Duitse en Britse industrie tegen versnelling van de Euromarkt NIEUWE MIGRATIEREGELING VAN DIRECTIE ARBEIDSVOORZIENING JONGEMAN DOODGESTOKEN IN EEN BAR TE UTRECHT TELEFOONNET ZAL IN ZES JAAR WORDEN VERDUBBELD MAANDAG 4 APRIL 1960 b tt O V I N I A L h lij bi I) W 8 fc CO U KAN T KRITIEK VAN BRITS PREMIER IN WASHINGTON? Resultaten Zwanenberg overtroffen verwachtingen De resultaten van de N.V. Konink lijke Zwanenberg Oorganon te Oss, hebben de verwachtingen overtrof fen. De geconsolideerde maatschap pijen verkochten in totaal aan der den elf procent meer dan in 11)58. Het overgrote deel van de omzetstij ging ging naar het buitenland. De produkticafdelingen hadden een gunstige bezetting. De brutowinst is gestegen van f 22,5 tot f 27,1 miljoen en de nettowinst van f 10 tot f 12,9 miljoen, een stijging van 29 procent.. In het bedrag voor belastingen ad f 9,7 min is tevens de reservering voor latente belastingschuld begre pen. Van de nettowinst is bij onderhorige maatschappijen f 1,7 'min gereser veerd. Voorts werd voor extra af schrijving op duurzame produktie- middelen f 1 min uitgetrokken en voor research f 1,5 min gereser veerd. Hierna bedraagt de beschik bare winst f 8,8 min (vj. f 6,9 min). Voorgesteld wordt op de gewone aandelen zeventien procent (v.j. vijf tien pet.) uit te keren, aan de alge mene reserve toe te voégen f 2,4 min (v.j. f 2,2 min) en op nieuwe reke ning over te brengen f 1.4 min (v.j. f 1,3 min). Van de nettowinst ad f 12.9 min wordt derhalve uitge keerd f 5,6 min en ingehouden f 7,4 min., resp. 43 pet. en 57 pet (v.j. resp. 41 en 59 pet). Tengevolge van de conversie van converteerbare obligaties steeg het kapitaal van f 21,6 tot f 26,1 min en dc agioreser- ve van f 5,0 tot f 11,8 min. Het eigen vermogen zal hierdoor toene men van f 57,4 tot f 73,5 min De kaspositie kon verder worden ver sterkt. De directie acht deze vol doende om in de financierings-be- hoefte voor 1960 te voorzien. 9 Het ministerie van financiën deelt me de. dat van de 3& pet. lening Nederland 1956, op 1 mei 1960 aflosbaar zal worden gesteld een bedrag van f 11.782.000. De uitloting zal plaatsvinden op 11 april 0 te 9.30 .uur in het gebouw van het Ministerie van Financiën te Den Haag. De aan wijlen koningin Astrid van België gewijde kapel te Luzern in Zwitserland, welke is gebouwd op de plaats, waar de koningin in 1935 met haar auto dodelijk is verongelukt, is dezer dagen verrold en aan de over zijde van de weg neergezet teneinde het lawaai van het steeds drukker wordende verkeer enigszins te ont wijken. De foto toont de 140 ton we gende kapel onderweg op stalen rol- len. Rockefeller in geen geval vice-president De gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, heeft ver klaard dat hij „onder geen enkele omstandigheid kandidaat zal zijn voor het vice-presidentschap" van de Verenigde Staten." THANS DRIE CATEGORIEËN Ook vergoeding bij overbrenging bedrijf uit de Randstad Dezer dagen zijn de uitvoeringsvoor schriften van de nieuwe migratiere geling van de directie voor de ar beidsvoorziening uitgevaardigd. De directe voor de arbeidsvoorziening kan bijdragen in de kosten van ver plaatsing van arbeiders indien deze verplaatsing de tewerkstelling be vordert van mannelijke of vrouwelij ke werkloze arbeiders, aan wie bin nen redelijke tijd geen werk in hun woonplaats of omgeving kan worden geboden, terwijl elders in het land wel werkgelegenheid voor hen aan wezig is. De nieuwe regeling is aan gepast aan het imlustriespreidings- beleid als gevolg waarvan bij de sub sidiëring onderscheid is gemaakt tus sen migratie naar de randstad-Hol land, de ontwikkelingskernen, en an-' dere plaatsen in Nederland. De regeling onderscheidt vier ca tegorieën arbeidskrachten: ten eerste: gehuwde valide arbeiders, die