Chauffeur uit Goes „nam" belediging niet 1 WALCHEREN f Verf het zelf met 1 i (etalac WETHOUDER J. A. VAN HOUTE TREEDT IN GEMEENTEDIENST MARKTBERICHTEN WOENSDAG 6 APRIL 1960 P HO V I N O I A L Dj A b Dl U W ti b O U H A N'1 0 Incidentje in Sint-Jansteen De Goese chauffeur ML W. S. had op 26 november »ran het vorig jaar in Sint Jansteen een vrachtje gelost en wilde daarna achteruit de Molen straat inrijden. Bij deze manoeuvre had hij een toevallig passerende auto gehinderd, die ijlings een ruime bocht moest nenien om een aanrij ding te voorkomen. Dat de chauffeur van deze auto de burgemeester van Sint Jansteen was, kon S. uiteraard niet bevroeden. „Maar daarom behoeft die man me nog niet voor bandiet uit te schel den", zo deed S. dinsdagmorgen zijn beklag tegen kantonrechter mr. II. v. d. Belt te Teriieuzen, ,vvant dat neem ik zelfs van een burgemeester niet. Het ergste van alles is, dat dit nog schijnt te mogen ook", zo ver volgde hij, „want nergens vind ik gehoor om mijn beklag hierover te doen". Maar aangezien S. terecht stond voor zijn eigen overtreding, werd tegen hem een boete van f 7.50 subs. 2 da gen geëist. „En de belediging?" vroeg S., die dit hoger zat dan de overtreding. „Even wachten", zei de kantonrechter, die hem na de uit spraak conform de eis advi seerde aangifte van de belediging te doen bij dc officier van justitie te Middelburg. „Ik ga hier dus weg als een leuge naar", zo reageerde de Goese loods- baas C. H., die na de derde behan deling /an zijn zaak een boete van f 10 subs 2 dagen tegen zich hoor de eisen, omdat hij op 3 januari niet had stil gehouden bij de stopstreep in de Wilhelminastraat te Sint Jan steen. „Dat is weer iets anders dan ongelijk hebben", aldus de officier, mr. Ph. Schenkenberg van Mierop, die na de getuigenverklaring onder ode van verbalisant, de overtreding bewezen achtte. De kantonrechter deed er nog wel een rijksdaalder af, maar H. bleef bij zijn onschuld. „Niks-an" De 18-jarige Terneuzense drukker A. A. H. stond terecht omdat hij op 13 december, toen hij met zijn bromfiets het kruispunt Zee straat-Weststraat te Axel nader de, geen voorrang had verleend aan een Belgische personenauto. H. en zijn duorijdster een zus van zijn meisje tuimelden over de straat. „Hoe is het met dat meisje?" vroeg de kantonrechter. „D'r was niks-an", aldus H., het geen de kantonrechter (onder hi lariteit) deed vragen wat hij daar mee bedoelde, algemeen of na het ongeval De onoverzichtelijkheid van het kruispunt in aanmerking nemend, luidde de eis f 25, subs. 5 dagen. Uitspraak f 15 subs. 3 dagen. Dubbele botsing De Terneuzense bakkenschipper J. B. D. had na een aanvaring met een binnenschip, geweigerd de nodige gegevens te verschaffen ter afdoe ning van de schaderegeling. „Ik wist die gegevens niet en bovendien was ik geen schipper op die bak", zo ver dedigde D. zich. „U stond toch ach terop. had dus de leiding en was als zodanig verplicht om te vertellen van wie die schuit was, welke ton- nenmaat die had, enzovoort", bracht de kantonrechter hem aan het ver stand. D. bestreed dat stellig. „We waren met twee man op die bak, stonden om de beurt voor- en ach terop en dat ik nou net aan het roer stond, was stom toevallig", meende hij. „Er is maar één kapitein, ook op dit schip en dat was zo maak te de officier een eind aan het debat. Hij kon zich voorstellen dat er na de aanvaring, zoals ge bruikelijk in dergelijke gevallen, harde woorden waren gevallen en dat men dan niet direct klaar staat met het verstrekken van alle gegevens. „Maar al heeft U een slechte bui, toch bent U ver plicht mee te werken aan het