Voorlopige mogelijkheden tot opleiding van meer tandartsen Meisje (17) vermoord in Amsterdam s KLANKBORD FLUOR IN DRINKWATER TEGEN TANDBEDERF Kamerleden rapporteerden over herindeling Schouwen-Duiveland B.B. DEMONSTREERDE LIEFDE VOOR HET DIER WEER GRENSMOEILIJKHEDEN BIJ BAARLE-HERT0G M VRIJDAG 8 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MINISTER CALS IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur.) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, die don derdagmiddag in de Tweede Kamer enige mededelingen heeft gedaan over de tandartsenopleiding, was van plan om de jongelui, die zich opge ven voor de tandartsenstudie, te laten loten, wanneer de aanmelding de 175 overschrijdt. Tegen dit denkbeeld rees veel verzet, o.a. van de senaat van de Utrechtse universiteit. Nog nooit in de geschiedenis van het universitaire onderwijs in Nederland is een numerus clausus dat is een beperking van het aantal studenten, dat in een bepaald vak wil studeren voorgekomen. Ook de Tweede Kamer voelde er niets voor. Minister Cals heeft zijn plan nu la ten varen en toegezegd, dat wie zich aanmelden zullen worden opgeno men. Dat is mogelijk, doordat de op leiding gedurende de eerste twee jaar een theoretisch karakter draagt. Intussen zullen maatregelen worden getroffen om de praktische oplei dingsmogelijkheden uit te breiden, tenminste als meer dan 175 aanmel dingen komen. Gelegenheid tot praktische studie zal in dat geval geboden worden in Nijmegen, waar men in 1964 toch met de tandartsen- opleiding zou beginnen en in Rotter dam. Enkele Kamerleden hadden op het scheppen van een voorlopige stu diemogelijkheid aangedrongen. Wat de tandverzorging in het alge meen aangaat, deelde de minister van sociale zaken en volksgezond heid, dr. Van Rooyen, mee, dat in Tiel en in Culemborg een proef ge nomen is met de toevoeging van fluor aan het drinkwater ter voor koming van tandcaries. Deze proef heeft gunstige resultaten afgewor pen. De minister trok hieruit de conclusie, dat het zin heeft, om op groter schaal met de toepassing van dit middel tegen tandbederf voort te gaan. De gezondheidsraad zal nu voorstellen doen om de waterleiding bedrijven ertoe te bewegen om hier aan op vrijwillige basis mee te doen. De minister deelde mee, dat een werkgroep van de gezondheidsorga nisatie van de T.N.O. onder voorzit terschap van de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. Mun tendam, een onderzoek zal instellen naar de verbreiding van tandbederf onder de jeugd. De Tweede Kamer nam een nota over het vraagstuk van de tandheel kundige voorzieningen en over de tandheelkundige hulpkrachten, die aanleiding geweest zijn tot het debat, zonder hoofdelijke stemming aan. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Van Rooy, heeft donderdag in de Tweede Kamer mee gedeeld, dat hij bereid is na te gaan of de totstandkoming mogelijk is van een centraal orgaan ter behartiging van de sociale belangen der verple- genden. De minister was van oor deel, dat hier inderdaad van een hiaat kan worden gesproken. De bewindsman hield 'tegenover enkele afgevaardigden, die kri tiek hadden geleverd op de lage salariëring van de verpleegsters, vol, dat de honorering vergeleken met andere beroepen nog niet zo laag is. Ook achtte hij het beroep van verpleegster duidelijk een roeping en geloofde hij, dat voor het kiezen van deze roeping veel meer de onderlinge verhoudingen in de ziekenhuizen van belang zijn dan de salarissen. Hij erkende dat er een tekort aan verpleegsters is. De minister waar schuwde tegen de gedachte, dat sa larisverhoging zal leiden tot ophef fing of althans tot vermindering van het tekort. Antwoordend op de vragen die hem waren gesteld over het denkbeeld van de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. Muntendam, om de ziekenfondspatiënten een kwartje of twee kwartjes per con sult te laten betalen met de bedoe ling om de grote toeloop van zie kenfondspatiënten naar de artsen wat te beperken, zei de minister, dat de regering zich bezig houdt met de voorbereiding van een Ziekenfonds wet en dat