PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitsland wil meer weten over Macmillans waarschuwingen in Washington Rijksmiddelbare landbouwschool Schoondijke blijft in-de-pas... BILT OOK TIJDENS BEZOEK KAN DE GAULLE AAN LONDEN KOMT EUROMARKT TER SPRAKE BIJ ONGEREGELDHEDEN IN NJANGA 8 MENSEN GEWOND CHINA MAAKT AANSPRAAK OP DE MOUNT EVEREST 203e jaargang - no. 81 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1125 „Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P Z C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 42' (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red tel 2425. adm tel. 2094. Intensief beraad tussen ministers in Bonn De Westduitse ambassadeur in Londen, dr. Hans von Herwarth, heeft van zijn regering in Bonn opdracht gekregen om bij het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken nadere inlich tingen te vragen over de recente verklaringen van premier Maemillan in Washington over de Europese Economische Gemeenschap. De kwes tie zou in het kabinet te Bonn worden bespro ken. Volgens persberichten heeft Maemillan de vo rige week het plan van de E.E.G.-commissie voor een versnelde totstandkoming van de Euro- markt vergeleken met Napoleons continentale stelsel. Volgens persberichten heeft Maemillan de vorige week in Amerika het plan van de E.E.G.-commissie voor een versnelde totstandkoming van de Eurnmarkt „onder Duitse leiding" vergeleken met Napoleons continentale stelsel. Hij zou eraan hebben toegevoegd dat het Duits- Franse samengaan in een Verenigd Europa een gevaar is, waartegen Engeland een concurrerende statenbond moest leiden. Hij zou ook hebben gesproken over een herleving van het nazisme in Duitsland en voorts heb ben gezinspeeld op de Brits-Russische alliantie uit Na poleons dagen. De Britse bezorgdheid dat de plannen tot ver snelling van de integratie der E.E.G.-landen zouden kunnen leiden tot verbreding van de kloof tussen de Europese Economische Gemeen schap en de Europese Vrijhandels Associatie (waarvan Engeland met zes continentale landen deel uitmaakt) zal ongetwijfeld ook een der be langrijkste onderwerpen van gesprek zijn tij dens het bezoek van de Franse president De Gaulle aan Londen, dat vandaag hegint. Een ander gewichtig onderwerp van gesprek tijdens De Gaulles bezoek zon zijn de Franse wens om voUedig deel uit te maken van de „Atoom club" en te delen in de westelijke atoomgeheimen. Voorts wordt ver wacht dat De Gaulle verslag zal uit brengen over zijn besprekingen met de Russische premier Kroesjtsjew en dat Maemillan mededelingen zal doen over zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Entente Cordiale Vele Fransen voorspellen dat het be zoek van president De Gaulie aan Londen een opleving van de „Enten te Cordiale" van het begin dezer eeuw zal brengen, ofschoon zij weinig hoop koesteren dat het de politieke verschillen tussen beide landen zal oplossen. De onafhankelijke ,.Le Monde" be vatte de kop „De Britten beseffen dat de Fransen in voor- en tegen spoed hun bondgenoten blijven". „Paris-Jour" schreef „Londen bereidt De Gaulle een uitbundig welkom" en de conservatieve „Paris-Presse" zei „Koninklijk welkom voor De Gaulle maar ook de moeilijkste onderhande lingen van bondgenoten". De meeste Franse kranten Itgden er de nadruk op dat het bezoek voor namelijk een ceremonieel karakter zal hebben om het Britse volk de ge legenheid te geven De Gaulle te be groeten, twintig jaar nadat hij als bijna onbekend vluchteling naar En- fjeland kwam om de vrije Fransen te ciden. In Bonn is een ware politieke storm opgestoken. Over de aan Maemillan Speculatie Een Nederlander, die vooraan staand, kunstlievend en kapitaal krachtig was, verzamelde tijdens zijn leven kunstvoorwerpen en an tiek. Na zijn dood onderhandelden de erfgenamen met musea en met een overheidsinstantie over de verkoop van deze collectie, maar men kon het niet eens worden over de prijs en nu is enkele dagen geleden die collectie in het openbaar geveild. Hoewel er mensen zijn, die „kunst" onbetaalbaar vinden en die er eniger mate van gruwen