Collectivisering van boerderijen in Oost-Duitsland verscherpt De kerken van Zuid-Afrika in moeilijkheden KLANKBORD DE GAULLE EN KR0ESJTSJEW SPRAKEN, WANDELDEN, ROEIDEN GEHEIMZINNIGE AUDITIES VOOR „M FAIR LADY" ZATERDAG 2 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DAG EN NACHT SCHELDENDE GELUIDSWAGENS Raad Duitse Evangelische Kerk protesteert tegen dwangmethodes De raad van de Duitse Evangelische Kerk heeft vrijdag gepro testeerd tegen de druk die de Oostduitse communisten oefenen op de boeren om zich aan te sluiten bij collectieve boerderijen. In de verklaring van de raad, die vergaderde onder voorzitter schap van bisschop Otto Dibelius, wordt de campagne voor de collectivisering .ontstellend' genoemd. De boeren sluiten zich niet vrijwillig aan, aldus de verklaring, maar worden hiertoe ge dwongen door druk op economisch, politiek en moreel gebied. De raad sluit zich van harte aan bij het protest dat de Oostduitse evangelische bisschoppen reeds op 11 maart tegen de collectivi- seringscampagne lanceerden. United Press International meldt over de collectivisering' nader Het lot van de vrije boer in Oost- Duitsland schijnt zeer snel bezegeld te zijn. Voor hem als restant van het kapitalisme is, naar partijleider Ul- brfcht woensdag in het centrale co mité van de communisten verklaar de, geen plaats in de klassenvrije maatschappij. Ulbricht gaf hiermee te kennen, dat de verscherpte cam pagne voor het onderbrengen van boeren in collectieve boerderijen, die reeds enige tijd aan de gang is, zal worden doorgevoerd, tot er geen vrije boer meer over is. Sinds het begin van dit jaar is het percentage ge collectiviseerd land gestegen van 52 tot ruim "0. Om de boeren te dwingen tot ..vrijwillige aansluiting" bij collec tieve boerderijen beschikten de communistische propagandisten over een rijk arsenaal van „over redingsmiddelen". In Teltow, even buiten West-Ber- lijn, kregen de boeren die van geen aansluiting wilden weten ge luidswagens voor de deur, waar uit dag en nacht telkens een stem weei'klonk „verrader, handlanger van het kapitalisme, vijand van de staat". In Selow werden de boeren ervan beschuldigd hun produkten te ver kopen op de zwarte markt en kre gen zij te horen, dat zij in de gevangenis terecht zouden komen, als zij zich niet zouden aanslui ten. In Saai werden vrije boeren ge waarschuwd, dat zij geen veevoer meer zouden krijgen. In Doberan dreigden communisti sche agitatoren: „onderteken, of we roeoen de geheime politie er- bij". Gerhard Schubert nit Schwarznauss- litz kreeg achttien maanden gevan genis wegens ja,ster tegen de staat", omdat hij geen acht had geslagen op de adviezen van communistische agi tators. „Wie zoals Schubert zijn eigen egoïstische belangen stelt bo ven die van de gemeenschap en zich te weer stelt tegen onze doeleinden op landbouwgebied loopt gevaar dat Vijf mei vrij in bouwbedrijf en metaalindustrie De bcdrijfsraad voor het bouwbedrijf en de vakrand voor de metaalindu strie hebben besloten vijf mei ter gelegenheid van de 15de herdenking van de bevrijding als vrije dag aan te wijzen. In een communiqué van de vakraad voor de metaalindustrie wordt gezegd dat dit besluit als aanbeveling aan de aangesloten ondernemingen is ge steld. Het besluit van de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf, wijst vijf mei aan als een verplichte verlofdag. Voorts wordt in dit besluit gezegd, dat de raad aan werkgevers op grond van bedrijfstechnischè overwegingen toestemming kan verlenen af te wij ken van dit besluit. Leeuwin uit circus Boltini verstootle haar jongen H In het circus van Tony Bolti- f§ ni, dat in Leersum zijn winter- s kwartier heeft, zijn in de nacht van woensdag op don- derdag vier leeuwewelpen ge- f§ boren. De leeuwenmoeder heeft haar jongen verstoten; circus Boltini tracht nu de be- |j schikking te krijgen over een