VELPON TEtHNISS™S«,,SBEU»s BOUW EN TRANSPORT UITRUSTINGEN VOOR INDUSTRIE EN OPENBARE DIENSTEN De avonturen van Stikkeltje en Bruunke f| M /if a M a mjojd UI12 UI13 M /4 5 SCHOOLMEESTER VAN VROEGER VERGRIJSDE VOOR DE KLAS RUBI0 leff Zeer vaste stemming voor Philips VOOR MARS MOE HEID De deur stond leur stona op een mer ZATERDAG 2 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Advertentie S WBHË WOENSDAG DOmUDAG MÊmWÊ WQDAG Êf^^ÊK ZATUDAG MAANDAG UMDAG WOENSDAG DONDERDAG IM I# APR"- f f An" f f AWIE lil M^'APAIll-Km m,L M A™"- Hl WH J APML DINSDAG APRIL ZEEUWSE ONDERWIJSVETERANEN Geen pensioen maar na 50 jaar dienst een medaille Het is in deze tijd een vaste regel, dat alle ambtenaren op 65-jarige leeftijd het bijltje kunnen of moeten neerleggen. Zij moeten Inin overige levensjaren dan leven van hun pen sioen en slechts 20 procent van het ouderdomspensioen. Dit was in de vorige eeuw anders, vooral bij de onderwijzers. Zij ble ven zo lang mogelijk hun werk doen, omdat zij geen pensioen in uitzicht hadden. Toen dit wel het geval was, was dit zo klein, dat zij er niet van konden leven. Zo is het te begrijpen, dat vroeger verscheidene onderwijzers, die de ze ven soms de acht kruisjes reeds achter de rug hadden, nog voor de klas stonden. Denkelijk zullen zij wel meer gezeten dan gestaan heb ben. De bekende schrijver van de Camera Obscura, Nicolaas Beets, wijst op de door B. J. de Meij hoge leeftijd van de toen dienstdoen de onderwijzers. Hij laat n.l. de veer schipper zeggen, dat er geen mensen zo oud worden als schippers en schoolmeesters. De eersten van weer en wind en de laatsten van de on schuldige asempjes der kinderen. Wie enigszins mét de hygiënische toe stand op de scholen destijds bekend is, zal weten dat die allesbehalve be vorderlijk was voor do gezondheid van de leerlingen en van de onder wijzers. Zoals gezegd bleef de schoolmees ter tot zijn dood toe in functie of de ouderdomsgebreken deden zich zo gelden, dat hij niet meer in staat was les te geven, nog minder om orde te houden onder de woe lige jeugd, ai had hij een stok tot zijn beschikking. Vondel Joost van den Vondel, die een sterk lichaam had en 92 jaar is geworden, kon gemakkelijk zeggen: Jaren zijn geen ouderdom. Laten wij de namen noemen van en kele oude Zeeuwse schoolmeesters uit de vorige eeuw. De schoolopziener Hennequin schreef in zijn rapport over de onderwijzers in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in het jaar 1815 o.a. dat de schoolmeester te Groede een braaf man was, die een der hoogste trappen van de manne lijke leeftijd had bereikt en door toe nemende zwakheden tot aan de rand zijns grafs was genaderd. Feitelijk was hij niet meer in staat behoorlijk onderwijs te geven. Een meer krasse onderwijzer was S. de Ridder te St.-Kruis, die zes tig dienstjaren heeft gehad. Even als vele onderwijzers nit vroegre dagen werd hij geroemd om zijn bijzonder fraai schrift. Schrijver dezes heeft dat ook kunnen be wonderen in de akten van de bur gerlijke stand van St.