Mannetjes en vrouwtjes op grote voet brachten YRRAH roem ROSE DIAMANTGENAAMD PRINCIE, NAAR AMSTERDAM MEERLO WIL - EN SPANDIENSTEN OPHEEEEN DONDERDAG 7 APRIL 1960 PROVINCIALE! ZE hi U W 8 E COURANT 9 TELEURGESTELD IN VOETEN jliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin. M Teneinde onze lezers meer ver- II trouwd te maken met de in- tenties van wie zich dagelijks in de Nederlandse bladen met hun grappige en soms wrange M moment-opnamen-zonder- woorden aan ons presenteren, hebben we met een aantal pro- §1 minenten uit deze kring een gesprek gezocht. f| De na-oorlogse jaren hebben 't oewijs geleverd, dat ons land op s dit terrein onnodig achterop v s was geraakt. Nederland' blijkt een aantal humoristische te- H kenaars voorhanden te hebben, die internationaal niveau ha- len Zowel in Engeland als Amerika en Duitsland wordt hun werk thans regelmatig gekocht. Soms vinden ze zelfs s in het buitenland een gretiger afzetgebied dan in het eigen land. De tekenaars zeggen, dat ons volk nog te weinig zelfspot dat zo. machtige wapen van vooral de Britten kent, om M de in zwart-wit gevatte hu- m mor van de cartoonisten te kunnen verdragen. Daar had de „cartoon" oor- spronkelijk een op karton ge- tekende politieke prent reeds historie gemaakt. Be- halve het politieke bedrijf, hadden de tekenaars er al ge- ruime tijd het leven-van-ieder- een tot doelwit gekozen om mild en wijs 's mensen zwak- heden te illustreren. j= s „Het verschijnsel cartoon is te beschouwen als een sociaal- protest", zei prof. dr. G. W. H O vink kortelings in een ge- g sprek met journalisten. „Som- m mige cartoonisten walgen van de naturalistische weergave en f= drukken zich dus uit in andere M H uitersten". Bij deze kenschets moeten de professor de beelden van Har- ry Lammertink's gedefor- meerde mannetjes en vrouw- n H tjes-op-grote-voet voor ogen M hebben gestaan. f§ liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiI teerd voelen. Hij heeft weinig opval lend vrolijks te vertellen. Daar is hij een veel te serieuze kerel voor. Dood ernstig is hij, veel ernstiger zelfs dan de gemiddelde Nederlander. Want hu mor is vaak zo'n ernstige zaak. Op dit ogenblijk noemt Harry Lammer- tink zichzelf „arrivé". Wanneer hij nu naar Engeland trekt „het heerlijkste land voor de car toonisten" naar de krantenwijk Fleetstreet in Londen, om er per soonlijk zijn dolle fantasieën te ver kopen, dan neemt hij het vliegtuig, omdat hij dat het gemakkelijkst vindt. „Daily Express" en „Illustrated" zijn regelmatige afnemers van zijn in zwart-wit gevatte humor. En sinds vorige week oo kde belangrijke sa- tyrieke periodiek „Lilliput". Maar niet alleen de Britse bladen waarde ren zijn op-gTote-voet-levende-man- netjes-en-vrouwtjes; ook de Ameri kaanse, Duitse, Oostenrijkse, Zweed se, Zwitserse, Belgische en Italiaanse tijdschriften. Ja. zelfs op IJsland heeft hij er afnemers gevonden voor Harry Lammertink's zo persoonlijke humor. Eens per jaar bundelt hij wat hij zelf zijn beste werk noemt tot een boekje. „Yarrahtioneel" heette vorig jaar zijn eerste verzameling, „Dies ■Yrrah" de zojuist verschenen tweede bundel. Er komen verscheidene te kenideeën in voor, die de krantenre dacteuren niet konden accepteren, omdat de lezers of groepen ouder hen ze misschien te cynisch gevonden zouden hebben. militairen hebben een groep negers, wellce de nègerwijk Cato Manor in Durban wilde verlaten, tegengehou den. De meeste blanke bewoners van de stad bleven tijdens dit gebeuren binnenshuis en grendelden de deu ren af. Steekpenningen aanvaard Tegen wachtmeester 10 maanden geëist Tegen de 46-jarige wachtmeester J. M. de V. van de verkeersgroep Am sterdam der rijkspolitie