naar een andere plaats dan een ontwikkelingskem migreren; ten tweede gehuwde valide arbeiders, die naar een ontwikkelingskern migreren; ten derde gehuwde min- der-valïde arbeiders; en ten vier de ongehuwde minder-valide ar beiders. De eerste categorie kan tenzij de migratie is gericht naar de randstad- Holland - in aanmerking komen voor de vergoeding van de kosten van de eerste reis van de arbeider naar de werkgemeente; de verhuiskosten, voorzover goedgekeurd door het bu reau controle rijksverhuizingen van het ministerie van binnenlandse za ken; bij verhuizing: de eenmalige reiskosten van de gezinsleden die ten laste van de arbeider komen; bij ver huizing: een bedrag van 210, ver meerderd met 35 voor ieder kind dat ten laste van de arbeider komt, welk bedrag wordt beschouwd als een tegemoetkoming in de kosten van inrichting der nieuwe woning. De tweede categorie kan bovendien in aanmerking komen voor vergoe ding van de helft van de pensionkos ten (met een maximum van 15 per week) dan wel de helft van de kosten van het dagelijks heen en weer rei zen tussen de woon- en de werkge meente, een en ander zolang de ar beider nog niet is verhuisd, geduren de een maximum tijd van een jaar. De derde categorie kan boven de bij de eerste categorie vermelde ver goedingen in aanmerking komen voor vergoeding van 80% van de pen sionkosten (met een maximum van 24 per week) dan wel de volledige kosten van het dagelijks heen en weer reizen tussen de woon- en de werkgemeente, een en ander zolang de arbeider nog niet is verhuisd, ge- WILDE ZIJN VRIEND VERDEDIGEN Dader na omsingeling van woning gegrepen In de Carltonbar aan de Oude Gracht te Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag de 21-jarige timmerman C- J. L. met een dolkmes neergesto ken cn ter plaatse overleden. De da der, de 28-jarige meubelmaker A. K. uit Utrecht is zondagmorgen half vier van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij heeft een volledige bekenteais afgelegd. Zaterdagavond bevond het slachtoffer L. zich samen met zijn 22-jarige vriend, de schilder F. C. B. in de bar. Daar was ook aanwezig de verdachte die in gezelschap was van zijn vrouw en een nichtje. De vrouw van de ver dachte pakte een glas cola van de schilder B. van diens tafeltje en dronk daar uit. Toen dit zich enkele malen herhaalde maakte B. daar aanmerkin gen op, waarna een woordenwisseling ontstond. B. werd zo kwaad, dat hij het .glas cola naar de vrouw gooide, dïe hierop in woede ontstak eri sa men met haar nichtje de beide vrien den te lijf ging. Er ontstond een ge durende een maximum tijd van één jaar. De vierde categorie kan in aanmer king komen voor vergoeding van: de kosten van de eerste reis naar de werkgemeente; eventuele verhuiskos ten, voorzover goedgekeurd door het bureau controle rijksverhuizinge van het ministerie van binnenlandse za ken; bij verhuizing: een bedrag van 140 voor eventuele inrichtingskos ten; de helft van de pensionkosten (met een maximum van 15 per week), dan wel de helft van de kosten van dagelijks heen en weer reizen tussen woon- en werkgemeente, een en an der gedurende ten hoogste een jaar. Bedrijfsver huizing Bij overbrenging van een industrieel bedrijf uit de randstad-Holland naar een ontwikkelingsgebied kunnen ge schoolde arbeiders, die tot een kern van ingewerkt personeel behoren en die naar de nieuwe vestigingsplaats worden overgeplaatst, in aanmerking komen voor dezelfde vergoedingen als hierboven vermeid voor de tweede categorie. De regeling laat subsidie in de mi gratie van valide arbeiders naar ae randstad-Holland slechts bij uitzondering toe en is voorts uit sluitend bedoeld voor blijvende verplaatsingen over een afstand van tenminste vijftien kilometer. Nadere gegevens omtrent de regeling worden op aanvraag verstrekt door de gewestelijke arbeidsbureaus, wel ke met de uitvoering ervan zijn be last. PROF. IR. G. H. BAST: Werkend model radio- T.V.