PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer richt zich tot het parlement van Zuid-Afrika Frankrijk doet mee aan kernproefpact Koningin brengt TWEEDAAGS bezoek aan Zeeland BILT ZIJ VRAAGT V1TSLU1TING RASSENDISCRIMINATIE „ONGEREMDE" NOODLANDING STRAALJAGER OP MELSBR0EK Vand aag. 203e jaargang - no. 82 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 42 (b.g.g. adv. 2234). Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teraeuzen. Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red, tel 2425. adm tel. 2004. Motie vein vijf fractievoorzitters aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, prof. De Quay, heeft in de dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer zijn verontrustig uitgesproken over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika en met beslist heid iedere vorm van rassendiscriminatie en dus ook het apartheidsbeleid in de Unie verworpen. Over de houding, die Nederland zal innemen tegenover een eventueel voor te stellen resolutie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die dit najaar zal worden gehouden en tegenover de maatregelen, die eventueel zullen worden aanbevolen, kon hij geen mededelingen doen, aangezien nog allerminst vaststaat, wat de resolutie en de maatregelen zullen inhouden. Wel gaf hij de verzekering, dat de houding van Nederland in de Verenigde Naties geheel in overeenstemming zal zijn met de opvattingen, die de regering over de rassendiscriminatie en de apartheidspolitiek huldigt De Kamer nam met alleen de stemmen van de C.P.N. en de P.S.P. tegen een motie aan, die ondertekend was door de voorzitters van de vijf grootste fracties en die luidde: „De Kamer, met grote bezorgdheid kennis ge nomen hebbende van de loop der gebeurtenissen in de Unie van Zuid-Afrika, welk land haar met het oog op het stamverwante deel der bevolking zeer bijzonder ter harte gaat, geeft uiting aan haar vurige wens, dat het Unie-parlement ter noodzakelijke bevordering van een vreedzame wereldontwikkeling tussen de rassen zich, op de grondslag van het welzijn van de bevolking in haar geheel, zal willen bezinnen op een politiek, welke rassen discriminatie uitsluit en elke schending van de rechten van de mens zal weten te voorkomen". De voorzitter van de Kamer zal deze motie ter kennis neming aan het Unieparlement doen toekomen. De Kamer had tevoren een motie van de socialistische fractievoorzitter, mr. Burger met 43 tegen 88 stemmen verworpen. Deze motie bedoelde „een steuntje in de rug van de regering te zijn" en luidde: „De Kamer, diep feschokt door de gebeurtenissen in uid-Afrika, waarbij talrijke slacht offers zijn gevallen als gevolg van de rassendiscriminatie, zich bewust, dat discriminatie op grond van ras, sexe of geloof in strijd is met de universele verklaring van de rechten van de mens, aangenomen door de Verenigde Naties, alsmede met de ook door Nederland geratificeerde Europese Conventie voor de Rechten van de Mens, van mening dat een voortdurende flagrante miskenning van deze rechten niet kan worden beschouwd als een binnenlandse aan gelegenheid. ook omdat zij de vreed zame verhoudingen tussen de volken bedreigt, dringt or bij de regering op aan haar beleid in en buiten de Ver enigde Naties ten aanzien van de ras sendiscriminatie duidelijk met dit ge voelen in overeenstemming te bren- Alleen de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. stemden voor. De andere frac ties waren van mening, dat de ver klaring van de regering duidelijk ge noeg geweest was en dat de regering dus het steuntje in de rug niet nodig had. Verontrust De minister-president legde zijn ver klaring af in antwoord op enige mon delinge vragen van mr. Burger. Prof. De Quay zei, dat de regering met de Kamer en het Nederlandse volk ver ontrust Is over de betreurenswaardige gebeurtenissen in