zogende hond. De welpjes ver- blijven in het hok van de |f roofdieren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil WAT ZE ZEGGEN. Aneurin Bevan, Brits Labourleider: „Premier Mac- mlllan leest graag politieke biogra fieën Ik daarentegen zou nooit zo veel goedgelovigheid kunnen opbr gen. Ik geef er de voorkeur aan, maar direct romans te lezen". De Russische premier Nikita Kroesj- tsjew in Frankrijk„Ik kan niet meer eten" De /roegcre Duitse bondspre sident Theodor Heuss: „Het komt er in Duitsland op aan, van onderdanen staatsburgers te maken". STREKEN OM HAREN TE VER LIEZEN. De achttienjarige James VV. Brasher bekende in Concord, Ca- lifornië, dat hij kapper Merrel Jack son Cline had geholpen, toen die een bom legde in dc zaak van een niet bij de bond aangesloten andere figa ro. Toen men hem vroeg hoe hij tot deze handeling was gekomen ver klaarde Brasher: „Cline beloofde mij gratis haarknippen voor de cluur van een jaar". hij gedwongen wordt een toontje la ger te zingen", zei de rechter die hem veroordeelde. „Vrijwillig" Op deze wijze gaan dagelijks boeren „vrijwillig" over tot aansluiting bij een collectieve boerderij en kunnen de communistische propagandisten telkens trots aankondigen, dat er weer een dorp volledig is gecollecti viseerd. Er is weinig reden niet te geloven in de communistische voor spellingen dat zeer spoedig, waar schijnlijk tegen 1 mei, alle landbouw gronden ondergebracht zullen zijn in collectieve boerderijen. Op sommige plaatsen hebben de boeren zich met geweld verzet, po litiewagens omver'geworpen, pro pagandisten een pak slaag gege ven en hen uit het dorp verjaagd. Maar de communisten kwamen terug onder bescherming van meer politie en zetten de campag ne met des te meer verbetenheid voort. In Matgendorf werd een rooms-katholieke priester gearres teerd, omdat hij de boeren in zijn preek gestijfd zou hebben in hun verzet tegen de collectivisering. Hij werd vastgehouden, totdat al le boeren „vrijwillig" getekend hadden. Een van de krachtigste overredings middelen voor de propagandisten vormen wel de dossiers die de ge heime politie over nagenoeg iedere Oostduitser heeft aangelegd en waar in elke „staatsvijandige daad" staat opgetekend. Te laat witboek De Westduitse regering heeft aange kondigd, dat binnen veertien dagen een witboek zal worden gepubliceerd over de eoliectïviserlngscanipagne. De socialistische oppositie heeft hier op geantwoord, dat deze actie te ge ring is en te laat komt. „Over veer tien dagen is het witboek een dode letter. Tegen die tijd zijn er geen vrije boeren over in de Sowjet-zone". Het lijkt erop, dat de collectivise- rmgscampagne onder de boeren ge volgd zal worden door één onder de zelfstandige handwerkslieden. Eind december waren er 3302 handwer kerscollectieven met 105.915 leden. Thans zijn deze aantallen gestegen tot resp. 3400 en 115.000. Het Wereldgebeuren OP GEÏSOLEERD „RAMBOUILLET" Standpunten ver uiteen in „zeer hartelijke sfeer"! Premier Kroesjtsjew en presi dent De Gaulle hebben vrijdag op het kasteel Rambouillet poli tieke besprekingen gevoerd. Omtrent het besprokene wordt strikte geheimhouding be tracht. Persvertegenwoordigers mochten niet binnen het hek van het nabij Parijs gelegen zo merverblijf van het Franse staatshoofd komen en een ver tegenwoordiger van het mini sterie van buitenlandse zaken te Parijs verklaarde 's avonds IN HOOFDROLLEN: SONNEVELD EN KAART Eind april zullen de repetities beginnen (Van een speciale verslaggever). Uiterst geheimzinnig zijn vrijdag morgen in Amsterdam in het nieuwe De La Mar-theater de audities be gonnen voor het koor en ballet in „My fair lady", de eerste groots op gezette muzikale comedie, die in ons land zal worden opgevoerd. Zoals be kend is deze „musical" geschreven naar het befaamde toneelstuk „Pyg malion" van Bernard Sliaw. 