Temeuzense bevolking schonk aan burgemeester Tellegen een auto Botwinnik wint voor het eerst van Tal... FALCON NEDERLAND-BULGARIJE WERKLOZENUITKERING WORDT AFGESTEMD OP GEDERFD LOON WOONOORD WESTKAPELLE WAS TRIESTE BEHUIZING Waar zijn onze schepen? s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 APRIL» I960 ENORME BELANGSTELLING BIJ AFSCHEID Receptie met twee groepen Enkele honderden afgevardigden uit alle lagen der Terneuzense bevolking en een groot aantal provinciale en gewestelijke vertegenwordigers van diverse instanties zijn vrijdagavond in het Luxortheater in Ternenzen ge tuige geweest van het afscheid, dat burgemeester mr. P. H. W. F. Telle gen is bereid. Zo groot was de be langstelling, dat na afloop de recep tie In de benedenzalen in twee groe pen moest worden gehouden Gezeten temidden van een aantal reusachtige bloemstukken moest de inmiddels gepensioneerde magistraat een stroom van waarderende woor den over zich heen laten gaan. Aan het einde van de uitstekende afscheidsrede door de voorzitter van het huldigingscomité, mr. G. Tichelman, kreeg de scheidende burgemeester als dank voor alles wat hij voor zijn gemeente heeft gedaan een door de gehele bevol king geschonken splinternieuwe Vólkswagen Mr. Tellegen had toen en wellicht voor de eerste maal in zijn leven even moeite om tie juiste woorden te vinden. Het afscheidswoord van mr. Tichel man, dat overigens een uur duurde, was magistraal. Wars van alle franje sprak hij de scheidende burgemeester toe. Hoewel het wel als zodanig was aangekondigd, sprak hij mr. Tellegen eigenlijk niet toe namens de bevol king, maar zoals alleen een groot en zeer vertrouwd vriend dat kan doen. Hij gaf een glashelder gesproken portret, uit het hart gegrepen. Soms onbarmhartig, zoals alleen een gotde vriend dat mag, lichtte liij mr. Tellegens doopceel op een wijze, die bij tijden ademloze stilte teweeg bracht afgewisseld door hartelijk ap plaus. Tevoren had een hele rij van spre kers het podium beklommen. Ds, J. Scholten, sprekend namens de gehele Ïrótestantse gemeenschap, dankte de urgemeester voor het vele, dat hij voor deze bevolkingsgroep met Gods steun heeft gedaan. Namens de r.-k. bevolkingsgroep sprak pastoor J. van Campen woorden van waarde ring. De heren J. de Rijke en E. .dé Groene voerden het woord respectie velijk namens de Terneuzense ouden van dagen en de plaatselijke jeugd raad. De heer S. W. Henry, sprekend na mens de Terneuzense jeugdnatuur- wacht, vroeg toestemming het proto- Britse Hamlet-opvoeringen in ons land (Van één onzer redacteuren) Onder patronage van de ambassa deur van Engeland ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het genootschap N ederland-Engeland, zal het in Engeland zo bekende Youth Theatre uit Londen van 19 tot en met 30 april een tournee door ons land maken met een authentieke voorstelling van Shakespeare's Ham let. Evenals on Shakespeare's tijd zullen de vrouwenrollen door manne lijke spelers worden vertolkt. Dubbel bijzonder is dit toneelevene- xnent omdat dit het eerste optreden op het continent wordt van deze veelbelovende en enthousiaste groep jeugdige spelers uit het Lyric Thea tre Hammersmith in het Westend. De Nederlandse tournee wordt een goede training geacht voor de deel neming dit jaar aan het toneelfesti val te Parijs in het Théatre des Na tions, waartoe het gezelschap als re presentatieve groep voor Engeland is uitgenodigd. In Nederland worden voorstellingen gegeven te Den Haag, Enschede. Hilversum, Arnhem. Eifd- hoven, Utrecht, Rotterdam, Haarlem en Amsterdam. col te dorbreken, waarna vier natuur- jeugdwachters een enorme bloemen mand aanboden. Van iedere onder wijsinstelling presenteerde zich daar na een afgevaardigde, aldus voorstel lende de 1400 Terneuzense jeugdna- tunrwachters. Ook ir. C. A. E. L. Horstmann, na mens de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, achtte