-Kruis, ge schreven door do heer Do Ridder. Zelfs op zijn oude dag had hij noi geen bril nodig. Op 3» maart 1871 overleed hij plotseling op 78-jarige leeftijd na slechts drie jaar rust te hebben genoten. Een andere, nog krassere, veteraan bij het onderwijs was C. Pleyte to -<-[j c-' m.it_. kreeg op 1 augustus 1858 zijn ont- Oost-Souburg. Hij deed zijn school- ij 81 jaar oud was en slag na een diensttijd van 62 jaar. Hij was zijn vader in 1796 opgevolgd. Nestor De Icroon werd echter gespannen door de hoofdondcrwijzr P. Visser te Sorooskerke (W.). Hij was evenals bovengenoemde C. Pleyte, wiens leer ling hij nog was geweest, ook 81 jaar toen hij op 1 oktober 1890 zijn maakt u ALLES WATER DICHT Verkrijgbaar bij verfwinkels, ijzerzaken en drogisten Imp.: N.V. „COVENT". Tilburg, Stuyvesantplcin 13. ontslag nam, maar hij had 65 dienst jaren. Lange tijd was hij de nestor van alle onderwijzers in ons land. Lezers of lezeressen die reeds 75 jaar en ouder zijn en te Serooskerke heb ben schoolgegaan, zullen zich de oude meester nog wel herinneren. Na zijn langdurige diensttijd heeft de heer Visser nog bijna twee jaar ge leefd. Onderwijzers die vijftig jaar hun ambt hadden vervuld, kregen van de koning een zilveren medaille. Ge noemde personen werden dan ook met die koninklijke onderscheiding vereerd. Eveneens ontving de heer J. Jille, hoofdonderwijzer tè fs-Heer- Arendskerke in 1861 de zilveren me daille voor langdurige schooïdlenst. Thans krijgen de onderwijzers bij een ambtsjubileum van 40 jaar van de regering een maand salaris extra. De oude onderwijzers in vroeger dagen waren, gezien hun laag salaris, ook beter geweest met een geldelijke beloning dan met een medaille. Er zijn ln deze eeuw nog moer onder wijzers geweest met 50 en meer dienstjaren, zoals bijv. J. van dei- Hart, die op 1 januari 1925 zijn 30- KERKNIEUWS Bedankt voor Middelstum A. H. Hen driks te Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Deurne (toezegging) J. Duvekot, vicaris te 's-Gravenhage; te Drachten (vierde predikantsplaats) S. de Roest te Umuiden (oost); te Solingen (Did.) J. van Dok te Noord- wijk Binnen. Aangenomen naar Harlingen P. C. Klijnsma te Oosterend (Tessel). GEREF. KERKEN. Beroepen te Almelo (vacature Okke Jager) dr. A. Wind, zendingspredi kant met verlof te Hilversum; te Weesp (tweede predikantsplaats) J. Nammensma te Roodeschoot. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Aangenomen naar Goes A. N. Hen driks, kandidaat te Rotterdam die bedankte voor Middelstum. CHR. GER. KERKEN. Tweetal te Aarlanderveen-Nieuw- koop J. van Doorn te Tholen en D. Slagboom te 's-Gravezande. (Advertentie) BINNENVERINGBED 4jom§wiil SCHUIMRUBBERBED De twaalfjarige Amerikaanse jongen Nick Neely Is boven de omgeving van Anakeim, in California, met een val scherm van een hoogte van 1067 meter omlaag gesprongen, waarbij hij 21 meter van de door hem uitgekozen plaats neer kwam. De jeugdige Neely heeft zich een Jaar op het maken van deze sprong voor bereid. Zijn ouders, die de sprong van hun zoon gadesloegen, verklaarden geen bezwaar tegen zijn liefhebberij te hebben. jarig jubileum als hoofd der openbare school te Hoofdplaat heeft gevierd. Hij overleed echter nog in hetzelfde jaar. De heer G. E. Overweg verliet op 1 januari 1920 het onderwijs als hoofd van de christelijke school te Aagtekerke na een diensttijd van 50 jaar. Hij heeft nog negentien jaar van zijn rust kunnen genieten en overleed 15 november 1939 op 88- jarige leeftijd. De oudste Zeeuwse schoolmeester Is wellicht de heer L. K. van Dijk ge weest, oud-hoofd der school te Tno- Plak gemakkelijker I Ien. Hij overleed 6 mei 1953 te I met de nieuwe dop Schoondijke AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS BEURSOVERZICIlT. De laatste bcursdag van deze week bracht een zeer vaste stemming voor aandelen Philips die vrijdagmiddag op circa 820 werden verhandeld. De aandelen noteer den ex 10 pet. slotdividend cn ex 5 pet. stockdividend. De stockdividenden wer den verhandeld op circa f 410, Donder dag noteerden de Phtlipsaandelen als slotkoers 84814 cum slotdividend en cum stockdividend. De aandelen lagen ook donderdag in Wallstreet wederom zeer vast in de markt. De handel in de Phl- lipshoek was op het Damrak zeer ruim. Het buitenland was opnieuw in de markt en speciaal ook voor de preferente aande len Philips, die steeds meer in de por tefeuilles van de grote beleggingsmaat schappijen verdwijnen. De mededelingen van de directie van het Philipsconcern in de donderdag gehouden jaarvergadering kwamen de aandelen vrijdag ten goede. Aandelen Kon. Olie vielen tegen bij een prijs van 156, tegen donderdag f 159 als slotprijB. De maatschappij maakte een totaaldividend over 1959 bekend van f 5.25 (2614 pet.), waarvan reeds f 1.50 als interimdividend werd betaalbaar ge steld, plus twee pet. in aandelen ten laste van de (belastingvrije) agloreserve. Over 1958 werd vijf gulden (25 pet.) uitgekeerd. De verwachtingen ten aan zien van het dividend zijn blijkbaar te hOog gespannen geweest. Unilever een paar punten hoger op 758 evenals A.K.U. op 467. Hoogovens beter op 602en de claims op f 288 (f286). Scheepvuarten kalm en vrijwel onver anderd. Cultures hoger voor certificaten Deli. H.V.A. verbeterde op 164 circa vier punten als gevolg van de dividendverho ging van acht tot negen procent. Staats fondsen praktisch onveranderd, Claims Amstel Brouwerij werden voor de eerste verhandeldag getaxeerd op f 1350 per claim. Er moest nog al wat aanbod van deze claims verwerkt wor den. Oude aandelen Kétjen werden ho ger geadviseerd op het gunstige dlvi- dendvoorstel. Aandelén Proost en Brandt lagen hoger in de markt. De directie van deze maatschappij deelde in de he den gehouden jaarvergadering mede dat zij geen plannen heeft voor een aande lenemissie en dat de resultaten van het bedrijf tot, op beden de verwachtingen hebben overtroffen. In de lokale sector was de handel niet gïoot mede in verband met het naderen de weekeinde. De grootbanken werden doör elkaar iets hoger geadviseerd. Prolongatie procent. toen hij 97 jaar Was. 31 mrt. 1 april Nederland 1959 (4%) 98A 98 Nederland 1951 (3%) 94% b. 94% Nederland 1948 (3'/«) 86% Nederland 1955 (3%) 88% 88% Nederland 1947 (3%) 3 93 gb. 92ft gb. Nederland 1937 3 88% 88& Dollarlening 1947 3 90% 90ft Investeringscert. 3 96ft gb. 97A Nederland 1962-64 3 97% 97% 6 pet. Woningb.lening 57 108% gb. 108% Nat. Handelsbank 164% 164 Ned. Handelmij. 255% 253% Alg. Kunstzijde Unie 484'/» gb. 468 Berghs' cn Jurgens 233 232% Calvé-Delft 710% 712% Hoogovens n.r. 598 596 Ned. Kabelfabriek 436 440 gb. Philips 848% 823% Unilever 754 757% Wilton-Feijcnoord 210 210 BllUton 430 gb. 431 Kon. Petroleum Mij. 161 158 Amsterdam Rubber 114% 112% Holland Amerika LUn 140% gb. 141% Kon. Paketvaart 136 136 Rotterdamse Lloyd 154% 155 Scheepvaart Unie 145 gb. 146 Stv. Mij. Nederland 170 169 K.N.S.M. 172" 171% Ver. H.V.A. Mij. N.V. 160 164 gb. Deli Mij. 178 179.90 Bank van Ned. Gem. 4% 95% Bank van Ned. Gem. 5-1958 102% 102% Van Berkels Patent 293 WO gb. Albert