Spoorwegstaking '44: historische verzetsdaad maar de offers niet waard PROCLAMATIE VAN STAKING W4S CURIEUS EN LEERZAAM AMBTENAREN BERADEN ZICH OVER PENSIOENVOORSTELLEN STEMMEN UIT DE KERKEN 10 P ROV I N O t A L to IS a BO W 8 hi V O V It A N T ZATERDAG 2 APRIL 1960 Prof. dr. A. J. C. Riiter in „Rijden en Staken 1940-1945" Effect op Duitse oorlogseconomie is vrijwel nihil geweest ..Historisch gezien lijkt de spoorwegstaking van september 1944 de gebrachte offers van het al zwaar beproefde Nederlandse volk niet waar geweest", is een van de verrassende conclusies van de sociaal-historicus prof. dr. A. J. C. Rüter, hoogleraar te Leiden, in de thans verschenen monografie „Rijden en Staken 19401945". In opdracht van het Rijksinstituut voor Oorlogs- docmentaite en mede op verzoek van de Nederlandse Spoor wegen, heeft prof Rüter deze studie gemaakt van de Nederland se Spoorwegen in oorlogstijd. Zijn bevindingen blijken in tal van opzichten af te wijken van de allengs gevormde mening over de legendarische spoorwegstaking, die wel als de grootste ver zetsactie uit de bezettingtijd is aangemerkt. Prof. Rüters bijna 500 bladzijden tel lende verslag is meer geworden dan een gedtaillecrde beschrijving van de staking in zijn verloop en ontwikke ling'. Er wordt ook een analyse in gegeven van het beleid tijdens'de be zetting van de Nederlandse Spoor wegen en van de besturen van de vakbonden van spoorwegpersoneel. De intieme samenhang tussen dat be leid en de staking wordt uitvoerig uit de doeken gedaan. De in dit opzicht door prof. Rüter ontwikkelde de vi sie, is niet de opvatting van de Ne derlandse Spoorwegen, wordt na drukkelijk in een voorwoord gezegd. Mede daarom heeft het echter veer tien jaar geduurd,, voordat deze pu- blilcatie verscheen. De eerste versie van het manuscript was in 1955 ge reed. Deze versie werd voorgelegd aan een commissie uit het spoorweg bedrijf onder voorzitterschap van ir. W. Hupkes. Het resultaat was een tiental nota's, die zonneklaar aan toonden, dat de commissie niet alleen correctie wenste op ondergeschikte punten, maar ook prof. Rüters visie op de gebeurtenissen ten aanzien van spoorwegen en spoorwegvakbewe ging verwierp. Slechts enkele correc ties van strikt zakelijke aard wer den aangebracht, waarna het manus cript werd doorgezonden aan de pre sident-directeur der N.S. dr. ir. F. Q. den Hollander. In een. achttal nota's heeft de heer Den Hollander toen de bezwaren van de commissie-Hupkes herhaald. Er werd precies voorge schreven ,hoe de conclusies moesten luiden, en dat werd uiteraard niet aanvaard. Manuscript en uitvoerige toelichtingen en opmerkingen werden hierna toegezonden aan de staatsse- cretarie van o. k. e,n w„ mr. Y. Scholten, die op 12 oktober jlv toe stemming gaf tot publikatie. APOTHEOSE Ter toelichting van zijn boek heeft de Leïdse hoogleraar ons verteld, dat het liem onmogolijk geweest is de spoorwegstaking te zien louter als een bevel van de regering en een strategische zet. Ze is ook geweest de apotheose op de bedrijfs- en vakbe- wegingspolitiek van 1940 af. De beöijrfsleiding wenste het goede verkeer in stand te houden aan het einde van de oorlog gedurende de meidagen van 1940. Men achtte het van het grootste belang het bedrijf in Nederlandse handen te houden, en heeft dus bepaalde en vele diensten aan Duitsers moeten bewijzen. Ook de spoorwegvakbeweging heeft .van het begin der bezetting af onder Duitse druk gestaan. Juli 1941 leidde het ertoe, dat de twee confessionele vakbonden zichzelf ontbonden, maar de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel, de bij het N.V.V. aan gesloten bond, werkte door tot mei 1942, toen het Ned. Arbeidsfront on der de N.S.B.