het een gelukkig' besluit van de burge meester om in Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven. Verdere sprekers waren de heren W. J. Bliek, namens de handel drijvende middenstand, mevrouw W. Vermeulen-Maarse, namens de fede ratie van vrouwelijke vrijwillige hulpverlening, P. J. Ocké, namens het cultureel leven, een afgevardigde van de gezamenlijke werknemersorgani saties en tot slot sprak mr. J. A. Heyse uit Middelburg, namens het Provinciaal Rode Kruis. Onder luid applaus en tot grote verrassing van mr, Tellegen deel de hij mee dat de scheidende bur gemeester het kruis van verdien ste van het Rode Kruis was toe gekend. Burgemeester mr. Tellegen dankte in bewogen bewoordingen allé sprekers voor de vriendelijke woorden, die tot hem waren gericht,. „Het lijkt alle maal haast op een sprookje", zo ein digde hij zijn dankwoord. Bezwaren tegen termijn- handel in pootaardappelen De Nederlandse federatie yoor poot- aardappelen, waarin zowel de coöpe ratieve als de particuliere bedrijven op het gebied van de export, de groothandel en de detailhandel in pootaardappelen zijn vertegenwoor digd, heeft zich op een in Utrecht gehouden vergadering uitgesproken tegen de termijnhandel in pootaard appelen. NA WILDE PARTIJ Kampioen had juiste zet afgegeven: Pf 7 Vrijdagmiddag werd in Moskou de achtste partij van de schaaktwee kamp om het wereldkampioenschap Botwinnik-Tal voortgezet. Bij de opening van het couvert bleek, dat de door Botwinnik opgeschreven 41e zet: PdG£7 was. Tal legde toen zijn koning om. De stand is nu 53 in het voordeel van Tal. Botwinnik bleek een fraaie winst- manoeuvre tot zijn beschikking te hebben te beginnen met 41. Pd6-f7f. Toen bij hervatting der partij dan ook bleek dat Botwinnik deze zet in gesloten had, gaf Tal zonder verder spelen de partij op. Een voor Bot winnik vreugedvol slot na een dolle partij, waarin eerst Botwinnik recht streeks op de winst scheen af te ste venen eri later Tal. Onderzoekingen hebben geleerd dat Tal op de 34ste zet met de ver keerde toren gespeeld heeft. Met 34Tec8 inplaats van 34 Tbc8 zou hij ook de kwaliteit ge wonnen hebben, onder behoud van pion b7. Voor Botwinnik betekent deze overwinning een grote morele steun. Zal de wereldkampioen er de rust en het zelfvertrouwen uit Heden overleed na een langdurig ziekbed onze geliefde broeder, zwa ger en oom VV. PASSENIER in de ouderdom van 73 jaar. Familie Passiener en familie Jongepier. Domburg, 31 maart 1960. Lager winstsaldo A'damse Droogdok-Maatschappij In aanmerking genomen de moei lijke positie, waarin de wereld- scheepvaart zich nog steeds bevindt, was de bedrijfsbezetting van de re paratie-afdeling van de Amsterdam se Droogdok-Maatschappij N.V. in Amsterdam in 1959 niet onbevredi gend, al deden zich gedurende de loop van het jaar enige inzinkingen voor, aldus de directie. Blijkens do verlies- en winstreke ning over 1959 heeft het exploitatie overschot, verminderd met verschul digde belasting, f 4.74.653 bedra gen (v.j. f 6.626,095) De intrest bedroeg f 638.002 (f 685.011), terwijl de inkomsten uit deelnemingen beliepen f 75.480 (f 67.780). Na afschrijvingen op dok ken, fabrieksgebouwen, machines en werktuigen, deelneming in- en vor dering op andere ondernemingen etc. ad f 1.003.839 (f 1.839 470), re serve voor vernieuwingen ad f 1.500.000 (f 2.400.00Ó), reserye voor pensioenverbetering en ondersteu ning ad f 335.000 (f 325.000) en reserve voor gratificatie aan perso neel ad f 1080.000 (f 1.175.000) be draagt het ter verdeling beschikbare j winstsaldo f 1.540.320 1,663.182). Voorgesteld wordt dividend van ze ventien procent (v.j. twintig pro cent). putten, nodig orii in: de komende gevechten tegenover Tals gegoo chel het hoofd koel te kunnen hou den? Het publiek heeft zijn zin. De span ning is weer volop aanwezig en daarmee de sfeer, karakteristiek voor de strijd om de wereldtitel. De stand waarin Tal opgaf luidde: Wit: Kgl, Pd6, pionnen b6, d5, f4, h4, h2. Zwart: Kh8, Td3, pionnen a6, f5, g4. Botwinnik had 41. Pd6—f7f afgege ven. Na 41Kg7 forceert wit de winst als volgt: 42. b7, Tb3; 43. Pd8, Kf8 (indien 43. a5, dan 44. d6, a4; 45. d7 en 46. Pe6f, enz). 