Bewoners zoutwaterwoningen zijn het na 15 jaar meer dan hen! Beroep oud-wethouder Oosterland ongegrond Zeeuwse Almanak „WESTKAPELLE HERRIJST" EN N.V. POLAK IN TANKPROCES &2wi triijfi „REGLEMENT VAN ORDE MAAKT KIESWET NIET KRACHTELOOS" Agenda 2 PROVINCIALE 6 to hi H Vr ti E COURANT VRIJDAG 8 APRIL 1960 MIDDELBURGSE HUURDERS VERGADERDEN Ontevredenheid wordt via protest aan regering in Staten-Generaal kenbaar gemaakt ER ZIJN ENKELE HARDE NOTEN gekraakt tijdens de door de Algemene Woningbouwvereniging en de stichting Volksbe lang te Middelburg uitgeschreven vergadering, donderdagavond in de Concert- en Gehoorzaal, zowel van de zijde van het ge meentebestuur door wethouder A. J. Ivaland, als door de in groten getale verzamelde huurders van de 500 hoofdstedelijke zoutwaterwoningen. Want uit de kritiek, die de bewoners deze avond leverden bleek wel, dat ze het nu al ongeveer 15 jaar bewonen van „krotwoningen" zoals de zoutwaterwoningeu gekwalificeerd werden beu zijn. Meer dan beu! Die kritiek werd niet zozeer geleverd aan het adres van de besturen der woningbouwverenigingen en het gemeentebestuur, maar het be trof de landelijke overheid. Tijdens deze vergadering hebben de bewoners dan ook besloten hun ontevredenheid over de gang van zaken aan de Nederlandse regering en de leden der Staten- Generaal kenbaar te maken met een protestschrijven, waarin onder meer zal worden aangedrongen op het beschikbaar stellen van een contingent van 50 wisselwoningen. Wethouder Kaland. die een toelich ting gaf op de reeds verrichte werk zaamheden voor het herstel van de 500 woningen, was de eerste die kri tiek leverde op de houding van de regering. Hij betwijfelde het, dat „Den Haag", de overheid en de amb tenarij „en alles wat daarmee sa menhangt", wel aandacht besteedt aan deze zoutwaterwoningen. „Het heeft onverantwoord lang geduurd aleer een besluit werd genomen om gelden beschikbaar te stellen voor net herstel", aldus de heer Kaland, die meende, dat de zaak al veel eer der tot een defihitief einde zou zijn gebracht, wanneer het één der grote steden was overkomen. „Zeeland is fijnste Kaas uit Zwitserland met tijdelijk Zwitsers kaas-recep* tenbookjel Koop vandaag nog 2 dozen GerbCrkaas met 2 bij- gepaklc bonnen voor leeopton- boekje 1 nogal rustig en daar nemen ze dat wel, wordt er waarschijnlijk ge dacht", aldus de wethouder van open bare werken. GEEN REACTIE Het gemeentebestuur heeft de minis ter van volkshuisvesting, zo vervolg de hij, in december geschreven met liet verzoek een extra bouwvolume voor wissehvoningen beschikbaar te stellen, en later hiervoor zelfs een onderhoud aangevraagd. „We hell er momenteel nog niet eens antwoord op gekregen", betoogde wethouder Kaland. Deze had et' Vóórts óp gewezen, dat het herstel niet alleen diep ingrijpt op de woningen zelf, maar ook op het gezinsleven van de bewoners. „Maar het is vooral noodzakelijk, dat we samen dit herstel ter hand nemen, nu de regering ons niet wil helpen", zei de heer Kaland, die een beroep op de bewoners deed mee te helpen, om de plannen die er zijn, zo goed mogelijk te realiseren. De wethouder ontveinsde niet, dat er met die plannen vele problemen voor de bewoners ïn aöfitoohfc zijn. Want als „wissehvoningen" is gedacht aan krotten en noodwoningen in de stad, aan saneringswoningen, onder andere in de Korte Delft, en verder aan pen sions. Do meerdero kosten voor le vensonderhoud aan die pensions ver bonden zullen dan voor rekening van de gemeente komen. Enkele gunstige reacties zijn reeds ontvangen. DRIE MAANDEN Drie maanden zullen de bewoners een andere behuizing moeten betrek ken. Niet langer, zo deelde de