-er Woudenberf werd Opgericht als een uitdrukkelijk Na tionaal Socialistische instelling. Ir. Hupkes slaagde erin de oude per- soneelsraad als ambtelijke instelling te handhaven. Aanhangers van Wou denberg kregen daardoor geen kans. GEDISCIPLINEERD Niet de directie en vakbeweging heb ben in september 1944 de grote spoorwegstaking geproclameerd. Het tegendeel is haast waar. Bogm mei 1943 hadden directie, en personecls- raad nog ontkennend geantwoord op «>en vraag, of deelgenomen zou wor den aan de stakingen die toen aller- wege uitbraken. Maar afgezien van de vraag, of er in september 1944 inissoliio" "I bereidheid toe geweest zou zijn. staking is formeel gepro clameerd or de Nederlandse Rege ring te Londen op 17 september 1944 werden de snoorwegmensen in de Ne derlandse uitzending van de B.is.l. opgeroepen het werk neer te leggen en wonderbaarlijk gedisciplineerd helien de meesten aan die oproep ge volg gegeven. Alleen in Groningen en Drente ver liep de staking aanvankelijk ongu- stig. De directie in bezet gebied werd door de radio-omroep geheel verrast. Eerst twee maanden later hebben di rectie en personeeleraad wat vat op de staking gekregen. Minder het verlangen om aan het verzet de nodige centrale leiding te Subsidie op consumptiemelk volledig afgeschaft In de Nederlandse Staatscourant van donderdag zijn bij beschikking van de minister van landbouw en visserij de heffingen op consumptiemelk ge publiceerd, welke per 3 april 1960 van kracht worden. Deze heffingen, die zoals men weet ten doel hebben de consumptiemelk de verre- kenprijs te laten opbrengen, zijn aan gepast aan de inmiddels gewijzigde mieveringsprijzen van boter, kaas en melkpoeder, alsmede aan de per ge noemde datum in werking tredende prijsverhoging van consumptiemelk en consumptiemelkprodukten tenge- vólgc van de algehele afschaffing van de consumentensubsidie öp melk. geven dan overwegingen van op portuniteit zijn daarbij drijfveer- geweest. Men zag er een prachtig tegenwicht in tegen mogelijke la tere beschuldigingen van collabora tie en bovendien werd er een poli tieke troef in gezien tegen de com munisten, waar men veel banger voor aws dan redelijkerwijs nodig was. In wezen is de staking twee maan den gedragen door een reeks van lokale improvisaties van volkomen willekeurige personeelsleden, die in de bres sprongen toen handelen gebo den was en over onvermoede orga nisatorische bekwaamheden beschik ten naast overwicht op hun omge ving. In eerste instantie was het be langrijkste probleem de staking gaande te houden. Daartoe was finan ciële verzorging nodig en wel naar spoedig bleelt, voor een langere tijd, dan men aanvankelijk had gedacht. In de meeste plaatsen kwamen ge- improviseerde organisaties tot stand, waarin vooral leden van het Natio nale Steunfonds en van de Lande lijke Organisatie (de L.O. de grootste verzetsorganisatie tot hulp aan on derduikers) een rol speelden. Aldra begonnen de heren Hupkes, president-directeur van de N.S. en G. Joustra, voorziter van de toen inmid dels opgeheven algemene personeels- bond en lid van de personeels- raad er naar te streven de centrale en lokale leiding van de zorg om de spoorwegstakers in han den te leggen van de personeelsraad en zijn plaatselijke vertegenwoordi gers. Het leidde vaak tot scherpe conflicten. Onvermoeibaar heeft wij len de heer Walraven van Hall gepro beerd de tegenstellingen te overbrug gen. Eind 1944 werd het compromis gevonden, inhoudende, dat de lonen als voorschot voor rekening van de N.S. uitbetaald zouden worden en dat de verantwoordingsstukken bij een notaris gedeponeerd zouden worden. Op ingenieuze wijze heeft het N.S .F. voor de gelden gezorgd. Het meost na medio september 1944 totaal 10 mil joen gulden per maand aan het ver zet uitkeren, waarvan 6 miljoen aan de spoorwegstakers. De meeste ef fectieve manier, waarop men dit geld kreeg, bleek vervalste schatkistpro- mesen in de kluizen van de Neder landse Bank (met zijn N.S.B.