Navo moet zich instellen op een lange periode van samenwerking klankbord BUITENMUUR VAN HAAGS CONFECTIEBEDRIJF INGESTORT WIE WEET GESCHENK VOOR PRINSES DIE ALLES HEEFT"? DROOMVLUCHT VOOR ISRAËLISCHE JONGEN m DINSDAG 5 APRIL 1960 PROVINCIALE) ZE) NU W 8 E OOÜ R AN T 3 ATLANTISCHE CONFERENTIE IN DEN HAAG Politieke, militaire, economische en culturele aspecten belicht (Van onze Haagse redactie) Ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de N.A.V.O. was door de Atlantische Commissie maandag in het gebouw van de Tweede Kamer een atlantische conferentie georganiseerd, waar op een viertal parlementariërs hun visie hebben gegeven over „Een Atlantisch tienjarenplan". De eerste inleider, dr. C. L. Pa- tijn, lid van de P.v.d.A.-fractie van de Tweede Kamer, behandel de de politieke aspecten van de N.A.V.O. en betoogde, dat deze nog steeds reden van bestaan heeft. Er is geen enkele indicatie, aldus dr. Patijn, dat het communisme zijn stellingen heeft prijs gegeven en nog altijd heerst in Rusland het geloof dat het com munisme zal zegevieren, al stelt men zich de overwinning niet voor als een gevolg van agressie, maar van ineenstorting van het kapitalisme in overeenstemming met de leer van Marx. Zo lang deze dingen nog spelen is de N.A.V.O. absoluut nodig. Voorbereiding voor een lange periode is geboden. De ontwapeningsbespre kingen komen nn pas op gang en het kan nog lang duren voor ze vruchten gaan afwerpen en de veranderingen die zich indeSowjet-Unievolfcrekken, ken, gaan weliswaar in do goede richting maar dit proces voltrekt zich niet vlug. Dr. Patijn pleitte verder voor een verbetering in de samenwer king tussen de N,A.V.O.-partners. In dit verband verwierp hij de ge dachte, dat het de N.A.V.O. zou zijn, die een akkoord met de Russen in de weg staat. Hij geloofde, dat het juist andersom is. Allerlei conflicten in de N.A.V.O. geven de Russen het ge voel, dat zij geen concessies behoeven te doen. De politieke samenwerking in de N.A.V.O. moet worden versterkt !n het uitwerken en aanvaarden van vaste richtlijnen voor de buitenlandse politiek der Ieden-staten. Politieke consultatie van groepen van N.A.V.O.- leden (bijvoorbeeld in de zes E.E.G.- landen) levert geen gevaren voor spanningen binnen de N.A.V.O. op, mits de besluitvorming strikt blijft binnen het kader van de richtlijnen. Een politieke „standïng-group" van grote mogendheden is, volgens dr. Patijn„ ongewenst, maar een NA..- V.O.-raad van louter consultatief ka rakter zonder een grote mate van vrijwillige discipline bij de leden, is niet voor zijn taak berekend. Militaire standaardisatie Luitenant-generaal (b.d.) J. H. Cou- zy, lid van de V.V.D.-fractie van de Tweede Kamer, gaf een beeld van de militaire vooruitzichten. Hij wees er op, dat de vermindering van het aan tal strijdkrachten, waartoe de Sow- iet-Unie is overgegaan, geen wezen lijke vermindering van militaire macht betekent. Er is geen spoor van vermindering van de bewapening. Rusland heeft bovendien een enorme vloot opgebouwd. Daarom achtte de generaal een veiligstelling van de zeeverbindingen, vooral in verband met de onderzeebootgevaren, drin gend nodig. Zonder een vergaande sa menwerking is de verdediging echter niet te betalen. De samenwerking moet worden bevorderd door een zo goed mogelijke standaardisatie. Economische bundeling Over de economische ontwikkeling sprak mr. P. A. Blaisse, lid van de K.V.P.