wet houder beslist mee. Voor de a.s. zo mer verzocht hij de bewoners op grootscheepse wijze medewerking tc verlenen, met name in de huizen ^an dó Lange Delft-sanering. „U bewijst uzelf daarmee een dienst", verklaar de hij. De verhuizer is bereid gevon den de 300 a 400 gezinnen voor 90 over en weer terug te verhuizen, het opslaan van de meubels enz. kost 3,50 per gezin, „Maar het rijk zal die kosten wel niet dragen, dus komt het voor rekening van de gemeente", oordeelde de heer Kaland. Het meu bilair zal ook verzekerd worden. Vervolgens was het de beurt aan de bewoners om hun kritisch geschut in stelling te brengen. En ook hier wer den aUe projectielen op de regering afgevuurd. „Er moet een krachtig protest naar Den Haag", betoogde één der bewoners; velen vielen hem bij. „Er is alles gedaan voor mensen, wier huizen vier dagen in het water hebben gestaan. Wij hebben een of fer gebracht voor de bevrijding van Europa, en daarom hebben we recht op medewerking", aldus steldo deze bewoner. Een andere bewoner kon niet begrij pen, waarom er geen „wisselwonin gen" in de Stromenwijk beschikbaar gesteld kunen worden. En waarom de huurders weer in krotten moeten wonen, nadat ze dat in 19-14 en 1945 al gedaan hebben. Ook begreep hij niet, waarom do huren voor deze wo ningen 'verhoogd zijn. „Na vijftien jaar ellende en vijftien jaar krotbe- woning; Het zit ons tot boven de kruin", aldus riep deze huurder te leurgesteld uit. NOG DRASTISCHER Een andere bewoonster wilde nog drastischer maatregelen nemen. De woningbouwbesturen adviseerde zij niet aan het herstel te beginnen, voordat „Den Haag" wissehvoningen beschikbaar heeft gesteld. „En wij", zo sprak zij tot do bewoners, „wei- Zie slot pag. 8 kol. 2) INGEWIKKELDE GESCHIEDENIS Criterium: aan wie werd tank geschonken? Het meningsverschil tussen dc stich ting „Westkapelle Herrijst" en do N.V. M. L. Polak en Zoou te Middel burg rond het bezit van een te West- kapelle staande tank is donderdag voor de enkelvoudige kamer van de Middelburgse arrondissementsrecht bank in „gerechtelijke banen" ge leid. In deze door mr. B. S. Sieperda gepresideerde zitting, waarin verte genwoordigers van de belde partijen VAN LM TOT VERSUFT. De vissen in „Het Grote Gat" te St.- Kruis lijden een triest bestaan. Door afvalwater van de vlasroterij te Eede is het water in de kreek zo zuur- Stofarm geworden dat duizenden vis sen, Waaronder karpers, snoekbaar zen, rietvorens en witvlssen om het leVén zijn gekomen. De dienst ge meentewerken heeft nu grote hoe veelheden half Versufte vis naar an der water in de buurt overgebracht. In samenwerking met het water- GRAPJES. Het moet op deze plaats toch wel êvèn ezerjd worden, dat wij een heel érnstig vermoeden liebbén. Hel ver moeden, dat er in het goede Axel een groot verlangen bestaat naar spitse rjèé&tlgheid. Men zoekt en zocht er hdar in de landbouwhuishoudschool, toen de kookcursus „Fijne Keuken" daar een nasi-goreng maaltijd gaf. be gesprelckèn tijdens die maaltijd kwamen niet op gang. De twee eni ge heren in het dames-gezelschap vulden de gaten in de conversatie op met. grapjes en moppen, steeds maar moppen tot het niet meer kon. Toetl viel opnieu w de stilte. Zwijgend werd de maaltijd voortgezet. Totdat een der dames een glashelde re inval kreeg. Alle blikken richtten zich op haar toen ze naar haar tas greep, een stapeltje krantenknipsels te voorschijn haalde en begon voor te lezen. Meteen zat de stemming er in. De maaltijd werd éen gtoot succes, en gelachen dat ze hébben, daar in dé landbouwhuishoüdêchóol! En wat las diè dame nü vóórt U mag drie keêr raden.... Hét waren Zeeuwse Almanakjes uit de