoe zal het met de tuintjes gaan, was een ahder probleem, en hoe met de schadever goeding wanneer in de herstelde wo ning een nieuwe vloerbedekking moet worden gelegd? In zijn antwoord waarvan hij uit gesloten achtte, dat het bevredigend zou zijn zei wethouder Kaland on der meer, dat hij niet veel heil zag in een protest aan de regering, hoe wel hij de kritiek gaarne onder schreef. Voorts verzekerde hij, dat het niet in de bedoeling ligt de be woners twee jaar in een krot te laten wonen. Drie maanden, langer niet. „En na die tijd van behelpen wordt een aantrekkelijker woning de uwe", aldus de heer Kaland, die verder ver klaarde, dat de reeds herstelde wo ningen alleen toegewezen worden aan de bewoners van de zoutschadewo- ningen. De vijftig Stromenwijkwoningen, die De leden van de AJJ.W.B., die ver verwijderd wonen van een der der tien bondslcantoren in het land, zul len binnenkort gebruik kunnen ma ken van een rijdend A.N.W.B.-kan- toor, waar dezelfde diensten verleend worden als in de bestaande kantoren. De auto zal voor het komende reis- seizoen het land doorkruisen; op het ogenblik is het opgesteld in de grote caravanhal op de tentoonstelling Goed Kamp'' in de Haagse Hout- rusthallen. jaarlijks beschikbaar komen, als wis selwoningen gebruiken, achtte de wethouder niet in overeenstemming met het algemeen woningbeleid. Want er zijn, zo stelde hij, vele men sen, die in Middelburg werken, doch al vele jaren heen en weer trekken, omdat ze geen huis hebben. Ten aanzien van de huurverhoging stelde hij, dat de minister hiertoe ge dwongen heeft. En in afwachting van de beslissing van de huuradvies commissie, wiens oordeel betreffen de de mogelijkheid en wenselijkheid van de verhoging wettelijk moet wor den gevraagd, moet echter de ver hoogde huur betaald worden. De heer P. Meliefste deelde namens Volksbelang nog mee, dat zoveel mo gelijk ontruimde maar niet her stelde woningen als wisselwonin gen zullen worden gebruikt. Voorts zal voor de Karelsgang- en Haven dijkwoningen ook een herstelplan worden opgemaakt, deelde hij mee. Ten aanzien van de middenstanders in de betrokken wijken werd ge vraagd te trachten een plan op te maken, dat dan door de woningbouw- besturen zal worden bekeken, waar na een bespreking volgt. „Het is al narigheld,,1 zo besloot wet houder Kaland zijn toelichting, „maar die kan opgelost worden door door de zure appel heen te hijten. In uw eigen belang: bijt er door heen", ad viseerde hij. Aan liet slot der verga dering werd besloten om binnen de kortst mogelijke termijn een protest van de huurders via de besturen der verenigingen naar de regering en volksvertegenwoordiging te zenden. Rest nog te vermelden, dat de ver gadering onder leiding stond van de voorzitter van de Algemene Woning bouwvereniging, de heer Gillissen. f Advertentie) heet water. Vergen weinig ruimte^ I Advertentie Ook in de (les. Lost geheel op. Krachtige Kost voor het Kind! Miljoen voor 4xZ..N in Terneuzen overschreden M van de N.C.R.V.-actie „4 maal M Z...N". die donderdagavond in Terneuzen werd gehouden, is y H het eerste miljoen voor het Su- rinaamse ziekenhuis overschre- den. Tanny Bakker en Adri de M y Putter, beiden in Axelse kle- derdracht, boden namens de ij vrijwillige brandweer in Hoek §j H een bedrag van 437 aan. Hiermee werd het eerste mil- joen met 357,28 overschreden. lllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh Hijskraan te Zierikzee voor nieuwe industrievestiging „Investering vergt 65.000", aldus B. en W. tot raad Om de „kerngemeente" Zierikzee aantrekkelijker te maken voor in dustrieën in het centrum van het land, die hun bedrijven naar elders willen verplaatsen, wil men de be schikking hebben over een behoorlij ke bok of kraan, waarmee zware voorwerpen kunnen worden ver plaatst. Bij het voeren van de onder handelingen over industrievestiging hebben B. en W. het namelijk als een gemis gevoeld, dat de in goede staat verkerende loswal in de onmiddellij ke nabijheid van het industrieterrein, beter bekend