Volgende week beginnen opnamen voor „klank en licht" in Abdij Lichtgevende kleding bij avond wenselijk Chief Whip Zeeuwse Almanak BUISMAN VLISSINGSE VROUWEN ZAGEN FRISSE LENTEMODESHOW Aardappeldieven op heterdaad bij schip te Hansweert betrapt Agenda •i PHUVINW! ALU Z hi hi W 8 ti U U It A N T DONDERDAG 7 APRIL. 19b0 SCHRIJN VAN ZWAARD EN KRUIS Deze zomer: rondgang op drie avonden per week Volgende week zullen in Hilversum de opnamen beginnen van het klank- en lichtspel, dat deze zomer drie avonden per week in de Abdij van Middelburg zal worden vertoond. Zoals bekend wordt de regie van dit spel, dat geheel op de band zal worden opgenomen, gevoerd door de hoorspel regisseur S. de Vries jr. De muziek wordt uitgevoerd door een groep beroepsmusici (vo calisten en instrumentalisten), die onder leiding zal staan van Marinas Voorberg. gemaakt van fragmenten uit een oud lied, dat deze gebeurtenis verhaalt. Deze fragmenten worden door een „minstreel" voorgedragen. In do crypt onder de vroegere Statenzaal herleeft het jaar 1668: Willem UI, de latere stadhouder koning komt naar .Middelburg om zijn rechten als Eerste Edele van Zeeland op zich te nemen. Men hoort Willem UI spreken: bij het schrijven van de tekst is gebruik gemaakt van de originele toe spraak. De opzet van het klank- en lichtspel gaat er van uit om de bezoeker van het eeuwenoude kloostercomplex zo veel mogelijk de sfeer van de gebou wen met hun rijke historie te doen beleven. Er wordt door het publiek ongeveer 100 bezoekers per keer een rondgang gemaakt, waarbij in elke ruimte wordt vertoefd, waar bij de bezoekers door middel van klank en licht de schoonheid van de Abdij ondergaan. De rondgang begint in de Trouw- kerk, tussen Nieuwe Kerk en Koorkerk. Na een proloog klinkt de stem van de „Wachter van de tijd", een wachter die de geschie denis van de Abdij van het begin heeft meegemaakt. Hij verhaalt hoe monniken uit Vormezeele hier een klooster stichtten. Plotseling is men terug in de middeleeuwen: men hoort de eerste abt Albaldus, oud en vermoeid, verhalen aan een van zijn monniken hoe zwaar het werk op het eiland Walcheren is. De wachter van de tijd verschijnt opnieuw en vertelt verder van de lot- Jevallen van de Abdij: de komst van e Norbertijnen, de beeldenstorm. En in een kort fragment maken de be zoekers mee hoe op dezelfde plaats waar zij dan staan de beeldenstorm tot staan werd gebracht. De geschie denis gaat verder: de wachter van de tijd verhaalt hoe in 1940 de Abdij ten onder ging, maar boe met wel zorg dit monument uit het verleden werd hersteld en opgebouwd. In de Koorkerk is het publiek getui ge van een gesprek tussen de Abt van Middelburg en graaf Willem n Rooms-Koning, die opdracht geeft de Abdij te verfraaien en uit te breiden. In de kloostergangen hoort men hoe in 1296 Filips de Schone de eed aflegt als Graaf van Zeeland en hoe hij af scheid neemt van Margaretha, zijn zuster, die naar Spanje vertrekt om er de prins van Aragon te huwen. In dit gedeelte van het spel is gebruik (Advertentie) op ieders c Hp! 20 STUKS F MWKt m Tenslotte gaat het publiek naar het Abdijplein, waar de epiloog klinkt. En tijdens die epiloog- worden de schijnwerpers op het grote plein ont stoken, zodat het spel eindigt in een zee van licht, waarbij alle gebouwen roud het Abdijplein in volle glorie to zien zullen zijn. De tekst van het spel gaat er van uit,-dat in de Abdij -van Middel burg vanouds het kerkelijke en wereldlijke gezag werd uitgê-' oefend. Vandaar dat de titel Van het stuk luidt: „Schrijn van zwaard en kruis". Het' werd ge schreven door de journalist