„Touwtrekken" tussen Kruiningen en Krabbendijke om Oostelijk... Tien-jarenplan voor monumenten Zierikzee Zeeuwse Almanak ATLEET ALLONSIUS LOSTE GRENSMOEILIJKHEDEN OP van 3.H)in |j| tot rrZijtye Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 APRIL 1960 WELISWAAR NIET AAN ORDE, MAAR.. Geen belangrijke bezwaren tegen grenswijziging drie gemeenten De gemeenteraden van Krabbendijke, Kroiningen en Waarde hebben gis termiddag hun mening kenbaar gemaakt over het wetsontwerp tot wij ziging van de grenzen van deze drie gemeenten. Dat gebeurde in het dorpshuis te Kruiningen. waar Gedeputeerde Staten van Zeeland onder leiding van de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een openbare vergadering hielden. Belangrijke bezwaren werden niet in gebracht tegen deze wijzigingen, die noodzakelijk waren door herverkave- lingswerken. Wel werd er tussen de woordvoerders van Kruiningen en Krabbendijke duchtig „touwgetrokken" om do buurschap Oostdijk, die onder Kruiningen ressorteert. De heer De Casembroot stelde echter na drukkelijk, dat dit vraagstuk thans nog n*^t aan de orde is. Burgemeester A. Schipper van Krui ningen kon vertellen, dat de raad van Rijn gemeente, behoudens een enkel bezwaar, akkoord kan gaan met het wetsontwerp. Met verwondering heeft de raad echter kennis genomen van uitlatingen van de raad van Krabbendijke over de buurtschap Oostdijk. Deze raad bepleitte name lijk het „overhevelen" van deze buurt schap van Kruiningen naar Krab bendijke. Hoewel deze zaak niet in het ge ding was, achtte de heer Schipper zich toch genoodzaakt de argumen ten van de Krabbendijkse raad te weerleggen. Zo heeft Kruiningen een groots wederopbouwplan op Oostdijk gerealiseerd. Al in 1956 werd die wederopbouw voltooid, toen de commissaris der koningin een fraai schoolgebouw in Oost dijk opende. Verzet „Gedeputeerde Staten kunnen zich ter plaatse overtuigen, dat Oostdijk op fraaie wijze herbouwd is", aldus de heer Schipper, die hieraan de vraag toevoegde: „En wat heeft Krabbendijke voor het tot die ge meente behorende gedeelte van Oost dijk gedaan?" Krabbendijke heeft zich aanvankelijk verzet tegen we deropbouw van deze buurtschap. En nog steeds is het wederopbouwplan van Krabbendijke aldaar niet in uit voering. Verder was burgemeester Schipper er van overtuigd, dat de bewoners van Oostdijk voor de overgrote meer derheid bij Kruiningen willen beho ren. De Krulningse raad heeft er be zwaar tegen, dat het bedrijf van de heer Van Nieuwenhuijse aan de La- vendeldiik (Oostdijk) aan Krabben dijke zal worden tóegewezen. Ook de heer Van Nieuwenhuijse zelf heeft meermalen aan G.S. en aan de raad van Kruiningen verzocht „Kruinin- ger" te mogen blijven Bijna alle gezinnen Ook burgemeester L. Cnossen van Krabbendijke kon echter vele argu menten naar voren brengen. De be volking van Oostdijk is kerkelijk op Krabbendijke georiënteerd en de be graving van de overledenen heeft te Krabbendijke plaats. Verder zijn na genoeg alle gezinnen op Oostdijk lid van het Groene Kruis te Krabben dijke. „Kruiningen verleent een ver goeding", aldus de heer Cnossen, ...maar Krabbendijke verricht deze diensten". Voor zover het vereni gingsleven van de Oostdijkers zich afspeelt buiten Oostdijk, neemt de bevolking deel aan het verenigings leven van Krabbendijke. In nodige gevallen maakt men ook gebruik van de diensten van de in Krabbendijke gevestigde artsen en wijkverpleegster. Het feit, dat Oost dijk in de Kruiningerpolder is gele gen, achtte de heer