Vertraging bij invoering nieuwe leerplan op de tuinbouwscholen WALCHEREN STREEKPLAN DOORKRUIST HET UITBREIDINGSPLAN BURGH Boerenleenbank te Zoutelande vierde veertigjarig bestaan APRIL 1960 PROVINCIALS A S S U W S S C O U K A N 7 TUINBOUWCOMMISSIE Z.L.M. VERGADERDE Bouw van nieuwe tuinbouwschool te Kapelle is uitgesteld In de onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker gehouden verga dering van de tuinbouwcommissie van de ZX.M., werden uitvoerige mede delingen gedaan over de invoering van het nieuwe leerplan op de land en tuinbouwscholen van de Z.L.M. en de daarmede gepaard gaande uit breiding van de leslokalen op do scholen. Het ministerie van landbouw heeft destijds met betrekking tot de uit breiding van de scholen een urgentieprogramma opgemaakt. Daarbij wer den de land- en tuinbouwscholen In den lande ingedeeld in 5 urgentie klassen. De scholen, welke in de eerste urgentieklas waren ingedeeld zou den iu I960 gerealiseerd moeten zijn. Het blijkt nu dat door allerlei omstandigheden vertraging is ontstaan, hetgeen betekent, dat de nieuwbouw van de tuinbouwschool te Kapelle nog uitgesteld wordt. Over de bestuurssamenstelling vooi een op te richten stichting tot Exploitatie van Tuinbouwvak- scholen heeft overleg plaats ge vonden ji 3 Cif.O.-verband. Dit overleg is onbevredigend verlo pen. Niettemin kwam de vergade ring tot de conclusie, dat men moet blijven streven naar een bevredigende oplossing van deze kwestie. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over het rapport van de S.E. R., getiteld „Advies óver eèn voor ontwerp van een landbouwvestigings- wet". De vergadering was van me ning, dat het handhaven van de er- kenningseisen noodzakelijk is. Hier mede wordt n.l. bereikt, dat uitslui tend vakbekwame personen de tuin bouw gaan beoefenen, waardoor de weerstandskracht van de tuinbouw wordt verhoogd. De vergadering betreurde deze gang van zaken ten zeerste. Besloten wordt alsnog pogingen aan te wen den om tot een spoedige realisering van de definitieve uitbreiding te ko men. Niettemin werd het noodzake lijk geacht om met ingang van het nieuwe schooljaar, dat is per 1 sep tember 1960, het nieuwe, uitgebrei de leerplan op de tuinbouwschool door te voeren. Met het gemeentebe stuur van Kapelle is overleg gaande over het beschikbaar stellen van tij delijke leslokalen. Medegedeeld werd, dat het droge jaar 1959 in het algemeen voor de groente- en fruitkwekers een goed jaar is geweest. De afzet is, mede tengevolge van de geringe oogst in andere Europese landen, bijzonder vlot verlopen tegen goede prijzen. Wat de export oe- treft is in 1959 zelfs een record be reikt. De kleur van het fruit was beter dan voorgaande jaren en de bewaarbaarheid bleek eveneens mee te vallen. Omtrent de vooruitzichten voor de fruitoogst 1960 valt nog weing po sitiefs te melden, hoewel de bïoem- knopzetting veelbelovend is. Medegedeeld werd dat een werkcom- missie bezig is statuten te ontwer pen voor een opte richten waarborg- instltuut voor de tuinbouw in Zee land. Bovendien wordt door het stellen van erkenningseisen voorkomen, dat gele genheidstelers economisch onge wenste schokken in de produktie veroorzaken. Als derde factor dient genoemd 'te worden, dat de erkenningseisen het volgen van tuinbouwonderwijs sterk stimuleert. Voorts meende de verga dering dat het stellen van erken ningseisen geen beletsel vormt in het kader van de Europese gemeenschap Wel was de vergadering ervan over tuigd. dat de teeltregelingen, mede met het oog op de E.E.G. soepeler gehanteerd zullen dienen te worden en geleidelijk aan verruimd. Bij de bevoegde instanties zal der halve aangedrongen worden op een zeer geleidelijke uitbreiding van de teeltregeling. Ontwikkeling Men constateerde dat in Zeeland de belangstelling voor de fruitteelt toe neemt. Ook de teelt van andere tuin- bouwprodukten neemt toe zoals bijv bloembollen, zacht fruit, etc. Mede in verband met de landhonger gaat het in de richting van de