G. A. de Kók. die daarbij gebruik maak te van adviezen van de heer P. H. Blaauw, voorzitter' van V.V.V.. Middelburg en de heer H. Pieters, bibliothecaris van de provinciale bibliotheek. Henk Stam schreef de muziek, die uitgevoerd wordt door blazers, clavecimbel, orgel en koor. Het geluid en de daarbij behorende lichteffecten worden centraal gere geld: er wordt daartoe een uitge breide installatie opgebouwd in een vertrek achter het orgel van de Nieu we Kerk. Deze installatie zal per rondgang door.drie man moeten wor den bediend. Er worden drie avonden per week gegeven, mét drie rond gangen per avond. In juni zullen in verband met het daglicht slechts twee rondleidingen per avond worden gehouden. De rondleidingsavonden zijn vastgesteld op woensdag, donder-, dag en vrijdag in juni, juli augustus en een deel van september. Reeds nü blijkt, dat er gróte belangstelling, bestaat uit alle delen van nét land voor dit klank- en lichtspel. KANTONRECHTER MIDDELBURG Overtreding maximum snelheid gestraft Op de woensdagochtend gehou den zitting van de Middelburgse kantonrechter heeft de officier van justitie, mr. T. Lcbrefc, de wenselijkheid uitgesproken van liet bij avond dragen van licht gevende kleding op de buitenwe gen. Dit gebeurde in de zaak te gen een Scliorenaar, die op 26 november van het afgelopen jaar te Waarde met zijn brom fiets in het donker een vrouw had aangereden. De officier voelde er zelfs voor om het dra gen van bijvoorbeeld een licht gevende gordel verplicht te stel len. De Schorenaar was op de avond van 26 november tegen de voetgangster gebotst, die in de bebouwde kom rechts van de weg liep. toen van de tegenovergestelde richting een auto naderde, die weliswaar zijn lichten dimde, maar de bromfietser bij het doorrijden toch hinderde. Hieraan weet deze, dat hij de voetgangster te laat had gezien. Bovendien droeg zij donkere kleren, zodat zij in het duis- VAN |H TOT trZijtye BAZAAR VOOR VLUCHTELLN G EN.... Opgeluisterd door de vrolijke klanken van de Boerenkapel hebben de pad- vindsters in Burgh en Haamstede een bazaar gehouden, waarvan de op brengst ten goede kwam aan de vluchtelingenkampen, die aan Neder land zijn toegewezen. ILLUSIE. Een van onze fotografen raakte op een nachtelijke tocht door Westka- pelle geïnspireerd door de zwaaiende bundels van het vuurtorenlicht door de zeewind die door het slapende dorp sloop én door het verre gebul der van de zee. ..Hier ga ik een plaatje maken', be sloot hijen het: was ergens onder aan de 'zware dijk dat hij zijn inge wikkelde apparatuur begon op te stellen. Hij overwoog een extra lan ge belichtingstijd te nemen, en zijn objecten in die lange belichtingstijd zo nu en dan in een fel blitz-licht te zetten. In het aardedonkere en zoetslapende Wesfkapelle toog hij aan het werk. Hij richtte zijn lenzen en verdreef het/duister met zijn fel opflitsende lampen. Plotseling ontwaarde hij-een echt paar op leeftijd. Het. stapte doelbe wust; voorbij.'Even later weer een mannetje en een vrouwtje. En vaker werd de stilte verstoord door bedrij vig 'klepperende klompen. Na een tijdje kwamen alle echtparen terug. Langzaam verstierven de geluiden weer. De laatste man richtte zich tot onze fotograaf ,Was jie dat mee dat licht „Ja dat was ik". ..O, toe waeren al in bedde mae we zaegen da licht, en we dochten da'r wae's een schip'op den diek zou kun ne zitten Nadat plechtig de vlag was gehesen, verrichtte mevrouw Róell de opening, namens het groepscomité van de Ne derlandse padvindsters. Zij sprak woorden van dank tot mevrouw Fri- derichsLandegens, die „de motor" bij