Cnossen niet van betekenis. Hij erkende overigens, dat er mogelijk in het verleden door Krabbendijke ook wel fouten zijn ge maakt. „Wij moeten echter op de toekomst letten", aldus deze burge meester, „en het wederopbouwplan van Krabbendijke voor deze buurt schap staat op uitvoering". De heer Cnossen kon dan ook slechts tot één conclusie komen: Oostdijk in zijn ge heel bij Krabbendijke De heren Jan Witte en A. West- strate, leden van de Kruiningsc raad, vonden het betoog van de heer Cnossen zwak. Krabbendijke heeft zich in het verleden diets aan Oostdijk gelegen laten liggen en wil nu wel de lusten, maar niet de lasten, zo meenden zij. Geen bezwaar Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester A. Lokker van Waarde, die meedeelde, dat de raad van zijn gemeente zich met de plan nen kan verenigen. De grootste wij zigingen zijn aangebracht in de thans verkavelde Krabbendijkse Vliet. Ook nu sprak (}eze burgemees ter er zijn spijt over uit, dat de her- verkavelingswet deze grenswijzigin gen niet regelt. De heer C. Philipse. lid van Gedepu teerde Staten, lichtte de grenswijzi ging nog toe. Aan de oostzijde de verkavelde Krabbendijkse Vliet kan men tegen de ontworpen grens moeilijk bezwaren inbrengen en dit geldt ook voor de westzijde. De grens tussen Kruiningen en Krabbendijke is evenwijdig aan een watergang langs de achtererven van de perce len aan de Lavendeldijk ontworpen. De heer Philipse meende, dat men niet zal kunnen volhouden, dat bij de heer Van Nieuwenhuijse niet een reeële grens is geprojecteerd. Hoog stens kan men wensen, dat deze aan de andere zijde van het perceel moet worden- gelegd. De heer De Casembroot zegde toe, dat G.S. dc naar voren gebrachte be zwaren zullen overwegen en spoedig hun advies aan de minister zullen in brengen. Drie auto's betrokken bij ongeval te Nieuwland Donderdagmiddag omstreeks vier uur deed zich een verkeersongeval voor bij de Uitvalsweg te Nieuw- en St.- Joosland, waarbij drie auto's betrok ken waren. De 73-jarige heer K. uit Grijpskerke komende uit de richting Goes, wilde links de Uitvalsweg in slaan, juist toen van tegenovergestel de richting twee personenauto's na derden, bestuurd door de 44-jarige heer De J. uit Oss en de 27-jarige mejuffrouw De M. uit Borssele. De J. die de auto van de heer K. linksaf zag slaan, kwam door krachtig rem men dwars op de weg tot stilstand. Mejuffrouw De M. ramde de auto van De J. en werd gewond. Dokter Brons uit Nieuwland verleende eerste hulp. De auto's van mejuffrouw De M. en de heer De J. werden vrij zwaar be schadigd. AAA*\\\\<\VV\IVV\<VVVVV\\\A Voor Zeeuws nieuws zie ook y de pagina's 5, 7, 8 en 9. V\**A\*\***AA<\VV\'V\*A<VVV AANVANG GRONDIGE AANPAK Rijk en provincie: uitstel onverantwoord Met een over tien jaren uit gesmeerd plan zal Zierikzee vier van zijn belangrijkste monumenten „onder handen nemen". De gemeente heeft goede lioop, dat op zeer korte termijn reeds met een totale restauratie van de Zuidha venpoort kan worden begon nen. In volgorde van belang rijkheid komen daarna het stadhuis, de Noordhaven poort en de Nobelpoort aan de beurt. Rijk en provincie hebben de gemeente Zierikzee laten we ten, dat zij er van overtuigd De monumentale Zuidhavenpoort van Zierikzee zal gerestaureerd worden. Foto P.Z.C.). (Slot van pag. 1) bij de scholieren, in 1956 op de 3000 meter bij de junioren, in 1957 militair kampioen op de 5000 meter, in 1958 op de 5000 meter bij de senioren en in 1959 nogmaals op de 5000 meter bij de senioren. Mannen