44. h5, Ke8; 45. h6, Kd8x; 46. h7 en wint. Of 43Kf6; 44. d6, a5; 45. d7, Ke7; 46. b8D, Tb8x; 47. Pc6t, Kd7x; 48. Pb8xf, Kc7; 49. Pa6, Kb6; 50. h5 en wit haalt het eerst dame. Hef kampterrein van het voormalige woonoord te Westkapelle draagt een chaotisch karakter. Achter de woon barakken is een wirwar van kippen en konijnehokken, afgewisseld met vogelkooien achtergebleven Foto P.Z.C.). Negerleider Banda in Njassaland vrijgelaten De Njassalandse negerleider dr. Has tings Banda heeft volgens een officiële radiomededeling uit Zomba een onder houd gehad met de Britse minister van koloniën, MacLeod, en met de gouverneur van Njassaland, sir Ro bert Armitage. Na deze korte ge sprekken is de negerleider met een auto naar Limbe, zijn woonplaats, ge bracht. Volgens de radiolezing is dr. Banda vrijgelaten in het kader van de nor male gang van zaken bij mensen die op grond van noodmaatregelen zijn opgesloten en wier gevallen na verloop van tijd door de gouverneur worden bekeken. Armitage en Banda hebben in een radio-boodschap aangedrongen op rust en kalmte in Njassaland. De gouverneur zei dat de noodtoestand nog gehandhaafd zal blijven maar dat hij hoopte er spoedig een einde aan te kunnen maken. De noodtoestand werd in het begin van 1959 afgekondigd omdat Banda's partij, het Congres van Njassaland, van plan geweest zou zijn op grote schaal blanken, Aziaten en gematigde negers te doden om meer rechten voor de Afrikanen en afscheiding van Njassaland van de Rhodesische Fede ratie te krijgen. Een paar maanden later gaf een Britse commissie van onderzoek een rapport uit waarin werd gezegd dat niets is gebleken van plannen tot massamoord. Banda heeft veertig jaar in „vrijwil lige ballingschap" doorgebracht, voornamelijk als huisarts in Londen. Belgische korporaal ter dood veroordeeld Een Belgische krijgsraad heelt vrij dag een jonge korporaal, T. J., ter dood veroordeeld, omdat deze begin november van liet vorige jaar iu Antwerpen drie mensen met messte ken heeft gedood. De korporaal was in de avond van de eerste november de woning van de familie Goublomme binnengedrongen. Hij doode de 81-jarigé mevrouw Gou blomme, haar dochter en haar zoon, een priester. Na zich van de inhoud van de brandkast te hebben meester gemaakt, vertrok hij in de auto van ae geestelijke. Tegenover vrienden met wie hij na de moorden een tocht langs Antwerpse cafés maakte, ver klaarde hij dat hij een belangrijke hoeveelheid geld en een auto had ge- erf d. Omdat J. ten tijde van de moord zijn dienstplicht vervulde, werd hij door een krijgsraad berecht. CIRCULAIRE VAN STAATSSECRETARIS Het Bulgaarse voetbalelftal, dat zondag in het Olympisch Stadion van Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is gisteravond op Schip hol gearriveerd. In Amsterdam maakten de leiders van de ploeg de samenstelling van het Bulgaarse team bekend. Zondag komen dan ook de volgende ploegen tegen elkaar in het veld NEDERLAND. Wiersma Muller Van der Kuil G^t De Munck Mijnals Klaassons Rijvers Mouli jn d Kolev Ivovatschev Dimitrov Manolov Naydcnov Abadjev Largov Rakarov BULGARIJE. Maximum in eerste gemeenteklasse 59,20 De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B, Rool- vink, heeft in eèh circulaire aan de gemeentebesturen médedeling ge daan van een wijziging van princi piële aard van de structuur van de sociale voorziening groep B. Deze groep omvat in hoofdzaak die werk lozen, voor wie de uitkeringstermijn van de werkloosheidswet is verlopen. De structuurwijziging vloeit hoofd zakelijk voort uit de sociale wense lijkheid de