-toren in gebruik Het ondergrondse interdïstricts-tele- foonuet zal in de komende zes jaar worden aangevuld met een net van straalverbindingen van dezelfde om vang. Hei kabelnet zelf zal bovendien nog worden uitgebreid. In het tele- foriie-straalzendernet zullen vrijwel alle bestaande radiotorens worden betrokken alsmede enige nieuw te bouwen torens. Dit vertelde de directeur-generaal van P.T.T., prof. ir. G- H. Bast don derdag in het postmuseum te Den Haag, voor dat nij een werkend mo del van een radio-tv-toren met bijbe horend miniatuur straalzendernet in wijdde. Professor Bast deelde mede, dat de kabeltechniek voor de telefoon in technisch opzicht steeds vooruitgaat. In ons vlakke land met slappe bo dem is het gebruik van kabels aan trekkelijk. Een met rechtlijnige zeer korte golven werkend straalzen dernet heeft, naast het voordeel van een duizendtal gesprekken tegelijk verwerkend kanaal, het nadeel van enige gevoeligheid voor storingen van natuurkundige oorsprong. Gezien echter de enorme toene ming van het telefoonverkeer lijkt het juist heide technieken naast elkaar te gaan gebruiken. Profes sor Bast verwacht nog een veel grotere toeneming van het inter nationale telefoonverkeer door de groei van de E.E.G. Daarna stelde hij de automatisch werkende model-toren, die mecha nisch commentaar geeft en op een verlichte landkaart laat zien hoe het nationale en het Eurovisie-net wer ken, in gebruik. Met behulp van vas te en bewegende lampjes konden de toeschouwers de we- van beeld en geluid volgen. De toren met antenne is 322 cm hoog. Op de portalen ervan zijn de parabolen opgesteld. In het apparaat zijn 700 lampjes, 137 relais, 675 contactpunten en 3500 meter draad verwerkt. vecht, waarin zich ook K. mengde. Deze brok een dolkmes uit zijn bin nenzak en wilde daarmee de schilder B. een steek toebrengen. Zijn vriend Lammerts die dit zag aankomen, trok B. weg maar werd zelf door de vlijm scherpe dolk boven zijn sleutelbeen getroffen. De dolk sneed een slagader door, waaraan het slachtoffer vrijwel onmiddellijk overleed. Hij strompel de nog naar de deur maar zakte daar ineen. Tijdens de daardoor ontstane ont reddering zagen K. en zijn gezel schap kans de benen te nemen. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd die met enige sur veillancewagens een achtervolging inzette. Men slaagde er evenwel niet in K. en zijn gezelschap te vinden. Omstreeks kwart over drie zondagochtend werd het huis van K. door een zevental agenten om singeld. Enkele rechercheurs die zich toegang tot de woning van K. verschaften, troffen hem in de slaapkamer aan. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, waar hij een volledige bekentenis afleg de. Hij is reeds eerder met de jus titie in aanraking geweest. Van daag zal hij voor de officier van justitie worden geleid. Geesteszieke in Breda aan brandwonden overleden In het St. Ignatiusziekenhuis te Bre da is vrijdag overleden een geestes zieke vrouw, die donderdag ernstige brandwonden opliep, doordat zij met vuur speelde op het station te Breda. De vrouw bleek de 80-jarige uit Heemstede afkomstige Maria van de Burg-Gessels te zijn. Zij werd ver pleegd in de psychiatrische inrichting te Leur en had donderdag verlof ge- lu-egen om te gaan wandelen in de buurt van het psychiatrische ge sticht. Op een of andere manier is zij in Breda terecht gekomen. Op het stati onsemplacement vervoegde zij zich bij de toiletjuffrouw met de vraag of die haar aan lucifers kon helpen. Nadat de oude vrouw die had gekre gen verdween zij in een toüet. On middellijk daarna bemerkte de toi letjuffrouw een geelachtig