YASHICA Boerenleenbank te Stavenisse recipieerde in het „goud" DUJASDIN „GOUD" VOOR ZRS. VAN MELLE EN DE N00IJER TE GOES MIDDENSTAND TEVREDEN OVER OVERLEG MET GEMEENTE KONINKLIJK ZILVER VOOR POPULAIRE ZUSTER VAN R00 a FROVlNClALb ZB tl U W 8 E COU R A N 1 VH1JDAG 1 APRIL 1960 (Advertentie I HULDE AAN VOORZITTER A. G. VAN YSSELDIJK Steeds groeiende instelling in centrum dorpsgemeenschap ALS EEN STEEDS GROEIENDE instelling staat de coöpera tieve Boerenleenbank van Stavenisse nu al een lialve eeuw in het midden van de dorpsgemeenschap. Om dit heugelijke gouden jubileum te vieren waren donderdagmiddag ongeveer honderd afgevaardigden van zusterinstellingen, overkoepelende organi saties en verschillende instanties en verenigingen naar het „Dorpshuis" gekomen, waar zij door hun aanwezigheid de nodi ge luister bijzetten aan een grote receptie, die de feestende bank daar had belegd. Daar konden deze afgevaardigden tevens de hand drukken van de voorzitter van de raad van bestuur, de heer A. G. van Ysseldijk, die de avond tevoren tijdens de jaar lijkse algemene vergadering de hamer had overgedragen aan het jongste bestuurslid, de heer J. van Beveren, die tot voorzit ter is benoemd. Vanzelfsprekend richtten alle feliciterende spre kers zich in hun toespraak ook even tot de scheidende voorzitter, wiens naam nog als een van de oprichters in 1910 te boek staat! Met een drukbezochte receptie in het ,J)orpshuisheeft de Coöperatieve Boerenleenbank te Stavenisse zijn gouden jubileum herdacht. De ere voorzitter van de raad van bestuur, de heer A. G. van Ysseldijk (links) ontving bij deze gelegenheid uit han den van de vertegenwoordiger van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer A. Oudkerk mid deneen ingelijste oorkonde. De pas benoemde nieuwe voorzitter, de heer J, van Beveren rechtskeek belang stellend toe. Foto P.Z.C.). Vijftig jaar geleden namelijk bracht de voorzitter van de ko- lenbond „Algemeen Belang" te Stavenisse. de heer H. J. Dorst tijdens een vergadering de sug gestie naar voren, een boerenleen bank te stichten. De leden voelden daarvoor wel iets en dus werd een vertegenwoordiger van de Centra le Ralffeissenbank te Utrecht uit genodigd om de mogelijkheden tot dit initiatief nader uiteen te zet ten. Dit had tot resultaat, dat tien heren de oprichting een maand later tot een feit maakten. In de daartoe strekkende notariële akte werd duidelijk opgenomen, dat het idee was uitgegaan van de ko- lenbond. hetgeen thans een stil sa luut aan de oprichters betekent. Aan het eind van het eerste boekjaar stonden 49 leden ingeschreven en beliep het balanstotaal 16:501, ver deeld over 230 dagboekposten. Dit laatste cijfer groeide gestadig. Van 1179 in 1926 liep net op tot 6335 in 1953. En het laatste balanstotaal dat in de boeken voorkomt (1959) geeft een bedrag van 3.440.157,10. In de crisisjaren heeft de Boerenleenbank vele inwoners met raad en daad ter zijde gestaan. Erevoorzitter Wat de huisvesting betreft kon men na verloop van tijd van de Wilhelminastraat overstappen naar de Poststraat en in 1954 luk te het, een nieuw pand tot bank gebouw in te richten. Inmiddels is het ledental uitgebreid tot 246. Waarvan een groot deel woens dagavond met hun dames present was, toen de heer Van Ysseldijk in zijn nicuive functie van ere voorzitter met dit korte overzicht in de geschiedenis van de bank dook. Op de receptie in de middaguren meldde zich een grote rij sprekers, die met hartelijke woorden en ge schenken hun waardering aan het adres van de jubilerende bank uitten. De nieuwe voorzitter, de heer Van Beveren, sprak in zijn welkom aan het begin van deze bijeenkomst een apart woord van begroeting tot oud notaris J. Meulenberg, die 50 jaar terug de akte van oprichting had opgemaakt. De Centrale Raiffeissen- bank te Utrecht gaf van z'n belang stelling voor 't jubileum in Stavenisse blijk, door de heer A. Oudkerk af te vaardigen, die in het kort de afwis- Advertentie i selende omstandigheden van de Boe renleenbank onder de aandacht van zijn gehoor bracht. Hij toonde zich verder bijzonder verheugd over het feit. dat de