't Vreem de spel van het Londense bloemen meisje Eliza Doolittle dochter van een vuilnisman dat door een hoog leraar in talen werd opgevoed tot een grote dame, boeit nu al jarenlang miljoenen mensen. Gelijktijdig in New York, Londen, Stockholm, Ko penhagen, Sydney en Sao Paulo wor den thans voorstellingen ervan gege ven, waarvoor de plaatsen al maan den tevoren werden verkocht Geen wonder, dat de voorstellingen in Ne derland, die in september in Rotter dam en half januari 1961 iu het theater Carré in Amsterdam zullen beginnen, nu al grote aandacht heb ben. De audities van vrijdag in Amster dam geschieden onder het kritisch oog van de Deense regisseur Sven Aage Larsen, de Nederlandse ex ploitanten mr. P. Meerburg en drs. W. Hofman, de directeur van de Rot terdamse Kunststichting en cabare tier Wim Sonneveld. Ook na deze audities, die vandaag worden voort gezet, is de geheimzinnigheid rond de produktie niet opgeheven. Zeker, bevestigd werd dat Wim Sonneveld de mannelijke hoofdrol van prof. Hig- gins zal vertolken en Johan Kaart vader Doolittle zal spelen, maar wie de vrouwelijke hoofdrol van Eliza Doolittle is toegewezen zal eerst op 22 april worden onthuld door de Zweedse producer Lars Schmidt, de echtgenoot van filmster Ingrid Berg man, die een belangrijke vinger in de pap heeft, ook bij deze Neder landse produktie. zo goed als bij de Deense en de Duitse. Op 22 april komt Schmidt ervoor naar Neder land. Het heet dat de keus is geval len op een jonge, veelbelovende ac trice. die nog weinig naam heeft ge maakt. In dit verband wordt o.a. ge noemd Philippine Aeckerling. die deel heeft uitgemaakt van het ca baret van Wim Kan. Eind van deze maand zullen de repetities beginnen. Er wordt hard aan de vertaling van de Engelse tekst gewerkt. In het bijzonder met de liedjes levert dit wat niet geringe moei lijkheden op. Michel van der Plas en Seth Gaaykema, lid van het Groningse studentencabaret, zijn er voor ingeschakeld. Hun proef- vertalingen zijn nog niet geac- Extra T.V.-uitzending De N.T.S. zal vandaag de reportage overnemen, die de Franse televisie zal wijden aan de persconferentie van Sowjet-premier Kroesjtsjew, aan het besluit vau diens bezoek aan Frank rijk. Deze extra televisieuitzending begint om 17.30 uur. cepteerd, maar ook hierover zal de eerstkomende weken een be slissing worden genomen. Zullen voor de Nederlandse uitvoering dezelfde decors worden gebruikt als in Amerika, omdat die essen tieel onderdeel van het succes worden geacht, de kostbare cos- tumering zal geheel Nederlands zijn, hoewel ook hier dezelfde scherpe voorschriften gelden als voor alle andere produkties. De bedoeling is, dat de show na Rot terdam en Amsterdam ook nog opvoeringen in Den Haag zal be leven. op een persconferentie, dat hij niets te melden had. Uit kringen die ln nauw contact met De Gaulle staan werd vernomen dat de besprekingen plaats vonden in een „zeer hartelijke sfeer". Zij betroffen de kwestie Berlijn, Duitsland, de ont wapening en de betrekkingen tussen Oost en West in het algemeen, welke onderwerpen ook op de komende top conferentie behandeld zullen worden. De Sowjet-premier maakte twee maal in de loop van de dag een wandeling met zijn gastheer door het park om het kasteel. In de middag namen premier Debré en de Russische vice-premier Kosy- ging deel aan het gesprek. Later ging het gehele gezelschap roeien op de grote vijver van het land goed. Hierna vervolgden Kroesj tsjew en De Gaulle hun onder houd tot het diner. Zaterdag zet ten zij hun overleg voort. De meeste waarnemers zijn van oor deel, dat de standpunten nog ver uit elkaar liggen. „Lc Monde" wist te melden dat de Russische leider tijdens het ochtend gesprek zijn leedwezen had uitge sproken over de tweede Franse kem proef, tlie kort tevoren in de Sahara was genomen. Volgens officiële Fran se kringen had men hem echter aan het begin van zijn bezoek