de waarde van kunstwerken in geld uit te drukken, kunnen de meeste mensen nog wel zo'n financiële waardebepaling ver dragen. Hier zijn dan enkele prijzen: vier zilveren zoutvaatjes van enkele eeuwen oud brachten 232.000,op, een klok zomaar een aardige klok ging voor 34.000,en 36 Chi nese porseleinen bordjes vonden voor 93.000 gulden een koper Over de schilderijen kan gezwegen worden, want die brachten niet zulke malle prijzen op, hoewel ook die prijzen nog dik waren. Nu is het heel moeilijk en heel in gewikkeld om in de kunsthandel en de antiekhandel prijzen te schatten. Die prijzen hangen zo als overal af van de vraag. Maar ook de mode en het snobisme spre ken een woordje mee. Uit een verklaring van een makelaar in een van onze Nederlandse week bladen mag men afleiden, dat de col lectie zo'n anderhalf miljoen gulden meer heeft opgebracht dan redelij kerwijs verwacht mocht worden. Dat kwam omdat bepaalde mensen bij zonder „happig" waren en omdat er nogal druk is geboden namens en voor enkele Nederlandse musea. Dat zijn musea, die in stand worden ge houden met overheidsgeld. Er is dus op deze kunstveiling een stevig stuk overheidsgeld (naast uiteraard bij dragen van museumvrienden) be steedBesteedwaaraan? Men kan rustig zeggen: aan het opdrijven van de prijzen voor antiek en kunst voorwerpen. En als men direct daarna de vraag stelt of die voorwerpen een blij vende waarde hebben, dan moet daarop geantwoord worden, dat die voorwerpen behalve een niet te om schrijven kunstwaarde slechts een (Zie slot pag. 3 kol. 1) opmerkingen betref- iclde uitvoering van de zogenaamde „plan-HalI- stein") heeft Adenauer gisteren drin gende besprekingen gevoerd met zi jn ministers van buitenlandse zaken, fi nanciën en economie. Deze gesprek ken zouden nodig zijn geweest om een scheuring in het Westduitse ka binet te voorkomen. Het werd volgens United Press In ternational niet onmogelijk geacht, dat kanselier Adenauer er aanleiding in zou hebben gevonden, de tegen werpingen van minister Erhard van economische zaken tegen het plan- Hallstein nader te bezien. Erhard is van mening dat het pfan-Hallstein Europa economisch zou verdelen. Het eerste bewijs daarvan is volgens hem POLITIE SCHOOT OP DREIGENDE MENIGTE Bisschop Reeves week uit naar Swaziland Een Zuidafrikaanse politieman heeft maandag in het negerwoonoord Njanga bij Kaapstad het vuur op een dreigende menigte Afrikanen ge opend, waardoor vier negers schot wonden hebben opgelopen. Drie ne- ers en een Afrikaanse met verwon ingen van andere aard werden sa men met het vorenbedoelde viertal in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een politiecommandant open de een politieman het vuur omdat de negers dreigden hem en andere agen ten van politie aan te valien. Tevoren had de politie gebruik ge maakt, van wapenstokken tegen roe rige elementen. Na het incident werd het weer rustig in het woonoord, al dus de politiecommandant. Behalve een cordon manschappen met geweren en machinepistolen stonden in de omgeving drie sterke afdelingen mobiele reservisten pa raat. Een gevangenisautoriteit te Kaap stad heeft maandag meegedeeld dat thans niemand toestemming krijgt mensen te bezoeken, die op grond van de maatregelen voor handhaving van de openbare orde in hechtenis zijn genomen. De gevangenen mogen geen brieven schrijven. Een Zuidafrikaans persbureau heeft maandagavond gemeld dat de Anglicaanse bisschop van Jo hannesburg, Reeves, zich in het Britse protectoraat Swaziland be vindt. De bisschop, een fel tegen stander van de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse wacht op bericht of hij naar Zuii Afrika kan terugkeren zonder te worden gearresteerd. Vorige week was gemeld dat Ree ves Johannesburg had verlaten. kritiek van Maemillan. Thans dreigen ook Denemarken en Oosten rijk twee van de beste klanten van de Bondsrepubliek met dis criminerende maatregelen voor het geval het plan-Hallstein doorgang vindt. Tot nu toe werd Erhard in het kabinet niet gesteund. Von Brentano (buitenlandse zaken) en Etzel (finan ciën) zijn de mening toegedaan dat