Heijn 370 Centrale Suiker 297% 295% Kon. Mij. De Schelde N'.B. 253% 253 Intern. Nickel 104% 104% American Motors 26% 25% Anaconda 52% 52 Baltimore en Ohio 35 Bethlehem Steel 40% 46% General Motors 45H 44% Kennecott 79% 79 Pennsylvania 13% 13% Republic Steel 62 61% Shell Oil Comp. 71% 69 Tide Water 22% 21ft U.S. Steel 80% 80 PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 84 85% Breda 1954 79% Eindhoven 1954 79'/» Enschede 1954 79% Den Haag 1952 I 83% 83% Den Haag 1952 II 96% Rotterdam 1952 I 85% Rotterdam 1952 II 85'/» Rotterdam 1957 98 b. 98 Utrecht 1952 ...85% 86%. Amsterdam 1956 I 83ft Amsterdam 1956 II 92 Amsterdam 1958 III 91 91% Amsterdam '33 (C. en A.) 101 1. 101 L Dordrecht 1956 79% Alkmaar 1956 83% 83 Zuid-Holland 1Ö57 92% 92% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 30-3 31-3 1-4 Intern, concerns 514.67 513.77 516.83 Industrie 254.22 253.87 254.77 Scheepvaart 154.77 134.55 154.99 Banken 181.79 181.79 181.47 Cultures, enz. 141,61 141.61 141.16 Algemeen 348.24 347.72 349.32 48. „Zoemm... zoem mm" daar komt een bij; zij cirkelt om Bruunke heen. Hij probeert de bij te verjagen met zijn pootje, maar het helpt niets: in tegendeel! Daar zijn er wel honderd! En 2e zoe men: „Wat zzoet, wat zzzoet ruik jij en toch ben je geen bloem, hoe kan dat?" Bruunke is echt bang voor de bijen en begint van angst te huilen. Maar er schiet Stikkeltje ineens iets te bin nen: de bijenkonihgln kan Bruunke helpen! „Honnie" roept hij zó hard hij kan Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.53%—10.59?», New York 3.77%—3.77%, Montreal 3.93ft— 3.93H. ParijB 76.88—76.93, Brussel 7.56Vi—7.57%, Frankfort 90.43'/»— 90.48%, Stockholm 72.91—72.96, Ztl- ricb 86.91%—86.96%, Milaan 60.75% 60.80%, Kopenhagen 54.74%— 54.79%, Oslo 52.91%—52.96%, We nen 14.50V»—14.51%, Lissabon 13.19 —13.20%. Vuilschrijver opereert in Den Helder (Van onze correspondent) In Den Helder is reeds geruime tijd een kwalijk bedrijf aan de gang. Er is in de marinestad iemand, die aan vrouwen, wier mannen buiten het land verblijven, brieven schrijft van Eornografisehe inhoud. Het is geble- en, dat verscheidene vrouwen der gelijke epistels hebben ontvangen en thans niet alleen zichzelf, doch ook htm gezinsleven bedreigd weten. Hoewel deze onsmakelijke affaire lange tijd geheim is gehouden, is toch het een en ander doorgelekt. Een ge trouwde vrouw kreeg kort achter elkaar twee brieven, die op 25 fe bruari en 21 maart in Den Helder werden gepost en ondertekend waren met „een vriendin". Beide brieven zijn blijkens het hand schrift door één persoon geschreven en het schijnt, dat eerder gesigna leerde brieven, aan een drietal Hei deree vrouwen geadresseerd, ook dit handschrift hadden. Niet in alle ge vallen waren vrouwen van marine mannen de betrokkenen, doch wel verbleven alle echtgenoten buiten Nederland. De politie heeft, zo vernemen wij, ongeveer een half jaar geleden op enkele adressen gepost, doch de per soon, die bepaalde voorstellingen wenste te zien, kwam niet opdagen. Naderhand gebeurde het, dat vrou wen bericht ontvingen, dat de brief schrijver verhinderd was geweest te komen. Het Internationale bureau voor kern energie te Wenen zal dit jaar 20 deskun digen op kerngebied zenden naar Afgha nistan. Brazilië, Perzië, Irak, Korea, de Philippjjnen, Turkije, Venezuela en Zuid- Sla vië. Advertentie FEUILLETON