P.Z.C..., Het is voor de Almanak-schrijver toch wel een wat vreemde ervaring te horen, dat de Almanakjes tegelijk met nasi-goreng worden genuttigd.... sehap „Het Vrije van Sluis" zal ge tracht worden maatregelen te treffen om de ergsto verontreiniging van dit mooie viswater te voorkomen. ENTOURAGE. Het oorlogsmonument op de Westkappelse zeedijk krijgt een waardige aankleding. Tot nu toe stond de herinnering aan de moei lijke oorlogsdagen tamelijk on opvallend op de dijk. De twee ste nen zullen los van elkaar komen te staan, op een voet van zware basaltstenen. Daaromheen zal een ring van natuursteen worden aan gebracht. Men hoopt bovendien nog een derde steen te plaatsen waarin enkele bijzonderheden over de landing en het bombarde ment worden gebeiteld. Het ge heel zal op 'n pleintje van straat stenen komen te staan, een tegel pad zal vanaf de nooddijk naur het monument voeren. GOUDHAANTJE II. Weer een goudhaantje gesignaleerd. Maar nu te Sluis. Het was een op perwachtmeester der rijkspolitie die het preóleuse vogeltje op het Wal- plein zag zitten. En hoe zat het er.... in uitgeputte toestand. In de tuin van mr. W. Ie Mair kreeg het een fikse herstelbèurt en tenslotte dc vrijheid. Hel Was 'n dankbaar goud haantje, want het v;èrd nog ■veY- scliïllèndé malen in én bij dé tkfil gesignaleerd. HENGELE X. Op de tweede paasdag kunnen dc hengelaars hun hart weer eens ophalen, 's Middags om drie uur be gint de internationale zeehengeiwed- strijd, georganiseerd door „De Zee baars" te Staveniése. De hengelaars kunnen zich opstellen aan de zeedijk, te beginnen bij de Pilootweg. Zoals gewoonlijk zijn er weer een beker en andere prijzen beschikbaar f;esteld. die na afloop in hotel Moer- and zullen worden uitgereikt. werdért gehoord, is het niet töt een uitspraak gekomen. Eerst a.s. Woensdag zal de datum worden vastgesteld, waarop do raadslieden van de partijen even tueel voor de meervoudige ka mer van de arrondissementsrecht bank hun pleidooien zullen voe ren. Voor „westkapelle Herrijst" treedt mr. J. J. van der Weel op, voor de N.V. Polak mr. P. C. Adriaanse, beiden te Middelburg. Zoals destijds werd gemeld, is zowel de stichting „Westkapelle Herrijst" als de N.V. Polak van mening, dat zij zich bezitster van de tank mag noemen. Het „conflict" werd actueel, toen de N.V. Polak tot sloop van dc tank wilde overgaan. Mr. M, Tyde- man, toen burgemeester van West kapelle. stak een stokje voor deze sloperij de procedure kon begin nen... Het Is een bijzonder ingewikkelde ge schiedenis. De directeur van N.V. Po lak, do heer M. Polak sr., is name lijk van mening, dat hij de tank des tijds heeft geschonken aan de stich ting „Zeeuws Oorlogsmuseum". „Westkapelle Herrijst" is daarente gen van mening, dat dc tank aan haar werd geschonken. Het gaat er dus om, of de tank werd geschonken aan het „Zeeuws Oorlogsmuseum" of aan „Westkapelle Herrijst". T erugverkocht Geruime tijd na de schenkingsdatum stelde „Zeeuws Oorlogsmuseum" zich op het standpunt, dat- zij de tank had gekregen, want het om streden object werd voor tweedui zend gulden tcrugverkocht aan de N.V. Polak. „Zeeuws Oorlogsmuseum" is van me ning, dat de tank aan „Westkapelle Herrijst" in bruikleen werd afge staan. Terwijl de laatste stichting op haar beurt dus zegt, dat zij de tank direct van de heer Polak ten ge schenke heeft gekregen... Tijdens de zitting van gisteren zijn als vertegenwoordiger van West kapelle Herrijst" dé secretaris, de heer P. de Vós eu als vertegen woordiger van de N.V. Polak de heer M. Polak sr. gehoord. „Westkapelle Herrijst" wil de tank graag behouden om de oorlogsherin nering te plaatsen bij het monument