intensievere teelten. De vergadering was van oordeel, dat de Z.L.M. deze ontwikkeling op de voet dient te volgen. In dit verband wordt het van belang geacht, dat in de kringen van de Z.L.M., waar voor de tuinbouw meer belangstelling komt door het kringbestuur een tuinbouwcommissie in .iet leven wordt geroepen. Dze commissies zou den in de betrokken kringen actief kunnen zijn op het terrein van het onderwijs, voorlichtingsavonden enz. Een en ander zal onder de aandacht van het dagelijks bestuur van de Z. L.M. worden gebracht. Middeleeuwse vluchtbergen op Tholen onderzocht De rijksdienst voor oudheid- kundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft in verband M met de herverkavelingswerk- zaamheden gedurende vier we- H ken een vrij uitvoerig onder- zoek ingesteld In de overblijf- selen van drie zogenaamde s „vluchtbergen". gelegen in de Oude Lanapolder ten noorden van Sint-Maartensdijk. De on- derzochte bergjes bleken in n H één periode te zijn opgewor- pen, twee daarvan in de 13de eeuw, de derde waarschijnlijk H eerst in de 14de eeuw of nog later. Over de oorspronkelijke hoogt, van de heuvels is niets M bekend. Bij de twee oudste bergjes werd in de omringende. maar reeds in een vrij vroeg stadium weer gedempte s „gracht" enig baksteenpuin aangetroffen, afkomstig van de afbraak van een gebouw dat vroeger op de top zal heb- ben gestaan, benevens wat houtwerk in de vorm van bre de planken en een enkele diep gefundeerde paal. Van een ringmuur of een uitbraaksleuf daarvan werd bij geen der bergjes ook maar enig spoor teruggevonden. De schaarse vondsten van aardewerk voor het merendeel uit de 13de en 14de eeuw wijzen op een weinig intensieve bewoning. De drie bergjes lagen onge veer in een dnehoek op een af- stand van circa 600 meter uit Het onderzoek kwam tot stand 1 met medewerking van de cul- tuurtechnische dienst. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii K.A.B. te Vlissingen koos nieuwe voorzitter MIDDELBURG Incassobureau „vergat" gelden af te dragen Vlissinger wegens verduistering aangehouden In verband met ingekomen klachten over het niet afdragen van gelden door het incasso-bureau „Zeelandia" te Vlissingen heeft de politie een on derzoek ingesteld naar de manipula ties van dit bureau. Het bleek, dat het gehele bureau be stond uit één man. zekere L. te Vlis singen. voor wie soms een incasseer der werkte. Van deze incasseerder was de boekhouding geheel in orde en ook de afdrachten aan L. klopten. De boekhouding van L. zelf bestond echter uitsluitend uit losse papieren en kwitanties.. Bij nader onderzoek bleek, dat L. nogal fortuinlijk was bij het innen van achterstallige vor deringen van verschillende winke liers en handelaren. Velen hunner losten hun schuld wekelijks af in kleine bedragen, die ze L. ter hand stelden. Deze bleek met het af dragen van de gelden niet erg vlot te zijn. De crediteuren, die het sterkst aandrongen, kregen af en toe wat geld. Een ander deel van de ge- inde bedragen wendde L. te eigen bate aan. Bij het eerste onderzoek bleek, dat hij zeker 1000 heeft ver duisterd; hetgeen hij inmiddelds be kend heeft. Het onderzoek wordt nog voortgezet. L. wordt voor de officier van justitie geleid. N^uwe huisvesting voor R.-K. Zeeuwse Koorschool In voormalig zusterhuis te Goes De Rooms-Katholieke Zeeuwse Koorschool te Goes heeft een nieuwe huisvesting gekregen. De koorschool zal voortaan worden ondergebracht in het oude zusterhuis van de voor malige r.