PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT De Gaulle: Frankrijk bereid tot staken van kernwapenproeven Plan voor herindeling Schouwen-Duiveland roept nog vragen op ALS ANDERE LANDEN VOORRADEN OPRUIMEN POLITIE EN MILITAIREN HOUDEN RAZZIA'S IN NJANGA VERKOOP VLUCHTELINGEN- ZEGELS IN 17 LANDEN BEGONNEN verwacht:.. 203e jaargang - no. 84 Dagblad, uitgave van de 'firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjuncb-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties f max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3593CO. P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 42 Ib-g.g. adv. 2234). Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2. Zlerikzee. red tel 2425. adra tel 20S4. Rede van 20 minuten in Britse Hoger- en Lagerhuis President De Gaulle van Frankrijk heeft donderdag in een toe spraak in een gemeenschappelijke vergadering van het Britse Hoger- en Lagerhuis in Londen beloofd dat Frankrijk zijn kern wapenproeven zal staken als de andere atoommogendkeden hun voorraden kernwapens opruimen. De president had zijn rede van twintig minuten zo perfect uit het hoofd geleerd, dat hij met geen woord afweek van de afschriften ervan die van te voren waren uitgereikt, een prestatie die zijn gehoor van doorgewin terde politici en sprekers in het openbaar o.w. sir Winston Churchill in verbazing bracht. Generaal De Gaulle prees, nadat trompetgeschal zijn rede had ingeluid, het Britse politieke stelsel als „goed gegrondvest en evenwichtig". Na dat hij had aangedrongen op opruiming van de voorraden kernwapens, verklaarde hij dat Frankrijk „schouder aan schouder" met Engeland zou staan in de komende belangrijke dagen voor de topconferentie van Oost en West. Alle vier de staatslieden die deelnemen aan deze conferentie, die de volgende maand in Parijs begint, dienen hun werk aan te pakken „met de geestesgesteldheid van reizigers, die aan het begin van een lange, moeilijke reis staan", zo zei hij. Tevoren had de president, in stralend weer, de 1200 man van de konink lijke garde geïnspecteerd. Onder het applaus van een 10.000 belangstellen den reed hij in een glanzend zwarte jeep met de hertog van Edinburgh naar een tribune waarlangs de troe pen paradeerden op de tonen van hun traditionele regimentsmarsen, ge speeld door het muziekkorps van de garde. De lunch gebruikte de president, met zijn echtgenote, in het koninklijk hospitaal te Chelsea, dat in 1682 door koning Karei de Tweede naar het voorbeeld van het Parijse Hotel des Invalides is gesticht als een te huis voor gepensioneerde soldaten. De president was hier de gast van de Britse regering in een vertrek, waar op de muren alle veldslagen van het Britse leger sedert 1660 zijn ver meld. Bij het betreden van het ge bouw inspecteerde de Franse presi dent een eregarde van oudstnjders in scharlaken tunieken en hij pas seerde daarbij vier kanonnen die de Britten bij Waterloo op de Fransen hadden veroverd. De Gaulle zei 5n zijn rede, die hij in het Hoger- en Lagerhuis hield, dat de vrede slechts tot stand kan komen, indien In de eerste plaats de algemene vrees voor een plotselinge vernietiging wordt weggenomen. Dit houdt beperking der bewapening en wederzijds toezicht in. Vernietiging van alle voorraden kernwapens is noodzakelijk. De fa brieken, waar zij worden vervaar digd, moeten zich instellen op het voortbrengen van andere zaken. Ra ketten en vliegtuigen, die kernwa pens kunnen vervoeren, moeten on der gemeenschappelijk toezicht wor den geplaatst, evenals de vaste of drijvende lanceerbases van geleide projectielen. Afrikaanse conferentie in Accra geopend De