Zuid-Afrika, die zij niets anders ziet dan als een recht streeks uitvloeisel van de apartheids politiek van de Zuidafrikaanse rege ring. Bij herhaling heeft de regering voor het forum van de Verenigde Na ties uitgesproken, aldus prof. De Quay, dat zij iedere vorm van ras sendiscriminatie verwerpt. Dit oor deel heeft geleidelijk aan scherpte gewonnen. Nog op 4 november 1959 heeft de Nederlandse delegatie in New York in ondubbelzinnige termen een politiek, die gebaseerd is op on gelijkheid van ras, afgewezen. Er is toen gezegd, dat juist het koninkrijk met zijn gemengde bevolking geen enkel begrip kan opbrengen voor enigerlei vorm van onderscheid naar huidskleur en dat de nazibezetting 't Nederlandse volk bijzonder gevoelig heeft gemaakt voor alle uitingen van rassendiscriminatie. Maar ook los van onze herinnering aan de oorlog aldus de minister-presidenten ook los van de specifieke structuur van het koninkrijk zal de apartheids politiek in Nederlandse ogen geen ge nade vinden. Dat Zuid-Afrika een emigratieland is ook voor vele Nederlanders achtte de minister niet van directe beteke nis voor het standpunt van de rege ring over de jongste gebeurtenissen Gezeten naast H.M. koningin Eli zabethII van Engeland, rijdt presi dent De Gaulle van Frankrijk in een open rijtuig van het Victoria station naar Buckingham Palacetoegejuicht door een grote menigte enthousiaste Londenaren. in de Unie. Zij die naar Zuid-Afrika emigreren doen dat namelijk in het volle bewustzijn van de draagwijdte van hun eigen beslissing. Debat over brief Nadat de minister-president de vra gen van mr. Burger beantwoord had kwam nog eens uitvoerig de brief ter sprake, aie hij verleden week over dezelfde kwestie aan de Tweede Ka mer gericht had. Dat wil zeggen, dat Overeenstemming over C.A.O. schildersbedrijf Tussen werknemers- en werkgevers organisaties in het schildersbedrijf is te Utrecht overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. De nieuwe C.A.O., die per 1 april zal ingaan houdt een loonsverhoging in van vijf procent plus 1 cent. Daar naast zal de 5.6 procent A.O.W.-toe- slag in de basisionen worden ver werkt. Het aantal vakantiedagen voor jeugdige werknemers tot en met acht tien jaar is met ingang van 1 april vastgelegd op 18. De oudere werkne mers zullen in het vervolg vijftien va kantiedagen krijgen. De rijwieltoe slag is vastgesteld op vijftig cent. De ze was voorheen veertig cent per dag. De nieuwe C.A.O. zal zo spoedig mo gelijk ter goedkeuring worden voorge legd aan het College van Rijksbemid delaars. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren zijn o.m. de gebeurte nissen in Zuid-Afrika ter sprake ge komen. De heer Burger (p.v.d.a.) diende een motie in, terwijl ook prof. Römme (k.v.p.)over deze aangele genheid het woord voerde. De rege ringstafel, waarachter prof. De Quay en minister Luns hadden plaats ge nomenluisterde met aandacht toe. de voorzitter de gelegenheid aan de Kamer bood om een debat over de tragische gebeurtenissen in Zuid- Afrika te voeren. Aan dit debat na men deel de heren Burger van de P.v.d.A., prof. Romme van de K.V.P., prof. Oud van de V.V.D., dr. Bruins Slot van de A.R.P., De Groot van de CPJN., v. d. Veen van de P.S.P. en Schmal van de C.H.U. Unaniem getuigden zij van hun af schuw over wat in Zuid-Afrika ge beurd is. Met enkele uitzonderingen achtte men de motie van mr. Burger onnodig, doch deze handhaafde haar met het oog op de bevolking in Su riname en de Nederlandse Antillen. In zijn antwoord deelde minister-pre sident De Quay o.a. mee, dat de emi gratie naar Zuid-Afrika aan het te ruglopen is. In 1958 vertrokken 4352 emigranten naar Zuid-Afrika, in 1959 1434 en in januari en februari 1960 66 tegen 463 in de twee overeenkom stige maanden van het jaar daarvoor. NA MOTORSTORING OP 5000 METER Toestel brak vrijwel in tweeën: piloot ongedeerd Een door de 24-jarige reserve ser geant-vlieger J. G. M. van der Vleu ten uit Vught bestuurde „Hunter" straaljager van de Nederlandse ko ninklijke luchtmacht kreeg dinsdag morgen omstreeks zes minuten over Huurverhoging In Den Haag heeft men een ambte lijke en een parlementaire race te rm», r7 - gen de klok gehouden om de jong ste huurverhoging per 1 april j.l. te kunnen doorvoeren. Helaas hebben de mannen van de voorlichting: het bij de eindsprint nogal moeilijk ge had en daardoor was er op de be wuste datum wel heel wat voorlich ting in de dagbladpers gegeven, maar de officiële instanties, die bij de toe passing van de huurverhoging be trokken waren, zaten nog zonder „rotsvaste" gegevens. Die gegevens zijn nu wel afgekomen en ook is er „officieel" voorlichtings materiaal ten behoeve van het pu bliek beschikbaar. Dat is in feite te laat. Reeds enkele weken lang werden officiële li chamen - en ook de redactie bureaus van dagbladen bezocht 'door mensen, die voorlichting wilden hebben over de toepassing van de huurverhoging. Zij konden niet af doende ingelicht worden en dat had niet mogen voorkomen, want het be tekent, dat velen zich genoopt zagen In goed vertrouwen nu maar een huurverhoging te accepteren. Later zouden ze dan met hun huiseigenaar wel uitzoeken of die verhoging te recht was gevraagd en op de juiste wijze was berekend. Zoiets mag zich in de toekomst niet meer hei-halen. Het is geen compliment voor ons ambtelijk en ons parlementair appa raat. Intussen is dan een boekje uitgege ven door liet departement van volkshuisvesting en dat boekje be vat de hoofdzaken van „Huurprijzen en onderhoud van woningen en be drijfsruimten na de huurverhoging 1960". Het boekje zal verkrijgbaar zijn bij de boekhandel en bij de post kantoren tegen betaling van 0,25. Het is een boekje van veertig blad zijden en het legt een levendige ge tuigenis af van de grote verfijning en van de ingewikkeldheid, die men uiteraard met de grootste zorg in Nederland heeft weten aan te kwe- (Zie tlot pag. 3 kol. 1) half tien op een vlucht boven België dp 5000 meter hoogte motorstoring. Sergeant-vlieger Van dor Vleuten, die van de vliegbasis Woensdrecht was opgestegen, slaagde er in op aanwijzingen van de gronddienst een geslaagde noodlanding te .maken op ae bij Brussel gelegen basis Meis broek. Direct na de landing bleek echter, dat zijn remmen evenmin meer werkten en het toestel schoof hon derden meters door. Het werd in zijn vaart geremd door een aan de grens van het vliegveld lopende niet meer gebruikte spoorbaan, die in een onge veer drie meter diepe gracht rondom de basis is aangelegd. Daai-in kwam het vliegtuig vrijwel verticaal tot stilstand. De piloot had de hulp van de ambulance en de brandweer, die door het inmiddels afgekondigde groot alarm op de basis klaar ston den om in te grijpen, niet nodig. Hij had het toestel al verlaten voordat de reddingploeg ai-riveerde. Zowel de uit Nederland overgeko men luchtmachtofficieren als de Belgische officieren van de lucht basis spraken hun bewondering uit over de wijze, waarop de pi loot zijn toestel aan de grond had weten te zetten. Vertegenwoordi gers van de koninklijke lucht macht weigerden hun oordeel uit te spreken over de schade aan het vrijwel in tweeën gebroken toe stel. Volgens hun Belgische col lega's echter moet het als volko men verloren worden beschouwd. De Gaulle in Engeland Geen ploffen in de Sahara meer In Buckingham Palace is dinsdag avond een banket gegeven ter ere van de Franse president De Gaulle, die een staatsiebezoek brengt aan Groot-Brittannië. Tevoren had de Franse bezoeker een bespreking ge had met premier Macmillan. Van ge woonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat De Gaulle de Britse premier het volgende heeft meege deeld: Op de topconferentie van volgen- maand met