Schotvaardig Oranje niet kansloos tegen onberekenbare Bulgaren ZW1TSALETTEN Kwatta Reep KWA1VA KONINKLIJKE PETR0LEUMMIJ. HAD GUNSTIG JAAR Werkelijke gemeenschappelijke markt voor fruit bepleit VOORLOPIGE GRONDWET VOOR KONGO IN BELGISCH PARLEMENT VRIJDAG 1 APRIL 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Voorzitter A. C. van de Velde van de Vlissingse woningbouwvereniging „Goed Wonen" is ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de ze vereniging benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burge meester mr. B. Kolff speldde de heer Van de Velde de onderscheiding op tijdens de receptie van het bestuur van „Goed Wonen" donderdagmid dag in .Êritannia". Goalgetters Henk Groot en Van der Linden kunnen interland beslissen EEN MERKWAARDIGE en onberekenbare ploegDat is het nationale team van Bulgarije, dat zondagmiddag in het Olympisch Stadion van Amsterdam de tegenstander is van het Nederlandse elftal! Merkwaardig en onberekenbaar, omdat de Bulgaren in staat waren befaamde landenteams als Rusland, Frankrijk en Tsjechoslowakije te verslaan, hoewel zij toch de grootste moeite hadden om een zwakke en amateuristische te genstander als Denemarken met 2-1 onder de knie te houden. Gezien de overwinningen op Frankrijk en Rusland had men ook mogen verwachten, dat de Bulgaren vorig jaar op eigen grond gebied met grotere cijfers dan 3-2 van Nederland zouden win nenOverwinningen dus met een gering doelpuntenverschil, zowel tegen grote tegenstanders als tegen minder sterke landen. Dat maakt het Bulgaarse voetbal merkwaardig en wispelturig! Helemaal onverklaarbaar zijn deze Henk Groot) in de lialflinie te plaat resultaten van de Bulgaren overi gens niet. Evenals Rusland dat zo ongeveer voor het Bulgaarse voetbal model heeft gestaan spelen onze tegenstanders van zondag namelijk perfect, maar opvallend onproduk- tief voetbal.... Hun verdediging is door een effectieve dekking vrijwel waterdicht, maar de aanval gaat mank aan een onbegrijpelijke schot loosheid. In dat licht bezien wordt het vol gende lijstje van de Bulgaarse voetbalavonturen begrijpelijk 1958: Oost-Duitsland-Bulgarije 1- 1; Tsjecboslowakije-Bulgarije 0-1; Turkije-Bulgarije 0-0. 1959: Bulgarije-Nederland 8-2; Bulgarije-Zuid-Slavië 0-2; Rus- land-Bulgarije 1-1Bulgarije-Rus- land 1-0; Bulgarije-Frankrijk 1-0; Bulgarije-Zuidslavië 1-0; Bulga- rije-Denemarken 2-1. De uitslagen 1-0 en 1-1 zijn in dit lijstje schering en inslag, hetgeen zowel getuigt van de defensieve kracht als van de aanvallende zwak te van de Bulgarije Goalgetters Door hun overwinningen op Rus land, Frankrijk, Zuid-Slavië, Tsjecho- Slowakije en op.... Nederland zijn de Bulgaren voor de wedstrijd van zon dag ongetwijfeld favoriet. Maar kansloos is Nederland toch beslist nietWant juist dit „nieuwe" Ne derlandse elftal kan bogen op een schotvaardige voorhoede met goal getters als Henk Groot van Ajax en Tonny van der Linden van D.O.S.... En juist deze omstandigheid maakt de wedstrijd van zondag tussen Ne derland en Bulgarije bijkans „on voorspelbaar" Het zal niet vreemd zijn als Neder land zijn aanvallen opbouwt via de talentvolle Feijenoord-vleugel (Rij- vers-Moulijndie de kansen zal scheppen voor de aanvalsspitsen Groot en Van der Linden. Ongetwij feld zal Piet van der Kuil die in fle interland meestal ver uitgroeit boven zijn clubvorm zich uitste kend in dat geheel aanpassen. En met Henk Groot in de aanvalsli- nïe is het ongetwijfeld ook een goede greep van bondscoach Elek Schwartz geweest om Muller (clubgenoot van Donderdagmiddag heeft zuster S. van Roo te Middelburg haar functie als huisbezoekster voor de t.b.c.