heeft de offi cier van jnstitie bij de rechtbank te Amsterdam woensdagmiddag wegens het tezamen met een andere wacht meester aannemen van een gift van 25.van een verkeersovertreder om in strijd met hun plicht geen proces-verbaal tegen hem op te ma ken, tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. De verdachte, die met klem ontken de, behoorde tot het vijftal wacht meesters van deze verkeersgroep, die in september 1959 werden gearres teerd In verband met het aannemen van steekpenningen van het publiek. Drie hunner zijn inmiddels veroor deeld tot straffen variërend van tien maanden tot een jaar en drie maan den met aftrek. De V. zal later nog terecht moeten staan tezamen met de vijfde wachtmeester W. S. voor een ander geval, waarbij het gaat om een deken en een trui, die, tegen korting aangeboden, door hen zouden zijn ge accepteerd. De V. erkende tegen kor ting de deken te hebben gekocht. De vijfde wachtmeester zal tevens nog afzonderlijk terecht moeten staan voor een derde geval. Deze beide za ken werden in verband met het ho ren van een getuige, die ziek Is, aan gehouden. Een zeldzame rose diamant die op een veiling in Londen verleden maand de som van rnim een half miljoen opbracht, zal naar Am sterdam worden gezonden om mo dern gezet te worden. De diamant werd dinsdagavond plechtig gedoopt tot „Princie" door de 14-jarige Gaekwar van Baroda, prins Sayajarad. Princie was de bijnaam die zijn moeder, de maharanee van Baroda, hem gaf toen hij nog een kleine jongen was. De Gaekwar die een symbolisch glas champagne opdronk, handel de namens Van Cleef en Arpels, een internationale juweliersfirma, die de 34-karaats steen had ge kocht voor 644.000 nieuwe fran ken. Toen Jacques Arpels de dia mant op 17 maart op een Londen- se veiling kocht, had de diamant nog geen naam. In de catalogus stond de steen vermeld als „een rose diamant -het eigendom van een heer". Discreet speurderswerk door Van Cleef en Arpels onthulde dat de diamant een oudsjuweel is,, dat behoorde aan de schatrijke nizam van Hyderabad. De Parijse socie ty, onder wie vele juwelenverza- melaars. kwamen de doopplech tigheid bijwonen. Met de meeste juwelen getooid was de Maharanee zelf, die ge kleed was in een schitterende sa ri van donkerblauw en zilver. Om de hals droeg zij een snoer van parels zo groot als grote olijven, De gemeenteraad van de Noord-Limburgse gemeente Meerlo zal vrijdag moeten beslis sen over een voorstel van B. en W. dat de bedoeling heeft in deze gemeente een eind te maken aan de zoge naamde hand- en span diensten, een vorm van belastingheffing, die uit lang vervlogen eeu wen stamt. Indien de Meerlose raad zich met dit voor stel verenigt en er lijkt weinig kans dat dat niet zal gebeuren zal het merkwaardig instituut van hand- en spandiensten alleen nog worden gehandhaafd in de gemeente Venray, waar, ondanks alle te genstand van de burge rij, B. en W. nog altijd niet bereid zijn geble ken om van de inkom sten die dit de gemeen te oplevert, af te zien. Zoals ook elders het ge val was, bestaat in Venray de plicht voor de burgers om zich en kele dagen per jaar be schikbaar te stellen voor werkzaamheden in gemeentedienst. Meestal zijn dat onder houdswerken aan het enorm uitgebreide net van landelijke wegen, dat het uitgestrekte Venray omgeeft. Burgers die het hante ren van de schop ont wend zijn, of die er ge woon geen zin in heb ben, kunnen hun ver plichte dienstverlening afkopen, en dat brengt Venray per jaar 25.000 fulden in de gemeente- as. De burgerij voelde de ze hand- en spandiens ten als een soort van lijfeigenschap, die niet meer van deze dagen is. In Venray is er al 'een paar maal een lij delijke