het versnellen van ue Europese eco nomische ook de politieke integratie zou kunnen versnellen. Vrijdag ondertekening van Nederlands-Duits akkoord Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandee zaken te Bonn, heeft maandag in antwoord op een vraag op een persconferentie meege deeld, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, vrijdag aanstaande naar Den Haag zal gaan voor de onder tekening van het akkoord tot rege ling van de kwestie tussen beide landen die uit de Tweede Wereld oorlog stammen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat de mededeling voorbarig lijkt, maar hij heeft haar niet tegenge sproken. Geen clementie voor Belgisch korporaal De Belgische krijgsraad is niet inge gaan op het clementieverzoek van de verdediger van de 18-jarige korpo raal Th. J. die wegens een drievoudi ge roofmoord tot de doodstraf werd veroordeeld. Het verzoek was gedaan met het oog op de jeugdige leeftijd van de dader, die als vrijwilliger dienst deed bij de Belgische strijd krachten in de Bondsrepubliek. Aan gezien de doodstraf in België is afge schaft, zal hij levenslange gevange nisstraf ondergaan. De korporaal had bekend vorig iaar een 81-jarige weduwe, haar dochter en haar zoon met messteken om het .leven te hebben gebracht. Durban: majoor Jerry van de Merwe rechtsxcas met zijn geluidswagen ingesloten door een opgewonden me nigte negersdie haar lokasie had verlaten om de vrijlating van hun leiders te vragen. De majoor trachtte op rustige wijze de negers te kalme ren. Maar tijdens een andere de monstratie in Durbanxnelen er do den en gewonden te betreuren. Eisen van negers Het Afrikaanse Nationale Congres heeft maandag een verklaring uit gegeven waarin wordt voorgesteld een nieuwe nationale vergadering bijeen te roepen die het gehele volk op een volledig democratische basis vertegenwoordigt, om de grondslag te leggen voor een nieuwe Unie van Zuid-Afrika. Het Congres stelt de volgende eisen: beëindiging van de noodtoestand, vrijlating van de Afrikaanse leiders, invoering van vrijheid van menings uiting en organisatie, afschaffing van de persoonsbewijzen en verho ging van de lonen tot tenminste tien gulden per dag. Plan voor Amerikaanse kerncentrales Do commissie voor kernenergie uit de Amerikaanse senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft in een rapport bekendgemaakt, dat do re gering van plan is op vier geïsoleer de Amerikaanse militaire bases kernreactors to lwuwen. Dergelijke installaties zouden bij Mcmurdo Sound in het Zuidpoolge bied. in Thnle op Groenland en op de eilanden Goeam en Okinawa in de Stille Oceaan op economisch voorde lige wijze elektriciteit kunnen leve ren. Het leger is van plan na 1963 op Okinawa een centrale van 40.000 kilowatt te bouwen. De marine zal op de begroting voor het jaar dat op 1 juli 1961 begint, geld vragen voor een centrale op Goeam. Op dezelfde begroting zullen posten staan voor kerncentrales in het Zuidpoolgebied en op Groenland. De installatie bil Mcmurdo Sound zou i tegen maart 1961 gereed moeten zijn. Televisiecamera's aan boord van de Amerikaanse satelliet ..Tiros" hebben foto's gemaakt van de aarde vanaf een hoogte van 695 km en deze doorgezonden naar de aarde. Op deze foto's ziet U boven hoe president Eisenhower met zijn ruimtedeskundige T. K. Glennan, vier van de gezonden foto's bekijkt. Op de onderste foto ziet men de enorme wolkenmassa's welke boven noordoost Amerika en Cana da hangen. Deze foto werd door de satelliet gemaakt. PREMIER VAN NEPAL VERKLAART: Tsjoe komt binnenkort over hoogste berg praten De regering van communistisch China heeft verklaard, dat de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, bij China hoort, al dus heeft de Nepalese premier, Koirala, gisteren in Katmandoe gezegd. Koirala die onlangs van een be zoek aan Peking is terugge keerd,, heeft op een persconfe rentie gezegd, niet op de Chi nese aanspraak ingegaan te zijn. Hoewel er enkele kleine ge schillen bestaan over de Nepa- lees-Tibetaanse grens, is de Chi nese aanspraak op de Mount Everest nog niet eerder ge