-direc- tie) om te wisselen voor echte exem plaren, die vervolgens bij het be drijfsleven te gelde gemaakt werden. Zelfs de gebruikelijke kerstgratifi catie heben de stakers dan ook uit betaald kunnen krijgen. DUITSE BLOKKADE Ooit de Duitsers zijn door de sta king volkomen verrast geweest. Zij wisten hun militair vervoer echter vrij gauw weer op gang te bren gen. Circa 4500 man Duits perso neel werd naar Nederland ge stuurd. Hoewel de staking een ge voelige deuk toebracht aan hun prestige, bleef een directe Duitse actie tegen de stakers achterwege. Nadat het aanvankelijke idee, om Amsterdam. Rotterdam en Den Haag, hermetisch af te sluiten en uit te hongeren verworpen was, werd ertoe overgegaan de binnen? scheepvaart te blokkeren om het overbevolkte westen van de voed- selaanvoer uit Oost- en Noord-Ne derland af te snijden. Toen dit vér- vorer weer vrijgegeven was, durf den veel eigenaars van schepen niet meer te varen. Mede door de vorst van december 1944 tot eind januari 1945 stiereven tot aan de bevrijding ca. 15.000 personen door honger en koude. Gezien het feit, dat het Dnitse mili taire transport maar een dag of acht gedesorganiseerd is geweest, is het effect van de staking voor de Dnit se oorlogseconomie vrijwel nihil ge weest. Prof. Rüter meent dan ook, dat met regelmatige beschieting van de transporten vanuit geallieerde vliegtuigen hetzelfde effect bereikt had kunnen worden. Zelfs het feit, dat deze historische verzetsdaad Ne derland in de geallieerde wereld gro te goodwill heeft gegeven, acht deze historicus te gering tegenover de veel zwaardere offers, die net Nederland se volk werden opgelegd. De wijze waarop de grote spoorweg staking van '44, werd geproclameerd, is curieus en leerzaam. Vrijdag 15 september 44 heeft de heer Foch van het Bureau Inlichtin gen vernomen, dat luchtlandingsope raties zouden worden uitgevoerd. De Nederlandse regering mocht hij er niet over inlichten. In de nacht van zaterdag op zondag tussen 12 en 1 uur werd hem telefonisch meegedeeld, dat de actie 's middags om 12 uur zou beginnen. De minister-president prof. ter niet bereiken. Eerst tegen 12 uur mr. P. S. Gerbrandy, kon hij toen ech- die bewuste zondag kou de heer Foch de wens van Shaef aan de heer Ger brandy overbrengen, dat de spoorwe gen gelast zou worden het werk te staken. De heer Gerbrandy wilde wel, maar In Zeeland viel niet veel meer te staken In zijn eindconclusie over de akeling locale acties. Overal bood de staking een ander beeld. Het i variëerde naar de omstandig- heden, waaronder men gewerkt §1 had. Die waren in het zuiden, waar de bevrijding, naar men dacht, voor de deur stond. welk geheel anders, dan in de andere delen van het land. Professor Rüter schrijft hier- over: „De toestand in het zuï- den werd in de maand septem- ber chaotisch. Zolang het nog gebied-achter-het-front was, beukte de geallieerde lucht er macht hier de Duitse communi- catielijnen langs de rail. Op de spoorwegen tussen Vlissingen en Tilburg deed zij dat met ver- dubbelde inspanning, toen de Duitse marine de 4e september het ganse 15e leger uit Zeeuwsch-Vlaanderen over de Westerschelde begon te zetten deze krijgsmacht kreeg juist