Aanvallen met lansen hakmessen en vergift Meer vrijstellingen winkelsluitingswet Loeloea's contra Baloeba's in Kasai Het donkere hart van Afrika 5 door Link van Bruggen voor verkoudheid DONDERDAG 7 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Kalongi, de meest vooraanstaan de Baloeba-politïcusomhangen en bekroond met de symbolen van- het leiderschap. De Loeloea's heb ben gezworen hem te vermoorden, waar ze hem ook zullen moeten vinden en wélk middel ze ook zul len moeten gébruiken. Naast hem z'n vrouio en daarnaast zin vader, die zich in een fantasie-uniform zo mooi mogelijk heeft gemaakt. LOELOEABURG, april Het is nog niaar enkele weken geleden, dat liier in de Kongo lese provincie Kasai een Belgische non ernstig door een Ba- loeba-pijl werd gewond. De moeder-overste, die te hulp snel de, werd ook gekwetst, maar kon, 11a in een ziekenhuis ver bonden te zijn, huiswaarts keren. De non daarentegen werd in een militair vliegtuig onmiddellijk naar Brussel vervoerd. Operatief ingrijpen was noodzakelijk en de chirurgen in Loe- loeaburg achtten het gewenst, dat dit in het moederland zou gebeuren. De non was de eerste Europeaan, die indirect in de strijd tussen Loeloea's en Baloeba's werd gemengd. Ik zeg met opzet indirect, daar de Baloeba, die haar neerschoot, een huis- jongèn was, die wegens luiheid zijn congé gekregen had. Hij liad haar 11a zijn ontslag een ultimatum gesteld, doch de zuster was hier niet voor gezwicht. Dezelfde middag, toen ze van haar post terugkeerde, zeeg ze, vlak voor het zuster huis, woordeloos neer. De snorrende pijl van de ontslagen, op wraak beluste -huisjongen hadJUaar. onverhoeds getroffen. Tot voor een jaar werd dit soort incidenten in de provincie Kasai voor onmogelijk gehouden. Indien de inheemsen al wapens bezaten, gebruikten ze deze bijna uitslui tend voor de jacht, of voor de training van hun jongeren. Op 't ogenblik echter is er geen Loe- loea of Baloeba meer, die niet een lans, een hakmes, een pijl en boog of een geweer in zijn onmid dellijk bereik heeft hangen. Ze hebben de wapens ter verdediging van hun huis en hun leven nodig, daar overvallen op elkaar tot de orde van de dag behoren. „Een geweer heeft op het ogen blik tenminste dezelfde waarde als een vrouw", vertelde een Belgi sche bestuursambtenaar mij. „Men heeft er veel geld voor over, hoewel op het bezit en het ge bruik ervan zware gevangenis straffen staan FELLE TWISTEN De twisten tussen de Loeloeba's en de Baloeba's beide stammen zijn met ongeveer eenhalf mil joen mensen in Kassai vertegen- Zingende en dansende Loeloea- vrouwen begeleiden enkelen van hun politieke leiders naar het vliegveld te Loéloeaburg. Ver- scheidenen van hen hebben de ge zichten met verf beschilderd. De houten pijl, die de xmouio~j)p de voorgrond op haar boog spant, werd spelenderwijs op Link van Bruggen afgevuurd, juist toen hij dit plaatje knipte. woordigd zijn de laatste maan den wöer hoog opgelaaid. Op het ogenblik brandt het vuur welis waar minder fel dan tegen het einde van 1959, maar aan de plot selinge en wrede overvallen op el kaar is toch nog lang geen einde gekomen. De Loeloea's, die een jagersvolk zijn, voelen zich door de landbou wende en handeldrijvende Baloe ba's uit hun oude gebieden ver drongen. Ze zien met lede ogen aan hoe hun vroegere slaven zich in de buurt van de öteden neste len-en daar door de blanken in allerlei functies worden aange steld. Ze hebben ultimata uitge schreven en zijn ten slotte tot de aanval overgegaan. Tegenaanval len volgden en moord, brandstich ting en gruwelijke verminking met het hakmes en de lans zijn in de provincie Kasai tot het ge wone, dagelijkse beeld gaan be horen. ,,In de ziekenhuizen hier hebben we honderden doden gehad", zei een verpleegster, „en misschien wel duizenden gewonden...... Tij dens het hoogtepunt van de strijd werden de lijken van Loeloea's en Baloeba's bij truckladingen vol binnengebracht. Ook nu nog komt er dagelijks een stroom van gewonden binnen, van wie er ve en zijn, die