Kamerlid v.d. Peijlover de politieke situatie GESLAAGDE UITVOERINGEN MIDDELBURGS „ACHILLES" TECHNISCHE DIPLOMA'S VOOR LEERLINGEN AVONDSCHOOL GEEN BELANGSTELLING VOOR DISTRICTS-HANDBALTITEL.... DE VLISSINGSE LEESZAAL KAMPT MET GELDGEBREK UITREIKING GETUIGSCHRIFTEN L.T.S. TE VLISSINGEN MAANDAG 4 APRIL 196U PROVINCIAL la A Bi bi U W B bi O O V R A N 'I 6 C.H.U,-KAMERKRING VERGADERDE IN GOES: Tijdens de matig bezochte jaarvergadering van de CJBUJ.-Kamerkring- vereniging Middelburg, zaterdagmiddag onder voorzitterschap van de heer C. Philipse uit 's Heer Areudskerke in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden, heeft de secretaris, de heer A. J. Kaland uit Middelburg, de moeilijkheden rond verschillende Reeuwse burgemeesters ter sprake ge bracht. „Door hun handelingen wordt de naam van de Unie In opspraak gebracht", aldus de heer Kaland. In deze vergadering hield het Tweede Kamerlid C. F. van der Peijl een inleiding over politieke wetenswaardig heden, waarin hij o.m. inging op de door het Zeeuwse Kamerlid drs. Th. J. Westerhout op een vergadering van de P.v.dA. in Vlissingen aan zijn adres geuite kritiek. Moeilijkheden rond „burgemeester-kwesties" belicht Bij de aanvang van de bijeenkomst had de heer Philipse geopend met het lezen van een Schriftgedeelte. In zijn welkomstwoord sprak hij zijn teleurstelling uit over de geringe op komst. Hij constateerde voorts, dat in verschillende Statenkringen en af delingen in het afgelopen jaar vruchtbaar werk is verricht. In zijn jaarverslag betoogde de heer A. J. Kaland uit Middelburg, dat de Sta- tenkring voor het voorbereiden van verkiezingen te weinig armslag heeft. Verheugd toonde hij zich over de activiteiten op het eiland Tholen. Voorts bracht hij onder de aandacht dat op 29 april a.s. in Middelburg een onderwijsavond wordt gehouden. Uit 't verslag van de penningmeester de heer W. Sanderse uit Vlissingen bleek, dat het financieel beheer niet ongunstig is geweest. De aftredende bestuursleden worden herkozen, namelijk de heren C. F. v. d. Peijl, M. den Boer, A. Koster, G. J. v. d. Waal en A. J. Kaland. Als lid en als plaatsvervangend lid van het hoofdbestuur werden herbenoemd de heren C. Philipse te 's Heer Arends- kerke en J. J. van Melle te Goes. De heer Van do Peijl hield vervol gens een politiek praatje, geti teld: „Politieke wetenswaardighe den". Hij gaf een overzicht van de huidige politieke situatie in Nederland, waarbij hij uitvoerig inging op de verhouding kabinet- Tweede Kamer. De CH.U. is be reid steun te geven aan het kabi net. Zij volgt de gang van zaken echter kritisch. De kwestie-Lau- werszee, die kort geleden in de Tweede Kamer is behandeld, vond hij verkeerd beoordeeld door de regering. Zij heeft daarmee een tactische fout gemaakt, aldns het Zeeuwse Tweede Kamerlid. Hij betoogde, dat de politieke tegen stellingen de Tweede Kamer thans zijn verscherpt en anders zijn gewor den. Dit is echter gezond, zei hij. Na dat hij erop gewezen had, dat tussen de Kamer en de regering geen bin dende afspraken zijn gemaakt, be lichtte hij enkele „knelpunten", zoals de vrijere loonvorming, de bouwpo- litiek, de wijziging van de huurwet, de grondbelastingvoorstellen, de mammoet en de commerciële televi sie. De heer v.d. Peijl deelde over de op heffing van de woonruimtewet mede, dat slechts 14 van de 101 Zeeuwse gemeenten positief hebben gerea geerd op het schrijven van de minis ter. Naar aanleiding van door het P.v.d. A.