de taak, de geallieerde opmars ten zuiden van de grote rivieren op te vangenHet Nederlands bedrijf (lag) al een week voor de staking stil." Militairen na- men het werk aan de spoorlij- nen van burgers over. zelfs de Duitsers vonden dit geen werk meer voor Burgers. De verbin- ding met Walcheren werd ver- broken, de Sloedam werd ge- bombardeerd op 12 en 13 sep- tember en „op Duitse pogingen tot herstel, waartoe de station- li chef te Middelburg spoedig zijn medewerking weigerde, volgde i= de 15e september een bombar- dement, dat volstrekt afdoende was. Ook de Kreekrakdam s werd al spoedig doelwit van ge- alliëerde luchtaanvallen". Toe-n dus de oproep tot staking 'el er in Zeeland niet kwam, viel veel meer te staken. llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllüllllillflIllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIII kon niet alleen beslissen. Hij trachtte telefonisch de koningin te bereiken het is niet zeker of dat gelukt is en verzocht de heer Foch de kwestie te gaan voorleggen aan onze minister van ooslog, de neer Van Lidth de Jeu- de, wiens verblijfplaats de minister president op dat ogenblik niet bekend was. maar die tenslotte in Epsom werd gevonden, 's middags óm half drie. Nadat de heer Gerbrandy zijn ambt- genaoot van Justitie, de heer Van Heuven Goedhart op de hoogte ge bracht had van beraad schijnt zelfs geen sprake te zijn geweest wacht te hij óp het fiat van de heer Van Lidt de Jeude. Die bleek er minder licht aan getild te hebben dan de minister-president. Hij verklaarde zich bereid aan de wens van Shaef gevolg te geven, na dat de heer Foch hem verteld had, dat de geallieerde legerleiding zonder twijfel zelf de spoorwegstaking zou afkondigen, als de Nederlandse rege ring nalatig bleef. Met de door de minister van oorlog opgestelde proclamatie is de heer Foch teruggereden naar liet Bureau Inlimhtingen, waar Prof. Gerbrandy en de heer Den Doolaard hem vol on geduld wachtten. Enkele minuten na het begin van de uitzending van de B.B.C. arriveerde hij bij het gebouw. Even later klonk de proclamatie van de regering uit de Nederlandse radio- toestellën. Niemand in Nederland kon op dat ogenblik bevroeden dat het voltallige kabinet over deze verstrek kende beslissing niet eens geraad pleegd was. Zachter voorjaarsweer (Van onze weerk. medew.) i In het noorden en oosten van ons land scheen gisteren de ge- i hele dag de zon, zodat de tem- i peratuur daar belangrijk hoger i kon stijgen dan in onze omge- §g i ving. Toch is er een verdere verbetering in zicht. De de- pressie-activiteit boven de oce- I aan begint zich langzaam naar I West-Europa uit te breiden. «Dit zal tot* gevolg hebben, dat j *de oostewind ons gaat verlaten i en plaats maakt voor een zach- tere zuidelijke luchtstroming. 1 Hierin zal de temperatuur tij- j dens het weekeinde enkele gra- n I den hoger komen en ook mo- j gen wij af en toe zonnige pe- s rioden verwachten. Door deze i ontwikkeling zal april met en- j kéle groeizame dagen te voor- schijn komen. Doordat de de- pressie-activiteit dichterbij m komt zal vooral na zondag de I kans op wat regen groter wor- I den. ff liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Er Is een internationaal instituut ge vormd, dat wetten zal opstellen voor liet verkeer in en het onderzoek van de oneindige ruimte. Als voorzitter zal voorlopig Christopher Shawcross, rechter te Nottingham, in Engeland, optreden. Ontworpen wetten zullen moeten worden goedgekeurd door het congres van de fe deratie van ruimtevaarders, dat later in dit Jaar in Stockholm zal worden ge houden en door de 34 landen, die hier