op do dijk, dat momenteel wordt ver beterd. Advertentie) Koop nil IVOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Rook die lekkere shag uit de handige doos ANTWOORD GEDEPUTEERDE STATEN Het beroep, dat de oud-wethou der van Oosterland, de heer M. J. Zeyler, heeft aangetekend te gen het door de raad van deze gemeente genomen besluit öni de lieren M. Stonteii (s.g.p.), J. op 't Hof (a.r.) en J. P. van der Maas (g.b.) toe te laten als nieuwe leden van het raadscolle- ge, is ongegrond verklaard. Ge deputeerde Staten van Zeeland hebben de lieer Zeyler van deze beslissing op de hoogte gesteld in een uitvoerige brief. De oud-wethouder grondde zijn pro test tegen het tijdens de raadsverga dering vgn 25 maart genomen be sluit op het feit, dat niet gehandeld zou zijn in overeenstemming met het reglement van orde. Volgens dit reg lement moet een commissie van on derzoek naar de geloofsbrieven van nieuwbenoemde raadsleden uit drie loden bestaan; In totaal hadden tij dens deze vergadering maar twee le den de presentielijst getekend, te we ten de aangebleven S.G.P.-raadsleden Li. M. Bolle en M. Boogert. Zodoen de konden ook slechts twee leden deze taak op zich nemen. Gedeputeerde Staten stellen in hun antwoordbrief aan de heer Zeyler, dat deze afwijking van het regle ment van orde op zichzelf geen aanleiding tot een gegrond beroep kan zijn. „Ingevolge do kieswet kon de raad van Oosterland op 25 maart, ongeacht het aantal aan wezige leden, beslissingen nemen", aldus het schrijven van het provin ciaal bestuur, waarin nog wordt toegelicht, dat, wanneer dc raad dit gewenst voorkomt, kan worden afgeweken van het reglement van orde. De brief tekent hierbij verder aan, dat bij de onderhavige procedure geen sprake was van willekeur, maar gehandeld is onder dwang van de om standigheden. In het andere geval zouden namelijk de bepalingen van dc kieswet krachteloos worden, wan neer het reglement van orde naar de letter was gehanteerd. Over de grief van de heer Zeyler. dat de kieswet niet op de juiste wijze zou zijn na geleefd ln Oosterland, geven Ged. Staten ook nog enkele commenta riërende opmerkingen. „Bepalingen van de kieswet zijn nageleefd en de mogelijkheden die bij het openvallen van raadszetels kunnen worden be nut, zijn eveneens op de juiste wijze gebruikt". Ook dit bezwaar van de heer Zeyler vond dus geen steun voor het gegrondverklaren van het be roepschrift. De oud-wethouder van Oosterland heeft nu nog veertien dagen de tijd om tegen de beslissingen van G.S. in beroep te komen bij de kroon. Of hij van deze mogelijkheid gebruik zal maken, staat nog niet vast. KUNST Het huis aan het meer Onderling Kunstgenot te Goes De toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" te Goes heeft het to- neelseizoen besloten met de opvoe ring van een aardig Engels detective- stuk. Een stuk, dat wel behoorlijke eisen stelt aan de acteurs en actri ces, maar dat met zijn verrassende wendingen, zijn di'amatiek en zijn humor, toch voor het amateurtoneel beslist een „haalbare" opgave is. Was de keuze van het stuk dus ver antwoord, het werd ook goed ge speeld. In het huis aan het meer leeft een echtpaar, onder droeve druk. De man is geschorst als psychiater en zijn vrouw een vroegere patiënte heeft minder het vertrouwen van haar echtgenoot dan diens actieve zuster. Het zwarte schaap in de familie is een stiefbroer, die naar de mening van zijn familieleden het aardse le ven zo spoedig mogelijk moet ver laten. Dan ontwikkelen de gebeurtenissen zich in een snel tempo tot groot en thousiasme van het kijkend en luis terend publiek. De clou van het stuk zullen we on vermeld laten. Als