een hand missen, of op een andere wrede wijze zijn gékwetst." Behalve hakmessen en lansen worden ook vreemde vergiften gebruikt om mannen, vrouwen en kinderen neer te vellen. De Bel gen zijn er, ondanks jarenlang speuren, nooit achter gekomen hoe deze snel dodende en veelal plantaardige stoffen zijn samen gesteld. De formule ervan rust al sinds eeuwen in de schoot der geheime sekten, die een absolute zwijg plicht hebben, waarvan dë ver breking met de dood wordt be straft. Tot nog toe werden deze geheime vergiften uitsluitend voor rituele moorden gebruikt. Hoewel streng verboden op het toedienen van de gifproef staat de doodstraf Is de gif beker nog steeds in zwang. „Kwade geesten" worden ermee uit de weg geruimd, familieleden worden ermee opgeofferd om b.v. de geboorte van een gezond kind te bewerkstelligen etc. Do bemiddelingspogingen om de Baloeba's met de Loeloea's te verzoenen, hebben tot nog toe ge faald. Verwonderlijk is dit niet, want het ene besluit is door het andere teniet gedaan. De overeen komst van het Meer van Moe- kamba, waar de stamhoofden het gewoonterecht lieten zegevieren, werd door het Belgische bestuur vernietigd. De Gouverneur-Gene raal voelde er weinig voor hon derdtwintigduizend Baloeba's bin nen twee maanden naar hun vroegere gebieden te laten verhui zen, daar deze maatregel een onmenselijk karakter had. Een andere overeenkomst te Brussel afgesloten, is niet door alle stamhoofden geaccepteerd. Hier ld lret een Baloeba-, daar 'n Loeloea-chef, die zich niet met de concessies, welke aan beide kan ten werden gedaan, verenigen kan en die, als hij de kans krijgt, het recht in eigen handen nemen wil. Vandaar, dat er in de provincie verjaagd en daar, waar ze een minderheid vormen, gaan ze er zelf vandoor. Tienduizenden ge zinnen het juiste aantal is niet bekend hebben zich hierdoor in plaatsen, honderden kilometers van hun oorspronkelijke nederzet tingen moeten vestigen. Op zich zelf genomen heeft deze ontwor telende migratie nogal wat moei lijkheden in het arbeidsproces veroorzaakt. Werkkrachten, on der wie geschoolden, zijn op kor te termijn naar de brousse ver huisd en in de opengevallen plaatsen kon niet onmiddellijk worden voorzien. De twisten tussen Loeloea's en Baloeba's nemen hier en daar groteske vormen aan. Zo drinken de Baloeba's in Kasai geen bier meer, dat onder de naam van de provincie in- de handel wordt ge bracht, daar ze dit als het bier van de Loeloea's betitelen. Ze vragen thans alleen nog maar naar het merk» Simba, dat in het oostelijker liggende Katanga ge brouwen wordt. Andersom ge beurt precies hetzelfde. Het Sim- ba-bier wordt niet door Loeloea's gedronken, tenzij er natuurlijk geen keuze is. Bij het gouvernement worden ook klachten ingediend, die in feite op het geloof in „het boze oog" berusten. Zo wérd de hut van een Loeloea-echtpaar in een Baloeba-dorp dusdanig door de bliksem getroffen, dat man en vrouw beiden om het leven kwa men. De broer van de man diende daarop een schadevergoeding van enkele duizenden guldens in. De bliksem, zo luidde het verhaal, was door toedoen van de Baloe ba's in de hut van z'n broer ge slagen en de Baloeba's moesten daarom betalen. „De gevechten tussen Baloeba's en Loeloea's", verklaarde een Bel gische kolonist, „hebben op zich zelf niets met de komende onaf hankelijkheid te maken. Toch zouden ze beslist niet zo hoog zijn opgelaaid, als we wat meer gezag hadden kunnen laten gel den. Vroeger werden de rad- WV^NAA^f\NAAA/VWVWS/VN/vVWVWS/VVVV\AAV*AA/VVVV Kasai ijverig door de Force I'u- blique wordt gepatrouilleerd. Vandaar ook, dat er een avond klok is ingesteld, dat de uitzon deringstoestand is. afgekondigd en dat alle blanke bestuursamb tenaren beurtelings surveillance diensten moeten verrichten. Het effect van al deze verorde ningen blijft echter matig. De provincie Kasai is groter dan Frankrijk en het handjevol mili tairen en ambtenaren, dat de wacht betrokken heeft, kan moei lijk overal tegelijk zijn. Vluchtelingen zijn er ondertus sen