verzetsactie te gen gevoerd. Een kapi tein van de landmacht meldde zich een paar jaar geleden in vol mi litair ornaat om de schop te hanteren en vorig jaar trad sta tionschef M. W. van Vught in zijn gala- spoorweguniform aan voor een paar dagen spitten. Tot nu toe heeft dat niets uitgehaald. Een brief van de heer Van Vught aan minister Toxopeus (binnenland se zaken) beeft hem echter het antwoord opgeleverd, dat de mi nister het voornemen had, het artikel 276 in de gemeentewet, dat het mogelijk maakt burgerij van een ge meente tot deze hand en spandiensten te ver plichten uit de wet te verwijderen bij de her ziening van de gemeen tewet, waaraan de mi nister zegt te werken. Westduitse protestnota in Moskou overhandigd West-Dnitsland heeft woensdag bif de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen de aanvallen die premier Kroesjtsjew in zijn redevoeringen tijdens zijn Franse reis op de Bondsrepubliek heeft gedaan. In een nota die in Mos kou is overhandigd verklaart de bondsregering dat Kroesjtsjews uit latingen het Franse volk „een geheel vervalst beeld van de geestelijke en politieke houding van het Dnitse volk en de Bondsrepubliek" kan ge ven. De bondsregering kan dan ook niet feloven in de oprechtheid van de owjetpogingen om tot vermindering van de spanning in de wereld te ko men „zolang de Sowjet-Ünie" blijft proberen overal in de wereld haat en vijandschap tegen het Duitse volk te zaaien" en zij acht het in het be lang van de wereld nodig dat er een einde aan de Russische „lastercam pagne" komt, aldus de nota. en oorbellen van peervormige pa rels. De Princie diamant rustte in een eenvoudige, maar antieke zetting, hangend om een buste, die om ringd was met rozen. Een half dozijn rechercheurs in burgerkleding liep door de luxu euze salons van de juweliersfirma aan de Place Vendome, terwijl de fasten gefascineerd staarden naar et zuivere rose licht dat de dia mant uitstraalde. Trein tegen lorrie De trein van Vlissingen naar Am sterdam is gisteren om 9.45 uur bij Sassenheim tegen een lorrie opge reden. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De trein had 30 minuten vertraging. De trein die op 9.52 uur uit Leiden naar Amsterdam zou vertrekken (aankomst aldaar 10.28 uur) moest worden opgeheven. Electra's leverden Lockheed verlies op Het nieuwe schroefturbinevliegtuig van de Lockheed-fabrieken heeft de ze Amerikaanse maatschappij in 1959 een verlies opgeleverd van 16.044.000 dollar. Wel verwacht men, dat men op den duur dit verlies ruim schoots zal kunnen compenseren, in dien er meer orders worden ontvan gen (de produktie wordt pas renda bel wanneer men een groot aantal bestellingen kan uitvoeren), maar naar aanleiding van enkele rampen wordt de Electra thans aan uitge breide proefnemingen onderworpen. Ondanks het verlies op de Electra's heeft de Lockheed-fabriek in 1959 een recordomzet van bijna 1 1/3 mil jard dollar geboekt, met een winst van 8,7 miljoen dollar ofwel 1.24 dol lar per aandeel, zo blijkt uit het jaarverslag van de maatschappij. Het jaar daarvoor behaalde men ech ter bijna 19 miljoen dollar winst bij een geringere omzet. Behalve de Electra was ook de Star- fighter een „bestseller". Orders voor ruim duizend van deze "liegtuigen werden ontvangen van Canada, West- Duitsland, Japan, België en Neder land Van de Jetstar werden 21 toe stellen besteld. Van de raketten-af deling waren de Polaris voor de ma- rine en de Discoverer, Midas en Sa- mos 'voor de luchtmacht de belang rijkste projecten. Ned. Herv. Kerk schrijft aan Zuidafrikaanse kerken Rassendiscriminatie afgewezen De synodus contractu van de Neder landse Hervormde Kerk heeft zich met. een speciale brief