als de Engelsekade, niet over een dergelijke outillage beschikt. Bij contacten met enkele industrieën is namelijk gebleken, dat een moge lijkheid voor verlading van voorwer pen onder meer op deze wijze, een rol in de overwegingen speelde. Daarom stellen B. en W, de raad voor. voor de bouw van een vaste kraan of bok met een hijsvermogen van 80 ton een krediet van 65.000 beschikbaar te stellen en een zo hoog mogelijke subsidie bij het rijk aan te wagen als bijdrage in deze investe ring. In hun toelichting op het voorstel geven B. en W. onder meer aan, dat bij het vestigen van industrieën een dergelijke bok althans ten dele ex ploitabel te maken zal zijn. Verder is gebleken, dat van het rijk een bij drage kan worden verkregen tot 75 van de onrendabele kosten. „Achterstand op vakgebied ingelopen" VOL NIEUWE IN DRUKKEN is wasse rijdirecteur 1'. J. Gey- sen te Goes dezer da gen in zijn woonplaats teruggekeerd van een reis naar Amerika waar hij een prijs van een internationale reclamewedstrijd heeft opgehaald. Het ont werp van de bekroonde advertentie is van do Middelburger Cor van der Zande, medewer ker van de Provinciale Zeeuwse Courant. Het was voor de tweede maal, dat hij een ont werp voor do wasserij „Do Zon" te Goes in Amerika zag be kroond Ditmaal behaalde het ontwerp van Cor van der Zande de tweede prijs in de categorie buitenlandse mededin ging. Een inzending uit Portorico legde beslag op de eerste prijs. Ver der waren er Inzendin gen uit de meeste westeuropese landen en ook uit enkele Aziatische landen, waaronder Japan. Brief Enkele maanden gele den vroeg een collega de heer Geysen of hij zin had mee naar Amerika te gaan, waar in maart een groot wasserijcongres met daaraan verbonden een tentoonstelling zou worden gehouden. „Ik aarzelde aanvan kelijk, maar toen een brief uit Amerika kwam, waarin ge schreven werd, dat ons bedrijf de tweede prijs had gekregen en waar in mij gevraagd werd do prijs nu eens per soonlijk te komen af halen, was do zaak be klonken", aldus deze Goesenaar. Uiteraard heeft de heer Geysen in Ameri ka ruimschoots gele genheid gehad te zien hoe de wasserijen daar functioneren. POLITIERECHTER MIDDELBURG Slechts veertig meter was de garagehouder G. van A. uit Hoofdplaat van zijn woning verwijderd, toen hij op 17 maart j.I. onder invloed van sterke drank besloot zijn auto naar huis te rijden. Hij meende, dat het dit kleine stukje wel zou gaan, maar op het laatste moment reed hij tegen het enige paaltje, dat in de omgeving stond. Toen de rijkspolitie arriveerde maakte deze proces-verbaal op wegens het verkeren in staat van dronkenschap. geen geld had. Volgens de officier had hij overigens geen pogingen ge daan om ondersteuning te verkrijgen. Daar het misdrijf gepleegd was tij dens een proeftijd voor voorwaarde lijke ter beschikking steUing, vor derde de officier een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 weken, die de politierechter redneeerde tot 1 week. Maar in eigen land De landbouwer J. M. M. de K. uit het Belgische St. Laureins had op 1 maart j.I. een vete met zijn broer op Nederlands grondgebied uitge vochten. Bij Eede had hij zijn bloed verwant met een riek geslagen en in het böen gestoken. „Het zijn altijd rare geschiedenissen bij de familie De K.", merkte mr. Schenkenberg van Mierop op, „en in het vervolg moeten die ruzies maar in eigen land uitgevochten worden. De officier eiste een vonnis van f 50, waarvan de politierechter in zijn vonnis f 25 voorwaardelijk en f 25 onvoorwaar delijk maakte. De handelsagent A. van B. uit Hulst mishandelde op 26 februari j.I. een zekere J. Van B. zat in hotel De R. aan een tafeltje met nog 8 perso nen, aan een tweede tafeltje zat J., die volgens de verklaring van ver dachte hem langdurig treiterde. Na het een tijdje aangehoord te hebben kon Van B. zich niet meer beheer sen en sloeg er op los. Het kostte hem een boete van f 30, nog f 10 minder dan de eis van de officier. De transportarbeider D. C. F. uit Terneuzen had, in samenwerking met