naar vertegenwoordigers zullen zenden. NA GEHEIM „GEORGANISEERD OVERLEG" Ook compensatie van huurverhoging in geding neel beraden zich op het ogenblik over voorstellen van de regering tot verbe tering van de positie van de gepensio neerden. Deze voorsteilen zijn door de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, ingediend tijdens een deze week in grote geheimzinnigheid gehouden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De. minister en de organisaties zijn echter overeenge komen omtrent de voorstellen niéts mee te delen. Zelfs een officieel com muniqué, dat gewooulijk wordt uitge geven, bleef ditmaal achterwege. Wel hebben wij vernomen, dat nog geen datum is bepaald, waarop de centrale commissie opnieuw bijeen zal komen. Met het indienen van voorstellen ten aanzien van de positie der gepensio neerden is de regering haar belofte nagekomen, gedaan tijdens het in fe bruari gehouden overleg over de sala- rispositie van het overheidspersoneel. De regering zegde bij dit overleg toe, dat over het al dan niet toekennen vaii een toeslag op de pensioenen in ver band met de salarismaatregelen voor het overheidspersoneel, en zo ja, hoe en in welke mate, vóór 1 april een ge sprek zou plaats hebben in de centrale commissie. Dit gesprek zou worden Voor de bewoners van de Stromen- wijk nadert nu met rasse schreden het tijdstip, waarop zij voor het ko pen van de eerste levensbehoeften in hun eigen omgeving terecht kunnen. Het is immers het streven van de middenstand om hun klanten service te verlenen en wanneer er nieuwe wijken gecreëerd worden, zórgen ook de winkeliers in de buurt te zijn. De zes winkels, die momenteel door de Middelburgse aannemer Hendrik- se in de Stromenwijk gebou/wd wor den, naderen hun voltooiing. De stei gers rond de winkels zijn zo goed als verdwenen en binnen een tweetal maanden zullen de winkeliers ze kun nen betrekken. Vier middenstanders hebben reeds beslag gelegd op even- zovele winkels, zodat nog voor twee. panden een winkelier gezocht moet worden. Maar voordat de heer Hen- drikse de winkelgalerij heeft afge leverd. zullen er ongetwijfeld ook zes winkeliers gevestigd zijn (Foto P.Z.C.). gevoerd aan de hand van een nota, over een aantal grondbeginselen van de pensioenwetgeving, zoals bijvoor beeld de aanpassing aan de A.O.W. en A.W.W. en de waardevastheid van het pensioen. Deze toezegging was echter voor drie van de vijf centrales van over heidspersoneel in februari mede aanleiding om niet met de rege ringsvoorstellen inzake de ambte narensalarissen in te stemmen. Plet feit, dat de verbetering van de overheidspensioenen naar de toe komst werd verschoven, was voor deze drie centrales onaanvaard baar, omdat zij van het begrip van het overleg hadden gesteld, dat een pensioenverbetering gekoppeld diende te worden aan de salaris verhoging. Door de huurverhoging is nu nog de vraag ontstaan hoe deze verho ging in dc pensioenen zal worden gecompenseerd. De gepensioneer den tasten dus nog in net duister-, behalve dan, dat zij weten, dat de hogere huur voor een deel zal wor den gecompenseerd in een verho ging van de A.O.W.