-be- strijding neergelegd. Voor haar vele verdiensten op dit gebied speldde waarnemend burgemeester, wethou der J. W. Kögelêr, haar de zilveren ere—medaille van de orde van Oranje Nassau op. sen. Zodoende kan Groot ook gelan ceerd worden, door verrassende pas ses van Muller, die de Ajax-goalget- ter op een prik kent! Met Kuys, Wiersma, Klaassens en debutant-spil Mijnals is de Neder landse defensie zeker de sterkste, die Elek Schwartz onder de gege ven omstandigheden kon samen stellen. De Surinamer Mijnals steunpilaar van Elinkwijk steekt momenteel beslist in een betere vorm dan de wat talent vollere Cor van der Hart. Ondertussen is deze revanchewed strijd zowel voor Nederland als voor Bulgarije de eerste in dit jaar. Voor de Bulgaren is het min of meer een voorbereiding voor de wedstrijd te gen Roemenië in Sofia, een wedstrijd die moet beslissen wie van beide zal mogen deelnemen aan het Olympisch voetbaltoernooi in Italië. De sterkste ploeg komt dan ook naar Amsterdam voor de wedstrijd van zondag. Promotie Olympisch voetbaltoernooi? Inder daad! Want de Bulgaarse voetballers zijn amateursstaatsamateurs wel te verstaan! Zij genieten aan zienlijke trainingsfaciliteiten en de meeste spelers zijn opgenomen in legerteams en maken met het stij gen van hun prestaties militaire pro motie! De vraag is nu of zij zondagmiddag in Amsterdam weer een stapje dich ter bij de volgende promotie zullen komen. Frans de Munck, Mijnals, Moulijn, Groot, Van der Linden en al die andere Nederlanders zullen alles in het werk stellen om dat te voor komen De volgende spelers zijn voor het Bulgaarse team geselecteerd: doel: Naidenov (C.D.N.A.) en Partschanov (Spartak-Pleven), achter: Rakarov (C.D.N.A.), Manolov (C.D.N.A.), Di- mitrov (Lokomotiv-Sofia), Kostov (Slavia), midden: Largov (Slavië), Kovatchev (C.D.N.A.), Dimov (Spar- tak-Plovdiv), voor: Diev (Spartak- Plovdiv), Yakimov (Septemwri), Pa- nayotov (C.D.N.A.), Yordanov (Levs ki), Kolev (C.D.N.A.), Debrarski (Lokomotiv) en Abadjiev (Levski). Spil en aanvoerder Manolov is met zijn 34 jaren de oudste van de ploeg en heeft reeds 43 interlandwedstrij den op zijn naam staan, waarmee hij slechts wordt benaderd door de 27- jarige rechtsachter Rakarov (40), de 29-jarige midvoor Panayotov (38) en de 29-jarige linksbinnen Kolev (42). De overigen hebben aanzienlijk minder interlandwedstrijden ge speeld. De jongste van het gezel schap is de 19 jaar oudé linksbuiten Yakimov, die niettemin reeds vijf „caps" heeft. voor 10 Kwatta- soldaatjes krijgt U van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). 't is weer IN MEI VERGADERING AANDEELHOUDERS De raad van commissarissen en de directeuren van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschap pij hebben besloten, aan de op 19 mei 1960 te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stel len, over het boekjaar 1959 een divi dend in contanten uit te betalen ven in totaal f 5,25 op elk der per 31 december 1l959 uitsiaauuc aandelen. In het bedrag van 5,25 i begrepen een interimdividend van 1,50, dat in oktober 1959 op elk dezer aandelen betaalbaar werd ge steld. Bovendien zal worden voorgesteld ten laste van de agio-reserve op elk der op 31 december 1959 uitstaande 72.391.577 aandelen 2 uit te keren in aandelen der vennootschap, voor het eerst delende in de winst over het boekjaar 1960. Het