aan Frank rijk laten weten, dat wellicht een tweede keraontploffing teweeg zou worden gebracht. Intussen brachten mevrouw Kroesj tsjew en mevrouw De Gaulle een be zoek aan Fontainebleau, waar zij het beroemde kasteel bezichtigden. De drie dochters van de Sowjet-leider brachten bezoeken aan de modehui zen van Chanel en Dior. De Belgische minister van buitenland se zaken, Wigny, zal van 22 tot 25 mei een officieel bezoek aan Joego-Slavië brengen. Op de Rijkswerf in Den Helder, waar het een onderhoudsbeurt ondergaat, wordt liet koninklijk jacht „Piet Hein" op liet ogenblik voorzien' van een z.g. sUngerdempinstallatie, wélke het slingeren van het vaartuig met 10 procent zal moeten reduceren. De installatie van buitenlandse oorsprong bestaat uit een gyros coop en vier vinnen, z.g. stabilisato ren, die buiten het schip uitstéken. Bij hevig slingeren worden zij in wer king gébracht door de gyroscoop en vele ongemakken voorkomen. Voor het aanbrengen van de stabili satoren is de kimkiel ra» het jacht aan beide zijden 1.50 meter ingekort. Een stabilisator aan stuurboord wordt hydraulisch bediend, de andere drie werken hiermee gelijk via lange kabels. De foto laat twee „vinnen" zien. Koning van Malakka overleden De koning van Malakka, de 61-ja rige Tengkoe sir Abdoel Rahman, de eerste gekozen constitutionele monarch ran Malakka, is gistermor gen vroeg in zijn slaap gestorven, aldus is officieel te Koeala Loem- poer bekendgemaakt. Op 2 september 1957 werd Abdoel Rahman voor een termijn van vijf jaar tot koning gekozen. De koning was een bekwaam rechtsgeleerde, die een belangrijk aandeel heeft ge had in de besprekingen die leidden tot de onafhankelijkheid van Ma lakka. De plaatsvervanger van Rah man is de 61-jarige sultan van Se- langor. Mendès France in nieuwe linkse partij Zondag wordt in Parijs de oprich- ♦;"gsvergadering gehouden van eer awe linkse partij, de „Verenigde Socialistische Partij". Zij omvat de linkervleugel van de socialistische partij, die zich afgescheiden heeft toen de SJBM.O. zich achter de Gaulle schaarde, enkele kleine groepen met een socialistische inslag en ook de groep van Pierre Mendès France. De nieuwe partij zal zich tegen het re gime van de Vijfde Republiek rich ten. Het aantal aanhangers wordt op 15.000 geschat. STEMMEN UIT DE KERKEN Houding zal moeten worden herzien In maart 1841 schreef David Livingstone, die toen pas als zendeling ia Zuid-Afrika was aangekomen: „Alles is volkomen verschillend van het Idee dat ik mij bij 't lezen had gevormd. Het werkelijke aanschouwen en de verbeelding zijn twee heel verschillende dingen. We leven toch eigenlijk in een heerlijke wereld. Was die afschuwelijke opstandigheid tegen God er niet, dan zou het een paradijs zijn". Een van de eerste dingen die hem hier smart deed was het feit, dat vele leden van de kerk slechts ge ringe belangstelling hadden voor de strijd van de man die hier het opper toezicht had over dc posten van het Londense Zendingsgenootschap voor de zwarte bevolking. Een van de eerste dingen die hij naar Londen rap porteerde was, dat men bij het zendingswerk veel meer gebruik moest maken van do Afrikaanse bevolking. Wanneer hij later een eigen zen- dingspost heeft en alle moeite doet om de negerbevolking op een hoger beschavingspeil te krijgen, moet liij klagen over dc weinige medewerking. Op bepaalde gebieden wordt de tegenwerking hem zelfs zo hinderlijk, dat er onaangename verhoudingen komen. Livingstone beschouwde een neger als een volwaardig mens en hij is een van de eersten geweest die daar voor is opgekomen. We zijn nu 119 jaar verder. In Zuid- Afrika is er in deze tijd een hele ontwikkeling geweest. De negerbe volking is opgenomen in het indus trialisatieproces, maar de vraagstuk ken, waarmee Livingstone te maken kreeg, namelijk die van de rassen, liggen er nog even zo en door de ontwikkeling