-k. meisjesschool aan d< Vlasmnrkt. De officiële opening is bepaald op aanstaande zondag, des morgens om half twaalf. Deken C. I lolt kamp zal het gebouw inzegenen. De jongens van de Rooms-Katholieke Zeeuwse Koorschool hebben tot nu toe les gekregen in de woning van dirigent, de heer E. Heijblok. Hun nieuwe huisvesting bestaat uit een zang- en repetitielokaal, dat is on dergebracht in de voormalige kapel van het zusterhuis. Tevens is er een grote zaal %'oor theorielessen, terwijl men voorts de beschikking heeft over een kleine ruimte als muziekbiblio theek Op deze school krijgen de leerlingen les 'in algemeen vormend muziekonderwijs, waarvoor de ge meente Goes sedert kort een subsidie heeft gegeven. De nieuwe huisvesting van de school is ook geschikt voor het houden van kleine uitvoeringen. Bij inbraak te Kruiningen 500,buit In Kruiningen, waar de laatste maan den door tot nu toe onbekend geble ven daders verschillende keren geld werd ontvreemd uit woningen, is de zer dagen opnieuw een brutale in braak gepleegd Tijdens dp afwezig heid van het landbouwersgezin J. Nieuwenhuijze nabij het station Is in de woning ingebroken, waarbij een bedrag van f 500 werd entvreemd. De dader(s) heeft zich toegang ver schaft tot de woning door het stuk slaan van een ruitje. De diefstal is gepleegd op klaarlichte dag. E.M.M. vierde opgewekt zijn 35-jarig bestaansfeest De Middelburgse atletiek- en handbal vereniging E.MJM. heeft dezer dagen tijdens een feestavond in de „Gouden Poorte" het feit herdacht, dat E.M.M. op 16 maart j.l. 85 jaar bestond. Voor zitter P. Koster gaf in het kort een overzicht van het wel en wee van E.M.M. in deze afgelopen jaren. Tevens werden op deze avond vijf teams gehuldigd, die in de laatste zaalhandbalcompetitie het kampioen schap behaalden in hun afdeling. Een voortreffelijk cadeau dus op dit jubi leumfeest. De ploegen, die voor de kampioenschappen zorgden, waren: de meisjesadspiranten, die jongensadspi- rante, de aames-senioren, heren I en heren n. Elk team werd afzonderlijk op het podium geroepen, waar voor zitter Koster een fraai erelint voor ze had klaarliggen. Na deze huldiging werd het feestelijk programmadeel verzorgd door het ca baretgezelschap „De Scherpschutters' uit Middelburg. De cabaretiers brachten met veel vaart een uitste kend programma, bestaande uit schetsjes, zang, dans en muziek, voor het voetlicht. Dat de E.M.M,-ers en hun supporters het gebodene op prijs stelden, nleek wel uit het daverend applaus, dat aan het slot van het pro gramma het deel werd van „De Scherpschutters". De sportmensen lie ten het niet bij het warm slaan van de handen; voorzitter Koster bood het gezelschap tevens een forse taart aan. De feestavond werd besloten met een gezellig samenzijn met medewerking van het dansorkest de Deltaplayers en ook dit droeg bij- tot een voor E.M.M. geslaagd feest. Jubilerende ambtsdragers Herv. kerk gehuldigd J. de Kuijper en A. W. Strubbe 25 jaar diaken In de feestelijk ingerichte grote zaal van het Koorkerkcentrum te Mid delburg zijn maandagavond twee ju bilerende ambtsdragers van Middel burgs Hervormde gemeente gehul digd. Het waren de heren J. de Kuij per en A. W. Strubbe, die beiden 25 jaar geleden het diakenschap hadden aanvaard. De heer De Kuijper is voorzitter van de diaconie en van de commissie voor de rusthuizen, en van die voor maat schappelijk werk en gezinsverzor ging, alsmede oud-lid van het mode-, ramen van de classis Middelburg en van de centrale lierkeraad, de heer Strubbe leidt de provinciale diaco nale commissie en is lid van de lan delijke federatie van diaconieën. Do heer J. J. Claas, die met de heer F. v. d. Bout namens de diaconie de leiding van de huldiging had. sprak de belde jubilarissen hartelijk toe. De heer Claas wees daarbij op de grote veranderingen, die die diaconie van een „bedelingsinstiluut" tot een modern diaconaat had ondergaan. Zo heeft de diakonie onder meer een sociaal werkster met negen gezins verzorgsters en gezinshulpen in dienst. Aan al dit werk, aldus de heer Claas, heeft voorzitter De Kuij per zijn hart volledig verpand. Aan de grote „klimaatswijzigingen", die de diaconie de laatste decennia heeft RAAD CONCLUDEERDE: Gemeentebegroting 1960 werd behandeld doorgemaakt, heeft de heer Strubbe op provinciaal niveau en in landelijk verband een zeer belangrijk aandeel -ehad, zo verklaarde de heer Claas. len lange rij van sprekers sloot zich bij deze hartelijke woorden van de heer Claas aan: ds. Strating te Goes, van het