een van de facetten daar van is de eventuele heffing van een kleine bijdrage van de ziekenfonds leden. Hij zegde toe rekening te zul len houden met de opmerkingen, die in de Tweede Kamer over deze ma terie gemaakt zijn. Een wet op de geestelijk gestoorden is nog niet gauw te verwachten. De regering wil namelijk alle gees- lijk gestoorden onder een zoda nige wet brengen. Dat is een moei lijk karwei, dat tijd vergt. Een aantal provincies heeft re gelingen getroffen voor het toe zicht op de verpleeginrichtingen. De minister zei te zullen stimu leren, dat er ook in de overige provincies regelingen gemaakt worden. Daarom wilde hij nog niet met een rijksregeling komen. IN WONING VAN HOOFDINSPECTEUR Dader nog niet gevonden In de woning van een Amsterdamse hoofdinspecteur van politie, de heer J. S.f heeft men gisteren de ontstel lende ontdekking gedaan dat het sinds kort daar inwonende 17-jarige Leeuwardense meisje L. Veenstra in bed moet zijn vermoord. Naar men vermoedt gewurgd- Het onderzoek, dat onmiddellijk een aanvang nam, heeft nog geen enkele resultaat op geleverd. Er bestond gisteravond geen enkele verdenking, ook niet te gen de genoemde hoofdinspecteur. De enige dochter van inspecteur S. (een weduwnaar) deed de ontdek king. Het meisje Veenstra. was haar vriendin. Het werkte sinds kort bij do P.T.T. in Amsterdam. In verband Uitbreiding militaire vrijstellingstegels Bij beschikking van de minister van oorlog zijn de regelen, die leiden tot vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, uitgebreid met de be paling dat deze vrijstelling zal wor den verleend aan de enige of aan de oudste In leven zijnde zoon van hem, die als militair in Nederlandse krijgsdienst sneuvelt of is gesneu veld, dan wel die volgens het dienst plichtbesluit met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld. De betrokken zoon moet behoren tot het gezin van de niet-hertrouwde we duwe van de gesneuvelde, wil bij in aanmerking komen voor de vrijstel ling van dienst. Deze beschikking is bekend gemaakt in een landmacht order. De vrijstelling zal worden verleend, ongeacht of de belanghebbende in geschrevene ten tijde van het sneu velen van zijn vader de eerste oefe ning nog moet aanvangen of tot het vervullen van die oefening reeds in werkelijke dienst is. De vrijstelling behoort door tussenkomst van de burgemeester van de gemeente, waar dc ingeschrevene woonachtig is, to worden aangevraagd, zo spoedig mogelijk na ontvangst van de op roeping ter inlijving c.q. tot opkomst in werkelijke dienst voor de eerste oefening, of, in voorkomend geval, zo spoedig mogelijk na het sneuve len van de vader. De dienstplichtigen op wie deze regeling van toepassing is en die thans voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn, moeten de aanvraag indienen binnen veertien dagen na de bekendmaking van deze regeling. KEUZE. Het Duitse dorp Betzendorf zit zonder burgemeester en weet teen weg uit de moeilijkheden. In e Beierse gemeentelijke verkiezin gen van vorige wek, stonden de boeren Franz Hajek en Georg Weiss kandidaat voor het burgemeester schap van Betzendorf. Geen van bei den kreeg een meerderheid. Bij de herstemming van zondag was de uit slag 4747. Dc gemeentelijke autori teiten riepen toen een klein meisje van de straat binnen en zij trok Weiss als winnaar, maar hogere au toriteiten hebben thans beslist dat deze methode weliswaar onpartijdig, maar tevens onwettig was. Raad werd niet gegeven en Betzendorf zit er nu mee. Loonsverhoging in Iederwarenindustrie De Nederlandse Bond van Lederwa ren- en Kofferfabrikanten deelt, mede, dat met ingang van de loonweek waarin 1 januari I960 valt, de door beide partijen, betrokken bij de C.A. O. voor de Iederwarenindustrie, inge diende loonvoorstellen door het colle ge van rijksbemiddelaars zijn goed gekeurd. De loonvoorstellen houden in: De uurlonen van 23-jarige en oudere mannelijke werknemers zijn ver hoogd met 6 cent in de gemeenteklas sen 1, 2 en 3 en met 7 cent in ge meenteklasse 4. Deze uurlonen zijn bovendien ver hoogd met 6 cent voor verwerking van de huurcompensatie 