MICHELIN JAZZ-WEEK RITA REYS EN PÏM JACOBS NAAR TER- NEUZEN 3\orew, -yew en.... selmjven Nederland—Bulgarije niet op T.V. GOEDE ROL VAN SINATRA IN „RIVALEN ZIEN NIET OM" WITTE KRUIS SPORT IN CIJFERS VOOR HET A.S. WEEKEND 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COUEAN T ZATERDAG 2 APRIL 1960 Do VARA zal in do ko mende week grote aan dacht besteden aan de jazz. Vele elementen en facetten van deze door talrijken gewaardeerde (en eerlijk gezegd oolc door velen versmade) vorm van muziek zullen worden belicht. Een hoogtepunt indeze reeks van uitvoeringen en gesproken woorden, zal ongetwijfeld het op treden van Rita Reys en Pira Jacobs in Terneu zen zijn. Dit gebeuren heeft plaats op woens dagmiddag. Dit pro gramma zal vooral ge wijd zijn aan de laatste stromingen in de jazz. Deze „first lady of jazz" in ons land, die in Ber lijn, in Züricb, in Ame rika optreedt, is naar ze xneent nog nooit in Ter- neuzen geweest. „Ik verheug me er op ken nis te kunnen maken met Terneuzen". Een keuze uit haar re pertoire heeft ze nog niet gedaan. „Daarvoor heb ik geen tijd gehad. We zijn woensdag pas teruggekomen van een optreden in Portugal. Het was heerlijk. Veer tien dagen hebben wij gespeeld en gezongen. Pim Jacobs begeleidde mij op de piano; een drummer en een bassist hadden we geleend van een Portugees orkest. Ze waren vrij redelijk. We zijn lekker bruin ge worden. De volgende week gaan we naar Zii- Duke Ellington. rich om op te treden voor radio en televisie, in juli zijn we in Spanje en de laatste dagen van april brengen we door in Engeland. Dat zijn in het kort de plannen van Rita Reys en Pim Jacobs die geen vrees meer behoeven te hebben dat hun stijl niet zal worden gewaardeerd. Ze hebben het erg druk om te kunnen voldoen aan de vele uitnodigin gen, die zij ontvangen. „We zijn dikwijls veer tien dagen weg, dan eni ge dagen thuis, dan weer een paar weken in liet buitenland en dan weer eens een paar da gen in Hilversum. We hebben gewoon geen tijd om bijvoorbeeld te zor gen voor een huis. Ik zou toch graag willen dat we voor mei een huis hadden. Dan kun nen we trouwen. Ik vind mei een leuke maand daarvoor en bo vendien we hebben reeds zo lang gewacht". „Maar ik vind het echt leuk eens een keer naar Terneuzen te gaan". Dat zei ze tot besluit in een kort gesprek, dat we met haar, „the first lady of jazz in Neder land", mochten hebben. Oscar Peterson Zaterdagnacht 9 april als dus vele men sen reeds naar bed zijn, is het tijd om te luisteren naar het optre den van Jazz at. the Philharmonic. Dan zal men ook kunnen luiste ren naar de Canadese reus Oscar Peterson. Zijn trio treedt dan op in het Concertgebouw te Amsterdam. Razend snel speelt Peterson, maar tegelijk weet hij een ei gen kleur te geven aan zijn uitvoering. Wat ro mantische opvattingen heeft hij. Maar ook se rieus. Dat was een ka raktertrek, die hij reeds als jongen demonstreer de. Al won hij een keer een prijs tijdens een jazzconcours was dat voor hem nog geen aan leiding om nu direct maar zijn gehele leven aan de jazz te wijden. Nee, goed voorbereiden was zijn opgave. En Os car Peterson ging weer studeren, net zolang tot hij .zich zelf waardig vond om regelmatig voor het publiek te verschij nen. Hij heeft succes ge had en dat heeft hij nog. Miles Davis Zondagavond zal men niet alleen naar het Os car Peterson Trio kunnen luisteren, maar ook naar de wereldberoemde mu ziek van Miles Davis en zijn sextet. In 1948 stelde hij zijn eerste orkest sa men en dat betekende in de jazz-wereld een injec tie. Er was maar een trompet, namelijk die van Miles Davis zelf. Met de gave van de mu zikaliteit en intelligentie zette Miles Davis