deorganisatie van de bazaar is geweest. Helaas moest een van de meest spec taculaire attracties, de kabelbaan, door „technische moeilijkheden" uit vallen. Maar dit gemis werd in do avonduren vergoed door het rad van avontuur, dat toen talrijke prijzen en amusement bracht. De padvind sters kunnen met genoegen op hun werk terugzien: niet minder dan een netto-bedrag van 950 kon aan de vluchtelingenkampen worden overge maakt. ....EN ACTIE VOOR ACTIE In Haamstede worden nog meer activiteiten ontplooid voor actuele en hulpvaardige doeleinden. De leerlingen uit de hoogste klassen van de christelijke nationale school zetten in de afgelopen we ken hun beste beentje voor in de bekende actie Vier maal Z.N. Alle leerlingen trokken er op uit met ansichtkaarten en lepeltjes. Met suc ces. want bij het slot-appèl bleek, dat 1700 kaarten en 30 lepeltjes waren verkocht. Dit bracht, samen met ver dere giften, de som van 515 in het „actie-laatje". ter haast niet opviel. De officier toon de begrip voor deze moeilijkheden, maar de overtreding was gemaakt. Twintig gulden of 4 dageü luidde de eis. De kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, verlaagde dit in zijn vonnis tot 8 of 2 dagen. De aannemer S. F. uit Oostkapelle stond terecht, omdat een steiger rond een bouwwerk niet aan de veilig heidsvoorschriften voldeed. Volgens de aannemer was dit een nalatigheid van een van de knechts, die hij op dracht had gegeven de steiger in oi-ae te maken. Dit was echter niet ge beurd.-Als hoofd van het bedrijf ttTejet' de aannemer evenwel de verantwoqr- delijke persoon, zodat hij conform werd veroordeeld tot 50 of 10 da gen. Vrij veel lijd nam de behandeling van de zaak tegen ir. P. N. R. uit Bergen op Zoom in beslag, die te Goes etn verkeerszull links in plaats van rechts zou hebben gepasseerd, het geen hij ten stelligste ontkende. Het aantekenboekje van de verbalisant kwam er zelfs aan te pas om aan te tonen, dat het toch werkelijk zijn auto was geweest, waarmee deze verkeersovertreding was gemaakt. Tien gulden was de- eis. Het vonnis luidde ƒ6. Voor het niet nakomen van een van de grondregels van het verkeer: ver keer dat van rechts komt heeft voor rang, stond de Middelburgse hulp in de melkhandel W. W. terecht. Op 25 november van het afgelopen jaar had deze zich hieraan te Vlissingen be zondigd. Met zijn bromfiets was hij toen tegen een vrachtauto gebotst, waarbij W. een gebroken arm opliep. Conform de eis werd W. beboet met 15 of 3 dagen. Oversteken Op 25 januari had de rustend slager H. J. H. uit Middelburg met zijn rij wiel in schuine richting de Rouaanse Kaai in zijn woonplaats overgesto ken, terwijl een motorrijder nader de. Hieruit was toen een aanrijding ontstaan. Pertinent ontkende de 78-jarige, dat hij fout was geweest. De officier was evenwel een andere mening toege daan en vorderde 40 of 8 dagen plus toewijzing van de civiele vordering ad ƒ78,42. Hierop reageerde H.' met: „Daar neem ik geen genoegen mee, dan maar hogerop", Gezien de finan ciële consequenties, die deze aanrij ding voor H. heeft, vonniste de kan tonrechter met 25 of 8 dagen, ter wijl mr. Moolenburgli de .civiele vor dering conform aanhield. „Ik heb niet meer dan tien glazen bier gedronken" had de nog jeug dige Goese fruitkwekersknecht M. G. tegen verbalisanten gezegd, toen hij in kennelijke staat werd aan gehouden en ter ontnuchtering was ingesloten. Conform de eis werd hij veroordeeld tot 30. Voor te hard rijden in de bebouwde kom werd de Middelburgse admlni- AA/WVV\A»VVVVVWvVWvVV\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 én 