1957. De uurlonen voor vrouwelijke werk nemers van 23 jaar en ouder bedra gen 70 procent van die voor mannen van 23 jaar en ouder (a -f b). De uurlonen van jeugdige werkne mers zijn verhoudingsgewijze opge trokken, overeenkomstig de vóór de verhoging geldende verschilpercen- tages, welke bestonden voor de jon ger dan 23-jarige mannelijke en vrouwelijke werknemers. Armstrong-Jones moet nieuwe bruidsjonker zoeken H Jeremy Fry heeft woensdag- M avond laten weten, dat hij op §j doktersadvies niet zal kunnen p optreden als bruidsjonker bij het huwelijk van prinses H Margaret en Antony Arm- srongJones. Volgens zijn vrouw lijdt hij aan geelzucht. Onder hen die genoemd wor- H den als eventuele plaatsver- H vanger van de 35-jarige Fry, bevinden zich dc 30-jarige H Billy Wallace en de 24-jarige f§ hertog van Kent, een neef van H de prinses. illllllllllUllllllllillllilllllilllllllillllllillllllllllllllllliillllllllllilliliilllill Sleepboot „Zwarte Zee" had aanvaring De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst, die op weg was van Maas sluis naar Schotland om een sleep op te halen, is in de aacht van dinsdag op woensdag op de Noordzee in aan varing geweest met het 11.151 brt. metende Britse m.s. „Cretic" van de Shaw Savell and Albion Co Ltd te Londen. Hoewel beide schepen op volle snel heid voeren is aan weerszijden de schade betrekkelijk gering. De „Zwarte Zee" werd aan bakboord ge raakt en liep schade op boven de wa terlijn. Zij heeft, evenals de „Cretic" haar reis echter kunnen vervolgen. daarmee is zij bij het ldeine gezin komen wonen. Bij het onderzoek is een speurhond ingeschakeld. De deskundige van de Amsterdamse politie, de heer D. Eskes, prof. di W. Froentjes, direc teur van het gerechtelijk natuurwe tenschappelijk laboratorium van het ministerie van justitie en een groot aantal rechercheurs onder leiding van commissaris W. T. G. A. Binnen dijk zetten het onderzoek onver moeid voort. Dr. J. Zeldenrust uit Den Haag heeft gisteren de sectie verricht. Engelina Veenstra was zeer gezien bij haar collega's en had verscheide ne vrienden. Het venster van de slaapkamer aan do achterzijde van de woning stond open. Daarin zou volgens de politie de enige aanwij zing gevonden kunnen worden voor de mogelijkheid dat de dader van buiten moet zijn gekomen. In de tuin heeft men geen voetstappen gevon den. Deze kunnen echter zijn uit gewist door de regen. Engelina moet woensdagavond circa middernacht zijn thuisgekomen. Van het tijdstip waarop de gruwelijke daad moet zijn verricht, staat nog niets vast. Noch de hoofdinspecteur noch zijn dochter hebben enig verdacht geluid gehoord. Het Wereldgebeuren Door bouwconflid verlies van 419.700 arbeidsdagen Dertien dagen bouwconflict in de maand maart hebben een produktie- verlies opgeleverd van niet minder dan 419.700 arbeidsdagen, dat is meer dan in de jaren 1955 tot en met 1959 samen. In deze vijf jaar gingen in to taal 404.305 arbeidsdagen door sta lling in verschillende bedrijfstakken verloren. In het gehele jaar 1955 gingen 132.994 arbeidsdagen door staking verloren. Hiervan waren er slechts 3237 verloren arbeidsdagen in de bouwnijverheid. De meeste stakings dagen kwamen toen voor in de diamantindustrie met circa 60.000 verloren arbeidsdagen. Daarop volgen het verkeer met 22.403 en de metaal industrie met 20.774 verloren arbeids dagen. Het jaar 1956 bracht het aantal door staking verloren arbeidsdagen in to taal op 212.800. Hiervan waren er 72.834 in de bouwnijverheid en 81.380 in de sector verkeer. In 1957 kwa men ér slechts weinig stakingen voor. Het totaal aantal verloren arbeidsda gen bedroeg toen maar 7214. In 1958 waren er in totaal 37.300 verloren ar beidsdagen door staking. Hiervan wa ren er 33.970 in de bouwnijverheid. Het totaal aantal verloren arbeids dagen in 1959 bedroeg 13.997, waar van 5844 in de bouwnijverheid. Een beeld van het werk aan de nieu we Scheveningse wandelpier, die nu al een heel eind de zee in steekt. Prins Berahard inspecteerde luchtmachtonderdelen Prins Bernhard heeft donderdagoch tend in zijn functie van inspecteur- generaal