grondslagen van de bank deugdelijk zijn gebleken en „het tere plantje is uitgegroeid tot een instel ling, die niet meer in Stavenisse is weg te denken". De lieer Oudkerk overhandigde het het werk dat hij in een lange reeks van jaren voor de Boerenleenbank heeft verricht. Ook de kring Boerenleenbanken op Sint- Philipsland en Tholen had een jubi leumgeschenk voor de bank in Sta venisse. Biet een hartelijk speech je stelde do heer L. A. Elenbaas uit Scherpenisse de voorzitter namens de ring een elektrische klok ter hand. Rij sprekers De heer J. Groenewegen uit Sint- Maartensdijk was de tolk van de Z. L.M. kring Tholen toen hij de Boe renleenbank roemde om hetgeen zij in de afgelopen 50 jaar voor de land bouw heeft gedaan. Ook hij overhan digde een geschenk. Achtereenvolgens werd hierna nog het woord gevoerd door dc heren B. Zuurland, namens de coöperatieve AFSCHEID BIJ HET GASTHUIS Burgemeester speldde hun onderscheiding op Op hartelijke wijze is donderdag avond In hotel „De Korenbeurs" te Goes tijdens een intieme bijeenkomst afscheid genomen van de adjunct- directrice van het Gasthuis, zuster BI. S. van Blelle en de hoofdzuster van de operatiekamer en de chirur gische afdeling, zuster BI. de Nooijer. De scheidende zusters, die vele jaren hun krachten hebben gegeven aan dit ziekenhuis, mochten uit handen van burgemeester H. K. Blichaëlis van Goes de ore-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in ontvangst nemen. Zuster Van Melle kwam 26 jaar ge leden naar Goes en een jaar later volgde zuster De Nooijer. Verschil lende sprekers maakten gisteravond gewag van hun grote waardering voor de wijze waarop de scheidende verpleegsters hun zware taak in dienst van de lijdende mensheid heb ben verricht. Tot opvolgster van mej. Van Melle is benoemd zuster C. C. van de Lin de en de plaats van mej. De Nooijer wordt ingenomen door zuster J. de Bart. Aan het begin van de bijeenkomst had de voorzitter van het Gasthuis- bestuur, de heer C. van Zweeden, het personeel, de artsen en het bestuur, alsmede B. en W. van Goes welkom geheten. Na hem voerde burgemees ter H. K. Michaëlis het woord, die zeide het werk van de scheidende zusters op hoge prijs te stellen. „U hebt gewerkt onder moeilijke om standigheden en onder zware druk", aldus de burgemeester. Vervolgens deelde hij mede, dat beiden wegens hun vele verdiensten waren begiftigd met de erc-medaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Onder een spontaan applaus van de talrijke aanwezigen speldde de heer Michaëlis hen de onderscheiding op de borst. Dank en waardering Namens alle specialisten sprak dr. G. J. Scherphuis woorden van WENNEKER Schiedam! Ook de scheidende hoofdzuster van de operatiekamer en de chirurgische afdeling van het. gasthuis te Goes kreeg de eremedaille in goud, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau. Foto P.Z.C.). Twee koninklijke onderscheidingen kon burgemeester H. K. Michaëlis van Goes donderdagavond uitreiken tijdens een intieme bijeenkomst in het gasthuis. Op deze foto speldt hij de scheidende adjunct-directrice, zus ter M. C. van Melle. de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst. Foto P.Z.C.). dank en waardering. In het bij zonder richtte hij zich tot zuster Van Blelle, die hij roemde als een goed verpleegster en directrice. Voor de patiënten had zuster Van Blelle altijd een geruststellend woord. „Door uw groot gevoel voor humor en uw groot recht vaardigheidsgevoel staat U hoog aangeschreven bij dc specialisten" zei hij. Ook zuster De Nooijer zwaaide hij lof toe. Als stoffelijk blijk van waardering overhandig de hij zuster Van Blelle een pick up met een aantal platen. Veel lof voor het werk van de schei dende verpleegsters had ook dr. J. H. van Blommenstein, die zich namens de chirurgische specialisten in het bijzonder tot zuster De Nooijer richt te. Hij overhandigde haar een pols horloge. Namens het personeel sprak mej. M, de Vries, die vele jaren heeft samen gewerkt met de beide scheidende ver pleegsters. Zij overhandigde een groot aantal cadeaus aan dc zusters Van Melle en Do Nooijer. In een per soonlijk