prov. maatschappelijke werk der Herv. kerk, ds. Theunissen van de Classis-Walcheren, ds. Enker, praeses van de kerkeraad en de wijkpredikanten ds. S. Van der Lin de en ds. Aalders, de president kerkvoogd, de heer Batten, de heer Schimmel, namens de prov. diaconie commissie, sociaal werksters mej. De Vos en de oud-secretaris der dia conie, de heer De Vos. Het aantal geschenken voor de jubilarissen was evenredig aan het aantal sprekers. Beide jubilarissen dankten hartelijk voor de, huldiging. Vóór eri na de pauze las mevr. Stuf- kens humoristische schetsjes en verleenden notaris Batten (cello) en de heer Claas (piano) muzikale me dewerking. OOSTKAPELLE Wethouder besprak beleid gemeente voor „Ons Belang" De hervormde kiesvereniging „Ons Belang" te Oostkapelle kwam onder leiding van de heer A. W. Louws in jaarvergadering bijeen. Secretaris en penningmeester brach ten hun jaarverslagen uit, waaruit onder meer bleek dat het ledental constant bleef. De vice-voorzitter, wethouder W. van Nieuwenhulzen sprak hierna over het gemeentebe leid en stond uitvoerig stil bij de nieuwe uitbreidingsplannen, riole ringsplannen, komende herindeling der gemeenten, recreatiemogelijkhe den en de daarmede gepaard gaan de financierings-problemen. Wethou der Nieuwenhuize wees er onder meer op dat Oostkapelle zich aan het ontwikkelen is tot een badplaats en de hiertoe zo ruimschoots aanwezi ge natuurlijke bronnen ten volle be nut dienen te worden. Een drukke bespreking volgde op deze interes sante inleiding. Bij de bestuursver kiezing werd in de plaats van de heer K. Melis gekozen de heer P. Dinsdag belegde de KA3, afdeling Vlissingen, haar jaarvergadering in het Ariënsgebouw. Voorzitter P. Wanst opende deze vergadering met een kort welkomstwoord en gaf hier na het woord aan de secretaris tot voorlezing van de notulen van de vo rige jaarvergadering. De penning meester bracht hierna verslag uit over inkomsten en uitgaven van 1959. Dit jaarverslag van de vereniging en het verslag van de explotatie van het gebouw, sloten resp. met een batig en klein nadelig saldo. De voorzitter bracht de penningmeester een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Het jaarverslag van de secretaris, waarin opgesloten een uittreksel van de vakafdelingen en sociale afdelin gen, werd onder dank goedgekeurd. Er werd een mededeling voorgelezen van de kascommissie die boeken en bescheiden van de penningmeester volkomen in orde heeft bevonden. Mededelingen en Ingekomen stukken werden vlot afgewerkt. De begroting voor 1960 van de penningmeester, die hierna in behandeling kwam, werd goedgekeurd. Vervolgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Af tredend waren de heren P. Wanst en Engelbert, beiden niet herkies baar. Nieuwe kandidaten waren de heren B. v. d. Waeter, M. de Bruyn en C. Lammers. Gekozen werden de heren M. de Bruyn en C. Lammers. Aan de orde was nu de verkiezing van een voorzitter. Het bestuur stel de kandidaat voor voorzitter de pen ningmeester, de heer J. Michiefsen, die met een kleine meerderheid als zodanig werd gekozen. De scheidende voorzitter ontving ve" le woorden van dank voor het werk door hem gedaan en werd een stof felijk blijk van waardering aange boden. Bij de rondvraag werden nog enkele woorden van dank gesproken tot de scheidende voorzitter en tot de heer Michielsen woorden van gelukwens en bemoediging in zijn nieuwe func tie. OOSTKAPELLE Raad komt bijeen Dinsdag 12 april komt de raad van Oostkapelle des avonds half acht in vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een bespreking van de huurverhoging en hpurkoopwoningen Torenstraat; de aanschaf van een installatie voor to renverlichting en verkoop van een schoolbarak aan de stichting „Zonne veld." Het nieuwe streekplan voor de ont sluitingswegen in de Schouwse West hoek heeft het uitbreidingsplan van de gemeente Burgh voor een deel in duigen doen vallen. Tot deze conclu sie kwamen de raadsleden woens dagavond. toen zij zich over de