LINOLEUM DE KERKEN 835 maatschappij De avonturen van Stikkeltje en Bruunke □ü(D)[!(§[L&M TONEELSTUK VAN EL10T WERD GELEZEN TIJDENS RETRAITE 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 APRIL 1960 kiezen is sfeer kiezen (Advertentie) kleur en warme en de IN ZWITSERLAND The Cocktail Party was uitgangspunt van discussies „The Cocktail Party", het bekende stuk van de Engelse dichter en toneelschrijver T. S. Eliot heeft men in Zwitserland tijdens een re traite aangewend om de aandacht te concentreren op de rol van de christelijke gemeente in de we reld. Het was een retraite voor een internationale groep van christelijke werkers, die te Glion is gehouden. Zevenenvijftig „fraternal wor kers" die als zodanig in Europa bij internationale hulpverlening dienst doen, luisterden naar een informeel lezen van het stuk en probeerden vast te stellen wat dat verhaal van herstelde en ver nieuwde menselijke betrekkingen hun te zeggen had in het licht van de Bijbel en van het christe lijke geloof. Dr. Charles W. Ar- buthnot, vertegenwoordiger van het hulpwerk in Europa van de United Presbyterian Church USA, had de leiding van de re traite. De deelnemers aan de retraite, bijeengebracht door de afdeling Interkerkelijke hulp en dienst aan vluchtelingen van de Wereld raad van Kerken, waren gekomen van hun posten in negen Europese landen waar zij de overzeese be langen von internationale bu reaus en kerken vertegenwoordi gen. Ze hadden negen verschil lende landen van oorsprong en behoorden tot tien verschillende kerkelijke gezindten. Aan de behandeling van het stuk van Eliot gingen vooraf bijbel studies over het boek „Handelin gen", geleid door ds. John Gar rett, directeur van de afdeling voorlichting van de Wereldraad, alsmede meditaties over de taak van „fraternal workers" in de oecumenische beweging door rev. Daisuke Kitagawa, staflid van het departement voor Kerk en Sa menleving van de Wereldraad. Een ander hoogtepunt van de. re traite was de voorvertoning van een nieuwe film. „The Nightingale Waits for the Summer", over de recente vestiging van Russische Oud-Gelovigen op het platteland van Brazilië door bemiddeling van de Vluchtelingendienst van de Wereldraad van Kerken. Advertentie) „Zie Gods schepping" in paviljoen op Floriade In het paviljoen van de internatio nale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" te Rotterdam, nabij de Euromast is een fototentoon stelling ondergebracht onder het motto „Zie Gods schepping". Deze tentoonstelling, waarvan de foto's zijn verkregen door een internationale fotowedstrijd, is de vrucht van de samenwerking van het Convent van Kerken in de Maasstad, waarin de Protestant se Kerken, de Rooms-Katholieke Kerk, de Joodse Gemeente en het Leger des Heils vertegenwoor digd zijn. Voor deze wedstrijd kwamen on geveer 600 foto's binnen uit alle hoeken van de wereld. Lexicon uit de 9e eeuw gevonden in Griekenland In Griekenland is een vondst ge daan, die men zeer belangwekkend acht voor de theologische littera tuur. Het betreft het beroemde lexicon, dat werd samengesteld door de oecumenische patriarch van Konstantinopel, Photins, de Grieks-orthodoxe geleerde en theo loog, die primaat der kerk was in de 9e eeuw, ten tijde van het ont staan van het schisma, dat leidde tot de splitsing van de kerk in een oostelijk en een westelijk deel. Het oude document werd gevonden in een Grieks-orthodox monniken klooster in Macedonië, door bis schop Philipos van Grevena, tij dens 'n bezoek dat hij onlangs aan het klooster bracht. De theologi sche faculteit aan de universiteit van Thessalonika heeft reeds plan nen beraamd om het werk in de originele uitgave te publiceren. Be paalde gedeelten van dit lexicon zijn reeds bij enkele mannen van wetenschap bekend, maar men ge looft dat het nu gevonden lexicon het enige volledige exemplaar is. Affiches met bijbelteksten in Deense stadsbussen Binnenkort zullen