als Hermans, Leenaert en Vandewattijne moest hij daarvoor verslaan Sneller dan Reiff Een bijna nog indrukwekkender pres tatie dan al die kampioenschappen Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 JACHT OP KREEFT De eerste april is voor de kreef ten ïn de Zeeuwse Stromen een onlieilsdatum. Vrijdag is name lijk de jacht op deze waterbewo ner geopend en waarschijnlijk zal die jacht vrij intensief wor den beoefend, want de prijs, die voor de buitenlandse kreeften wordt betaald is 20 tot 25 per kg. De vangst wordt dus de moeite waard. De laatste jaren was de visserij weinig lonend, omdat de vangsten slecht wa ren. Vol spanning is men daar door dit seizoen begonnen. COLLEGA'S. Enkele dagen terug schreven wij op deze plaats reeds over een kleine hi storie die zich tussen collega's af speelde. Het nieuwste nummer van het personeelsorgaan „De Schelde" verhaalt een hartverwarmende histo rie over ware collegialiteit, onder de kop „Zo leven wij Een van de werklieden uit de ge- reedschapswerkplaats ontving zoals alle collega's zijn winstuitkering. Toen hij naar huis ging stapte hij blij een bakkerswinkel binnen om thuis bij de koffie eens met een heer lijke verrassing te komen. Met de glunderende gezichten van zijn fa milie al voor ogen bestelde hij enke le verrukkelijke dingen. De juffrouw in de winkel legde het lekkers voor hem neer maar hij verstijfde, en keek bleek van schrik vaar de juf frouw toen hij voélde dat de achter zak leeg was. Portemonnee met 155 gulden weg, alles verloren Hij kon niet betalen, en keerde dood ongelukkig en geslagen naar huis OpUdê fabriek vertélde hij de volgen de morgen zijn triest verhaal. De col lega's lieten het er niet bij zitten. „Wij onze winstuitkering, dan hij ook", luidde het devies. En enkele dagen later was de 155 gulden voor de ongelukkige man bij elkaar. Misschien koopt hij er nu wel twee lekkere verrassmgen voer, KOOR-UITVOERING Voor de eerste maal ln de jonge ge schiedenis van de christelijke ge mengde zangvereniging „Nieuwlands Koor" heeft dit koorgezelschap een uitvoering gegeven in zaal Pluijmers in Nieuwland. Onder leiding van de dirigent, de heer J. Hekhuis, zong het Koor een vijftiental liederen, dat door het talrijke publiek met applaus werd beloond. De heer Hekhuis mocht een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. Mevrouw J. Jeras-Janse sprak een openingswoord op deze koor-avond, waarin zij de aandacht vroeg voor het feit, dat er in het koor nog plaats is voor enkele mannenstemmen. Na de pauze diende men een andere muze en kwam men met een ernstig toneelspel op de planken. „Levens- schaduwen" (3 bedrijven) viel bij de - -* eldig dames en heren in de zaal geweldig in de smaalt, getuige het applaus. Na afloop was er een attentie voor de medespelenden. De uitvoering werd besloten met het zingen van een danklied. LIJSTERNEST In een tuin in de kom van Aarden- burg staat een denneboompje en in dit boompje begon een lijster- paar een nest te bouwen, dat op 26 maart gereedkwam. Vier da gen later was het eerste eitje in het nest gedeponeerd. Met span ning wacht me» de resultaten af. BABY-OPPAS De baby's van Driewegen zijn tegen polio ingeënt. Het was een vrij la waaiige geschiedenis, waarbij de ge meente-secretaris zich heeft onder scheiden als een uitstekende baby- oppas. Een der moeders had namelijk haar portemonnee vergeten en moest naar huis om de bijdrage, die men .voor het inenten verschuldigd is. Zij drukte de secretaris prompt de klei ne in de handen met de woorden: „Ik ben zo terug". De vaccinaties werden tijdelijk stopgezet, want de admini strateur had zijn handen vol, tot de mama weer terugkwam. VEERTIG JAAR De heer en mevrouw H. Duljzer- Scherpenissé, die In de Nieuwstraat in St.