7. vwwvwvwvwvwvwwwv KOFFIE hoe ook gezet.Y altijd beter met Tweemaal een collectie zomerkleding in Britannia' (Van onze redactrice.) De lente gaf „acte de présence" tij dens de modeshow, die gistermiddag in de congreszaal van „Britannia" werd gehouden: buiten met een bijna zomerse temperatuur, binnen met een verrassend-frisse collectie van voorjaars- en zomerkleding, waarin vooral de strand- en boulevurdkledij op plezierige wijze correspondeerde met dat echte voorjaarsweer! Geen wonder dan ook, dat vooral aan de strandkleding menige begerige blik werd gewaagd Hit het Vlissingse modehuis „Filius" kwam de kledingcollectie die. zoals reeds gezegd, een frisse toets had en waarin bovendien aan de „grote maten" extra aandacht was besteed,' terwijl voor vele bezoeksters onge twijfeld ook de over het algemeen aantrekkelijke prijzen een factor van gewicht vormden. Om met die grote maten te begin nen: in deze afdeling zag men onder meer een goede chemisier van zwart wit poplin, een imprimé draion ja pon die uit rok en blouse bleek te bestaan, en een donkere driekwart suède jas op lichte geruite rok: een ensemble dat heel afkledend bleek te werken. Zomers en toch niet te uitbundig was voorts een draion imprimé blouse met een lichte effen gladde rok. De kleine bescheiden des- Imprimé's namen een grote plaats in op de modeshows die gisteren in „Britannia" te Vlissingen gehouden zijn: dit uiterst zomerse japonnetje, met de flatteuze kraagwas er een goed voorbeeld van. (Foto P.Z.C.) strateur J. F. H. conform beboet met ƒ15 subsidiair 3 dagen. De Koude- kerkse matroos F. A. P., die zich aan eenzelfde overtreding had schuldig gemaakt, hoorde door het openbaar ministerie 20 tegen zich eisen. Het vonnis luidde 15. Vijftigen gulden was de eis tegen de Goese admini strateur C. R., die z'ich ook niet aan de maximumsnelheidsbepalingen in de bebouwde kohl had gehouden. In zijn vonnis deed mr. Moolenburgh cr nog een rijksdaalder af. Dc radiotechnicus J. A, Z. uit Vlis singen had op do rijksweg 58 zon der groot licht gereden, waarvoor hij 15 moest betalen. De eis luidde 20 of 4 dagen. De Vlissingse timmer man L. van K. had bij 't maken van een bocht niet genoeg rechts gehou den, waarvoor mr. Lebret 15 vor derde. Het vonnis luidde 10. Voor het rijden op een fiets zonder bel werd de Vlissingse zeevaartscho lier W. J. A. .S conform de eis ver oordeeld .tot 5 of 1 dag. sins in wat gedekte tinten bleken het voor „de grote maat" het best te doen; beter dan bijvoorbeeld de japon in het wat volumineuze dessin van groen met oranje rozen, en de effen mandarijnkleurige blouse met pofmouwen op een donkere imprimé rok. De ochtendjaponnetjes waren over het algemeen pretentieloos on praktisch; voor het jonge meis je was dankbaar gebruik gemaakt van alle mogelijkheden die zomer stoffen ons bieden. Effen jonge- meisjeskleding was soms gegar neerd met een smal bandfluweel tje; een effen geel japonnetje was versierd met broderiewerk, en heel fleurig was bet effect van eeu smallewitte bies langs do hals van een groen imprimé jurk uit linnen structuurstof. En fleurig is tegenwoordig ook de kleding voor de aanstaande moeder; voor haar waren er in deze collec tie zowel japonnen als tweedelige pakjes. Hoe gemakkelijk zo'n wijde positiejapon oók .is er was er eentje in „wall-paper" dessin het positiepakje, bestaande uit rok en blouse, blijft tóch een meer geklede dracht die bovendien beter afkleedt dan de japon. De tuniekjapon ontbreekt in geen enkele voorjaarscollectie, en was hier aanwezig in een opvallend wit met groen fantasiestofje. Voor de jeugd die zich