premier van Ghana, Kwame regeringsvertegenwoordigers en poli tieke arbeidersleiders geopend. Hij verklaarde dat zolang ook maar een centimeter Afrikaans grondge bied onder koloniaal bewind blijft, er strijd en conflicten in Afrika zul len zijn. „Zolang enige groep op dit continent het principe ontkent van „ieder mens een stem" en haar macht gebruikt om haar voorrechten te handhaven, zullen de onderdrukkers in onveilig heid verkeren en de verdrukten wrok en opstandigheid gevoelen", aldus de proeven in de Sahara en de jongste schietpartijen in Zuid-Afrika. Nkroemah achtte een Unie van Afri kaanse Staten en republieken de eni ge oplossing om de problemen van Afrika het hoofd te bieden. De proe ven in de Sahara en de apartheids politiek van Zuid-Afrika zijn twee dreigende zwaarden van Damocles, die wij moeten verwijderen. De com missies van de conferentie zullen moeten bespreken welke maatregelen tegen verdere wandaden (de atoom- proeven) kunnen worden genomen, verklaarde hij. Kassier uit Tietjerk verdwenen In Tietjerk ten oosten van Leeuwar den, wordt sedert dinsdagmiddag de kassier van de coöperatieve boeren leenbank, de ruim vijftigjarige heer P. N. J. vermist. De heer J. heeft dinsdagmiddag zijn "woning verlaten en is het dorp uitgefietst. Sindsdien heeft men taal noch teken van hem gehoord. De justitie heeft een onderzoek inge steld. Tot dat onderzoek behoort ook de controle van de kas van de boeren leenbank. Over de oorzaak van het verdwijnen tust men nog in het duis ter. Die oorzaak kan zowel in het financiële als in het persoonlijke vlak liggen. De heer J. is reeds 20 jaar kassier van de boerenleenbank ge weest. Hij staat in het dorp gunstig bekend. Tezelfdertijd meent Frankrijk dat een gesloten vrede geen aanlei ding mag geven tot verdieping en vergiftiging van de door de oorlog geslagen wonden. Hierbij denken wij ook aan de wonden van het Duitse volk, gisteren on ze vijand, doch nu een onmisbaar element voor het Westen en onze gemeenschappelijke bondgeno ten", aldus president De Gaulle. Hij vervolgde: „Frankrijk wenst in tegendeel dat Europa in een positie komt, waarin het zijn eigen leven kan leiden, dank zij een evenwicht tussen zijn twee delen, waar ver schillende maatschappelijke stelsels in zwing zijn. Frankrijk wanhoopt er niet aan, dat dit nog eens zal gebeuren. Aan de ene kant werkt de drang naar vrijheid, aan de an dere zijde doet zich een bepaalde, uit de noodzaak der doelmatigheid geboren, ontwikkeling voor". De Gaulle deed opnieuw ecu beroep op internationale samenwerking bij de hulpverlening aan de onderont wikkelde gebieden. „Frankrijk meent dat de vrede slechts een hachelijke zaak is, zolang twee miljard mensen in armoede naast in betere doen ver kerende wereldbewoners leven", ver klaarde hij. Het grootste gedeelte van De Gaul le's toespraak bestond uit woorden van lof voor Engeland en zijn leider in de Tweede Wereldoorlog, sir Winston Churchill, die zich onder zijn gehoor bevond. Over zijn betrekkingen met Chur chill in de afgelopen oorlog, ver klaarde De Gaulle onder meer: „Wanneer ik het in juni 1944 op be paalde punten niet voortdurend en geheel eens was met mijn zeer ver maarde vriend, dan was dit mogelijk een gevolg van het feit, dat het suc ces, dat van toen af zeker was, een zekere onwrikbaarheid van stand punt in de hand werkte, Vier jaar tevoren droegen onze be sprekingen een minder halsstarrig karakter", zo zeide De Gaulle. Oud-premier Winston Churchill glim lachte. toen De Gaulle over hun bei der oorlogsbetrekkingen sprak. „Evertsen" keerde terug uit Nieuw-Guinea Harer majesteit* fregat „Evertsen" is