loonvervangende uitke ring aan een werldoze werknemer zoveel mogelijk af te stemmen op zijn gederfde loon, daat dit voor een groot deel bepalend is voor zijn le venspeil. De staatssecretaris heeft thans besloten het oude stelsel, dat nog gedeeltelijk was gegrond op beu beginsel van uitkering naar be hoefte, te verlaten. Met ingang van 28 maart 1960 zijn de uitke ringen vastgesteld op een percen tage (kostwinners 75 procent), al leenstaanden 60 procent, thuiswo- nenden 45 procent) van de indivi- duële lonen, behoudens per ge meenteklasse vast te stellen ma xima. Uitgangspunt voor. deze maxima is het maximum voor kostwinners in de eerste geméenteklassö,'dat is bepaald op 59,20, zijnde 95 procent van het basisloon voor ongeschoolden volgens de richtlijn van het College van Rijksbemiddelaars. De uitkeringsmaxima voor anderen dan kostwinners, alsmede in andere gemeenteklassen, zijn daarvan afge leid. met dien verstande dat voor kostwinner het verschil tussen de gemeenteklassen telkens ƒ1 be draagt. In het genoemde basisloon is de mi nimum-compensatie, welke vanwege de verhoging per 1 april 1960 dei- melk- en huurprijzen aan werkne mers ten goede komt, begrepen. Afzonderlijke vergoeding voor de woninghuur alsmede, verlening van een brandstofi'enbijslag in het win terseizoen, is in het nieuwe stelsel verdwenen. De afstemming van de uitkering op het gederfde loon heeft voorts tot gevolg, dat. de. uitkerings* periode, de normen en de benaming van de bijslag ten behoeve van de ■Jen, th gezinsleden, thans maaltt aan die van de wettelijke kin derbijslag en dat in dé aftrekbepalin gen enige verbeteringen zijn aange bracht. Huur compensatie Tegelijkertijd heeft de staatsse cretaris bij afzonderlijke beschik king een huurcompènsatie inge voerd voor de werknemers in'de heide sociale werkvoorzieningsre gelingen voor hand- en hoofdarbei der» ,(resp. da gemeentelijk* «so ciale werkvoorzieningsregellng en de sociale werkvoorzienmgsrege- ling en de sociale werkvoorzie ningsregeling handarbeiders). Deze compensatie wórdt vanaf 28 maart verleend en bedraagt per week 4 in een eerste klasge meente, in de gemeenteklassen 2 en 3 3,75 en in de gemeenteklas sen. 4 en 5 3,50. Trekkers van invaliditeitsrenten ingevolge de invaliditeitswet zul len de bijslag niet ontvangen aan gezien zij reeds uit hoofde van hun rente een huurcompensatie ontvangen. Hetzelfde is, wat de G.S.W.-regc- ling betreft, thans ook ten aan zien van de huurcompensatie 1957 bepaald. UITGELEEFD Het Ambonezen niet te vroeg vertrokken besluit van het commissariaat Ambonezenzorg, dat het woonoord te Westkapelle door de Ambonezen diende te worden verlaten, is zeker niet te vroeg genomen. De toestand waarin (le barakken verkeren, die donderdag door liet vertrek van de tien families kwamen leeg te staan, is buitengewoon slecht. Het gehele complex draagt een zeer uitgeleefd karakter. De omstandigheden waar onder de Veelal kinderrijke families in het woonoord leefden, maakten hun verhuizing al lange tijd geleden noodzakelijk. De gezinskamers hebben te wei nig lucht en licht, en bieden te weinig ruimte. Voor de verschil lende gezinsleden waren in de meeste vertrekken slaapgedeelten afgescheiden door gammele schot ten die vaak niet tot de zolder reikten. De kale stenen vloeren zijn hier en daar nog bedekt met losse stukken zeil van verschillen de soorten. Het gehele kamp is bovendien be langrijk vervuild. Niet alleen de ho ge frequentie van bewoning, maar ook de nonchalance der bewoners is hiervan de oorzaak. Het kampter- Boele van f 75 voor klap op voetbalveld De Elinkwijkspeler F. M. is vrijdag door de Maastrichtse politierechter, mr. W. Penning, veroordeeld tot 75 gulden boete of vijftien dagen hech tenis wegens mishandeling van de M.V.V.