PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overeenstemming tussen De Gaulle en Macmillan over topconferentie PZEM-kabels in Schelde bij Borssele na 1954 niet meer beschadigd VOORMALIG FRANS HOOFDKWARTIER BEZOCHT DRONKEMANSRIT IN GESTOLEN AUTOVIJF GEWONDEN POLITIE SCHOOT IN NJANGA OP NEGERS: VIER GEWONDEN 203e jaargang - no. 83 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. 8 tegels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissin.|en Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 3. tel. 42 (b.g.g. adv 22341. Oost burg, G. P. de Pauwstr 9. tel 20. Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zierikzee red tel 2425 adm cel 2094. Na geheime besprekingen in Londen President De Gaulle van Frankrijk en de Britse premier Harold Macmillan hebben gisteren hun geheime politieke besprekingen in Londen afgesloten met overeenstemming ten aanzien van de topconferentie en voorzichtige terughoudendheid aangaande de Europese integratie. De twee staatslieden waren gisteren voor de tweede maal binnen vierentwintig uur bijeen voor het uitwisselen van standpunten over wereldvraagstukken en punten van verdeeldheid tussen de Europese geallieerden. Over de besprekingen is een diepgaand stilzwijgen bewaard. Niettemin nemen welingelichte kringen aan dat De Gaulle en Macmillan tot een ge zamenlijk standpunt zijn gekomen ten aanzien van de belangrijkste pro blemen rond de komende topconferentie. Verschillen van opvatting tussen Engeland en Frankrijk inzake de Euro pese integratie en een dreigende handelsoorlog in Europa tussen tegenover elkaar staande economische blokken, zouden enigszins zijn vernauwd, maar niet weggenomen. President De Gaulle en premier Macmillan hadden hun eerste politieke ge sprek dinsdagmiddag zonder aanwezigheid van adviseurs. Gisteren waren zij vergezeld van hun minister van buitenlandse zaken. velingsversnapering tijdens zijn ver blijf in Londen in de oorlog. Na een tocht naar het standbeeld van wijlen George de Zesde bezocht hij de Britse staatsman Winston Church ill. Het ceremoniële hoogtepunt van de dag was de tocht in een open rijtuig door de drukste straten van Londen naar de Guildhall voor een lunch met de burgemeester en het gemeentebe stuur van Londen. In een toespraak zei president De Gaulle dat er op dit tijdstip in de wereld „ongetwijfeld niets belangrijkers is dan de banden die onze beide oude en sterke landen binden". De president en zijn echtgenote viel een hartelijk welkom ten deel in het oude stadhuis in het cen trum van Londen, waar zij door de Lord Mayor werden toegesproken en een banket te hunner ere werd gegeven waaraan meer dan 650 mensen aanzaten. Vier trompetbla zers in rode en gouden livrei lieten Londenaren geestdriftig De Gaulle heeft gisteren voor zijn voormalige hoofdkwartier in Londen kameraden uit de jongste wereld oorlog ontmoet. Er werden vele han den geschud en herinneringen opge haald uit de tijd dat De Gaulle het symbool was van de vrije Fransen. Tot de aanwezigen behoorden vice- admiraal Paul Ortoli, die in oorlogs tijd als jong officier bevel voerde over een onderzeeër, en generaal Vallin, die de vrije Franse lucht macht leidde. In een korte toespraak zei de president: „Bedenk eens hoe de situatie in Frankrijk geweest zou zijn als de oude kameraden van mij hier niet hun plicht hadden gedaan". Ontroerd riep hij uit: ..Lang leve het vrije Frankrijk en lang léve Enger land dat ons in het uur van nood bij stond". Daarna werd de president een doos gomballen aangeboden, zijn lie- een fanfare horen toen de president en mevr. De Gaulle de zaal betra den. De Franse gasten waren in. een open rijtuig van Buckingham Pa lace naar het stadhuis gereden en vele Londenaren juichten en riepen „Vive De Gaulle". Kennedy wint in Wisconsin De democratische senator John Kennedy, zoon van een rijke r.