donderdagmiddag om vier uur op de rede van Den Helder voor anker gegaan na zijn terugkeer uit Nieuw- Guinea. Het laatste gedeelte van de reis, van IJmuiden af, is medegemaakt door de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer. Het schip is in december 1957 met spoed uitge zonden naar Nieuw-Guinea. in ver band met de politieke ontwikkeling in Indonesië. Dc route werd niet door het Suez-kanaal, doch door het Pa nama-kanaal genomen. Na aankomst maakte H. M. „Evert sen" spoedig naam, door samen met H. M, „Drenthe" drie door de In donesiërs „overgenomen" K. P. M. - schepen aan.te houden en naar Sprong' (Vogelkop) te begeleiden. Ook werden patiouilletochten onder nomen ter beveiliging tegen infiltra tie. Vanaf het vertrek uit Nederland heeft het schip 91.000 zeemijlen af gelegd. K.L.M. kreeg tip bom in vliegtuig De K.L.M. te New York heeft giste ren een anoniem telefoontje gekre- fen met de mededeling, dat zich een om bevond aan boord van een K.L. M.-vliegtuig, vluchtnummer 634, dat om negen uur Nederlandse tijd don derdagavond van New York naar Amsterdam zou vertrekken, waar het vanmorgen om half negen had moe ten aankomen. De K.L.M. heeft daarop besloten, hoewel telefonische meldingen aan luchtvaartmaatschappijen over zich aan boord van vliegtuigen bevindende bopimen, geen zeldzaamheid meer zijn, beide toestellen te laten onder zoeken. Zowel de Douglas DC-7c, vluchtnummer K.L. 634, als de DC-7c vluchtnummer K. L. 632, werden na gezien. Lesvliegtuig verongelukt: inzittenden omgekomen Kort na de opstijging van het vlieg- - - iburg te Beek, is een ijks veld Zuid-Limburg vliegtuig van de rijksluchtvaartschool verongelukt, waarbij de leerling-vlie ger om het leven is gekomen. Het toestel was eèn der onlangs in gebruik genomen eenmotorige Saab „Safir" vliegtuigen. Het toestel moet nu £oe aanneemt kort na de opstijging in een vrille zijn ge raakt, tengevolge waarvan het tei aarde stortte. Het vliegtuig kwam ongeveer 250 m buiten de zuidelijke begrenzing van het vliegveld Zuid-Limburg in een boomgaard terecht en vloog in brand. Het is de bestuurder van net toestel niet meer gelukt het te verlaten. On middellijk na het gebeurde werd op het vliegveld alarm gegeven. „ARSENAAL VAN WAPENS" Tweehonderd mensen werden gearresteerd Politie en militairen hebben donder dag iu de vroege ochtend een inval in Njanga, de belangrijkste haard van het negerver'/.et, gedaan én ruim tweehonderd mensen gearresteerd. Na-een huis-aan-huis-onderzoek wér den zakltenvöl wapens weggevoerd. Tegen de middag heerste in het re genachtige negerdorp de stilte van een kerkhof. Bij het politiebureau van Philippi, vijf kilometer verder, zag men hoe de groepen arrestanten, onder wie vrouwen, uit de politiejeeps en vrachtauto's werden geduwd. Som mige negers die niet snel genoeg uit stapten, kregen een tik met een rub berslang. Regelmatig arriveerden vrachtwa gens met gevangenen. De negers ble ven stil zitten terwijl de voertuigen de binnenplaats van het politiebureau opreden. Daarna gingen de deuren open en klauterden de negermannen en -vrouwen van alle leeftijden de wagens uit en renden zij tussen twee rijen politie naar de ingang. Zakkenvol messen, stokken, knotsen, ijzeren staven, strijkijzers, scharen, bijlen en ander materiaal werden op de grond gegooid. De meeste van de iiiiiiiiiiiiiiiiim Hr. Ms. fregat „Evertsen" is M teruggekeerd valt een reis naar Nieuw-Guinea. Vanzelfspre- kend was het hij de haven van Nieuwediep weer een grote drukte. llllllllllllllllllllll 25.000 inwoners van Njanga hebben feweigerd hun staking te beëindigen, lotseling was in de ochtend het be wapend