affiches met citaten uit de Bijbel worden op gehangen in de plaatselijke auto bussen te Herlev bij Kopenhagen. Het idee om met affiches de aan dacht, te trekken van mensen die niet geregeld naar de kerk gaan is afkomstig van de plaatselijke kerkeraad. Er zullen acht ver schillende affiches komen. De predikant van Herlev, ds. Johs. Grunderslev zegt in een vraaggesprek in „Kristeligt Dag blad", dat deze affiches niet on middellijk een beroep op de men sen zullen doen om naar de kerk te gaan, maar al de affiches bevat ten een foto van de kerk te Herlev. Er komt mogelijk nog een speciale affiche over kerkbezoek. Enkele teksten op de biljetten zijn: „Zoekt eerst het Koninkrijk van God"; „Want wat baat het de mens. in dien hij de gehele wereld wint en zijn ziel verliest?"; „Gedenk de kortheid van het leven, de zeker heid van de dood, de lengte van de eeuwigheid". Diaconale wasmachines De diaconie van Zaandam krijgt herhaaldelijk te maken met gezinnen, die afbetalings moeilijkheden hebben. De diace- nen hebben daarom besloten een aantal wasmachines aan te schaffen ten gerieve van som mige gezinnen, die anders wel licht zich in al te riskante afbe- talingsavonturen zouden stor ten, omdat ze in de gegeven ge zinssituatie aan dit huishoude lijk gebruiksvoorwerp werke lijk behoefte hebben. De was machines blijven bij de diaco nie in eigendom. Zij worden ter beschikking van de gezin nen gesteld, zolang dit nodig is. AMSTERDAMSE BEURS Wederom was de markt vast BEURSOVERZICHT. Niettegenstaande de winstnemingen die donderdagmiddag plaatsvonden waren de internationale waarden toch weer de vaste kant. Vergeleken bij de hoogste koersen gedurende de niet-officiële ocli- tendhandel, vielen de koersen hier daar wel iets tegen. Amsterdam werd gestimuleerd door de vaste stemming van woensdag in Wall Street, waar het Dow Jones gemiddelde voor industriële waar den het hoogste punt bereikte sedert eind februari j.l. Ook de Nederlandse hoofdfondsen, waaronder ditmaal aande len Kon. Olie, waren er opnieuw zeer gevraagd. Hierdoor werden in Amster dam alle remmen losgegooid en werd op de vaste tendentie in Wall Street onmid dellijk met zeer vaste koersen gereageerd in het telefonisch avondverkeer van woensdag en in de ochtendhandel van donderdag. De hoogste prijzen van don derdagmorgen waren voor A.K.U., Phi lips, Unilever, Kon. Olie, oude en nieu we aandelen Hoogovens respectievelijk 494, 894, 809, f 159,20, 670 en 655. Donder dagmiddag vonden, zoals gezegd, winst- nemingen plaats en was de handel een stuk minder, vergeleken bij die van woensdag. Philips was op 887 circa 11 punten boven de slotprijs van woensdag. A.K-U.'s openden op 488 en stegen daarna tot 493 om op circa 490 de markt, te ver laten, tegen een vorige slotprijs van 438','2. Unilever nam meteen bij de opening de brug van 800 en deed 801. Dit kwam de hoeklieden duur te staan want even daarna werd 798 gedaan, waarna de koers weer opliep tot circa 803. De slotkoers van woensdag was 795%. Philips en Uni levers kwamen op nieuwe na-oorlogse records. Kon: Olie wilde donderdag niet achterblijven en noteerde op f 158 circa 2 gulden boven woensdag. Aandelen K.L. M., die in New York 1% dollar hoger no teerden, zetten donderdag de vaste ten dentie van woensdag verder voort op het gepubliceerde jaarverslag. De oude aan delen Hoogovens gingen in andere han den over op circa 660 tegen woensdag 652 en de nieuwe op circa 641 (033%). Stockdividenden Philips deden '442 (f 436,50). Scheepvaarten kalm en merendeels een weinig boven de vorige slotkoersen. Cul tures zeer rustig en eveneens een weinig hoger. In de staatsfondsenhoek was het ook donderdag zeer stil en de stemming praktisch onveranderd bij woensdag. Aandelen Hollandia Kattenburg, die Advertentie NIEUW V Een nieuwe sportfiets voor M een ongelooflijk loge prijs. 