het doek opgaat zien we te mid den van het goed verzorgde décor Stella de zuster van de psychiater. Zij ontvangt de oude kolonel Forbes, welke laatste rol gescheiden werd ge speeld door de heer A. Haandriks- man. Stella emotioneel en pittig uitge beeld door mevrouw Frantzen is de drijvende kracht bij de komende gebeurtenissen. Gebeurtenissen, waarbij haar broer de psychiater een geheel aannemelijke creatie van de heer A. H. Jager een wat lijde lijke functie vervult. De stiefbroer Colin, werd in de ver tolking van de heer S. J. Berrevoets een opvallende slechtaax'd, waarte genover zijn vrouw Iris (mevr. Ub- bink) een 'beeld van lieftallige wan hoop was. Alle hulde aan mevr. Ubbink voor haar dynamische spel! En dan was er nog de doktersvrouw Janet met haar sterke stemmings wisselingen, soepel gespeeld door mej. C. G. Haasdonk. Van de bijrollen moet in het bijzon der genoemd worden de verplee^- stersfiguur, waarvan mevr. Carels een rake en geestige uitbeelding gaf. De heer Carels was een ironisch po litieman en mej. A. Minnaard een dienstmeisje van heerlijke eenvoud. Vermelden we nog dat de regiseuse mevrouw Van Manen aan de opvoering een vlot tempo had gege ven, waardoor het ontspanningska rakter van Hugh Mill's toneelwerk goed tot zijn recht kwam. Wal minder warm In Zeeland was het gisteren bij temperaturen van 14 tot 16 graden Celsius wat minder warm dan de vorige dag. In het zuid-oosten en oosten van ons land was het daarentegen iets warmer, want er werden temperaturen tot 23 graden gemeten. Er drong in het ge hele kustgebied iets koelere lucht van de Noordzee binnen, maar tegen de avond bereikte ons ook een zwakke onweersto- rinf, uit Frankrijk afkomstig. Vandaag bevinden wij ons in een gebied met kleine lucht- Irukverschillen en weinig wind. Boven de Noordzee bevinden zicht mistvelden, waarvan er enkele tot boven onze provincie kunnen doordringen, zodat de temperatuur in het gehele kust gebied enkele graden lager Blijft dan in het oosten van ons land, waar ook vandaag de zon de temperatuur weer boven de 20 graden kan doen stijgen, hetgeen voor de eerste decade van april bijzonder hoog is. De depressies van betekenis blij ven nog op een afstand, al viel er gisteren aan de Belgi sche kust door enkele onweers storingen plaatselijk nog 20 tot 30 mm regen. In onze omge ving verwachten wij voorlopig nog geen neerslag van veel be tekenis. Het echtpaar A. D. Debbaut Matthijs te Oostburg, vierde don derdag feest ter gelegenheid van hun diamanten huwelijk in hotel „De Windt". De eigenlijke dag van dit jubileum was 21 maart j.l., maar toen kon het feest door familieomstandigheden niet door gaan. Na een Heilige Mis in de paro chiekerk kwamen de kinderen, klein- en achterkleinkinderen en genodigden bijeen in de feestelijk versierde zaal. Vele vrienden, bc- stuursledon van verenigingen, waarin do heer Debbaut nog actief zitting heeft en onder meer ook de beide wethouders van Oost burg, kwamen in de loop van de dag hun gelukwensen aanbieden aan het jubilerende echtpaar, waarvan de man 80 en de vrouw 83 jaar oud is. 's Avonds bracht de Oostburgse „Harmonie" mot drumband éen serenade, waarbij de heer P. A. van der Plas na mens het bestuur en de bevolking gelukwensen aanbood. (Foto P.Z.C.) VANDAAG. Middelburg Electro: „Liébe auf kruir men Beinen". 19 en 21.15 uur, a Schouwburg: toneelgroep ..St. Pa lus" met „Een man genaamd Judas 20 uur. VUsslngen Luxor: „Union Pacific", uur, 14 Jaar. Alhambra; „Vergeet i nooit", 20 uur, 14 Jaar. Scheldek tier: Passiespel „De Kruisweg", uur. Goe* Grand: „Ieder meisje weet het", 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2