Bij IJselstein radiozendercomplex voor Wereldomroep gebouwd Roddelen over Zuid-Afrika Dubbele stuks aanbieding DRS. VERBURG SPRAK OVER MIDDENSTANDSPOLITIEK MIU0HAIRSDOCHTER TROUWDE MET CHAUFFEUR VRIJDAG 8 APRIL 1960 PKOV INVIALb A b N li W 8 hi U O U ti AN '1 I IN POLDERLANDSCHAP Advertentie Verscheidenheid van antennes In het hart van het vlakke en wijde Nederlandse polderland vinden we op enkele mijlen ten zuid-westen van Utrecht een aantal masten en an dere bouwsels, die duidelijk verraden, dat zich hier een radiozender-complex bevindt. Het meest opvallend is de hoge toren met daarop genlaatst een 250 meter lange antennemast voor de televisie- en F. M. omroepzenders. Wat verderop steken twee stalen naal den omhoogde antennes van de beide middengolf-omroepzenders. Wat dichter bij het oude stadje IJs- selstein zien we minder hoog, maar over een veel grotere oppervlakte uit gespreid de antennes opgesteld, welke ten dienste staan van Radio Ne derland Wereldomroep, de organisatie die omroepuitzendingen verzorgt voor de Nederlanders, die over de hele we reld verspreid leven en werken en voor niet-Nederlanders die belang stellend in onderwerpen van allerlei aard willen leren, wat er op cultu reel, sociaal en economisch gebied in Nederland omgaat. Al deze zenderinstallaties zijn eigen dom van de NOZEMA, de Nederlandse Omroepzender Maatschappij en wor den beheerd en bediend door de P.T.T. Om zijn luisteraars te bereiken maakt Radio Nederland gebruik van frequen ties tussen 5900 en 27000 kilocycles per seconde. Deze grenzen zijn niet willekeurig gekozen, maar woraen be paald door de natuurkundige eigen schappen van de atmosfeer. Deze ei genschappen zijn weliswaar aan ze kere wetten gebonden, maar daarbij toch zodanig wisselend van jaar tot jaar, van seizoen tot seizoen, van dag tot dag en zelfs van uur tot uur dat een voortdurende aanpassing nodig is om voor een gewenst doel de juiste frequentie te kiezen. Daarom ook worden aan een zender- Kark voor een buitenlandse dienst ge- eel andere eisen gesteld dan aan zen ders voor binnenlands gebruik. De laatste kunnen voortdurend op dezelf de frequentie en ook met dezelfde an tenne werken. Zenders, die bestemd zijn om grote afstanden te overbrug gen, moeten de mogelijkheid hebben tot omschakeling op diverse frequen ties. Daarbij is een grote verscheiden heid aan antennes nodig, niet alleen in verband met de verschillende fre quenties, maar ook omdat het wense lijk is om de uitgezonden energie te bundelen in een bepaalde richting. Radio Nederland heeft zijn luisteraars in alle delen van de wereld. Maar niet alle luisteraars zijn te zelfder tijd bereid of in staat naar een radiopro- framma te luisteren, erwijl immers de mensen in Austra lië en Japan 's avonds rustig thuis zit ten, zijn de bewoners van Afrika nog volop aan het werk, terwijl de Ameri kanen nog maar nauwelijks ontwaakt zijn en nog helemaal niet in de stem ming om rustig te luisteren naar een buitenlands radioprogramma. Om de ze reden tracht men steeds de golven in die richting te sturen waarin men op dat moment de meeste belangstel ling kan verwachten. Deze bundeling van de uitgestraal de energie is alleen mogelijk met ingewikkelde en kostbare antennes constructief geheel afwijkend van de antennes die gebruikt wor den bij omroepzenders die slechts voor een beperkte reikwijdte be stemd zijn. Toch is de lend, waardoor het aantrekkelijk is van beide een aantal te bezitten. Zo wel de ene als de andere geeft een sterke bundeling van de energie. Bij de ruitantenne is dat altijd in de richting van de lange diagonaal maar met een schakelaar geplaatst in een kleine kast op hoge poten onder de antenne kan worden gekozen naar welke kant wordt uitgezonden. De gordijnantenné heeft een rui mere richtmogelijkheid. Met be hulp van schakelaars in grote kasten kan voor elke antenne een keuze worden gemaakt uit acht verschillende richtingen. Daar staat tegenover, dat een gordijn antenne slechts voor