de Russen zullen de wes telijke grote drie één geheel vormen. Frankrijk Is bereid mee te doen aan een internationale overeenkomst tot beperking van kernontploffingen, mits in zijn eigen behoefte aan atoomwapens voor de defensie vol doende is voorzien. •Samenwerking bij de hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden is noodzakelijk ter handhaving van de wereldvrede. Document in New York Volgens een semi-officieel bericht dat de Franse delegatie bij de Ver. Naties onder de leden der volkeren organisatie heeft verspreid, zal Frankrijk in de Sahara geen proe ven meer nemen met plutonium- wapens. Het document zou maandag door de Afrikaans-Aziatische groep zijn besproken op een bijeenkomst die drie uur duurde. Men hield zich daarbij bezig met de mogelijkhe den voor een speciale zitting van de algemene vergadering over de kwestie van de kernproeven. In het Franse document werd een bericht van het Franse persbureau A.F.P. geciteerd dat men in wel ingelichte kringen in Parijs van mening was dat „de Franse des kundigen bij de ontploffingen van i is het 25 jaar geleden, dat het K.L.M.-vliegtuig Fokker F 18 „Leeuwerik" met gezag- voerder P. Soer in de omgeving van Brillon bij Dortmund tij- dens een herige sneeuwstorm i en onweer tegen een berg vloog, bij welke ramp alle zeven in- j zittenden om net leven kwa- OP 17 EN 18 MEI A.S. Folklore op Abdijplein Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin volgende maand een tweedaags bezoek aan Zeeland brengen. Zoals men weet zal zij op 17 mei aanstaande het nieu we gebouw openen van de pro vinciale griffie in de Abdij te Middelburg, maar het is thans bekend geworden, dat zij de nacht van 17 op 18 mei in Mid delburg zal doorbrengen tenein de de dag 11a de opening van de griffie nog enkele bezoeken te kunnen afleggen. Vermoedelijk zal de koningin zich op de 18e mei op de hoogte stellen van de stand van zaken rond de Delta werken in Zeeland. Het programma voor de opening van de provinciale griffie begint langza merhand vaste vorm aan te nemen. De openingsbijeenkomst wordt ge houden in de Nieuwe Kerk te Mid delburg en begint 's morgens om elf uur. Deze bijeenkomst zal een fees telijk cachet dragen, dat met name tot uiting zal komen in de muzikale opluistering. Ged. Staten van Zeeland hebben namelijk aan de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, do compo nist Henk Stam, opdracht gegeven een Intrada voor koperblazers en orgel te componeren. Het is de be doeling, dat deze Intrada zal wor den gespeeld op bet moment dat de koningin de kerk betreedt. Het ligt voorts in de bedoeling liet aantal toespraken tijdens deze bijeen komst in de Nieuwe Kerk te beper ken: vermoedelijk zulen er slechts drie of vier sprekers zijn. Na de ope ningsbijeenkomst zal H.M. zich naar het nieuwe gebouw op het Abdijplein begeven. De route van (leze tocht- Is nog niet vastgesteld. Nagegaan wordt name lijk in hoeverre het mogelijk is om met oude Zeeuwse wagens, waarin genodigden kunnen plaatsnemen, de tocht van de Nieuwe Kerk buitenom de Abdijring naar het nieuwe griffie gebouw te maken. Voorts wordt over wogen of liet mogelijk is deze stoet te doen begeleiden door Zeeuwse ringlijders te paard. Vermoedelijk tweede dag naar Deltawerken VWWVWWVWV\(V>A*W*VV gedenk steen in het trappenhuis van het nieuwe gebouw. De tekst voor deze steen is geschreven door mr. J. C. van Schagen uit Domburg en herin nert aan de verwoesting van de Abdij 1940 en 't herstel van „Zeelands hof" Tevens wijst de tekst er op dat ten slotte ook dit nieuwe weer zal ver gaan. Na de opening is er voor de genodig den een lunch in de kloostergangen van de Abdij. Voor de middaguren wordt gedacht aan een folkloristisch festijn, op het Abdijplein, waaraan Zeeuwse ringrijders en boogschut ters zullen meedoen. Voor de uitvoe ring van het ringrijdersgedeelte