on derzoek", zo besloot mr. Schen kenberg, die een boete van f 5 subs 1 dag eiste. Uitspraak con form. Een aanrijding op de hoek Korte Kerkstraat—Dijkstraat te Terneuzen op 17 februari had tot gevolg dat er twee verdachten voor de balie stonden. De Terneuzense apotheker M. B. H. H kwam de Korte Kerk straat afrijden, knipperde op het kruispunt met zijn lichten, kreeg geen „antwoord" en wilde toen recht door het Kerkplein oprijden. Hij werd rechts in de flank aangereden door de uit de Dijkstraat komende handelaar L. A. J. V. uit Terneuzen. Formeel had dc apotheker schuld wegens het niet verlenen van voor rang. maar omdat hij uiterst voor zichtig het kruispunt had „genomen" luidde tegen hem de eis f 5, maar de uitspraak „schuldig zonder toepas sing van straf". V.. die eigenlijk voorrang had, maar veel te hard en onverantwoordelijk had gereden, werd conform de eis veroordeeld tot f 50 subs. 10 dagen. Haast I-Iet schijnt dat chauffeurs van be noorden de Westcrschelde dikwijls veel haast ..ebben om uit Zeeuwsch- Vlaanderen te geraken, want telkens als ze in de bebouwde kom de ma ximum snelheid overschrijden, is het excuus: „Haast, om de boot te halen". Zo ook de Goese handelaar P. de D die op de Hulsterse Tivoli- weg 70 km/uur had gereden. De te hoge snelheid kostte hem in dit geval een gulden >er kilometer, dus f 20 subs. 4 dagen. De administrateur W. J. V. uit Ter neuzen nad op 23 februari op het kruispunt Gentsest raat-Korte Nieuw- straat te Hulst geen voorrang ver leend aan een van rechts komende lesauto. V. had sterk de indruk, dut de dame aan het stuur van de leswa- gen op de gaspedaal had getrapt in- plaats van op de rem. Maar dat be streed de rij-instructeur W. C. v. d. A. uit Hulst, die zelf van de dubbele rembediening had gebruik gemaakt. De aanrijding kostte V. f 25 subs. 5 dagen plus betaling van schade en loonderving van de rij-instructeur ad f 95. Ook bij de aanrijding tussen twee auto's op de provinciale weg Axel- Temeuzen op 12 februari waren twee personen betrokken. De vlas bewerker J. W. uit Axel stond te recht omdat hij een bestelauto van achteren had aangereden, maar dat werd niet bewezen geacht, zodat hij werd vrijgesproken. De chauffeur van de bestelwagen, de Axelse aan nemer J. P. S., bleek de hoofdschul dige te zijn. Hij had namelijk te schielijk gestopt. Ook aan zijn auto bleek nogal één en ander te manke ren. Het niet behoorlijk werken van zijn ruitenwisser kostte hem f 5 subs. 1 dag, idem handrem f 10, subs 2 dagen, terwijl hij wegens het niet werken van het linkerstoplicht werd beboet met f 15 subs. 3 dagen. Dc Sint Jansteense landbouwer B. de W. kreeg een boete van f 12.50 subs. 3 dagen omdat hij in de ge meente Hontenisse met zijn tractor verblindende lichten had gevoerd, f 15 subs. 3 dagen luidden eis en uitspraak tegen de vertegenwoordi ger I. G. uit Serooskerke (W.) die op 24 februari in de Clingse Graven straat op een kruispunt, een melk wagen was voorbijgereden. Het man keren van een spiegel op zijn trek ker kostte J. v. M., landbouwer te Hoek. f 12.50 subs 3 dagen. De land arbeider B. J. P. uit Hontenisse kreeg een boete van f 5 subs. 1 dag wegens het rijden op een fiets zonder ach terlicht. Aan de trekker met aan hanger van de landbouwersknecht P de F. uit Axel mankeerden zowel voor- als achterlicht. Eis en uit spraak 2 x f 5, subs, 2x1 dag. De Axelse chauffeur J. de R. kreeg con form de eis een boete van f 6 subs. 2 dagen omdat op zijn bestelwagen de voorgeschreven spatlappen man keerden. Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de in het tijdvak van 25 tot en met 31 maart als gevonden aangege ven voorwerpen: verschillende handschoenen en wan ten, portemonnees met en zonder in houd, huis- en andere sleutels, bro che, ijzeren beugel met veer, leesboek, wieldop v. Volkswagen zwart alarm pistool, zelfbinder, 2 keukenstoelen, zakdoek, wit wollen muts, kop van rijwiellamp, he rten step, bundel jute zakken, zwarte riem. muziekboek, contactsleutel van auto, gele kana rie, doublé armband, bankbiljet, brui ne aktentas, blauwe step, witte on derjurk. Indien voorwerpen bij particulieren worden afgehaald worat men verzocht hiervan kennis te geven aan het po litiebureau. Feestelijke ouderavond schoolJ Ter versteviging van liet contact tussen ouders en school belegde school J. uit Middelburg maandag in het verenigingsgebouw dc „Gouden Poorte" een feestelijke ouderavond waar de vierde, vijfde en zesde klas leerlingen van de heer A. Goedhals, ondanks hun jeugdige leeftijd, als amateur-cabaretiers met veel verve een gevarieerd programma op de planken brachten. De leeftijd van deze „cabaretiers" varieerde van rond tien tot twaalf jaar, maar des ondanks wisten zij een stampvolle zaal enkele uren geboeid te houden met hun voorstelling. Hun eigen voorstelling, want de jeugd had een belangrijk woordje meegesproken in de samenstelling van het program ma. De eindredactie berustte echter bij de hoofdleidster mevrouw Weber, die het geheel rangschikte en een lijn in het verhaal bracht, waardoor de hele uitvoering aan waarde won. Het hele programma speelde om Jan Pierewiet en heette daarom „Met Jan Pierewiet op reis". Met deze levenslustige hoofdpersoon, die door een even levenslustige, gui tig kijkende scholier werd gespeeld, maakten de ouders een reis, waarbij onder meer een bezoek werd ge bracht aan een koninklijk paleis, een kermis en men zelfs in China be landde Enkele muzikale leer lingen zorgden voor een vrolijke noot in net programma. De heer B. P. Carrière, voorzitter van de oudercommissie, had deze avond met een kort welkomstwoord VLISSINGEN Lezing voor „In Dienst der Kerk" Voor de Ned. Herv. mannenvereniging „In dienst der kerk" te Vlissingen hield maandagavond in het gebouw Noordstraat 34 de heer H. J. Schoen maker, hoofd der christelijke school te Zoutelande een causerie over „Ma rokko, zijn bewoners en hun gods dienstig leven". De heer en mevrouw Schoenmaker hebben tijdens de herfstvakantie in oktober jl. een trip door Marokko gemaakt en daar niet alleen de grote steden Casablanca, Modagesk en Safi bezocht, doch ook een tocht naar het Atlasgebergte gemaakt en deze reis in een groot aan tal prachtige kleurendia's vastgelegd. De heer Schoenmaker heeft de talrij ke aanwezigen enkele uren intens ge not bezorgd. Hij wees er op, dat zijn kor te verblijf in Marokko, dat 13 maal groter is dan ons land, hem niet de pretentie gaf Marokko op zijn duim te kennen, maar zijn indrukken waren van dien aard, dat hij vol bewondering is voor de schoonheid der natuur in dat land en zeer onder de indruk der schrille tegenstellingen onder de be volking. Aan de hand van fraaie kleu renopnamen vertelde de heer Schoen maker op bijzonder prettige wijze van zijn bezoek aan de genoemde steden, het leven der bevolking, de pracht der natuur en het leven der nomaden- bevolking. de oorspronkelijke bewo ners, de Berbers. Een dankbaar ap plaus beloonde de heer Schoenmaker voor zijn causerie, bij welke dank de voorzitter, de heer W. dc Ridder, zich Kennisgeving van nachtverblijf vreemdelingen Op verzoek van de commissaris van politie in Vlissingen vestigen wij er nogmaals de aandacht op. dat inge volge het bepaalde in artikel 27 van het