te keningen bogen om met name de ge volgen voor het uitbreidingsplan Westenschouwen nog eens nader te bezien. Het tracé voor de nieuwe pro vinciale weg. dat min of meer vast staat. past niet in het uitbreidings plan. Wachtend op de komst van het gehele, nieuwe streekplan zal de raad het uitbreidingsplan daarom een ogenblik laten voor wat liet is. Dit onderwerp behelsde een aanvul lend punt van de agenda, die ver der o.m het vaststellen van de ge meentebegroting voor 1960 bevat te. Op de gewone dienst sluit deze met een bedrag van 306.542,29 en een post onvoorzien van 841,15 De kapitaaldienst geeft aan uitga ven een bedrag van 903.803,91 en aAn Inkomsten 760.544,37. Namens de commissie van onderzoek van de begroting bracht de heer J. Duson (p.v.da.) rapport uit. Daarbil lanceerde hij onder meer een voorstel om de presentiegelden voor raadsver gaderingen en commissievergaderin- Fen te verhogen tot een bedrag van 7,50 per avond, hetgeen door de raad werd aanvaard. Ook bracht dit raadslid de plaatsingsrechten voor badcabines op het strand ter sprake en de plaatsing van closets op het strand, aan weerszijden van de trap. B. en W. zullen een en ander nader bezien. Een andere opmerking van de com missie van onderzoek omvatte de zo- merfestiviteiten voor de toeristen. Men wisselde nog van gedachten over de vraag, welke terreinen hiervoor geschikt zouden zijn, maar tenslotte kwamen de raadsleden tot de conclu sie, dat de Beatrix-weide op dit punt de aantrekkelijkste plaats moet wor den genoemd. Aan de gemeente Haamstede zal een verzoek worden gericht een deel van de geïnde vermakelijkheidsbelasting voor deze festiviteiten af te staan aan Burgh. Onjuiste procedure Het verhuren van enkele percelen gemeentelijke weidegrond was tij dens een vorige vergadering gedele geerd aan B. en De daarbij ge volgde procedure bleek niet juist te zijn. Inmiddels had de gemeente van de Herverkaveling Schouwen-Duive- land een schrijven binnengekregen, dat een stuk grond niet meer voor compensatiedoeleinden benodigd is, terwijl bovendien een van de aanvan kelijke huurders zich had terugge trokken. Omdat inmiddels was gebleken, dat nog andere gegadigden belangstelling voor de weidegrond hadden getoond, besloot de raad nog een week lang de mogelijkheid voor eventuele reac ties van deze zijde open te stellen. Bij een voorstel tot verkoop van een perceel gemeentegrond teD behoeve van de bouw van een zogenaamde „welstandswoning" ontspon zich nog een kleine discussie over de specula tie op duingronden in de Schouwse Westhoek Uitdrukkelijk stelde bur gemeester jhr. A van Citters even wel, dat slechts tot verkoop wordt overgegaan, wanneer men zekerheid heeft, dat binnen een bepaalde ter mijn met de bouw van een permanen te woningen wordt begonnen. Met name grond in de onmiddellijke na bijheid van de kom van het dorp wil de men niet voor recreatiebouw be stemmen Waarna de raadsleden zich met het voorstel konden verenigen. SLUITING DREIGT VOOR PAVILJOEN VAN VREDERUST Veertig verpleegsters kunnen redding brengen Het dagelijks bestuur van de vereni ging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland eeft aan alle Brabantse en Zeeuwse predikanten van de verschillende Kerkgenootschappen een schrijven ge zonden, waarin gevraagd wordt de aandacht van dë longé vrouwelijke o vestigen op "t grote personeelstekort, dat de psychiatri- Marktberichten VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG. 6 april. Groenten. Sla 1 14—23. II 11—18. C 913. Spinazie 4482 Bloemkool 6 p kist 82—88. 