-k. familie uit New England, heeft de voorverkiezingen in de staat Wiscon sin gewonnen. Hij versloeg senator Hubert Humphrey, die even als hij gegadigde is voor het democratische kandidaatschap voor het Witte Huis. Ook bij de voorverkiezingen in New Hampshire was de 42-jarige Kenne dy als eerste uit de bus gekomen. In de staat Wisconsin is dertig pro cent van de bevolking rooms-katho- liek. Het percentage rooms-katholie- ken in de gehele Verenigde Staten is 23. Nixon werd derde, doch dit werd verwacht. De vice-president die aan republi keinse zijde geen tegenkandidaat heeft, had geen campagne in Wis consin gevoerd. Bovendien heeft een aantal republikeinse kiezers zich on der deze omstandigheden in de strijd in het democratische kamp ge mengd, waarbij men meent dat Ken nedy meer hulp van hen heeft ge kregen dan Humphrey. Nadat president Charles de Gaulle een lcrans had gelegd M bij het standbeeld van maar- schalk Foch, kreeg men ook in Londen een beeld te zien, waaraan de Fransen reeds ge- wend zijn. De president stelde j= het namelijk op prijs om, evenals in Frankrijk, persoon- H lijk contact met de toeschou- wers te hebben. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll! J. C. Haspels lid van Eerste Kamer In de plaats van prof. dr. H. J. Hel- lema (a.r.), die bedankt beeft als lid der Eerste Kamer, heeft de voor zitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Ka mer de heer J. C. Haspels, burge meester van Bussum. TEGEN TRAM GEBOTST Bloedproef geweigerd De ruim 30-jarige Amsterdammer J. A. E. heeft in de nacht van dins dag op woensdag enkele straten van Amsterdam onveilig gemaakt. In een wilde vaart reed hij, vermoedelijk onder de invloed van sterke drank, in een gestolen vrachtauto door de Sarphatistraat, waar hij ter hoogte van het Alexanderplein twee gepar keerde auto's ramde, waardoor de radiateur van de motor lek raakte. Op het Frederiksplein reed hij dwars door een plantsoen, waarna de motor van de vrachtauto door gebrek aan koeling in brand raukte. Met de brandende motor zette E. zijn rit via het Westeinde en de Stadhouderskade voort. Op de Stad houderskade ter hoogte van de Eer ste van der Helststraat reed hij vervolgens een fietser aan. Even ver der, op de hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Stadhouderskade, botste de auto tenslotte op een ge lede tram van lijn 24. Het achterste gedeelte van de tram werd uit de rails gedrukt. Drie passagiers liepen verwon dingen op, terwijl ook de auto mobilist gewond raakte. De po litie, die na. de aanrijding in de Sarphatistraat reeds een achter volging had ingesteld, was on middellijk ter plaatse, evenals de brandweer die de brandende mo tor bluste. De aangereden fietser ende drie gewonde trampassagiers werden evenals de bestuurder van de auto overgebracht naar het Weesperplein- ziekenhuis. Hun toestand was vol gens de politie niet ernstig. E. had de vrachtauto (van het expeditie bedrijf Varekamp) kort na midder nacht uit het bodecentrum te Am sterdam gestolen. Hij weigerde in het ziekenhuis de bloedproef. De po litie heeft evenwel geconstateerd dat hij naar drank rook. DORP DOOR SOLDATEN OMSINGELD Zondag nationale dag van gebed en boete De Zuidafrikaanse politie heeft dins dagavond in Njanga bij Kaapstad op een groep negers geschoten. Volgens de politie vielen de negers een politie patrouille aan die werkwillige neger- arbeiders naar huis bracht. Vier ne gers werden gewond, zij zijn gearres teerd. Zwaar bewapende politie en troepen hebben woensdagmorgen vroeg ten zuiden van Durban een om heind gebouwencomplex, waar 4500 negers wonen, omsingeld. Zij gaven bevel het gebouw te ontrui men. Minstens 300 negers werden ge arresteerd. De politie doorzocht daar na het gebouwencomplex en zou hier duizenden wapens voor het meren deel-knotsen gevonden hebben. Rondom het dorp Njanga zijn troe pen als aan een front gelegerd. De manschappen, met de bajonet op het geweer, zijn 25 tot 30 meter uit elk aar geplaatst. Verscheidenen van hen Koninklijk gezin brengt vakantie door in Zermatt Het koninklijk gezin zal op de twee? de paasdag voor een vakantie van 10dagen naar Zerniatt vertrekken. Motorboot verging: 57 mensen verdronken In de Perzische Golf rijn woensdag door het vergaan van een motorboot in een zware storm 57 mensen ver dronken, zo meldt het Perzische avondblad „Keiman". Slechts vijftien opvarenden, o.w. de schipper, konden zich redden. De motorboot bracht kooplieden over van Abadan naar Koeweit in een zware storm, die reeds verscheidene dagen in dit deel-van de Pérzische Golf- woedt. Prinses Irene bracht bezoek aan Drente Onder bijzonder grote belangstelling heeft prinses Irene gisteren een be zoek aan Drente gebracht. In Assen heeft