een enkele frequentie bruikbaar is en in dat opzicht is de ruitantenne veel min der kieskeurig. De zenders zijn opgesteld in een spe ciaal voor het doel ontworpen gebouw, opgetrokken in de moderne, luchtige stijl van de architecten Merckelbach en Elling. Het bevindt zich als een spin in het hart van een web van voe- dmgslijnen, die de energie overbren gen naar de rondom geplaatste anten nes. Bij het betreden van het gebouw treft men aan beide zijden van de gang grote glaswanden aan, waar achter de schakelapparatuur voor hoogspanning en laagspanning staat, waarmede de ruwe energie die van de elektrische centrale wordt betrokken, wordt verdeeld over de vele gebruiks- punten in het gebouw. Aan het eind van de gang komen we in een ruime zaal. Achter de lange wanden links en rechts zijn de eigen lijke zenders opgesteld, die de ruwe energie omvormen tot een verfijnde vorm, die geschikt is om te worden uitgestraald, en welke dan alle spraak en muziek met zich draagt die Neder land aan zijn luisteraars wil opdienen. Alle vier grote zenders met draag- golfvermogens van 50 of 100 kilowatt zijn onischakelbaar op een groot aantal frequenties tussen de genoemde grenzen van 5900 en 27000 kc/s. Bij een van de zenders (van het Zwitser se fabrikaat Brown Boveri) moet deze omschakeling uit de hand geschieden. De andere zenders (fabrikaat Philips, Nederland) hebben een inrichting welke na een enkele druk op de knop de afstemming op een vooraf inge stelde frequentie geheel automatisch regelt. De vijfde, kleinere zender behoefte maar op één frequentie te werken en is daardoor veel eenvoudiger van con structie. Hij is ondergebracht in een nevenvertrek van de zenderzaal. In de uitgestrekte kelder onder de zenderzaal vinden we ventilatoren, die dienen om grote hoeveelheden lucht langs zendbuizen en andere vitale on derdelen te blazen, welke zoveel hitte ontwikkelen, dat ze anders defect zouden raken. Bij één van de zenders geschiedt de buizenkoeling met water, waarvoor de nodige pompen ook in de kelder aanwezig zijn. Teruggekeerd in de zenderzaal zien we tussen de bedieningslessenaars van de zenders nog een andere lessenaar waarop een plattegrond van het hele antenneterrein is aangebracht, samen met een groot aantal knopjes. Vanaf deze lessenaar kunnen alle schakel handelingen worden verricht die no dig zijn om de hoogfrequentie energie die door de zenders wordt geleverd, ook werkelijk in de juiste richting uit te stralen. Daartoe moet eerst de juiste antenne worden gekozen. Voor dat doel staan op de galerij boven de zenders twee lange rijen schakelaars in verband met de hoge spanningen zorgvuldig achter een hekwerk ver borgen waarmede elke zender ver bonden kan worden met elk van de bijna twintig antennevoedingslijnen, die hier het gebouw verlaten. Met an dere knopjes worden de schakelaars bestuurd, die onder elke antenne zijn geplaatst en waarmede de richtings keuze wordt gemaakt. Het spreekt wel vanzelf, dat allerlei maatregelen zijn getroffen om ver keerde manoeuvres, zowel aan de an tennes als in de zenders zelf onmoge lijk maken. Mochten er toch onge rechtigheden voorkomen, dan worden de hoge voedingsspanningen automa tisch onmiddellijk uitgeschakeld. omroep over vier grote bijna twintig antennes. van dure antennes altijd nog heel wat economischer dan dat een groot deel van de uitgezonden energie zou worden verspild door hem maar willekeurig rond te strooien, terwijl maar een klein deel nuttig wordt gebruikt. Om aan alle programmawensen te kunnen voldoen beschikt de Wereld zenders en Daarmede imma's tegelijk worden uitgezonden één in het Ne derlands, het andere in diverse vreem de talen elk via twee frequenties. Er worden vijf hoofdluistergebieden hestreken: Noord-Amerika, Zuid- Amerika, Afrika, Azië en Australië. Om ook Europa to bestrijken is nog een vijfde, kleinere zender met een eenvoudige antenne aanwezig. De meest opvallende antennevorm de gordijnantenne bestaat uit twee draadnetten, die