kordon om het nabije Langa teruggetrokken en gebruikt om de troepen in Njanga te versterken. Er waren daar donderdag meer soldaten en politiemannen dan ooit sedert het begm van de moeilijkheden op 21 maart. Een politiefunctionaris verklaar de dat Njanga „een arsenaal van alle soorten voorstelbave wapens, waaronder bijlen en vuurwapens, bleek te zijn." Naderend van een zijweg zag de correspondent van Reuter de slotfase van de razzia en het ver trek van de laatste groep negers in een vrachtauto, die afgezet was met kippegaas. Militairen met de bajonetten op het geweer stonden langs de weg in de druilerige regen. |e De Franse president De Gaulle M heeft zijn staatsiebezoek aan m Londen benut voor het opzoe- ken van zijn oude vriend en strijdmakker, sir Winston Churchill. Hij maakte daartoe zijn opwachting aan de Lon- dense residentie van de hoog- H bejaarde staatsman. H De foto laat zien hoe de m staatslieden elkaar op de drem- ee pel de hand drukten. iinillllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIilllllllllllllllilllllllI Beruchte Duitser uit Bredase gevangenis ontslagen Uit de gevangenis te Breda is ont slagen de Duitser R. Nitsch, die in de bezettingstijd een functie had bij de SicherlieitsdieiiHt en wegens oor logsmisdrijven tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld. Hij is over de grens gezet. West-Duitsland heeft reeds meer dan vier miljard mark vooruitbetaald voor te leveren uitrusting voor de Westduitse strijdkrachten, waarvan 2.2 miljard aan de Ver. Staten en ruim 400 miljoen aan Engeland, zo heeft een regeringswoordvoerder in Bonn verklaard. In zeventien Europese landen is gis teren de verkoop van vluchtelin- frenpostzegels begonnen. In ons and gebeurde «lat met enige plechtigheid in, of beter gezegd voor het rijdende postkantoor, dat op het Plein in Den Haag is op gesteld. De heer J. Th. Hoolboom, hoofddirec teur posterijen, overhandigde daar in een speciale portefeuille een vel van elk der beide Nederlandse soorten vluchtelingenzegels (12 -f 8 cent en 30 10 cent) aan jonk heer dr. C G. C. Quarles van Uf- ford, oud-commissaris der konin gin in Gelderland en voorzitter KAMERLEDEN RAPPORTEERDEN (Van onze Haagse redactie.) De vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer, die het ontwarp van wet over de gemeentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland in studie heeft gehad, en daartoe ook het eiland heeft bezocht, zegt in haar voorlopig verslag, dat zij zich algemeen kan verenigen met het uitgangspunt van dc minister, dat een gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland ter verkleining van het aantal ge meenten er zijn er thans achttien wenselijk moet worden geoordeeld Niet alle leden kunnen zich echter met de voorgestelde herindeling ver enigen. Van meer dan één zijde werd.de adstructie van 's ministers op vatting, dat de oplossing niet moet worden gezocht in de vorming van één gemeente voor het gehele eiland opmerkelijk sober genoemd. Men be treurde het dat dit vraagstuk is afgedaan met de opmerking, dal daaraan zo grote bezwaren zijn verbonden. Denkend aan de diep ingrijpende ver anderingen na de voltooiing van Delta en Europoort, achten zij de vraag klemmend of het niet gewenst zou zijn één gemeente van 23.000 zielen te vormen. De kans op een sterk college van B. en W. en een sterke raad stijgt er mee. Ook gelet op hut aantal gemeenschappelijke regelingen, die de gemeenten hebben getroffen, pleiten voor één gemeentel Niet alle leden van de commissie dachten er overigens zo over. Sommigen wezen op het grote verschil tussen het recreatiege bied op Westelijk