-fractie van de Tweede Ka mer. Op de gigantische expansie, die zich in de Sowjet-Unie en wel- Speculatie (Vervolg van pag. I) speculatieve waarde bezitten. Indien er één terrein is waarop zich de zotste speculaties afspelen dan is het wel dat van deze handel. De voorbeelden liggen voor het grij- fen, dat schilderijen enz. in het ene ijdperk schatten opbrachten en in het andere tijdperk nagenoeg onver koopbaar waren en naar de rommel zolders of de kelders verdwenen. Vorige week werd Londen een schilderij" van Rem brandt te veilen. Het was mis schien geen Rembrandt van grote be tekenis, muar het was toch een goed schilderij, waarvoor de bezitters meer dan een miljoen gulden dachten te maken. Het werd niet verkocht, want Rem brandtis bezig 'n beetje uit de mode te raken. Er werd slechts een half miljoen geboden en dat bod kon niet aanvaard worden. Waarmee duidelijk is aangegeven hoe labiel deze markt is en hoe ris kant het is, wanneer men enorme be dragen in dit soort speculaties steekt. Is het dan te verwonderen, dat men met bevreemding ziet hoe in Neder land blijkbaar belastinggeld ge bruikt kan worden om ten behoeve van musea mee te doen in de specu latiewedloop om „kunst en antiek?" Wij misgunnen zeker aan zulke ste den als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de kunstcollecties in hun musea niet, maar het zou verstandig zijn als museumdirecties zich beheer- desnoo as van aankoop afzagen, juist om de speculatie tegen te gaan. JOY-RIDING. Willie Barcey in As- bury Park (New Yersey) stal de nieuwe auto van zijn tante, botste tegen een geparkeerde wagen, reed over een trottoir, reed door een hek en botste tegen een vrachtauto. De 4-jarige Willie werd wonder bo ven wonder niet gewond. Hij had de sleutel van de auto van de keuken tafel genomen toen niemand keek. Zijn tante zal geen schadevergoeding eisen. licht ook ïn communistisch China voltrekt, hebben wij slechts één antwoord, namelijk de bundeling van krachten, politiële, militair en economisch, zo betoogde hij. Een versterking van de economiseht sa menwerking in atlantiseh verband is gewenst en ook mogelijk. Door een samenwerking van Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Bene- luxlanden. als voorzien in de ver dragen van Parijs (E.G.K.S.) en Rome (E.E.G. en Euratom) wordt de atlantische' samenwerking ge diend, mits noch politiek, noch economisch protectionisme wordt lijkheid van alle Europese vollte- voortgestaan en de saamhorigheid en de gemeenschappelijke verant woordelijkheid van alle Europese volkeren niet wordt miskend. Wan neer in atlantiseh verband een ze kere economische samenwerking mogelijk is met Amerika en Cana da, des te beter. Diepere bezinning Dr. I. N. Til. Diepenhorst, lid van de c.-h.-fractie van de Tweede Kamer ging in op de culturele en voorlich tende taak van de N.A.V.O. Dr. Diepenhorst betreurde het, dat in de laatste tijd weer een terugval naar Iiefc nationalisme te constateren is. Het is levensgevaarlijk om alleen in tijden van levensgevaar aan samen werking te denken, aldns zijn betoog. Er dient een diepere bezinning te ko men op de geestelijke waarden, waarvoor do N.A.V.O. is opgericht. Wij zullen moeten erkennen, dat er voor zelfvoldaanheid geen plaats is. De parlementaire democratie is niet in alle landen stevig gevestigd. In Italië zijn er veel communisten. In West-Duitsland is de democratie al leen mogelijk door de aanwezigheid van een sterke man. Dr. Diepenhorst pleitte voor integratie op het gebied van de voorlichting. In de ideologi sche strijd constateerde hij geen ge lijke kansen tussen het westerse en het communistische blok. Het lijkt op een strijd tussen amateurs en pro fessionals. Wij zullen opnieuw in heel eenvoudige formuleringen, moeten aangeven, wat de ideologie is, die wij willen verdedigen. Ook dient het wes ten met sympathie te staan tegen over het streven naar zelfstandigheid