der koninklijke luchtmacht enge luchtmachtonderdelen in de na bijheid van Den Haag geïnspecteerd. De prins was met een helikopter, be stuurd door majoor J. H. Lukkïcn, commandant van de groep lichte vliegtuigen, van paleis Soestuijk naar de vliegbasis Ypenburg in Rijswijk gevlogen. De prins arriveerde omstreeks kwart voor negen op de basis en heeft er vervolgens verscheidene afdelingen geïnspecteerd o.a. het 334 squadron transportvliegtuigen, de groep lichte vliegtuigen en de technische dienst. Er 'is voorts een reddingsdemonstra tie met Alouette-helikopters gehou den. Omstreeks half elf heeft de prins zich per Alouette naar de Lier begeven, waar hij een bezoek bracht aan het navigatiestation der koninklijke luchtmacht. In het gebied van Viscu in het cen trum van Portugal houdt een grote troep wolven duchtig huis onder de schaapskudden. In de afgelopen da gen zouden meer dan 200 schapen ver scheurd zijn. (Vervolg van pag. 1) geaardheid van de bevolking van Ouwerkerk. Voeging van deze ge meente bij Nieuwerkerk en Ooster- land ontmoet ook in laatstgenoemde gemeenten bezwaren. Niet rijp Er waren ook leden die van me ning zeiden te zijn, dat de tijd nog niet rijp was om de herinde ling Ingrijpender te maken dan het ontwerp voorstelt. Nu nog niet Brigitte Bardot, de ster van veel Franse liefdesfilms, heeft donder dag op het vliegveld van Genève een fraaie demonstratie gegeven van liefde voor het dier. Toen zij op het vliegveld aankwam, zag zij juist hoe een straathondje werd weggevoerd in een auto van de dierenbescherming. Een lid van de dierenbescherming, Fre deric Mathias, had het beest ge- red uit handen van boeren die liet van kant wilden maken. Zon der zich te bedenken ging B. B. naar Mathias toe en vroeg hem of zij het hondje mocht hebben. Vereerd stemde deze toe en begon alles in het werk te stellen om be wijzen van veearts en douane bij een te krijgen, die een dier te genwoordig nodig heeft om over de grens te gaan. e filmster deelde inmiddels hand tekeningen uit en vertelde de Duitse acteur Curd Jurgens, die juist op doorreis Genève aandeed, dat hij wel niet van de hond zou houden. „Het is maar een straat hond en jij bent een snob." Mathias zorgde ervoor, dat de hond op tijd in een kist bij het vliegveld stond en trok zich toen enigszins verbitterd terug in de wachtkamer. „Ik moest twintig frank betalen aan de veearts uit eigen zak en maar rondrennen om speciale papieren te krijgen van de douane en zij heeft me nog niet eens bedankt." Even later, toen iemand van het vliegveld hem de twintig frank gebracht had, klaarde hij op. „Mevrouw Brigitte is een fijne vrouw en 'n echte dierenvriendin. Zij en haar man zijn belden lid van de dierenbescherming", zei hij toen. kan worden overzien hoe de ont wikkeling van Schomven-Dnivc- land ten gevolge van de realisa tie van het Deltaplan zal verlo pen, achten zij het noodzakelijk af te wachten hoe de ontwikke ling zich over enige jaren zal af tekenen. De commissie ging ak koord met de opheffing van Se- rooskerke, Ellemeet, Eikerzee en Duïvendijke. Onjuist verwijt Het leek enige leden inmiddels min der juist het verwijt, zoals dat in de memorie van toelichting heeft ge staan, dat de gemeente-administra tie van verscheidene kleine gemeen ten te wensen overlaat, te lanceren zonder nadere motivering, en zon der de in gebreke gebleven gemeen ten met naam te noemen. Dezelfde leden vroegen in hoeverre de begro tingen van de gemeenten al dan niet sluiten. Enige leden veronderstelden, dat bij de gemeentelijke herindeling aan merkelijk meer gemeenteambtenaren hun betrekking opgeheven zullen zien dan bij grenswijzigingen ge woonlijk liet geval is. De toekomst biedt voor hen in menig opzicht een onzekerheid, welke te sterker zal worden gevoeld naarmate zij langer hun krachten aan de zaak van de gemeente hebben gewijd. Zij vroegen of de minister, dit overwegende, de opvatting billijkt dat de positie der ambtenaren bij zulk een vérstrek kende maatregel als de onderhavige een punt van zeer zorgvuldige over weging dient uit te maken en dat daarbij met name