Schouwen en de rest van het eiland. Maar ge zien de nog steeds dalende ten dens van het bevolkingsverloop achten zij toch de vraag gewet tigd of zes gemeenten niet te veel •zou- zijn. Dan wierp ?ich nog de vraag op, of er geen mogelijkheid stak in de vorming van twee ge meenten: Zierikzee en de rest van het eiland. En vervolgens of er geen drie zouden kunnen komen: Zierikzee, Schouwen en Duiveland. Vier of vijf? Dezelfde leden zouden willen weten waarom de vorming van vier ge meenten bepaald onwenselijk zou moeten worden genoemd. Die vier zouden dan zijn: Zierikzee, Schou wen," Brouwershaven en Duiveland. Dat Bruinisse buiten de herindeling is gelaten konden zij. gezien het eigen karakter van deze gemeente, wel begrijpen, maar zij vragen zich toch af of dit argument nog lang van kracht zal kunnen blijven. De voorgestelde gemeente Middenschou- wen met 2000 inwoners, kon deze leden niet bekoren. Zij zien er dan ook alle aanleiding in ernstig aan dacht te wijden aan de door de ge meente Brouwershaven gegeven sug gestie het westelijk gedeelte van Middenschouwen bij Westerschou- wen en het oostelijk gedeelte bij Brouwershaven te voegen. De ge meente Ellemeet zou dan in haar ge heel de gemeente Eikerzee nagenoeg geheel, de gemeente Kerkwervë voor een klein stuk, bij Wcsterschouwen komen. Aldus zouden twee lcrach- Voorstellen tot verdere concentratie tiger gemeenten Westerschouwen en Brouwershaven ontstaan. In dit ge val zou men dan tot vijf gemeenten komen. T egenstellingeh In afwijking tot de ministeriële op vatting wijzen enige leden op tegen stellingen in mentaliteit tussen Drei schor en Brouwershaven. Dreischor wordt wel de „republiek van Zeeland" genoemd. Sedert 1911 werden slechts zes huwelijken tussen mensen uit Dreischor en Brouwershaven geslo ten. In technisch opzicht zou Drei schor voorsprongen op de omliggen de gemeenten Brouwershaven, Zon- nemaire en Noordgouwe hebben. Het handhaaft ernstige bezwaren tegen samenvoeging. Andere leden vinden Dreischor met 900 zielen te klein. Een der leden wees op de bijzondere (Zie slot pag. 3 kol. 4) van het Nederlands comité vluch- teiingenjaar 1959-1960. Minister Luns en burgemeester Kolf schoten van Den Haag, voorzitter van het nationaal comité bevrij dingsdag 1960, kochten daarna van de twee jeugdige postboden uit het Duitse vluchtelingenkamp Ohmstede, Anita en Sigurd, vluch telingenzegels, waarmee zij de eerste voor Hare Majesteit de Ko ningin bestemde bevrijdingskaar- ten frankeerden. 's-Ministers zoon Huib deed de kaarten op de bus. Aan liet begin van de korte plechtig heid had de heer J. J. Klaassesz, waarn. directeur-generaal van de P.T.T. gesproken. De heer Hool boom deelde mee dat de zegels tot 7 mei zullen worden verkocht en tot 31 december 1961 geldig zui len blijven. Jonkheer Quarles van Ufford uitte zijn dank jegens de minister van verkeer en water staat en de P.T.T., voor hun mede werking bij de zegelaetie. Hij gaf een uiteenzetting over de bevrijdingskaarten. Het is de be doeling dat men deze kaarten, voor vijf cent per stuk in de boekhan del té koop, aan koningin Juliana stuurt om zijn vreugde over de bevrijding kenbaar te maken. De kaarten moeten gefrankeerd zijn met tenminste een vluehtelin- genzegel van twintig cent. De to taliteit van de opbrengst: kaart, frankeerwaarde zegel plus toeslag op de zegel komt aan de vluchte lingen ten goede. Geldig tot hedenavvna PLAATSELIJK ONWEER. Perioden met zonneschijn, maar plaatselijk ook enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. 9 april ZON' EN' MAAN Zon op 5.58 Maan op 16.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1