van de onderontwikkelde gebieden. Het zijn de ideeën van het westen, die de leiders in de onderontwikkelde gebieden willen verwezenlijken. Een geestelijke status-quo is niet moge lijk. De democratie is inhaerent met de zorg voor de naaste, aldus dr. Diepenhorst. Na een interessante gedaclitemvisse- ling sprak de voorzitter^ de luitenant- generaal T. E. E. H. Mathon, een slotwoord, waarin hij er met na druk op wees, dat sinds het bestaan van de N.A.V.O. geen verdere grens overschrijdingen in het westen heb ben plaatsgehad. De harde werkelijk heid is, dat overschrijding van die grenzen een oorlog betekent. Verder constateerde generaal Mathon, dat wij thans leven in een atoomimpasse. Het westen wenst het communisti sche stelsel niet te aanvaarden. Wat men wil, is niet zo gemalckelïjk te zeggen, maar er is een eenheid in Verscheidenheid en deze eenheid moe ten we behouden. Want dit is de grootste kracht, die het westen tegen het communisme kan opbrengen, al dus generaal Mathon. NA HET GRAVEN VAN BOUWPUT Een buitenmuur van een fabriek van kinderconfectieartikelen „Hatafa" aan de Gevers Deynootweg In Sche- veningen is gisteren ingestort. In en kele seconden tijds viel een enorm gat van minstens tien bij zes meter in de muur. Een binnenmuur, die het atelier scheidde van het magazijn zakte gedeeltelijk in elkaar. Toen de muren instortten bevonden zich de echtgenote van de directeur en enige personeelsleden in het atelier. Zij konden zich nog maar net in veilig heid brengen. Zeer veel materiaal, de Prinses Margaret en haar verloofde, Anthony Armstrong Joneshebben uit een roeiboot de traditionele roei- wedstrijd gevolgd tussen de univer- Mteüsploegen van Oxford en Cam bridge op de Theenis. Zij zagen de Studenten van Oo;ford zégevieren. snijtafel en gereedschap stortten om laag. De echtgenote van de directeur stond achter de snijtafel. De muren en de goederen vielen me ters omlaag in een diepe bouwput naast het atelier. Deze bouwput is gegraven omdat er een hotel gebouwd zal worden. De eigenaar van het gebouw, waar het atelier in is gevestigd, de heer H. van Zutphen, verklaarde gisteren dat hij en de directie van de confec tiefabriek het instorten van de muur al lang hadden zien aankomen. De laatste dagen hadden ze het al niet aangedurfd het personeel in de buurt van de nu ingestorte muur te laten werken. Er vielen toen al scheuren in. De eigenaar zegt dat hij herhaalde ma len bij de gemeentelijke dienst van bouw en woningtoezicht is geweest en deze heeft gewaarschuwd. Deze dienst zou hierop niet hebben gerea geerd. Ir. A. van Gessel, hoofdinge nieur bij deze dienst deelde mede dat Brug of tunnel voor Kanaal? Een Amerikaanse, een Britse en een Franse onderneming hebben aan de Engelse regering een plan voorge legd, een brug over het Kanaal te bouwen, in plaats van een tunnel er onderdoor te graven. De brug zon moeten komen tussen een pont ten zuid-oosten van Dover en een ten zuid-westen van Sangatte bij Calais. Zowel trein- als wegverkeer zou er gebruik van kunnen maken. Er zou een vijf-strooks wegdek op moeten worden aangelegd van vijf tien meter breed en spoorbanen aan weerszijden. Aparte zijbanen moe ten voor motoren en fietsen dienen. De kosten van een dergelijke brug worden geschat op twee miljard. De kosten van een tunnel met een door snee van twaalf en een halve meter worden geschat op 720 miljoen gul den, een tunnel met een doorsnee van zestien meter zou 960 miljoen kos ten. Het vervoer van auto's zou in deze tunnels per trein moeten ge schieden. De bouwtijd wordt ge raamd op drie en een half jaar. hem daar niets van bekend is. Hij verklaarde dat een onderzoek