-Annaland wonen, werden veer tig jaar geleden in de echt verbon den. Zij herdachten <lit feestelijke feit onlangs, waarbij zij vele felicita ties ontvingen. De heer Duijzer dien de enkele Jaren de Nederlands Her vormde Kerk sla diaken. verrichtte hij op 8 augustus 1959 in Kopenhagen tijdens de landenwed- stnjd Denemarken-België. Hij won uiteraard de 5000 meter, maar ves tigde bovendien een nieuw Belgisch record: 14 minuten 6 seconden. En als men nu weet, dat het oude record (14.10) op naam stond van de beroemde Gaston Reiff, die dit record vestigde toen hij in Brus sel niemand minder dan Emilc Zatopek versloeg, dan schittert de prestatie van Alïonsius nog fel- De successen van deze 22-jarige Westdorpenaar dwingen nog meer respect af, als men bovendien weet, dat hij bij de training helemaal op zichzelf aangewezen is. „Ja, ik krijg wel eens adviezen van een bondsraad gever, maar trainen moet ik toch al tijd alleen, omdat ik zover af woon", vertelt hij. En wie aan sport gedaan heeft, kan zeggen welk een enorm doorzettingsvermogen en volharding er nodig is om in alle eenzaamheid iedere ochtend en avond maar weer te trainen. Inderdaad: iedere ochtend en avond... traint Alïonsius. Weliswaar doet hij het van november tot februari wat rustiger aan, maar hij gaat dan toch lopend naar zijn werk in Zelzate, waar hij technisch tekenaar is. Dat is tien kilometer heen en tien kilo meter terugZijn vrouw en zoon tje hoeven overigens 's avonds dan niet veel langer te wachten dan In de zomer, wanneer Eugiène op de fiets aau komt stuiven Iedere avond kan men Alïonsius zien trainen in de buurt van zijn huis aan de Molenstraat in WestdorpeEn ongetwijfeld krijgt hij een schitte rende beloning voor die training, want het staat nu al als een paal bo ven water, dat Eugiène Alïonsius Bel gië zal vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Rome op de 5000 meter Daarom is hij nu al een beetje „staatsamateur". Natuurlijk: hij werkt de hele dag. Maar voor zijn avond-uurliike training ontvangt hij 20 a 25 gulden in de week voor ex tra voeding En dat heeft hij ook wel nodig, want een atleet, die iedere zater dag of zondag op een wedstrijd uitkomt, die bovendien iedere avond vele kilometers traint (ie dere woensdag zelfs een tempo loop van 15 kilometer), die heeft heel wat versterkende middelen nodig: groente, vlees, fruit, eie ren Alïonsius heeft al in heel wat verre plaatsen gelopen: Glasgow (vorige week nog), Athene, Rome, Sansebas- tiaan, Madrid, Praag, Düsseldorf. alleen houden zijn prestaties in het oog, dat doen ook de Zeeuwen. Want Alïonsius is niet alleen een Belg, hij is ook een Zeeuws-Vlaming Goese veiling haalde omzet van f 10.000.000 Bij de afsluiting van de administratie1 van de veilingvereniging „Zuid-Beve land" te Goes, waarvan het boekjaar loopt van 1 april tot 31 maart, bleek de omzet 10.025.890,26 te hebben bedragen. Het is de tweede maal dat deze vei ling een omzet heeft van meer dan 10 miljoen gulden. In 1957-1958 werd namelijk geveild voor 11.296.425,60. Het jaar 1958-1959 werd afgesloten met een omzet van 6.187.352,94. De „Zeeutós-Vlaamse Belg" Eugiène Alïonsius (rechts) strijd hier samen met zijn landgenoot Vandewattijne en de Fransman Rhadi in een belang rijke