gewend tot de Afrikaans sprekende kerken in Zuid- Afrika naar aanleiding van de ge beurtenissen sinds 25 maart 1960. Hierin heeft men zicli aangesloten aan de brief van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, waarin deze de rassendiscriminatie afwijst en de kerken die de weg ter overwinning van de rassenscheiding hebben ingeslagen, bemoedigt. De Nederlandse Hervormde" Kerk zegt In haar schrijven verder „Juist omdat wij geloven dat de grote ver zoening tussen God en mens ons in Christus geschonken is, is het onze onontkoombare taak om vanuit een nieuwe gezindheid mede te werken aan, zo nodig het initiatief te nemen tot de verzoening van mensen en groepen, die fel tegenover elkaar staan en tot het bouwen van een gemeenschap die leeft uit het recht dat Christus heeft opgericht". De synodus contracta heeft ook op hen een beroep gedaan om met alle Kerken in Zuid-Afrika gemeenschap pelijk deze veeleisende taak aan te vatten. 9 Drie Amerikaanse militairen van de luchtbasis Sulthorpe in Norfolk zijn in arrest gesteld nadat de Britse politie een omvangrijke smokkel van lichte wa pens had ontdekt. Er zijn aanwijzingen dat de meeste van de gesmokkelde wa pens in- Ierland terecht zijn gekomen. (Van één onzer verslaggevers) De 27-jarige Amsterdammer Harry Lammertink ge soigneerd ringbaardje, heldere open blik in de ogen presenteert zich als „cartoonist" onder het pseudoniem „Yrrah", een even speelse als simpele om zetting van zijn voornaam. In zijn „op-grote-voet" levende mannetjes en vrouwtjes herkent men de gereformeerde mens, een afschuwelijk gedrocht. Met deze figuur bedrijft hij een wrang soort humor, die tallozen heel vervelend vinden, anderen echter hoog waarderen. „Ik moet eernjk bekennen", zegt de ze in Apeldoorn geboren zoon van een fabrikant van feestartikelen voor-bruiloften-en-partijen, „dat ik met mijn wat onaardige karikatuur nu en dan zelfs wel een beetje sadis me bedrijf. Zo gaat het als men in zijn dagelijks leven dat soort gevoe lens niet uit kan leven. Natuurlijk zie ik in het mannetje denk erom, geen „typetje", dat streef ik absoluut niet na ook mezelf. Ik hou van mooie mensen. Misschien daarom valt het me altijd wéér op, hoe erg de mensen hun voeten verwaarlozen. Al te vaak doen die me denken aan een bos wortelen met likdoorns. Afschu welijk Dit de mensen te laten zien, dwingt me ertoe te gaan overdrijven. Daarom deformeer ik mijn figuren zo sterk. De voeten vind ik de lelijk ste lichaamsdelen van de mens". Hoe Harry Lammertink tot dit werk gekomen is „Misschien is er ver band tussen het passieloos en mecha nisch produceren van feestartikelen voor lolmakers, zoals mijn vader het doet, en mijn werk", zegt hij lachend, maar toch ernstig. „Ik geloof dat je het niet langer dan een jaar of twin tig moet doen. Het is bijzonder in spannend altijd maar weer nieuwe v.wakheden te ontdekken in de gewo ne alledaagse dingen, waarmee de mensen zich druk maken. Mijn stof puur ik voornamelijk uit de twee za ken die de mens het meest bezighou den: de dood en de liefde''. „Geen sterveling ontkomt aan de schermutselingen, die daarbij gele verd moeten worden. Het werk van ons cartoonisten is eigenlijk half lit terair, half illustratief. Urenlang zit ik vaak te denken achter mijn teken tafel. De keren, dat je een inval krijgt, die direct bruikbaar is, zijn te tellen. Misschien twee keer per ia. ar. Daar ben ik dan dolgelukkig mee. Meestal is het keihard werken. Schetsjes maken, daar weer verbete ngen in aanbrengen, en dan ten slotte naar bed gaan om er nog verder over na te denken". „Dagelijks is er de angst, dat je nooit meer iets zult weten, totdat je d.'