dicht achter elkaar zijn opgehangen tussen vier stalen masten van 90 meter hoogte. Om masten uit te sparen zijn telkens twee of drie gordijnantennes naast elkaar opgesteld. De veel lagere „ruitanten ne bestaat uit een vrije eenvoudig dradenstelsel, dat horizontaal op 25 tot 40 meter boven de aarde is uitge spannen aan vier masten, die op de hoekpunten staan van een ruit met een lange diagonaal van rond 100 me ter. De eigenschappen van deze antenne- vormen zijn onderling zeer verschil- Tor welkom® aanvulling van Uw voorjaaregarderobe Overhemden uni wit - in degelijke poplin, sanfor of no-iron 9.90 Weekenders ia prachtige unl tinten en structuur-weefsel, no-lron g 90 per 2 stuks 17»'® Geldig t/m 16 april 1960 Kreymborg 25 ZAKEN IN NEDERLAND. Voor Zeeland I Lange Delft 60-62 - Middelburg YValstraat 84 - Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Actie „Brood in de wereld" De Nederlandse bakkerij gaat in de week van 914 mei a.s. in ons land een actie voeren genaamd „Brood in de wereld", waarvan de gehele opbrengst bestemd zal zijn voor een van de 100 projecten, welke in het kader van de „anti- hongercampagne", die de wereld- voedsel- en landbouworganisaties (F.A.O.) in de komende vijf jaar gaat.voeren, zullen worden uitge voerd. In deze week zal het publiek voor een kwartje een broodbonkaart uit de oorlogsjaren kunnen kopen in de bakkerswinkels en bij de broodbezorgers. Het comité, waar in de gehele Nederlandse bakke rijwereld is vertegenwoordigd, gekozen de laatste broodbonkaart, ten laten drukken. Daarvoor werd gekozen de laatste broodbonkaa.it, die voor het gehele land gold, n.l. uit de periode 330 september 1944, waarin „dolle dinsdag" viel. Op deze kaart werd een broodrant soen verstrekt van 1800 gram per week. De Nederlandse bakkerij hoopt met deze actie een beschei den bijdrage te kunnen leveren in de strijd tegen de honger in de wereld, waar 60 pet. der bevolking nog een tekort aan voeding heeft. De actie staat onder bescherm heerschap van prins Bernhard. Advertentie VOOR STANDSAFDELINGSRAAD K.N.M.B. Welvaartsspreiding zorgt voor doorstroming Voor de Standsafdelingsraad van de Kon. Ned. Middenstandsbond sprak gisteren te Utrecht de directeur van het E.TJ. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, over het onderwerp „Regio nale Middenstandsproblematiek" Deze raad vormt de algemene vergadering van de 185 plaatselijke afdeliugen van de K.N.M.B. De middenstand heeft een zeer groot belang bij de regionaal-economische situatie. Het instrumentarium, dat de overheid ter beschikking staat is zoals de middenstandsnota van de regering stelt nog onvoldoende. Het grote pro bleem vormt de verscheidenheid van problemen in de verschillende delen van ons land, waardoor de positie van de middenstand zeer uiteenloopt. In de Weihoek van Friesland, ten zuid westen van Leeuwarden is de situatie bepaald triest. Het aantal inwoners staat al 80 jaar op ruim 13.000. Er zijn 38 kernen en de welvaart hangt geheel van de veeteelt af. Het mid- aenstandsapparaat is sterk onderbe zet. De laatste jaren is er door liqui datie een kleine uitdunning opgetre den. De koopkracht van de landarbei ders is groter. In 'n streek in Noord- Brabant ten z.o. van Oss is de situa tie veel gunstiger. In 70 jaar, nam daar de bevolking toe met 200 pet. De kleur en stijl der huizen en win kels is er fris. In de Bommelerwaard nam de bevolking mét 44 pet. toe, een tussenpositie. Door de slechte ont watering en bodemstructuur is het een gebied met problemen. In de Noordoostpolder, met veel door mid denstanders gehuurde bedrijven is de situatie rooskleurig. Het aantal ker nen (11) is er nog te groot om er een apparaat op te bouwen dat geheel kan concurreren met het „oude land" (b.v. Zwolle). In steden als Rotterdam bestaat er Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is donderdagmiddag de heer P. van Rosevelt, geboortig uit Vlissingen, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Het proefschrift, waaraan