-Kamerlid drs. Westerhout uit Middelburg aan zijn adres geuite kritiek, als zou hij vóór opheffing van de woonruimtewet 1947 zijn, merkte do heer v. d. Peijl op, dat de heer Westerhout een verkeerde voor stelling van zaken heeft gegeven. „De opheffing van deze wet was niet aan de orde. Wel heb ik voor het amendement van Helvoart Ckvp) gestemd, maar dat ging over de op heffing van de hunrprijsbeheersing in bepaalde gemeenten en streken, aldns de spreker. Op zijn aandach tig beluisterde inleiding volgde nog een interessante bespreking. Werken in uitbreidingsplan te Souburg aanbesteed B. en W. van Souburg hebben woens dagmiddag in „De Zwaan" aanbe steed het leggen van rioleringen en het aanleggen van straten in het uit breidingsplan „Nagelenburg", derde gedeelte, té Soubuvg. De volgende firma's schreven in: G. J. Eeland, Vlissingen 168.065; Boone en Be- zuijen, Oostkapelle 178.450; Geldof, Serooslterke 178.800; C. van Wal lenburg, Middelburg 180.600; J. en Kt. de Oude, Biervliet 183.900; Aan nemersbedrijf „Zeeland", Middelburg ƒ184.800; Fa. Den Exter, Goes 188.600; Sponselee, Kloosterzande 191.800; C. D de Ruijsscher en Zn., Biervliet 195.275 Het werk is ge gund aan de laagste inschrijver. Vierklassige lagere school te Souburg aanbesteed Namens het gemeentebestuur van Souburg werd woensdagmiddag in „De Zwaan" aanbesteed het bouwen van een vierklassige lagere school met bijkomende werken, aan de Van Doorntaan te Souburg. Er werd als volgt ingeschreven: L. de Jong, Vlis singen 124.790; J. Blaasse, voorheen G. M. de Nooijer, Vliss. 130.872; J. M. Goedemond, Vliss. ƒ131.890; J. F. Hopmans, Goes ƒ132.149; E. G. Lindenbergh, Vlissingen 134.290; P. Post, Vlissingen ƒ134.750; P. de Wolf. Souburg ƒ134.987; J. Baaijens, Kapelle ƒ137.450; A. Blankenburg. Nieuwdorp ƒ137.969; Fa. Geuze-Rijk, Heinkenszand ƒ138.900; T. Verburg, Wolphaartsdijk 139.500. De gun ning werd aangehouden. De jaarlijkse uitvoeringen van do Middelburgse gymnastiekvereniging „Achilles" zijn steeds weerkerende evenementen op gymnastiekgebied, die altijd veel publiek trekken. Zo ook vrijdagavond op de uitvoering in het „Schuttershof" waar enkele hon derden ouders en genodigden met belangstelling de verriohtingen van de adspirantjes hebben gevolgd. Onder leiding van de heer J. A. Bal en diens assistenten toonden deze allerjongste Achilles-leden hun gymnastische „toeren" op het Schuttershoftoneel. Voor een werkelijk daverende ope ning van deze jeugduitvoering zorg de de signaalafdeling van „Achilles", die onder leiding van tamboer-maitre Hans Florisse de avond goed inzette. Voorzitter C. J. Nieuwenburg sprak hierna een welkomstwoord, waarin hij onder meer hulde bracht aan een van de belangrijkste Achilles-leden, de heer J. A. Bal. die al 55 jaar bij het K.N.G.V. als lid staat ingeschre ven. „Niet alleen als „papieren-lid", maar één die van werken weet", al dus de voorzitter. Deze wees ook op het vele werk meer dan zestien lesuren per week dat de heer Bal ondanks zijn 72 jaren voor Achilles verzet. Als blijk van waardering bood de kleindochter van de heer Bal hem een bosje bloemen aan. Ook een probleem bracht voorzitter Nieuwenburg even ter sprake. De muziekinstrumenten van de signaal afdeling zijn aan vernieuwing toe en ter versteviging van het instrumen tenfonds had men een grote verloting georganiseerd met 4000 loten, waar van er al 3200 aan de man waren ge bracht. Voor de resterende 800 wa ren er nog geen kopers gevonden..., zodat de voorzitter deze resterende MIDDELBURGS NIJVERHEIDSONDERWIJS