vreemdelingenreglement, ieder een die aan een vreemdeling nacht verblijf verschaft, verplicht is. daar van binnen vierentwintig uur ken nis te geven aan het hoofd van de plaatselijke politie der gemeente, waar het nachtverblijf wordt ver schaft, G.P.C.Uiterton 71 De ontmoeting tussen de voetbal teams van G.P.C. (gemeente-perso neel Vlissingen) en Uiterton (Neder lands Loodswezen), bedoeld als oe fenwedstrijd voor de a.s. zomer avondcompetitie is geëindigd in een grote overwinning voor G.P.C. Dit team zette reeds dadelijk na hat fluitsignaal een offensief in, waar door de verdediging van Uiterton in ernstige moeilijkheden geraakte. Doelpunten bleven dan ook niet uit. Zij werden in de eerste speelhelft gemaakt* door Van Hoorn, twee maal, Gavimschky en Wijgman. Even voor de rust wist Uiterton door een strafschop de stand op 41 terug te brengen. In de tweede helft deed het gemeentepersoneel het wat rustiger aan, hoewel Van Hoorn nog drie maal kans zag de bal het doel van Uiterton binnen te loodsen (71). OOSTKAPELLE Jaarfeest J.V. en M.V. De gereformeerde J.V. en M.V. te Oostkapelle gaven gezamenlijk hun jaarfeest in het verenigingsgebouw. Het programma bestond uit decla matie, zang, muziek, schimmenspel en als hoofdschotel het toneelspel in vier bedrijven „Het Straatje". Onder regie van de heer A. Maljaars werd van dit, voor amateurs wel wat hoog gegrepen stuk, een aanvaardbare opvoering gegeven. De grime was van de heer I. Lorier uit Middelburg. WESTKAPELLE Onderlinge damcompetitie Dc damclub D.E.S. te Westkapelle zette haar onderlinge competitie voort met de volgende wedstrijden: Gevorderden: J. v. Rooijen-R. Ga- briëlse 20; K. Houmes-P. Hengst 20; J. Houmes Az.-J. Brasser 2 0; R. Gabriëlse-J. Houmes Wz., 0 2; P. Hengst- J. Houmes Wz., 11; J. Houmes-P. Hengst 20; R. Ga briëlse-J. Brasser 02. Beginners: J. Huiszoon-K. Roelse 0 2; J. v. Rooijen-H. v. Rooi jen 1 1; P. de Witte-J. de Witte 2—0; W. Lievense-J. Simonse 02; J. Ga- briëlse-L. de Witte 20; P. de Witte -K. Roelse 20; J. Gabriëlse-J. Huis- zoon 11; J. de Witte- W. Lievense 20; H. v. Rooijen-J. Simonse 02; L. de Witte-J. v. Rooijen 20. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Ontspanningsavond ouden van dagen In het verenigingsgebouw aan de Vecrstraat te Nieuw- enSint-Joos- land bood de plaatselijke C.J.M.V. de afdeling ouden van dagen een ontspaningsavond aan. Na verwelko ming door de voorzitter, de heer J. KnuTjt sr., leidde de leider van do C.J.M.V., de heer P. de Visser Jacbzn bij 't gezelschap verschillende zang nummertjes en stukjes in, die zeer in de smaak van de talrijke aanwezi gen vielen. Na traktatie in de pauze werd ook het tweede deel tot een goed einde gebracht. Tenslotte bracht voorzitter Knuijt dank aan de heer de Visser en zijn jongeren voor het uitgevoerde programma. (Advertentie) Verf met glans en met gemak f de superieure plasticverf van lCETA-BEVER Officiële publikaties GEMEENTE VLISSINGEN DRANKWET B. en W. van Vlissingen, gelet op artikel 45 der Drankwet, doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van de heer Johannes Cornelis van Eekelen te Vlissingen om een verlof voor de verkoop uitsluitend van alcoholvrije drank (verlof B) voor de beneden-voorlokaliteit van het perceel Scheldestraat 12 en dat van 8 april 1960 af gedurende twee weken tegen het verlenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend, bij burgemeester en wet houders voornoemd. Vlissingen, 4 april 1960. SINT.LAURENS C.H. kiesvereniging bijeen Dezer dagen hield de Christelijk- Historische Kiesvereniging te Sint- Laurens haar jaarvergadering, die geopend