PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew zonder belangrijke afspraken tevreden uit Parijs teruggekeerd S.C.Z. verzorgt organisatie en coördinatie van culturele evenementen BILT f RANSE PRESIDENT KOMT OP TEGENBEZOEK MAKARI0S WIL EENZIJDIG REPUBLIEK CYPRUS UITROEPEN OPMARS BETOGENDE NEGERS NAAR KAAPSTAD VERHINDERD VERWACHT. 203e jaargang - no. 80 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmas. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g. 5 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 421" (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pai 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red. tel 2425. 2094. Vriendschap De Gaulle-Adenauer niet verzwakt Tevreden met de resultaten van zijn bezoek aan Frankrijk" is de Russische premier Kroesjtsjew zondagmiddag om lialf drie in Moskou teruggekeerd. Volgens radio-Moskou was het vlieg veld daar niet groot genoeg om plaats te bieden aan de massa mensen die hem wilde verwelkomen. Niets wijst er op, dat hij In zijn besprekingen met de Franse president generaal De Gaulle afspraken heeft gemaakt over belangrijke internatio nale problemen. Dat is ook niet de bedoeling geweest, hoewel de Russische premier blijkens zijn tirades tegen West-Duitsland en zijn vorige verwij zingen naar de oude Frans-Russische alliantie misschien wel enige hoop had, de vriendschap tussen president De Gaulle en kanselier Adenauer te verzwakken. Het doel van het bezoek was officieel een openhartige uit wisseling der meningen als voorbereiding voor de topconferentie. ïmisme over Opt: topconferentie Blijkens het zaterdag na afloop van de besprekingen tussen De Gaulle en Kroesjtsjew op Rambouillet uit gegeven gemeenschappelijk commu niqué werd onder meer gezegd, dat de ontwapening liet. belangrijkste en het dringendste probleem van deze tijd is. Alle hangende internationale vraagstukken moeten niet door ge bruikmaking van geweld maar door vreedzame middelen langs de weg van onderhandelingen worden opge lost. ..Bij hun overleg over het Duitse vraagstuk hebben de twee staats lieden hun standpunten volledig uiteengezet. Zij spraken onder meer over de kwestie van een vredesverdrag en de toekomst van Berlijn. De geleidelijke rege ling van deze kwesties zal van groot belang zijn voor de handha ving en de versterking van de vrede in Europa en in de wereld", aldus het communiqué. Kroesjtsjew heeft De Gaulle uit genodigd, een officieel bezoek te brengen aan do Sowjet-Unie. De Franse president heeft deze uit nodiging aanvaard. De datum zal langs diplomatieke weg worden vastgesteld. Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben zaterdag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken twee over eenkomsten gesloten betreffende sa menwerking op wetenschappelijk gebied en bij het toepassen van de kernenergie voor vreedzame doelein den. De twee partijen zullen onder meer op basis van wederkerigheid op het gebied van de vreedzame toe passing der atoomenergie gegevens uitwisselen door gezamenlijke stu diebijeenkomsten en door het ter be schikking stellen van literatuur. Ook deskundigen worden uitgewisseld. Het akkoord betreffende de overige wetenschappelijke samenwerking slaat op de oceanografie, het mecha nisme van biologische reacties, de neurofysiologie, de strijd tegen stra lingsziekten en kanker, de scheikun de en de natuurkunde. Zelfbeheersing zoek aan Frankrijl beheersing heeft getoond dan op an dere buitenlandse reizen. Men schrijft dit toe aan zijn wens, om niets te doen dat de sfeer van ont spanning vóór de topconferentie zou kunnen bederven. Ook in officiële Franse kringen helt men tot deze mening over. In het communiqué werd dan ook met nadruk vastge steld, ,,dat de ontwikkeling van de De vice-premier, minister H. A. Korthals, is zaterdag in gezelschap van ir. G. A. Maris en de heer A. Jonker raadsadviseur in algemene dienstnaar Suriname en Curasao vertrokken om o.m, het project Wa- geningen te bezichtigen. Op de foto v.l.n.r. ir. G. A. Maris, prof. De Quay die afscheid neemt van de minister en geheel rechts de heer A. Jonker. betrekkingen tussen de twee landen in een geest van vriendschap en sa menwerking evenals het scheppen van een beter wederzijds begrip zul len bijdragen tot vermindering van de internationale spanning en tot consolidering van de vrede in Euro pa en in de wereld" en voorts spra- :en