twaalf stellingen waren toegevoegd han delt over „Fracturen van het pro ximate einde van de radius". Pro motor was professor dr. A. Kummer. Dr. P. van Rosevelt, die (je r.h.b.s. te Vlissingen heeft doorlopen, stu deerde van 1946 tot 1953 aan de Amsterdamse universiteit voor arts. Na het artsexamen en het vervul len van de militaire dienstplicht, wijd de de heer Van Rosevelt zich ver volgens aan de studie voor chirurg. Hiertoe was hij eerst drie jaar aan het gemeentelijk ziekenhuis te Zaan dam en vervolgens een zelfde perio de in het Binnengasthuis te Am sterdam werkzaam. Tegelijkertijd bereidde hij de laatste jaren zijn promotie voor. In maart 1.1. is de heer Van Rosevelt afgestudeerd chirurg. In Hirosjima is een meisje van 17 jaar overleden aan de gevolgen van de atoomonplofifng in 1945. Drie we ken geleden openbaarde zich bij haar de gevreesde bloedziekte leukemie. Het meisje, Hiroko Jadjijama was 20 maanden toen in 1945 de Amerikaan se atoombom Hirosjima trof. Zij be vond zich toen op circa anderhalve ki lometer van de explosie. Haar overlij den heeft grote beroering verwekt. De 19-javige miljo nairsdochter Gamble Benedict is in het stad je Hendersonville (in de Amerikaanse staat Noord-Carolina) ge trouwd met de 35-jari- ge Roemeense chauf feur André Poroem- beanoe. De plechtigheid, die ge leid werd do- een vre derechter, was in tien minuten achter de rug en daarmee kwam het einde aan een veelbe sproken romance, waarvoor de chauffeur en de miljonairsdochter zelfs naar Parijs zijn gre moeder van de bruid, die niets heeft nagela ten om het huwelijk te verhinderen, was ten slotte schaakmat ge zet. Pogingen van het echt paar om eerder te hu wen zijn in Canada, België, Frankrijk en de Zuidelijke staten van de Verenigde Staten afge stuit op de vasthou dendheid van de groot moeder en haar legioen van advokaten. Do vre derechter verklaarde niet te weten dat het meisje onder gerechte lijk toezicht was ge steld in de staat New York. De miljonairsdochter en de chauffeur hadden bij de sheriff van Hender sonville een trouwver- gunning gekocht en wa ren toen naar het huls waar de vrederechter woont gereden, nadat hij telefonisch gewaar schuwd was voor hun komst. Na de huwe lijksvoltrekking ver dween het echtpaar, de bergen in op zoek naar een plaats waar zelfs de lange arm van de DE HALVE WERELD DOET ER AAN MEE Men breekt de staf over iets waarvan men nauwelijks iets weet Iets goeds zeggen In het Rotterdamse kerkblad „Gemeente Opbouw" schrijft ds. G. J. H. Gijmink over Zuid-Afri- ka, waar hij ervaring opdeed in d emaanden, toen hij er ds. Knotnerus van de Nederlandse gemeente in Johannesburg ver ving: „Laten we er eens wat goeds van zeggen! stelt Iiij voor. Het is zo gemakkelijk met het grote koor in te stemmen en over Zuid-Afrika de staf te bre ken, vooral wanneer wij er eigenlijk niets van weten. Het zou toch heus niet onredelijk zijn als we ons eens rekenschap gaven van wat het grote vraag stuk is, waarvoor men er staat en hoe geprobeerd wordt daar een oplossing voor te vinden. Dat is minder eenvoudig dan iets zonder meer te veroordelen en het geeft ons minder de over tuiging, dat wij zelf zoveel beter zijn, maar het is wel heel wat meer constructief, want het stemt tot bescheidenheid." Vindt U roddelen ook zo prettig Heel veel mensen doen dat Rodde len geeft je immers het heerlijke ge voel, dat je bóven de ander staat, over wie je roddelt Speciaal als je een hekel aan hem hebt, Is het machtig, over hem te roddelen, je bent dan zelf ZO groot en de ander is zó klein. Krijg je dan een hekel aan een ander, dan doe je het weer over hèm. Ja, roddelen is een prettig werk, je voelt er jezelf zo best bij wet hen niet meer kan De wereld roddelt tegenwoordig over bereiken. Zuid-Afrika. Ze doet dat in de U. zelf daarbij heel erg best. Want zie je, daar in Zuid-Afrika hebben ze apartheid, foei, en dat hebben we bij ons toch maar niet. Hoe heerlijk, sa men te roddelen over één, speciaal als