werd door de secretaris, de heer W. Davidse. Na de jaarversla gen werd in het bestuur de secreta ris herkozen en de heer M. Vinke gekozen als tweede voorzitter in de vacature J. Reinhoud, ontstaan door diens vertrek naar Eemnes. Na de behandeling van verder voorkomen de zaken sloot de voorzitter, de heer H. van Langevelde, de vergadering. J aarvergadering geref. jeugdclubs De Geref. jeugdclubs uit St. Lau rens hielden hun jaarvergadering in het verenigingsgebouw te St. Laurens onder leiding van mejuf frouw A. Koeyers. Deze kon in haar openingswoord een groot aantal belangstellenden welkom heten waaronder drs. Van Ulden en bur gemeester W. Baas. Hierna werd een aantrekkelijk programma afge werkt van korte schetsjes en een wedstrijd in spreekwoorden. Felicitaties werden uitgesproken namens de lterkeraad door de heer J. Riemens terwijl ook burgemees ter W. Baas de clubs toesprak. Van de jongelingsvereniging en de meis jesvereniging waren schriftelijke fe licitaties binnengekomen. ZOUTELANDE Vergadering Gemeenschappelijk Belang Het algemeen bestuur van de stich ting „Gemeenschappelijk belang" te Zoutelande hield dezer dagen een vergadering onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester J. de Pree. De vergadering benoemde de heer H. C. A. May tot administra teur van de sticbing, en mevrouw P, de Kok-Verhage tot lid van het dage lijks bestuur. Raadslid St.-Maartensdijk wil „Tien geboden" weren In de dinsdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Sint-Maar tensdijk heeft het S.G.P.-raadslid, de heer L. J. Koopman burgemeester D. C. Bouwense verzocht erop toe te zien, dat in Sint-Maartensdijk geen „minder geschikte" zoals de heer Koopman het omschreef films worden vertoond. Als voorbeeld noemde het S.G.P.-raadslid de film „De tien geboden", welke hij als „on gepast" kwalificeerde. In dit opzicht moest burgemeester Bouwense hem teleurstellen: „Ik ben alleen bevoegd een film te verbieden, indien verstoring van de openbare orde wordt gevreesd", aldus de raads voorzitter. De heer Koopman meen de echter, dat de burgemeester op dit punt zijn bevoegdheden onder schatte. Hij zei: „De burgemeester kan elke film verbieden", maar de laatste haastte zich dit met grote stellig heid te ontkennen. De raad hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel, de huur van de na oorlogse woningwetwoningen met twintig procent te verhogen. Voor enkele andere gemeentewoningen zal deze verhoging eveneens van kracht zijn. De huren van de vooroorlogse woningwetwoningen komen niet voor verhoging in aanmerking. RAAD ZUIDZANDE In de vergadering van de gemeente raad van Zuidzande, welke dinsdag middag onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn werd gehouden, is de heer J. A, van Houte te Zuidzande, thans wethouder van deze gemeente, met vijf stemmen be noemd tot gemeentewerkman. Aan de bespreking van dit agendapunt, welke grotendeels met gesloten deu ren werd gehouden, namen de raads leden J. A. van Houte en A. P. de Veij niet deel, omdat zij beiden mede gegadigden waren voor deze functie. Na heropening van de openbare ver- tadering deelde de voorzitter mede, at B. en W. de volgende aanbeve ling opmaakte: 1. J. A. van Houte; 2. .T. I. P. Burck; 3. A. Leenhouts te Aardenburg. Dc hierop volgende stemming had de bovengemelde uit slag. Nadat de heren Van Houte en De Veij in de vergaderzaal waren teruggekeerd, feliciteerde de voor zitter de heer Van Houte met zijn benoeming. Verder zei de voor zitter dat het vreemd zal zijn om straks de heer Van Houte niet meer aan de bestuurstafel te zien zitten. Het feit echter