.n weer achter je tafel gaat zitten a maar weer gaat proberen, of „bet" omen wil". toe de Nederlanders reageren op de .keningen van Harry Lammertink? Over het algemeen bijzonder fel", zegt de tekenaar, die zichzelf een ..allerminst zoetsappige jongen" noemt. „De Nederlanders hebben te einig zelfspot; ze willen zichzelf niet in de spiegel bekijken en niet et. hun zwakheden worden gecon- onteerd. Wie dat niveau wel be- eikt hebben, waarderen mijn humor wel. Conférencier Wim Kan heeft me eens een keer die waardering laten blij ken, Dat heb ik bijzonder op prijs -steld, terwijl kritiek me veelal on- roerd laat". „Alle kritiek?", willen we weten. „Nee, niet alle. De kritiek, die Ik wel wil aanvaarden, levert mijn vrouw. Ze heeft gelukkig niets met de artisticiteit te maken", zegt de tekenaar. „Met haar kan ik dus ook over andere dingen praten dan het werk. Wanneer één dat nodig heeft, dan is het cartoonist, die scherp moet blijven op de kleine onvolkomenheden In de menselijke natuur, in allerhande situaties van het dagelijks leven. Die onvolko- In het na-oorlogse Nederland heeft de geïllustreerde humor een groot aantal beoefenaren gekregen. In de dag- en de weekbladen kan men hun car toonsregelmatig tegenkomen. Voor vele krantenlezers vor men ze een trekpleister, waar naar het eerst gezocht wordt. Vóór de oorlog was de belang stelling voor deze getekende grapjes stellig niet minder, maar de behoefte eraan moest in belangrijke mate worden gedekt met aankopen uit het buitenland. Met name Enge land, maar ook Amerika, was de leverancier. menheden kunnen zo gemakkelijk onopgemerkt blijven, wanneer men al te zeer met zichzelf bezig zou zijn". Harry Lammertink, wiens naam men kan „vertalen" als „zoon van lammert", om zijn Oostnedec- landse afkomst te ontdekken, heeft aan de Kunstnijverheid school in Arnhem en bij de Apel- doornse kunstschilder De Vries zijn opleiding als tekenaar gehad. Veelvuldige ziekte in zijn jongste ja ren heeft hem „als vanzelf" naar de tekentafel gedreven. Met tekenen kan hij zich op bed bezighouden. Uiter aard heeft zijn schoolkennis er onder geleden, dat hij vaak maandenlang de school moest verzuimen. Zelfs zijn tekenwerk honoreerden de schoolmeester met alleen maar on voldoendes Na zijn 16e en 17e jaar, toen hij ein delijk uitgeziekt leek, heeft hij met grote felheid geprobeerd zijn achter stand in te lopen. Niet alleen theore tisch, maar ook praktisch, door con tact te zoeken met vreemde volkeren en landen. Z'n schetsboek onder de arm, is hij liftend een goed deel van Europa doorgetrokken. Onafgewerk te tekeningen in zijn hoge woning aan de Amsterdamse Overtoom her inneren eraan. In een flits legde hij karakteristieke beelden van de lan den vast. De auto van zijn „lifthe- ren" liet hem geen tijd de details in zich op te nemen Niet zelden als bordenwasser in een hotel verdiende hij het geld voor zijn karige levens onderhoud. Amsterdam met zijn nog bran dend cultureel leven heeft voor Harry Lammertink tenslotte gro te aantrekkingskracht gehad. Als ontwerper in een grafisch bedrijf vond hij er een bestaan, dat hem overigens voldoende vrijheid liet om er niet alleen af en toe eens uit te vliegen, maar ook zichzelf te ontdekken als humoristisch te kenaar. In het Parool en later ook In Het Vrije Volk en de weekbladen Vrij Nederland en Revue heeft hij zich aan de lezers gepresenteerd. Velen moesten even aan hem wennen. Hij is niet de man voor het lachen, gie ren, brullen, niet de man dus met grapjes, die direct aanspreken. Men moet er even over nadenken, en dan na enkele minuten zal men misschien even glimlachen, zich op andere ogenblikken echter ook wel geïrri-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9