1 ADEK arsenal 1149.601 1 geheel compleet 1 met lamp, slot en - 1 jasbëscherming vandaag nog met uw \\C )j m rijwielhandelaar/*"-^ xs-. Jj Adek, een R.S. Stokvis- B 1 product M 0 woensdag een gevoelig verlies leden als gevolg van de dividendpassering, werden op 100 tot 105 geadviseerd (98). Escomp- tobanken kregen een vijf punten hogere biedprijs op 85. Van de grootbanken wer den aandelen Rottérdamsche Bank iets hoger geadviseerd evenals claims. Amstel Brouwerij. Blijkens het jaarverslag van de Antilliaanse Brouwerij werd het An tilliaanse Amstelbier in de Nederlandse Antillen uitstekend ontvangen en de ver kopen ontwikkelen zich op een bevredi gend peil. Prolongatie 3% pet. 6 apr. 7 apr. Nederland 1959 (4%) 98 93 ft Nederland 1951 (3%) 97% gb 93ftgb Nederland 1948 (3%) 86% 86% Nederland 1955 (3%) 88% 89 Nederland 1947 (3%) 3 9213 32 i/ gb Nederland 1937 3 88% 89 Dollarlening 1947 3 92 Investeringscert. 3 97A gb 37,V gb Nederland 1962-64 3 97% 6 Woningbouwlening 1957 108% 108U Nat. Handelsbank 163 gb 167% Ned. Handelmij. 261% 263 Alg. Kunstzijde Unie 488 gb 489 gb Berghs' en Jurgens 2S2 282% Calvé-Delft 747 755 Hoogovens n.r. 652 6G0 Ned. Kabelfabriek 447 gb 449 gb Philips 870%' 8 1% gb Unilever 795 802 W i lton-Feijenoord 210 211 Billiton 450. gb 450 gb Kon. Petroleum M(j. 137.40 153 Amsterdam Rubber 113%, 114% Holland Amerika Lijn 144 143 Kon. Paketvaart 136% 136 gb Rotterdamse Lloyd 149 149% Scheepvaart Unie 148%150% Stv. Mij. Nederland 163 gb 167% K.N.S.M. 177% 179% Ver. H.V.A. Mij. N.V. 162 gb 164% gb Deli Mij. 181 gb 181 Bank van Ned. Gem, 5-1958 102% 10231 Van Eerkels Patent 298 gb 300 gb Albert Heijn 370 gb 375 Kon. Mij. De Schelde N.B. 255 Intern. Nickel 104 105 American Motors 27% 28% Anaconda 52% 53% Baltimore en Ohio 34% Bethlehem Steel 47. .47% General Motors 46% 4S Kennecott 79% 80% New York Central 22% b 23% Pennsylvania 1313 13% Republic Steel 62% 65% Shell Oil Comp. 69% 71 T\£le Water 21* 21* U.S. Steel 82% 35 Nat. Can. Corp. 9% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 84 83% Breda 1954 80 80 Eindhoven 1954 79% 79% Enschede 1954 79% 79% Den Haag 1952 1 83% 84 Den Haag 1952 II 86% 86% Rotterdam 1952 I 85% Rotterdam 1952 II 86 b Rotterdam 1957 9 8. ft 99 Amsterdam 1956 1 79% 79% Amsterdam 1956 11 92 92% Amsterdam 1956 III 91% 91% Amsterdam '33 (C -f- A.) 99 99 Dordrecht 1956 79% Allernaar 1956 85 85 b Zuid-Holland 1957 93% 93% 53. Jammer dat de paraplu weg isviger gens zien te schuilen Uc UdlAUlU vYGEi lö 1 f I u het ~aat nog regenen ook. Arme Stikkeltje heeft medelijden met hem. „Moet je daar eens zien Bruunke wordt hoe langer hoe kle- „We moeten in vredesnaam maar er-1 I hol in de berglaten we daar zo- een groot lang ingaan 1" stelt Bruunke voor. <VW*VVV*VWVN*VvVVVVVW<< Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.59 10,60%. New York 3.77—3.77Montreal 3.92%—3.92%. Parijs 76.35%—76.90%. Brussel 7.56%—7.5714. Frankfort 90.42— 90.47. Stockholm 72.94—72.99. Zü- ricll 86.94%—86.99%. Milaan 60.76% —60.31%, Kopenhagen 54,72%— 54.77%. Oslo 52.93%—52.98%. We nen 14.49%—14.50%. Lissabon 13,20 —13.21%. VWVVVVVVWWlVVVVVWW A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 5-4 6-4 7-4 Interrt. Concerns Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen 531.02 538.48 539.76 257.83 258.96 261.11 157.61 158.92 159.36 181.79 184.03 185.38 142.06 142.63 143.64 357.08 359.34 362.61 Uitkeringen r.h.o. worden verhoogd De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klom- pé, heeft in een schrijven van april aan de gemeentebesturen medegedeeld dat de uitkeringen op grond van de regeling hulpverlening oorlogsslacht offers 1910-1945 (R.H.O.) welke rege ling mede van toepassing is voor hulp verlening aan gerepatrieeröen uit In-, donesië, met ingang van 28 maart '60 wordt aangepast aan de onder meer voor een aantal bedrijfstakekn toege stane loonsverhogingen. Tevens is rekening gehouden met compensatie voor ae huurverhoging. Deze maatregel houdt onder meer in, dat de maximale normale inkomens basis voor de berekening van een uit kering met vijf procent zijn ver hoogd, alsmede met 4 per week voor huurcompensatie. 