aan de speciale omstandigheden, waarin betrokkenen zijn geplaatst bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken, ook al zou dientengevolge in sommige opzichten worden afgeweken van de gebraikelijke ambtenarenbepalingen. Arrestant werd vrijgelaten De ingewikkelde situatie aan de Nederlands-Belgische grens bij Baarle-Hertog heeft woensdasr op nieuw tot moeilijkheden geleid. De Belgische gendarmerie arresteerde op een gedeelte van de provïnciale- weg in de grensplaats een Neder lander. die enige lijd geleden door de rechtbank van Turnhout bij ver stek tot 15 dagen gevangemstraf was veroordeeld wegens een in braak, die hij in België had ge pleegd. Om de arrestant in een jeep naar de gevangenis in Turnhout over te brengen moest echter de grenspost Weclde-station worden gepasseerd, waar Nederlandse marechaussee en douane-ambtenaren dienst doen. De arrestant, de 26-jarige A. V., riep hier de hulp in van de Neder landse marechaussee, die hun Bel gische collega's vervolgens de doortocht weigerden. De Belgische rijkswachters brachten hun arres tant terug naar het gemeentehuis van Baarle-Hertog. Na een ge sprek tussen Nederlandse cn Bel gische autoriteiten, dat in de loop van de dag in Baarle-Hertog werd gehouden, werd tenslotte de arres tant op vrije voeten gesteld. Aan de conferentie op het gemeen tehuis van Baarle-Hertog, die aan de vrijlating van de arrestant voorafging, werd van Nederlandse zijde deelgenomen door de officier van justitie te Breda, mr. Grasso, de burgemeester van Baarle-Nas- sau, de heer De Grauw en officie ren van de marechausee. Uit Turn hout was de producer des konings, mr. Lepaige, overgekomen, verge zeld van hoge officieren van de Belgische rijkswacht. Naar van Belgische zijde wordt vernomen hield de Nederlandse de legatie vast aan de stelling, dat het weggedeelte, waaróp de aan houding werd verricht, niet Bel gisch is en dat men van Belgische zijde nog steeds, bijna een jaar na de uitspraak van het internationale hof van justitie, het grondgebied niet heeft afgebakend en geen en kele administratieve maatregel heeft getroffen. Ook werd aangevoerd, dat de weg door Nederland wordt onderhou den. Men baseerde zich daarbij op de uitspraak van het hof, dat wel dc huizen van S. van den Eynde waar de Belgische rijkswacht tot de arrestatie overging op Bel gisch grondgebied staan, maar dat geen melding is gemaakt van de weg, die daar langs loopt. Het gebruik is, dat dan de helft van de weg tot Nederlands en de helft tot Belgisch grondgebied wordt gerekend. De aanhouding gebeurde op de Nederlandse helft en was dus onrechtmatig, aldus de Nederlandse mening. De Belgische autoriteiten voerden echter aan, dat de weg wel degelijk Belgisch grondgebied is, op Belgi sche stafkaarten staat aangegeven en is opgenomen in het Belgische kadaster. Tenslotte werd tot vrij lating van de Nederlandse arres tant oesloten. Hij zal tien dagen de tijd krijgen om tegen het von nis, dat hem naar hij verklaarde nooit ter kennis is trebracht, in be roep te gaan. Aangezien hij om naar zijn werk te gaan elke dag dezelfde plaats moet passeren werd hem verzekerd, dat in deze periode geen maatregelen van Belgische zijde zullen worden genomen. Op de conferentie werd tenslotte besloten dat in de toekomst bij ar restaties gezamenlijk overleg zal worden gepleegd. Harmonisch reizen Sir Winston Churchill moest giste ren in de Westminster Hall glim lachen, toen Engelands gast Charles de Gaulle nog eens terug kwam op de veelbesproken tegenstel lingen tussen hen beiden in de Twee de Wereldoorlog. „Wanneer ik het", zo zei de Franse president in zijn los van het papier uitgesproken rede, „in juni 1944 op bepaalde punten niet voortdurend en geheel eens was met mijn zeer vermaarde vriend, dan was dit mogelijk een gevolg van het feit dat het succes, dat van toen af ze ker was, een zekere onwrikbaarheid van standpunt in de hand werkte. Vier jaar tevoren droegen onze be sprekingen een minder halsstarrig karakter. Doch nu kunt U zelf zien hoe de tijd alle dingen tot hun juiste afmetingen terug brengt. Mijn aan wezigheid