genoeg. In streken, waar de Baloeba's sterk in de meerder heid zijn, woyden de Loeloea's draaiers aan een boom opge knoopt, of door middel van de karwats tot onderwerping ge dwongen. Tegenwoordig is dat al lemaal taboe geworden de zweep werd het vorige jaar he lemaal afgeschaft en het enige, dat we nog kunnen doen, is pra ten, praten en nog eens praten. De primitieve Kongolees begrijpt dit niet en legt dit als een zwak heid van onze kant uit. In stam- of dorpsverband is hij een gena deloos optreden gewend daar handelen de chefs nog altijd heel wat koloniaier dan wij In onze slechtste periode hebben gedaan. Het gevolg hiervan is dan ook, dat Baloeba's zowel als Loeloea's de conclusie trekken, dat ze on gestraft hun gang kunnen gaan." Vice-Gouverneur-Generaal la Fontaine, die met het herstel van de orde en de rust in Kasai is belast, zou zich min of meer met dit standpunt kunnen verenigen. Tegenover een aantal functiona rissen moet hij ten einde raad hebben verklaard, dat het hoog tijd werd eens met de wapens te gaan kletteren, hoe verschrikke lijk hij het ook vinden zou, dat er. als gevolg hiervan, doden vie len. Inmiddels heeft het probleem der vluchtelingen ook een sociale kant gekregen. De migratie heeft in het verkeerde seizoen van liet jaar plaatsgehad, waardoor de meeste ontheemden zich niet met de opbrengsten van hun nieuw betrokken land kunnen voeden. Over een maand of twee maan den al naar gelang het weer zullen er dan ook (Belgische) voedselkonvooien naar vele stre- keu in Kasai moeten worden ge- stuurd om de verjaagden voor 'n hongersnood te behouden. M lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllljlll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAJR ALGEMENE MAATREGEL VAN BESTUUR Vele bezwaren weggenomen i In een staatsblad van dinsdag is een op voordracht van de staatsse- I eretaris van economische zaken vast- i gestelde algemene maatregel van be- i stuur afgekondigd, die een aantal vrijstellingen bevat van in de vvin- i kelsluitingswet 1951 opgenomen ver- i boden. Deze maatregel, waarom liet hoofd- I bedrijfschap detailhandel en het be- drijfschap Horeca hadden verzocht, komt tegemoet aan bezwaren, die de toepassing van de winkelsluïtingsbe- j palingen in enkele sectoren van het bedrijfsleven met zich bracht, j De verleende vrijstellingen hebben i in hoofdzaak betrekking op: I Winkels en kramen alsmede automa- ten, waar of van waaruit spijzen en alcoholvrije dranken voor verbruik i ter plaatse plegen te worden ver- I strekt. Zo vallen bijvoorbeeld win- kels, waar spijzen hoofdzakelijk voor verbruik ter plaatse worden verkocht (broodjeswinkels e.d.) bui- ten de sluitingsbepalingen van de i wet. I Lunchrooms en restaurants, die in i winkels zijn gevestigd. Deze zullen I voortaan gedurende de winkelslui- tingstijd voor het verstrekken van waren voor verbruik ter plaatse ge- opend mogen blijven. Het opnemen van bestellingen en het afleveren van waren, die thans ge- durende de wekelijkse halvedagslui- ting worden mogelijk gemaakt. De aflevering van banketbakkerswa- i ren. Op de vooravond van Pasen en Pinksteren en van moederdag, op St. Nicolaasavond en de vooravond van I Kerstmis zullen deze waren in het j vervolg tot negen uur 's avonds mógen worden bezorgd. De straathandel en de aflevering van bloemen en planten, die nu tot i negen uur 's avonds aan de voor- j avond van moederdag en van Kerst- mis zal mogen plaatshebben. De straathandel en de aflevering van Wijn in Engeland goedkoper maar sigaretten duurder In een dicht bezet Lagerhuis heeft de Engelse minister van financiën, Heathcoat Amory gisteren de begro ting ingediend. Het totaalcijfer van de begrotingsuitgaven is onge veer 5,6 miljard pond sterling, waar in begrepen is een bedrag van 1,63 miljard pond sterling voor de defen sie en 583 miljoen pond sterling voor de nationale gezondheidsdienst, onder welke de Engelsen wijwei kosteloze medische en ziekenhuisbehandeling genieten. De minister begon zijn rede met*de mededeling, dat zijn