dat de raad eenparig zijn keuze heeft bepaald, geeft te kennen, dat men vertrou wen stelt in de nieuwbenoemde. Burgemeester Everwijn sprak de hoop uit, dat rle heer Van Houte zich met ambitie aan zijn nieuwe taak zal willen geven en hij wenste hem toe, dat hij tot aan zijn pensioenge rechtigde leeftijd met veel genoegen, zowel in het belang van de gemeente als van hemzelf, werkzaam zal mo gen zijn. De heer Van Houte bracht hierna dank aan de voorzitter voor de tot hem gerichte woorden en de gemeenteraad voor het in hem ge stelde vertrouwen. De heer P. Geelhoed spreekt in programma van N.C.R.V. Vanavond (woensdag) zal de direc teur van de christelijke detailhan delsvakschool te Middelburg, de heer P. Geelhoed, in het N.C.R.V.-pro- gramma „Spectrum van het christe lijk organisatieleven" vragen beant woorden over het detailhandelsvak- onderwijs. Het programma, dat om kwart over zes begint, wordt gehou den op verzoek van de chr. mi sta VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer in totaal 6546. Weektotaai 8 Vette koeien en ossen 700. Gebruiksvee 2329 Vette kalveren 1178. Graskalveren 395. Nuchtere kalveren 1853. Varkens 82 Lopers 40. Biggen 35. Paarden 226. Scha pen of lammeren 268. Weide/zuiglamme- ren 72. Bokken of geiten 64. Prijs in cents per kg. Ie kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 295—320 280—295 255—275 Vette kalveren 285—315 255—285 225—255 Slachtpaarden 240 190 180 Prijs In guldens per stuk Ie kw. 2e kw. 3e Uw. Graskalveren 430 370 270 x.uchtere kalveren 60 43 38 Export varkens (1.) 80 70 60 Biggen 50 40 36 Schapen 120 95 65 Lammeren 130 95 70 Kalfkoeien 1280 1100 900 Melkkoeien 1280 1100 900 Vare koeien 920 780 600 Vaarzen 925 760 600 Pinken 570 500 400 Vette koeien Aanvoer ruimer, handel goed, prijzen stabiel, prima's boven no tering. Vette kalveren. Aanvoer korter, handel willig, prijzen wat stijver. Gras kalveren. Aanvoer even ruimer, handel kalm, prijzen onveranderd. Nuchtere kal veren. Aanvoer iets minder, handel goed. prijzen stabiel. Exportvarkens (lopersl Aanvoer groter, handel stroef, prijzen ongewijzigd. Biggen. Aanvoer groter, han del stroef, prijzen ongewijzigd. Slacht paarden. Aanvoer ruimer, handel tame lijk, goed prijshoudend, vooral Jonge paarden. Schapen. Aanvoer Iets meer. handel kalm. schapen niet geheel prijs houdend. lammeren onveranderd Kalf koeien. Aanvoer wat groter, handel rede- redelijk. goed prijshoudend. Melkkoeien Aanvoer wat groter, handel redelijk, goed prijhoudend. Vare koeien. Aanvoer flink, handel willig, ruim prijshoudend Vaarzen. Aanvoer iets meer, handel ta melijk, prijzen constant. Pinken. Aanvopr iets meer. handel tamelijk, prijzen con stant. Lezing over geschiedenis van de petroleumindustrie Voor het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak prof. dr. ir R. J. For bes uit Amsterdam over „Wortels in het Verleden, factoren over het ont staan van de moderne petroleumin dustrie". Professor Forbes nam als „einddatum" van zijn causerie het jaar 1859, toen het aan de gepensio neerde conducteur Drake lukte in de V.S. olie aan te boren. Op dat mo ment begint de moderne „oliegeschie denis". In grote trekken behandelde spreker de historie van de olie voor deze da tum, daabij teruggaande tot het jaar 3000 v. Christus, toen in Mesopota mia het gebruik van asfalt reeds be kend was. Professor Forbes ging vervolgens na welke functie de olie in de middel eeuwen had en vertelde allerlei bij zonderheden over de oliewinning in Europa in die dagen. Met name schonk spreker aandacht aan het me dicinale gebruik waarbij hij o.m. de propagandamethoden uit