9 Politie bracht de zeventigjarige me vrouw Gladys Smith en de 86-jarige niej. Hannah Cannon, inwoonster van Sen Mateo in Californië naar een zie kenhuis over, toen zij bevond dat haar van insecten wemelende woning ook nog een speelplaats was voor ratten. Een hernieuwd onderzoek bracht echter nog iets anders te voorschijn, namelijk 29.000 dollar contant geld en aandelen ter waarde van honderdduizend dollar. De beide dames zijn nu in een sanatorium ondergebracht. per hele liter Da geheide gebeide van Wynand Fockink FEUILLETON deur s\owd otp ccv\ fmr... 43 „Dat is eenvoudig genoeg. Sir Mon tague besefte te laat dat je te veel wist. Jij wilde niet meespelen en hij had zich volkomen bloot gegeven. Het was veiliger je te vermoorden voor je ging doorslaan." „En Tass dan?" „Dat is een ander gezichtspunt," gaf Joy toe. „Dat gebeurde om een reden, die we nog niet weten." „Er is nog veel meer, wat we niet weten," gromde Conquest. AI is jouw theorie nog zo aannemelijk, er blijven veel onopgehelderde punten in. Maar ik geef toe, dat de oude man in de eerste plaats als verdachte in aanmerking komt. Hij had er geen enkel gewetensbezwaar tegen, Miles te vermoorden of mij er toe aan te zetten dat te doen. Maar de kwestie Elsie Watts past er niet in. Ik kan mij niet voorstellen, dat de oude man een dergelijke duivelse misdaad zou goedkeuren." „Hij zou iedere daad van gewold goedkeuren, als hij meende daarmee zijn dochter te beschermen tegen een man, die volgens hem een sadistische moordenaar is," zei Joy. „Dat moet Door BERKELEY GRAY IS ie niet vergeten. Norman. Hij deed het om zijn dochter te redden en bo vendien om zijn naam voor schande te vrijwaren. Maar er ging iets ver keerd „Ja, er ging zeker iets verkeerd!" viel Norman haar in de rede. „Maar we weten niet wat en daarom is het juist zo'n warboel." Ze hadden Conquest Court inmiddels bereikt en de auto werd snel naar boven getransporteerd. Daar wachtte hen een verrassing: in de zitkamer zat Valerie met Tante Susan te pra ten. Vol. verwachting wendde ze zich tot hen, toen ze binnenkwamen. „Neem me niet kwalijk, dat ik U lastig val," zei ze snel. „Ik moest wel naar Londen komen ik zit zo in zorgen en kan er met niemand over praten. Miss Bliss was zo vriendelijk me te vragen op U te wachten, om dat zij U spoedig thuis verwachtte." „Ik hoop dat het goed is," zei Tante Susan, die van de een naar de ander keek. „Het arme kind wilde U zo graag spreken, dat ik het niet over mijn hart kon verkrijgen haar weg te 'sturen." „Natuurlijk' is-dat goed," zei Joy prompt. „Ik hoopte, dat U nieuws voor me zoudt hebben," zei Valerie, toen Tan te Susan zich had teruggetrokken. „Over Miles bedoel ik. Op Hawk's Cross vertelde U mij, dat U hem verborgen hebt en dat U er zeker van bent, dat hij onschuldig is. Na Uw vertrek heb ik daarover zitten nadenken en ik kon geen rust meer vinden." Conquest keek haar een beetie ge- ergerd, maar toch ook meelevend aan. „U had hier niet moeten ko men," zei hij. „Ik zie er de Yard best voor aan, dat ze het huis in de gaten houden en Uw komst zou hen wel eens op een gedachte kunnen bren gen. Daar Is nu echter niets meer aan te veranderen. U zou Miles zeker graag willen ontmoeten, hè?" „Is hij hier?" fluisterde Valerie stomverbaasd. „O, dat risico had U nooit mogen nemen! Het spijt me erg als ik iets doms gedaan heb." „Hij is wel niet hier, maar toch in de buurt. Ik denk wel, dat we U wel bij hem binnen kunnen smokkelen zonder de aandacht te trekken," zei Norman. „Kom maar mee." Hij had gelijk. Niemand was er ge tuige van, dat zij naar de kleine vrijgezellenflat op de bovenste ver dieping gingen, waar Miles zich ver borgen hield. Conquest en Joy verdwenen tactvol toen de ontmoeting plaats had. Zij. waren