der dingen, sinds de laatste wereldoorlog, zijn ze steeds scherper geworden en het lijkt wel dat het conflict rondom de scherpe scheiding der rassen in dit land een hoogtepunt heeft bereikt. Wat ons in deze rubriek interesseert is de houding van de kerken in dezen. Telkens weer zijn er de laatste jaren berichten in de pers verschenen dat de een of andere kerk in Zuid-Afrika hiermee bezig is geweest. De centra le vraag was natuurlijk of men ach ter de apartheidspolitiek van de re gering kon staan of dat men er niet mee akkoord kon gaan. Tegenover een niet-blanke bevol king van 12,5 miljoen, leven hier 2,5 miljoen blanken, een verhou ding dus vau 5 op 1. Van de blan ke bevolking is 35 Engels sprekend. De rest spreekt het Afrikaans-Nederlands. Van deze blanke bevolking is 89 protes tant, 5 rooms-katholiek, terwijl de resterende 6 joden zijn en mensen van wie de godsdienst on bekend is. Verreweg het grootste gedeelte van de Nederlands-spre kende bevolking (54 behoort tot de Nederduits Gereformeerde Kerk, welke sterke banden heeft met de Gereformeerde Kerken in ons land en tot de Nederduits Hervormde Kerk, welke zich ver bonden weet met de Nederlands Hervormde Kerk. De 35 En gels sprekenden zijn meer ver deeld. Van hen behoort 16 tot de Anglikaanse Kerk en de rest Is verdeeld over allerlei kerken en sekten. Van de naturellen wordt gerekend dat 50 heidenen zijn, 10 rooms-katholiek en 40 protestant. De anglikanen en rooms-katholieken hebben alle rassen opgenomen in de zelfde kerkelijke organisatie. De ahdere kerken hebben voor de niet- blanke bevolking afzonderlijke zen dingskerken. De vorige week lazen we het bericht dat vooraanstaande vertegenwoordigers van de Angli kaanse en Rooms-Katholieke Kerk in Zuid-Afrika, ook in de laatste we ken getracht hebben „de regering te bewegen tot een verzachting van haar rassenpolitiek", maar de pre mier heeft geweigerd een delegatie te ontvangen. Dat deze beide ker ken, die blanken en kleurlingen in hetzelfde kerkverband hebben opge nomen, deze mislukte poging hebben gedaan, is te begrijpen. Men hoopt, nu dat onderhandelingen met de Ne derduits Gereformeerde Kerk tot re sultaat zullen hebben, dat men komt tot een gezamenlijk protest. Zonder onderscheid Die onderhandelingen tussen de An glikaanse Kerk en de Kerken ran de Reformatie in Zuid-Afrika zijn reeds lang gaande. De Nederduits Her vormde Kerk is in het midden van het vorige jaar toegetreden tot „een raad van kerken zonder onderscheid van ras, waarin vertegenwoordigd zijn, Afrikaanse, Engelse en inheem se Afrikaanse kerkelijke lichamen in Zuid-Afrika". De bedoeling van deze raad is „een eerlijk christelijk ant woord op do vrageu van al de Afri kaanse gemeenschappen, die uit meerdere rassen zijn samengesteld". In het bericht dat we lazen noemde men deze actie der kerken „de enige hoop op het tegenhouden van de hui dige snelle verslechtering van de ra dicale verhoudingen". In 1960 zal de Unie van Zuid Afrika haar vijftig jarig bestaan vieren. De kerken van genoemde raad zijn dan van plan kerkdiensten voor alle rassen te gaan houden en lezingen die het ras senvraagstuk behandelen in het licht van het Evangelie. Ook heeft men gedacht over „een dag van boete, wegens haat en onderdrukking". Nu heeft de oudste kerk van Zuid- (Zie slot pag. 10 kol. S) Rouw in Malakka Tengkoe Abdoel Rahman, die gis termorgen, 56 jaar oud, plotse ling is overleden, was het sym bool geworden van politieke samen werking tussen Chinezen en Maleiers op Malakka, waar hij als gekozen mo narch de regering leidde. Als voorwaarde voor Malakka's on afhankelijkheid (1957) zag hij, dat het land niet verscheurd zou worden door innerlijke verdeeldheid. Vandaar dat hij vooraf met succes ertoe over ging, een brug te slaan tussen de eco nomisch achtergebleven Maleise mo hammedanen (3.000.000 zielen) en de overwegend