zekere N., op een terrein van C., oud ijzer gestolen. Beiden hadden een af spraak gemaakt om kolen te verza melen en daarbij had F. tevens wat oud ijzer bij elkaar „geveegd". Later hadden de beide verdachten het op gehaald. Conform werden beiden (N. bij verstek) veroordeeld tot een geld boete van f 20, alsmede een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar. De veehandelaar Th. P. G. uit Hulst had op 29 januari zekere W. een slag tegen het hoofd gegeven. De ruzie was ontstaan over de betaling van een auto. De eis van f 50 bracht de politierechter terug tot f 40. Tot slot werd de Belgische fabrieks arbeider R. C. uit Assenede bij ver stek veroordeeld tot een boete van f 100, daar hij 24 januari onder in vloed van sterke drank op een brom fiets over de Westkade te Sas van Gent gereden had. Een week celstraf voor diefstal van gasmunten Dientengevolge stond Van A. donder dagmiddag terecht voor dè Middel burgse politierechter, mr. A. W. Thöne. Daar de man uit Hoofdplaat nooit eerder voor het rijden onder invloed had terecht gestaan, kwali ficeerde de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, Van A.'s misdrijf op 17 maart als een uitschieter. De officier eiste een boete van f 200, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 weken met een proeftijd van 3 jaar, alsmede 6 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan 5 maanden voor waardelijk met een proeftijd van eveneens 3 jaar en 1 maand onvoor waardelijk met aftrek. Mr. Thöne vonniste conform, behoudens de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De betonijzervlechter H. D. uit Mid delburg had in oktober van het vo rige jaar ongeveer f 30 uit de munt gasmeter gehaald. D. was tot deze daad gekomen toen hij ziek was en Behalve in Chicago, waar het wasserijcon gres werd gehouden en waar in het wereldbe roemde Conrad Hilton- liotel reclame-ontwer pen van de wasserij „De Zon" waren te be wonderen, bezocht de heer Geysen tal van grote steden. Ook ston den uitstapjes op het programma, zoals een bezoek aan do Niago- ra-vvatervallen en au- tofabrieken, In Washington bracht do Goese wasserij directeur zelfs een be zoek aan een zieken huis met 1600 bedden. Die belangstelling voor een ziekenhuis is niet vreemd, want de heer Geysen is secretaris van het Goese zieken huis „St.-Joanna". Zoals reeds gezegd be- liaaldo het ontwerp van Cor van der Zande een tweede prijs in de categorie buitenlandse mededinging. De heer Geysen kreeg daarvoor twee oorkonden, één voor het bedrijf en één voor do ontwerper. ZES EN HALF UUR VERGADEREN Nieuw bestuur en raad van toezicht gekozen Advertentie LEJjy REBLSKf E.J voor 10 Kwatta-soldaatjes •Kie» uit: mcllc, puur, hazelnoot of pinda (20 et). Deze actie is geldig tot 31-12-60. In een vergadering welke ruim zes en een half uur duurde, heeft de boe renleenbank te Mzendijke orde op zaken gesteld, nadat er de laatste maanden enkele moeilijkheden waren gerezen omdat kredieten waren ver strekt aan blijkbaar minder krediet waardige personen. Hiervan was een groot verliescijfer op de balans het gevolg geweest, terwijl bovendien bestuur en raad van toezicht en bloc waren afgetreden. Voor de jaarvergadering, welke in hotel Lievens werd gehouden, bestond een overgrote belangstelling van de zijde der leden. Van de centrale bank tc Eindhoven waren twee heren overgekomen om een en ander toe te lichten. De belangstelling was in 1959 met 530.000 toegenomen, voor een groot deel als gevolg van de toename van spaargelden. Nadat de heren uit Eindhoven het frote verliescijfer op de balans en e oorzaken daarvan hadden bespro ken. waarover uit dc verj verschillende vragen werden Na vele malen stemmen en herstem men werd vervolgens een nieuw be stuur en een nieuwe raad van toe zicht gekozen, waarin overigens weer zeven van de acht afgetredenen zitting kregen. In het bestuur wer- den gekozen de heren Ph. Haverbe- •ke, IJzendijke; Aug. Thomaes, Hoofdplaat; E. van Dammo en Ars. Termote, IJzendijke; Ars. Buijsse, Biervliet. In de