zij het Wilhelminaziekenhuis bezocht. In Aanloo werd de hervorm de kerk bezichtigd, een kerk, die uit het jaar 1018 dateert. Voor de kerk hadden honderden leerlingen van (le lagere scholen uit Anderen, Schip- borg en Anloo gezorgd voor een spon taan welkomstgejuich. In Annen werd een bezoek gebracht aan de openbare lagere school annex dorpshuis. Hierna vertrok het gezel schap naar Zuidlaren, waar in „Het Laarwoud" (het gemeentehuis) de lunch werd genuttigd. Zeer velen waren in de middag ge tuige van het bezoek van prinses Irene aan het Drentse dorp Roden, waar zij na een rondtocht door de straten de opening verrichtte van een naar haar genoemde landbouw- huishoudschool. Met het openen van een fornuis, waaruit de prinses een voor haar bestemde taart tevoor schijn haalde, werd de plechtigheid besloten en de school geopend ver klaard. Nadat zij het gehele school gebouw, dat acht lokalen telt. en een sporthal had bezichtigd, vertrok de prinses om vijf uur naar Assen, waar zij ten huize van de commissaris der koningin soupeerde. Foto: Zuster Anna Simmon gaf in het Wilhelminaziekenhuis te Assen een demonstratie verband leggen. Zuster Trees Harms fungeerde als slachtoffer. Naast II.K.H. prinses Irene de commissaris der koningin, mr. J. Cramer. Maar de „eer" komt zeer waarschijnlijk toe aan enorme zandverschuiving Op mistige dagen schalt nu al jaren een forse stem over het Westerschelde-water in de buurt van Borssele. „Kabels, niet ankeren", waarschuwt die stem, eerst in het Nederlands, ver volgens in het Engels. Sinds de Provinciale Zeeuwse Elektrici- teits Maatschappij er eind 1954 toe overging om de schepen uit de richting Vlissingen of Antwerpen op haar kabels bij de punt van de Van Citterspolder attent te maken, is het aantal storingen op het circuit naar Zeeuwsch-Vlaanderen belangrijk verminderd. Hel wonderlijke is evenwel, dat de I'.Z.E.M.-hoofdingenieur H. Broek hof! uit Vlissingen niet niet zeker heid kan zeggen of de afneming van do storingen juist te danken is aan deze luidspreker-installatie. Er heeft zich namelijk in do loop van 1958, onder meer ook op de plaats waar de P Z.E.iM.-kabels in de Westerschelde gelegd zijn, een enor me zandverschuiving voorgedaan, waardoor een laag van enkele me ters zand op de kabels terechtgeko men is. Zeer waarschijnlijk is het daaraan te danken, dat de F.Z.E.M.- montcurs gedurende do laatste jaren niet meer moesten uitrukken om, ten eerste ankerende schepen, die do ka bels beschadigden op te sporen en vervolgens de storingen op te hef fen. Drie P.Z.EAI.-circuits vinden mo menteel hun weg van Vlissingen naar Westdorpe onder het woelige Westerschelde-water. Aanvankelijk waren het de circuits Vlissingen-Van Citterspolder - Braakman - West dorpe en Vlissingen-Goes-Bakendorp (bij Baarland) - Westdorpe. Enige tijd geleden is er naast het oostelijke circuit een derde kabel gelegd. Tot en na het water is het een 3-fasen- kabel, in het water zijn het 4 één- fasekabels, waarvan er drie in be drijf zijn en één als reserve fun geert. De meeste storingen deden zich voor in do leidingen, die van Bors sele naar de overzijde lopen, over een breedte van 300 meter Wés- terschélde-bodem verspreid. Met name de uit Vlissingen komende schepen koersen door de vaargeul bijna recht en dicht op de Bevc- landse oever aan, zodat de kapi teins het bij mistig weer in de meeste gevallen verstandiger ach ten met hun kostbare schepen voor anker te gaan. In 1954 kwa men vier ankers van schepen een P Z.E.M.-kabel als obstakel tegen in* hun weg naar houvast het be tekende evenzovele beschadigin gen, waarvan het herstel bijzon der tijdrovend is, zodat het niet in de vaargeul geschieden ltau. Nadat deze storingen zich hadden voorgedaan, besloot de P.Z.E.M.-di- rectie eind 1954 op de dijk bij Bors sele de waarschuwende luidspreker installatie te plaatsen die, gekoppeld aan een bandrecorder, vanuit het Roeiershoofd te Vlissingen bediend wordt. Gedurende de mistdagen in de voorjaars- en zomermaanden, wanneer er in de stuurhut hier of daar dus wel eens een raampje open staat, kunnen de loodsen or stuur lieden meestal wel horen wat de stem roeptmaar in de winter met de zorg voor een zo warm moge lijke stuurhut wordt de stem af en tóe wél gehoord, maar er wordt niet altijd verstaan wat er geroepen wordt. Overigens mag dit laatste niet als verontschuldiging gelden, want alle kabels staan op de zeekaar ten aangegeven. En hoewel de P.Z.E.M.