tenslotte bruid en bruidegom en ze hadden elkaar sinds hun hu welijk niet méér gezien. Aan toe schouwers zouden ze stellig geen behoefte hebben. Daarna kwam Conquest echter tot zaken. Hij zag tot zijn genoegen, dat Miles de indruk van een herboren man maakte; zijn ogen schitterden, hij had een blos op zijn gezicht en zonder twijfel had hij geen ander geneesmiddel nodig dan dë aanwezig heid van Valerie. „Om te beginnen," zei Norman, „heb je wel eens gehoord van een man die Tass heet?" „Nooit van gehoord," zei Miles. „Waarom?" „Die is vanmorgen verjnoord, dat is alles". Hij vertelde het ontstelde paar na dere bijzonderheden, maar zij bleken niet in staat te zijn, hem inlichtin gen te verstrekken. „Weet je dan misschien iets af van een. man, die er als volgt uitziet ging Conquest verder. „Normale lengte en bouw, grijs haar, een ei genaardig gevormde mond een slappe, lelijke mond en ogen die een vreemde starende, glazige in druk maken „Ik heb nooit zo iemand gekend", zei Miles. „Wie is dat dan „De moordenaar". „Ik begrijp het niet", zei Valerie met trillende lippen. „Waarom zou ie mand wie dan ook Miles zo iets verschrikkelijks willen aandoen Waarom probeert hij Miles in een valstrik te lokken, zodat hij de arme Elsie vindt, om intussen de politie op te bellen en te vertellen dat hij Robert Archer is Waarom ver moordt die verschrikkelijke man vandaag weer iemand en dan nog wel iemand waar we nog nooit van ge hoord hebben Het lijkt allemaal zo... krankzinnig". „Je slaat do spijker op z'n kop, Val", zei Miles. „R.et moet wel een gek zijn..." „Helemaal mis viel Conquest hem in de rede. „Het heerschap, dat ver antwoordelijk is voor deze wanda den, is net zo goed bij z'n hoofd als wij allemaal. Hij werkt volgens een bijzonder zorgvuldig opgezet plan. Maar hij heeft een paar blunders be gaan, die er voor zullen zorgen dat .hij voor de bijl gaat". „Gelooft U dat werkelijk, mr. Con quest vroeg Valerie met stralen de ogen. „Gelooft U werkelijk, dat Miles in ere hersteld zal worden 7" „Daar ben ik van overtuigd, schone jonkvrouwe", antwoordde Norman. „Laat dat maar aan mij over. De Conquest-scrvice stelt nooit teleur. Alleen", hij werd weer ernstig, „ik ben bang, dat het horen van de waarheid een schok voor U zal be tekenen". „Een schok voor mij 1" vroeg Va lerie ontsteld. Op dat moment wist Joy, dat haar echtgenoot haar zienswijze deelde... „Ik denk niet, dat je hier nog lang zult moeten blijven, Hayward", ver volgde Conquest zonder Valerie's vraag te beantwoorden. „Met het eten is het wel een beetje vervelend j voor je het is te riskant om hier een. middagmaaltijd naar toe te brengen je zult je dus met de blikjes uit de provisiekast moeten behelpen. Je kunt natuurlijk zelf het een en ander warm maken, als je dat wilt. Het belangrijkste is echter, dat jc pnopgemerkt blijft. Vanavond hoop ik meer nieuws te kunnen ver tellen". Hij wendde zich tot Valerie. „Ik zou U nog iets willen vragen. Weet U. ai uw vader contactlenzen gebruikt „Contactlenzen „Zijn gezichtsvermogen gaat al sinds geruime tijd achteruit en ik weet, dat hij een bril draagt. Maar mis schien'heeft hij het wel eens gepro beerd met contactlenzen, die prak tisch onzichtbare glaasjes, die onder het ooglid direct op de oogappel wor den aangebracht". Valerie schrok. „Ik ging niet vaak naar huis, zoals U weet", zoi ze snel. „Maar toen ik een paar weken ge leien een weekend thuis was, vond ik een stel eigenaardige lenzen, in een lade in de bibliotheek. Zc zaten in een klein, met fluweel gevoerd etui en ik h(jb me toen afgevraagd, wat dat toch voor dingen waren. Maar waarom vraagt U dat „Dat is niet van belang", zei Con quest onverschillig. Maar Joy trilde van opwinding, toen ze een paar mi nuten later met Norman alleen was. Valerie nam afscheid van Miles en daarom hadden ze het paar maar even alleen gelaten. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18