onder U is er het bewijs voor dat het Franse volk de Britten voor altijd zijn vriendschap en be wondering heeft geschonken". Churchill heeft zich ook zelf na het ondergaan van een dosis „tijd" al meermalen in milde zin uitgelaten over de betrekkingen tussen nen beiden in de oorlogsdagen. Zijn opmerking dat De Gaulle's „Kruis van Lotharingen" het zwaar ste kruis was dat hem werd opge legd, getuigde op zichzelf al van een objectiverende humor. In zijn ooi- logsmémoires heeft hij over De Gaul le onder meer geschreven: „Hij voel de het in zijn positie tegenover het Franse volk van het grootste belang, een trotse en hooghartige houding aan te nemen ten opzichte van „het perfide Albion", hoewel hij een ban neling was, afhankelijk van onze be scherming en verblijvend temidden van ons. Hij moest robuust zijn te genover de Britten om in Franse ogen geen Britse marionet te zijn. Deze politiek voerde hij zeker met volharding uit. Hij legde deze tech niek zelfs op zekere dag aan mij uit en ik begreep de buitengewone moei lijkheden van zijn probleem. Ik heb altijd bewondering gehad voor zijn grote kracht". Welk een verschil tussen De Gaulle's reis naar Engeland in juni 1940 en die van nu. bijna twintig jaar later! Toen was hij een berooide gevluchte generaal, die pas een week tevoren als onderstaats secretaris van defensie was opgeno men in het kabinet van Paul Ray naud en in de tijd daarna te Londen slechts met moeite erkenning kon vinden van zijn vertogen, dat hij „de geest van Jeanne d'Arc en die van Clemengeau vertegenwoordigde". Nu stromen de Engelsen enthousiast sa men (wat zij niet gauw doen) om hem als leider van de door hem in gestelde Vijfde Republiek toe te jui chen. Het wemelt van betogen, dat de Entente Cordiale werkelijk nog leeft. En hoewel De Gaulle 2ijn halsstarrig heid blijkens onder meer zijn houding ten opzichte van dc Verenigde Staten in de N.A.V.O. niet heeft afgelegd, is er over de besprekingen die hij met de Blitse premier Macmillan voerde nog geen klacht van „Lotharingse kruisen" of van een „krampachtige robuustheid gehoord. De Gaulle wiens tragische uitwijkreis van 1940 ge volgd werd door een triomfale terug reis in 1944, gaf in zijn rede de ver zekering dat Frankrijk zich op de „lange en moeilijke reis" die de we reldleiders via de topconferentie on dernemen, één met Engeland zal ge voelen. De Franse president die in Engeland niet alleen vluchteling maar ook een leerling in de staats manskunst is geweest, is zich er klaarblijkelijk van bewust, dat het Westen harriionisch moet optreden bij het komende beraad met het Krem lin en bij het nastreven van grote doeleinden op het gebied van ontwa pening en internationale samenwer king tot hulpverlening aan de onder ontwikkelde gebieden. („Frankrijk meent dat de vrede maar een hache lijke zaak is, zolang tWee miljard mensen in armoede naast in betere doen verkerende wereldbewoners le ven". Dit harmonisch „reizen" wil hij blijkbaar bereiken over alle eco nomische en andere geschillen heen. Tot die geschillen behoort de kwestie van de Euromarkt. De Gaul le wekt de indruk, dat hij die ge meenschappelijke markt met de Be nelux, Italië en Duitsland („gisteren onze vijand, maar nu een onmisbaar element voor het Westen en onze ge meenschappelijke bondgenoot") niet gaarne uitgebreid zou zien met Groot- Brittannïë. Hij zou vrezen dat die overbuur Frankrijks dominerende rol zou kunnen overnemen. Nu hijzelf domineert, en de Engelsen een soort van anti-Duitse gezindheid aan de dag leggen, ziet hij zich in Londen erkend als grootste woordvoerder van het Westen van het continent. Hij behoeft zich intussen niet meer te hoeden voor een eventueel gerucht in het vaderland, dat hij een marionet van die of gene zou zijn. De nu bijge legde stribbelingen tussen Churchill en hem vormden een zelfstandig heidstest. die inmiddels in de binnen- en buitenlandse politiek van de Vijf de Republiek door verscheidene an dere is gevolgd. r~—Tg |ffj i M SIR WINSTON CHURCHILL ....glimlach bij De Gaulle's rede....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5