woord richtte dr. J. Gosses zich nog tot de scheidende adjunct directrice, die hij een fraai geschenk overhandigde. Na do pauze sprak voorzitter Van Zwecdcn vele woorden van lof aan het adres van de beide zusters. Te vens sprak hij dc. nieuwe adjunct- directrice en dc nieuwe hoofdzuster van de operatiekamer en dc chirur gische afdeling toe. Hij bood hen als blijk van waardering een boeket bloe men sian in de kleuren van Goes, als mede enkele andere geschenken. Van de patiënten was er voor beide scheidende zusters een boeket bloe men met een boekenbon. Nadat nog de ziekenhuis-predikant ds. C. v. d. Waa het woord had ge voerd, spraken dc zusters Van Blelle en De Nooijer een dankwoord. aankoopvereniging, P. M. van Beve len voor de veilingvereniging Stave nisse, J. M. Ncelc voor de Koninklij ke vereniging voor bloemencultuur, C. van Putten voor de afdeling Sta venisse van de Z.L.M., C. van Hout voor de schippersvereniging „Schut- tevaer", dijkgraaf H. van Gorsel van het waterschap Tholen, oud-notaris J. Meulenberg, de heer C. J. Moer land voor de ijsclub, de heer J. Hage uit Scherpenisse, erevoorzitter van de plaatselijke Boerenleenbank, burge meester A. Sluijmers, tevens als voor zitter van het Groene Kruis, de heer P. C. Steendijk voor de landbouwjon- gerengemeenschap en de heer D. Dorst namens de kolenbond „Alge meen Belang". Tal van bloemen sierden tijdens deze druk bezochte receptie de bestuurs tafel. Uitvoer uien naar Ierland Met ingang van 12 april zal Ierland de invoer van uien onder meer ook uit ons land onbeperkt toestaan. Van bijzonder grote betekenis zal deze invoermaatregel voor ons land niet zijn, omdat, zo er nog goede kwali teit aanwezig zal zijn, deze in kwan titeit niet groot meer is. De voor raden nemen nu flink af, hetgeen ook in de prijs tot uitdrukking kwam. De afgelopen week trok de prijs dan ook goed aan. Over de week van 13 tot en met 19 maart bedroeg de uitvoer 2928 ton. Enge land was de voornaamste afnemer met 1498 ton, gevolgd door West- Puitsland met 1052 ton. Ook naar België en Luxemburg werd 223 ton verladen. „HANDELSBELANG" MIDDELBURG VERGADERDE Tijdens dc algemene ledenvergadering van „Handelsbelang" te Middelburg heeft de voorzitter, de heer A. Imanse, in zijn uitgebreid openingswoord verklaard, dat thans een van de meest vreugdevolle jaren in de geschiede nis der vereniging is afgesloten. Voorzitter Imanse doelde hierbij op de tot stand gekomen samenwerking in de BÏ.BI.C. met de christelijke en rooms-katholieke afdelingen in de stad. De heer Imanse sprak vol lof over de wijze, waarop de andere organisaties „Handelsbelang" tegemoet zijn getreden. Zoals wij reeds meldden Is thans ook de via 2-maandeIijkse besprekingen samenwerking met het gemeentebestuur een feit gewor den. Woensdag is de eerste bijeenkomst gehouden en de heer Imanse ver klaarde, dat deze bespreking bijzonder nuttig is geweest, volkomen in een sfeer van overleg gehouden is, waarbij de vertegenwoordiging van het college van B. en W. onder leiding van de burgemeester er blijk van heeft gegeven vertrouwen in de middenstand te hebben. Zeer belangrijk jaar in geschiedenis afgesloten De „Handelsbelang"-voorzitter be toogde, dat het bij deze besprekingen steeds om de „grote lijn" gaat. On derwerpen, die aan de orde gesteld worden, zijn onder meer het ver keersprobleem (o.a. in- of uitgaand verkeer door de winkelstraten), het parkeerprobleem, de winkelsluitings wet, de sanering <?n het structuur plan. Voorts willen' de middenstan ders van gedachten wisselen over de elektriciteitstarieven. Zolang de dam door het Veerse Gat nog niet gereed is, en die van Noord- naar Zuid-Beveland wél, achtte de heer Imanse het voor de hoofdstedelijke middenstanders van groot belang actief te zijn om de Noordbevelandse stroom kopers, die het eiland nu gemak kelijk kan verlaten, in de richting van de Middelburgse speciaalza ken te leiden. Temeer is dit van belang, omdat uit Zeeuwsch- Vlaanderen door de invoering der veertarieven een merkbare terug loop van klanten is geconstateerd. Tevens besprak voorzitter Imanse de mogelijkheid van een betere