naar de oorzaak zal worden ingesteld, tn ieder geval staat vast, aldus de politie, dat ergens een föut is ge maakt. Het onderzoek zal moeten uitmaken waar dit is gebeurd. Vol gens de heer Van Zutphen is de muur ingestort omdat de bouwput voor het te bouwen hotel vier meter diep is gegraven. De fundering van het ge bouw van het atelier is twee meter. Daardoor zou deze fundering onder mijnd zijn. Zowel de directeur van het atelier als de eigenaar van het gebouw zeg gen met stelligheid, dat de buiten muur verder zal instorten als er niet onmiddellijk maatregelen worden ge troffen. Het atelier zal enige tijd stil moeten liggen omdat men het onver antwoord acht het personeel in de atelierruimte te laten werken en voorts omdat het stoffenmagazijn tengevolge van de instorting onbe reikbaar is geworden. BRITSE ANTIQUAIRS DOEN GOEDE ZAKEN yy Wie een huwelijksge schenk weet voor een prinses „die alles al heeft", stelle zich on verwijld in verbin ding met de Britse aristocratie. Gehermelijnde gra ven en bepluimde ba ronnen peinzen zich met lvun dames suf over juist dat ge schenk dat tussen de tweeduizend die prin ses Margaret zal krij gen, genoeg de aan dacht zal trekken. De Engelse antiquairs halen van de schap pen in hun winkels voorwerpen te voor schijn die er anders ten eeuwige dagen op gelegen zouden heb ben. „Laat ik net die twee 'George de Tweede juskojnmen van zilver verkopenriep anti quair Bloom in Lon den verheugd uit. „Ik had ze eigenlijk al te lang omdat ik er te veel voor vroeg. De aankondiging van de verloving kwam en weg waren ze voor de bedongen prijs". Winkels als de zijne maken goede zaken met de zesde mei in aantocht. Het is logisch, meent Bloom. „Ziehier een meisje dat alles heeft. Ze woont in een pa leis. Ze is rijk, altijd omringd geweest niet luxe. Ze hoeft maar met de vingers te knippen en ze heeft het. Wat nu kun je zo iemand geven dat nog indruk kan ma ken Het ongewone heeft meer kans dan iets dat gewoon duur is. Vandaar die run op curiositeiten. Zilveren kandelabers zijn erg in trék en antieke juwelen, voor al die rvaaraan op de een of andere manier een koninklijke ge schiedenis is verbon den. „Ik hoop dat de prinses de traditie van het tentoonstellen van de huwelijksge schenken zal voort zetten", zei Bloom. ,11 et zal een heerlijk gezicht zijn". De koninklijke fami lie heeft intussen een van de scherpst om lijnde verboden inza ke huwélijkssouvenirs verzacht. Het mini sterie van handel is ervan op de hoogte gebracht dat portret ten van het jonge paar op dozen choco lade en dergelijke af gedrukt mogen wor den tijdens de maan den rondom de plech tigheid. Het Wereldgebeuren Trekking premielening Amsterdam In Amsterdam Is weer de trekking gehouden van de 21» procent premie lening Amsterdam 1956 I. Uitgeloot werden 500 obligaties, waarbij de premie van 100.000 viel op obliga tienummer 9 van serie 17089, die van 50.000 op nummer 4 van serie 15010, di evan 25.000 op nummer 2 van serie 19278, die van 10.000 op 2 van serie 9339 en die van 5000 op nummer 5 van serie 12709. De vol gende vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 1000: nummer 4 van serie 138, nummer 3 van serie 506, nummer 1 van serie 3616, num mer 3 van serie 15244 en nummer 8 van serie 16870. De houders van de volgende tien obligaties werd een premie van 500 toegewezen: num mer 7 van serie 2036, nummer 5 van serie 8054, nummer 8 van serie 9013, nummer 3 van serie 10489, nummer 1 van serie 11824, nummer 4 van se rie 11872, de nummers 2 en 5 van se rie 12071, nummer 7 van serie 15010 en nummer 9 van serie 16999. Tenslotte werden 480 niet hierboven genoemde nummers uitgeloot met 125 elk. EERSTEPRIJSWINNAAR K.L.M.