nog niet bekommert om tu niek- of wat voor andere lijn, was er kinderkleding voor ieder uur van de dag, waarbij vooral een speel- pakje in rood-wit-blauwe streep de algemene bewondering oogstte. Het was dan ook aardig gecombineerd met een „ensemble voor moeder" uit dezelfde stof. Badpakken van lastex (met inge bouwde foundation), zonnepakjes met een koket klokrokje (in een wa felpiqué met diverse tinten blauw en groen bijvoorbeeld), en sportieve strandkleding zoals geruite shorts met een mandarijnkleurige zonne- blouse (een combinatie die vooral zeer donkere vrouwen goed zal staan!) completeerden deze voor jaarsmodeshow die gisteravond her haald werd. KUNST Danspaar Suzana en José te Middelburg Schouwburg De Z.V.U. zorgde gisteravond in Mid delburg voor een sublieme avond: het optreden van het Spaanse danspaar Suzana en José in de Schouwburg. Dit paar heeft een opvallende kunst vorm ontwikkeld, namelijk een mo dern-choreografische uitwerking van de Spaanse volksdans. Aldus kwamen zij tot een zeer eigen vormgeving, waarvoor bij een eerste kennis making het woord overrompelend niet overdreven is. Raffinement en virtuositeit zijn hier samengevoegd met de thema's der oude volksdansen, waardoor een verbluffend resultaat ontstaat dat nog eens wordt onder streept door het werk van een per fect spelende groep instrumentalis ten, zorgvuldig gekozen kostuums en een uitgebalanceerde belichting. Bij die instrumentalisten overigens hetzelfde verschijnsel: een verfijning, die men haast voor onmogelijk zou houden. Een sprekend voorbeeld daarvan was wel het spel in de Car men-ballade van gitarist Hernandez, pianist René Gerber en slagwerker Claudio Iseli, die met hun beperkt instrumentarium een summum aan verscheidenheid in klank en ritme lieten horen. En wanneer nu een der gelijk raffinement wordt gecombi neerd met sublieme danskunst, dan kan men begrijpen dat het woord overrompelend voor deze voorstelling waarlijk niet overdreven is. Vooral na de pauze was het optreden van Suzana en José indrukwekkend. Weergaloos was met name de virtuo siteit in ritmiek van handen en voe ten; ingewikkelde polyritmische figu ren werden zonder kennelijke in spanning en met grote souplesse uit gevoerd. Daarbij bleek bovendien een rijk scala van nuances in agogiek en zelfs in timbre mogelijk. En alsof dit nog niet voldoende was, bracht het danspaar allerlei dynamische varia ties aan: van ragfijn pianissimo tot een duidelijk forto. Het was in één woord fantastisch! Een magnifieke groep dus, zowel het danspaar als de instrumentalisten. Van de musici mag noe wel eens met name worden genoemd de gita rist Paco Hernandez, die een magis traal kunstenaar bleek op zijn instru ment. De enige, die wij althans moei lijk in dit gezelschap konden inpas sen, was de vocalist Manuel Maire- na. Vermoedelijk zong hij zijn liede ren óp recht-Spaanse wijs, maar bij hem ontbrak de verfijning en de sti lering van de anderen ten enenmale. Na dit lyrische verslag behoeft eigen lijk niet te worden meegedeeld, dat het publiek emotioneel reageerde: aan de open doekjes en de ovaties aan het slot kwam haast geen einde. Voor de danseres waren er bloemen. De zaal was vrijwel geheel bezet. De K. Zwitsers schip in haven Hansweert aangevaren Dinsdagmorgen bij het binnenvaren van de buitenhaven van Hansweert is het 1000 ton mettende Zwitserse motortankschip „Roland-Geldner" aangevaren door de Nederlandse sleepboot „Beli", die" de haven juist wilde verlaten. De „Roland-Geldner", die van Ant werpen met een lading benzine op weg was naar Bazel, liep schade op aan de