netto-resultaat van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Dhappij over 1959 bedroeg 364.734.923 vergeleken met 347.428.374 in 1958. Alle inkomsten, die over 1959 door de Koninklijke Ne derlandsche Petroleum Maatschanpii van maatschappijen der Koninklijke/ Shell groep wc. oen ontvangen e stonden uit dividenden, terwijl over dat jaar geen andere inkomsten van groepsmaatschappijen werden verkre gen. De resultaten over 1959 van de maat schappijen der Koninklijke/Shell groep, waarin de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschap pij een aandeel heeft van 60 zijn als volgt: Het nettoresultaat bedroeg over 1959, na aftrek van belastingen, ponden 175.535.000, vergeleken met ponden 158.847.000 in 1958, welk laatste cij fer opnieuw is vastgesteld in oveiv eenstemming met de in 1959 inge voerd *- J- gj" der I toeneming van 11 is in hoofdzaak toe te schrijven aan de aanmerke lijk grotere hoeveelheden, verkocht tegen prijzen die op nagenoeg het zelfde niveau bleven als m 1958; het overnemen, in de loop van het jaar, van het bedrijf van de maatschappij en der Canadian Eagle groep droeg bij tot de toeneming in de verkochte hoeveelheden. STEEDS GERING DOELPUNTENVERSCHIL ALGEMENE VERGADERING CENTRAAL BUREAU Tegenstellingen tussen Zes eïi Zeven niet vergroten Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen hield gisteren in Rot terdam zijn algemene vergadering. In zijn openingsrede gaf de voorzitter, de heer M. Prins, een korte schets van het beleid, dat het Centraal Bu reau inzake de betrekkingen met het buitenland voorstaat. Ten aanzien van de Euroniarkt, zo zei hij, streven wij in de eerste plaats naar een ge leidelijke verwezenlijking van een werkelijke gemeenschappelijke markt voor groeten en fruit, die een gezon de ontwikkeling van teelt en handel moet waarborgen. De bestrijding van hoge minimumprijzen, zoals die door België en Frankrijk zijn vastgesteld, vormt een onderdeel van dit streven. Het is volgens de heer Prins van groot belang, dat iu de importerende tanden de angst voor de Euroniarkt wordt weggenomen om plaats te ma ken voor een groeiend vertrouwen in de mogelijkheden die de Euroniarkt ook voor hun tuinbouw in vrije con currentie met andere landen zal bie den. In de tweede plaats acht het Centraal Bureau het nodig, dat binnen de Eu roniarkt steeds duidelijker wordt ge zien, dat de tuinbouw binnen de agra rische bedrijfstak een aparte positie inneemt, met bijzondere moeilijkhe den, maar ook bijzondere mogelijk heden. Men krijgt de indruk dat de Europese Commissie zich daarvan bewust is, maar het is nodig dat ook de nationale regeringen en het be drijfsleven zich daarvan steeds ster ker; bewust worden. In de derde plaats zal het beleid gericht moeten zijn op een zo ruimmogelijke samenwerking „Londen ruft Nordpol" niet in bioscopen De Duits-Italiaanse film „Lon den ruft Nordpol" over het be ruchte „England Spiel" is door de centrale commissie voor de filmkeuring niet toegelaten in Nederland. De commissie is van mening dat deze film een ver wrongen beeld van het Neder landse verzet geeft en een bele diging is voor de verzetstrijders. „Ons land is in deze film een beden kelijke rol toebedeeld. Nederland is min of meer het belachelijk gemaak te slachtoffer in het England Spiel van deze film. Dit konden we werke lijk niet accepteren," aldus de voor zitter van de centrale commissie. De film, waarin Kurt Jürgens en Dawn Edams de hoofdrollen vertolken was door de filmverhuurmaatschap- pij