begrotingsvoor stellen er dit jaar op gericht zijn de huidige welvaart in Engeland te con solideren en te versterken. Hij kon digde geen belastingverlaging aan en deelde mede, dat de situatie een ze kere matige netto-verhoging van de belastingheffing nodig maakt. De tarieven voor ingevoerde zware wijnen worden met 12 shilling per gallon verlaagd. Ook voor in flessen ingevoerde lichte wijnen worden de invoerrechten met 12 shilling per gallon verlaagd. Het invoerrecht op in vaten ingevoerde lichte wijnen i zal onveranderd blijven. Het invoerrecht op tabaksblad wordt met 3 shilling 4 pence per pound verhoogd. De prijs van 20 I sigaretten, die thans 3 shilling 11 pence is, wordt met 2 pence verhoogd. Het tarief voor de winstbelasting wordt gebracht van tien op 12% procent. De in vesteringsaftrek, die verleden jaar weer werd ingevoerd, blijft ge handhaafd. I De Engelse bioscoopbelasting zal j worden afgeschaft, hetgeen de schat- kist 6,5 miljoen pond sterling zal i kosten. De afschaffing wordt zondag i a.s. van kracht. i De minister raamt de inkomsten voor het komende jaar op 5,958 miljard pond sterling of 328 miljoen pond I sterling meer dan de ontvangsten van het vorige begrotingsjaar. Amerikaanse weersatelliet zond foto's naar de aarde De jongste Amerikaanse aardsatel- liet, Tiros één, heeft tijdens zijn baan op ruim 640 km afstand van de aarde foto's van de aarde terug gezonden. Functionarissen van het Amerikaan se bureau voor lucht en ruimtevaart deelden mede dat de satelliet tien tallen jaren in de ruimte zou blijven maar dat de apparatuur, die werkt op zonne—energie, slechts ongeveer jdrlQ maanden zou werken, kerstbomen, die op de vooravond van Kerstmis tot negen uur 's avonds zal mogen plaatshebben. Huisbrandolie, lichtpetroleum en flessengas, waarvan de aflevering wordt verruimd. Het demonstreren van televisietoe stellen, hetgeen thans op weekavon- den wettelijk mogelijk wordt ge maakt. De verkoop in musea, die voortaan buiten de winkelsluitingsvoorstriften valt. Deze algemene maatregel van be stuur treedt vandaag in werking. Engelse melk bevatte veertig procent meer strontium De melk in Engeland bevatte het af gelopen jaar circa 40 procent meer strontium 90 een gevaarlijk radio actief element dan het jaar daar voor. Dit is bekendgemaakt door het radio biologisch laboratorium van de Brit se raad voor landbouwkundig onder zoek. De oorzaak hiervan zijn de kern proeven in de herfst van 1958. In het gepubliceerde verslag wordt opge merkt dat het niveau van het ge vaarlijke strontium 90 wel niet ver der zal stijgen, als de kernproeven niet hervat woi'den. De stijging is niet zodanig dat de „gevarenzone" bereikt is. Vaar- en oefenprogramma Kon. Marine voor april Van smaldeel V bevinden zich thans Hr. Ms. jager Groningen en Hr. Ms. onderzeeboot Walrus op de thuisreis naar Nederland. Beide schepen heb ben in de afgelopen maanden een oefenreis gemaakt naar de Neder landse Antillen; zij worden op res pectievelijk 11 en 7 april in Den Hel der en Botterdam terugverwacht. Op 25 april zal smaldeel I, bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Ruyter (als vlaggeschip), Hr. Ms. jager Overijs sel, Hr. Ms. jager Drenthe en Hr. Ms. onderzeeboot Zwaardvis, weer naar zee vertrekken voor enige oefeningen in smaldeel verband. Hr. Ms. patrouillevaartuig Hadda houdt als visserij-politie-kruiser toe zicht op de naleving van de interna tionale visserijbepalingen in de Zeeuwse wateren. Dit schip oefent met het patrouillevaartuig Hr. Ms. Balder vanuit Den Helder en Vlis- singen. Hr. Ms. fregat Van Amstel bevindt zich in de Caraïbische wateren. Het is ter beschikking van de comman dant der zeemacht in de Nederlandse Antillen. Hr. Ms. fregat Evertsen bevindt zich op thuisreis vanuit Nederlands Nieuw-Guinea. Het schip wordt op 7 april in Nederland terugverwacht. Twee mijnenveegsquadrons oefenen op de Noordzee en het mijnenveeg squadron 123 is thans op oefenreis in Noordwest-Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13