8 p. kist 47—73. Andijvie 88—1.08. Stoofsla 36—46. Radijs 11—25 VISMIJN VEERE 6 april. Exportgarnalen 1404 kg 202—255 Schar 553 kg 17—26; Bot 433 kg 16—17 Wijting 71 kg 16—18; Tong 43 kg 130—362 Rog 43 kg 21—56; Kabeljauw 87 kg 25—40; Doorgedraaide vis 292 kg. FEESTELIJKE VERGADERING Grond voor nieuw kantoor en kassierswoning aangekocht Vele leden met hun dames hadden aan de uitnodiging van het bestuur der coöperatieve boerenleenbank „Zoutelande Meliskerke" te Zoutelan de gehoor gegeven om het veertig jarig bestaan ,te herdenken. De feest avond werd gehouden in café „De Rode Leeuw", waar de voorzitter, de heer P. de Visser, de talrijke aan wezigen hartelijk welkom heette. De tweede secretaris, de heer A, Ge- schiore, gaf een historisch overzicht. De eerste bestuursleden waren de he ren C. Leynse, J. Melis en A. Mal- jaars. Het viel niet mee een kassier te vinden, doch op de vergadering van 13 oktober 1919 werd als kassier benoemd de heer M. Adriaanse. De eerste winst over dat jaar bedroeg 54,In 1926 werd de heer J. Jobse tot kassier benoemd, die deze func tie nog steeds vervult. Namens de centrale bank te Utrecht werden hierna felicitaties overge bracht door de heer A. Oudkerk te Goes. Hij schetste de woelige tijd die de bank heeft meegemaakt en feli citeerde het bestuur vooral ook met het besluit tot de bouw van een kan- I-toor en kassierswoning. Hij bood de heer K. Verhage een prachtig boekwerk met oorkonde aan omdat deze 32 jaar lang deel uitmaakte van het bestuur. Hierna sprak de heer D. Kasse, voorzitter van de ring Walcheren van boeren leenbanken. Burgemeester j. de Pree, sprak namens het gemeeentebestuur Zoutelande, er ook zijn blijdschap over uit dat er straks een modern pand zal verrijzen. Namens de coöperatieve boerenleen bank „Domburg" voerde de heer S. de Visser nog net woord. Nadat de voorzitter de sprekers had bedankt werden enkele natuur- en landbouw- films vertoond. Aan deze feestelijke vergadering ging nog een korte huishoudelijke ver gadering vooraf. De heer K. Verhage werd als bestuurslid herkozen en de heer L. de Buck als lid van de raad van toezicht. Uit het verslag van de kassier, de heer J. Jobse, bleek dat in het afgelopen jaar zeventien voor schotten waren verstrekt, tot een to taal bedrag van 214.000. Er is 630 m2 grond aangekocht aan het Raadhuisplein te Zoutelande voor de bouw van een nieuw kantoor en een kassierswoning. Plannen voor de ze bouw zijn reeds bij het gemeen tebestuur ingediend. Het aantal leden steeg in het afgelopen jaar van 199 tot 213. Er werd in 1959 een winst gemaakt van 5771, Vraqen over oesterproef Het Tweede-Kamerlid de heer Ver- •mooten (p.v.d.a.) heeft aan de minis ters van landbouw en visserij en van verkeer en waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de ministers bekend dat de Nederlandse'oesterkwekers het van het grootste belang achten, dat de proeven met de kunstmatige kweek en opfok van oesterbroed in een proefbassin op zo kort mogelijk ter mijn worden genomen, mede in ver band met de door de Belgische rege ring verleende extra financiële steun aan proeven in een proefbassin te Oostende met het oog op de plannen voor het opzetten van een eigen oes tercultuur in België? Kunnen de ministers meedelen, of er reeds overleg tussen hen heeft plaatsgevonden met betrekking tot het rapport van de rijkswaterstaat over de inrichting van een proefbas sin voor de oesterteelt in het Veerse Gat, welk overleg door de minister van verkeer en waterstaat in de Ka mer is toegezegd bij de behandeling van zijn begroting voor 1960 op 18 februari 1960? Zijn de ministers niet van oordeel, dat een definitieve beslissing ter zake van het proefbassin in het Veerse Gat spoedig dient te vallen, omdat het voor de betrokkenen van het grootste belang is, op korte ter mijn te weten, waaraan zij. toe zijn, en kunnen de ministers mee delen, wanneer deze beslissing is tegemoet te zien? Ds. W. Dijckmeester beroepen door Gen. Synode Nieuwe taak: secretaris voor bijzondere diensten Naar wij vernemen heeft de generale synode van de Ned. Herv. Kerk een beroep uitgebracht op ds. W. Dijck- meester uit Middelburg. Hoewel de Middelburgse predikant nog geen be slissing genomen heelt, moet de hoofdstedelijke hervormde gemeente er toch rekening mee houden, dat zij een barer predikanten zal verliezen. Wanneer ds. Dijckmeester het beroep aanvaard, zal hij toegevoegd worden aan het secretariaat-generaal