-uitkering. In Den Bosch is donderdag in de vee markthallen de 25ste paasveetentoon- stelling gehouden. De foto toont een rij kandidaten in een van de hallen tijdens de keuring. Aantal huiseigenaren zegde ten onrechte huurverhoging aan Het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid lieeft gisteren me degedeeld „Het blijkt, dat een aantal huiseige naren hun huurders ten onrechte huurverhoging hebben aangezegd. De vandaag ingegane algemene huurverhoging is niet automatisch van toepassing op vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen met een huur prijs van 6,of minder in onder meer de vier grote steden, waterlei ding daarbij niet inbegrepen. Deze liuurgrens ligt telkens lager in de volgende gemeentëklassen. Er zijn vijf geineenteklassen. In de kleinste gemeenten ligt de grens bij o,—. „Voor de vooroorlogse woningen met een huurprijs die met meer bedraagt dan 9,onder andere in de vier grootste gemeenten, tot 5,in de kleinste, gaat die huurprijs dus niet automatisch omhoog. De verhuurder moet zich eerst tot de huuradvies commissie wensen voor het verkrij gen van een verklaring". (Slot van pag. 3) Afrika, de Nederduits Gereformeerde Kerk gedurende de eerste eeuwen van haar bestaan geen rassenschei ding gekend. Te samen met niet- blanken kwam men in de kerk bij een en vierde het H. Avondmaal. Steeds sterker is onder bepaalde groepen van do blanke bevolking de beweging geworden die zich uitsprak voor de gescheiden kerkdiensten. Hun verzoeken werden afgewezen, omdat „het in strijd was met de be ginselen van de avondmaalsviering, de geloofsbelijdenis en de Schrift". Tenslotte heeft de vrees voor de ras senvermenging de overhand gekre gen en in 1857 is de scheiding door gevoerd. Tóen is dan opgericht een Nederduits Gereformeerde Zendings kerk, waarin do kleurlingen zijn ondergebracht en die haar eigenge- kleurde zendingspredikanten heeft. Kritiek Nu, een 100 jaar later is men er niet meer zo zeker van dat er toen een goede beslissing genomen is. De kri tiek op de apartheid wordt dichtbij en verat' steeds luider gehoord. De berichten die er uit de grootste kerk van Zuid-Afrika komen wijzen er op dat men zich er van bewust is dat de Bijbel nadruk legt op de eenheid van het ganse geslacht der mensen. Uit enen bloede heeft God het gehele geslacht der mensen gemaakt. Deze van God gegeven eenheid is op zijn minst even belangrijk als alle opvat tingen over verschillen in kleur en ras. Dit houdt in, dat geen enkel ras zich voor God als superieur kan be schouwen. Leden van een ander ras zullen moeten worden aanvaard als „medebroeders en mede-zondaren, voor wie in gelijke mate Christus gekomen is". Dit klopt nu niet met de apartheid. Zodoende komt er de vraag of het wel juist is zich te la ten leiden door de zo populaire slag zinnen. In ieder geval zullen begrip pen als het onderscheid der rassen moeten worden gezuiverd van bijbe doelingen. Hier hebben we het di lemma waarvoor de kerken in Zuid- Afrika staan en kerkelijk gezien is het verheugend dat men nu deze on zekerheid kent. Wij zijn buitenstaanders en toch heb ben we er mee te maken welke hou ding de kerken ginds aannemen. We zullen dat moeten doen met begrip voor de situatie en de moeilijkheden die daaruit voort komen. Het is an ders ook voor de kerken een kritieke tijd geworden. Bij liet verzet van de gekleurde bevolking, waarvan we in deze weken gelezen hebben, zijn er ook kerken in brand gestoken. Zij, die in de kerk de leiding hebben te geven raken steeds meer in de knoei. Een mens is altijd geneigd te willen houden wat hij heeft, niaar in de kerk zal men toch moeten weten van de waarheid dat. men het leven ver liezen zal wanneer men het behou den wil. H. Voor f 1.500.000 aan schilderijen gestolen In de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit het hotel Colombe d' Or te Saint-Panl-de Véuice bij Nico moder ne schilderijen ter waarde van twee miljoen nieuwe franken (ruim ander half miljoen gulden) gestolen. Er zijn doeken onder van Picasso, Braque, Dufy, Buffet en Modigliani.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 20