Uitreiking door wethouder Kögeler Aan 39 leerlingen van do gemeen telijke avondschool voor nijverheids onderwijs to Middelburg heeft wet houder J. W. Kögeler donderdag avond de technische A- en B-diplo ma's van het cursusjaar 19591960 uitgereikt. Wethouder Kögeler wees er in zijn openingswoord op dat de leerlingen nu kennis hebben gemaakt me1, de diverse mogelijkheden op technisch gebied. Maar deze mogelijkheden zijn zo omvangrijk, dat nij reden genoeg zag om de jongelui te advi seren voort te gaan met studeren. Directeur J. Huisman feliciteerde de jongelui na de uitreiking namens alle leraren met het door hen be haalde resultaat. Nadat do jongelui vertrokken waren werd officieel alschcid ge nomen van do adjunct-directeur en wiskundeleraar, de heer J. B. Vcrhagc, die vanaf 1947 aau de avondschool verbonden is ge- Aan de volgende jongelui werden do verschillende diploma's uitgereikt: A-cursus 3e klas bouwvakken: J. de Bruijn te Middelbufg. A-cursus 3e klas stofferen: J. P. Boom te Vlissingen; W. K. de Kok te Middelburg. A-cursus 3e klas metaalbcwerken: J. Bouwens te Middelburg; J. C. M. de Bree to Vlissingen; J. R. Hui- bregtse te Middelburg; R. R. v. d. IJssel te Middelburg; B. J. Verhagen te Middelburg. B-cursus 2e klas stofferen: W. J. Davidse te Vlissingen. B-cursus 2e klas schilderen: A. Vlieger te Grijpskerltc; D. Walraven te St.-Laurens. B-cursus 2e klas metaalbcwerken: L. Minderhout te Zoutelande; J. J. Oreel te Arnemuidcn. H. Sturm te Oostkapelle. B-cursus 3e klas bouwvakken: C. W. Adriaanse te St.-Laurens; P. J. van Belzen te Middelburg (prijs); J. Duvekot te Vrouwenpolder; -J, v. d. Guchte te Souburg; N. Hengst te Westkapelle; J. M. Huige te Sou burg; A. Lievense te Westkapelle; G. Poortvliet te Arnemuidcn; J. Riemcns te Scrooskerke; A. Sinko te Grijpskerke; L. Verhage te Westka pelle; P. Schroevers te Arnemulden. B-cursus elektriciens 2e klas (ad- spirant): C, Boogaard te Vlissingen; M. C. Gabriëlse te Middelburg; E. Goedhart te Souburg; J. Janse te Oostkapelle; A. M. van Loon te Mid delburg; J. P. Meijers te Souburg; F. M. Mesu te Middelburg; R. E. Min derhout te Vlissingen; J. de Nooijer te Arnemulden; S A. Passenier te Domburg; A. A. Pieterse te Vlissin gen; G. J. Vader te Domburg; C. J. v. d. Vijver tc Souburg. Boerenleenbank Biggekerke bestond veertig jaar Tijdens do dezer dagen gehouden al gemene vergadering van do Coöpe ratieve Boerenleenbank te Bigge kerke werd het 40-jarig bestaan van deze instelling herdacht. De propaganda-afdeling van de Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht ver toonde onder meer een film van het boerenleenbankwezen en van het bloemencorso 1958 in Aalsmeer. De heer A. Oudkerk uit Goes sprak de jubilerende bank toe namens de Centrale Bank te Utrecht. Burge meester J L. Dregmans vertegen woordigde het gemeentebestuur In zijn felicitatietoespraak wees hij on der meer op de band, die in de loop der jaren tussen bank en gemeente is ontstaan en zich manifesteerde in het spontaan beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een nieu we kleuterschool. Namens de ring Walcheren van Boerenleenbanken voerde de heer D. Kasse uit Veere het woord. De heer J. van Keulen, de enige nog in leven zijnde oprich ter van de bank, haalde enkele her inneringen op uit de beginperiode. De secretaris en de kassier gaven een overzicht van de achterliggende ja ren. In de huishoudelijke vergadering werd bij de bestuursverkiezing de heer J. Caljé herkozen. De heer A. H. Outermans werd herkozen in de raad van toezicht. De winst over 1959 bedroeg ruim f4200. De spaar- felden waren toegenomen tot 1.183.003,—. 