schijnsel door de glazen deur, waarna zij di rect in actie kwam. De oude vrouw bleek zich in het toilet te hebben opgesloten met een fles spiritus, die zij over hoofd en kleren had uitge stort en in brand gestoken. Haar jas had zij aan een haak opgehangen. Met een loper ijlde de toiletjuffrouw later geholpen door een van de be ambten het toilet binnen om de vlam men te doven. Dat lukte met behulp van een matje en de mantel van de vrouw. Zij werd met ernstige brand wonden aan gezicht, hals. borst en armen naar het ziekenhuis gebracht. De aardappelvoorraad op 14 maart 1960 Het produktschap voor aardappelen deelt mede, dat blijkens een door de voedselcommissarissen uitgevoerde inventarisatie op 14 maart jl. in to taal 620.000 ton aardappelen waar van 405.000 ton kleiaardappelen en 215.000 ton zandaardappelen, bij te lers en handelaren voorradig was. Een groot deel van deze aardappelen was reeds gereserveerd voor eigen gczmsverbruik en uitpoot op eigen bedrijf, terwijl bijna 15 procent uit uitschot en minderwaardige partijen bestond. De voorraad aardappelen geschikt voor aflevering als consumptie en pootaardappelen was 283.000 ton groot, waarvan 232.000 ton kleiaard appelen en 51.000 ton zandaardappe len. Deze laatste hoeveelheden zijn dus nog beschikbaar voor de binnen landse voorziening en de export van consumptie en pootaardappelen in de periode na 14 maart. In vergelijking tot de voorraden per 18 januari 1960 is de netto leverbare voorraad sinds dien verminderd met 45% voor de kleiaardappelen. en 40% voor de zandaardappelen. Macmillan: Maak kloof tussen Zes en Zeven zo klein mogelijk De verbonden van de Engelse en de Westduitse industrie hebben zich In een vrijdagavond gepubliceerde ge meenschappelijke verldaring uitge sproken tegen een versnelde invoe- rfng van het gemeenschappelijke bui tentarief der Europese Economische Gemeenschap. Zij zijn van mening, dat een dergelijke stap bijzonder on gewenst zou zijn. Een snelle verho ging van het bui ten tarief van de lid staten der E.E.G., die een laag doua netarief hebben, kan de „breuk tus sen de Euromarkt en de Europese Vrijhandelsassociatie alleen maar groter maken", aldus de verbonden van de Engelse en de Duitse indus trie in hun verklaring, die gepubll- Journalist-schrijver Piet Bakker overleden Te Amsterdam is op 62-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden de journalist-schrijver Piet Bakker. De heer P. O. Bakker, te Rotterdam feboren, was van 1917 tot 1919 on- erwijzer in Haarlemmermeer. Daar na ging hij over naar het dagblad wezen. Hij was tot 1921 als correc tor verbonden aan het dagblad „De Telegraaf" en vervolgens tot 1940 als redacteur-verslaggever aan „Het Volk." In die periode was Piet Bak ker vele jaren lang redacteur van het satirieke weekblad „De Noten kraker." Toen in 1940 het bedrijf van De Arbeiderspers door de bezet ters werd gesloten, ging Bakker in de vrije journalistiek. Na de bevrij ding gaf nij nog enige tijd zijn me dewerking aan „Het Vrije Volk." Na dien wera hij redacteur van Else vier's Weekblad. Van zijn hand zijn vele publikatles verschenen, o.a.: „Amsterdam zoals het leeft en werkt", en de trilogie „Ciske". Het stoffelijk overschot zal op een nog te bepalen tijdstip worden gecre meerd. Brits-Russisch incident over nazi-onderscheiding Van de zijde van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft men gisteren het Russische protest In verband met een nazi-onderschei ding die aan een Rus zou zijn ge zonden, een „gemene propaganda stunt" genoemd. Volgens de Westduitse ambassade ln Moskou heeft de zaak zich als volgt afgespeeld: de voormalige Duitse soldaat Iwan Hoppe, die zich in Rus sische krijgsgevangenschap bevindt, had de Westduitse ambassade ge vraagd te verklaren dat hij een