door. Hij voltooide de brug, die hij zelf geslagen had tussen de bop-stijl en de cool-jazz. Tegelijkertijd werd hij omhooggestuwd naar een verre noogte in de jazz-muziek. Dat heeft hij bereikt door zijn trompet zo te bespelen dat het koel, maar tegelijk hartstoch telijk klinkt. Soms denkt men aan te derheid als men naar Mi- les Davis luistert om dan enige ogenblikken later weer die bezetenheid te merken, die een van zijn kenmerken zijn. Spanningen en concen tratie zijn ook van zijn gehele lichaamshouding af te lezen als hij op treedt en velen in extase brengt. Het Miles Davis Sextet treedt op in het Kurhaus te Scheveningen. De sa menstelling van het sex tet is als volgt: Miles Davis, trompet, John Coltrane, tenorsax, Buddy Montgomery, vi brafoon, Winton Kelly, piano, Paul Chambers, bas, Jimmy Cobb, drums. Duke Ellington Het Gesproken Portret, dat de Vara woensdag middag uitzendt, zal ge wijd zijn aan Eduard Kennedy „Duke" Elling ton. De bijnaam „Duke" kreeg hij al op school en wel omdat hij zich steeds zo zorgvuldig kleedde. Duke Ellington die geboren werd te Wasliingtou op 39 april 1899, is groot en bekend als pianist bandleider en componist. Direct na zijn schoolperiode ging hij naar New-York, waar bij een eigen vier mans bandje oprichtte. Het was slechts een ma tig succes. In 1927 kwam de ommekeer. Hij kreeg een engagement bij The Cotton Club en bleef daar met veel suc ces tot 1932. Solisten uit die periode zijn Barney Bigard, klarinet, John ny Hodges alt-sax en Harry Carney, bariton sax. Zijn eerste succes op het populaire terrein verkreeg hij door zijn nummer Mood Indigo gevolgd door The Mooch Blanek and Fan Fanta sy en andere werken. Ook begon hij in deze peilode zijn beroemd ge worden „Jungle Stijl" te ontwikkelen. In 1933 on dernam hij zijn eerste tournee door Europa. Rond 1940 werd Duke Ellingtons orkest een standaard orkest van de jazz, vooral door de composities en werken van Ellington o.a. Black Brown and Beige suite. Ook schreef hij Lilberi- an Suite voor de staat Liberia. Stan Getz In de jazz-week mag beslist niet ontbreken het Stan Getz Quartet. In hot Concertgebouw orkest te Amsterdam zal het zondagnacht op treden en de Vara zal voor een directe uitzen ding zorgdragen. Onge twijfeld behoort Stan Getz tot de grootste der jazzmusici. Onbekend in ons land is bij niet, reeds meermalen heeft hij een concert verzorgd on hij is ook bekend geworden bij velen via de film „Les Tricheors". Hij zorgde toen voor de ach tergrond muziek. Stan Getz heeft een ge heel eigen stijl ontwik keld, die soms herinne ringen oproept aan Les ter Young. Voortreffe lijk weet hij op te bou wen en uit te werken. 'Strak en ingetogen speelt hij. Reeds vroeg voelde hij zich aange trokken tot de jazz. Toen hij nog naar school moest, kwam het meer malen voor dat hij spij belde en zich uitleefde op het spelen in 'n jazz orkest. Zodra hij van school was leerde hij op de fagot spelen. Dat duurde niet lang en Stan Getz nam de tenorsax ter hand. Op virtuoze wijze bespeelt hij dat in strument en weldra had hij roem verworven. En de kenners zullen onge twijfeld nog weten dat „Early Autumn" en ..Summer Sequence", so li waren die bewezen hoe Stan Getz gevoel had voor de jazz en dat gevoel met vakman schap weet te vertolken. En hij is boeiend geble ven, dat zal men weer kunnen horen. Michiel de Ruyter Een belangrijk aandeel aan het jazz festival dat de Vara de komen de week organiseert, leverde Michiel de Ruyter. Hij neemt o.a. deel aan het forum en hij heeft het gespro ken portret van Duke Ellington geschreven. Het hoogtepunt voor hem in deze week is het concert dat op za terdagavond en nacht van 9 maart wordt