die dagen besprak. Omstreeks 1620 werd in Ne derland olie uit Atjeh ingevoerd, die de Oostindische compagnie „zwart" in Atjeh betrok, tn de negentiende eeuw werd de vraag naar lampolie groot, later toen de benzinemotor werd ontdekt kreeg de olie een be langrijke economische functie. Na deze lezing werd een aantal vra gen gesteld, waarbij de huidige petro chemie aan de orde kwam. De bijeen komst stond onder leiding van de heer G. N. van Ginkel uit Vlissingen, die de ziek geworden voorzitter, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, ver ving. Kritiek op ministerieel beleid ten aanzien van ontwikkelingsgebieden (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de behandeling in de Eerste Kanier van de begroting van maat schappelijk werk heeft mej, mr. Tjeenk Willink (p.v.d.a.) scherpe kri tiek geleverd op het beleid van minis ter Klompé ten aanzien van de ont wikkelingsgebieden. In de meeste van deze gebieden is de sociale planning zeer laat en dan nog incidenteel op gang gekomen. Grote delen van de ontwikkelingsgebieden zijn door de sociale planning niet bereikt, aldus mej. Tjeenk Willink. Verdwijning van dorpen kan dikwijls onvermijde lijk zijn, maar een menswaardig be staan dieut mogelijk te zijn, zolang er mensen wonen. Jeugd- en wijk- werk dient in stand te blijven zij het in niet-pernianente vorm'. Na jaren van geduldig wachten gaat thans de regering als opperhovenier met het snoeimes van de bezuiniging te werk. De liberale heer baron De Vos van Steenwijk wees erop, dat er in de kernen onzekerheid en meningsver schillen bestaan. Naar zijn mening echter oestaat er in de buitengemeen ten meer behoefte aan onderwijs dan aan maatschappelijk werk. De heer Van Hulst (c.h.) was van oordeel, dat de grootste reserve moest worden betracht met de kwalificatie „pro bleemgebieden". In dezelfde geest had de heer De Vos van Steenwijk gesproken. Bij de bevolking van Noord-Beveland wordt soms de in druk gewekt alsof zij ..oerkaffers" zijn, die plotseling ra de maatschap pij worden geplaatst, zo meende de liberale senator. Val van fiets De achtjarige Hannie Tanis uit Brouwershaven brak een been bij een val van een fiets in de omgeving van het sportveld. Dokter Terpstra die eerste hulp verleende, liet het meisje naar het Rode Kruiszieken- huis to Zierikzee overbrengen. E1ERVE1LING GOES Bericht van handelaren. Kipeleren 8 cent, kleine eieren 7 cent, eendelcren 7 cent, ganseieren 30 cent. VEILING KAPELLE-BIF.ZF.I.INGE Jonathan I 75-80 86. 70-75 89. 65-70 88. 60-65 85. II 75-80 88 -89. 70-75 86—90, 65-70 84—36, 60-65 77—80. tld 60—63. Illgrof 63—73. Illfijn 51—53. Golden De licious I 80-85 98. 75-80 96—106. 70-75 97-103. 65-70 87—94, 60-65 79—85. II 80-85 91. 75-30 «0—97. 70-75 91—101. 65-70 82—86, 60-65 75—83, tld 66—71, Illgrof 65—74, Illfijn 43—65, Winston II 65-75 71. 55-65 63, tlgrof 63-76, Illfijn 57-62, lid 55, Saint Remy II 75-85 44. 65-75 4546, Illgrof 43, Illfijn 36- 43. appelen kroet 17—38, appelen rotvlek 1037, aardbeien per 6tuk I 23—31. aardappe len 57.5. groenten; spinazie 79—100, radijs 1420. rabarber 61, prei 72, wit lof 69. uien 24. MARKT GOES Aardappelen: Bintje 35 mm opw., bin nenlandse sortering 12—14.75. Furore 35 mm opw., binnenlandse sortering 16—18. Alpha 35 mm. exportsortering 7—8. Deze prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichiing. ,sor- teerkosten voor rekening van koper. Naar Bintje voor export bestond geen vraag. Voederaardappelen noteerden 3 3,25 per 100 kg. Stro. Gerstest.ro 55 per ton, geperst af bedr(Jf. Tarwestro 50 per ton, geperst af bedrijf. Eieren. Voor de eieren kan een prijs wor den gemaakt van 1,42—1.46 per kg. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERM1JNMARKT De totale dagomzet op de heden gehou den aardappeltermijnmarkt beliep 218 contracten. Prijzen consumptierassen: Fu rore april 15.70, 15.80. 16. Alpha april 14.90. 14,80, 15. 15,10, 15.20, 15,30, 15,40, Bintje 35 april 19,30, 19.50. 19.70. 19.S0, 19,90. 20. 20,10, 20,20, 20.40. Bintje 45 apr. 22.30. 22,50, 22,70, 22,50, 22,20, 22,40, 22,50, 22,20, 22,30. VEILING GOES Export- en industrieveiling Golden De licious r 80-85 96—103, 75-80 104—109. 70-75 103—115. 65-70 84—94, 60-65 81—81. Ild 62—69, II 80-85 89—93, 75-80 90—99, 70-75 84—104, 65-70 76—88, 60-65 70—80, Jona thans I 80-85 90—91, 75-80 87—100. 70-75 90—99, 65-70 88—99, 00-65 82—91. Ild 60— 70. II 80-85 71—74. 75-80 72—81, 70-75 71— 82. 65-70 73—84. 60-65 70—S0. Goudrenet II 75-80 79. 65-75 78. Gewone veiling: Gol den Delicious grof 63—85. fijn 65—66, Jo nathan grof 66—79, fijn 60—67, Goud renet grof 77, fijn 71. St.-Remy grof 44, f(jn 4142; op monster: St.-Remy TI 65 mm en op 45. Volgende week laatste fruitveiling van VEILING ST.-MAARTENSDIJK Eigenheimers 10—7, Bintjes 15.12—15,09, drielingen 6,10. bonken (Alfa) 13.50. aan voer 47 ton. Furore 17.64—15,48. Alfa 9. bonken (Bintje) 22,91. voer 3.31, peen 14,52—8, voer 5. aanvoer 2.5 ton. VISMIJN VEF.RE. 5 april. Exporgarnalen, aanvoer 1552 kg. 278—299. Schar, aanvoer 520 kg, 2341. Bot, aanvoer 196 kg. 16—17. Wijting, aan voer 118 kg, 16—22. Tong. aanvoer 35 kg, 185—451. Rog, aanvoer 57 kg, 40—60. Ka beljauw, aanvoer 40 kg, 2347. Doorge draaide vis 534 kg. Hernieuwde bedrijvigheid op Kanaal Zuid-Beveland lil maart passeerden er door het Kanaal van Zuid-Beveland 7661 sche nen, met een inhoud van 3669.037 ton. Van deze schepen waren 5200 schepen van 2809.079 ton geladen en 2461 schepen van 869.958 ten ledig. Daarvan waren 4673 geladen motor schepen van 2162.480 ton en 1576 ledige van 616.704 ton en 506 geladen sleepschepen van 637.181 ton en 19S ledige van 230.224 ton. Verder pas seerden er 661 sleepboten en 47 kust vaartuigen van welke laatste er 21 geladen waren en 26 ledig Tot de Rijnvaart behoorden er 961 geladen motorschepen van 567.901 ton en 126 ledige van 113.086 ton en 233 geladen sleepschepen van 317.262 ton en 8 ledige van 9.572 ton naar België en 787 geladen motorschepen van 508.072 ton en 78 ledige van 38.253 ton en 136 geladen motorsche pen van 181.462 ton en 4 ledige van 5.455 ton van België". Er passeerden 2617 geladen motor schepen van 1221.134 ton en 480 le dige van 46.411 tor en 311 geladen sleepschepen van 407 247 ton en 43 ledige van 35.728 ton naar België en 2056 geladen motorschepen van 941.346 ton en 1096 ledige van 570.293 ton en 195 geladen sleep schepen van 229.934 ton en 155 le dige van 194.496 ton van België. In nationaliteit waren de schepen verdeeld in 4535 Nederlandse, 2105 Belgische, 290 Duitse, 374 Franse, 328 Zwitserse. 13 Luxemburgse, 21 Oostenrijkse. 2 Zweedse en 3 Deense. De scheepvaart is weer aan liet toe nemen, want in maart passeerden er 858 schepen méér dan in de maand februari. Prof. Brouwers opent „Industrie en Ambacht" Tentoonstelling van producerende middenstand in Goes De tentoonstelling „Industrie en Ambueht" van de produce rende mïddestand op de Beve- landen, die van 21 tot en met 23 april a.s. in de veilinghal te Goes wordt gehouden, zal officieel worden geopend door de secretaris-generaal van het departement van economische zaken, prof. G. Brouwers. Do opening is gesteld op woens dagmorgen, 21 april, om 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11