Hafbo uit Amsterdam voor de filmkeuring gebracht. De Hafbo had overigens niet om deze film gevraagd, -fiaar moest de rol prent samen met een aantal andere filriis van de Duitse filmmaatschappij Herzog accepteren, ingevolge con tractuele verplichtingen. „Londen ruft Nordpol" is inmiddels terugge stuurd. Passagiersschip „Pieter Caland" te water gelaten Woensdagmorgen is van de helling der N.V. scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen aan de Rijn 't passagiersschip „Pieter Caland" te water gelaten. Dit schip is door deze scheepswer ven gebouwd in opdracht van' de Ned. stoomsleepdienst v.h. van P. Smit jr. te Rotterdam en zal het vlaggeschip van deze onderneming worden. Er zullen excursies mee worden gehouden in de haven van Rotterdam, terwijl het tevens ge bruikt zal worden bij de Deltawer ken en da Europoort, tussen de Zes van de Euromarkt en de Zeven van de Europese vrij handelsassociatie. Met volle er kenning van de grote moeilijkhe den op dit terrein zal het beleid ten doel moeten hebben, de tegen stellingen niet te vergroten en te zoeken naar middelen die de eco nomische banden tussen beide groepen kunnen versterken. Ge streefd zal moeten worden naar behoud van de afzetgebieden bui ten de Euromarkt en daarbij is de samenwerking tussen de Zes en de Zeven van het grootste belang. De betrokken landen zullen zich moeten onthouden van maatrege len die uitgelegd kunnen worden als een rechtstreekse aanval op de andere groep. Spreker dacht daar bij aan een mogelijke verhoging van de Engelse invoerrechten op tomaten en sla. De heer Prins pleitte voor geleidelij ke opheffing van de teeltregeling en handhaving van het crkenningsregle- ment. Veilplicht De publiekrechtelijke veilplicht, zei hij voorts onder meer, heeft na de oorlog diensten bewezen, doordat het middel was om bij export mini mumprijzen te garanderen. Deze functie vervult zij nu nog en het is uitsluitend om deze reden dat haar bestaan nog verdedigd kan worden. Men moet er echter van uitgaan dat in de Euromarkt het vragen van mi nimumprijsgaranties bij de export hoe langer hoe meer tot de uitzonde ringen zal moeten gaan behoren. Mede omdat wij als veilingorganisa- tie bovendien de publiekrechtelijke veilplicht nog zien als een belemmer ring voor een gezonde opbouw van de privaatrechtelijke veilingen, aldus spreker, vragen we ons af of we de publiekrechtelijke veilplicht niet ge leidelijk moeten afschaffen, naarma te de noodzaak vermindert om be paalde garanties bij de export verlenen. M inimumprijsregeling Over de minimumprijsregeling van de veilingen zei spr., dat deze gezien kan worden als een gedeeltelijke ver vanging van de niet meer functione rende teeltregeling. De heer Prins was van mening dat deze regeling ook in de toekomstige omstandighe den haar functie kan blijven vervul len, indien nodig aangepast op die punten waar dit gewenst is. Monsieur Bill werd ter dood veroordeeld De 28-jarige Georges Rapin, zoon van zeer rijke ouders en ook genaamd „Monsieur Bill", die in Parijs terecht staat wegens moord, is donderdag hieraan schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. De terechtstelling wordt in Frankrijk uitgevoerd door middel van de guillotine. Voor het vonnis was gevallen, deed Rapins verdediger, de bekende advo caat René Floriot, nog een laatste jing om hem van de guillotine te redden. Floriot verklaarde dat Rapin een manie had om verhalen te ver tellen, die moesten bewijzen hoe „ge meen en ruig" hij wel