uit gezonden met Stan Getz Quartet, Oscar Peterson Trio en Miles Davis sextet. Dit om dat naar Michel de Ruyter meent, het de eerste keer is dat een jazz-concert integraal en direct wordt uitge zonden en omdat het drie vooraanstaande en belangrijke kleine jazz- groepen zijn. In 1941 begon Michiel de Ruyter zich reeds te interesseren voor de jazz toen hij klandestien luis terde naar uitzendingen van de B.B.C. In die tijd begon hij reeds met het verzamelen van platen o.a. de Ramblers, Fred die Johnson en Maurice van Coleman Hawkins. Toen hij ongeveer 16 jaar was moest hij stop pen met piano spelen. In 1943 werd hij getroffen door polio en is sinds dien invalide. In 1945 RADIO- EN T.V.-RUBRIEK ging hij klarinet spelen, later ook sopraan en alt sax. Vier jaar later in het orkest van de Am sterdam jazz sociëteit en in 1950 had hij zijn eers te orkest. Regelmatig verschijnen van hem artikels over jazz, houdt hij lezingen voor radio en voor clubs over het gehele land. In het openbaar musiceert hij niet meer, maar wel voor zijn plezier thuis piano en klarinet. De Nederlandse Televisie Stichting zal geen rechtstreekse uitzending van de wedstrijd Neder- land-Bulgarije, die zondag te Amsterdam wordt gespeeld, op het scherm kunnen brengen. Dat wordt verhinderd door de Belgische Voetbalbond, die geweigerd heeft toestemming te geven. Het is echter niet zo, dat in België een belang rijke wedstrijd wordt gespeeld, daar wordt de zondagmiddag slechts benut voor het spelen van competitie-wedstrijden. De Belgen zijn echter bang, dat supporters niet naar deze wedstrijden gaan kijken en thuis blijven om de wedstrijd Ne- derland-BuIgarije op het televisiescherm te zien. Een argument overigens dat slechts geldt voor- het noordelijk deel van België. Door de houding, die de Belgische voetbalbond aanneemt, rijst de vraag of men de afspraken moet herzien, die de voetbalbonden hebben ge maakt om geen wedstrijd door de televisie te la ten uitzenden zonder dat daarvoor behalve de landelijke voetbalbond ook de bonden in de na buurlanden toestemming hebben gegeven. De wijze waarop ditmaal de Belgen deze afspraak hanteren getuigt niet van soepelheid. Die hou ding heeft o.m. tot gevolg dat men in Nederland het eigen elftal niet te zien krijgt, maar wel bui tenlandse elftallen, d!o bijvoorbeeld ergens in Ma drid spelen. SL1PVRIJ DUURZAAM SOEPEL uitstekend te coveren! K;!j met wit zijvlak £:i of in zwart, met of zonder 0. binnenband. Michelin banden hebben hun sporen verdiend., op alle wegen Ier wereld. De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch FILMS IN ZEELAND Danny Kaye in een van zijn aardigste rolprenten Hoewel de rolprent „Rivalen zien niet om" van Delmer Daves tijdens de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog speelt, blijven we gespaard voor een Sinatra in een heldenrol. Welis waar draagt zanger-acteur „Frankie" de luitenants-uni form, maar dat is een weinig storende entourage, de kille bui tenkant, waar de kern van de zaak een liefdesverhaal zonder weerga is. De Franse Rivièra is de plaats van handeling. De Amerikanen hebben het zuiden van Frankrijk bezet en wachten op de invasie in Normandië. Hun oponthoud kenmerkt zich door schermutselingen met de vijand en een verbroedering met de Franse bevolking. Luite nant Sam Loggins (Sinatra) maakt kennis met Monique Blair (Natalie Wood) en de vriendschap tussen beide men sen verdiept zich. Tot Monique een onverwachte bekentenis doet: haar vader was een Ame rikaanse neger, die om de ras sendiscriminatie zijn land ver liet. Voor Loggins maakt dat niets uit, maar Monique houdt voet bij stuk. Zij wil wel vriendschap, maar niet