je in Amerika dat kleine moeilijk- .heidje van Little Rock en gouverneur Faubus hebt en zo af en toe eens wat negers lyncht (maar we zijn tegen apartheid!), als je in Engeland zo'n probleempje als Notting Hill hebt met gevechten tussen blank en zwart maar we zijn tegen apartheid als state polygamie (maar we zijn tegen apartheid!), als je in de Arabische staten stiekem de slavernij en polygamie handhaaft je in Rusland aan de vroeger bevoor rechte klassen de vrije ontplooiing ontneemt (maar we zijn tegen apart heid en ga zo maar door. O, neen, excuus toch, ga niet door, zwijg, zwijg, we willen roddelen over Zuid- Afrika. Want daar hebben ze apart heid En meer weten we in de regel van Zuid-Afrika niet Zelfstandig Deden we dat wel, dan zouden we weten, dat de regering van de Unie van Zuid-Afrika met haar apart- heidsbeleid geen vloek, maar zegen voor alle bevolkingsgroepen beoogt. Sinds dr. Verwoerd in 1959 in de Volksraad duidelijk uitsprak: Wat wij voor onszelf willen, een vrij en zelfstandig volksbestaan, mogen'wij aan anderen (de zwarten) niet ont zeggen, en sinds op voorstel van mi nister De Wet Nel de Volksraad de wetgeving op de Bantoestans aan nam. die oeoogt, dat de verschillende Bantoestammen zich in eigen gebied zelfstandig kunnen ontwikkelen, met eigen scholen, universiteiten, recht spraak en volksvertegenwoordiging, kan het voor ieder duidelijk zijn, dat het apartheidbeleid iets heel anders is dan men er in het buitenland van maakt. Het beoogt de eigensoortige ontwikkeling van blank en zwart in eigen naast elkaar, maar in vriend schap mot elkaar verbonden, gebie den. De grondslagen hiervoor zijn ge- Ze doet dat in de U.N.O. legd, de landen der blanken in de en buiten de U.N.O. en ze voelt zich- 1 zwarte gebieden worden voor de zwarten aangekocht, de scholen wor den gesticht, de rectors magnifici der Bantoe-universiteiten zijn aangesteld en omringen zich met hun academi sche staf, de opgaven der Bantoes voor scholen en universiteiten zijn groot in aantal. Vrij volk In Noord-Transvaal sprak ilc met een Bantoe-hoofd. die zijn grote dank baarheid uitsprak, dat de blanke re gering nu aan de zwarten geeft, zich als vrije volken in vrije landen te kunnen ontwikkelen. Dit is dan ook wel de culminatie van dat, wat de regering al jaren voor de Bantoes deed in woningbouw, gezondheidszorg en scholing. Bijna negentig miljoen gulden wordt 's jaarlijks aan het Bantoe-onderwijs, ongeveer honderd tien miljoen gulden aan Bantoe-ge zondheidszorg. ongeveer vijftig mil joen gulden aan Bantoe-sociale voor zieningen en ik weet niet hoeveel aan Bantoc-woningbouw (ik zag zelf ver schillende der prachtige nieuwe Ban toedorpen met ontelbare woningen, scholen, kerken, ziekenhuizen, enz.) uitgegeven. Kerken Het is dan ook wel te begrijpen, dat hierdoor een goede kans voor het blanke zendingswerk onder de zwar ten geopend is en dat het Evangelie der blanken ook onder miljoenen zwarten ingang heeft gevonden en dat er vele bloeiende Bantoekerken zijn. En nu de Bantoes dan ook nog hun eigen gebieden krijgen om zich naar eigen aard te kunnen ontwikke len (gebieden, die tot de vruchtbaar ste van de Unie behoren), geloof ik, dat deze verticale apartheid zowel zwart als blank tot zegen kan zijn. Laten we tegen al het geroddel in daarom eens wat goeds zeggen over Zuid-Afrika Natuurlijk is het er geen hemel, evenmin als in Neder land. maar het is er zeker geen hel, evenmin als in Nederland. Daar en hier zoekt men eerlijk en naar beste weten naar oplossing voor eigen pro blemen, waartoe ieaer volk en land zelf het meest bevoegd is. En als U beslist, toch roddelen wilt, wat denkt U van een nummertje Indonesië, Spanje, Rusland, Arabische staten, Engeland of Amerika Dat is dan eens wat anders, aldus ds. Gijmink. geen regionaal probleem, behoudens de sanering van oude wijken als de Jordaan. Ook bij Europoort en Botlek is geen stimulerende regionale poli tiek nodig. Weer anders staat het met visserijgemeenten als