Franse cross. zijn, dat uitstel van een gron dige restauratie van de mo numenten thans niet langer verantwoord kan worden ge acht. „Er begint dus schot in onze reeds zo lang gekoester de wensen en plannen te ko men", zo vertelde burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester vrijdagmorgen in een voor de pers belegde bijeenkomst. Alles bijeen zal het restauratie plan ongeveer twee miljoen geil den kosten. Hoe de verscheidene fasen van de restauratie uitge voerd en bekostigd zullen worden is nog niet geheel bekend. Daar over wordt op het ogenblik nog overleg gepleegd met het ministe rie van onderwijs, kunsten en we tenschappen en de provincie. Uiteraard zal alles specialist werk zijn, maar het is in ieder geval wel zo, dat de nieuwe plan nen een algehele restauratie met een uiteindelijke voltooiing daar van behelzen. Een belangrijke mijlpaal dus aan de lange lijdensweg, die aan deze op het oog zo simpele mededeling is voorafgegaan. Want de oor spronkelijke plannen voor een ge degen conservering van de Zie- rikzeese monumenten dateren al van vijftig jaar terug. In 1910 namelijk zegde de toenmalige pre sident van de rechtbank, de neer Cau toe, het geheel voor eigen re kening te zullen laten uitvoeren. Men heeft toen echter niet door getast en dit voornemen telkens verschoven naar een later tijdstip. Totdat tenslotte van uitstel voorlopig afstel kwam. Tussen de twee wereldoorlogen heeft er ook nog een plan op stapel ge staan, maar meer urgente zaken kregen toen voorrang. Thans is het evenwel zover geko men, dat met name de Zuidhaven poort in een gevaarlijke positie is komen te verkeren. Dat heeft als consequentie enkele ongemakken gehad. Zwaar verkeer bijvoor beeld is reeds vorig jaar de door gang van de poort ontzegd. Met alle lastige gevolgen van dien.... De „monumentale zorgen" van Zierikzee zijn met toe zegging van rijk en provincie op liet ogenblik wat dichter bij een goede en effectieve oplossing gekomen. Er zijn al een aantal begrotingen op gemaakt, die nog met ver schillende instanties ztdlen worden uitgepraat. Binnenkort zullen meer gede tailleerde plannen aan de Zierikzeese raad worden voorgelegd. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: Liefde is mijn beroep, 19 en 21.15 uur, 18 jaar. Schouwburg: Rivalen zien niet om, 20 uur. 14 Jaar: Concert- en Gehoor zaal: solistenconcours Bond van har monie- en fanfareverenigingen in Zee land, 10 uur: Schuttershof: avond at letiekvereniging „Achilles", 20 uur: Gouden Poorte: feestavond E.M.M., 20 uur. Vllssingen Luxor: Dreigende heuvels, 19 en 21 uur, 14 jaar; Alhambra: Het verborgen leven van Walther Mitty, 19 en 21 uur, 14 Jaar: Concert gebouw: Uitvoering „Jong Leven", 20 uur: Britannia: cabnretavond voor de vluchtelingen, 19.30 uur: Goes Grand: Het verborgen leven van Walter Mitty, 19 en 21 uur. 14 Jaar; Prins van Oranje: jaarverg C.H.U.- Kamerkringver. Middelburg. 14 uur; Opril: vergadering S.G.P.. 14 uur. Kleuterschool Bleelcerstraat: film avond hervormde .Teugdraad „Ich suche dich", 20.00 uur. MORGEN. Middelburg Electro: Liefde ls mijn beroep, 15.30, 19 en 21.15 uur. 18 Jaar; Schouwburg: Rivalen zien niet om, 14.30 en 20 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: Het verborgen leven van Walter Mitty, 15, 19 en 21 uur. 14 Jaar; Luxor: Dreigend heu vels, 13, 19 en 21 uur, 14 jaar. Goes Grand: Robinson Crusoe Co., 15 uur, a.l.; Het verborgen leven van Walter Mitty, 19 en 21 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2