meer. Tegenover luitenant Britt Harris (Tony Curtis) een collega van Loggins neemt zij een andere houding aan. Maar de niet bijster sympathieke Harris, die wel voor een avontuurtje te vinden is, denkt niet over een huwelijk. Log gins bemerkt dit en zint op wraak. Djt is de achtergrond van de riva liteit tassen Loggins en Harris, die uitloopt op een ernstig conflict. Men krijgt dan toch nog een stukje van de strijd te zien, wanneer de beide solda ten een speciale opdracht krijgen. Deze episode is een van de interes santste van de film, omdat zich dan de geestesstrijd van luitenant Log gins ontwikkelt tot het besef, dat ook de wraak op Harris hein geen vol doening zal schenken. Sinatra speelt zijn rol, zoals we dat van hem gewoon zijn. Ingetogen en overtuigend. Curtis, qua verschijning reeds het type van de luchthartige „held", heeft met de vertolking van deze rol eveneens eer Ingelegd. Nata lie Wood kweet zich uitstekend van de taak om de eigenlijk enigszins vaag gekarakteriseerde figuur van Monique uit tcb eelden. Schouwburg (Middelburg) vertoont de film. „Het verborgen leven van Walter Mitty" is een van de rolprenten uit de periode, waarin Danny Kaye op zijn best was. Het ver haal van James Thurber is kostelijk en Kaye gaf de hoofd persoon, de dromer Walter Mitty met behulp van zijn mimische gaven zo vermakelijk en scherp gestalte, dat deze rolprent tot zijn beste behoort. Virginia Mayo ziet men naast de humorist in de rol van een lief tallig „droommeisje", dat overi gens kordaat weet op te treden. Te zien in Grand (Goes) en Al- barnbra (Vlissingen). „Liefde is mijn beroep", vervaardigd naar een der spannende verhalen van de proluktieve Franse schrijver Geor ges Simenon, brengt Jean Gabin in een meesterlijke rol op het doek. Hij steekt hier in de huid van de succes volle advocaat Gobillot, een man met een grote praktijk, iemand die het klappen van de zweep kent, maar niet opgewassen is tegen de verlei dingskunsten van Yvette, een jonge dame met een reputatie, waaraan niemand twijfelt, omdat iedereen in haar omgeving wel weet, dat de klei ne Yvette het met de moraal zou nauw niet neemt en dat zij minder haar verstand gebruikt, dan andere gaven van de natuur om in het woe lige Parijse leven stand te houden. Gabin speelt uitmuntend, evenals Ed- wige Feuillère in de rol van madame Gobillot. Brigitte Bardot speelt de Yvette-nartij. Te zien in Electro (Middelburg). Heldhaftig Robert Mitchum is in „Dreigende heuvels" te zien als een bijzonder heldhaftige oorlogscorrespondent, die in de Griekse ondergrondse een be langrijke rol speelt en met een gehei me missie naar Engeland probeert te verdwijnen. Het kost hem veel moei te, maar het feit. dat een aantal vrou wen onmiddellijk of tenminste na enige tijd toch verliefd op hem wordt, brengt verlichting in de moeilijkhe den. Enkelen van de dames, die Mit chum in „het verzet" steunen zijn Gia Scala en Elisabeth Muller. Stan ley Baker is de kwade genius. De film wordt vertoond in Luxor (Vlis singen). Grand (Goes) brengt het befaamde duo Stan Laurel en Oliver Hardy op het doek in ,Robinson Crusoë en Co", een film van Leo Joannon, waarin voorts Max Elloy te zien is, do ac teur, die in „Wij gaan naar Parijs" de veldwachter speelde. Hier is het gezelschap echter niet In de lichtstad, maar op een vrijwel onbewoond ei land, waar men moet roeien met de riemen die men heeft, waarbij het humoristische duo er een zeer per soonlijke „slag" ep na blijkt te hou den. T.V.