hi 38 „Dan hebt U dat toch wel erg slecht begrepen", viel de ander hem krib big ln de rede. „Ik kan die vent niet uitstaan. Hij heeft me mijn meisje afgepikt. Ik kan hem niet luchten sinds Valerie verliefd op hem werd". Hij trachtte zich te herstellen. „Sor ry, dat is een persoonlijke kwestie. Is het beslist nodig, dat we over die schoft praten?" „Ik vrees van wel". „Nou ja, ik kreeg tenslotte toch ge lijk", zei Ronnie vinnig. „Ik heb hem nooit vertrouwd. Nu blijkt het dus een gemene moordenaar te zijn! Loopt tien jaar lang vrij rond. ter wijl hij in Broadmoor hoort te zit ten! Maar hoe weet U dat eigen lijk?" vroeg hij plotseling. „Ik be doel, hoe weet Scotland Yard het? Heeft de oude Brownley zijn mond voorbij gepraat? Wel verdraaid, ik had gedacht, dat hij zoiets wel voor i:h kon houden". onquest keek Ronnie met belang stelling aan „Hoe laat bent U opgestaan, mr. Webb?" „Net. Waarom?" Door BERKELEY ORAY „Hebt U al een krant ingekeken?" „Nee". „Hebt U vanmorgen al iemand go- sproken?" „Nee, wat..." „Hebt U de radio aangehad?" „Goede hemel! Op dit uur? Wat be tekent dat allemaal?" „Als U net op bent en nog niemand gesproken hebt, dan vraag ik me af, hoe U kunt weten, dat Hayward een moordzuchtige gek uit Broadmoor is" zei Conquest. „Wel ik hoorde..." „Ja, mr. Webb?" zei Conquest vriendelijk, „Luister eens, ik voel me niet lek ker", protesteerde Ronnie. „Ik heb gisteren nogal wat gedronken Waarvoor dienen al die vragen toch? Mijn kop barst haast". „U ziet ér inderdaad naar uit, als of U nogal wat gedronken hebt", zei Norman ernstig. „Het spijt me voor uw hoofd, mr. Webb..." „Bent U nooit zat geweest?" viel Ronnie hem agressief in de rede. „Lieve deugd, wat heb ik oen kater! Ik moet toegeven, dat Ik hem op de receptie behoorlijk geraakt heb. Toen ik in Londen terugkwam, voelde lk me zo beroord, dat 11c maar naar een nachtclub ben gegaan. Daar heb ik 'm pas goed om gekregen en ik kan me niet herinneren..." „Zo komt U er niet onderuit", zei Conquest kortaf. „U zult uw geheu gen moeten raadplegen. Wat weet U van de moord af?" Norman vuurde deze vraag plotse ling af en de reactie bleef niet uit. Ronnie keek hem volkomen overdon derd aan. „Moord? "Wat voor moord? Waar hebt U het over? Waarom moot ik iets van een moord afweten?" „Het spijt me, mr. Webb. Ik doe al leen mijn plicht", zei Norman, die er plezier in begon te krijgen. „Om on geveer middernacht is er een meisje vermoord in een flat in Mayfair. Misschien was het iets later". Ronnie schrok. „Ik dacht, dat U hier kwam om vragen over Hayward te stellen", zei hij onzeker. „Wat is dat voor een verhaal over een moord op een meisje? Ik kan U in elk geval niets anders over Hayward vertellen, dan dat ik hem haat. Ik ken Valerie Brownley al jaren en plotseling komt dat varken opduiken om haar in te pikken. Niet, dat ik ooit kans heb ge had", zei hij sentimenteel. „Het is me nog steeds een raadsel, waarom niet. Ik ben gefortuneerd, zie er niet kwaad uit en ben van goede fami lie.. „Maar te gek op de fles rnisechien", veronderstelde Norman. „Dat is onbeschoft, om zoiets in mijn eigen flat te zeggen!" schreeuwde Ronnie, die trachtte op te staan. „Er uit! Het kan me niet schelen, wie je bent! Ik denk er niet aan, nog meer onbeschaamde vragen te beant woorden". „Toch zult U die moeten beantwoor den, vriend", zei Conquest dreigend. „Ik