van de hervormde synode te Den Haag. Hij zal dan secretaris voor bijzondere diensten worden. Van dit secretariaat maken reeds deel uit dr. E. Emmen (secretaris generaal) en ds. F. H. Landsman (se cretaris voor algemene zaken). sche inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom heeft. Indien niet spoedig in dit tekort zal worden voorzien, zal rekening moeten worden gehouden met de sluiting van één der vrouwenpaviljoen. Dit ou betekenen, dat zestig zeventig pa tiënten naar huis zullen moeten wor den gezonden. Het bestuur en de ge- neesheer-directeur, dr. M. van ■>den Beek. hopen, dat de predikanten be reid zullen zijn om op de kansels, de catechisaties, op de meisjesverenigin gen of in een pers"-"'"" meisjes de vraag t of het hun roeping L werk der christelijke barmhartigheid te geven. Dr. Van der Beek gelooft niet, dat ir een gebrek aan offerbereidheid bij de mei3jes is, in vergelijking met vroe ger. De belangstelling is even groot als vroeger doch de vraag is sterk toegenomen tengevolge van de specia lisatie en de uitbreiding van het aan tal patiënten. Indien 30 40 verpleeg sters zouden kunnen werden aange steld, dan zou deze Zeeuwse vereni ging voor geesteszieken, uit de moei lijkheden zijn. lijkl Bromfietser te Kloetinge door militaire vrachtauto gegrepen Op het kruispunt Rijksweg-Lewe- straat nabij de spoorwegovergang te Kloetinge is woensdagmorgen om streeks half negen de bromfietser B. uit Wemeldinge door een militaire vrachtwagen gegrepen. De man werd tegen het wegdek geslingerd, waar bij hij een beenwond opliep. Op ad vies van dokter H. J. Entink werd hij naar zijn woning in Wemeldinge vervoerd. De militaire vrachtwagen en de bromfietser kwamen beide uit de richting Bergen op Zoom. De vrachtauto die geen deel uitmaakte van een colonne, sloeg bij Kloetinge rechtsaf de Lewestraat in, zonder voorang le verlenen.aan de over het rijwielpad naderende bromfietser. Wielrijdster te Vlissingen door auto gegrepen Woensdagmiddag is in de Walstraat to Vlissingen mevrouw G. aldaar door een passerende bestelauto, bestuurd door de heer De L. uit Middelburg, aangereden en ongeveer tien meter meegesleurd. Met ernstige schaaf- en vleeswonden is zij later per ambu lance naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. Mevr. G. liep met haar rijwiel aan de hand op de rijweg van de Walstraat om het Groenewoud in te slaan. De autobestuurder zag haar te laat, doch toen hij snel wilde remmen, bleek de rem niet te werken. Het gevolg was, dat de doorrijdende wagen de voet gangster greep De politie onderzoekt de oorzaak van het niet werken van de rem. Collecte De tc 's-Gravenpolder gehouden col lecte door en ten bate van het Leger des Hells heeft een bedrag van 125,85 opgebracht. De opbrengst van dc in Grijpskerke gehouden collecte ten behoeve van net Leger des Heils bracht op 142,20. Bevordering bij P.T.T. te Middelburg Dc adjunct-inspecteur der P.T.T., de heer K. Bakker te Middelburg, is met ingang van 1 januari 1960 aan gewezen als adjunct-directeur bij dit postdistiict. Begroting maatschappelijk werk aanvaard Moiie ingediend over maatschappelijk welzijnszorg (Van onze parlementaire redacteur.) De behandeling van de begroting van maatschappelijk werk in de Eerste Kamer kreeg woensdagmid dag een min of meer sensationeel slot, toen mej. rar. M. Tjeenk Wil link (p.v.d.a.), die bij de replieken het laatst het woord voerde, een lange motie indiende, waarin wordt uitgesproken, dat de maatschappe lijke welzijnszorg ook in de voorma lige ontwikkelingsgïbieden zal wor den voortgezet. De indiening van de motie geschiedde na een verkla ring van mej. Tjeenk Willink, dat haar fractie niet bereid is enige be perking op het gebied van de wel- zijnsverzorging te aanvaarden, zo lang er voorstellen tot belastingver laging hij de regering op tafel lig gen. De motie zal op een nader te bepalen datum worden behandeld. De begroting werd z.h.s. aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3