raad van toezicht werden gekozen de heren E. Thomaes, Hoofdplaat; L. de Dobbelaere en H. Buijsse, IJzendijke. Hierna nam de nieuwe kassier, de heer Geilleit het woord. Deze dank te het bestuur voor de benoeming op deze verantwoordelijke post. Na de langdurige vergadering verenigde men zich aan een maaltijd. Middelburgse dans-society presenteert festival Ten bate van „Doe Open" Tal van Middelburgse Jeugdverenigin gen, jongens en meisjes van de scho len en nog vele anderen hebben hun steentje reeds bijgedragen voor de actie „Doe Open Maar nog steeds komen er initiatieven „los" om do Middelburgse gift zo groot mogelijk te maken. Thans is het de MiddelBurg- se dans-society, die is bijgesprongen en zaterdag a.s. in het Schuttershof ten bate van „Doe Open" een jazz-, dans- en showfestival presenteert. Organisator en zakelijk leider van dit festival is Dick Moermond, die hoopt, wanneer het festival een succes wordt, ln de toekomst tot „interscholaire bals" te komen. Rond veertig jeugdige amateurs-musici en -zangers hebben hun medewerking voor dit festival toegezegd. Rectificatie In ons blad van gisteren publiceer den wij een onderhoud met de spot prent-tekenaar Lammertink. De aanhef van dat stuk werd helaas ontsierd door een lelijke zetfout. Daar werd gesproken over de „man netjes met grote voeten", zoals Lam mertink' do mensen gedeformeerd tekent. De zetter maakte van dat gedeformeerd het woord „gerefor meerd", dat in dit verband geheel zinloos was. Compensatie voor Veerse vissers Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Westerhout (p.v.d.a.) in verband met compenserende maatregelen ten behoeve van door verplaatsing van de Veerse vissers vloot gedupeerden, heeft de hoer Van Aartsen, minister van verkeer én waterstaat a.i. geantwoord dat hij bereid is te bevorderen, dat ten be hoeve van de indirect door de ver plaatsing van de Veerse vissersvloot gedupeerden compenserende maatre gelen worden getroffen. Welke deze maatregelen zullen zijn, maakt een onderwerp van studie uit in de commissie, benoemd ingevolge artikel 8 van de Deltawet, waarin naast het departementen van eco nomische zaken, van financiën, van maatschappelijk werk en van land bouw en visserij vertegenwoordigd zijn. De aangelegenheid heeft ook de bij zondere aandacht van de minister van economische zaken, omdat de zorg voor de belangen, die hierbij gemoeid zijn, in het bijzonder aan hem ztjn toevertrouwd, aldus het ant woord. Worden maatregelen als bedoeld vastgesteld, dan zullen deze zo spoe dig mogelijk aan de belanghebbenden worden bekendgemaakt, belooft mi nister Van Aartsen. 1 Muziekavond ten bate van Sport Steunt Zonneveld De muziekverenigingen Excel- s sior, Kloetingc, Euterpe, Heinkonszand, Vlijt en Vol- IÉ H harding, Souburg en Excelsior, M M Middelburg zullen zaterdag a. s. in de Concert- en Gehoor- zaal te Middelburg een con- eert organiseren, waarvan de H baten geheel bestemd zijn H voor het comité „Sport steunt Zonneveld", zodat nu dus niet alleen meer sprake is van „Sport steunt Zonneveld" maar ook van „Muziek steunt 51 j§ Zonneveld." Hiernaast is het f§ de bedoeling van de vier korp- sen het propageren van de fanfaremuziek en het publiek y kennis te laten maken met de y huidige prestaties van de mu- ziekverenigingen. y y Voor deze uitvoering is een y uitgebreid programma samen- gesteld, vermeldende compo- sities van Boedijn, Meijerbeer, y H Bizet, Ruelle, Romberg, Popy y enz. Op deze muziekavond zal elk korps een afzonderlijk pro- s gramma ten gehore brengen. llHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!U!lllllll|llllllllllll(llillllli!'llï Nagekomen advertenties Enige en algemene kennisgeving. Hiermede geven wij kennis van net overlij den van onze tante en oudtante, mejuffrouw FRANCINA LENA KOOLE, in de ouderdom van 89 jaar. Namens de familie, A. Kerstholt- Timmerman Koudekerke, 6 april 1960. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 9 april a.s. te Driewegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8