beide staatslieden daarin de hoop uit „dat de topconferentie zal leiden tot een nieuwe vermindering van de internationale spanning". Wel antwoordde Kroesjtsjew zater dag in een door radio en televisie uitgezonden persconferentie te Ram bouillet op een vraag over de gevol gen van een eventueel verdrag tus sen de Sowjet-Unie en Oost-Duits- land, dat indien de leiders van de landen die samen met de Sowjet- Unie tegen het nationaal-socialisti- sche Duitsland hebben gestreden jeen overeenstemming over een vre- lesverdrag met Duitsland wensen en er geen andere weg is, de Sowjet- Unie en andere landen een afzonder lijk verdrag zullen tekenen. „Op grond van zo'n afzonderlijk verdrag zal geheel Oost-Duitsland volledig soeverein zijn en zullen alle bezet tingsrechten van nul en gener waar de zijn". Buitenlandse reacties Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gaf naar aanleiding van deze opmerking een verklaring uit waarin werd gezegd, dat een der gelijk verdrag in geen enkel opzicht de rechten en verplichtingen die de vier mogendheden hebben ten aan zien van Duitsland, met inbegrip van Berlijn, lean aantasten. Zo kunnen de overeenkomsten aangaande de huidi ge status van Berlijn alleen onge daan worden gemaakt bij goedvin den van alle ondertekenaars. De Ver enigde Staten wensen geen enkele verandering in de status van West- Berlijn, welke de vrijheid en veilig heid van de bevolking in gevaar zou brengen, aldus de verklaring. In officiële Britse kringen zag men in het gedeelte van het communiqué dat handelde over een oplossing in fasen van de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk overeenstemming met Britse pleidooien voor „een reeks topconferenties". In Bonn was het duidelijk dat men weinig ingenomen was met het anti- Duitse karakter van premier Kroesjtsjews Franse reis. De tevre denheid is algemeen, dat hij er wei nig zijde bij gesponnen heeft. Weggelopen uit conferentie Verwijten van leider Turkse Cyprioten Aartsbisschop Makarïos van Cyprus heeft vrijdag te Nicosia verklaard dat hij, als er geen overeenstemming op de huidige onderhandelingen met Engeland zal worden bereikt, een repu bliek zal afkondigen en „de be volking zal uitnodigen tot poli tieke ongehoorzaamheid jegens de Britse regering". In een rede op de verjaardag van de Eokabeweging, zei liij dat dit geen staatsgreep zou zijn maar een uitvoering van de bestaande overeenkomst over de toekomst van Cyprus. Makarïos is zaterdag weggelopen uit een vergadering met de Britse on derminister van koloniën, Amery, en Cyprische leiders. De besprekingen zijn zonder de aartsbisschop voort gezet. De Grieks-Cyprische leider gaf on derminister Amery en gouverneur Foot geen hand toen hij het rege ringsgebouw te Nicosia verliet. Aan de besprekingen werd ook deelgeno men door de leider van de Turkse Cyprioten, Kutehuk. Een woordvoerder van de Griekse regering heeft zaterdagavond te Athene gezegd dat Griekenland Makarios' plan tot het eenzijdig uitroepen van een Cyprische repu bliek voor het geval geen overeen stemming wordt bereikt bij de huidige besprekingen niet zal steunen. Dr. Kutehuk heeft aartsbisschop Makarios ervan beschuldigd dat hij op Cyprus een volledige chaos, on rust en waarschijnlijk burgeroorlog teweeg dreigt te brengen. Hij stelde de eis dat Engeland, Grie kenland en Turkije, die naleving der overeenkomsten van Zürich en Lon den hebben gewaarborgd, alles in liet werk zullen stellen om verbre king van deze verdragen te voorko men. Hij deed ook een beroep op Griekenland en Turkije om onver wijld troepen naar Cyprus te stu ren, ter kalmering van de bevolking. Dr. Kutehuk had op de bijeenkomst met «1e gouverneur, Amery en Ma karios voorgesteld dat de opper vlakte van de Britse bases op Cy prus het voornaamste struikel blok bij de onderhandelingen honderd vierkante inijl zou bedra gen. Makarios liep toen weg omdat hij 80 vierkante mijl het maximum vindt. Engeland wenst meer dun 100 vierkante mijl. Premier Kroesjtsjew en zijn echtge note Nina wuiven de Fransen vaar welstaande op de trap naar de II- joesjin welke hen naar Moskou heeft gebracht. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIg Kroesjtsjews vliegtuig j strooide telegrammen J ff Op weg naar huis heeft de z] H Russische premier Kroestsjew n gisteren van zijn vliegtuig uit s een aantal telegrammen ge- |f H stuurd. In de eerste plaats dankte hij president De Gaul- le voor de vriendelijke en f| warme ontvangst welke hem in Frankrijk was bereid en l§ wenste hij het „grote Franse |f H volk" welvaart. Voorts zond ff de Russische premier bood- ff schappen aan de premiers van s België, Nederland, Denemar- ken en Zweden, terwijl zijn p vliegtuig over hun land vloog, p De boodschap aan de Neder- landse premier luidde: „Terug- p kerend naar huis en over Ne- derlands gebied vliegend, zend p ik U, mijnheer de premier, en p het volk van Nederland harte- p lijke groeten en beste wen- p sen". De boodschap was on- dertekend: Niklta Kroesjtsjew, p voorzitter van de raad van ministers van de U.S.S.R., aan boord van het IL-18-lijnvlieg- tuig, 3 april 1960. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prinses Margriet doet belijdenis te Soest Prinses Margriet zal eerste pinkster dag in de Nederlands Hervormde Kerk te Soest openbare belijdenis des geloofs doen en als lidmaat van de Nederlands hervormde gemeente worden bevestigd. De prinses heeft dit jaar de belijdenis-catechisatie ge volgd bii ds. D. M. Jalink, die haar ook zal bevestigen. „Verbande" vluchtelingen naar Frankrijk terug De bijna duizend politieke vluchte lingen in Frankrijk, meest afkom stig uit landen achter het IJzeren Gordijn, die voor de duur van pre mier Kroesjtsjew bezoek aan het land met betaalde vakantie waren gestuurd, keren thans weer drup pelsgewijs naar Frankrijk terug. Zesendertig van hen, door de Franse autoriteiten „bijzonder gevaar lijk" geacht, namen gistermorgen de pont naar het vasteland van net eiland Belle lie in de Atlantische Oceaan ter hoogte van de noord westelijke kust van Frankrijk. Van Corsica vlogen 373 ballingen aan boord van vijftien vliegtuigen te rug naar hun tweede vaderland. Honderd anderen scheepten zich in voor Marseille vanuit de Corsi- caanse havenstad Calvï, 137 vanuit Ajaccio. Afgezien van het ongemak dat de vluchtelingen leden door absentie van hun werk in Frankrijk, heeft geen van hen enig nadeel van zijn betaalde vakantie ondervonden. Een van do zich inschepende ballin gen zei bij zijn vertrek van Cor sica „ongetwijfeld zullen we straks hier terugkomen wanneer Kroesj- tjew naar Parijs gaat voor de top conferentie."' „CONGRES" GAAT ONDERGRONDS „Lokasies" nog door militairen afgesloten De Zuidafrikaanse politie heeft za terdag een nieuwe poging van de ne gers van de naturellenstad Nyanga om een opmars naar Kaapstad te or ganiseren verhinderd. Omstreeks 2000 negers kwamen de lokasie uitstormen in de richting van Kaapstad. De politie zette de weg af en verbood hen verder te verdere geweldplegingen naar hun wijk terug. Een Afrikaanse baby, bij haar moe der op de rug gebonden, is vrij dag door een marineafdeling bij Ny anga doodgeschoten. Een kogel door boorde het kind en verwondde de moeder. Dit gebeurde tijdens een schietpartij, waarbij ook arie andere negers gewond werden. Het Afrikaanse Nationale Congres heeft intussen besloten ondergronds te gaan en zich in het geheim te or- giniseren. it besluit werd aangekondigd door de anonieme „noodcommissie van 't A.N.C. Het congres zal voortgaan te wer ken ondanks de verwachte aanvaar ding van de wet die liet congres zal verbieden. Staking De „lokasies" Nyanga en Langa zijn nog steeds afgegrendeld door militairen. De manschappen staan op wacht met de bajonetten op 't geweer en met machinegeweren op de hoofdweg naar Kaapstad gericht. Militaire vliegtuigen vlo gen zondag laag boven de lokasies VOOR SAMENWERKENDE „UITKOOPVERENIGINGEN" De organisatie en de coördinatie van het programma der cultu rele evenementen, dat de Zeeuw se bevolking in het nieuwe sei zoen 1960-1961 te wachten staat, zal reeds voor een belang rijk deel geschieden door de stichting Cultuurspreiding Zee land. De voorbereidende bespre kingen voor de oprichting van deze stichting bevinden zich na melijk al in een vergevorderd stadium. De start binnenkort van de S.C.Z. betekent echter niet de vorming van een „een heidsstaat", die het cultureel voor-het-zeggen zal krijgen. De stichting draagt namelijk geen verantwoordelijkheid voor de keuze van het totale evenemen tenprogramma. Die verantwoordelijkheid blijft name lijk berusten bij de in de S.C.Z. sa menwerkende „uitkoopverenigingen" tc weten de Zeeuwse Volks Universi teit. de Federatie van Arbeiders Kunstkringen, de Zeeuwse r.