-WEDSTRIJD Gratis retour Nederland en vakantieweek in Amsterdam Diverse wensdromen van de 15- jarige, intelligente Danny Kohane uit Nathanya in Is raël zijn in vervulling gegaan, de allerlaatste niet, hoewel het er even op leek. Gister middag kwam hij na een on vergetelijke week in Amster dam naar Schiphol om met een Electra-machine van de K.L.M. om kwart voor twee terug te vliegen naar Tel Aviv. Maar het toestel was nog niet gereed en de vlucht werd tot 4. uur uitgesteld, daarna tot half vijf. „Ik hoop, dat hij helemaal niet gereed komt", zei Danny in de I.C.A.-wachtkamer, „dan: kan ik hier nog een dag blij ven". Dat geschiedde echter niet. Om half vijf koos de machine het luchtruim en was Danny op deterugreis naar huis. Danny is de eerste-prijswinnaar van een prijsvraag, die de K.L.M. het vorig jaar ter gelegenheid van het 40-jange bestaan in Israël had uit geschreven. Jongens tot 16 jaar konden er aan deelnemen. Ze moesten een groot aantal vragen op luchtvaart-technisch gebied be antwoorden en alle foutloze inzen ders kregen daarna een bouwdoos, waaruit ze zelf een model van de nieuwe aanwinst van de lucht vaart, een DC-8, konden construe ren. Danny's exemplaar was het mooiste en hij kreeg als hoofdprijs een gratis vlucht naar Nederland én een verblijf van bijna een week in Amsterdam. Dat is nu achter de rug. Danny, zoon van een Israëlische dierenarts, werd in de afgelopen week bij een tijdelijk pleeggezin geplaatst, na melijk dat van de rabbijn J. Soe- tendorp van de liberaal-joodse ge meente te Amsterdam eri leerde er koffie in plaats van gazeuse-limo- nade drinken. Het was voor de eerste maal, dat hij buiten Israël kwam en de eerste maal dat hij in een vliegtuig zat. Het maakte allemaal een onuitwisbare indruk op zijn naar meer kennis en avonturen verlangende ogen. „Wat is Amsterdam een enorm grote stad", zei hij, „en wat rijden er een prachtige trams door de stra ten. Dat is wel heel anders dan in onze stadjes. Daar hebben ze al leen maar bussen". „Maar bijna alle moderne steden ter wereld hebben de trams afge schaft", zei iemand tegen hem, „die passen niet meer in het mo derne verkeer". „Nou, ik vind ze reuze praktisch. Al leen zijn ze in Amsterdam erg duur. Een kaartje kost 35 cent, bij ons kost een buskaartje nauwe lijks de helft", meende Danny. Dank zij de K.L.M. heeft hij onder deskundige leiding Schiphol be- I zichtigd, maar daarnaast ook di verse musea, Volendam, de Fok ker- en de Philipsfabrieken. I Harde noten Frankrijks president Charles de Gaulle zal vandaag op het vlieg veld Gatwick worden ontvangen door een Brits premier, die hij niet alleen van conferenties uit zijn hui dige regeerperiode kent. maar ook nog van de Tweede Wereldoorlog. Toen was De Gaulle immers leider van de vrije Fransen en hun strijd krachten en Macmillan werd niet al leen als Brits minister-resident bij het geallieerde hoofdkwartier in Noord-Afrika nauw bevriend met de Amerikaanse opperbevelhebber Dwight Eisenhower, maar fundeerde tegelijk als diplomatiek vertegen woordiger van zijn land bij De Gaul- les comité. Zo leverde Macmillan zijn voornaamste bijdrage tot de strijd tegen de fascistische en nationaal- socialistisclie as Rome-Berlijn. In de Eerste Wereldoorlog had hij op het slagveld tegen de Duitsers gevochten in De Gaulles vaderland; hij is daar toen gewond geraakt. Volgens berichten die via een „lek" in Washington over de wereld zijn gegaan, is Macmillan nu aan een nieuwe veldtocht begonnen, waarbij hij het gemunt heeft op „een Euro pese markt onder leiding van Duits land". Ditmaal niet het Duitsland van keizer Wilhelm II noch