11* lootjes van harte aanbeval. Enkele minuten later waren er nog „slechts" 600 over, want één van de bezoekers toonde zich een potentieel koper, die toezegde niet minder dan 200 loten voor zijn rekening te-nemen. Hierna was het de beurt aan de ad spirantjes in de leeftijd van rond ze: tot veertien jaar, die op ontwapenen de wijze hun gymnastisch kunnen toonden. Zo rumoerig en uitgelaten als zij zich toonden voor hun optre den zo geconcentreerd waren zij op het toneel waar zij stipt de aanwij zingen van de heer Bal opvolgden, die werkelijk geen kind aan zijn leer- lingetjes had. Vol ijver om het toch maar goed te doen en zij deden het werkelijk goed brachten zij hun nummers vrije oefeningen, lenig heidsoefeningen, de nummers aan de brug, op de banken en de stokoefe- ningen op het toneel, waar zij na elk nummer een hartelijk applaus kre gen. Na de pauze zorgden de Rieardo's nog voor wat vrolijke muziek. „GROTE AVOND" Zaterdag, toen de dames- en heren leden, „bijgestaan" door de dames- junioren de „grote avond" verzorg den met een bijzonder spectacu lair optreden van de keurturners van de Zebra Turnkring viel de vitale heer Bal andermaal een hul de te beurt. De toespraak van de heer Nieuwenburg kreeg toen een climax in een geschenk, aangeboden door de kleine Anneke Carol, dio de Achilles-mentor bovendien een kus je „verstrekte" en mevrouw Bal bloemen aanbood. De heer Nieuwenburg sprak ook woorden van waardering aan het adres van de penningmeester-signaal afdeling-leider en wandelsportvoor man, Jan Arnoldus, die eveneens een attentie in ontvangst mocht nemen. Geschenken waren er ook voor Hans Floresse, de tamboer-maïtre, en Adrio Kooman, de leider van de hoornblazers. Het was vervolgens de heer P. Kooman, de tweede voorzit ter, die de heer Nieuwenburg dank bracht voor zijn werk voor de ver eniging: mevrouw Nieuwenburg kreeg bloemen aangeboden. Rest daarbij nog te vermelden, dat ook de pianist, de heer Jan Groenewoud niet werd vergeten en de heer Nieuwen burg aan het begin van de avond een welkomstwoord gesproken had. Tijdens deze bijzonder geslaagde uit voering bood de heer Kooman de keurturners een attentie aan. Dit optreden van de keurturners was uiteraard „het klapstuk" van de avond, hoewel de prestaties van dc Achilles-leden eveneens met ere die nen tc worden genoemd, met name de charmante knotsoefeningen van de dames, het klassikaal brug van de i meisjes en de vrije oefeningen van de dames-junioren. Een gezellig bal met muziek van het kwartet Jan Groenewoud besloot de avond. Geslaagde cabaret-avond voor „Doe Open" Vlissingen De zaterdag gehouden cabaret- en variété-avondin het kader van de actie „Doe Open" in Britannia te Vlissingen, is een groot succes ge worden. Na afloop van het afwisse lend programma en het geanimeerde bal kon de penningmeester van het Vlissingse jeugdcomité „Doe Open" constateren, dat een bedrag van rond 500 gulden voor de vluchtelin gen werd bijeengebracht. De grote verloting met de grote hoeveelheid fraaie prijzen had daartoe een flin ke steen bijgedragen. De voorzitter van het comité, de heer Jaap Ventevogel, opende de feestavond met een kort welk- komstwoord, waarna de burge meester van Vlissingen. mr. B. Kolff, zijn vreugde uitsprak over de activiteiten van de Vlissingse jeugd. Hij vestigde er de nadruk op, dat het er deze avond niet al