maakt, aldus Koirala. De zaak zou verder besproken wor den tijdens het komende bezoek van BESTAAND GEBOUW UITGEBREID Op 22 april worden twee nieuwe vleugels in gebruik genomen „OP SOBERE WIJZE zullen dan tevens de twee nieuwgebouwde vleugels van het schoolgebouw in gebruik worden genomen". Zo lieeft de directeur van do rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke, ir. J. Roest, de „officiële opening" van de uitgebreide en gemoderniseerde school aange kondigd. „Na afloop van de jaarlijkse eindles op vrijdag 22 april a.s." Typerend voor de ontwikkeling van liet landbouwonderwijs in Zee land, waarin thans dc school te Schoondijke weer voorgaat: zonder veel ophef, maar vastberaden, een in-de-pas-blijven met de eisen van deze tijd. In-de-pas-blijven Dat betekent niet alleen aandacht schenken aan de voortgaande mechanisatie, aan de eisen, die de landbomvpraktijk stelt, maar ook een nauwlettend vol gen van de ontwikkelingen in het on derwijs. De twee nieuwe vleugels van de Schoondijkse rijks middelbare land bouwschool zijn daarvan een bewijs:» een vleugel bevat een circa tien bij vijftien meter grote aula, in de an dere is een twaalf bij twintig meter groot lokaal opgenomen, waarvan de inrichting geheel Is afgestemd op de praktijk van de landbouwmechani satie. In de aula plaats voor honderd tot honderdvijftig mensen kunnen 'films-en dia's worden vertoond, -le zingen worden gehouden, discussie middagen en -avonden georgani seerd, vergaderingen enz., leent zich uiteraard ook uitstekend voor het houden van eindlessen en ouderavon den. In de andere nieuwe vleugel treft men dus de „landbouwwerktuigen- garage", die voortreffelijk is ge outilleerd. Rond een groot aantal „stationaire motoren" die op bokken zijn geplaatst zijn de modernste hulpmiddelen, zoals compressoren en testapparaten opgesteld. Er is een smeerkuil, er zijn krachtstroom-aan sluitingen en een fraaie collectie ge reedschappen. In deze ruimte zullen de leerlingen van deze middelbare landbouwschool vertrouwd worden gemaakt met het „technische hart" van de trekker. Men schroomt zich er echter niet, ook een combine eens duchtig onder handen te nemen. In deze „mechanisatievleugel" zijn voorts garderobes en een groot was lokaal ondergebracht. Dc andere (Zie slot pag. 2 kol. 2) de Chinese eerste minister Tsjoe en Lai aan Katmandoe. De Nepalese premier sprak de hoop uit. dat het nieuwe geschil over de berg, die voor het eerst in 1953 door de Nieuw-Zee- lander Hillary en de Sjerpa Tensing werd „bedwongen", geregeld zal wor den in de geest van zijn kortgeleden met Tsjoe gevoerde besprekingen. De Mount Everest maakt deel uit van het Himalayagebergte dat op de grens ligt van Nepal en Tibet. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen in Katmandoe gelooft men dat de Chinese aanspraak gebaseerd is op het feit dat voor de oorlog Brit se expedities naar de Everest toe stemming voor hun tochten vroe gen aan de Dalai Lama van Tibet. Doch men voegde hier meteen als verweer aan toe, dat dit was ge daan omdat de expedities voor de oorlog geen toestemming konden krijgen om via Nepal te gaan en dat zij daarom over Tibetaans ge bied waren getrokken. De Chinezen maken ook reeds enige jaren bezwaar tegen de naam Mount Everest. De berg is genoemd naar Sir George Everest, die in 1849 een land- metersonderzoek in India leidde. Zij willen deze vernoeming naar een „im perialistische koloniale ambtenaar" vervangen door de oude naam Tsjo- moloengma, een Tibetaanse naam die betekent Moedergodin van de aarde. Rangeerder in Venlo verongelukt lacmorgen is de 32-jarige :rder J. Feyen op het Maandag rangeerdi stationsemplacement te Venlo ver ongelukt. De rangeerder stond op de treeplank van een rijdende wagon, toen deze langs een vracht auto, die te dicht bij de spoorlijn was geplaatst reed. Dc rangeerder werd tussen de wagon en de vrachtauto bekneld en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND ZACHT WEER Aanvankelijk opklaringen, in de mid dag vanuit het zuidwesten toenemen de bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1