het ver maledijde van Hitier maar het nieu we van Adenauer, dat een grote rol speelt in het streven naar een voor al economisch sterk Europa, dat zich als blok naast het gigantische Russi sche op passende wijze handhaven kan. Hoezeer dit nieuwe Europa (van de „Zes") voor Macmillan een schrikbeeld is, bleek wel uit de vérstrekkende consequenties, die hij de Amerikanen volgens deze uitge lekte gegevens voor ogen zou hebben getoverd. Hij waarschuwde bij zijn be zoek aan Eisenhower niet alleen dat de Europese integratie geen verdere steun van Amerikaanse zijde mocht krijgen, maar betoogde bovendien dat het Engelands historische rol is geweest, de ambities van Napoleon om een economische integratie van Europa tot stand te brengen, te ver hinderen. Indien deze politiek zich nu door het optreden van Frankrijk en Duitsland zou herhalen, zou Groot-Brittannië op de duur geen andere keus hebben, dan de leiding op zich te nemen van een alliantie tegen die Europese eenheid. Met zin spelingen op een herleving van het nazisme in West-Duitsland en op een herleving van de Brits-Russische al liantie uit de Napoleontische tijd zen hij in het straatje van de Russische premier Kroesjtsjew gekomen zijn, vooral ook toen hij betoogde dat Én- geland wellicht zijn uitgaven voor het handhaven van zijn troepen in West-Duitsland zou moeten verlagen en ernstiger aspect voor de Ame rikanen misschien contingenten zou moeten vaststellen voor goederen die met dollars betaald moeten wor den. In het Lagerhuis heeft Macmil lan een en ander dezer dagen afge zwakt, maar de kritiek op het „uit gelekte" duurt voort. Men mag de nadelen die voor Groot-Brittannië kunnen voort vloeien uit de versnelde uitvoe ring van het E.E.G.-verdrag met in gang van 1 juli, waartegenover de voordelen van het pact der „Zeven" weinig betekenen, niet onderschatten. Macmillan zolf raamt ze op een de- viezenverücs van 100 a 200 miljoen pond sterling. Tweederde van Engelands Westeuro- pese handel heeft betrekking op Duitsland en de Beneluxlanden, die de laagste buitentarieven hebben en nu genoopt zijn ze te verhogen in het kader van het compromis met Italië en Frankrijk, die hun hoge ta riefmuren aan de buitenzijde van het Euro-blok slechts geleidelijk willen afbreken. Maar Macmillan (wiens be zwaren men vooral ook in het op de wereldhandel ingestelde Nederland kan begrijpen) zou er goed aan doen op de economische maatregelen ten vastelande dte niet tégen iemand of iets zijn gericht, maar uitsluitend vóór versterking van West-Europa met een economisch antwoord te rea geren en niet met politieke dreige menten, die misschien uit de Napo leontische oorlogen en uit een sim pele doortrekking van die lijn via de slagvelden van West-Europa in twee wereldoorlogen kunstmatig te con strueren zijn, maar die geen contact hebben met de geheel gewijzigde wer kelijkheid -T- en met het historische feit dat soms een onstuitbare ont wikkeling de historische regels niet volgt. Macmillan zou zoals de Ver enigde Staten wensen meer begrip Voor de ontwikkeling naar grotere eenheden kunnen tonen en een deel van zijn eilandmentaliteit diende te moeten laten „varen". Al met al zullen er in de gesprek ken tussen Macmillan en De Gaulle harde noten worden ge kraakt, waarbij de vastelander mis schien de woorden in de mond zal ne men die onze landgenoot P. J. Kap- teijn vorige week in Straatsburg sprak: „Onze landen zijn niet bereid de twintigste eeuw passief te laten voorbijgaan om in de eenentwintig ste eeuw onder het juk van Moskou te ontwaken". M HAROLD MACMILLAN ...last van lek in .Washington..^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9