ver lichting van etalages en winkelpan den. Hij was van mening, dat hier over een rapport opgemaakt moet worden, waarin deskundigen aange ven hetgeen er ontbreekt en hoe dat verbeterd kan worden. Dan bestaan er nog plannen om door middel van enquêtes de klanten te vragen hoe zij bijvoorbeeld denken over de bediening in de zaak, en de etalages. Noodzakelijk achtte hij het paal en perk stellen aan het „bede len om cadeaus" door verenigingen enz., alsmede het bundelen van krachten in de verschillende bran ches om de steeds grotere wordende machtsconcentratie in de hoek van de grootwinkelbedrijven te weer staan. In het begin van zijn toespraak had de heer Imanse opgemerkt, dat ten aanzien van het specifieke midden- standsbeleid der regering nog wel het een en ander te verbeteren is, waar-, •bij hij met name doelde op de win- kclsluitings- en de uitverkoopwet, en de prijspolitiek. Constant Uit het Jaarverslag van de secreta ris, de heer J. van Houte, bleek, dat het ledental met iets boven de 100 constant gebleven is, waarna de pen ningmeester, de heer F. B. den Boer, melding maakte van een batig slot van bijna 200. Dankwoorden werden gesproken tot de heer A. P. v. d. Kamer, die uit het bestuur trad na er vele jaren op de bres voor de midenstand te heb ben gestaan, en tot administrateur M. Quist die wegens drukke werk zaamheden voor die functie moest bedanken. Als nieuw bestuurslid (Advertentie Met alabastine zit schroef óf spijker „muurvast". ALABASTINE HOLLAND N.V. - LEI DS EG R ACHT 6 - AMSTERDAM VEEL WAARDERING IN MIDDELBURG Kwam voor belangen van haar patiënten op HEEL HAAR LEVEN heeft zuster S. van Iloo in dienst, gesteld van de lijdende mens. Met al haar kracht en energie heeft zij zich aan dit werk gegeven in haar functie van hnisbezoeltstcr van de vereniging tot bestrtijding van de t.b.e. te Bliddelburg, waarbij zij in 1932 kwam. Later ging deze vereniging iu 1949 over in het Groene Kruis Bliddelburg, doch voor het werk van zuster Van Koo maakte dit geen ver schil. Biet een altijd jeugdig en thousiasme bleef zij haar mens lievende taak vervullen. Donder dagmiddag was voor haar echter de tijd aangebroken om een ac tieve periode uit haar leven af tc sluiten. Wegens het bereiken van de pcnsioengerechtigo leeftijd leg de mej. Van Roo haai taak als huisbezoekster neer, hetgeen niet geheel ongemerkt geschiedde. Zo ontving zij onder meer de zilve ren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een intieme bijeenkomst in de achterzaal van café-restaurant „Wöhler", welke voor deze gele genheid opgefleurd was met pal men en bloemen, hebben collega's wijkverpleegsters van het Groene, Oranje-Groene en het Wit-Gele Kruis, het bestuur van het Groene Kruis, doktoren, de waarnemend burgemeester, wethouder J. W. Kögeler, de wethouder van sociale zaken, de heer A. J. Berenpas en kennissen zuster Van Roo in vriendelijke toespraken, met prachtige cadeaux en veelvuldig applaus hulde gebracht voor haar vele werk. De grootste erkenning van haar vele verdiensten was waarschijnlijk wel de koninklijke onderscheiding, die de waarnemend burgemeester haar opspeldde Hiervoor had deze in een toespraak eraan herinnerd, dat mej. Van Roo zich jarenlang heeft inge spannen voor do t.b.c.-bestrijding te Bliddelburg en Viissingen, maar vooral in Bliddelburg. Een van haar taken als huisbezoek ster bestond uit het zoeken van hetere woongelegenheden voor haar patiënten, wanneer dit nood zakelijk was. Hierdoor was zuster Van Roo bij de afdeling Volks huisvesting óp het stadhuis geen onbekende. „Ook wanneer het moeilijk was, altijd kwam zij voor de belangen van haar patiënten op en soms draaide zij ons de duimschroeven flink aan om iets te bereiken", aldus viel uit de toe spraak van de wethouder te be luisteren. Aparte lijst Hieraan voegde de heer Kögeler ter geruststelling toe, dat men het altijd goed had opgenomen, om dat men wist dat het niet voor haar eigen belang was, waarvoor zuster Van Roo opkwam. Wel bc- werd gekozen de heer P. v. d. Hooft, terwijl als nieuwe administrateur de heer P. L. Engelse is aangesteld. De heren A. Imanse, A. Jobse