is contact opgenomen met de voorzit ter van de Zeeuwse ringrijdersver- eniging, de heer P. Brasser. De „officiële" gebeurtenissen van die dag eindigen omstreeks vier uur. Ver moedelijk zal er daarna voor de Sta tenleden in de Statenzaal nog een ontvangst zijn. Des avonds is er de première van het klank- en lichtspel in de Abdij. De dag daarop vertrekt de koningin, na vermoedelijk dus eerst de Deltawerken te hebben be zocht. Vanzelfsprekend kost de organisatie van de eerste dap- het provinciaal be stuur vele hoofdbrekens: er worden ongeveer vijfhonderd gasten ver wacht. Om enigszins op de hoogte te komen van de moeilijkheden die zich kunnen voordoen, maakte het provin ciaal bestuur gisteren gebruik van een onverwachte gelegenheid: ruim 400 C.O.AJK.-mihtairen hrachten gisteren een bezoek aan de Abdij en bezichtigden de oude gebouwen. Tij dens dit bezoek kon het provinciaal bestuur enige opmetingen" doen verrichten. 13 februari en 1 april in de Sahara de nodige inlichtingen hadden ver kregen". Brits-Franse eenheid Aan het staatsiebanket dat koningin. Elizabeth van Engeland president De Gaulle gisteravond in Buckingham Palace aanbood, gewaagde de vorstin in haar tafelrede van de noodzaak van Engels-Franse eenheid. „Wij zijn beiden verbonden met Ca nada en de Verenigde Staten door banden van historie, cultuur en taal", aldus de koningin, „en ook van ge voel. Door daarom onze eenheid te versterken, versterken wij ook de banden tussen Europa en Amerika". Koningin Elizabeth noemde De Gaulle „de belichaming van dat Frankrijk waarvan de geest ontembaar en de ziel onsterfelijk is". President De Gaulle bracht in zijn antwoord hulde aan het leiderschap van Engeland gedurende de oorlogs jaren. Dat hij zich in staat had ge acht Frankrijk van de wanhoop af te keren, haar kinderen te verenigen en haar kracht terug te geven, zei De Gaulle te danken aan de weerstand, aan het voorbeeld en aan de steun van Groot-Brittannië en het Gemene best. Verwarring President De Gaulle beeft dinsdag enige verwarring veroorzaakt toen hij van het protocol afweek om wat met de omstanders te praten na de kranslegging bij het monument van maarschalk Foeh. Fotografen, journalisten en andere toeschouwers omringden hem, maar de politie wist tenslotte de orde te herstellen. Op Buckinghampaleis werden dins dagmiddag cadeaus uitgewisseld. De koningin bood de heer en mevrouw De Gaulle een servies aan. President De Gaulle schonk de koningin een tapijt en prins Philip een verzame ling Franse wijnen en likeuren. Later reden president en mevrouw De Gaulle naar Clarence House waar zij de thee gebruikten met koningin moeder Elizabeth. Prof. Hellema - a.r. - uit Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. H. J. Hellema, sedert 15 april 1952 lid van de Eerste Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij, heeft voor het lidmaatschap van die Kamer bedankt. Mr. J. A. Jonkman, de voorzitter van de Eerste Kamer, las aan het begin van de vergade ring van dinsdag een schrijven voor van prof. Hellema, waarin deze mee deelt, wegéns drukke werkzaamhe den, te bedanken als lid. Mr. Jonk man zei ervan overtuigd te zijn, dat de Kamer met hem het besluit van prof. Hellema zal betreuren. Het ver trek van prof. Hellema noemde mr. Jonkman een groot verlies voor de Kamer. Prof. Hellema was de finan ciële en economische specialist van de A.-R.-fractie, wiens redevoerin gen altijd grote aandacht trokken. De minister van buitenlandse zaken van Soedan heeft de Franse ambassa deur in Khartoem een krachtig protest overhandigd tegen de tweede Franse kemproef. VERWACHT... Geldig tot hedenavond VRIJ ZACHT. Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Aanhoudend vrij zacht. 7 april ZON EN MAAN Zon op 6.02 onder 19.23 Maan op 14.25 onder 4.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1