wil weten, wat u gedaan hebt tussen elf uur gisteravond en twee uur vanmorgen". Ronnie ging plotseling weer zitten. Hij zag er hu geschrokken uit. Norman was al tot de slotsom geko men, dat hij zijn tijd zat te ver knoeien. In zijn huidige conditie had Ronnie de deken-en-badscène zeker niet in elkaar kunnen zetten. „U zit daar maar over vermoorde meisjes te praten", zei hij bevend, met hese stem. „Dan wilt U weten, wat ik gedaan heb. Goeie hemel! U denkt toch niet, dat ik iets te maken heb met..." „Kalmaan, mr. Webb. Ik verdenk U nergens van. Ik vraag U alleen mij te vertellen, waar U geweest bent en wat U gedaan hebt gedurende de tijd die ik zoëven noemde. Het kon Conquest eigenlijk niet sche len, maar het leek hem een goede ge legenheid, om als zijn vraag beant woord was te vertrekken. „Ilc heb bij mijn club gedineerd", zei Ronnie, moeizaam nadenkend. „Ik voelde me ellendig. Nogal logisch, als het meisje, dat je altijd hebt willen hebben, met een ander trouwt! En dan nog wel met zo'n schoft als Hay ward.Ik heb na het eten stevig ge dronken eü ben naar een nachtclub gegaan waar ik weer héb zitten drinken". „Wat voor nachtclub?" „Dat weet ik niet meer. Wacht 's even, het was de Groene Muis. Een rot kroeg. De whisky is voor negen tig procent vergif. Ik ben daar geble ven tot ik naar huis ging". Hij aar zelfde even „Eigenlijk ben ik niet zelf gegaan. Paul heeft nie in een taxi ge zet en me naar huig gebracht". „Hoe laat bent naar de Groene Muis gegaan?" „Als ik me goed herinner, om on geveer half elf". „En hoe laat bent U weggegaan?" „Dat moet tegen middernacht ge weest zijn", „Dus U bent van half elf tót onge veer middernacht in de Groene Muis geweest, mr. Webb? Dat was dus niet lang. Kunt me de naam noe men van iemand, dlo dit kan beves tigen?" De gerant van de Groene Muis of een kelner misschien? Of die Paul, die U daarnet noemde?" „Ja natuurlijk: Paul!" zet Ronnie gretig. „Een vriend van me, Paul Tass. Geen échte vriend hóór. Eén rare vent. Maar hoe gaat dat, als je aangeschoten bent? Dan maak je al tijd vrienden. Ik gaf hem een paar borreltjes, we raakten aan het pra ten en lk vertelde hem, wat me dwars zat..." „Zo, vertelde U hem dat?" viel Nor man, die plotseling een inval kreeg. hem scherp in de rede. „Daarnet zei U, dat u nog geen krant hebt in gekeken, mr. Webb, dat U niet naar ae radio hebt geluisterd en dat U nog geen bezoek hebt gehad. Hoe weet U dan, dat Miles Hayward ge ïdentificeerd is als Robert Archer, de moordenaar?" „Nou.,, ik dacht..." „Wat dacht U?" „Maak me toch niet in de war, ver draaid' Ik dacht dat de oude Brown ley contact had opgenomen met Scot land Yard". „Dat verklaart nog niet, hoe U het weet", zei Conquest nors. „Ik denk, dat U er achter kwam, toon U zich gistermiddag in de bibliotheek van sir^ Montague Brownley verstopt „Hè", riep Ronnie verbaasd uit. „Hoe weet U dat?" „Dat kan ik U niet uitleggen", ant woordde Conquest. „U geeft dus toe, dat U in de studeerkamer was, toen Miles Hayward zijn identiteit aan zijn schoonvader onthulde?" ,,U schijnt deksels goed op de hoog te zijn. Ja, dat is waar. Het was niet mijn bedoeling voor luistervink te spelen, maar verdraaid, ik kon hét niet helpen. Hoe kon ik weten, dat Hayward zoiets zou vertellen? Ik dacht, dat zij weer direct weg zou den gaan..." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9