welgestelde groep Chine zen die merendeels confuciaans- boeddhistisch zijn (2.300.000). Dank zij zijn grote onderhandelingskwali teiten en brede opvattingen werd op initiatief van de Verenigde Nationale Maleise Organisatie, waarvan de be snorde en gebrilde Rahman president was, het Maleis-Chinese verbond op gericht. Ook in het bestuur van dat verbond mocht hij de scepter zwaai en, en hij deed dat zo zwierig en minzaam, dat in het vrijgeworden Malakka eerst een kiescollege ge vormd door zijn collega's de vorsten (in 1957) en later (1959) het volk hem tot eerste man van het land koos. Hij regeerde met een Maleis- Chinese coalitie. Wijs als hij was, toonde Abdoel Rahman zich er afkerig van, mensen tegen zich in het har nas te jagen. Aan zijn enthousiasme voor „de lieve vrede" zal het wel toegeschreven moeten worden, dat hij naar het scheen instemmend kon luis teren naar tegenstrijdige vertogen. Maar wie over de (bij hem niet spoe dig bereikbare) schreef ging, kreeg 't zwaar te verduren. Fel keerde hij zich tegen het inter nationale communisme dat zich in zijn land verscheidene jaren te buiten ging aan de gewelddadige rebellie. „De buitenwereld", zo zei Abdoel Rahman daarover, „heeft zich niet te mengen in deze strijd, waarmee de terroristen hun land verraden. Ik zal dan ook geen enkele inmenging dul den, behalve wanneer een land druk op de Maleise communistische partij wil oefenen om zich over te geven." Met Abdoel Rahman verliest Ma lakka een geleerd en belezen leider, die behalve de Maleis-. Chinese samenwerking ook de onaf- hankelijkheidsdrang van de burgers symboliseerde. Hij behoorde tot de vooraanstaande lieden in voormalige koloniale gebieden, die als nationa list naar hun land terugkeerden na als student hun ogen de kost te heb ben gegeven in westelijke landen. Als zoon van een sultan van Kedah kon de tengkoe (prins) zich een stu die in de rechten te Cambridge ver oorloven. Zijn nationalistische aspira ties werden vooral gewekt in de .Ma layan Society" die toen in Groot-Brit- tannië bestond. Hovaardij was hem vreemd ondanks zijn hoge afstam ming (in zijn voorgeslacht vindt men negen hindoe-radja's en twintig mo hammedaanse sultans) en hij interes seerde zich bijzonder voor „de gewo ne man". Zijn leiders-komaf, zijn zin voor praktische politiek en zijn populariteit bij het volk maakten dat hij zich tot de aangewezen onderhan delaar met de Engelsen over de zelf standigwording van Malakka ontwik kelde terwijl hij onder Engels be wind onder meer als plaatsvervan gend officier van justitie diende. De glimlachende Tengkoe mocht zich verheugen in de gunst van de vrou wen in zijn land. „Vrouwen", zo zei hij eens, „nemen actief deel aan de politiek. En een groot deel van mijn succes heb ik aan de vrouwen te dan ken." Misschien zijn het daarom wel vooral de vrouwen, die in deze dagen op Malakka rouwen. En intussen hoopt de zo gemengde bevolking van Malakka ongetwijfeld, dat zijn opvolger even sterk als hij zal zijn in het verpersoonlijken en verzekeren van nationale saamhorig heid. TENGKOE ABDOEL RAHMAN bruggenbouwer Amerika lanceerde meteorologische kunstmaan De Ver. Staten hebben vrijdag een 122 kg wegende kunstmati ge aardsatelliet gelanceerd, die de vorm heeft van een pillen doosje en die uitgerust is met twee kleine televisiecamera's, waarmee weerkundige gegevens kunnen worden verstrekt. Het is de bedoeling dat de satelliet, die elke negentig minuten met een snelheid van 28.800 kilometer per uur en op een hoogte van zevenhon derd kilometer een baan om de aarde beschrijft, gegevens zal verstrekken over het ontstaan ran orkanen en wervelstormen in de bovenste lucht lagen. De levensduur van cle satelliet, die de naam „Tiros I" een afkorting van „television and infra-red obser vation satelliette" kreeg, is drie maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17