huidbeplating. Na onderzoek kon het vaartuig do reis voortzetten. KAPITEIN KWAM JUIST OP TIJD Vier personen aangehouden In de nacht van dinsdag op woens dag is een poging gedaan aardappe len te ontvreemden van de aan de tweede loswal te» Hansweert gemeer de Engelse coaster „Rapart". In ver band hiermee zijn vier jiersonen aan gehouden, te weten twee inwoners van Hansweert en twee opvarenden van de kustvaarder. De caféhouder A. de B., die op he terdaad werd betrapt, heeft bekend. Hij is inmiddels op vrije voeten ge steld. De drie andere verdachten zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het plan voor de diefstal moet zijn beraamd in het café van De B., waar twee opvarenden van de kustvaarder Schotten dinsdagavond hun vertier kwamen zoeken. Tezamen met de caféhouder en dc los-werk- Douanesuccessen aan het smokkelfront Twee aufo's met boter aangehouden ff Dinsdagmiddag omstreeks zes uur hebben douane-ambtena- M ren van de centrale velddienst- post te Axel, in de buurt van Hulst een bestelauto met 1500 kilogram boter in beslag ge- ff p nomen. Auto en boter hebben een waarde van ruim 7000. p p Twee hierbij betrokken perso- p p nen zijn gearresteerd. Het on- derzoek in deze zaak duurt ff nog voort. H Dinsdagnacht om twee uur hadden ambtenaren van dezelf- ff f§ de post opnieuw succes, toen in n de Zandstraat (Westdorpe) een personenauto met 870 kilo- p p gram boter in beslag kon wor- n H den genomen. De auto en de boter hebben ff p een waarde van ruim 4000. ff De auto had speciale banden en er werd in dc wagen een p p aantal „kraaiepoten" als wa- pen bij achtervolging aange- trofijn. Tussen voor- en ach- ff p terbank was een pantserplaat p aangebracht. De beide inzitten- den van deze wagen wisten in ff ij de duisternis te ontkopien. f=. KlIllllllllllllf'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilll man A. v. d. B. gingen de Schotten tegen middernacht naar hun schip terug. Zij reden met de auto van de caféhouder. Op het moment dat zij reeds twaalf zakken aardappelen hadden ingeladen, arriveerde de kapi tein van de kustvaarder per taxi bij het schip. Hij waarschuwde onmid dellijk de rijkspolitie, die bij haar komst nog slecnts één van ae vier mannen aantrof, namelijk de café houder De B. Deze werd op heter daad betrapt bij zijn met aardappe len volgeladen auto. De anderen wa ren bij het eerste teken van onraad in verschillende richtingen gevlucht. Zij werden in de loop van de nacht door de politie achterhaald. De kustvaarder vervoerde duizend ton Egyptische aardappelen, be stemd voor het Amerikaanse leger in West-Duitsland. In de loop van woensdag is het schip naar Rotter dam gevaren. VANDAAG Middelburg—Electro: Menschen im Hotel. 20 uur, 18 jaar. Schuttershof: r.-k. Toneelgroep „St.- Paulus" met „Een man genaamd Ju das", 20 uur. Schuttershof: Kinderoperette buurt vereniging ..'t Zand", 19.30 uur. Concert- cn Gehoorzaal: Woning- bouwver. „Nieuw-Middelburg". 20 u. Gouden Poorte: Vergadering A.B.C., 20 uur. Chr. Middelb. Landbouwschool: open bare eindles, 14 uur. VlissingenLuxor: De gevangene van Zenda, 20 uur, 14 jaar. Alhambra: Therese Raquin, 20 uur. Concertgebouw: Lenteshow, 19.30 uur. Goes—Grand: Verboden vrouwen. 20 uur, 18 Jaar. Prins van Oranje: „Onderling Kunst genot" met „Het huis aan het meer", 20 uur. Korenbeurs: Libelle-modeshow, 14.30, 19 en 21.IS uur. Prins van Oranje: vergadering afd Z.-Beveland-West Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, 14 uur. Prins van Oranje: vergadering Be- vclandse chr. Plattelandsvrouwen, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2