-k. Cul turele Organisatie en het departe ment Zeeland van de Maatschappij tot. nut van 't algemeen. Do scheiding tussen uitvoering en verantwoording blijkt duidelijk uit de reeds goedgekeurde statuten. Daarin staat namelijk als de taak van de stichting Cultuurspreiding Zeeland omschreven: „het ten behoeve van de in de stichting samenwerkende instel lingen organiseren en bevorderen van culturele evenementen in alle delen van Zeeland, met dien ver stande, dat de keuze tot de ver antwoordelijkheid van de betref fende culturele organisaties blijft. Wel bestaat de mogelijkheid dat de S.C.Z. voor eigen verantwoordelijk heid evenementen organiseert. Daar voor móet evenwel de instemming van alle organisaties verkregen zijn. De werkzaamheden van de stichting zijn dus van uitvoerende en coördi nerende aard. Reeds eerder kwamen d© afdelingen der uitkoop verenigin gen zelf tot een coördinatievorm, maar thans is men tot het inzicht gekomen, dat een centrale instelling noodzakelijk is. Zo groeide de S.Z.C. uit de coördinatie-commissie van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, ter wijl men de werkzaamheden tot op 't organisatorisch, terrein uitgebreid heeft. SINDS 1953 De gedachte van een instelling, die de verschillende lijnen, welke de op hetzelfde terrein werkzame organisa ties volgden zou samenbrengen, be stond reeds enkele jaren bij enkele heren van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Tijdens een tocht naar Zierikzee, die deze heren in 1953 maakten, werd de gedachte geboren. Maar uitvoering was nog niet onmiddellijk mogelijk. De noodzaak ervan groeide evenwel na de opkomst van een andere cul turele evenementen verzorgende or ganisatie van betekenis. Tot nu toe heeft alleen de Z.V.U. een bureau, dat zich bezighoudt met het verzorgen van de aan de evenemen ten verhouden werkzaamheden. Na de oprichting van de S.C.Z. krijgen echter alle er in samenwerkende or ganisaties een competent bureau tot hun beschikking. Betreffende de lei ding en de standplaats van dit bureau is nog geen beslissing genomen, ter wijl inzake dc uitvoering van de overgangsmaatregelen besprekingen gaande zijn met het bestuur van de Z.V.U. en in de straten van Kaapstad werd gepatrouilleerd door met stenguns gewapende politie. De gevolgen van de stakingsacties der naturellen zijn duidelijk waar neembaar. De grote vraag Is thans of personen van gemengd bloed zich zullen sto ren aan de opwekking geen werk te verrichten dat normaal door naturel len wordt gedaan. Protesten Op het Plein in Den Haag is zater dag na een protestmars met span doeken en borden door een duizend tal mensen een protestdemonstratie tegen rassendiscriminatie gehouden. Pater S. Jelsma las mede namens de hervormde predikant ds. P. Lugtig- heid een manifest aan regering en parlement voor, dat door de demon stranten met gejuich en applaus ter verzending werd goedgekeurd. Het hoofdbestuur van de Nederland se Protestantenbond heeft te Utrecht diepe verontrusting uitgesproken over de gebeurtenissen in Zuid-Afri- ka. Het is van oordeel, dat discrimi natie tussen bevolkingsgroepen ir» 't licht van de bijbel niet verantwoord is te noemen. Suiker een cent goedkoper De minister van landbouw en visserij ïeeft de prijs van suiker af fabriek met ingang van 4 april 1960 verlaagd van 89 tot 88 per honderd kilo gram. Dit blijkt uit een beschikking, ge publiceerd in een zaterdag uitgege ven buitengewone Staatscourant. De prijsverlaging is het gevolg van het doorwerken van de lagere suiker garantieprijs voor de verbouwers van suikerbieten van de oogst 1959. Hier uit volgt, aldus deelt het ministerie van landbouw en visserij mede, dat de verbruikersprijs voor suiker met één cent per kilogram kan worden verlaagd. Verhoging van de melkprijs In overeenstemming met de medio 1959 genomen beslissing tot afschaf fing van de nog resterende consu mentensubsidie op melk, heeft de re gering goedgekeur d, dat in het ge hele land de prijzen van melk. karne melk (beide los en in flessen) en melkprodukten met ingang van 3 april met ten hoogste 2 cent per li ter zullen worden verhoogd. Geldig tot hedenavond ZUIDWESTELIJKE WIND. Opklaringen, ma3r landinwaarts ook hier en daar een bni. Matige zuid westelijke wind. Vrij zacht, maar minder hoge temperaturen dan giste- 5 april ZON EN MAAN Zon op 6.07 onder 19.20 .Maan- op 12.19 onder 2.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1