en A. Meeusen werden in het bestuur her kozen. Namens het bestuur adviseerde de heer Imanse de leden om de winkels op 30 april open te hou den en op 5 mei te sluiten. Voorts zijn B. en W. ermee ak koord gegaan om op 17 mei, de dag waarop het nieuwe provin ciehuis geopend wordt en tevens voor de eerste maal het klank- en lichtspel uitgevoerd wordt, de winkels open te stellen tot 10 uur 's avonds. Deze avond zal dan gelden als proefneming voor de volgende 45 avonden van het klank- en lichtspel. In de rondvraag wees de heer J. Kunst in verband met de aanleg van de installatie voor het klank- en lichtspel erop, dat de overheidsbe drijven meer en meer de taak van de particuliere sector overnemen. De heer Imanse betoogde, dat het spel nooit uitgevoerd had kunnen worden zonder de steun van de gemeente en de provincie. Na de pauze hield drs. M. C. Ver burg, de directeur van het E.T.I., een lezing over het onderwijs: „Het Sloehavenproject en zijn invloed op de economie van Midden-Zeeland in het algemeen en Middelburg in het bijzonder. Ten aanzien van het tempoverschil in ontwikkeling van Goes en de dub belstad wees drs. Verburg er hierbij op, dat de belangrijker infra-struc- turele ontwikkeling van het Sloege- bied meer tijd vergt dan die van Goes, waar men intens aan de slag kan gaan. Visaanvoer van Zeeuwse stromen in februari Gedurende februari 1960 werd In to taal van de Zeeuwse Stromen aange voerd 1.411.096 kg vis, die werd ver kocht voor f 792.694. Vorig jaar fe bruari was de aanvoer in totaal 1.922.263 kg cn do opbrengst f 799.456. Hiervan was 7945 kg garnaal voor de consumptie, die f 34.199 opbracht (vorig jaar 20.995 kg voor f 70.061). Er werden 2.912.577 stuks oesters aan wal gebracht, die 243.042 kg wo gen en f 627.618 opbrachten vorig jaar 1,893.606 stuks met een ge wicht van 169.755 kg en een prijs van f 422.623). De aanvoer van mos sels voor consumptie beliep 980.100 leg voor de prijs van f 104.296 tegen 1.127.000 kg voor f 114.225 in febru ari 1959. In februari 1960 werd geen haring aangevoerd. De 387.742 kg haring, die in februari van het vo rig jaar werd aangevoerd bracht f 140.941 op. Biljartkampioenschap in Viissingen Voor het biljartkampioenschap Se klas kader van Wal"heren-Zufd-Be- veland werden in café Verhulst weer een aantal wedstrijden gespeeld. Van de Velde (250-26-42-9,61) won van Claessens (186-26-29-7,15). Reijnhout (120-28-28-4,28) erkende zijn meerdere in Harting (250-28-51- 8,92). Van de Velde (250-23-67-10,86) won ook van Reijnhout (173-23-30- 7,52). KERKNIEUWS Ds. H. J. Drost te Den overleden In de ouderdom van 57 jaar is don derdagmiddag in het diaconessenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage na een langdurige ziekte overleden, ds. H. J. Drost, predikant bij de Nederland se hervormde gemeente. Ds. Drost werd op 13 juni 1902 te Wemeldinge, waar zijn vader predikant was, ge boren. Van zijn hand verscheen een werk over gebed en genezing en ver scheidene preken en overdenkingen. Haag c reikte de zuster ermee, dat hij de afdeling huisvesting een aparte lijst „zuster Van Roo" lag, die het eerst werd geraadpleegd, wanneer er woningen waren fe verdelen. Ook zei wethouder Kögeler, dat het gemeentebestuur grote beteke nis hecht aan het werk van zuster Van Roo, waarvoor men veel waardering heeft, e voorzitter van dc vereniging Groene Kruis Bliddelburg, dr. W. K. Sohuling, belichtte de persoon van de rcheidendc zuster, die spre ker typeerde met enkele rake woorden. Ook dankte dr. Schuling* de Kruiszuster voor de prettige samenwerking, dio er altijd was geweest. Ter herinnering bood hij zuster Van Roo een ring aan. Namens het personeel van het consultatiebu reau sprak zuster A. Jonker, die 24 jaar heeft samengewerkt met zuster Van Roo, enkele woorden ten afscheid, die vergezeld gingen van een sierlijk zilveren vaasje met een orchidee. Hierna voerde dr. Schuling weer het woord als vertegenwoordiger van de Provin ciale Zeeuwse vereniging tot be strijding van tuberculose. Namens de provinciale vereniging bood hij een boek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4