leen om ging eens een avondje uit te zijn, maar dat de festiviteiten ten dienste van de steun aan de vluchtelingen in de kampen ston den. De jongelui zetten vooral voor de fiauze een aantrekkelijk en afwisse- end programma op de planken. De swing-band van de Vlissingse h.b.s., „De Zweetdruppels" zorgde voor frisse sprankelende klanken. Veel succes oogstten ook het door Emile Pyckevet geschreven en geregis seerde Minjon cabaret, en het moder ne trio Philip Fey, bestaande uit piano, bas en drums. Hét waren vooral hun vlotte chardas die de waardering van het talrijke publiek genoten. Daar de „Kaskados" niet op de avond waren verschenen boette het programma na de pauze enigs zins aan waarde in. Bovendien bleek het jeugdcabaret de „Comingstars" niet al te goed op dreef te zijn. Het programma werd besloten met een daverende finale, waarbij alle mede werkenden samen op het toneel ver schenen. Een belangrijke bijdrage aan het programma leverde de heer Philip Fey, die met zijn kostelijke conferences bijzonder veel succes had. De zeevaartschoolband, „The Sealions" verzorgde het gezellige bal. Auto bij Krabbendijke sloeg over de kop Bestuurder niet in bezit van rijbewijs Op de rijksweg te Krabbendijke, na bij de spoorwegovergang, is zater dagavond omstreeks kwart voor acht een door de 20-jarige J. L. nit Krabbendijke bestuurde personen auto over de kop geslagen. De be stuurder en een passagier kwamen met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. L. was niet in net bezit van een rij bewijs. Hij moest even de auto gaan halen. In plaats van de wagen over korte afstand naar de plaats van be stemming te rijden, is hij met een vriend, de 19-jarige M. S., een eindje gaan toeren. De rit bracht hen na verloop van tijd op de rijksweg, waar nij de macht over het stuur verloor. De auto reed in de berm van de weg en sloeg vervolgens tweemaal over de kop. Kleine schutsluis te Vlissingen gesloten Wegens het verrichten van onder houdswerkzaamheden aan de kleine schutsluis in het Kanaal door Wal cheren te Vlissingen zal tussen 24 april en 8 mei met deze sluit niet worden geschut. HOOFDKLAS TE DUUR Kwestie woensdag in Goes aan de orde Verschillende handbalverenigingen schijnen geen belangstelling te heb ben voor het kampioenschap van de district eerste klas. De reden hier van is dat do verenigingen geen promotiewedstrijden willen spe len voor een plaats In de hoofdklus. De kosten, die met deze wedstrijden zijn gemoeid overtreffen de draag kracht van de leden en hun vereni ging. Deze zeker ongezonde toestand zal a.s. woensdag te Goes op een vergadering met enige leden van het bondsbestuur ter sprake worden go- bracht. Het is te hopen dat men hier dan tot een oplossing zal komen daar, indien de geruchten juist zonden zijn, dat verenigingen moedwillig wedstrij den verloren om het kampioenschap te ontlopen, dit indruist tegen eik wedstrijd- en competitiebegrip. Marathon schijnt tegen Walcheren niet op volle kracht te hebben ge speeld en verloor met 30. Hellas was ook al niet volledig en verloor van EBHV met 1—4. De wedstrijd Were DïZeeland Sport werd uitge steld. Hield dit verband met het vorenver- melde? De stand in deze klas luidt: Marathon 12 uit 10; Zeeland Spart 12 uit 9; EBHV 10 uit Walcheren 10 uit 9; Hellas 8 uit 10 en Were Di 2 uit 8. S. G. P.-overheidspersoneel vergaderde in Goes Het S.G.P.