Veere en Yer- seke die in kort tijdsbestek hun pri maire bestaansbronnen dreigen te verliezen. Spreker behandelde vervolgens de betekenis van een beheerste econo mische expansie, zonder horten en stoten als de bestedingsbeperking. Het Centraal Planbureau verwacht een welvaartsstijging van 2 pet. per jaar. Ook een geleidelijke en evenwichtige regionaal-economi sche expansie is van belang. Iedereen is het er over eens dat dit regeringsingrijpen vraagt. Ontvol king van gebieden geeft een enorm kapitaalverlies aan bedrijven, scho len enz. De nieuwe verkeersmogelijk- heden brengen nieuwe kansen. Zo is voor de lokale welvaart de pendel gunstig. De gemeenteclassificatie zal nu de afstanden nauwelijks bete kenis meer hebben toch moeten wor den afgeschaft, zij het voorzichtig. Ook dat zal de lokale bestedingen en daardoor tenslotte het woonklimaat bevorderen. Er blijven tenslotte na tuurlijk toch verschuivingen aan de orde, die men niet moet forceren. Dorpen met b.v. 2000 inwoners- krij gen goede kansen. De heer Verburg ging vervolgens in op de stimulering van de regionale bedrijvigheid en leefbaarheid. Hij liet de industrialisatie en het toerisme de lasseren. Branchegewijze wei revue -i vaartsbevordering heeft eveneens grote betekenis. Zo nam het inkomen uit hoofde van de veeteelt in het ge noemde Friese gebied van 1949 tot 1955 toe van 113 min. tot 230 min. De pachtwet 1937 maakte in de Bom melerwaard een eind aan de bodem uitputting. Goede busdiensten en scholingsgelegenheid zijn van beteke nis. De ruilverkavelingen, die over rond 40 jaar voltrokken zullen zijn op 1V2 min. ha verhogen de koop kracht. Op tuinbouwgebied zijn de waarborgfondsen, waarvan er ook in Zeeland een wordt voorbereid van belang. Streekorganisaties zoals in de Groningse kleistreek, de Bomme lerwaard en Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen veel voor de ontwikkeling bereiken. Op he gebied van de leef baarheid het vasthouden van de bevolking is er de welzijnszorg .voor de kernen, de streekverbetering en de 100 pet. plannen voor de open bare nutsbedrijven. Helaas is er ook de dreigende mammoetwet, die veel kan afbreken. Verkeersverbeteringen zijn voor de middenstand tenslotte ook altijd een voordeel omdat er dan nieuwe welvaartsimpulsen komen. Fi nancieel dient het rijk de kleine ge meenten in staat te stellen nieuwe initiatieven te ontplooien, zoals rond het Veerse Meer. Op rijks-, provinciaal- en gemeente- lijkvlak moet de middenstand in dit alles meespelen. Door een grotere welvaartsspreiding komt er doorstroming in de midden stand, die zich immers ook moet spe cialiseren. Dit betekent vaak ver plaatsing. Spreker stond achter .de gedachte van de middenstandsnóta om een financieringsmaatschappij te belasten met de bouw van panden. De traditioneel denkende midden stander is echter vaak nog niet aan zulk een elders normale financie ring toe. De middenstand zal zicli ook meer moeten oriënteren op wat er, ook aan regionale en lokale planning gaande is. Aldus ligt er m een periode van toenemende wel vaart nog een goed perspectief. De vergadering was unaniem van oordeel, dat een gewestelijke organi satie van de middenstand nodig is om de mogelijkheden ten dele te bestu deren en verder uit te werken. De koninklijke Nederlandse midden standsbond, die reeds verscheidene gewesten heeft ingesteld, wil met de regering binnenkort een bespreking voeren binnen het kader van deze ontwikkeling. Heitje voor de vluchtelingen De traditionele aetie een heitje voor een karwijtje, waaraan wordt deel genomen door het Nederlandse pad- vindstersgilde, de Nederlandse gid- senbeweging, de verkenners van de katholieke jeugdbeweging en de ver eniging „de Nederlandse padvinders" zal dit iaar gehouden worden op 20, 21 en 22 april. De meisjes en jongens zullen elk een kwartje afstaan voor de vluchtelin gen. De rest is bestemd voor ver sterking van de fondsen van genoem de verenigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7