was. Men kan een fantast niet veroordelen op het fehalte van zijn verhalen en boven- ien heeft Rapin deze verhalen later met grote logica ingetrokken, aldus Floriot. Rapin zou bij het vooronderzoek twee moorden bekend hebben, de moord op. een vrouw van lichte zeden en de moord op een bediende van een benzinestation. Men heeft tegen de rechtbank gezegd dat Rapin nog 11 moorden „Dekend" had, maar dat men 'hiervoor geen bewijzen heeft kunnen vinden. Reis naar Jordanië van N.R.V. gaat niet door Op een gisteren door de Nederlandse Reisvereuigïng met het oog op het naderende reisseizoen gehouden pers conferentie heeft de heer C. van Zwïjndrecht, adjunct-directeur van het centraal bureau der vereniging met betrekking tot een voorgenomen reis naar Jordanië en Israël, waarte gen bezwaren waren geopperd, het volgende medegedeeld „Het hoofdbestuur van de N.R.V. heeft na beraad ingezien, dat een be zoek aan Jordanië, gezien de ge wraakte visumbepalingen, niet past in het kader van het werk der ver eniging en heeft dientengevolge de reis van het programma teruggeno men". (Op een van de volgende pagina's berichten wij dat de N.R.V. zich na der zou beraden over deze kwestie. Dit is dus inmiddels gebeurd). Kind onder tractor In Holte, gem. Onstwedde is woens dag het tweejarig dochtertje Grietje van de familie Dc Vries voor de wo ning spelenderwijs onder een tractor met aanhangwagen geraakt. Het kindje was op slag dood. OP 30 JUNI ONAFHANKELIJK Zij voorzien in oprichting van regering en parlement De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, heeft donderdag bij het Belgische parlement de wetsont werpen ingediend over de wetgeven de en uitvoerende lichamen van Kon go, dat op 30 juni onafhankelijk zal worden. De wetsontwerpen, die in feite neerkomen op een voorlopige Kongolese grondwet, voorzien in de oprichting van een regering en een parlement, bestaande uit een Kamer en een Senaat. Koning Boudewijn zal onmiddellijk na de proclamatie van de onafhan kelijkheid. die de Belgische vorst naar wordt verwacht zelf in Kongo zal bijwonen, een kabinetsformateur en op diens voorstel de eerste Kon golese minister-president aanwijzen. In de eerste onafhankelijke regering zal elk der zes provincies minstens één minister hebben en zullen de uit slagen moeten zijn weerspiegeld van de voor de soevereiniteitsoverdracht te houden verkiezingen voor de Ka mer een gedeelte van de senaat, waarin ook een aantal benoemde le den zitting zullen hebben. Volgens de wetsontwerpen, die zijn gebaseerd op de resoluties van de in januari in Brussel gehouden Bel- gïsch-Ivongolese rondetafelconferen tie, zal koning Boudewijn op 30 juni geen staatshoofd van Kongo meer zijn. De Belgische vorst kan echter worden herkozen indien een tweeder de meerderheid van Kamer en Se naat van Kongo hem zou verzoeken deze functie te blijven uitoefenen. Ter bevordering van de politieke sta biliteit van de jnoge staat wordt in de wetsontwerpen bepaald, dat de regering alleen ten val kan worden gebracht door een gekwalificeerde meerderheid in beide Kamers of door een meerderheid van tweederde in een der Kamers. De Eerste Kamer en Senaat van het onafhankelijke Kongo zullen voor drie jaar worden gekozen. De wetsontwerpen voorzien voorts nog in de provinciale bevoegdhe den in de federalistisch opgezette staatsvorm en in de oprichting van een grondwettelijk gerechts hof, dat de taak zal krijgen die overeenkomt met die van de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3