-overheidspersoneel in Zeeland kwam zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes in vergadering bijeen. In zijn openingswoord schonk de voorzitter, de heer D. Kodde nit Zoutelande, aandacht aan de gebeur tenissen in Oosterland. Hij noemde de houding van de afgetreaen raads leden ten opzichte van do burgemees ter van deze gemeente onjuist» Vol gens de heer Kodde komen de moei lijkheden voort uit het feit, dat men geen oog heeft voor de bevoegd heidsbepalingen. Als achtergrond zag hij de algemeen heersende ge dachte, dat de overheid regeert bij de wil van het volk. „Dit is echter niet zo", aldns de lieer Kodde, „De overheid is de dienaresse Gods.". In deze druk bezochte vergadering werd opnieuw de houding besproken van de S.G.P. ten aanzien van sport en spel. Hiervoor werden richtlijnen vastgesteld, die zullen worden ge toetst aan het landelijk beleid. De heer Kodde hield voorts een inlei ding over de ruimtelijke ordening. Geconcludeerd werd, dat do overheid regelend moet optreden, maar tevens de nodige soepelheid dient te be trachten. Er ligt op dit gebied voor de overheid een taak, zo werd ge steld. In de rondvraag kwamen de feeste lijkheden ter herdenking van de be vrijding van ons land op 5 mei a.s. ter sprake. De vergadering stelde zich op het standpunt, dat men zich hieraan niet moet onttrekken. Wel dient bij de feestelijkheden tot uit drukking te worden gebracht de goe dertierenheid van God. De bijeen komst werd met dankgebed gesloten door de heer A. J. Schot te Middel burg. IN 1961 VIJFTIG JAAR In de dames 2e klas won Hontenisse de moeilijke uitwedstrijd tegen To- nido met 01 terwijl SOA het goed deed tegen WSC. De stand is hier nu: Hontenisse 20 uit 11; Tachos 15 uit 11; WSC 11 uit 12; SOA 9 uit 10; Tonido 9 uit 10; Sios 5 uit 8 en Luc- tor 1 uit 8. Vermanend Bij de heren was Olympus niet op gewassen tegen Volt en verloor met 59. De scheidsrechter moest hier een vermanend woord spreken om de gelederen wat te kalmeren en in de wedstrijd MarathonEBHV werd 'n speler van EBHV naar de kleedka mer verwezen. Een andere speler volgde het voorbeeld van zijn club genoot vrijwillig en daar EBHV al met 10 man was begonnen werd de wedstrijd uitgespeeld met 8 man. De stand is hier nu: Tonido 25 uit 13. Volt 15 uit 13, EB HV 13 uit 11, Marathon 12 uit 13, EMM 12 uit 13. Hellas 11 uit 12, SOA 7 uit 12, Olympus 4 uit 11- In de 2e klas behield Volharding zijn fraaie positie aan kop door een over winning'op Sios. Fortuna verloor te gen de verwachting in van Be Fair. De stand is nuVolharding 21 uit 11, Rapid 13 uit 9, Fortuna 13 uit 11, Sios 7 uit 8, Be Fair 7 uit 11. Tonido H 6 uit 8 en Marathon II 0 uit 10. De standen in de afdeling Zeeland zijn: Heren le klas: Walcheren I 22 uit 11, Hellas n 15 uit 10, Sios H 13 uit 9, EMM H 10 uit 13. Olympus II 10 uit 10, Walcheren II 2 uit 11 en Fortuna 11 0 uit 9. Dames le klas: Volharding 20 uit 12, Olympus 16 uit 11, ODI 15 uit 12, EMM 13 uit 11, De Meeuwen 9 uit 10, Zld. Sport n 9 uit 11, Marathon II 5 nit 12; Walcheren H 3 uit 11. Heren jumoren: Hellas 20 uit 10, Ma rathon 14 uit 9, EMM 13 uit 11, ODI 12 uit 13. Volharding 10 uit 11, To nido 9 uit 9, Sios 4 uit 10. Walcheren 2 uit 10. Dames junioren A: Hellas 15 uit 9, Marathon 10 uit 7, Walcheren 9 uit 8, Olympus 9 uit 8, ODI 2 uit 8, Vol harding 1 uit 6. Dames junioren B: Hontenisse 15 uit 10, De Meeuwen 13 uit 8, Zld. Sport 12 uit 7, Luctor 6 uit 7, Tonido 6 uit 7, Sios 4 uit 8, Marathon II 0 uit 9. Nieuwe subsidieregeling enige oplossing De openbare leeszaal en bibliotheek to Vlissingen viert volgend jaar het vijftigjarig bestaan. De