Duitser is. Hij had een Duitse on derscheiding en een document naar de ambassade gezonden om te be wijzen dat hij een Duitser is. De ambassade had een en ander be studeerd en de onderscheiding later teruggezonden. Het pakketje met de medaille was losgeraakt en de Rus sen hadden de medaille toen gevon den. Tass had gemeld dat de West duitse ambassade een nazi-onder scheiding een medaille met een hakenkruis erop aan een Sow- jet-burger had gezonden. In Den Haag is zaterdag een protest demonstratie gehouden tegen de ge beurtenissen in Zuid-Afrika. Talrij ken voerden hierbij borden met leu zen met zich mee. ceerd werd na een tweedaagse routi nebijeenkomst van vertegenwoordi gers der beide organisaties te Kö- nigswinter. In antwoord op vragen van Labour- leider Hugh Gaitskell heeft de Britse premier Macmillan gisteren in 't La gerhuis verklaard, dat de regering evenzeer als de oppositie vurig ge looft in Europese eenheid. „Wij gelo ven dat de nieuwe Frans-Duitse vriendschap van volstrekt vitaal be lang is voor de Europese vrede", al dus Macmillan. „Ik neb er slechts voor gepleit dat zich in Europa geen economische kloof ontwikkelt, die, langzamerhand en op den duur, tot een andere verdeling in Europa zou kunnen leiden. Ik heb slechts tegen iedereen gezegd en ik doe dat nu weer - dat wij er op de een of ande re manier naar moeten streven, deze kloof zo klein te houden, dat zij geen belemmering vormt voor de Europese samenwerking". Verwarring Gaitskell had zijn vragen gekoppeld aan „uitgelekte rapporten" over ne gatieve opmerkingen, die Macmillan in Washington zou hebben gemaakt over het Europa van de Zes en over de integratiepolitiek. Deze berichten haddèn, aldus de Labourleider, „een zekere mate van opzien en wellicht zelfs verwarring in Europa gewekt. AI eerder had het ministerie van bui tenlandse zaken in Londen twee pun ten uit de berichten uitdrukkelijk te gengesproken: dat Macmillan zou hebben gesproken over een herleving van het nazisme in Duitsland en over een herleving van de Brits-Russische alliantie van de Napoleontische oor logen. Berichten over bloedige onlusten in Kazakhstan Vorig jaar oktober ïs de stad Temlr Taoe in de Sowjetrepubliek Kazakh stan in Centraal-Azië drie dagen lang het toneel geweest van hevige onlusten, ontstaan in een tenten kamp waar drieduizend leden van de liga van jonge communisten waren gelegerd. De jonge mannen en vrou wen richtten barricades op en voch ten tegen de plaatselijke militie en te hulp gesnelde troepen, totdat hon derd van hen gesneuveld waren' en een duizendtal gewond. Dit heeft radio Liberty (Vrijheid), een station in München dat uitzendingen voor Rusland verzorgt, vernomen van ooggetuigen die sindsdien naar het westen zijn gekomen. De ongeregeldheden zouden zijn be gonnen toen een vijftigtal jonge communisten brand stichtte in de gemeenschappelijke eetzaal uit pro test tegen net weinige eten dat zij kregen en de verdere levensomstan digheden In het tentenkamp. De liga- leden, die grotendeels afkomstig wa ren uit de Oekraine en Wit-Rusland, hadden een veel slechtere verzorging dan arbeiders uit Bulgarije. Polen en Roemenië en werden ook slechter betaald. Nadat zij de eetzaal in brand hadden gestoken marcheerden de vijftig op naar Wostok, een nieuw stadsdeel van Temir Taoe, en namen daar het voedsel op de markt in be slag. Toen de plaatselijke politie tussenbeide kwam, stuurde men en kelen terug naar het kamp om ver sterkingen te halen en begon men barricades op te richten en de politie met stenen te bekogelen. Toen zij zich niet wilden overgeven vielen Russische troepen aan, doodden hon derd van de jonge opstandelingen en verwondden er duizend, aldus het ra diostation in München.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7