-aehterspeler André Maas tij dens de wedstrijd M.V.V.Elinkwijk op 27 december te Maastricht. Ver dachte had tegen het einde van de wedstrijd vlak voor het eindsignaal zijn tegenspeler de linksback Maas een vuistslag in het gezicht gegeven dit werd door twee getuigen voor de politierechter bevestigd. WONOSOBO f rein draagt vooral achter de barak ken een chaotisch karakter. Op de smalle stroken grond staat een wir war van kippen- en konijnehokken, afgewisseld met bouwvallige vogel kooien. Afval ligt er overal tussen door verspreid. Mocht men plannen hebben om het complex te behouden en aan te wen den voor andere doeleinden, dan zal het nog een groot probleem zijn om het geheel weer een goed aanzien te geven. In de gebouwen hangt overal een zeer penetrante geur wellicht afkomstig van het drogen van vis en visresten en het verwijderen hier van zal ongetwijfeld moeilijkheden geven. Het mag gelukkig genoemd worden dat de Ambonezen, ondanks bun pro- tcsteu, toch in de bussen naar Dren te zijn gestapt. De behuizing in het kamp Pietersberg is beduidend be ter, zodat aan de trieste behuizing in Westkapelle een einde is gekomen. SIPPI LLOVD 31 aso l MONTFERLAND 31 MOLENORECHT 31 AMERSKERK I OOTMARSUM V AMSTERDAM 1 DUIVE1ANO HEEMSKERK I UTRECHT 31 KENNEMERLAND 3 1 LAURENSKERK 1 WELTEVREDEN praktische mantels en jassen. modieus en sportief. 'iiiiHuf: „Klein nieuws" op Huishoudbeurs (Van onze redactrice) De Jubileum-Huishoudbeurs die nog tot en met 6 april in het Amster damse R.A.I.-gebouw te bezichtigen is, brengt geen „groot nieuws"; de nouvéautés liggen op het vlak der kleine zaken. De fabrikanten van droogrelcken bijvoorbeeld komen met nóg meer modellen: naast de beken de geplastificeerde staaldvaadrekjes die aan kast- of andere deuren kun nen worden opgehangen, is er nu ook een trapeziumvormig staand rekje, dat volgens de fabrikant door zijn vorm niet kan omvallen. Veel zwaar der uitgevoerd, en uiteraard ook meer droogruimte biedend, is een rek van Zwitsers fabrikaat dat tus sen twee muren (bijvoorbeeld bad kamer muren) geklemd kan worden. Voor amateur-tuinders is er een al leraardigst klein glazen broeikas jé dat voor liefhebbers vele mogelijk heden biedt. Men kan er zijn ka merplanten in kweken, er een voliè re van maken, men kan het hu'sjë ook (met een passende groen-omlijs- ting) als prieeltje gebru'ken. Voor knutselaars is het wellicht plezierig dat dit kasje eventueel ook als bouw pakket geleverd kan worden. Er is voorts op de Huishoudbeurs een nieuw kinderstoeltje te zien, de z.g. hopla-kinderstoel die een lichtge wicht metalen frame heeft en een af- wasbaar zitje. Handig voor kleinbé- huisden en ook eventueel voor kam peerders; het stoeltje is namelijk op klapbaar en heel gemakkelijk mee te nemen. Er zitten wieltjes onder, dus men moet wel rekening houden; met de mogelijkheid dat baby pp eigen gelegenheid zijn omgeving, gaat ver kennen Als nieuw wordt ook het „Prenten- doek" aangeprezen, dat overigens niet nieuw is maar al enige tijd ge leden in handel werd gebracht. Hetgeen niet wegneemt, dat deze ste vige fleurige gordijnstoffen, bedrukt mét bekende figuurtjes uit proza en poëzie van Annie M. G. Schnvdt. de eandacht ook nu weer waard ziln. Een nieuwtje is voorts de huish.oud- consumptieijsmachine waarvan het nut de ijsminnende toeschouwster enigszins ontgaat, omdat men voor het apparaat, een koelkast nodig heeft. Het machientje moet namelijk in het vrieslichaam van een koel kast geplaatst worden, en het enige voordeel is dat de ijsbereidingspro- cedure enigszins bekort wordt. Een luxueus grapje, in aanmerking geno men dat het apparaatje ongeveer tachtig gulden kost. Voor zevenduizend gulden kan meji de zeer efficiënt en modem ingerich te kant-en-klaar bungalow bestoilnn; een dubbelwandig houten huisje dat als zomerhuis waarschijnlijk ideaal zal zijn, Of het huisje ook voor per manente bewoning geschikt is, zal de praktijk moeten leren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4