voorzitter, de lieer Joh. P. Ventevogel vestigde hierop de aandacht tijdens de jaar vergadering, die donderdagavond in de bibliotheek werd gehouden. De heor Ventevogel bracht in zijn ope ningswoord dank aan liet gemeente bestuur en het bestuur van het burgerlijk weeshuis, die het mogelijk hebben gemaakt, dat de jeugdbiblio theek in het voormalig burgerwees huis onderdak vond. De wethouder van onderwijs te Vlis singen, de heer W. Poppe, heeft de getuigschriften uitgereikt aan de leerlingen van de driejarige A-cur sus en de tweejarige B-cursus. De uitreiking geschiedde in tegenwoor digheid van de leden van de com missie van toezicht, de heer M. O. C. do Reeper namens do Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de di recteur der school en do leraren. Wethouder Poppe, de heer De Ree per en de directeur belichtten in toe spraken het belang vuu de vakoplei ding. Do geslaagden en de bevorder den zijn: De 3-jarige „A"-cursus. Bevorderd van 2e naar 3e klas: A. Meerman, A. Grooneveld (lof), H. Vinke. niet bevorderd: 2 leerlingen, gen. Bevorderd van 4e naar 5e klas (le naar 2e klas ,,B"-cursus): J. Bongers. A. Davidse, A. J M. Theune, B. Tuhuleruw, C. P Glee- ren. M Selen, J. P. Pauli, J. Pro voost, J. W. Geschiere. J. F. ïrt- hals, J. P. de Nooijer, R. M. van Ak- kex'én, M. A. Goedhart, J. A. de Ko ning, A. G. Tuin, W. A. Vader, J. M. Theune. Niet bevox-derd: 2 leerlingen. Geslaagd voor het getuigschrift „3"- jarlge „A"-cursus: W. G. F. Blokpoel, G. L. Francke, J. Hekhuis (lof), P. F. Louws, I. A. Maas, P. v. d. Meer, A. Mijnsbergen, S. Dingemanse. H. Wiegnxans, C. A. de Jonge, M. J. de Pagter, P. J. Vis ser. 5 leerlingen afgewezen. Geslaagd voor het getuigschrift 2-ja- rigo „B"-cursus: J. van Eekelen, F, H. de Haan, P. M. Hardenbei'g. J. Kasse, F. F. Pletersz, G'. P. J. v. d. Velde, L. Wagenaar, P. J. de Feijter, J. W. Stroo, C. J. Stroo. Afgewezen: 3 leerlingen. Bevorderd van le naar 2e jaar Her en Omscholing: M Bergmans, E. A. de Block. Afgewezen: geen. Geslaagd voor liet getuigschrift 2-ja rige Her- en Omscholing: afdeling Scheepsbouw: W. van Dijl:e. M. Heijt, D. Maalcke, P. J. Schoonon, D. wiersma, C- J. de Willigen, E. Zijfëtra, W. Wondcrgem- Afdeling metaalbewerking en pïjp- fitten: T. I. de Jong, K. Krekel Kelderman, M. Sumah. Afgewezen: geen. De voorzitter roerde tevenp de moei lijkheden aan, waarmee de Vlissing se leeszaal, zoals zoveel van dergelij ke instellingen in andere plaatsen, te kampen heeft. Dat zijn 'n gebrek aan geld en aan ruimte. „We staan aan de rand van een faillissement", aldus de heer Ventevogel, die met nadruk betoogde, dat spoedig plannen moe ten worden beraamd om uit de im passe te geraken. Dit mede In ver band met de uitbreiding van het boe kenbezit. De plaats van de leeszaal is te excentrisch en de huisvesting la^t alles te wensen over. De finan ciële positie belet echter zelfs de meest noodzakelijke voorzieningen te treffen. Aan het verslag, dat de secreta resse, mevrouw L. P. C. Kemper- Blankert. uitbracht, werden de volgende cijfers ontleend. Het le dental van de bibliotheek liep ver geleken met 1958 enigszins terug, namelijk van 1270 tot 1224. Bij de jeugdbibliotheek was het juist om gekeerd, het ledental namelijk steeg van 448 in 1958 tot 552 in 1959. Het boekenbezit bestaat uit totaal 14.201 banden tegen 13.120 banden in 1958. Het personeel legde grote activiteit aan de dag en organiseerde enkele exposities in 't verslagjaar. Mevrouw Kemper-Blankert nam de leiding van