-mensen alle mogelijke moeite doen om de zeelieden een „verblijf' boven hun kabels te verhinderen, zijn er toch nog her haaldelijk kapiteins, die het anker boven cfe 300 meter brede „over- heidsstrook" uitgooien Het geen alleen maar vele nare gevol gen met zich brengt. In haar streven naar grotere veilig heid voor de kabels wordt de P.Z.E. M.-directle zoveel mogelijk geholpen door het Loodswezen, zowel het Ne derlandse als het Belgische, en door de rijkspolitie te water. In de eerste plaats trachten deze instanties de ka belstoringen te voorkomen; bij even tuele beschadigingen wordt immer hulp verleend. De natuur is dus nu de P Z.E.M.- technici, maar vooral de kapiteins, te hulp gekomen. Een enorme, zand verschuiving de grootste val, die ooit in Nederland is voorgekomen en die in het voorjaar van 1959 ge beurd moet zijn heeft de diepe stroomgeul langs de Noord Pol beter bekend als de zogenaamde Put van Borssele ten dele gevuld en tevens de kabel van Borssele, juist in de vaargeul, grotendeels over dekt. En aan deze extra dikke be scherming van het Spijkerplaat- zaud is het waarschijnlijk voor het grootste deel te danken, dat sinds 1954 geen storingen meer aan de Borssele-kabel zijn voorgekomen. zijn gewapend met brenguns. Op verscheidene punten, zoals bij de toe gangen tot' het dorp, staan pantser wagens. Overal vliegen voortdurend hefschroefvliegtuigen en kleine ver kenningstoestellen over. 's Nachts tasten krachtige schijnwerpers, die op vrachtauto's zijn gemonteerd, het woonoord af. Religieuze leiders hebben woensdag de bevolking opgeroepen om zon dag a.s. een „nationale dag van ge bed en boete" in acht te nemen. In de oproep, uitgegeven namens de president van de Methodistenkerk m Zuid-Afrika. ds. Hewson, wordt gezegd, dat protestanten, rooms- katholieken en joodse religieuze lei ders de afgelopen dagen overleg hebben gepleegd. De yiering van „Van Riebeeck-dag". ter herinnering aan de landing van Van Riebeeck in Zuid-Afrika, meer dan 300 jaar geleden, is woensdag rustig verlopen. Een grote tentoon stelling in het Milnerpark in Johan nesburg, ter herdenking van het vijf tigjarig bestaan van de Unie, die woensdag werd geopend, bracht min der mensen op de been dan werd ver wacht. Sportwedstrijden trokken het normale publiek. Voorts profiteerden velen van de vrije dag om naar het strand te gaan. Passenwet weer van kracht De Zuidafrikaanse regering heeft aangekondigd, dat zij de verplichting voor negers om passen bij zich ie dragen, opnieuw zal invoeren. Politieke waarnemers zien de maat regel als een gevaar voor nieuwe erupties van geweld. De minister van justitie, Frangois C. Erasmus, gaf de volgende verklaring uit: „Van nu af aan zal de politie gemachtigd zijn vertoon van een pas of voorlopig document te eisen. Als gevolg van ongeregeldheden en inti midaties is er een aantal bantoes (Afrikanen) dat geen passen bezit. Maatregelen zullen worden getrof fen dat zij met ingang van deze week van tijdelijke documenten zullen worden voorzien". Vele Afrikanen verbrandden hun passen in het openbaar nadat de re gering het bezit ervan tijdelijk had opgeschort. Hij waarschuwde dat werkgevers zich aan een overtreding schuldig maken als zij negers in dienst nemen die geen pas hebben. De werkgevers wordt verzocht mee te werken aan het verkrijgen van de nodige dupli caten. De politie zal in het vervolg weer persoonsbewijzen of voorlopige dupli caten kunnen vragen, zei hij. De regering zal, zonder opoffering van de noodzakelijke controlemaat regelen, de mogelijkheid onderzoe ken van toepassing van het passen- stelsel op zodanige wijze dat de na druk valt op de voordelen die daar uit voor de negers voortvloeien, al dus de minister. VERWACHT... Geldig tot hedenavond AANHOUDEND ZACHT Vrij veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer en in het binnenland ook zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Temperaturen belangrijk bo ven normaal, maar aan de kust tij delijk zwakke wind van zee met enige afkoeling. 8 april ZON EN MAAN Zon op 6.- - Maan op 15.32 onder 19.25 onder 4.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1