-beeld op holle geoliede spiegel 1 Na de vergadering van de H aandeelhouders van Philips f§ H heeft men kennis kun- H nen maken met een nieu- we T.V. grootbeeld-projector. In deze projector, die uit een samenspel van Zwitsers en Nederlands vernuft op dé H marlet kwam, is het fluores- centie-scherm vervaugen door een holle spiegel met olielaag. Hierdoor worden licht-hoeveel- heden opgewekt die het moge- g lijk maken het T.V.-beeld H toch kristalhelder op een enorm bioscoopscherm te werpen. Met. enkele camera's g s brachten Philips technici via H straalzenders beelden uit de g fabrieken naar het Philips- g ontspanningsgebouw, de quiz f§ g van Mies Bouwman incluis. Er g is weinig fantasie voor nodig g om het succes te peilen dat g een bioscoop-directeur bijvoor- g beeld met een rechtstreekse g T.V.-uitzending van een voet- g bal-Interland of andere ac- g g tuele programma's in zijn the- g =1 ater kan hebben. liiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiin (Advertentie) DE &kte PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, Een rivierboot is gezonken in een ka naal in de omgeving van Calcutta, het geen aan dertien peisonen, voor het me rendeel vrouwen en kinderen, het leven heeft gekost. Er bevonden zich aan boord van het vaartuig, dat Ingericht was voor het vervoer van een zestig mensen, on geveer tweehonderd opvarenden. De schipper van de boot is gearresteerd. Korfbal In de eerste klas is van belang Swift II-Vios I, omdat deze wedstrijd uit zal maken, trie zich vlak achter de kopgroep zal weten to bandhaven. Wo geven de bezoekende ploeg de beste kansen, evenzo bij Olympla I- Anirao I. Verder zal Togo I zich in moeten spannen om van Zuidwesters I te winnen, daar de Iaatsten niet gemakkelijk te verslaan zullen zijn. EIto I lcau van Blauw Wit I winnen. In 2 B is vooral Vopo-Top van grote betekenis en gezien de eerste uitslag van de vorige wedstrijd geven we Vopo een ruime kans op de overwin ning, waarmee ze tevens de enige ploeg zouden worden zonder verlies- puntcn, als Swift III tenminste een puntje aan Ondo I zou kwijt raken, hetgeen nog te betwijfelen valt. Vedo I kan weer eens tot een overwinning komen nu Atlas op bezoek komt. In 2 B kan Luctor I van Scampolo winnen, terwijl Zeelandia I het ge makkelijk zal kunnen klaren tegen Togo II. Vooral bij Vitesse—De Poel zal het spannen en de uitslag zal ver van een gelijk spel af liggen. In 3 A kan Animo m gemakkelijk de puntjes behalen tegen D.O.S. '55, terwijl Zuidzande kan laten zien, wat het waard is tegen Swift VI, al zal een schotvaardigheid van de Iaatsten wel de doorslag geven. A.K.C. zal V.E.D.O. II zeer zeker er onder wc- ten te houden. In 3 B kan V.Z.O.D. de eerste punt jes halen tegen het bezoekende Olym pia II, terwijl Luctor II en V.I.O.S. II een goede kans op winst hebben, nu ze op bezoek moeten bij resp. Tjoba III en Blauw Wit II. Prognose 1: Swift II—V.I.O.S. I 2; Olympia I Animo I 2; E.L.T.O. IBlauw Wit 1 1; T.O.G.O. IZuidwesters I 1. 2 A: Swift in—O.N.D.O. I 3; V.O.P. O.—Top 1; V.E.D.O. I—Atlas 1. 2 B: Luctor IScampolo I 1; T.O. G.O. HZeelandia I 2; VitesseDe Poel 3. 3 A: D.O.S. '55Animo Hl 2; Swift VI—Zuidzande 1; V.E.D.O. IIA.K. C. 2. 3 B: V.Z.O.D.Olympia II 1; Tjoba III—Luctor II 2; Blauw Wit II—V.I. O.S. II 2. Adsp. A V.E.D.O. A—Swift B 2; B: ANIMO B—O.N.D.O. A 2; Swift Vlug—Atlas A 1. C: Blauw Wit— Luctor A 2; ZeelandiaVitesse 1. D: D.O.S. '55Animo D 1; Swift Lenig K.V.L. 2. E: Animo E—O.N.D.O. B 2; Atlas B—Swift Vlot 1; V.O.P.O. -N.O.A.D. 1. F: T.O.G.O.—Olympia 1; V.I.O.S. AS.S.S. 2; VJ.O.S. BS. S.S. 2. Het plafond van de grote gehoorzaal van radlo-West-Berlijn Is donderdag in gestort toen een vijftigtal musici aan het repeteren was. Drie musici zijn ernstig en tien andere minder ernstig gewond. Talrijke Instrumenten zijn vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18