de bibliotheek op zich, nadat de heer Baarslag In Almelo als directeur was benoemd. De penningmeester, de huer H. P. Mastenbroek, deelde mede, dat 1959 een nadelig saldo van 2.236.36 heeft opgeleverd, hetgeen tpoef worden toe geschreven aan de ingebruikneming van de nieuwe jeugdbibliotheek. De begroting voor dit jaar sluit met een bedrag van 35.300. De penning meester tekende daarbij aan. dat het voor nieuwe boeken uitgetrokken be drag van 4000 vrij laag is. zodat, naar men vreest, niet allo gewenste aankopen kuimen worden gedaan. Als enige oplossing in 4® toekomst ziet hij een nieuwe subsidieregeling, welke uitgaat %-an het dekken der kosten nnar redelijke behoeften. De aftredende bestuursleden, me vrouw M. Wolters-Hazeu en dp heren J. Adriaanse. Joh. P. Ventevogel, J. Geluk werden herkozen. Iu de vaca ture W, M, van Aller koos men de heer J. C. Verkerk. Delnoye won Silvemish Dynamo-atleet Caijouw zevende Was het zes jaar geleden, dat op de paardenrenbaan van Duindigt de Söverrush, een wedstrijd over 5 km werd gelopen. En won toen de in vlekkeloze stijl lopende Wïm Slijk huis vóór Hein Cujé. Zondag was het de Maastrichtenaar Joep Delnoye die zich een waardig opvolger toonde. Niet alleen had hij zijn kleine drib belpasjes veranderd in een langere grijppas, maar het was tevens ver heugend te zien op welke wijze de in een uitstekende conditie stekende Delnoye, zegevierde. Met een handi cap van 57 seconden liep de Maas trichtse wever een bekeken wed strijd. De Dynamo-atleet Caijouw weid zevende. De uitslag van deze handicap wedstrijd luidt: 1 Joep Delnoye Kimbria-Maas- tricht) A-klasse 17.43.5; 2 Heymans Phoenix-RotterdamD-k!asse 18.03.2i S De la Hay (Schaesberg) D-klasse 18.09.4; 4 Blankenstein (Trekvogels-Den Haag) A-ltlasse ,18.18.2; 5 Evers (Celebes-Den Haag) A-klassel8.3 0.8; 6 Verkade (AAV-36 Alphen a. d. Rijn) D-klasse 18.31.2: 7 Caijouw (Dynamo-Vlissingenj 18.37.8 D-klasse. Wereldrecord rugslag door Japanse verbeterd Het Japanse 18-jarige zwemstertje Satako Tanaka heeft zaterdag tij dens zwemwedstrijden in Tokio het wereldrecord 200 meter rugslag ver beterd tot 2 min. 34.8 sec. Het oude recoyd stond met 2 min. 37.1 sec. sinds 12 juli 1959 op haar naam. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Leeuwarden (vac. F. H. Bruins) O. Elseman te Bergen op Bedankt voor de benoeming tot vi caris te Haulerwijk J. G. Eelderink, vicaris te Surhuizum. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Benoomd tot voorganger te Klazina- vcen S. Geertsma, kand. te "Jtrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Muiden en te Zuidland dr. A. Wind, miss. pred. met verlof te Hilversum. CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Utrecht (C.) voor het zendingswerk A. Bikker te Zwol le. GEREF. GEM. Beroepen te Borssele Chr. van Dam te Rotterdam (Z.) Beroepen te Oostkapelle C. Hegeman te Arnemuidcn. Aanvaring in buitenhaven Hansweert Zaterdagmorgen geraakte in de Buitenhaven te Hansweert het Zwit serse motortankschip Piz-Palu in aanvaring met het Nederlandse m.s. Johannes. De Piz-Palu (1500 ton) was op weg van Bazel naar Antwerpen. De „Jo hannes" lag op korte afstand van de middensTuis te manoeuvreren. Bij het verlaten van de sluis is da P«-Ph-Iu met het voorschip op do „•^hannes" gevaren, en liep daarbij ®en °P iu de voorsteven boven dp waterlijn. De „Johannes" liep geep schade op% Na politieonderzoek konden de vaartuigen hun reis ver volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3